جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592


چرا دل‌شکستگي درد دارد؟


ده عادتي که دندان ها را خراب مي کند!


افزايش خلاقيت با گياهان آپارتماني


خبرها از عالم علم


 چرا دل‌شکستگي درد دارد؟ 

دل‌شکستگي پديده دردناکي است، چه از نظر معنايي آن را بررسي کنيم، چه اخلاقي و چه فيزيکي. اين پديده از هر دريچه‌اي که به آن نگاه شود آزاردهنده و دردآور خواهد بود.

تجربه شکستن دل يا شکسته شدن آن را همه دارند، شرايط زندگي هميشه به کام دل همه انسان‌ها نبوده،‌نيست و نخواهد بود و در اين ميان متناسب با روحيه و قدرت روحي افراد، دل بسياري شکسته خواهد شد. نکته قابل توجه درباره اين پديده اين است که دل‌شکستگي مفهومي غيرفيزيکي و صرفا ذهني نيست، زيرا زماني فردي دل فرد ديگري را به هر دليلي مي‌شکند، يا به احساسات او ضربه‌اي مهلک وارد مي‌آورد، فرد دل‌شکسته درد فيزيکي واقعي را در قفسه سينه، شکم و قلب خود احساس مي‌کند. همه انسان‌ها دست‌کم چند باري چنين دردهايي را تجربه کرده‌اند.

ذهن و بدن انسان در موجوديتي واحد قرار گرفته‌اند و ديگر اندام‌ها،‌ماهيچه‌ها و نسوج بدن نيز در همان موجوديت واحد کنار هم قرار گرفته‌اند. تمامي اين پازل داخلي بدن با يکديگر متصل بوده و نسبت به هم واکنش نشان مي‌دهند، و در اين ميان يکي از آنها، ‌ذهن، قدرتمند‌ترين عضو بوده و بر ديگر اعضا و اندام‌ها اثرگذار است.

ذهن دستور انجام هرکاري را به اعضاي مختلف بدن ارسال مي‌کند،‌ اما آنچه معمولا درباره کارايي مغز و ذهن انسان به فراموشي سپرده مي‌شود ‌چند‌کاره بودن آن است. ‌مغز مي‌تواند درحين ارسال دستور به دهان براي صحبت کردن، به قلب دستور چرخش دادن خون را بدهد و از ماهيچه‌ها بخواهد که در وضعيت آرامش يا انقباض قرار بگيرند. ذهن قدرتمند‌ترين بخش بدن انسان است از اين رو هر رويدادي که در آن رخ دهد برروي ديگر بخش‌هاي بدن نيز تاثير مستقيم و فوري مي‌گذارد.

با توجه به اين حقايق مي‌توان بهتر اين پديده را درک کرد که چرا زماني که فردي دل‌شکسته مي شود، ‌دردي واقعي را احساس مي‌کند نه ذهني.

دردي که پس از شکسته شدن دل در قفسه سينه احساس مي‌شود، ناشي از پريشاني احساسي است که به فرد در اثر ضربه عاطفي وارد شده و اين پريشاني خود عامل ايجاد احساساتي مانند ترس، نگراني،‌عصبيت و ناامني در ذهن خواهد بود. اين احساسات چه خودآگاهانه باشند چه ناخودآگاهانه، سيگنال‌هايي را به سيستم عصبي بدن ارسال مي‌کنند و در نهايت علائمي مانند دل‌درد، گرفتگي قفسه سينه، تنگي نفس و ديگر نشانه‌ها در بدون بروز مي‌کنند. اين پديده با نام اضطراب شديد نيز شناخته مي‌شود.

اضطراب شديد نشانه‌هايي مانند بالا رفتن طپش قلب، گرفتگي عضلات، تنگي نفس، تعريق، تهوع، کاهش قابلت تصميم‌گيري، ناتواني در بيان احساسات، احساس ناامني در وضعيت عادي اجتماعي، احساس طرد شدگي، ترس از مرگ و‌ احساس بي تفاوتي را به دنبال دارد. يادآوري دوباره عاملي که منجر به دل‌شکستگي فرد شده نيز مي‌تواند دوباره اين عوارض را در فرد برانگيزند. اين عوارض متناسب با شدت ضربه عاطفي که به فرد وارد شده مي‌توانند شدت يابند و سندرم قلب شکسته را به وجود آورند.

آشنايي با سندروم قلب شکسته

اين سندروم نوعي اختلال به شدت نادر است که يک تا دو درصد از بيماراني که تحت درمان‌هاي قلبي قرار مي‌گيرند،‌ مبتلا به آن هستند. ابتلا به اين اختلال در ميان زنان از رواج بيشتري برخوردار است و براساس گزارش انجمن قلب آمريکا، زنان مسن‌تر از 55 سال نسبت به زنان جوان 2.9 بار بيشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

سندروم قلب شکسته که با نام‌هاي کارديوميوپاتي ناشي از استرس يا کارديوميوپاتي تاکوتسوبو نيز ناميده مي‌شود، مي‌تواند در افراد کاملا سالم نيز رخ دهد. احتمال اينکه زنان بيشتر از مردان دچاردرد ناگهاني قفسه سينه، ‌واکنشي به يورش ناگهاني هورمون‌هاي استرس در زمان قرار گيري در شرايط پرتنش؛ مبتلا شوند بسيار بيشتر است.

اين شرايط پرتنش مي‌تواند مرگ عزيزان، طلاق، جدايي از فرد مورد علاقه،‌ مواجه شدن با خيانت و يا پس‌زدگي عاطفي باشد. اين اختلال حتي مي‌تواند پس از يک اتفاق خوب رخ دهد.

ممکن است اين اختلال به اشتباه به عنوان حمله قلبي تشخيص داده شود، ‌زيرا نشانه‌ها و نتايج آزمايشي اين دو اختلال مشابهند. در حقيقت آزمايش‌ها تغييرات قابل توجهي را در ريتم ضربان قلب و حجم خون تشخيص مي‌دهد که اين تغييرات در حملات قلبي نيز رايج هستند، ‌اما برخلاف حمله قلبي هيچ نشانه‌اي از انسداد عروق در سندروم قلب شکسته وجود ندارد.

در اين سندروم بخشي از قلب دچار انبساط شده و خون را به خوبي پمپ نمي‌کند، اما بقيه بخش‌هاي قلب عملکردي عادي و يا با انقباض بيشتر ماهيچه‌اي خواهند داشت. محققان تحقيق درباره اين سندروم را به تازگي آغاز کرده‌اند تا دلايل دقيق ابتلا به آن را تشخيص داده و از آن براي درمان تاثيرگذار بيماري استفاده کنند. اين سندروم مي‌تواند همچنين به آسيب‌ديدگي جدي و طولاني‌مدت ماهيچه قلب منجر شود، اما اين بيماري معمولا قابل درمان است و اکثر افرادي که به آن مبتلا شده‌اند طي چند هفته بهبود يافته‌اند. اما در مواردي نيز اين بيماري مي‌تواند منجر به مرگ شود.

شايع‌ترين نشانه ابتلا به اين بيماري درد در قفسه سينه و تنگي نفس است که مي‌تواند در افرادي که هيچ نوع سابقه بيماري قلبي ندارند نيز ظهور کند. بي‌نظمي ضربان قلب يا شوک کارديوژنيک از ديگر اختلالاتي است که مي‌تواند در اثر بروز اين سندروم در فرد بروز کند. در اين اختلال، قلب که به صورت ناگهاني ضعيف شده قادر نخواهد بود خون مورد نياز بدن را تامين کند و در صورتي که به سرعت تحت درمان قرار نگيرد مي‌تواند کشنده باشد.

اولين تشخيص‌هاي سندروم قلب شکسته در سال 1990 در ژاپن رخ داده‌است، البته اولين گزارش به ابتلا به اين اختلال در سال 1998 در آمريکا ثبت شده‌است. پس از آن بود که توجه دانشمندان نسبت به اين بيماري افزايش پيدا کرد. براي مثال در سال 2000 تنها دو مقاله درباره اين بيماري منتشر شد درحالي که در سال 2010 تعداد مقالات مرتبط با اين بيماري به 300 رسيد.

تاکنون شيوه استانداردي براي درمان سندروم قلب شکسته ارائه نشده‌است و شيوه‌هاي درماني اين سندروم مشابه با شيوه‌هاي درمان حمله قلبي است و مبتلايان به آن تا زمان بهبود در بيمارستان بستري مي‌شوند. زماني که پزشک سندروم را تشخيص داد داروهايي براي کاهش فشار روي قلب به بيمار داده خواهد شد و معمولا بيمار طي مدتي کوتاه بهبود خود را به دست خواهد آورد.

منبع:همشهري آنلاين


 ده عادتي که دندان ها را خراب مي کند! 

به گزارش سرويس سلامت خبرگزاري طبنا قند موجود در آب نبات باعث بوجود آمدن پلاک هاي چسبنده بر روي دندان ها مي شود. سپس باکتري هاي موجود در پلاک دندان ، قند را تبديل به اسيد مي کند. اسيد باعث از بين رفتن ميناي دندان مي شود. بنابراين بعد از مصرف شکلات و آبنبات و شيريني ، حتما دندان هاي خود را مسواک بزنيد.

اين ده عادت را ترك كنيد:

1- دندان قروچه

ساييدن دندان ها به هم يا دندان قروچه در اثر فشار عصبي و مشکل بد خوابيدن ايجاد مي شود. کنترل دندان قروچه بسيار سخت است . خودداري از جويدن غذاهاي سفت در طول روز، درد دندان و آسيب ناشي از دندان قروچه را کم مي کند. در شب از محافظ دهان (مخصوص دندان قروچه) استفاده کنيد تا در حين خوابيدن از آسيب دندان در اثر دندان قروچه جلوگيري کنيد.

2- جويدن يخ

يخ ماده اي بدون قند است و ممکن است فکر کنيد براي دندان ضرري ندارد. اما جويدن يخ مي تواند باعث شکستن و يا از بين رفتن قسمتي از ميناي دندان گردد. اگر يخ را سفت بجويد، باعث تحريک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسيت و درد دندان مي شود. خوردن غذاهاي داغ يا غذاهاي سرد ممکن است درد دندان را بيشتر کند. بهتر است به جاي جويدن يخ ، آدامس بدون قند بجويد.

3- جويدن مداد

آيا موقع تمرکز روي يک مسئله ، مداد خود را مي جويد؟

اثر جويدن مداد همانند جويدن يخ است و باعث شکستن و يا خرد شدن دندان ها مي شود.

4- مکيدن انگشت

معمولا کودکان بعد از پديدار شدن دندان هاي دائمي خود، انگشتان خود را مي مکند. اين انگشت مکيدن در سن 5 تا 6 سالگي ظاهر مي شود و باعث تغييرات دائمي در ساختار دندان و لثه مي گردد. مکيدن انگشت شست مي تواند باعث لق شدن و انحراف دندان هاي کودک از جاي خود گردد. اين انحراف دندان ها مي تواند مشکلات تنفسي و جويدني را براي کودک به وجود آورد.

5- مکيدن ليمو ترش

افرادي که ليموترش را مي مکند، خود را در خطر مشکلات دهاني و دنداني قرار مي دهند. ليمو داراي مقدار زيادي اسيد مي باشد. اين اسيد، باعث تضعيف شدن ميناي دندان و زبري سطح دندان ها مي شود.

6- جويدن ناخن

جويدن ناخن نه تنها ظاهر ناخن را زشت مي کند، بلکه به دندان ها نيز آسيب مي رساند و باعث مشکلات دهاني مي شود. جويدن ناخن باعث بيرون آمدن دندان از محل خود، شکستن دندان و تخريب ميناي دندان مي گردد.

7- با شيشه شير خوابيدن

اگرموقع خواب ، به کودک خود يک شيشه آب ميوه، شير و يا شير خشک بدهيد و درحين خوردن آن بخوابد، باعث خواهيد شد که دندان هاي جديد پوسيده شوند. پس بهتر است قبل از خوابيدن کودک شيشه شير را از او بگيريد و او را به اين کار عادت دهيد.

8- سخت مسواک زدن

مسواک زدن بخشي از بهداشت دهان و دندان است، اما نبايد سفت و محکم مسواک بزنيد. اين نوع مسواک زدن باعث از بين رفتن ميناي دندان، تحريک لثه ها، حساس شدن دندان ها نسبت به سرما و گرما و حتي ايجاد سوراخ هايي در دندان مي شود.

9- باز کردن چيزي با دندان

باز کردن قوطي و يا بسته پلاستيکي با دندان ممکن است راحت باشد، اما دندان ابزاري براي خرد کردن و يا باز کردن وسايل نيست. به جاي دندان مي توانيد از قيچي و يا درب باز کن استفده کنيد.

10- آب نبات سفت

قند موجود در آب نبات باعث بوجود آمدن پلاک هاي چسبنده بر روي دندان ها مي شود. سپس باکتري هاي موجود در پلاک دندان، قند را تبديل به اسيد مي کند و اين اسيد باعث از بين رفتن ميناي دندان مي شود. بنابراين بعد از مصرف شکلات و آبنبات و شيريني ، حتما دندان هاي خود را مسواک بزنيد.


 افزايش خلاقيت با گياهان آپارتماني 

 نتايج يک تحقيق نشان مي دهد که نگهداري گلهاي آپارتماني در محل کار خلاقيت و بهره وري کارمندان را افزايش مي دهد. به گزارش خبرگزاري مهر، براساس نتايج تحقيقاتي که در نمايشگاه گل چلسي ارائه شده، گياهان آپارتماني مي توانند به تمرکز، بهره وري و سلامت کارمندان تا 45درصد کمک کند.اين تحقيقات نشان مي دهد که وجود گلهاي آپارتماني در محل کار تا 45 درصد موجب ارتقاي خلاقيت و تا 38 درصد موجب افزايش بهره وري مي شود.اين تحقيقات که توسط گروه تحقيقات تحقق هويت " Identity Realisation " در دانشگاه اکستر با همکاري گروه " Indoor Garden Design" انجام شده خروجي هاي موثر افراد را در مشاغل مختلف نشان مي دهد.

از 350 بازديدکننده نمايشگاه گل و گياه چلسي خواسته شد که خلاقيت، شادي و بهره وري خود را در چهار فضاي کاري که به شکل متفاوتي طراحي شده بودند توصيف کنند.محققان اعتقاد دارند که تحقيقات آنها نشان مي دهد که گياهان الزاماً جزئي از محيط کار نيستند اما اين تحقيق، نتايج تحقيقات پيشين را که نشان مي دهد وجود گياهان در محل کار راحتي روانشناختي و عملکرد تجاري را افزايش مي دهند مورد تأکيد قرار داده است.دکتر کريگ نايت از دانشگاه اکستر اظهار داشت که ما پيشتر نشان داده ايم که وقتي افراد خود محل کارشان را طراحي مي کنند سلامـت، شادي و بهره وري آنها افزايش مي يابد، اکنون زمان آن است که يک گام جلوتر رفته تا مشاهده کنيم که آيا اين اصل مي تواند در رابطه با خلاقيت هم موثر باشد يا خير.

نتايج اين تحقيقات در نمايشگاه گل و گياه نشان داد که بهبود وضعيت روانشناختي و طراحي مناسب يک محيط کاري مي تواند خلاقيت را تا 45 درصد افزايش دهد.

تحقيقات پيشين نقش مثبت گياهان در بيمارستانها را نشان داده است و بيماراني که يک گلدان گل کنار خود داشتند درد، اضطراب و خستگي کمتري احساس مي کردند. از سوي ديگر وجود گياهان آپارتماني در اتاقها موجب مي شود که ميزان باکتري 50 تا 60 درصد در مقايسه با اتاقهاي بدون گل و گياه کاهش يابد.


 خبرها از عالم علم 

 صحبت کردن درباره اعضاي بدن آن‌ها را شاد مي‌کند

بررسي‌هاي جديد دانشمندان نشان مي‌دهد صحبت کردن درباره اعضاي بدن و آگاهي از وضعيت سلامتي موجب ايجاد احساس شادي در بدن مي‌کند.به گزارش خبرنگار كلينيك باشگاه خبرنگاران؛ هنگامي که درباره عملکرد اندام‌هاي خود صحبت مي‌کنيد دستگاه‌هاي بدن متوجه چگونگي عملکرد خود مي‌شوند و صحبت‌هاي مثبت و منفي تأثير ويژه‌اي بر روي چگونه کارکردن آن‌ها دارد. بررسي‌ها نشان مي‌دهند هنگامي که با شخصي درباره وضعيت سلامتي خود حرف مي‌زنيد اندام‌هاي بدن متوجه مي‌شوند و آن را درک مي‌کنند و اگر صحبت‌هاي مثبت کنيد اندام‌ها با عملکرد بهتري روبرو مي‌شوند.

دانشمندان با انجام آزمايشاتي روي 1800 داوطلب زن و مرد دريافتند افرادي که بيماري‌ها را به خود تلقين مي‌کنند بيشتر گرفتار بيماري‌ مي‌شوند اين درحالي است که صحبت‌هاي مثبت نتيجه‌ي بهتري دارد و مي‌تواند به سلامتي کمک کند. يافته‌هاي اخير دانشمندان نشان مي‌دهد تلقين‌هاي منفي يکي از تهديدهاي جدي براي سلامتي است و زندگي سالم را به خطر مي‌اندازد و براي رهايي از آن هميشه بايد از عملکرد اندام‌هاي خود تعريف و تمجيد کنيد و به بيماري‌هاي کوچک در زندگيتان لبخند بزنيد.

خوردن اين فست فود در زمستان ممنوع!

همه افراد با سرد شدن هوا به دنبال خوردن غذاهاي گرم مشتاق مي‌شوند اما برخي از غذاهاي گرم و خوشمزه براي فصول سرد سال کارايي مناسبي ندارند.به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ پژوهشگران دريافته‌اند که در روزهاي سرد سال خوردن کربوهيدراتها و چربي‌هايي مانند "سيب‌زميني سرخ کرده" مي‌تواند باعث افت دماي بدن و کاهش انرژي فرد براي انجام کارهاي روزانه شود.

گفتني است، پزشکان به افراد توصيه مي‌کنند تا در فصول سرد سال بيشتر "پروتئين" مصرف کنند زيرا باعث افزايش "درجه حرارت بدن" مي‌شود.از جمله مواد پروتئيني که پزشکان توصيه مي‌کنند افراد در فصل زمستان حتما مصرف کنند آجيل، ماست، شير و فرني درست شده با شير است که مي‌تواند در کنار پروتئين هاي حيواني، باعث تنظيم دماي بدن فرد و افزايش قدرت استقامتي او در برابر سرما و حتي بيماري هاي فصلي شود.

در عين حال مصرف کربوهيدراتها بايد کاهش يابد زيرا تاثيري در بهبود وضعيت فرد در زمستان ندارند.

افزايش فشار خون يکي از عوارض آلودگي صوتي است

صدا يکي از عوامل زيان آور فيزيکي به ويژه در محيط هاي صنعتي است و يکي از عوارض آلودگي صوتي افزايش فشار خون در انسان است.به گزارش وب دا؛ کارشناس بهداشت حرفه اي مرکز بهداشت شهيد بلنديان شهرستان قزوين گفت: چنانچه ميزان آلودگي صدا از حد استاندارد کشوري (85 دسي بل در هشت ساعت) بيشتر شود، عوارض و آسيب هايي در بدن انسان مشاهده خواهد شد که يکي از آنها، افزايش فشار خون – به خاطر تحريک عصبي به وجود آمده - مي باشد.مهندس کرمي ها افزود: خستگي شنوايي، وزوز گوش، سوت كشيدن پرده گوش، آسيب به سيستم قلبي ـ عروقي، افزايش فشار خون و افزايش مصرف اكسيژن، برخي از مهمترين عوارض فيزيولوژيكي آلودگي صدا در انسان است.

وي با اشاره به اينکه عوارض فيزيولوژيكي ـ رواني صدا شامل تأثير بر خواب، تحريك اعصاب، كاهش راندمان و كارايي فرد – در مشاغل فكري و جسماني – مي شود، اظهار داشت: اُفت موقت و دائم شنوايي نيز از عوارض پاتوبيولوژيکي آلودگي صدا مي باشد.

تاثير افسردگي مادران باردار بر شکل گيري شبکه مغزي کودکان

مترجم: ساجده كياني فر

افسردگي يک بيماري ذهني جدي است که عواقب بسيار ناخوشايندي براي بيمارانش در پي دارد.اما افسردگي در بين زنان باردارممکن است اثري بر جنين در حال رشدشان داشته باشد.کودکان والدين افسرده خودشان نيز درمعرض ريسک بالاي ابتلا به افسردگي قرار دارند که اين ترکيبي از ژنتيک و عوامل محيطي مي باشد.اين کودکان هم چنين دچار تغييراتي در آميگدال، يک ساختار مغزي که براي تنظيم استرس و احساس مهم است، مي شوند.

با اين وجود، کار پيشين در اين حوزه، کودکان را چند سال بعد از تولدشان مورد ارزيابي قرار داده است. اين به اين معناست که زمان بندي اين تغييرات نامشخص است.محققان به سرپرستي دکترآنکي کوا در دانشگاه ملي سنگاپور اکنون پاسخ ها را با کار جديدشان که در شماره جديد روانپزشکي باليني به چاپ رسيده است دارند.آنها تحليل مستقيمي از افسردگي مادرزادي پيش از تولد و تغييرات در رشد جنيني آميگدال ارائه دادند. براي اين کار 157 خانم باردارکه پرسشنامه اي در زمينه افسردگي را طي 16 هفته بارداري پر کرده بودند مورد بررسي قرار دادند. سپس، طي دو هفته تولد، نوزادان تحت اسکن MRI براي تعيين ساختار آميگدال و تحت تصويربرداري تانسور براي تشخيص تماميت الگوي ارتباطات عصبي آميگدال قرار گرفتند.

بدون در نظر گرفتن حالت افسردگي مادران، حجم آميگدال بين نوزادان تغيير نکرد. با اين وجود، محققان پي به کاهش چشمگير ارتباط ساختاري (يعني ناهمسانگردي کسري و نفوذ محوري پايين تر) درآميگدال راست نوزادان با مادران داراي درجه حادي از علايم افسردگي بردند. به بيان ديگر، ساختار ميکروسکوپي آميگدال در نوزادان متولد از مادران افسرده غيرطبيعي بود.

اين يافته مهم مي گويد که رغبت براي عملکرد آميگدال غيرطبيعي، يکي از ويژگي هاي اختلالات اضطراب و حالات، ممکن است از مادر به کودک در دوران جنيني منتقل شود. اين يافته جديد نشان مي دهد که سابقه افسردگي مادرانه ممکن است در افزايش مادام العمر حساسيت پذيري بيماري روحي شريک باشد. اين تحقيق مدارک اضافي فراهم مي کند براي اثبات اين که تصويربرداري سلامت روحي بايد در آزمايشات پزشکي مادران باردار گنجانده شود.

در واقع، اين مطالعه بر اين باور است که درمان هايي که مادران افسرده را هدف قرار مي دهند بايد در اوايل بارداري شروع شوند. به گفته جان کريستال، سردبير مجله روانپزشکي باليني "توجه به سلامت مادر حين بارداري از اولويت هاي بسيار مهم جامعه است. بنا به دلايل بسياري اينکه افسردگي مادر بر رشد مغزي کودک اثر مي گذارد بسيار نگران کننده است. خبر خوب اينکه اين خطر ممکن است با تصويربرداري سيستماتيک خانم هاي باردار براي کشف افسردگي و شروع درمان کارآمد کم شود.

منبعwww.sciencedaily.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته