جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4577

ظريف خطاب به دولتمردان غرب:
يا با هم مي بريم يا با هم مي بازيم

بيش از100 كشته و زخمي درپي حمله انتحاري ؛
القاعده مسئوليت حمله به سفارت ايران در لبنان را برعهده گرفت


بن سلطان خطرناکترين شخص خاورميانه


جان كري: با حسن نيت مذاكره مي‌كنيم


مصر ميانجي ميان ايران و اعراب


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله


واكنش ايران به ادعاي منافقين مبني بر تاسيسات هسته‌اي مخفي در اصفهان

لاوروف:
ايران آماده تعليق غني سازي بالاي 5 درصد است


 ظريف خطاب به دولتمردان غرب:
 يا با هم مي بريم يا با هم مي بازيم 

 وزير امور خارجه در آستانه مذاکرات جديد ايران با 1+5 در پيامي ويديويي تاکيد کرد: راهي به جلو وجود دارد، مسيري سازنده و حرکتي به سوي پيشرفت براي حفاظت از صلح حرکتي رو به جلو و تنها انتخاب بين تسليم و يا رو در رو شدن نيست.

به گزارش مهر، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه در آستانه برگزاري دور جديد مذاکرات ايران با 1+5 به صورت ويديويي از طريق شبکه هاي اجتماعي خطاب به مردم جهان و دولتمردان غربي و به زبان هاي انگليسي،عربي و فرانسوي پيامي از طرف ملت ايران صادر کرد که متن ان به اين شرح است:

عزت چيست احترام چيست؟ آيا اين ها مذاکره مي خواهند؟ آيا مي توان روي آن ها قيمتي گذاشت؟ تصور کنيد کاري را که همه انجام مي دهند شما نبايست انجام دهيد. کاري را که همه مجاز به انجام آن هستند. آيا شما کوتاه مي آييد؟ يا بر موضع خود پافشاري مي کنيد؟ ما همه در اراده آزاد هستيم. با توانايي تعيين سرنوشت خودمان. اين به معناي لجبازي يا قبول نکردن نقطه نظرات ديگران نيست. اراده آزاد در ذات ما است. اين ماهيت مطالبات دسته جمعي ما ايرانيان در قرن اخير بوده است. ما پي در پي دست در دست يکديگر نهاده ايم تا در برابر استبداد بايستيم و براي آزادي در اراده احترام مطالبه کنيم.

ايراني ها تفاوتي با ديگر مردم اين کره خاکي که همه از آن بهره منديم ندارند. ما نيز خواستار احترام به عزت خويش هستيم. براي ما ايراني ها انرژي هسته اي پيوستن به يک باشگاه و يا ايجاد تهديد براي ديگران نيست. انرژي هسته اي يک جهش است. حرکتي به سوي تعيين سرنوشت خويش. به جاي اين که اجازه دهيم ديگران براي ما تصميم بگيرند. براي ما انرژي هسته اي به معناي تامين آينده فرزندانمان است. براي ايجاد تنوع در اقتصادمان به جهت جلوگيري از هدر رفتن نفتمان و پيرامون توليد انرژي پاک. اين حرکتي است رو به جلو براي ملت ايران همانند ديگران در يک عرصه نوين که با صلح، پيشرفت و کاميابي تعريف شده است.

حال اگر به شما بگويند چنين انتخابي نداريد چه مي کنيد؟ آيا کوتاه مي آييد؟ حقوق اعطا کردني نيست و چون اعطا نشده پس مصادره نيز نخواهد شد. اين به معناي رسيدن به بن بست نيست. راهي به جلو وجود دارد. مسيري سازنده در جهت تعيين سرنوشت خودمان. حرکتي به سوي پيشرفت براي حفاظت از صلح حرکتي رو به جلو تنها انتخاب بين تسليم و يا رو در رو شدن نيست. تابستان گذشته مردم ما تعامل سازنده را به وسيله صندوق هاي راي انتخاب کردند و از اين راه آن ها به دنيا يک فرصت تاريخي براي تغيير مسير دادند. استفاده از اين فرصت يگانه نيازمند يک موضع برابر و انتخاب يک مسير بر پايه احترام متقابل و به رسميت شناختن عزت همه انسان ها و بيش از آن به رسميت شناختن اين واقعيت است که هيچ قدرتي هر چند مقتدر نمي تواند سرنوشت ديگران را تامين کند. اين ديگر يک گزينه نيست. ما همه بايد سرنوشت مشترکمان چالش هاي مشترکمان و فرصت هاي مشترکمان را هوشيارانه درک کنيم. ما همچنين بايد باور داشته باشيم که تحميل پايدار نيست و باور داشته باشيم که با هزينه هاي ديگران نمي توان پيشرفت کرد و باور داشته باشيم که يا با همديگر مي بريم يا با همديگر مي بازيم، تعادل رمز موفقيت است. گفتگوي صادقانه و اعتماد واقعي همه منوط به موضع برابر احترام مقابل و منافع مشترک است و بيش از هرچيز عزت براي همه ما اين را به مردم خود و دنيا قول داديم و هميشه به قول خود پايبنديم. مردم ايران مصمم به کاوش در اين مسير هستند. بياييد در پايان دادن به يک بحران غيرضروري و آغاز افق هاي جديد با هم همراه شويم.

من جواد ظريف هستم و اين پيام مردم ايران است.


 بيش از100 كشته و زخمي درپي حمله انتحاري ؛
 القاعده مسئوليت حمله به سفارت ايران در لبنان را برعهده گرفت 

القاعده مسئوليت حمله به سفارت ايران در بيروت را پذيرفت. دو عامل انتحاري که قصد داشتند به سفارت ايران در بيروت حمله کنند خود را در مقابل سفارت منفجر کردند که در اين دو رويداد دست‌کم 23 تن کشته و ده‌ها تن ديگر زخمي شدند.به گزارش خبرگزاري رويترز،‌ بر اساس آمارهاي اوليه در اين انفجار‌ها که در منطقه "الجناح" در ضاحيه واقع در جنوب بيروت رخ داده، دست‌کم 23 تن کشته و حدود 146 تن ديگر زخمي شده‌اند.

انفجارها در 10 متري سفارت ايران به وقوع پيوست و خسارات زيادي به ساختمان سفارت ايران در بيروت وارد شد.همچنين ايسنا نوشت: در جريان اين دو حمله انتحاري که در فاصله کمي از يکديگر صورت گرفت ابراهيم انصاري، رايزن فرهنگي ايران در بيروت به شهادت رسيد.خبرگزاري رويترز گزارش داد گردان عبدالله عزام وابسته به القاعده مسووليت حمله به سفارت ايران در بيروت را برعهده گرفته است.

رکن‌آبادي: حتي سرانگشتي از مواضع‌مان عقب‌نشيني نخواهيم کرد

سفير کشورمان در بيروت گفت: ما اين پيام را به عاملان عمليات تروريستي در نزديکي سفارت ايران در بيروت مي‌دهيم که هرگز حتي سرانگشتي از مواضع‌مان عقب‌نشيني نخواهيم کرد.غضنفر رکن‌آبادي در گفت‌وگو با شبکه خبري العالم تاکيد کرد: ما از امروز به بعد بيش‌تر بر مواضع خود پافشاري خواهيم کرد و اين‌گونه عمليات‌ها نه تنها تاثيري نخواهد داشت بلکه ما را ثابت قدم‌تر خواهد کرد.او ادامه داد: ما خود صاحب ايده و اصول هستيم و در مساله بحران سوريه منافعي را دنبال نمي‌کنيم. ما در خط رويارويي با پروژه‌هاي (ضد صهيونيستي و ضداستکباري در منطقه) همواره پيش قدم هستيم.رکن‌آبادي درباره انفجارهاي نيز گفت: انفجار دوم 5 دقيقه بعد از انفجار اول انجام شد به نظر مي‌رسد هر دو عمليات انفجاري انتحاري بودند که افراد زياد کشته شدند. هم‌چنين از زمان شروع انفجارها ما به تحليل تصاوير موجود در دوربين‌ها پرداخته‌ايم پس از دستيابي نتيجه آن را اعلام خواهيم کرد.فوائد سينيوره، نخست‌وزير پيشين لبنان با صدور بيانيه‌اي حمله به سفارت ايران را محکوم و آن را جنايتي هولناک و تروريستي توصيف کرد.خبرنگار النشره از بيمارستان بهمن بيروت نيز گزارش داد از بين 9 زخمي که به اين بيمارستان منتقل شده بودند 6 نفر مداوا و مرخص شدند و بقيه تحت مدوا قرار دارند.


 بن سلطان خطرناکترين شخص خاورميانه  

 
ديلي بيست: اين پايگاه خبري در تحليلي رئيس سارمان اطلاعات عربستان را "خطرناکترين" شخصيت در منطقه خاورميانه توصيف کرد. سايت روزنامه آمريکايي "ديلي بيست" در گزارشي در تحليل شخصيت بندر بن سلطان،‌ رئيس سازمان اطلاعات عربستان و سفير سابق رياض در واشنگتن نوشت: بندر بن سلطان خطرناکترين شخصيت در خاورميانه است و مي‌تواند تمام رخدادهاي کشورهاي ناآرام در جهان را درک کند.

به نوشته پايگاه مذکور بندر بن سلطان پس از انتقاد از دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا و اعلام اين مطلب که سياست‌هاي آمريکا مانعي بر سر راه منافع عربستان است، در حال حاضر اقدامات رياض عليه ايران و سوريه را رهبري مي‌کند. ديلي بيست نوشت: عربستان در حال حاضر تلاش مي‌کند تا ايران به قدرت توليد فناوري هسته‌اي دست نيابد و براي ممانعت از قدرت‌گيري اخوان المسلمين نيز از هيچ تلاشي فروگذار نمي‌کند.


  جان كري: با حسن نيت مذاكره مي‌كنيم 

العالم: جان کري از ايران خواست توافقنامه‌اي را که مي‌تواند به جهان اثبات کند که برنامه‌ هسته‌اي آنها صلح‌آميز است را نهايي کنند، ولي افزود که "هيچ انتظار خاصي" از مذاکراتي که چهارشنبه(امروز) در ژنو از سر گرفته مي‌شود ندارد.جان‌ کري، وزير امور خارجه آمريکا در يک کنفرانس خبري با احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه گفت: من انتظار خاصي در زمينه مذاکرات ژنو ندارم، جز اين‌که ما با حسن نيست مذاکره خواهيم کرد و براي تحقق يک توافقنامه گام اولي تلاش خواهيم کرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، کري گفت که اميدوار است "ايران اهميت آمدن به آن جا در عين آمادگي براي ايجاد سندي که بتواند صلح‌آميز بودن برنامه‌اش را به جهان ثابت کند، درک کند."وزير امور خارجه آمريکا که از گفت‌وگو درباره جزييات پيشنهاد ارائه شده خودداري کرد، گفت: من حاضر نيستم به طورعلني در اين باره مذاکره کنم.


 مصر ميانجي ميان ايران و اعراب 

 
ايسنا: رييس‌جمهور موقت مصر خواهان روابط با تهران شد.عدلي منصور در حاشيه حضور در کنفرانس کشورهاي عربي و آفريقايي در کويت، در گفت‌وگو با تلويزيون اين کشوردرباره آينده روابط تهران – قاهره با توجه به احتمال اعلام طرح گفتمان ميان ايران و کشورهاي حوزه خليج فارس از سوي مصر، گفت که مصر بعد از انقلابش خواهان برقراري روابط با جهان است و از داشتن روابطي عادي با همه کشورهاي جهان از جمله ايران استقبال مي‌کند اما اين مساله مستقيما با حفظ امنيت کشورهاي حوزه خليج (فارس) که مسووليت ملي براي مصر به شمار مي‌رود، ارتباط دارد.

به گزارش اليوم السابع، سرلشگر حسام سويلم از کارشناسان نظامي مصري نيز در تحليل سخنان رييس‌جمهور موقت مصر گفت که مصر آماده است تا نقش ميانجي را بين ايران و کشورهاي حوزه خليج (فارس) ايفا کند.


 يک نکته از هزاران 

 هرچند كه سه ماه براي قضاوت در مورد عملكرد دولت يازدهم كافي نيست، اما بايد به اين نكته اشاره كرد كه مردم همچنان چشم به راه تحولي در عرصه اقتصاد و رونق كسب وكار هستند.

جنب و جوش دولت در عرصه خارجي بسيار بالا و قابل قبول بوده است، اما اين دليلي براي فرافكني مشكلات معيشتي مردم نيست. گراني كالاها هرچند روندي كند به خود گرفته اما همچنان در حال صعود است!

نكته اينجاست كه درحال حاضر برخي موانع بر سر راه رونق كسب وكار در اقتصاد مي باشد كه برداشته شدن آنها كار بسيار دشواري نيست! انتظار مي رود تا دولت جديد در زمينه هزينه‌هاي تحميلي بر واحدهاي توليدي در عرصه هاي مختلف گامي كوچك درراستاي بهبود وضع اقتصاد كشور بردارد.


 ميز خبر 

ادعاي اسراييل درمورد مذاكرات محرمانه مشاور شيرازي اوباما با ايران

شبکه 10 تلويزيون اسراييل با انتشار يک گزارش مدعي شد گفت و گوهاي ايران و گروه 1+5 تنها پوششي براي گفت وگوهاي محرمانه بين ايران و آمريکا است که در يک سال گذشته در جريان بوده است.به گزارش عصرايران اين کانال تلويزيوني اسراييل به نقل از برخي مقامات ارشد رژيم صهيونيستي که نامي از آنها نبرده نوشته است دولت اوباما به مدت قريب يک سال است که با ايران به طور محرمانه و زير نظر شخص اوباما گفت وگو و مذاکره مي کند.

بر اساس اين گزارش مسئول تيم مذاکره محرمانه امريکا با ايران خانم " والري جارت" يکي از مشاوران اوباما است و در يک سال گذشته چند دور گفت و گوي محرمانه بين ايران و آمريکا در کشورهاي مختلف منطقه در جريانبوده است. جارت تا 9 سالگي در شيراز زندگي کرده است و سپس به همراه خانواده خود به آمريکا بازگشته است. جارت يک وکيل برجسته در شهر شيکاگو آمريکا است و دوست خانوادگي و نزديک اوباما و همسرش مي باشد.

ديدار اوباما با رهبران کنگره براي جلوگيري از تحريم‌ ايران

دولت آمريکا در تلاش براي جلوگيري از تصويب تحريم‌هاي جديد عليه ايران است تا ديپلماسي شانسي براي موفقيت پيدا کند و کاخ سفيد اعلام کرد که باراک اوباما در اين زمينه با مقامات سنا صحبت خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا که خواستار راه‌حل ديپلماتيک براي حل موضوع هسته‌اي ايران شده است با رهبريت سناي آمريکا و همينطور سران و اعضاي عالي‌رتبه کميته‌هاي بانکداري، روابط خارجي، خدمات تسليحاتي و اطلاعاتي ديدار خواهد کرد.

جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد در يک کنفرانس خبري هفتگي اعلام کرد: اوباما پيش از برگزاري دور جديد مذاکرات ايران و 1+5 در ژنو، مقامات سنا را در جريان اين مذاکرات قرار خواهد داد.

وي افزود: وقتي پاي موضع ما در زمينه تحريم‌هاي اضافي وسط مي‌آيد، مطمئنم که اين موضوع مهمي خواهد بود؛ زيرا رييس‌جمهور معتقد است که کار درستي که کنگره مي‌تواند انجام دهد اين است که مکس کند تا ما بتوانيم ببينيم آيا ايرانيان در زمينه حل اين ديپلماتيک اين مساله جدي هستند يا خير.

هشدارمقامات امنيتي بريتانيا:

رواج گردشگري تروريسم در سوريه

سوريه مبدل به مقصد گردشگري براي تروريست‎هاي حامي القاعده در بريتانيا شده است.خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ بين‎الملل ـ مقامات امنيتي بريتانيا خبراز شکل گيري نوع تازه‎اي از گردشگري در اين کشور دادند که سوريه را مبدل به مقصد گردشگري براي تروريست‎هاي حامي القاعده در بريتانيا کرده است. ماموران امنيتي در بريتانيا هشدار دادند که «گردشگري ترور" يا :توريسم ترويستي" به عنوان يک بخش مهم از فعاليت‎هاي مسافرتي در ميان برخي شهروندان بريتانيايي درسفر به سوريه اخيرا رشد يافته و اين مسئله امنيت بريتانيا را نيز نشدت تهديد مي‎کند. صدها نفر از مسلمانان بريتانيا هم اکنون درحال سفر به سوريه هستند تا در فعاليتي که گردشگري ترور نام گرفته در اشوب‌هاي سوريه به نفع القاعده شرکت کنند.

مخالفت اروپا از پذيرش سلاح‌هاي شيميايي سوريه

بلژيک چهارمين کشوري است که پيشنهاد امحاي سلاح‌هاي شيميايي سوريه در خاک خود را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين در حالي است که جست‌وجو همچنان براي پيدا کردن کشوري داوطلب به منظور به عهده گرفتن اين وظيفه ادامه دارد.طرح بين‌المللي امحاي سلاح‌هاي شيميايي سوريه به يک مانع غيرمنتظره برخورده و آن اين است که هيچ کشوري تاکنون نپذيرفته است که اين سلاح‌ها را نابود کند. چهار کشور آلباني، نروژ، فرانسه و بلژيک به عنوان کانديداهاي احتمالي همگي اين کار را رد کردند.

عراقچي : در ژنو2 اعتماد هيات ايراني سلب شد

يک ديپلمات ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان گفت: با توجه به اين‌که اعتماد هيات ايراني نسبت به نحوه مذاکرات در ژنو قبلي سلب شد، کار دشوارتري در ژنو 3 در پيش‌رو خواهيم داشت که بخش اول بازگرداندن اعتماد به مذاکره و ديگري کار کردن بر روي نقاط مورد اختلاف است.سيدعباس عراقچي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که «در مذاکرات ژنو 2 پيشرفت خوبي داشتيم» اظهار کرد: اين پيشرفت آن‌قدر خوب بود که در مقطعي اميد به رسيدن به تفاهم نهايي پيش آمد اما اين فرصت به دلايلي که همه از آن آگاه هستند از دست رفت اما به معني اين نيست که مذاکرات به نقطه صفر بازگشته باشد.


 ميز خبر 

تصويب تحريم‌هاي جديد عليه ايران در سنا به تعويق افتاد

عليرغم برنامه‌ريزي‌هاي پيشين، مشاوران کنگره اعلام کردند که طرح تصويب تحريم‌هاي جديد عليه ايران تا ماه آينده ميلادي در سنا به رأي گذاشته نمي‌شود.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهيونيستي جروزالم‌پست، در آستانه نشست «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا با گروهي از سناتورهاي جمهوري‌خواه و دموکرات سنا و قانونگذاران آمريکايي، مشاوران کنگره اعلام کردند که طرح تحميل تحريم‌هاي جديد عليه تهران احتمالاً در ماه جاري ميلادي (نوامبر) در سنا به رأي‌ گذاشته نمي‌شود.

مشاوران کنگره اعلام کردند که طرح تحميل تحريم‌هاي شديد عليه ايران احتمالاً قبل از دسامبر، يعني در واقع بعد از پايان دور بعدي مذاکرات ايران و 1+5 درباره برنامه هسته‌اي تهران، در سنا به رأي گذاشته نمي‌شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW- دبيرخانه

دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي – دانشگاه کويت

کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428هجري قمري/ 2 آپريل 2007

قسمت شصت و دو

گزارش نهايي

سند: FUIW/E.C.12/2007/F.R

در يک پيشنهاد براي کمک به بالا بردن خروجي دانشگاه هاي اسلامي و به روز کردن کيفيت سيستم هاي آموزشي آنها، دبيرکل اتحاديه پروژه "نهاد مشورتي اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي" که ترجمه اي از پيش نويس "راهنماي کيفيت و اعتبارسنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام" دريک مکانيزم پياده سازي براي کمک به توسعه عملکرد آکادميک، مديريتي ومالي مؤسسات دانشگاهي است؛ و با هدف رونق بخشيدن آنها براي بالاترين سطوح صلاحيت و اعتلا و کمک به آنها براي هدايت مطالعه خود – ارزشيابي مي باشد ارائه نمود. علاوه برآن، دبيرکل محتواي اين پروژه که صورت تعاريف بکاررفته، اهداف، وسائل همچنين وظايف اعضا، دفتر وواحد ها است را مورد بازبيني قرار داد.

سپس اعضاي شوراي اجرايي قدداني خود را براي تلاش هاي اعمال شده توسط دبيرکل و همکاران اوبراي تهيه اين سند استادانه اعلام داشتند واز دبيرکل دعوت کردند که تلاش هايش را براي تشکيل نهاد با توجه به نقش هاي مهمي که در ترويج آموزش دانشگاه اسلامي به عهده گرفته است پيگيري نمايد. آنها همچنين پيشنهاد کردند که مجمع عمومي اين پروژه را به تصويب برساند.

باتوجه به درخواست هايي که براي الحاق به اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام صورت گرفته است، دبيرکل مروري بر تلاش هاي بکار رفته توسط دبيرخانه به منظور ملزم کردن دانشگاه ها جهت الحاق به اتحاديه به عمل آورد، بدين ترتيب دبيرخانه اتحاديه هفده تقاضا دريافت کرد که ازميان آنها سه تقاضا شرايط عضويت را احراز کردند. آنها عبارتنداز: کالج مازون ( سلطان نشين عمال)، دانشگاه بين المللي امام خميني ( جمهوري اسلامي ايران)، و مؤسسه دانشگاهي تريپولي براي مطالعات اسلامي ( جمهوري ليبي)،

( ضميمه(4): فهرست دانشگاه هايي که عضويت آنها در شوراي اجرايي تصويب شد).

شوراي اجرايي، پس از بررسي پيشنهادکرد که مجمع عمومي سه تقاضاي عضويت را تصويب کند واز دبيرکل خواسته شد تا تلاش هايش را براي ملزم کردن دانشگاه هايي که هنوز به اتحاديه ملحق نشده اند براي ارائه تقاضاي عضويت خود پيگيري نمايد.

در حوزه حقوقي، دبيرکل پيش نويس " اصلاح اساسنامه FUIW " را هماهنگ با مقررات اتحاديه وبا اين ديدگاه که تغييرات آموزش دانشگاه در آغاز هزاره سوم تضمين گردد ارائه داد. او همچنين قلمرو اين اصلاحات را مرور نمود.

اعضاي شوراي اجرايي، با بررسي کردن پيش نويس اصلاحات پيشنهاد شده توسط دبيرخانه، تشکر خود را از دبيرکل وهمکاران او به خاطر مطرح کردن اصلاحات، پهلو به پهلو با توسعه ها و تغييرات جديد اعلام کردند. آنها همچنين پيشنهاد کردند که مجمع عمومي آنها را به تصويب برساند.

( ضميمه (5): اصلاحات اساسنامه FUIW ).


 سرمقاله 

 بررسي لايه‌هاي زيرين طلاق در كشور

حميدرضا عسگري

معضلات اجتماعي درجهان امروز به خصوص در كشورهاي درحال توسعه كه مدام درمعرض تغيير و تحول در حيطه افزايش آگاهي مي‌باشند، بسيارفراوان و چالش برانگيز شده‌اند. اما تمام اين معضلات "ابتدا به ساكن" خود را به "كانون خانواده" تحميل مي‌كنند و باعث بروز اختلالات دروني و احتمالا از هم پاشيدگي اين كانون مي گردد.

پديده "طلاق" مولود نامبارك جمعي از معضلات اجتماعي است كه امروز درحال رشد سريع و تبديل شدن به يك چالش اساسي در جامعه ما مي باشد. امروز افزايش طلاق در کشور شايد هشداردهنده‌ترين بحراني است که وضع نابسامان اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي را بر گوش مسئولان ناقوس مي‌کند، اما افسوس كه شنيده نمي‌شود!.

" سازمان ثبت اسناد کشور آمار ازدواج و طلاق در ايران در نيمه اول سال 1392 را منتشر کرده است. بر اساس اين آمار، ميزان ازدواج در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل، 5 درصد کاهش و آمار طلاق 7 درصد افزايش داشته است. همچنين اين آمار نشان دهنده رشد 10 درصدي ازدواج موقت است."

تلفيق اين سه آمار نگران كننده، خبراز بحراني خانمان سوز و سونامي ويران كننده در جامعه مي‌دهد كه قرباني اصلي آن "پايگاه خانواده" مي باشد. افزايش آمار طلاق و به نسبت آن افزايش تعداد ازدواج‌هاي موقت، كمي نگران كننده است. طلاق و ازدواج موقت هردو جزء شريعت اسلامي است و منكري تلقي نمي‌شود اما به نظر مي رسد يك جاي كار مي‌لنگد...!

قطعاً خللي درمنويات اسلامي وجود ندارد، اما تناسب آنها با نيازهاي امروز مستلزم تفسير و وضع قوانين جديد مي باشد. پويايي فقه شيعه ازاين بابت است كه براساس نيازهاي روزجامعه قادر به تغييرو تلطيف مي باشد. امروز درجامعه ما ازدواج موقت امري عادي نيست كه بدون ايجاد چالش براي خانواده تلقي شود. كم نيست تعداد طلاق‌هايي كه به سبب اختيارهمسر دوم از سوي مرد صورت گرفته و زن اين اقدام را به منزله عدم تعهد همسر به خود و خانواده‌اش تلقي مي كند.

ازدواج موقت هرچند كه سنتي حلال مي‌باشد، اما افزايش آمارآن درجامعه امروز گوياي برخي معضلاتي است كه در پشت چهره و وجهه قانوني وشرعي اين سنت نهفته است.

اما وجهه ديگر افزايش ازدواج موقت، افزايش تعداد زنان بي سرپرست مي‌باشد كه اكثراً از روي اجبار و تامين مايحتاج زندگي مجبور به اين امر مي شوند. عدم وجود قوانين مناسب جهت حمايت از زنان مطلقه و بي سرپرست موجب به وجود آمدن قشري آسيب پذير درجامعه شده است كه درخوشبينانه ترين حالت مجبورند به ازدواج موقت تن دهند وگرنه ممكن است دچار معضلات و فسادهاي گوناگون گردند.

اينجا ضعف‌هاي قوانين مدني خود را عيان مي‌كنند و عدم همراهي آنها با موازين شرعي، نوعي تضاد را به وجود مي‌‌آورد كه حاصلي جز بروز پديده شوم طلاق را به همراه ندارد و طلاق نقطه آغاز انواع معضلات اخلاقي و اجتماعي درجامعه مي‌باشد. تفسير و تكميل قوانين مدني از واجباتي است كه اگر بي توجهي به آن ادامه يابد مسلما آسيب هاي جدي بر خانواده و اجتماع به همراه خواهد داشت.


 واكنش ايران به ادعاي منافقين مبني بر تاسيسات هسته‌اي مخفي در اصفهان 

 
سخنگوي سازمان انرژي اتمي، ادعاي گروهک تروريستي منافقين مبني بر وجود تاسيسات مخفي اتمي در ايران را به شدت تکذيب کرد.« بهروز کمالوندي» در گفت و گو با ايرنا اظهارداشت: براساس خبر اعلام شده از سوي بنگاه هاي سخن پراکني بين المللي، گروهک منافقين در امتداد ادعاهاي مکرر و بي مبناي خود درباره فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران مطالب بي پايه اي مبني بر وجود تاسيسات مخفي اتمي در ايران مطرح کرده است که به شدت تکذيب مي شود.

وي تاکيد کرد که هدف گروهک تروريستي منافقين از اين گونه شايعه پراکني ها تخريب فضاي مثبت جاري در مذاکرات ايران با گروه 1+ 5 است.يکي از سرکردگان گروهک منافقين اخير در گفت و گو با خبرنگاران در خارج از کشور ادعا کرد که ايران در حال ساخت يک مرکز هسته اي زيرزميني است.وي با بيان اين که اطلاعات خود در اين مورد را از منابعي در داخل ايران کسب کرده است، مدعي شد: اين محل جديد تحت حفاظت شديد امنيتي در استان اصفهان است.


 لاوروف:
 ايران آماده تعليق غني سازي بالاي 5 درصد است 

وزير خارجه روسيه گفت ايران آماده تعليق غني سازي بيش از 5 درصد است.به گزارش عصر ايران، وزير خارجه روسيه در مصاحبه با روزنامه روسي "روسيسکايا گازتا" گفت: توصيف توافق احتمالي ميان گروه 1+5 و ايران به عنوان يک خطاي تاريخي، با واقعيت ها همراهي ندارد. قبل از اين، بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل توافق مورد بحث ميان ايران و گروه 1+5 در مذاکرات ژنو را خطاي قرن دانسته بود. سرگي لاوروف ادامه داد: برخي از اظهار نظرها درباره توافق احتمالي ايران و گروه 1+5 به دور از واقعيت هستند. ايران آماده رفتن به ژنو و برآورده کردن سريع تر و فراتر گام هايي بود که گروه 1+5 ابتداي سال جاري ميلادي از تهران مطالبه مي کرد. ايران آمادگي دارد سريعتر ، توقف غني سازي اورانيوم بالاتر از 5 درصد را عملي کند.لاوروف افزود: با نظر جان کري وزير خارجه آمريکا درباره اينکه ما نبايد اين فرصت دست يابي به توافق با ايران را از دست بدهيم موافقم زيرا گام هايي که ايران آماده برداشتن آنهاست، بسيار بزرگ هستند. ايران در مسير صحيح مورد درخواست جامعه جهاني حتي با سرعتي بيش از انتظار حرکت مي کند. اين موضوع مربوط به توقف غني سازي اورانيوم بيش از 5 درصد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته