جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592

آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني:
بايد سرمايه دانشجويان براي تداوم دستاوردهاي انقلاب حفظ شود


اوباما، محمود عباس را تهديد کرد


آمريكا: صحبت با کرزي بي نتيجه است


اردن عضو موقت شوراي امنيت شد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

رييس جمهور:
دولت به تمام وعده‌هايي كه داده پايبند خواهد بود


سرمقاله

براي حل بحران، اسد بايد برود؛
هيگ نسبت به تجزيه سوريه تا 2014 هشدار داد


نشست شوراي قانونگذاري اروپا به منظورتغيير تحريم هاي ايران


عمان: مخالف اتحاد در شوراي خليج فارس هستيم


تشييع پيکر استاد کاظم معتمدنژاد


دل بوسكه در مراسم قرعه كشي تيم هاي فوتبال جام جهاني


  آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني:
 بايد سرمايه دانشجويان براي تداوم دستاوردهاي انقلاب حفظ شود 

 
در جلسه روز شنبه مجمع تشخيص مصلحت نظام، ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي كلّي اقتصاد مقاومتي پيگيري شد و با تصويب هفت بند باقي مانده تدوين اين سياست‌ها به جزء يك بند به تصويب رسيد.به گزارش ايلنا،‌ در ابتداي جلسه، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني با گراميداشت و تجليل 16 آذر، روز دانشجو و تبريك اين روز به عموم مردم ايران بويژه دانشجويان و دانش‌آموزان گفت: باتوجه به گذشت 60 سال، واقعة 16 آذر قابل تحليل و مداقّه بيشتر است.

وي با اشاره به كودتاي 28 مرداد و سلطه رسمي آمريكا و انگليس بر كشور و حكومت شبه نظامي كه رژيم پهلوي بر كشور حاكم كرده بود، گفت: در چنين شرايط سخت و خفقان‌آوري، دو يا سه كانون اصلي مبارزه در صحنه عليه شاه فعال بودند كه دانشگاهها و دانشجويان با روحيه قبل از كودتا، بازاري‌هاي مذهبي و انقلابي و نيروهايي از حوزه‌هاي علميه و روحانيت در اين عرصه نقش‌آفرين بودند، ولي افتخار واقعه 16 آذر و حركت انقلابي عليه سفر نيكسون براي برگزاري جشن پيروزي كودتا، با دانشجويان انقلابي آن زمان است كه شيريني پيروزي كودتا را در ذائقة رژيم تلخ كردند.

وي اقدام دانشجويان در 16 آذر و شهادت سه تن از دانشجويان مبارز و انقلابي را سرمايه‌اي بزرگ براي ادامه مسير انقلاب اسلامي تا حصول به پيروزي نهايي در سال 57 ذكر كرد و با تجليل و گراميداشت ياد شهداي 16 آذر تأكيد كرد: امروز نيز بايد سرمايه تحصيلي دانشگاهيان و دانشجويان براي تداوم دستاوردهاي انقلاب و مسير نظام اسلامي حفظ شود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ادامه سخنان خود، با ابراز تأسف از درگذشت آقاي نلسون ماندلا، تاريخ زندگي سراسر مبارزه اين سياه‌پوست آزاده را براي آزادگان جهان بويژه جهان سومي‌ها، درس‌آموز عنوان كرد و گفت: مبارزه، مقاومت و تحمل 27 سال زندان، از ماندن شخصيتي مبارز محبوب در كلّ جهان بويژه سياه‌پوستاني كه به دليل تبعيض نژادي و آپارتايد، تمام وجودشان را بغض و كينه عليه استعمارگران و استثمارگران سفيد پوست پُر كرده بود ساخت.

آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، با ذكر خاطراتي از سفر آقاي ماندلا و همراهانش قبل از انتخابات نجات‌بخش آفريقاي جنوبي و سفر خود به آفريقاي جنوبي در زمان رياست جمهوري ماندلا و سفر متقابل ايشان به تهران گفت: ماندلا در سفر به تهران به من گفت مهمترين نقطه آرماني مردم آفريقاي جنوبي، جمهوري اسلامي ايران است چون ايران در راه مبارزه عليه ظلم و ديكتاتوري، سرمايه زيادي گذاشته و خسارتهاي فراوان ديده است.

وي با تأكيد براينكه مرحوم ماندلا معتقد بود جمهوري اسلامي ايران سهم زيادي در پيروزي سياه‌پوستان و شكست آپارتايد داشت گفت: اين مهم جزء افتخارات انقلاب اسلامي محسوب مي‌شود كه بايد آنرا حفظ كنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: روحيه ماندلا پس از پيروزي بر نژادپرستي، پرهيز از انتقام‌جويي و برقراري صلح و آرامش در كشور بود زيرا وي براساس مصالح و منافع ملّي آفريقاي جنوبي معتقد بود، ضمن حفظ روحيه مقاومت و ظلم و استكبار ستيزي، بايد از همه امكانات كشور براي سازندگي، توسعه و پيشرفت علمي و اقتصادي و فرهنگي استفاده كرد.

در ادامه جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام كه علاوه‌بر اكثريت اعضاء وزير امور اقتصادي و دارايي و رئيس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملّي و نظارت براجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي حضور داشتند ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي كلّي اقتصاد مقاومتي پيگيري شد وموارد ذيل به تصويب رسيد.


 اوباما، محمود عباس را تهديد کرد 

 
ايسنا: مذاکره‌کننده ارشد تشکيلات خودگردان فلسطين اعلام کرد که باراک اوباما با ارسال نامه‌اي به محمود عباس وي را تهديد کرده است.به گزارش شبکه خبري فلسطين اليوم، صائب عريقات، مذاکره‌کننده ارشد تشکيلات خودگردان فلسطين اعلام کرد: باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا با ارسال نامه‌اي دو پاراگرافي به محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين وي را تهديد کرده است. وي افزود: اوباما در اين نامه که از طريق مارتين اينديک، فرستاده ويژه آمريکا در مذاکرات صلح خاورميانه ارسال کرد، به عباس هشدار داده اگر فلسطين بخواهد به ارائه درخواست رسمي براي پيوستن به سازمان‌ها ونهادهاي بين‌المللي پافشاري کند، تمامي خطوط قرمز درباره منافع آمريکا در منطقه را زير پا گذاشته است. مذاکرات صلح خاورميانه پس از سه سال توقف با ميانجي‌گري آمريکا بار ديگر ميان هيات‌هاي فلسطيني و اسرائيلي از سر گرفته شد.


 آمريكا: صحبت با کرزي بي نتيجه است 

 
بي‌بي‌سي: جيمز دابينز نماينده ويژه آمريکا در امور افغانستان و پاکستان گفته است که گفت‌وگوهايش با حامد کرزي رئيس جمهوري افغانستان در مورد امضاي موافقتنامه امنيتي به جايي نرسيده است. دابينز پس از ديدارش با حامد کرزي گفته آمريکا براي از سرگيري گفت‌وگوها تلاش مي‌کند اما نمي تواند تضميني به دولت افغانستان بدهد.

جيمز دابينز گفته است: "من گفتم که ما از روند صلح حمايت مي‌کنيم و خواهان پيشرفت در اين مذاکرات هستيم اما اين ارتباط به طالبان دارد که تاکنون علاقه اي به درخواست شوراي عالي صلح افغانستان نشان نداده است. من با صلاح الدين رباني و آقاي استانکزي صحبت خواهم کرد که چگونه مي توان طالبان را به گفت وگو هاي صلح ترغيب کرد. اما آمريکا هيج تضميني در اين زمينه نمي تواند بدهد. زيرا اين مساله به طالبان و اهداف آنها بستگي دارد."


 اردن عضو موقت شوراي امنيت شد 

 
اسكاي: مجمع عمومي سازمان ملل با اکثريت آراء اردن را به عنوان عضو موقت شوراي امنيت به مدت دو سال انتخاب کرد.به گزارش پايگاه خبري سوريه نيوز، به دنبال مخالفت عربستان با پذيرش کرسي موقت شوراي امنيت، اعضاي مجمع عمومي سازمان ملل اردن را به عنوان عضو غيردائم شوراي امنيت به مدت دو سال انتخاب کردند.اردن در راي‌گيري مجمع عمومي سازمان ملل با 178 راي موافق توانست کرسي موقت شوراي امنيت را به دست آورد و از اول ماه ژانويه رسما عضو اين شورا مي‌شود.ناصر جوده، وزير امور خارجه اردن در اين خصوص گفت: ما از کشورهايي که به انتخاب اردن به عنوان عضو موقت شوراي امنيت راي مثبت دادند تشکر مي‌کنيم و تمام تلاش خود را براي عمل بر طبق اصول سازمان ملل جهت تقويت صلح به کار مي‌بنديم.


 يک نکته از هزاران 

 همين چند ماه پيش بود که جمع زيادي از کاربران ايراني فيس‌بوک در خلال برگزاري ليگ جهاني واليبال با هجوم به صفحه شخصي ايوان زايتسف يکي از بازيکنان تيم ملي ايتاليا، اين صفحه را پر از نظرات و کامنت‌هاي خود کردند که اکثرا هم حاوي مطالب توهين‌آميز و زننده بود. حجم بالاي کامنت‌ها به جايي رسيد که اين بازيکن گفت: "متاسفم که بزگترين تفريح ايرانيان توهين به ديگران است!"

با هم گروه شدن تيم فوتبال ايران و آرژانتين درجام جهاني، صفحه شخصي ليونل مسي ستاره فوتبال آرژانتين و جهان پر شده از نظرات کاربران ايراني که با ميانگين 10 کامنت در هر دقيقه در حال ارسال صحبت‌هاي نه چندان مناسب خود هستند. شکي نيست که هر کدام از کاربران ايراني فيس‌بوک، نماينده فرهنگ اين مرز و بوم هستند و وجود توهين و حرف‌هاي زننده در نظرات هر کدام از آنها تصوري دروغين را از کشورمان مي‌سازد.

اي کاش همه اين دوستان انرژي خود را در جاي ديگري صرف مي‌کردند که به نفع ايران و ايراني بود.


 ميز خبر 

در جلسه هيأت دولت،

لايحه بودجه 93 در دولت نهايي شد

هفتمين و آخرين جلسه فوق‌العاده هيأت دولت روز شنبه به منظور ادامه بررسي لايحه بودجه سال 1393 کل کشور به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني برگزار شد.

به گزارش ايرنا، در اين جلسه مابقي تبصره‌ها و مواد لايحه بودجه پس از بحث و بررسي، به تصويب دولت رسيد.

رييس‌جمهور در پايان اين جلسه از تلاش‌هاي اعضاي هيأت دولت بويژه معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي، معاونان و همکارانشان در تهيه و تنظيم لايحه بودجه و ارائه به موقع آن جهت تقديم به مجلس شوراي اسلامي، تقدير و تشکر کرد.

مرگ 300 نفر درپي خشونت‌هاي فرقه اي در جمهوري آفريقاي مرکزي

صليب سرخ مي گويد که حداقل 300 نفر طي دو روز خشونت ها در پايتخت جمهوري آفريقاي مرکزي کشته شده اند.

به گزارش بي‌بي‌سي، اين سازمان گفت که خدمه اش با رسيدن ساعات شب جمع آوري اجساد در بانگي را متوقف کرده اما شنبه آن را از سر خواهد گرفت و انتظار دارد شمار قربانيان افزايش يابد.

خشونت ها در جمهوري آفريقاي مرکزي به نگراني در مورد بروز کشتارهاي فرقه اي در ابعاد گسترده دامن زده است.

صدها نيروي فرانسوي درحال ورود به اين شهر هستند که بخشي از تلاش سازمان ملل براي بازگرداندن نظم و قانون است.

تصور مي شود خشونت هاي پنجشنبه زماني شروع شده باشد که شبه نظاميان مسيحي وابسته به فرانسوا بوزيزيه رئيس جمهور برکنار شده دست به حملات متعدد از شمال زدند که باعث حملات متقابل تلافي جويانه جنگجويان عمدتا مسلمان وابسته به رهبري تازه شد.

سناي آمريكا از نهادهاي اطلاعاتي درباره ايران و توافق ژنو توضيح خواست

در حالي که کنگره آمريکا همچنان تحريم‌هاي جديد عليه ايران را در دست بررسي دارد رهبران دموکرات سه کميته سناي آمريکا از مقام‌هاي اطلاعاتي اين کشور خواستند تا در جلسه‌اي در مورد ميزان همراهي ايران با توافق موقت هسته‌اي توضيح دهند.

به گزارش خبرگزاري رويترز تيم جانسون رئيس کميته بانکي سنا دايان فاينستاين رئيس کميته اطلاعاتي و کارل لوين رئيس کميته خدمات مسلح در نامه‌اي به جيمز کلَپِر رئيس نهاد دولتي «اطلاعات ملي» از او خواستند که تا 21 آذرماه در مورد تاثيري که تحريم هاي تازه عليه ايران بر مذاکرات هسته‌اي خواهد داشت توضيح دهد.

در اين نامه همچنين از مقام‌هاي اطلاعاتي خواسته شده است تا از 30ام ژانويه برابر با 11 بهمن‌ماه هر 45 روز با حضور در سنا در مورد ميزان پايبندي ايران به توافق شش ماهه ژنو گزارش دهند.

در همين خصوص جان کري وزير خارجه آمريکا، نيز قرار است 19 آذرماه با حضور در مجلس نمايندگان در مورد توافق هسته‌اي با ايران توضيح دهد.

جان کري:

به توافق نهايي با ايران نزديک شده‌ايم

جان کري وزير خارجه آمريکا گفت توافق اخير با ايران در ژنو منجر به حل دائم براي مسئله هسته اي ايران مي شود.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري رسمي مصر، کري گفت: آمريکا به صورت جدي معتقد است توافق هسته اي که به تازگي ميان ايران و گروه 1+5 در ژنو به دست آمد به راه حل همه جانبه و دائمي درباره مسئله هسته اي ايران نزديک است.

وي افزود: واشنگتن معتقد است توافق هسته اي با ايران باعث مي شود اسرائيل بيش از هر زمان ديگري، امن تر باشد.

کري که در پايان سفر به اسرائيل و فلسطين، در فرودگاه بن گوريون تل آويو با خبرنگاران سخن‌مي گفت افزود: به محض ازسرگيري مذاکرات با ايران، آمريکا مشورت و رايزني را با اسرائيل و دوستان و ديگر هم پيمانانش در منطقه و سراسر جهان ادامه مي دهد زيرا نتيجه مذاکرات براي همه طرف ها مهم است.

وزير خارجه آمريکا ادامه داد: "يوسي کوهين" مشاور نخست وزير اسرائيل در هفته آينده به آمريکا مي آيد تا دو طرف به صورت مفصل درباره توافق هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 گفتگو کنند.

جان کري اضافه کرد: آمريکا و اسرائيل هم اکنون به صورت نزديک درباره شکل توافق هسته اي نهايي و همه جانبه با ايران ، با يکديگر کار مي کنند.وي تاکيد کرد: هدف مطلق آمريکا و اسرائيل منع ايران از دست يابي به سلاح هسته اي يا تحقق اين هدف در آينده است.

جهت بازديد از آب سنگين اراک؛

بازرسان آژانس اتمي وارد تهران شدند

دو تن از بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روز شنبه در چارچوب توافق ايران و آژانس براي بازرسي از تاسيسات توليد آب سنگين اراک وارد تهران شدند.

به گزارش ايسنا، ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي 20 آبان در تهران سندي را به امضا رساندند که براساس آن چارچوبي براي همکاري ميان ايران و آژانس مورد توافق قرار گرفت.

براساس اين توافق ايران با بازرسي بازرسان فراتر از تعهدات پادماني‌اش از تاسيسات توليد آب سنگين اراک و معدن گچين بندرعباس موافقت کرد.

عربستان از روسيه راکتور هسته‌اي خواست

منابع ديپماتيک آگاه اعلام کردند که رئيس سازمان اطلاعات عربستان از روسيه خواسته تا اين کشور را به راکتورهاي هسته‌اي مجهز کند.

به گزارش پايگاه خبري پانوراما، منابع ديپلماتيک آگاه در حوزه خليج فارس اعلام کردند که بندر بن سلطان، رئيس سازمان اطلاعات نظامي عربستان در ديدار اخيرش با ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه و ساير مسئولان روسي ديگر از مسکو خواسته تا کشورش را به راکتورهاي هسته‌اي مجهز کند.

اين منابع اعلام کردند: بندر بن سلطان در سفر دو روزه خود به مسکو تلاش کرده تا طرح قديمي کشورش در احداث راکتورهاي هسته‌اي به منظور توليد انرژي براي استفاده‌هاي مسالمت‌آميز را در صورت آمادگي مسکو براي کمک به رياض احيا کند.عربستان شش سال قبل اين طرح را به طور اوليه مورد بررسي قرار داد.


 ميز خبر 

ابتکار:

مقصر اصلي آلودگي هواي تهران خودرو و سوخت است

معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: عوامل مختلفي همچون فعاليت هاي خانگي، صنعت و حمل و نقل عمومي موجب آلودگي هواي تهران مي شوند، اما به جرات مي توان گفت مقصر اصلي اين آلودگي خودرو و سوخت است.

به گزارش ايرنا، معصومه ابتکار در مراسم کلنگ زني مرکز بين المللي طراحي، توسعه و آزمون قواي محرکه سوخت و آلاينده هاي دانشگاه تهران اظهار داشت:براي داشتن هوايي پاک بايد شاهد توسعه در بخش خودرو، استانداردهاي بين المللي و پژوهش هاي کاربردي باشيم .

سراج خبر داد:

رسيدگي به پرونده «محمودرضا خاوري» قبل از سال جديد

رييس سازمان بازرسي کل کشور گفت: قبل از عيد به پرونده محمودرضا خاوري رسيدگي مي‌شود و اگر لازم باشد کيفرخواست به صورت غيابي در دادسرا صادر و به دادگاه ارايه مي‌شود.

به گزارش ايسنا، ناصر سراج در حاشيه حضور در نمايشگاه الکامپ در جمع خبرنگاران در مورد طولاني شدن روند رسيدگي به پرونده مهدي هاشمي، اظهار کرد: پرونده مهدي هاشمي در دادسرا است و موضوع طولاني شدن آن را بايد از دادسرا بپرسيد.

وي در مورد پرونده محمودرضا خاوري نيز بيان کرد: در آينده نزديک خاوري محاکمه مي‌شود.

وي قبل از اينکه از کشور خارج شود وکيل داشته و حتي وکيل وي در دادسراي اهواز نيز حاضر شده است.

رييس سازمان بازرسي کل کشور در مورد منشور حقوق شهروندي تصريح کرد: هرچه در راستاي قانون باشد ما موظف به اجراي آن هستيم. رييس‌جمهور خود مسئول حفظ حقوق شهروندي است و در راستاي قانون همه از آن استقبال مي‌کنند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW- دبيرخانه

دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي – دانشگاه کويت

کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428هجري قمري/ 2 آپريل 2007

قسمت هفتاد و هفت

ضميمه (3)

برنامه

سند: (مصوب) FUIW/E.C.12/2007/1.2

روز اول: دوشنبه 14 ربيع الاول1428 هجري قمري/2آپريل2007

اجلاس افتتاحيه:

از ساعت 10صبح تا 11صبح:

افتتاح دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

(هتل ماريوت)

ازساعت 11صبح تا 30/11 : پذيرش

اولين جلسه کاري:

ازساعت 30/11صبح تا 30/13 بعدازظهر:

موضوع 1.1 : پيش نويس دستور کار

سند: (مشروط) FUIW/E.C.12/2007/1.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.12/2007/D.D.1.1

موضوع 1.2 : پيش نويس برنامه

سند: (مشروط) FUIW/E.C.12/2007/1.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.12/2007/D.D.1.2

موضوع 2.1 : گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي يازدهم و دوازدهم شوراي اجرايي

سند: (مشروط) FUIW/E.C.12/2007/2.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.12/2007/D.D.2.1

موضوع 2.2 : گزارش مالي دبيرکل ومطالعه وضعيت مالي اتحاديه درسال2006

سند: (مشروط) FUIW/E.C.12/2007/2.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.12/2007/D.D.2.2

موضوع3.1 :طرح اجرايي پيش نويس برنامه عملياتي براي سالهاي2007تا 2009

سند: FUIW/E.C.12/2007/3.1

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.12/2007/D.D.3.1

موضوع 3.2 : پروژه دانشگاه اسلامي مجازي

سند: FUIW/E.C.12/2007/3.2

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.12/2007/D.D.3.2

موضوع 3.3 : استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام

سند: FUIW/E.C.12/2007/3.3

پيش نويس تصميم: FUIW/E.C.12/2007/D.D.3.3


 رييس جمهور:
 دولت به تمام وعده‌هايي كه داده پايبند خواهد بود 

رييس‌جمهور با اشاره به حوادث تاريخي رخ داده در 16 آذر گفت: اين روز يادآور حادثه 60 سال پيش در دانشگاه تهران و فداکاري و ايثار اين قشر پيشتاز در برابر استبداد و استعمار است.

به گزارش آفرينش به نقل از ايسنا، حسن روحاني در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شهيد بهشتي اظهار کرد: 16 آذر، روز آزادي، استقلال‌، روز حاکميت ملي است. از 60 سال پيش بعد از حماسه و قهرماني دانشجويان در 16 آذر سال 1332 تا به امروز حرکت‌هاي بسيار عظيم،‌ بزرگ و سرنوشت‌سازي به دست دانشجويان تحقق يافته است.

روحاني با اشاره به حادثه 15 خرداد سال 1342 گفت: امروز همه دانشگاه‌ها در صف مقدم در کنار يکديگر در برابر استعمار‌، استبداد و هرگونه مداخله خارجي با قدرت ايستاده‌اند. در اين لحظه دانشجويان شعار دادند: دانشجو مي‌ميرد، ذلت نمي‌پذيرد.

دانشگاه کارگاه سياست است

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود اظهار کرد: عزت‌خواهي که شعار شماست به حق و عدالت‌خواهي و آزادي‌طلبي و استقلال‌خواهي، آرمان بلند اين ملت و جوانان غيور اين سرزمين است.

در اين هنگام پس از تشويق دانشجويان نسبت به سخنان رئيس جمهور وي ادامه داد: دولت تدبير و اميد همه تلاشش بر آن است که از فضاي دانشگاه استفاده بهتري به نفع اين کشور، اين ملت، اين مرز و بوم و ملت‌هاي منطقه و جهان اسلام و همه مستضعفين شود. اين آرزوي اين دولت است.

رئيس دولت تدبير و اميد با تاکيد بر اين که دانشگاه پرچم‌دار علم و دانش است، خاطر نشان کرد: دانشگاه پرچم‌دار آزادي و نقادي خردمندانه در اين سرزمين است درست است که دانشگاه خانه احزاب نيست، اما کارگاه سياست است.

دانشجويان ديده‌بان علم و سياست هستند

رئيس‌جمهور با بيان اين‌که دانشجويان ما ديده‌بان علم و سياست هستند گفت: هرکجا که دانشجو ببيند حرکتي در اين کشور اعم از دولت يا هر نهاد ديگري از مسير عقلانيت، خردورزي و منافع ملي فاصله مي‌گيرد، صداي رساي دانشجوي براي جلوگيري از انحراف بلند خواهد بود. دانشجويان نيز پس از سخنان روحاني ضمن تشويق شعار "مرگ بر آمريکا" را نيز سردادند.

رئيس دولت تدبير و اميد در بخش ديگري از سخنانش اظهار کرد: دانشجويان عزيز ما علاوه بر اين‌که حق مسلم آنهاست تا از دولت نقد کنند، نقدي دلسوزانه و راه بهتر را به دولتمردان معرفي کنند، علاوه بر آن دانشجو و دانشگاه بايد نقاد جامعه و فرهنگ جامعه نيز باشند.

در اين هنگام بار ديگر سخنان روحاني با تشويق دانشجويان در تالار ابوريحان دانشگاه شهيد بهشتي روبرو شد.

بايد با راه و روش ريا، نفاق، دروغ، اتهام و افراط، نقادانه برخورد کنيم

رئيس جمهور خاطرنشان کرد: ما بايد با راه و روش ريا، نفاق، دروغ، اتهام و افراط و افراط‌گري نقادانه برخورد کنيم و همه را به مسير عقلانيت و اعتدال، ‌توسعه، پيشرفت، عدالت و آزادي دعوت کنيم.

براساس اين گزارش، پس از سخنان روحاني دانشجويان شروع به شعار دادن کردند که در بخشي از شعارهاي آنها "اعتدال اعتدال" را بيان مي‌کردند(شعار بخش ديگري از دانشجويان انعکاس ضعيف‌تري يافت). رئيس جمهور نيز پس از شعارهاي دانشجويان گفت: شعارهاي هردو طرف زيباست. رئيس دولت تدبير و اميد خاطرنشان کرد: ما بايد با منطق و استدلال و با تکيه بر آرمان‌هاي خود و حقوق مسلم ملت ايران در برابر ديگران که مي‌خواهند دروازه‌ها را به روي ما بندند دروازه‌ها را بگشائيم.

در مسائل کلان بايد به اجماع برسيم

رييس‌جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود در دانشگاه شهيد بهشتي گفت: در دنياي امروز، قدرت ملي بدون رابطه با جهان و همچنين توسعه و پيشرفت داخلي بدون تعامل اقتصادي با جهان نه تنها بسيار بسيار دشوار است، که حتي ناممکن خواهد بود. دولت يکي از گره‌هاي مربوط به 10 سال گذشته در روابط خارجي را گشود

رئيس‌جمهور ادامه داد: نمي‌خواهم جمله‌اي بگويم که عده‌اي آن را تعبير به خودخواهي کنند، اما بدانيد در دنياي امروز حتي کشورهاي بزرگ هم براي حل مسائل منطقه ناچارند در مسائل نقش قدرت ملت بزرگ ايران را مدنظر قرار دهند. دولت تدبير و اميد و در طول اين صد و اندي روز، حداقل يکي از گره‌هاي اصلي را که مربوط به 10 سال گذشته در روابط خارجي بود، گشود و آن را باز کرد. رئيس‌جمهور افزود: بنابراين دولت با رهنمودهاي مقام معظم رهبري و با حمايت‌هاي ايشان و مجموعه دولت، همچنين با حمايت قاطع ملت ايران اولين قدم موثر را در طول 100 روز اول در زمينه ارتباط و تعامل سازنده با جهان به نفع ملت و کشور برداشت. وي همچنين تاکيد کرد: اگر در تاکتيک و روش اختلاف داريم، در مسائل کلان بايد به اجماع برسيم.

در ادامه مراسم تعدادي از دانشجويان شعار "انرژي هسته‌اي حق مسلم ماست"، سر دادند.

روحاني در واکنش به اين شعار، گفت: بله؛ حتما اين طور است. شعار ما اين است که سانتريفيوژ بايد بچرخد، اما زندگي مردم و اقتصاد هم بايد بچرخد. دولت به اين وعده‌اي که به مردم داده تا آخر ايستاده است.

در اين هنگام، دانشجويان رييس‌جمهور را تشويق کردند و شعار انرژي هسته‌اي حق مسلم ماست مجدداً سر داده شد.

رئيس‌جمهور نيز ادامه داد: نه تنها انرژي هسته‌اي بلکه فن‌آوري و نه تنها فن‌آوري حتي غني‌سازي هم حق مسلم ماست. اما در کنارش پيشرفت و توسعه هم حق مسلم ما محسوب مي‌شود. همچنين بهبود معيشت مردم و رفاه آنها نيز حق مسلم آنهاست. از سوي ديگر بايد بگويم شکستن و ويران کردن ساختمان منحوس تحريم ظالمانه هم حق مسلم ما محسوب مي‌شود. آستانه تحمل خود را بالا ببريم.

بايد آستانه تحمل يکديگر را بالا ببريم

در اين لحظه برخي دانشجويان «شعار زنداني سياسي آزاد بايد گردد» و « موسوي و کروبي آزاد بايد گردند» سر دادند و در مقابل نيز تعدادي ديگر شعار «فتنه‌گر منافق اعدام بايد گردد» سر دادند.

رييس‌جمهور در واکنش به اين شعارها با بيان اينکه "دولت به همه وعده‌هايي که به مردم داده، پايبند است"، گفت: ما براي دستيابي به اهدافمان نياز به ايجاد اجماع داخلي داريم. ما نيازمند اجماع و همدلي هستيم.

با ادامه اين شعارها، روحاني تاکيد کرد: نياز داريم افکارمان را براي دستيابي به آرمان‌هاي بلندمان نزديک و نزديک‌تر کنيم. علاوه بر آن ما بايد آستانه تحمل يکديگر را بالا ببريم زيرا اگر نتوانيم يک مساله داخلي خود را با آرامش و عقلانيت در چارچوب قانون و با ايجاد اجماع داخلي حل کنيم چطور مي‌توانيم معضلات پيچيده جهان را حل کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه "ما در بسياري از مسائل به بردباري، صبر، تحمل و دقت نيازمنديم"، افزود: بايد از فضاي احساس فاصله بگيريم زيرا با عقلانيت و اعتدال مسائل حل خواهد بود.

آنها که حرکت دانشجويي را بر عهده داشتند، از حکومت و دولت دستور نمي‌گرفتند

رييس‌جمهور در واکنش به شعار دانشجويان مبني بر اينکه "بسيجي واقعي همت بود و باکري"، نيز گفت: يادمان باشد آنهايي که حرکت دانشجويي را بر عهده داشتند نه ريالي دريافت مي‌کردند و نه از حکومت و دولت دستور مي‌گرفتند. ما بايد پيرو راه آن عزيزان باشيم. البته همه آن سرداراني که شما نام مي‌بريد از همت، باکري، خرازي، بابايي، ستاري و صياد شيرازي و ... همه بسيجيان قهرمان و الگوهاي بزرگ ما هستند.

بسيج منحصر در بسيج دانشجويي نيست

وي افزود: بسيج منحصر در بسيج دانشجويي نيست. اگر بسيج به معناي فکر بسيجي و فدا کردن منافع شخصي و گروهي براي منافع ديني، ملي و اسلامي است، ما 75 ميليون بسيجي در اين کشور داريم.

روحاني همچنين اظهار کرد: ما بايد براي آينده کشورمان در چارچوب علم و دانش بويژه با اتکا به شما دانشگاهيان عزيز که ديده‌بان علم و عقلانيت هستيد قدرت ملي‌مان را بالا ببريم. بدون قدرت علمي و اقتصادي، قدرت ملي بالا نخواهد رفت.

نقد دانشجويان روي چشم ماست

وي ادامه داد: سياست ورزي و همه اقداماتي که در دانشگاه انجام مي‌شود، تشکل‌هاي دانشجويي و نقد شما به دولت همه روي چشم ماست.

به وعده‌هايي که داده‌ايم عمل خواهيم کرد

در ادامه اين برنامه، برخي دانشجويان پرسش‌هاي خود را از رييس‌جمهور مطرح کردند و در ابتداي اين بخش، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني با بيان اين‌که "فرهنگ اولويت اول ماست و احياي اخلاق در جامعه را مورد توجه داريم"، گفت: ما به همان وعده‌هايي که سر داده‌ايم عمل خواهيم کرد.

پيشرفت علم و دانش و تحقيق در سايه «دور بين» و «دور باش» نمي‌شود

در اين لحظه دانشجويان فرياد زدند «فضاي امنيتي نمي‌خواهيم» و روحاني در اين باره خطاب به دانشجويان تاکيد کرد: حتما کليت اين حرف را قبول داريم. ما مي‌دانيم که پيشرفت علم و دانش و تحقيق در سايه «دور بين» و «دور باش» نمي‌شود. فضاي علمي ما بايد فضاي آزادي باشد؛ چراکه در چنين فضايي فناوري و توليد علم بهتر حاصل مي‌شود.

وي تاکيد کرد که بايد به آرمان‌ها، ارزش‌ها و اصول‌مان در چارچوب قانون اساسي احترام بگذاريم.

لزوم فراهم کردن فضا براي بازگشت نخبگان به کشور

حسن روحاني در ادامه در برابر اين پرسش که "براي جلوگيري از خروج نخبگان از کشور چه اقدامي انجام داده‌ايد؟"، گفت: آقاي دکتر ستاري - معاون علمي رئيس‌جمهور - چندي پيش در شوراي عالي انقلاب فرهنگي گزارش جامعي با آمار و ارقام در مورد اينکه چرا نخبگان از کشور خارج شده‌اند ارائه داده‌اند.

رييس‌جمهور ادامه داد: خروج تعدادي از نخبگان از کشور مي‌تواند قابل قبول باشد و در تمام دنيا نيز اين وجود دارد ولي اگر از حدي تجاوز کند، بايد علل و عوامل آن را بررسي کنيم. برخي از نخبگان فضا را براي کار و فعاليت خود در ايران مساعد نمي‌بينند و ما بايد اين فضا را فراهم کنيم و شرکت‌هاي دانش‌بنيان تقويت شوند و اين خود مي‌تواند بخشي از مسأله را حل کند.

در گزارش صدروزه، تنها دو - سه آمار گفتم و اينقدر ناراحت شدند

در ادامه، يکي از دانشجويان به رئيس‌جمهور گفت که "شما در گزارش صدروزه‌تان دولت قبلي را تخريب کرديد". برخي از دانشجويان با هو کردن، به طرح اين مسأله اعتراض کردند.

رييس‌جمهور نيز گفت: من از ابتدا به مردم گفته بودم که بعد از 100 روز، دو مسأله را گزارش مي‌دهم؛ اينکه چه دولتي را تحويل گرفتم (تشويق حضار) و اينکه در طول 100 روز چه اقدامات و تصميماتي اتخاذ شده است.

وي افزود: من در آن گزارش دو - سه تا آمار گفتم که اينقدر ناراحت شدند. (تشويق حضار). آماري که ارائه کردم مال رئيس‌جمهور نبود بلکه من آنها را از مرکز آمار نقل کردم و رئيس مرکز آمار هم عوض نشده و از قبل بوده است. يک آمار، خزانه داده بود که رئيس خزانه هم عوض نشده و مربوط به قبل است. (تشويق حضار).روحاني اضافه کرد: وقتي گفتم رشد اقتصادي ما منفي 5.8 درصد بوده، آيا کسي بايد بدش بيايد؟ اين آمار است.

تعدادي از دانشجويان فرياد زدند: روحاني متشکريم.

قضاوت کننده اصلي مردم هستند

رييس‌جمهور با بيان اينکه "من گفتم اين دولت بدهي‌هاي بزرگي را جا گذاشته و فقط سه رقم را گفتم و بقيه را نگفتم"، گفت: اعلام کردم 74 هزار ميليارد تومان بدهي دولت به سيستم بانکي است، 55 هزار ميليارد تومان بدهي به پيمانکاران است و همچنين يک رقم 60 هزار ميليارد تومان از ديگر بدهي‌ها گفتم (تشويق دانشجويان) و بقيه را هنوز نگفتم. در آن گزارش گفتم 7.2 ميليون تن گندم بايد بخريم؛ بگوييم نخريم؟! به مردم بگوييم نان نخورند؟!

روحاني اضافه کرد: من به عنوان امين مردم بايد مشکلات را بگويم‌.دانشجويان ضمن تشويق روحاني، شعار «اصلاحات زنده باند، روحاني پاينده باد» سر دادند.

رئيس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمينه‌هاي فرهنگي، ‌اقتصادي، سياست داخلي و خارجي ني زگفت: قضاوت کننده اصلي مردم هستند.

تشويق شده‌ام که بار ديگر در جمع دانشجويان حضور پيدا کنم

در پايان سخنان روحاني مجري برنامه اعلام کرد که سؤالات را دسته‌بندي خواهند کرد و در اختيار رئيس‌جمهور قرار خواهند داد.وي از رئيس‌جمهور خواست که در يک فرصت ديگر و در وقت بيشتري در نشست با دانشجويان شرکت کند.

رئيس‌جمهور نيز گفت: جلسه آن‌قدر خوب و عالي بود که من را تشويق کرد که بار ديگر و هرچه زودتر در جمع دانشجويان حضور پيدا کنم.روحاني در حالي که دانشجويان او را تشويق مي‌کردند، سالن جلسه را ترک کرد.

در اين مراسم، نهاونديان رئيس دفتر رئيس‌جمهور، وزراي علوم و بهداشت و رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري و همچنين تعدادي ديگر از مسئولان وزارت علوم و مسئولان دانشگاه شهيد بهشتي حضور داشتند.


 سرمقاله 

 شرايط حال لبنان و نگراني هاي فزاينده

علي رمضاني

در دو هفته گذشته رخدادهاي لبنان رنگي ديگر به خود گرفته است. در اين مدت چند رخداد به وقوع پيوست كه هر يك به نوبه خود مي تواند بر آينده امنيت و ثبات در لبنان تاثير داشته باشد. يعني جدا از رخداهاي طرابلس حمله تروريستي به سفارت ايران در بيروت و ترور حسان اللقيس كه يکي از مغزهاي متفکر حزب‌الله و از شخصيت‌هاي نزديک به حسن نصرالله بود.

در اين بين اگر به اين رخدادها توجه داشته باشيم بايد گفت در شرايط كنوني متحدان منطقه اي ايران و سوريه در لبنان هدف حمله و ترور قرار مي‌گيرند.

چنانچه قبلا نيز انفجار قوي در ضاحيه در جنوب بيروت رخ داد و حزب‌اله مورد هدف قرار گرفت. اگر به اين سري از حوادث در لبنان نگاهي داشته باشيم بايد گفت علل حوادث و رخدادهاي لبنان كنوني را به سه دسته داخلي منطقه اي و بين المللي تقسيم كرد. در بخش اول و داخلي در واقع با توجه به نوع رويكردهاي 8 مارس و متحدان منطقه اي ايران و سوريه در لبنان در واقع مخالفان اين جريان تلاش ميكنند تا با برهم زدن ثبات و امنيت در لبنان دولت آينده لبنان از بين جريان 8 مارس بوده و عملا در گام نهايي نيز حزب اله خلع سلاح گردد. همچنين توان و قدرت گروه هايي چون علويان و شيعيان در لبنان نيز كاسته گردد.

اين امر در حالي است كه جدا از حوادث طرابلس تلاش‌هاي جريان هاي تكفيري و متحدان منطقه اي و بازيگران عربي منطقه بر وارد کردن فلسطيني‌ها به معرکه و جذب گسترده جوانان فلسطيني بر ضد جريان هاي همسو با سوريه در لبنان است.

چنانچه برخي بر اين نظرند كه جوان فلسطيني که خود را در برابر سفارت ايران در بيروت منفجر کرد به حماس وابسته بوده است و از سوي القاعده جذب شده است.

در كنار اين نيز گروه‌هاي مسلح در طرابلس سرنوشت خود را با سرنوشت حوادث جاري در سوريه مرتبط مي‌بينند و تلاش براي تحقق پيروزي‌هاي جديد پيش از برگزاري کنفرانس ژنو 2 به اصل حاکم بر ميدان و عامل خشونت‌هاي اخير در اين شهر تبديل شده است.

در سطح منطقه اي نيز همچنان كه سيدحسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله لبنان شديدترين حملات را عليه سعودي‌ها داشت و اين رژيم را در پشت پرده انفجارهاي نزديک سفارت ايران در بيروت دانست دخالت سعودي‌ها و برخي از كشورهاي عربي ديگر در لبنان بر پيچيدگي وضعيت لبنان افزوده است.

در بعد بين المللي هم آينده توافق روسيه و امريكا بر سر سوريه و نتيجه توافق ژنو در مورد سوريه نيز مي تواند بر وضعيت لبنان تاثير داشته باشد.

در اين بين در شرايط كنوني و با افزايش گروه‌هاي جهادي و تروريستي در لبنان و تداوم بحران در سوريه اين كشور همچنان مي تواند شاهد انفجارهاي جديد باشد و اگر درگيري‌هاي طرابلس ادامه يابد و ارتش لبنان نتواند به آنها خاتمه دهد، احتمال سرايت درگيري‌ها به سراسر مناطق لبنان وجود دارد.


 براي حل بحران، اسد بايد برود؛
 هيگ نسبت به تجزيه سوريه تا 2014 هشدار داد  

وزير امور خارجه انگليس هشدار داد که درگيري‌ها در سوريه خطر تجزيه اين کشور بطور کامل را در پي دارد مگر اينکه راه‌حلي براي بحران تا سال 2014 پيدا شود. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس در نشست سالانه "گفتگوي منامه" درباره امنيت خاورميانه گفت: اگر درگيري‌ها ادامه يابد سوريه تجزيه مي‌شود و رشد افراط‌گرايي فضايي خارج از کنترل در قلب خاورميانه ايجاد مي‌کند.وزير خارجه انگليس پيش از اين در کويت گفته بود که بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه بايد براي هرگونه حل و فصل صلح آميز بحران 33 ماهه در سوريه کنار برود .

وي گفت: ما همواره به صراحت گفته‌ايم که حل و فصل صلح آميز بحران سوريه نيازمند کناره‌گيري اسد از قدرت است، تصور باقي ماندن يک دولت در قدرت پس از اين همه کشتار و تخريب غيرممکن است. تصور بودن اسد در عرصه سياسي آينده سوريه غيرممکن است.وي افزود: باقي ماندن اسد در قدرت به منزله "مانعي" در برابر صلح در سوريه خواهد بود و انگليس و ديگر کشورهاي غربي اين امر را نمي‌پذيرند.


 نشست شوراي قانونگذاري اروپا به منظورتغيير تحريم هاي ايران 

مايکل مان سخنگوي کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با تاکيد بر اينکه هنوز زماني براي شروع اجراي توافقنامه بين ايران و غرب مشخص نشده است افزود: موعد اين اقدام، بعد از نشست وين در اولين جلسه مشخص مي شود.

به گزارش ايرنا، مان در گفت و گويي با نشريه لبناني النهار افزود، همچنان تماس ها به منظور ديدار بين محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران و اشتون ادامه دارد و هدف از اين نشست، انجام اقدامات فني است و اين نشست اولين ديدار طرفين بعد از زمان امضاي توافقنامه ژنو است. وي گفت در اين نشست که در وين برگزار مي شود در باره سياست هاي اجرايي تصميم گيري مي شود.سخنگوي اشتون اظهار داشت، زمان اجراي توافقنامه هنوز مشخص نشده و بعد از نشست وين در اولين جلسه مشخص مي شود. وي گفت: اتحاديه اروپا همزمان با نشست وين در نشست شوراي قانونگذاري به منظور تصميم گيري در تغيير تحريم ها عليه ايران شرکت مي کند تا زمينه را براي برداشتن تحريم از برخي بخش هاي اقتصادي از جمله نفت ، طلا و فلزات گرانبها آماده کند.


 عمان: مخالف اتحاد در شوراي خليج فارس هستيم 

وزارت خارجه عمان اعلام کرد که اين کشور با طرح عربستان براي اتحاد همه جانبه کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس مخالف است.به گزارش مهر، به نقل از سايت اينترنتي النشره، يوسف بن علوي، وزير خارجه عمان اعلام کرد که کشورش مخالف اتحاد در شوراي همکاري خليج فارس است.وي افزود: احتمالا ما اين مساله را در نشست روز سه شنبه سران کشورهاي شوراي خليج فارس در کويت مورد بررسي قرار خواهيم داد.وزير خارجه عمان در ادامه گفت: ما مخالف اين اتحاد هستيم اما مانع از آن نمي‌شويم و اگر هم تشکيل شود عمان جزو آن نخواهد بود.اين مسئول بلندپايه همچنين تاکيد کرد: ما نيازي به گسترش نيروهاي سپر جزيره نداريم چرا که منطقه در حالت جنگ قرارندارد.


 تشييع پيکر استاد کاظم معتمدنژاد  


 دل بوسكه در مراسم قرعه كشي تيم هاي فوتبال جام جهاني 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته