جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4587

رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست‌جمهوري:
فروش يا اجاره اجباري خانه‌هاي خالي بلامانع است


پس از لغو رسمي تحريم صنعت خودروي ايران،رنو و پژو کار خود را آغازمي کنند


حقوقي


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست‌جمهوري:
 فروش يا اجاره اجباري خانه‌هاي خالي بلامانع است 

مجلس آمادگي خود را براي تدوين قانوني اعلام كرد که براساس آن مالكان خانه‌هاي خالي، مجبور به فروش يا اجاره اين واحدها خواهند شد، موضوعي كه موافقان و مخالفان زيادي را در استفاده از زور درقبال صاحب خانه‌ها در پي داشته است.

رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست‌جمهوري در گفت‌وگو با ايلنا خاطرنشان کرد: فروش يا اجاره اجباري خانه‌هاي خالي در صورت اضطرار بلامانع است.

سيدرضا اكرمي بيان کرد: اگر قرار است زندگي اجتماعي را انتخاب كنيم بايد به الزامات آن تن در دهيم كه اجاره خانه‌هاي خالي توسط مالكان آن نيز يكي از اين موارد است. حجت‌الاسلام اكرمي در انتها تاکيد کرد: در صورتي كه مالكان نسبت به اجاره يا فروش واحدهاي مسكوني‌شان بي‌تفاوت عمل كنند، نظام جمهوري اسلامي بايد مالكان را تشويق به اجاره و يا فروش واحدهايشان كند در صورتي كه باز مالكان از اين كار سر باز زنند و اضطرار در كار باشد فروش يا اجاره اجباري اين واحدها بلامانع است.


 پس از لغو رسمي تحريم صنعت خودروي ايران،رنو و پژو کار خود را آغازمي کنند 

در نشست مشترک وزير صنعت، معدن و تجارت و نمايندگان خارجي حاضر در تهران توافقات اوليه براي بازگشت خودروسازان خارجي به ايران حاصل شد.به گزارش آفرينش به نقل ازستاد خبري همايش بين‌المللي صنعت خودروي ايران ،يکي از اعضاي حاضر در نشست مشترک وزير صنعت، معدن و تجارت و نمايندگان خودروسازان خارجي گفت: در اين جلسه نمايندگان دو شرکت فرانسوي رنو و پژو براي بازگشت مجدد به صنعت خودروي ايران ابراز تمايل کرده‌اند.

وي با بيان اين‌که نمايندگان پژو و رنو ابراز اميدواري کرده‌اند هر چه زودتر و با انجام شدن مقدمات لازم فعاليت خود را در صنعت خودروي ايران از سر گيرند، خاطرنشان کرد: وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در اين نشست از اين موضوع استقبال کرد و گفت رويکرد ايران در همکاري با خودروسازان خارجي با محوريت انتقال تکنولوژي، توليد خودروهاي جديد و به ويژه صادرات خواهد بود. وي ادامه داد: وزير صنعت، معدن و تجارت در اين نشست تاکيد کرد در مراودات تجاري سود دو جانبه مدنظر قرار دارد و هر خودروسازي که بتواند به رشد و پيشرفت صنعت خودروي ايران کمک کند با او همکاري خواهد شد.

به گفته افراد حاضر در نشست مشترک وزير صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان خارجي، توافقات اوليه در اين نشست براي بازگشت خودروسازان خارجي به ايران حاصل و مقرر شده پس از ماه دسامبر و لغو رسمي تحريم صنعت خودروي ايران، مذاکرات نهايي در اين زمينه صورت گيرد و خودروسازان فرانسوي کار خود را در ايران آغاز کنند.

رنو براي صدور قطعه به ايران آماده مي‌شود

در همين رابطه ،رئيس منطقه آسيا- اقيانوسيه شرکت رنوي فرانسه اعلام کرد، اين شرکت تا زمان روشن شدن جزئيات کاهش تحريم هاي تجاري عليه ايران، براي از سرگيري صادرات قطعات خودرو به اين کشور آماده مي شود.

گيلس نورماند گفت: در حالي که منتظر صدور مجوز صادرات قطعات به ايران هستيم، مي توانيم کارهاي مقدماتي با عرضه کنندگان را شروع کنيم.وي افزود: چنين اقدامي مستلزم ايجاد يک کانال براي انجام تراکنش هاي مالي با ايران است.


 حقوقي 

 علم جرم شناسي چيست؟

پيشگيري از جرم همواره يکي از مهمترين اهداف قانون گذاران در هر کشوري است؛ چراکه همواره پيشگيري بهتر و کم هزينه تر از درمان است، لکن براي آنکه بتوان تدابير مناسب براي پيشگيري از جرم انديشيد بايد علت ارتکاب جرم از سوي افراد را مورد کنکاش قرار داد. در خصوص اين امر که چه چيزهايي سبب مي شود شخصي مرتکب جرم شود، نظريات گوناگوني وجود دارد، که مي توان آنها را در سه رشته زيست شناسي، روان شناسي و جامعه شناسي تقسيم کرد و مورد مطالعه قرار داد.

به لحاظ زيست شناسي برخي از افرادي که مرتکب جرم مي شوند، دچار اختلال رواني هستند و در موارد شديد، شايد کنترلي بر رفتارشان نداشته باشند. البته در بسياري از موارد اين عدم کنترل بر رفتار و اختلال رواني که منجر به ارتکاب جرم مي شود، به سبب مصرف مواد مخدر و به ويژه مواد مخدر صنعتي همچون مواد محرک و توهم زا و يا مصرف الکل ايجاد مي شود. لکن بررسي روان شناسانه و جامعه شناسانه نيز بخش عمده اي از راه کارهاي پيشگيري از وقوع جرم را تشکيل مي دهد. يکي از نظريات مطرح در قالب مباحث جامعه شناسانه و روانشناسانه، نظريه نيازهاي اساسي است که بيان گر آن است که چرا برخي انسانها به اعمالي مجرمانه اقدام مي نمايند و انگيزه مجرمين را مورد تدقيق و مطالعه قرار مي دهد. از جمله (مازلو)، در کتاب انگيزش و شخصيت مي گويد: اگر نيازهاي اساسي انسان برطرف نشود به سمت ارتکاب جرم مي رود.

وي پس از بيان اين نظر نيازهاي اساسي را به صورت طولي به نيازهاي جسماني، عاطفي، نياز به احترام و... تقسيم کرده است! اما به اين نظر نقدهايي وارد است، از جمله اينکه شاهد هستيم، با وجود برطرف شدن اين نيازها در حد متوسط و حتي بعضا بالا، بازهم برخي افراد مرتکب جرم مي شوند؛ مثلا شخص با وجود آنکه در سطح بالاي شغلي و اجتماعي قرار دارد، دست به اختلاس مي زند، که دليل آن زياده خواهي و عدم پايبندي برخي افراد به اصول اخلاقي است.

نقد ديگري که به نظريه مازلو وارد است، آنکه، وي نيازهاي مختلف را چنان که بيان شد، در طول هم قرار داده است و اين بدان معناست که مثلا تنها پس از رفع نيازهاي جسماني، نياز به احترام در شخص شکل مي گيرد، در حالي که چنين نيست و اين نيازها در عرض هم و به صورت هم زمان وجود دارند.

در اين ميان دانشمندان روانشناسي، شخصيت را در تحليل رفتارهاي مجرم کانون توجه قرار مي دهند و آنرا يک سري معيارهاي ثابت رفتاري همچون اخلاق، علايق، فرهنگ، اهداف و... تعريف مي کنند و معتقدند شخصيت فرد در زمان طفوليت و در خانواده و پس از آن در جمع دوستان شکل مي گيرد.

با نگاهي منصفانه مي توان گفت همه اين نظرات تا حدودي درست هستند و علم بررسي اين علل را جرم شناسي مي نامند که با استفاده از اين داده ها که به کمک علوم گوناگون جمع آوري مي شود، به استدلال و تصميم گيري مي پردازد که براي کاهش ارتکاب جرم در جامعه چه اقداماتي لازم است.

خدايار سعيد وزيري


 تريبون اقتصادي 

 شرايط طرح مسکن اجتماعي اعلام شد

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه وزارت راه و شهرسازي در حال آماده سازي طرح جامع در بخش مسکن است، گفت: ما براي دهک هاي بالا ضرورتي براي تامين مسکن نداريم، اما مي توانيم شرايطي را براي کيفي سازي و توليد واحدها با شرايط تسهيلاتي با سود بانکي فراهم کنيم. به گزارش خبرنگار آفرينش،معاون وزير راه و شهرسازي در حاشيه چهارمين نمايشگاه راه و شهرسازي با اشاره به اينکه براي دهک هاي متوسط جامعه که ناتوان در تامين مسکن نيستند بلکه نياز به کمک دارند هم برنامه اي خواهيم داشت.پژمان تصريح کرد: براي اين خانوارها تسهيلات در حد وسع آنها با سود معقول پرداخت مي شود و با سياست توليد انبوه مسکن نيازهاي آنها در نظر گرفته خواهد شد.رئيس سازمان زمين و مسکن که در جمع خبرنگاران سخن مي گفت با اشاره به تامين نياز دهک هاي پايين جامعه گفت: براي اينها دولت زمين رايگان و تسهيلات ارزان قيمت و ساير خدمات را در نظر خواهد گرفت که تفاوت هاي عمده اي با مسکن مهر دارد.

وي تصريح کرد: در طرح مسکن اجتماعي متوسط واحد مسکوني 50 متر است و براي خانوارهايي که فرزند دارند به 70 متر مي رسد، اما الان واحدهاي مسکن مهر 90 متر مربع وسعت دارند. معاون وزير راه و شهرسازي خاطر نشان کرد: در مسکن مهر بجز وام مابقي هزينه ها را متقاضيان مي دهند اما در مسکن اجتماعي اين طور نيست، بلکه واحدها متناسب با وسع درآمد خانوار قيمت گذاري شود و حداکثر با 40 درصد از سهم درآمد آنها امکان سکونت پيدا کنند.پژمان با بيان اينکه ملکي بودن واحدها باعث فروش آنها مي شود، گفت: ما اين واحدها را به صورت اجاره در اختيار متقاضيان قرار مي دهيم، در حال حاضر هم مشغول بررسي تعداد و پراکندگي متقاضيان هستيم تا در يک برنامه پنج ساله سياست گذاري ها را مشخص کنيم. البته تعداد واحدها و واگذاري آنها از سال 93 شروع مي شود.

ممنوعيت اشتغال بازنشستگان به تصويب مجلس رسيد

دو فوريت طرح ممنوعيت به کارگيري و اشتغال بازنشستگان در مشاغل اجرايي و ستادي در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد.به گزارش خبرنگارپارلماني آفرينش،در اين جلسه از مجموع نمايندگان حاضر در جلسه 166 نماينده راي موافق، 31 نماينده راي مخالف و 8 نماينده راي ممتنع به دوفوريت اين طرح دادند.با تصويب دو فوريت اين طرح در جلسه بعدي مجلس شوراي اسلامي تصويب و يا رد طرح فوق در دستور کار جلسه علني مجلس شوراي اسلامي قرار خواهد گرفت.

در مقدمه اين طرح آمده است با وجود نيروي کار جوان، فعال و داراي تعهد و تخصص در کشور متاسفانه شاهد انتصاب افراد بازنشسته يا فاقد توان جسمي لازم به لحاظ سن بالا در سمت‌هاي اجرايي مانند استاندار، معاونين،‌معاون استاندار و معاونين وزرا هستيم.در ادامه اين طرح آمده است: زماني که نرخ بيکاري جوانان کشور به 26.8 درصد رسيده است، آيا مي‌توانيم پاسخگوي جوانان کشورمان باشيم.

احتمال افزايش قيمت بنزين از سال آينده

وزير نفت، يکي از شروط افزايش قيمت بنزين را توليد خودروهاي کم مصرف اعلام کرد و گفت: با تصميم مشترک مجلس شوراي اسلامي و وزارت نفت احتمال افزايش قيمت بنزين از سال آينده وجود دارد.به گزارش آفرينش به نقل از واحد مرکزي خبر، بيژن زنگنه درباره آخرين وضعيت افزايش قيمت بنزين براي سال آينده، گفت: در صورتي با افزايش قيمت بنزين موافقم که زمينه افزايش کيفيت مصرف سوخت خودرو هم اقدامات خوبي انجام گيرد و مصرف سوخت خودروها کاهش يابد.

وزير نفت با تاکيد بر اينکه براي نمونه اگر قيمت هر ليتر بنزين به 3000 تومان افزايش يابد در کنار بنزين گران، بايد خودرو کم مصرف و ارزان هم توليد و عرضه شود، تصريح کرد:اگر کيفيت خودروها افزايش و مصرف سوخت بنزين و گازوئيل آنها کاهش يابد، شهروندان پول کمتري براي بنزين پرداخت مي‌کنند.اين عضو کابينه دولت تدبير و اميد با يادآوري اينکه براي بنزين نمي توان قيمت قطعي آن را اعلام کرد، افزود: از اين رو پيش بيني مي شود در نيمه اول سال آينده شايد قيمت‌هاي جديدي مطرح شود.در همين حال سيد مجتبي شفيعي رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت از تثبيت قيمت بنزين تا پايان سال جاري خبر داد و اعلام کرد: فعلا برنامه اي براي تغيير سهميه بنزين نيمه يارانه‌اي خودروها وجود ندارد و سهميه بنزين مطابق با روال گذشته به کارت‌هاي سوخت واريز مي‌شود.


 نهادهاي مالي 

 رونمايي از سامانه جديد اس ام اس بانک اقتصادنوين

در ادامه معرفي خدمات نوين نخستين بانک خصوصي کشور در عرصه خدمات الکترونيکي، سامانه جديد اس ام اس بانک (Sms Bank) اقتصادنوين رونمايي شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، سامانه جديد اس ام اس بانک، خدمات جديد و متنوعي به کاربران ارايه مي‌کند که سهولت دسترسي به اين خدمات از جمله مزيت‌هاي خدمت جديد بانک اقتصادنوين مي‌باشد.

5/22 ميليون تراکنش موفق بر روي دستگاه‌هاي کارت خوان متصل به حسابهاي بانک صادرات

بيش از 5/22 ميليون تراکنش موفق طي مهرماه 1392 بر روي دستگاه‌هاي کارت خوان (pos) متصل به حساب‌هاي بانک صادرات ايران انجام شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک صادارت ،طي مهرماه امسال بر روي 387 هزار و 650 دستگاه کارتخوان متصل به حساب‌هاي بانک صادرات ايران مجموعاً 22 ميليون و 588 هزار و 220 تراکنش موفق به ثبت رسيده است.براساس اين گزارش تعداد دستگاه‌هاي کارتخوان متصل به حساب‌هاي بانک صادرات ايران در پايان مهرماه 1392 نسبت به ماه مشابه سال قبل يک درصد رشد داشته و اين در حالي است که مجموع تعداد تراکنش‌هاي موفق بر روي اين دستگاه‌ها 7 درصد رشد را نشان مي‌دهد.


 خبر 

 غلامحسين شافعي رييس اتاق ايران شد

غلامحسين شافعي در انتخابات هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران به اتفاق آرا از مجموع 343 راي ماخوذه با کسب 178 راي جهت تصدي رياست اتاق انتخاب شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي اتاق ايران ، تنها رقيب رييس جديد اتاق ايران دراين انتخابات مسعود خوانساري بود. وي 162 راي را به دست آورد، 3 راي سفيد نيز متعلق به خوانساري بود.در مراسم راي گيري، علا ميرمحمد صادقي به عنوان رييس سني جلسه، محمود تولايي، بهروز فتحعلي و بهروز صادقي نيز به عنوان هيات نظار تعيين شدند. اواخر آبان ماه گذشته بود که محمد نهاونديان رييس وقت اتاق ايران که همزمان در سمت سرپرستي نهاد رياست جمهوري و رييس دفتر رييس جهموري را عهده دار بود، در جمع هيات نمايندگان اتاق از آنها خواست تا در نشستي ديگر رييس جديد اتاق را مشخص کنند.

شرايط افراد مشمول دريافت سبد كالا مشخص شد

رئيس دفتر رئيس جمهور با بيان اين که افراد با درآمد ثابت و پايين در اولويت دريافت سبد کالايي قرار دارند گفت: هدف اصلي دولت کاهش تورم است و اين سبد براي امسال در نظر گرفته شده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اتاق ايران محمد نهاونديان پس از پايان جلسه انتخابات رئيس جديد اتاق در جمع خبرنگاران در مورد ساز و کار ارائه 2 سبد کالايي به اقشار کم‌درآمد اظهار داشت: حتما دولت جديد نسبت به فشارهايي که تورم غيرقابل قبول بر اقشار کم‌درآمد و يا با درآمد ثابت وارد کرده است توجه ويژه داشته و تدبير لازم را در اين زمينه در نظر
خواهد گرفت.وي افزود: بين کسي که درآمد خود را با تورم تطبيق مي‌دهد و کسي که درآمد ثابت دارد و يا درآمد پايين دارد تفاوت وجود دارد. به همين دليل دولت تدبير و اميد براي همدردي با اين اقشار که نمي‌توانند درآمد خود را با تورم تطبيق دهند 2 سبد کالايي ارائه کرده تا حداقل بتواند بخشي از اين فشار تورمي را براي آنها جبران کند.نهاونديان ادامه داد: البته اقدام اصلي دولت اين است که با برنامه‌هاي ضدتورمي نرخ تورم را کاهش و به حد قابل قبولي برساند که راه‌حل‌هايي نيز براي اين منظور در نظر گرفته شده و در حال اجراست. البته هدف اول ما کاهش تورم است و اين سبد کالايي که اعلام شده تنها يک راه براي کاهش فشارهاي تورمي است که البته براي امسال در نظر گرفته شده است.

کاهش قيمت سکه سياسي است

عزت الله يوسفيان ملا عضو کميسيون برنامه ،‌بودجه و محاسبات مجلس با تاکيد بر اين که دليل ارزاني سکه سياسي است و مبناي اقتصادي ندارد،‌ گفت: کالايي که با هياهوي سياسي ارزان شود با هياهوي سياسي هم گران مي شود.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 872 هزار تومان، طرح قديم 872 هزار تومان، نيم سکه 441 هزار تومان، ربع سکه 263 هزار تومان و گرمي 170 هزار تومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 89 هزار و 300 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1255 دلار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته