جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592


زمان انتشار فهرست رشته‌هاي بدون کنکور


افزايش 21 هزار نفري داوطلبان کنکور دکتري
برگزاري آزمون در 16 اسفند
با توجه به مذاکرات انجام شده در معاهدات ژنو؛
"اعزام دانشجو" به انگلستان تا اطلاع ثانوي ممکن نيست


عضويت استاد دانشگاه صنعتي شريف در انجمن مهندسان برق و الکترونيک جهان


خبر


 زمان انتشار فهرست رشته‌هاي بدون کنکور 

 
به گزارش آفرينش فهرست رشته‌‌هاي بدون آزمون سراسري سال 1393 كه پذيرش دانشجو در آنها صرفاً براساس سوابق تحصيلي صورت مي‌پذيرد از سوي سازمان سنجش‌ آموزش كشور اعلام شد.

سازمان سنجش آموزش كشور به استناد تبصره 3 ماده 5 قانون سنجش و پذيرش دانشجو 10 شهريورماه 92 مجلس شوراي اسلامي و براساس مصوبه اولين جلسه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو، فهرست رشته محلهاي تحصيلي آزمون سراسري سال 1393 كه پذيرش دانشجو در آنها صرفاً براساس سوابق تحصيلي صورت مي‌پذيرد را اعلام کرد.

كليه متقاضيان براي پذيرش در اين قبيل رشته‌ها بايد به چند نکته در اين زمينه توجه کنند.

رشته محلهاي تحصيلي اعلام شده در جداول ذيل فهرست اوليه هستند و هرگونه تغييرات در اين خصوص همزمان با انتخاب رشته آزمون سراسري (نيمه دوم مردادماه) سال 1393 از طريق دفترچه راهنماي انتخاب رشته به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.

متقاضيان پذيرش در اين قبيل رشته‌ها لازم است نسبت به ثبت‌نام در آزمون سراسري سال 1393 در مهلت زماني 16 تا 23 آذرماه اقدام کنند.

كليه متقاضيان بايد در محدوده زماني انتخاب رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري سال 1393 (نيمه دوم مردادماه 1393) نسبت به تكميل فرم انتخاب رشته براساس توضيحاتي كه در اطلاعيه‌ها و دفترچه راهنماي انتخاب رشته در آن تاريخ منتشر خواهد شد، اقدام کنند.

كليه متقاضيان فارغ‌ از اينكه در جلسه آزمون سراسري سال 1393 (در تيرماه 1393) شركت کنند (حاضر شوند) و يا شركت نکنند (غايب جلسه آزمون)، مي‌توانند نسبت به انتخاب كدرشته‌هاي مذكور اقدام كنند.

فهرست آن دسته از كدرشته محلهاي تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي كه پذيرش در آنها صرفاً براساس سوابق تحصيلي صورت مي‌پذيرد از طريق سايت دانشگاه مذكور تا پايان آذرماه 93 اعلام خواهد شد.

داوطلبان براي اطلاع از نام اين رشته هاي موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي و غيردولتي و دانشگاه پيام نور مي توانند به سايت سازمان سنجش مراجعه کنند.


 افزايش 21 هزار نفري داوطلبان کنکور دکتري 
 برگزاري آزمون در 16 اسفند

 
239 هزار و 90 داوطلب در آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 93 ثبت نام کردند که اين تعداد نسبت به سال گذشته با افزايش 21 هزار و 224 نفر در تعداد ثبت نام کنندگان مواجه شده است.دکتر حسين توکلي - مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت نام براي آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 93 براي پذيرش دانشجو در 8 گروه آموزشي و 267 کدرشته امتحاني بعدازظهر سه شنبه 5 آذر از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و در روز پنجشنبه 14 آذر ماه به پايان رسيد.

وي افزود: بنا بر آمار اوليه تعداد 239 هزار و 90 داوطلب در اين آزمون ثبت نام کرده اند که آمار نهايي ثبت نام کنندگان متعاقبا به اطلاع خواهد رسيد.توکلي خاطرنشان کرد: با توجه به ثبت نام 217 هزار و 866 نفر در آزمون سال گذشته با افزايش بيش از 21 هزار نفري تعداد ثبت نام کنندگان در اين دوره مواجه هستيم.وي گفت: آزمون دکتري نيمه متمرکز منحصرا در يک نوبت و نيم روز جمعه 16 اسفندماه 92 برگزار مي شود و داوطلبان در هر يک از کدرشته‌هاي امتحاني ضرورت دارد که به زبان خارجي، استعداد تحصيلي و دروس تخصصي به ترتيب با ضريب يک، با ضريب يک و با ضريب 4 در مجموع دروس تخصصي پاسخ دهند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: آزمون دروس امتحاني به صورت تستي بوده و چنانجه داوطلبي به هر يک از گزينه‌ها پاسخ غلط بدهد نمره منفي دريافت مي کند.


 با توجه به مذاکرات انجام شده در معاهدات ژنو؛
 "اعزام دانشجو" به انگلستان تا اطلاع ثانوي ممکن نيست 

 
با توجه به توافقات و مذاکرات در معاهدات ژنو تا اطلاع ثانوي اعزام دانشجو به دانشگاه‌هاي انگلستان وجود ندارد.مجتبي صديقي، معاون دانشجويي وزير علوم تحقيقات و فناوري در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به برداشتن برخي از تحريم‌ها در مذاکرات ژنو بر پرداخت مستقيم شهريه به دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها براي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از کشور تا مبلغ توافق شده براي يک دوره شش‌ماه اين امر هم اکنون در حال بررسي است.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبني بر اينکه آيا بر اساس اين مصوبه ذکر شده در ژنو دانشجويان ايراني در دانشگاه‌هاي انگليس نيز مي‌توانند تحصيل کنند، اظهار داشت: البته اين نکته نيز بايد ذکر شود که براي اعزام دانشجو در اکثر دانشگاه‌هاي خارج از کشور براي اعزام هيچ مشکلي نداشته‌ايم. البته بحث دانشگاه انگليس از جمله مسائلي است که در گذشته اتفاقاتي رخ داده است. وي افزود: جمع بندي مراجع مسئول اين بوده که تا اطلاع ثانوي مبادله دانشجو به دانشگاه‌هاي اين کشور نداشته‌ايم. هم اکنون يک سري بررسي‌هايي صورت گرفته است، چنانچه بررسي بر روي اين مسئله که اين مبادلات شامل اعزام دانشجو است يا دانشجوياني که با هزينه شخصي هم مي‌روند، مي‌شود تا بتوانند از تسهيلات استفاده کنند. صديقي تصريح کرد: هم اکنون مکاتباتي با مراجع ذيربط داشته‌ايم و منتظر جواب هستيم تا مناسب با شرايط سياسي جديد کشور اين امر محقق شود.


 عضويت استاد دانشگاه صنعتي شريف در انجمن مهندسان برق و الکترونيک جهان 

 دکتر محمود فتوحي فيروزآباد، رييس دانشکده مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف و رييس بخش ايران انجمن مهندسان برق و الکترونيک (IEEE) به دليل پژوهش‌هاي بين المللي در حوزه سيستم‌هاي شبکه هوشمند و امنيت شبکه‌ به عنوان عضو فلو (Fellow) انجمن مهندسان برق و الکترونيک جهان معرفي شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، عضويت اين انجمن، عالي ترين رده عضويت در IEEE است که از بين بيش از 420 هزار عضو اين انجمن، حدود شش هزار نفر توانسته‌اند به اين رده دست يابند و فقط سه عضو فلوي اين انجمن در ايران مشغول به فعاليت هستند که هر سه (دکتر جمال‌الدين گلستاني، دکتر جواد صالحي و دکترمحمود فتوحي فيروزآباد) از اعضاي هيات علمي دانشکده برق دانشگاه صنعتي شريف مي‌باشند.

گفتني است انجمن مهندسان برق و الکترونيک IEEE با بيش از نيم قرن سابقه فعاليت حرفه اي و بيش از 420 هزار عضو، بزرگترين انجمن تخصصي مهندسي برق در دنيا مي‌باشد.


 خبر 

 پيام معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به مناسبت "روز دانشجو"

دكتر سيد ضيا هاشمي معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري به مناسبت فرا رسيدن روز دانشجو پيامي صادر كرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم ، متن كامل اين پيام بدين شرح است : دانشجو بودن فرصت مغتنمي است تا خود را رهپوي کساني بدانيم که در راه پر فراز و نشيب مبارزه با استکبار، استبداد و استعماراز عمر و مال و جان عزيز خويش گذشتند تا مشعل فروزان آزادي خواهي، استقلال طلبي و کمال جويي را در گذرگاه تاريخ فرا راه ملت خويش نگه دارند.

نهالي که با خون آن سه آذر اهورايي در 16 آذر 1332 پا گرفت و در فرايند انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و سازندگي و آباداني و پيشرفت ايران باليد و امروز پس از 6 دهه به درختي تناور و پربار مبدل گشته که ميوه هاي آن علم و آگاهي و خودباوري است. اينک بر ماست که اين ميراث گرانقدر را پاس بداريم و رسالت دانشجو بودن را بر دوش خويش احساس کنيم. رسالتي که جز با علم باوري، پرسشگري و آگاهي بخشي به سرانجام نخواهد رسيد.

دوران ما، دوران دانايي و علم است و کساني در اين روزگار پيشرو و پيشگام خواهند بود که انبان جان خويش را از معرفت آکنده باشند و بدين چراغ فراراه خويش و ملت خويش را روشن دارند. علم جز در سايه آزادانديشي و آزادگويي و نقادي رشد نخواهد کرد و دانشگاه نيز که مهد علم و آگاهي است جز در فضاي آزادي انديشه و بيان و نقد، رونق نخواهد گرفت. ما باور داريم که با پاسداشت و تقويت اين مهم در محيط دانشگاه ها، راه تعالي و پيشرفت و توسعه کشور بيش از پيش هموار و روشن خواهد شد.

معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم با تاکيد بر اين باور و با شعار مشارکت، نشاط و اميد، بر آن است که بايد با همياري هم، دانشگاه را تبديل به محيط مناسبي براي بالندگي دانشجو و رشد علم و آگاهي کنيم و در سايه اخلاق و قانون راه را براي مشارکت همه افکار و انديشه ها هموار نماييم تا در پرتو آن، نشاط و شادابي فضاي دانشگاه را فرا گيرد و اميد به فردايي بهتر کام جان همه را شيرين کند. چنين باد! انشاا...

نمايه شدن مجله بين المللي آناليز غيرخطي دانشگاه سمنان در پايگاه ISC

ژورنال الکترونيکي بين المللي آناليز غير خطي و کاربردهاي آن وابسته به دانشگاه سمنان در پايگاه علمي ISC نمايه شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه سمنان، مجله بين المللي آناليز غيرخطي و كاربردهاي آن از سال 2010 ميلادي با سردبيري دکتر مجيد اسحاقي از اساتيد جوان دانشگاه سمنان فعاليت خود را آغاز کرده و در هر سال دو شماره از اين مجله به صورت الكترونيكي و به زبان انگليسي چاپ مي شود.

اين مجله از كشورهاي مختلف مقالات تخصصي دريافت مي کند و تاكنون دانشمندان و محققان برجسته آناليز غيرخطي بيش از 18 كشور مطرح دنيا در اين مجله آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي خود را به چاپ رسانده اند.

هيأت تحريريه اين مجله از بيست كشور مختلف دنيا با اين مجله الكترونيكي همكاري دارند .

مقالات چاپ شده در اين مجله در پايگاههاي معتبر بين المللي از جمله ISI و Scopus جزو پر استنادترين مقالات هستند.

رئيس مرکز منطقه‌اي علوم و فناوري ISC:

معرفي 10 کشور بر‌تر جهان در "توليد علم دنيا"

10 کشور بر‌تر جهان در توليد علم دنيا معرفي شدند.

جعفر مهراد، رئيس مرکز منطقه‌اي علوم و فناوري ISC در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته درخصوص ميزان مقالات توليد شده از سوي محققان جهان و البته کسب رتبه 20 توليد علم دنيا از سوي محققان و پژوهشگران ايراني بايد بگويم که جمهوري خلق چين، انگلستان، آلمان و ژاپن به ترتيب با توليد (14 درصد از کل توليد علم جهان) توليد (7/6 درصد از کل توليد علم جهان) و54/6 درصد از کل توليد علم جهان و در ‌‌نهايت 5 درصد از کل توليد علم جهان، رتبه‌هاي دوم تا پنجم توليد علم دنيا را در اختيار دارند.

مهراد تصريح کرد: فرانسه، کانادا، ايتاليا، استراليا و اسپانيا نيز به ترتيب با توليد 64 هزار و 42 مقاله، 59 هزار و 165 مقاله، 5 هزار و734 مقاله، پنج هزار و 442 مقاله و پنج هزار و 45 مقاله رتبه‌هاي ششم تا دهم را از آن خود کرده‌اند.

تجليل از 150 دانشجوي نخبه دانشگاه خوارزمي

همزمان با 16 آذر روز دانشجو، از 150 دانشجوي نخبه علمي، فرهنگي و ورزشي دانشگاه خوارزمي تجليل شد.

دکتر زهرا حجازي زاده، رئيس دانشگاه خوارزمي در مراسم تجليل از 150 دانشجوي نخبه اين دانشگاه، ضمن تبريک روز دانشجو، خطاب به دانشجويان حاضر در اين مراسم گفت: تلاش کنيد رتبه علمي اين دانشگاه 90 ساله را به جامعه علمي کشور معرفي کنيد.

وي افزود: تحقق اين امر منوط به تلاشهاي گسترده علمي و فرهنگي شما دانشجويان درعرصه‌هاي مختلف است.

دکتر اسماعيل بابليان، رئيس دانشکده رياضي دانشگاه خوارزمي نيز در اين مراسم اظهار کرد: دانشکده رياضي دانشگاه خوارزمي در سال 1342 توسط دکتر مصاحب پايه گذاري شد و داراي قدمت علمي بالايي است.

وي افزود: اين دانشکده در مسابقات رياضي انجمن رياضي کشور موفق به کسب رتبه ششم شده و جزو دانشکده‌هاي برتر رياضي کشور است.بابليان خاطرنشان کرد: علاوه براين دانشجويان اين دانشکده موفق به کسب مدال‌هاي جهاني و ملي در المپيادهاي مختلف رياضي شده‌اند که شايسته تقدير است.وي تصريح کرد: اين دانشکده زمينه مناسبي براي نخبه‌پروري در رشته رياضي فراهم کرده است و فارغ‌التحصيلان آن بازوي توانمند علمي براي کشور هستند.

پذيرش براي 70 درصد ظرفيت‌ها؛ براساس "سوابق تحصيلي"

ثبت نام براي آزمون سراسري سال 93 از امروز 16 آذر ماه از طريق سايت سازمان سنجش صورت مي‌گيرد.دکتر حسين توکلي، مشاور عالي سازمان سنجش در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: ثبت نام براي شرکت در آزمون سراسري 93 براي پذيرش دانشجو در دوره‌هاي روزانه، شبانه، مجازي، بين الملل، "پيام نور"، "موسسات آموزش عالي" و "غير انتفاعي" و همچنين فرهنگيان از طريق شبکه اينترنتي "سازمان سنجش" آغاز و شنبه 23 اذر پايان مي‌پذيرد.

وي گفت: براساس مصوبه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو، داوطلباني که علاقه‌مند به شرکت در گزينش و انتخاب کدرشته محل‌ها بر اساس آزمون در دانشگاه آزاد هستند، همانند سال گذشته بايد نسبت به ثبت نام و شرکت در اين آزمون اقدام کنند. پذيرش دانشجو در رشته‌هاي تحصيلي بر اساس آزمون با توجه به سوابق تحصيلي مرتبط موجود و تراز شده دانش آموزان که طي سال‌هاي 84 تا 92 ديپلم خود را در رشته‌هاي رياضي، تجربي، انساني و علوم و معارف اسلامي بر اساس امتحانات نهايي اخذ کردند حداکثر تا 25 درصد تاثير قطعي مثبت و منفي دارد البته نمره کل نهايي براساس نمرات تراز شده انجام مي‌شود.

توکلي با اشاره به پذيرش در برخي کد رشته‌هاي دوره‌هاي پيام نور و موسسات آموزش عالي غير انتفاعي و همچنين دانشگاه آزاد تصريح کرد: با توجه به مصوبه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو پذيرش در اين مراکز منحصرا براساس سوابق ديپلم (سال سوم) صورت مي‌گيرد که تعداد اين کد رشته‌ها متعاقبا اعلام مي‌شود، همچنين با توجه به اين مصوبه پذيرش دانشجو در سال 93 براي 70 درصد کل ظرفيت آموزش عالي براساس سوابق تحصيلي انجام مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: براساس برنامه زماني پيش بيني شده اين آزمون در روزهاي 5 و 6 و 7 تير ماه 93 برگزار مي‌شود.

کاهش تراکم خوابگاههاي دکتري کوي دانشگاه تهران تا پايان ترم جاري

مديرکل کوي دانشگاه تهران از کاهش تراکم خوابگاه‌هاي دکتري کوي دانشگاه تهران خبر داد و گفت: تا پايان ترم جاري اين خوابگاهها به ظرفيتهاي اوليه خود باز مي گردند.دکتر موسي عنبري در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به دلايل افزايش ظرفيت در سال تحصيلي جاري تراکم دانشجو در اتاق‌هاي خوابگاهي افزايش يافت.

وي ادامه داد: يکي از دلايل اين افزايش ظرفيت وجود دانشجويان سنواتي بود که حدود 500 دانشجوي سنتواني در خوابگاهها مستقر هستند.مديرکل کوي دانشگاه تهران افزود: در حال حاضر اين دانشجويان سنواتي در حال دفاع از رساله‌هاي خود هستند و تا پايان آذر ماه بخش قابل توجهي از آنها از رساله‌هاي خود دفاع کرده و خوابگاهها را ترک مي کنند.

وي ادامه داد: بنابراين تا پايان ترم جاري اتاقهاي خوابگاهي دانشجويان دکتري به ظرفيت اصلي خود باز مي‌گردد و تراکم موجود کاسته مي ‌شود.مديرکل کوي دانشگاه تهران افزود: اکنون درحال تجهيز خوابگاهها هستيم و حدود 300 کمد و تخت براي دانشجويان تهيه کرده ايم که مشغول توزيع آن هستيم.وي درمورد غذاي دانشجويان کوي نيز گفت: در حوزه غذا بحث خاصي نداريم بيشتر نظر دانشجويان درخصوص کيفيت غذا است و ما سعي مي‌کنيم دراين رابطه از ايده دانشجويان استفاده کنيم و اگر نظري داشتند آن را به کار گيريم.

مديرکل کوي دانشگاه تهران تصريح کرد: براي افزايش کيفيت غذا يک غذاي نوع دوم نيز ارائه مي‌شود که مخالف با غذاي اصلي است به عنوان مثال اگر غذاي اصلي همراه با گوشت باشد غذاي نوع دوم از سبزيجات تهيه مي شود تا اگر دانشجويي گوشت دوست ندارد بتواند از اين غذا استفاده کند.وي يادآورشد: در حال حاضر حدود 9 هزار دانشجو در کوي و خوابگاههاي سطح شهر دانشگاه تهران مستقر هستند.

شکل گيري برنامه جامع تشکلهاي دانشگاه آزاد

رييس دانشگاه آزاد اسلامي از افزايش بودجه تشکلهاي دانشجويي توسط اين دانشگاه در سال 93 خبرداد و گفت: استعداد يابي از نخبگان و مولدان فکري تشکلها در دستور کار اين دانشگاه قرار گرفته است .به گزارش ايرنا، حميد ميرزاده روز شنبه در دومين اجلاس جنبش دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي همچنين عنوان کرد که روشهاي تحليل و پژوهش در جريانات سياسي ايران به اعضاي تشکل هاي دانشجويي آموزش داده شود.رييس دانشگاه آزاد اسلامي رعايت اخلاق مداري، قانون گرايي در گفتمان جنبش دانشجويي را مورد تاکيد قرار داد.وي در ادامه اين موضوع را نيز گفت: دانشگاه آزاد اسلامي مشي اعتدالي را اصليترين رويکرد خود در دوران مديريت جديد مي داند.

شکل گيري برنامه جامع تشکلهاي دانشگاه آزاد

وي از شکل گيري برنامه جامع تشکلهاي دانشگاه آزاد اسلامي براي اولين بار در کشور خبر داد و گفت: اين برنامه جامع به منظور جلوگيري از بي برنامگي تشکلها در دست تدوين است و شوراي دبيرخانه تشکلهاي دانشجويي نيز به زودي در دانشگاه آزاد راه اندازي خواهد شد. ميرزاده ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي برآن است تا ارتباط موثر خود را با وزارتخانه هاي علوم ، تحقيقات و فناوري ، فرهنگ و ارشاد اسلامي، نهاد رياست جمهوري، مجمع تشخيص مصلحت نظام و تمام دستگاههايي که در تقويت انجمن ها و تشکل هاي دانشجويي تاثير گذارند، تقويت کند.

حمايت از تشکل هاي دانشجويي حرکت کننده در چارچوب قانون

وي به فعاليت بيش از 200 تشکل دانشجويي، حدود 150 تشکل استادان و انتشار بيش از 160 نشريه دانشجويي در دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد و گفت: خود را موظف مي دانيم از هر تشکل دانشجويي با هر تفکر و گرايش سياسي فعال در چارچوب قانون و مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي حمايت کنيم.

وي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود از آنچه که آن را طرح افکار منجمد در تريبون هاي رسمي نام مي برد، گفت: در حالي که کشور وزير علوم دارد اما برخي افراد هم اکنون براي سخنراني در تريبون هايي دعوت مي شوند که در سال هاي اخير بيشترين ضربه را به آموزش عالي وارد کرده اند .جاي گله دارد در شرايطي که کشورما در آرامش به سر مي برد و دولت يازدهم مشي اعتدالي را دنبال مي کند هنوز افکار منجمد و خشک سعي مي کنند دوباره خودشان را مطرح کنند.

وي با بيان اين جمله که برخي برخوردهاي بغض آلود در سالهاي گذشته منجر به ايجاد شکاف عميقي در جامعه شده است، افزود: اين برخوردها وحدت ملي ما را خدشه دار کرده و خسارت عظيمي به اقتصاد، اجتماع و به بدنه آموزش عالي وارد کرده است. ميرزاده همچنين در پاسخ به خواسته هاي مطرح شده توسط دانشجويان دراين نشست مبني بر پرهيز از گرايشهاي سياسي در انتصابات دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مطمئن باشيد در انتصابات به هيچ گرايش خاص سياسي باج نمي دهيم و به هيچ وجه سياسي کاري نخواهيم کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته