جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4577


تيم ملي رفتينگ بانوان جام جهاني را از دست داد!

مسلمان:
آذري گفت اگر خواستي بيشتر در پرسپوليس بمان


دقيقه نود


دانستني‌ها


 تيم ملي رفتينگ بانوان جام جهاني را از دست داد! 

 
مريم دباغ، نايب رييس بانوان فدراسيون قايقراني در گفت‌وگو با ايسنا درباره اعزام نشدن تيم ملي رفتينگ بانوان به مسابقات جهاني اظهار کرد: تيم ملي رفتينگ مردان به مسابقات جهاني اعزام شد ولي تيم بانوان را نتوانستيم اعزام کنيم. مشکل اصلي به دليل کارشکني سفارت نيوزلند براي صدور ويزاي تيم ملي بود. اما خانم‌ها مشکل اسپانسر هم داشتند و نتوانستند با کمک اسپانسر به رقابت‌هاي جهاني اعزام شوند. البته کميته رفتينگ نتوانست اسپانسر را براي تيم فراهم کند. او در ادامه افزود: رفتينگ رشته خاصي است و فکر مي‌کنم بازيکنان در استان اصفهان زير نظر آقاي اصلاني فعاليت مي‌کنند. اين تيم قبلا هم در مسابقات رسمي شرکت کرده بود و مقام هم کسب کرده بودند. دباغ دليل نبود منابع مالي براي برخي رشته‌هاي قايقراني گفت: فدراسيون روي بعضي از رشته‌هايش نمي‌تواند کار زيادي کند. براي فدراسيون پولي نمي‌ماند که در همه بخش‌ها فعاليت کند به همين دليل رشته رفتينگ کمي از فدراسيون دور شده است. او در ادامه افزود: فدراسيون بيشتر تلاش مي‌کند روي رشته‌هاي المپيکي مثل روئينگ و آب‌هاي آرام و اسلالوم و کمي هم کانوپولو تمرکز داشته باشد. روي رشته بادباني هم به دليل هزينه زياد و محل تمرين روي آن کار نکرديم اما اردوهايشان در حال برگزاري است.

نايب رييس بانوان فدراسيون قايقراني درباره اردوهاي تيم ملي بانوان گفت: تيم‌هاي قايقراني بانوان ايران خود را براي بازي‌هاي اينچئون کره‌جنوبي آماده مي‌کند. اردوي تيم ملي آب‌هاي ‌آرام ايران اردوي خود را از 28 آبان ماه آغاز مي‌کند که در اين اردو پنج نفر از ورزشکاران برترمان که از مسابقات قهرماني آسيا و قهرماني کشور حضور داشتند شرکت مي‌کنند. اردو تيم ملي روئينگ هم از اوايل هفته در درياچه آزادي آغاز شده است. دباغ درباره ليگ‌هاي بانوان قايقران اظهار کرد: ليگ آبهاي آرام هم از اوايل اسفندماه آغاز مي‌شود با توجه به اينکه بازيکنان ملي ما به احتمال زياد در اردوي خارج از کشور باشند و يا درياچه آزادي ميزبان اردوهاي تيم ملي باشد ليگ اين رشته کمي ديرتر برگزار مي‌شود. ليگ کانوپولو بانوان هم هفته اول آذر ماه و مسابقات اسلالوم هم هفتم و هشتم آذر ماه برگزار خواهد شد. او ادامه داد: در بحث داوري هم 5 نفر از داوران آب‌هاي آرام را براي مسابقات 2014 به فدراسيون جهاني معرفي کرديم که بتوانند در اين رقابت‌ها قضاوت کنند.

دباغ درباره پاداش ملي پوشان براي قهرماني در آسيا تصريح کرد: هر ساله تجليلي از طرف فدراسيون و وزارت ورزش صورت مي‌گيرد و ما به همان اکتفا مي‌کنيم. در واقع وسع فدراسيون به بيشتر از اين نمي‌رسد.


 مسلمان:
 آذري گفت اگر خواستي بيشتر در پرسپوليس بمان 

 محسن مسلمان هافبک جديد پرسپوليس، درباره پيوستن خود به پرسپوليس اظهار کرد: بالاخره بعد از کشمکش‌هاي زياد و پروسه‌اي که کمي طولاني شده بود توانستم به پرسپوليس بيايم. بايد در اينجا تشکر ويژه‌اي از سعيد آذري و همچنين رويانيان داشته باشم که به من کمک کردند با علاقه تصميم‌گيري کنم و موقعيت انتخاب را برايم فراهم کردند. او در ادامه به ايسنا گفت: در صحبت‌هاي قبلي خودم هم گفته بودم که دوست دارم بازي خود را در پرسپوليس ادامه دهم. قضاياي مربوط ذوب‌آهن هرچه بود تمام شد و رفت و مي‌خواهم روي کارم در پرسپوليس تمرکز کنم. مسلمان با اشاره به اينکه از روز چهارشنبه در تمرين‌هاي پرسپوليس حاضر مي‌شود، گفت: ديشب به اصفهان آمدم تا وسايلم را جمع کنم و به اميد خدا از فردا با تيم جديدم تمرين مي‌کنم. خوشبختانه دوستان خوبي در پرسپوليس دارم و ديروز هم با پيام صادقيان صحبت کردم. او از حضور من استقبال کرد و خوشحالم که بار ديگر کنار هم بازي مي‌کنيم. هافبک جديد پرسپوليس در پاسخ به اين سوال که فکر مي‌کند بتواند پاسخ اعتماد دايي را بدهد يا خير گفت: روز گذشته در تماس کوتاهي با دايي صحبت کردم. بدون شک تمام توانايي خود را به کار مي‌گيرم تا بتوانم در نيم فصل دوم بهترين بازي‌ها را براي پرسپوليس انجام دهم. امسال بازيکنان بزرگي در تيم هستند و خيلي اميدوارم که بتوانيم با بازي‌هاي زيبا و تماشاگرپسند رتبه اول را حفظ کنيم و در نهايت بتوانم با پرسپوليس قهرماني در ليگ را تجربه کنم. او در پاسخ به سوالي درباره شرايط و مدت قراردادش با پرسپوليس، گفت: قراردادم تا پايان فصل جاري است اما آذري همه چيز را دست خودم سپرده و گفته "به پرسپوليس برو، اگر شرايط را مناسب ديدي و دوست داشتي فصل‌هاي بعدي هم بمان". بايد ببينيم تا پايان فصل شرايط چطور پيش مي‌رود.

مطمئنا هيچ بازيکني دوست ندارد موقعيت بازي کردن در پرسپوليس را از دست بدهد. ضمن اينکه امسال جام جهاني را هم در پيش داريم و اميدوارم بتوانم با بازي‌هاي خوب در اين تيم در فهرست تيم ملي در جام جهاني هم جايي داشته باشم و اصلا يکي از هدف‌هاي اصلي من براي پيوستن به پرسپوليس همين بود.

مسلمان در ادامه گفت: من نيامده‌ام که خط حمله پرسپوليس را قوي کنم چراکه خط حمله اين تيم ضعيف نبوده و نيست. اگر ضعيف بود پرسپوليس صدرنشين نمي‌شد. اميدوارم به عنوان يک بازيکن بتوانم در کارهاي هجومي تيم نقش موثري ايفا کنم. هافبک پرسپوليس درباره شماره پيراهن خود در اين تيم هم گفت: واقعا اين مساله برايم مهم نيست. شماره پيراهن، بازيکن نمي‌سازد و من هم اين موضوع را به طور کامل به باشگاه واگذار مي‌کنم. ضمن اينکه دوست دارم از همه کساني که برايم زحمت کشيده‌اند تشکر کنم و اميدوارم با بازي هاي خوبم در پرسپوليس جواب زحمات و محبت‌هايشان را بدهم.


 دقيقه نود 

 بررسي زمان انتخابات کميته ملي المپيک در نشست يکشنبه آينده

هيات اجرايي کميته ملي المپيک صبح ديروز در محل اين کميته تشکيل جلسه داد. طي اين نشست که در غياب علي کفاشيان و رباب شهريان برگزار شد، نامه سازمان بازرسي کل کشور که در آن با اشاره به ابهامات و شبهات مطرح شده توسط محمود خسروي وفا خواستار تعويق انتخابات شده بود، مورد بررسي قرار گرفت اما در مورد زمان برگزاري مجمع انتخاباتي و تغيير آن که قرار بود يکي از محورهاي اصلي باشد، هيچ تصميمي گرفته نشد. در پايان نشست ديروز هيات اجرايي کميته ملي المپيک اعلام شد که در نشست آتي در مورد زمان انتخابات تصميم گيري خواهد شد. افشارزاده در حالي يکشنبه آينده را به عنوان زمان برگزاري نشست سرنوشت‌ساز هيات اجرايي کميته ملي المپيک اعلام کرد، که پيش از اين گفته شده بود اين نشست امروز برگزار خواهد شد

هزينه 200 هزار يورويي براي بازي با ميلان

محمد رويانيان مديرعامل باشگاه پرسپوليس در خصوص هزينه حضور تيم ميلان در تهران گفت: صفر تا 100 سفر ميلان به تهران حدود 200 هزار يورو مي‌شود که بخشي از اين پول به مسائل خيريه از جمله حمايت از کودکان سرطاني اختصاص خواهد يافت. وي با بيان اينکه اميدوار است با حمايت مردم و رسانه‎ها، اسپانسري که تمام هزينه هاي اين بازي را متقبل شده ضرر نکند تا در فعاليت هاي بعدي هم در عرصه ورزش حضور داشته باشد، اضافه کرد: بخشي از اين پول مستقيما به موسسه خيريه ميلان واريز مي‌شود و مابقي پول صرف هواپيما، ترانسفر تيم ميلان به رم و سپس تهران و هزينه‌هاي اقامت و برگشت اين تيم خواهد شد. ضمن اينکه هر بازيکن پيشکسوت ميلان هم حدود 2-3 هزار يورو دريافت مي‌کند. رويانيان افزود: ما اين هزينه را انجام مي‌دهيم و قرار است يک شب کل پيشکسوتان پرسپوليس و تيم ميلان در هتل اقامت داشته و با همديگر ديدار کنند و شام بخورند که همه اينها به خاطر ايجاد شادي و نشاط بيشتر است. مديرعامل باشگاه پرسپوليس در مورد اينکه آيا بليت اين بازي گران‌تر از مسابقات ليگ خواهد بود، بيان کرد: هنوز تصميمي براي گران شدن بليت اين بازي نگرفته‌ايم و در آينده در اين خصوص صحبت خواهيم کرد.

فهرست خروجي‌ ذوب‌آهن مشخص شد

طبق اعلام مسئولان باشگاه ذوب‌آهن در فصل نقل و انتقالات نيم فصل ليگ سيزدهم، هشت بازيکن از فهرست بازيکنان اين تيم اصفهاني خارج شدند. به گزارش مهر، تيم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان که نتوانست عملکرد خوبي در رقابتهاي نيم فصل نخست سيزدهمين دوره ليگ برتر انجام دهد، در تعطيلات نيم فصل تغييرات گسترده‌اي را در کادرفني و بازيکنان اين تيم ايجاد کرده است. بر اين اساس، ميلاد زنيدپور، هادي تاميني، گئورگ کاسپاروف، مصطفي اکرامي، محسن مسلمان، عليرضا محمد و حميد پروار قراردادشان را با اين تيم اصفهاني فسخ کردند. همچنين نام علي مانوئل منوچهري بازيکن ايراني - شيليايي که در ابتداي فصل در تمرينات اين تيم حضور يافت و نامش در فهرست بازيکنان اين تيم قرار گرفت اما در نهايت از ايران رفت، هم از ليست بازيکنان ذوب‌آهن خارج شد.در حال حاضر کارلوس سانتوز از تيم الاتفاق عربستان به تيم ذوب‌آهن پيوسته و ميلاد غرييي و محمدرضا خانزاده بصورت قرضي از پرسپوليس راهي اين تيم شده‌اند. همچنين مبين نيک‌نژِاد، رسول سواعدي، فريد مختاري و پژمان قرمزي با تيم ذوب‌آهن تمرين مي‌کنند ولي حضورشان در اين تيم قطعي نشده است.

قطر ميزبان «جام جهاني اسطوره‌هاي فوتبال»

در حاشيه نشست خبري شرکت "world sport" از برگزاري جام جهاني اسطوره‌ها در سال 2016 در کشور قطر خبر داده شد. عبدالرحمان عبدالجبار، مدير اين شرکت گفت: برگزاري جام جهاني اسطوره‌ها با استقبال بسياري از ستاره‌هاي بازنشسته همراه شد. اين طرح را بازيکنان بزرگي همچون زين الدين زيدان، پائولو مالديني، روماريو و تعداد ديگري از بازيکنان سابق فوتبال جهان ارائه دادند. وي گفت: در حال گفت و گو با فدراسيون‌هاي فوتبال در سراسر جهان هستيم. سپ بلاتر، رييس فدراسيون بين‌المللي فوتبال و ميشل پلاتيني، رييس اتحاديه فوتبال اروپا از برگزاري چنين رقابتي استقبال کردند. اگر در پايان به توافق نهايي برسيم برگزاري اين رقابت‌ها را در تقويم فيفا قرار خواهيم داد. عبدالجبار اضافه کرد: بسياري از بازيکنان، فرانسه را به عنوان ميزبان چنين رقابتي انتخاب کرده‌اند، اما بعد از آن که شرکت "world sport" به عنوان اسپانسر انتخاب شد، مي‌خواهيم اين رقابت‌ها را در دوحه برگزار کنيم، چرا که مي‌خواهيم به جهانيان اثبات کنيم که قطر مي‌تواند ميزبان رقابت‌هاي بزرگ باشد.

سرمربي تيم واليبال برزيل:

بازي مقابل ايران يک آزمون خوب بود

"برناردو رزنده" سرمربي تيم واليبال برزيل گفت: اگر نگويم ايران در سال‌هاي اخير بيشترين توسعه را در واليبال داشته اما بايد بگويم که يکي از تيم‌هايي است که بيشترين پيشرفت را داشته است. همانطور که سرمربي اين تيم خوليو ولاسکو گفته، آنها ديگر شگفتي نيستند. اين تيم در جام جهاني و ليگ جهاني بازي کرده است و آنها اکنون از اين شانس برخوردارند که هرجا مي‌روند بازي‌هاي خود را ببرند. سرمربي تيم واليبال برزيل افزود: ايراني‌ها خوب تمرين کرده اند و در ميان تيم هاي آسيايي خوب بازي مي‌کنند. از آنجايي که ما امسال خيلي کم بازي کرده‌ايم تيممان ريتم لازم را ندارد. ما به آنها فشار آورديم و در آغاز اعتماد به نفس بالايي داشتيم. اين يک آزمون خوب در يک تورنمنت خوب بود.


 دانستني‌ها 

 بسکتبال

زهرا محمودوند

بسکتبال ( Basketball)‏ يک ورزش گروهي است بازي بسكتبال توسط دو تيم انجام مي پذيرد كه هر تيم شامل 5 بازيكن مي باشد، هدف آنها عبور دادن توپ از حلقه و ممانعت از گل زدن تيم مقابل است. هر توپي که از حلقه حريف عبور کند و داخل آن برود گل ناميده مي‌شود. در حين انجام بازي قاعده‌اي از قوانين و مقرارات نيز بايد رعايت شود.

اندازه زمين بسكتبال بايد (28*15) يا (26*14) يا (24*12) باشد و ارتفاع زمين بازي تا سقف سالن بايد هفت متر باشد. تمامي خطوط زمين بايد 5 سانتيمتر عرض داشته باشد: شعاع دايره ها بايد 08/1 متر باشد.

اندازه تخته بايد 180 * 05/1 متر باشد كه با فاصله 09/2متر از سطح زمين نصب مي گردد.

هدف هر تيم از انجام بازي، کسب امتياز از طريق انداختن توپ در داخل حلقه است. مهارت‌هايي فردي مانند شوت‌کردن دريبل‌زدن و ريباند توپ به همراه کارهاي تيمي مثل حمله و دفاع، شروط لازم براي موفقيت شرکت‌کنندگان در اين ورزش مي‌باشد.

اين ورزش اولين بار توسط جيمز ناي‌اسميت آمريکايي در 1891 ابداع گرديد. وي نخستين مجموعه رسمي از قوانين بسکتبال را هم وضع کرد. جيمز ناي‌اسميت ورزشي را ابداع کرد که دانشجويان بتوانند در فصل زمستان در سالن به آن بپردازند تا آمادگي جسماني خود را براي پرداختن به مسابقات ميداني فوتبال، هاکي و بيسبال، در فصل بهار و تابستان حفظ کند.

وي پس از بررسي رشته‌هاي موجود ورزشي، دريافت که ورزش جديد بايد :توپ در آن نقش داشته باشد، به صورت گروهي به اجرا در آيد، اصل رقابت در آن رعايت شود، و بر مهارت استوار باشد، هيچ گونه خشونتي و برخوردهاي سخت بدني مبتني نباشد. در ايران هم نوعي بازي سنتي و قديمي در ميان گله دارها متداول است که آن را (پاتو) (PATO) مي‌نامند.

در اين بازي، دو تيم سوار بر اسب در ميداني وسيع به تاخت و تاز مي‌پردازند و هر تيم کوشش مي‌کند توپي را که شش حلقه (مانند دستگيره) بر بدنه آن هست، با پرتاب کردن و پاس دادن به ياران خودي، به آن سوي ميدان برساند و از حلقه و توري سبدي که در انتهاي ميدان بر روي ستوني چوبي نصب شده، عبور دهد . اين بازي تا حدي شبيه بسکتبال است.

بسكتبال در ايران در سالهاي 1310 به بعد بطور غيررسمي فعاليتش در بعضي از مدارس دنبال شد تا اينكه در سال 1324 فدراسيون بسكتبال ايران تاسيس شد.

بسکتبال يک ورزش سريع و قدرتي است که در آن حرکات انفجاري و بسيار سريعي در مفاصل انجام ميشود. بازيکن به ناگهان مي ايستد و باز حرکت ميکند. در اين ورزش برخوردهاي فيزيکي بين بازيکنان هم زياد است. اين موارد کافي است تا مشخص شود احتمال بروز آسيب هاي بدني در بسکتبال بالا است. اکثر آسيب هايي که در حين بسکتبال ايجاد مي‌شوند بصورت کشيدگي ها عضلاني، کشيدگي هاي رباط و يا بصورت خونمردگي در عضلات است. شايعترين محل آسيب مچ پا و پس از آن زانو است.

حدود 92 درصد از بازيکنان بسکتبال حداقل يک بار در طول عمر ورزشي خود دچار پيچ خوردگي مچ پا ميشوند. بازيکنان بسکتبال بايد هنگام فرود آمدن با روشهايي که سبب کاهش فشار بر دستگاه عضلاني ـ اسکلتي مي شوند آگاه باشند. براي مثال هنگام فرود آمدن بايد پنجه پاها با هم موازي بوده و با خم کردن لگن و زانوها نيروهاي عکس العمل سطح را پراکنده نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته