جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592

کهنه ترين هواپيماهاي موجود در دنيا براي ايران است !
هواپيماهاي فرسوده در دولت قبلي وارد شد


22بهمن‌ماه و ايام پاياني سال زمان‌هاي پرداخت دو سبد کالايي


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 کهنه ترين هواپيماهاي موجود در دنيا براي ايران است !
 هواپيماهاي فرسوده در دولت قبلي وارد شد 

قائم مقام وزير راه در امور هوانوردي و هواشناسي با بيان اينکه 80 درصد از فرودگاه هاي کشور فقط هفته اي دو پرواز دارند، گفت: کهنه ترين هواپيماهاي موجود در دنيا براي ايران است و اين وضعيت شايسته مردم نيست.

به گزارش آفرينش ، علي محمد نوريان در مراسم سالروز جهاني هواپيمايي کشوري با اشاره به اينکه موقعيت صنعت هوايي بايد تغيير کند، اظهار داشت: از نظر روحي براي ما سخت است که کشورهاي کوچک خليج فارس وضعيت بهتري در صنعت هوايي نسبت به ما داشته باشند و اميدواريم که در شرايط ايجاد شده ، موقعيت خود را در جهان تغيير دهيم.

وي افزود: متاسفانه ايرلاين‌هاي ما به جاي اينکه با شرکت‌هاي خارجي رقابت داشته باشند با شرکت هاي داخلي دارند و در اين کار هم به جاي رقابت درست به يکديگر ضربه مي‌زنند درحالي که شرکت‌هاي خارجي در هفته بيش از 70 پرواز به تهران دارند و قطر با ايجاد هاب منطقه‌اي مسافران را به دوحه مي‌برد و از آنجا به کشورهاي ديگر مي‌فرستد.

نوريان با بيان اينکه از هر 2 ميليون و 70 هزار پرواز يک سانحه مرگ بار اتفاق مي افتد، گفت: ايران اير در سال 1360 جزو 10 شرکت برتر ايمن دنيا بود که البته شرايط جنگ تحميلي و تحريم‌ها موجب کاهش رتبه اين ايرلاين شد.

قائم مقام وزير راه در امور هوانوردي و هواشناسي، هواپيماهاي موجود در کشور را شايسته مردم ندانست و گفت: کهنه ترين هواپيماهاي دنيا در ايران هستند، بنابراين بايد اين شرايط اصلاح شود و صنعت هوايي ارتقاء پيدا کند.

نوريان تصريح کرد: هر گوشه کشور يک فرودگاه دارد؛ در واقع بيش از 80 فرودگاه داريم که 80 درصد آنها در هفته بيش از دو پرواز ندارند و مابقي هفته خالي است، بنابراين بايد تبديل به شهر فرودگاهي شوند.

وي افزود: به مسئولان محلي هم اعلام کرده ام که اگر مي خواهند فرودگاه داشته باشند، بايد محلي ها بسازند، زيرا دولت پولي براي ساخت فرودگاه ندارد.

در ادامه،رئيس سازمان هواپيمايي کشوري با اشاره به اينکه در دولت قبلي هواپيماهاي فرسوده وارد کشور شد، گفت: تا سال 1404 در هر سال نياز به ورود حدود 30 فروند هواپيما با عمر کمتر از 10 سال داريم.

عليرضا جهانگيريان با بيان اينکه در 8 سال گذشته تعداد کل ناوگان هوايي کشور با 70 درصد افزايش از 140 فروند به 240 فروند افزايش يافته است، بيان کرد: اما به دليل افزايش عمر هواپيماها و ورود هواپيماهاي مستهلک و عدم دسترسي به قطعات و سرويس هاي تعميراتي مناسب، عملا تعداد ناوگان فعال کشور فقط 20 درصد افزايش داشته است.

وي افزود: اين در حالي است که اهداف تعيين شده در مقايسه با اسناد بالادستي از جمله سند بالادستي از جمله سند چشم انداز نيازمند حداقل 400 هواپيماي فعال در سال 1404 يعني 12 سال ديگر هستيم که باتوجه به از رده خارج شدن اکثر هواپيماهاي فعال موجود تا سال 1404 در هر سال نياز به ورود حدود 30 فروند هواپيما با عمر کمتر از 10 سال داريم.


 22بهمن‌ماه و ايام پاياني سال زمان‌هاي پرداخت دو سبد کالايي  

رييس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني تهران گفت: کالاهاي توزيع‌شده توسط شرکت بازرگاني دولتي که با ارز مرجع وارد شده براساس همان نرخ به دست مصرف‌کنندگان نرسيد. در اين رابطه مي‌توان با تجهيز شبکه‌هاي توزيع اين کالاها را براساس همان نرخ‌هاي مرجع به دست مصرف‌کنندگان رساند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اتاق تهران ،محسن بهرامي ارض اقدس درباره‌ي جزييات اختصاص سبد کالايي اعلام کرد: بنا است براي کاهش هزينه‌هاي معيشتي اقشار ضعيف و کم‌درآمد که شامل کارگران و کارکنان مي‌شود، دولت دو سبد کالايي در نظر بگيرد. اين دو سبد کالايي نيز عمدتا شامل کالاهاي اساسي نظير گوشت، مرغ، روغن، برنج و شکر است.

او درباره‌ زمان اختصاص اين دو سبد کالايي تصريح کرد: 22 بهمن‌ماه به مناسبت برگزاري جشن‌هاي سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و ايام پاياني سال زمان‌هاي پرداخت اين دو سبد کالايي است ولي ابتدا بايد شبکه‌هاي توزيع سبد‌هاي کالايي تجهيز شود. البته سبد‌هاي کالايي الزاما به عنوان يارانه پرداخت نمي‌شود.


 تريبون اقتصادي 

 رئيس کل ديوان محاسبات :

ذخاير ارزي تبديل به ريال شد و براي پرداخت يارانه‌ها مصرف گرديد

اميرحسين رحيمي رئيس کل ديوان محاسبات کشور در نشست خبري که در محل اين ديوان برگزار شد در ابتداي سخنانش 16 آذر روز دانشجو را تبريک گفت.به گزارش آفرينش ،رئيس کل ديوان محاسبات کشور در بخش ديگري از سخنانش در مورد تفريغ بودجه 91 و مراحل رسيدگي به آن در ديوان محاسبات گفت: تفريغ بودجه سال 91 در هيات عمومي ديوان درحال بررسي است و ما در ديوان نيز چند جلسه براي آن تشکيل داده‌ايم. براساس آيين‌نامه داخلي مجلس ما تا پايان دي ماه فرصت داريم که تفريغ بودجه سال قبل را به مجلس ارائه که سعي مي‌کنيم قبل از پايان اين مهلت گزارش تفريغ بودجه 91 را به مجلس ارسال کنيم.

رحيمي در ادامه تصريح کرد: گزارش تفريغ بودجه سال 90 به موقع تهيه شده و به مجلس نيز تقديم شده است. کميسيون برنامه و بودجه مجلس اين گزارش را با حضور مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي بررسي مي‌کند و گزارش نهايي آن را در صحن قرائت خواهد کرد. البته بنده فکر مي‌کنم گزارش تفريغ بودجه سال 90 به زودي در صحن علني مجلس قرائت شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش به برخي تخلفات دولت در زمينه برداشت از حساب بانک ها براي جبران کسري بودجه سالانه کشور اشاره کرد و افزود: کسري بودجه در همه دولتها و حتي از سالهاي قبل نيز وجود داشته، اما از زمان اجراي هدفمندي يارانه‌ها کسري بودجه بيشتر شده است. به طوري که به عنوان مثال در سال 89، 82 درصد بودجه محقق شده، در سال 90، 76 درصد و در سال 91 نيز فقط 73 درصد بودجه کل کشور محقق شده است.رئيس کل ديوان محاسبات کشور در ادامه اظهار داشت: پيش از اجراي هدفمندي يارانه‌ها به دليل اينکه دولت هزينه اجتناب‌ناپذيري نداشته، به هر طريقي که شده کسري بودجه را تامين کرده، ولي پيش از هدفمندي براساس تخصيص‌ها پرداخت‌ها را تنظيم مي‌کرده است.

رحيمي در ادامه افزود: به دليل اينکه قانون هدفمندي درست اجرا نشد، دولت مجبور است هر ماه پول هنگفتي را برداشت کند که دولت دهم اين کار را مي‌کرده و البته دولت يازدهم نيز اين کار را انجام مي‌دهد.وي در ادامه با بيان اينکه دولت براي پرداخت يارانه نقدي هزار ميليارد تومان کسري بودجه دارد، گفت:‌در سال 89 حدود 5 ميليارد تومان معادل 4/8 ميليارد دلار از ذخاير ارزي بانک مرکزي تبديل به ريال شد و براي پرداخت نقدي يارانه‌ها مصرف گرديد که اينگونه موارد در ديوان محاسبات در حال بررسي است.

رئيس کل ديوان محاسبات کشور افزود: در سال 89، 12/2 ميليارد دلار که بايد به حساب صندوق ذخيره ارزي واريز مي‌شد و از مازاد فروش نفت به دست آمده بود، براي جبران کسري بودجه در دولت صرف شد که اين پرونده نيز در ديوان محاسبات در حال بررسي است.

جشنواره پژوهش در نظام اداري

رئيس مرکز نوسازي و تحول اداري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از برگزاري اولين جشنواره پژوهش در نظام اداري در اسفندماه سال جاري خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات،حميد رضا عطايي گفت: مرکز آموزش مديريت دولتي در راستاي وظايف و ماموريت‌هاي خود و با تکيه بر ذخائر علمي دانشگاهها و تجارب ارزشمند نظام اجرايي کشور، اين جشنواره را برگزار مي کند.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک تجارت اعلام کرد:

افزايش 100 درصدي سرمايه بانک تا پايان سال

مديرعامل بانک تجارت با بيان اين که سرمايه بانک تا پايان سال 100 درصد افزايش مي‌يابد، گفت:بازار سرمايه و بورس رونق خوبي داشته و در بين سهام موجود سهام بانک‌ها وضع خوبي داشته و مورد استقبال واقع است.

به گزارش آفرينش به نقل ار روابط عمومي بانک تجارت،محمدرضا رنجبر فلاح با بيان اين‌که به دنبال افزايش 100 درصدي سرمايه بانک تا پايان سال هستيم، اظهار کرد:در حال حاضر سرمايه بانک حدود 1750 ميليارد تومان است که از محل سودهاي انباشته و توزيع نشده گذشته و همچنين تجديد ارزيابي دارايي‌ها تا پايان سال به 3500 ميليارد تومان مي‌رسد.


 خبر 

 نمايندگان پژو و رنو :

فعلاً برنامه‌اي براي توليد در ايران نداريم

يک مقام آگاه با تشريح جزئيات جلسه محرمانه نعمت‌زاده با نمايندگان پژو و رنو در حاشيه همايش بين‌المللي صنعت خودرو ايران که ابتداي هفته گذشته برگزار شد، اظهار داشت: در اين جلسه‌ که با حضور وزير صنعت، نمايندگان شرکت‌هاي خودروساز پژو و رنو و مديران ايران خودرو و سايپا برگزار شد، نعمت‌زاده خطاب به نمايندگان پژو و رنو گفت حالا که تحريم‌ها تمام شده، چه برنامه‌اي براي حضور در ايران داريد؟ نماينده پژو اعلام کرد برنامه‌اي براي اين کار نداريم و هنوز رفع تحريم صنعت خودروي ايران به ما ابلاغ نشده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازستاد برگزاري همايش بين‌المللي صنعت خودرو ايران ،وي تأکيد کرد: نمايندگان پژو و رنو تنها براي اين به ايران آمده بودند که ببينند در اينجا چه خبر است.

اين مقام آگاه ادامه داد: وزير صنعت در واکنش به اين صحبت نماينده پژو، گفت که بعد از دو سال به ايران برگشته‌ايد و حال مي‌گوييد هيچ برنامه‌اي نداريد؟ نماينده پژو گفت هنوز موضوع رفع تحريم‌‌ها به ما ابلاغ نشده است، وزير صنعت گفت تحريم‌ها تمام شده است، نماينده پژو در واکنش به اين صحبت وزير گفت از نظر شما تحريم‌ها تمام شده، ولي دولت ما چيزي را به ما اعلام نکرده است.وي با بيان اينکه مسئولان شرکت پژو دوباره تحريم‌ها را بهانه‌اي براي توجيه کارهاي جديد خود قرار داده‌اند، گفت: با اين حال، باز هم وزير صنعت از آنها خواست تا بيايند و با صنعت خودروي ايران همکاري کنند.

برنامه توسعه فعاليت هاي اکتشافي در معادن اجرايي مي شود

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: ابراز تمايل بخش خصوصي براي مشارکت در اجراي طرحهاي معدن و صنايع معدني مي تواند سهم دولت را در اين حوزه کاهش دهد. به گزارش آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع رساني ايميدرو؛ مهدي کرباسيان در نشست هيات مديره انجمن توليد کنندگان فولاد اظهار داشت: برنامه گسترش حضور بخش خصوصي در توسعه صنعت فولاد در دستور کار قرار دارد و براي اين منظور مقدمات فراخوان را دنبال مي کنيم.به گفته وي، بر اساس اين برنامه، مشارکت بخش خصوصي در طرح هاي معدني و صنايع معدني به 65 درصد و سهم دولت به 35درصد خواهد رسيد.

کرباسيان اين را هم گفت که به زودي برنامه اي براي توسعه فعاليت هاي اکتشافي در معادن اجرايي مي شود، به شکلي که 200 هزار کيلومتر مربع از مساحت کشورمان را در بر مي گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته