جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592

سرپرست شهرداري اسلامشهر:
آغاز عمليات احداث مترو اسلامشهر در انتظار تخصيص اعتبار


ديدار مديرعامل شرکت خدمات ترابري نفت با فرمانده نيروي انتظامي خوزستان


قلع و قمع بناي غيرمجاز در اراضي کشاورزي امين‎آباد فيروزکوه


انجام عمليات 30 ساعته نجات در محور هراز


گزارش


خبر


در استان


 سرپرست شهرداري اسلامشهر:
  آغاز عمليات احداث مترو اسلامشهر در انتظار تخصيص اعتبار  

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

محمد نجاتي سرپرست شهرداري اسلامشهر، در نشستي با خبرنگاران اظهارداشت: عمليات احداث مترو اسلامشهرو اتصال به خط 3 مترو تهران، منتظر تخصيص و تامين اعتبارات لازم از سوي دولت مي‌باشد. نجاتي افزود: براي احداث مترو اسلامشهر، در امتداد خط 3 مترو تهران ، قرار است بالغ بر 4000 ميليارد ريال اعتبار از سوي دولت اختصاص داده شود که تاکنون طي سال گذشته و امسال مبلغي کمتر از150 ميليارد ريال تخصيص يافته که صرف انجام مطالعات فازاول و دوم شده است.

وي تصريح کرد: براساس مصوبه شوراي عالي ترافيک مقرر گرديد که مترو اسلامشهر به طول 13 کيلومتر و با ايجاد6 ايستگاه از تقاطع بزرگراه آزادگان با محور آيت اله سعيدي آغاز و تا ميدان قائم و در طي 4 سال احداث شود که در سال 91 مبادله موافقتنامه آن انجام شد ولي متاسفانه تخصيص اعتبارات لازم اين طرح، در بودجه سال 92 تحقق نيافت.

سکاندار موقت شهرداري اسلامشهر بيان داشت : شرکت مترو تهران به عنوان دستگاه اجرايي مترو اسلامشهر تعيين و مرحله مطالعاتي اين طرح نيزانجام شده و آغاز عمليات احداث اين پروژه در انتظارتخصيص اعتبارات لازم مي‌باشد.

وي افزود: با توجه به اينکه روزانه بالغ بر 120 هزارسفر در هر جهت در مسير محور آيت‌اله سعيدي انجام مي‌شود و تعدادي زيادي از شهروندان اسلامشهري براي اشتغال به تهران عزيمت مي‌نمايند، احداث خط مترو مي‌تواند در کاهش بار ترافيکي اين محور نقش بسزايي داشته باشد. نجاتي تاکيد کرد: از دست‌اندارکاران و مسئولين امر درخواست و انتظار داريم که با افزايش و تخصيص به موقع اعتبارات احداث اين طرح و آغاز عمليات اجرايي آن، خدمت بزرگي به شهروندان اسلامشهري و ساير شهرهاي اطراف اين شهر بنمايند.

تکذيب تعطيلي پروژه‌هاي شهرداري اسلامشهر

سرپرست شهرداري اسلامشهر ، در بخشي ديگري از سخنان خود بيان داشت: کارهاي عمراني شهرداري اسلامشهر در حال انجام است و تعطيلي پروژه‌هاي شهرداري شايعه و کذب مي‌باشد در حال حاضر50 درصد پروژه‌هاي شهرداري بيش از 60 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است.

نجاتي گفت: به دليل اينکه قرارداد پيمانکاران دير به آنها ابلاغ شده و با توجه به شرايط حاکم بر کشور و رکود اقتصادي در جامعه به ويژه در بخش ساختمان و مشکلات مالي شهرداريها، سعي خواهد شد تا پايان سال، باقي مانده طرح ها به سرانجام برسد.

وي اذعان داشت: انتخاب پيمانکاران و عقد قراردادهاي عمراني شهرداري براساس بودجه مصوب شوراي اسلامي شهرو در6 ماه نخست سال جاري انجام پذيرفته وفقط در دوران تصدي بنده، پيگيري و ادامه روند انجام کارها صورت مي‌گيرد.

اين مقام مسئول تاکيد کرد: شرايط سرپرستي، شرايط خاصي است که از لحاظ قانوني نمي‌توان به بسياري از مسايل و حوزه‌ها ورود جدي داشت، فقط بايد در اين دوران شرايطي فراهم نماييم که، شهرداري به عقب برنگردد.

سرپرست شهرداري اسلامشهر گفت: براي تعريض خيابانها و معابر 160 ميليارد ريال در بودجه پيش‌بيني گرديده که تاکنون 60 ميليارد ريال آن از محل درآمدهاي شهرداري تامين شده و 100 ميليارد ريال آن نيز از محل تسهيلات بانکي مي‌باشد که اميدوارم به زودي تحقق يابد.

آمادگي شهرداري براي تحويل گرفتن سايت مسکن مهر اسلامشهر

نجاتي با اشاره به احداث 5هزار واحد مسکوني در سايت مسکن مهر اظهارداشت:شهرداري اسلامشهر آمادگي لازم براي تحويل گرفتن شهرک مسکن مهر و ارائه خدمات به ساکنين آن را دارد به شرطي که اداره راه و شهرسازي که متولي احداث اين بناها است، ضمن تکميل شهرک و تامين سرانه‌هاي رفاهي و خدماتي لازم آن، حقوق و مطالبات شهرداري را پرداخت نمايد.

وي تاکيد کرد : متاسفانه براي ايجاد ناحيه خدمات شهري و استقرار کارکنان شهرداري و خدمات رساني به شهروندان، هيچ مکان و فضايي درنظر گرفته نشده و انتظار داريم که حداقل فضاي مناسبي براي اين امر فراهم شود.

نجاتي افزود: در حال حاضر شهرداري جهت رفاه حال ساکنين اين شهرک اقدام به جمع‌آوري زباله‌هاي شهرک و ارائه خدمات به شهروندان نموده است ، لذااز مسئولين و دست‌اندرکاران مي‌خواهيم که هرچه سريعتر مکاني را براي استقرار ناحيه خدمات شهري شهرداري ايجاد نمايند.

تسريع در تعيين تکليف مديريت ارشد شهري

وي با اشاره به شرايط ويژه شهرداري اسلامشهر تاکيد کرد: دوره سرپرستي براي مديريت کردن برمجموعه‌اي مانند شهرداري کلانشهر اسلامشهر، دوراني خاص و با شرايطي ويژه است که مي‌طلبد اعضاي شوراي اسلامي شهرو مسئولين ذيربط نسبت به روشن شدن وضعيت شهردار اين شهر هرچه سريعتر اقدام نمايند. نجاتي گفت: هرچه دوران سرپرستي شهرداري به طول انجامد، شهر متضرر مي‌گردد و خسارتهاي جبران‌ناپذيري به شهر و مجموعه وارد مي‌شود، با توجه به فرارسيدن ايام پاياني سال فقط شهردار است که مي‌تواند تصميمات تاثيرگذار اتخاذ نمايد که از حدود و اختيارات سرپرست خارج مي‌باشد.

وي با قدرداني از همکاري پرسنل شهرداري در اين مدت خاطرنشان کرد: خوشبختانه در طي مدت سرپرستي بنده، با توجه به اين که از درون اين مجموعه هستم هيچ چالشي به وجود نيامده و پرسنل همکاري و هماهنگي لازم را داشته‌اند که صميمانه از آنها تشکر و قدر داني مي‌نمايم.


 ديدار مديرعامل شرکت خدمات ترابري نفت با فرمانده نيروي انتظامي خوزستان 

 اهواز - خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت خدمات ترابري و پشتيباني نفت به منظور تسهيل در جابجايي محموله‌هاي ترافيکي موردنياز پشتيباني از توليد نفت با فرمانده نيروي انتظامي استان خوزستان ديدار و گفتگو کرد.مهندس مراد کمالي به منظور ارتقاي سطح تعاملات اين شرکت با نيروي انتظامي استان خوزستان و رفع موانع جابجايي محموله‌هاي ترافيکي مورد نياز واحدهاي بهره‌برداري و دکل‌هاي حفاري براي پشتيباني از توليد نفت در مناطق نفت‌خيز جنوب، با فرمانده نيروي انتظامي استان خوزستان ديدار و گفتگو کرد.

در اين ديدار مديرعامل شرکت خدمات ترابري و پشتيباني نفت ضمن معرفي توانمندي هاي اين شرکت گفت: از آن جا که شرکت خدمات ترابري و پشتيباني نفت وظيفه پشتيباني از توليد نفت در مناطق نفت‌خيز جنوب را بر عهده دارد و با گسترش شهر برخي از واحدهاي بهره‌برداري مناطق نفت‌خيز جنوب در کنار مناطق مسکوني قرار گرفته است، لزوم همکاري پليس راه و پليس راهور استان خوزستان براي تسهيل در ارسال محموله‌هاي موردنياز اين تاسيسات در اطراف شهر اهواز مي‌تواند در جهت تحقق برنامه‌هاي توليد و سربلندي نظام جمهوري اسلامي تاثير بسزايي داشته باشد.مهندس کمالي اظهار داشت: شرکت خدمات ترابري و پشتيباني نفت به‌عنوان نخستين شرکت تخصصي حمل و نقل در خاورميانه بيش از 3 هزار دستگاه انواع وسايل نقليه سبک و سنگين، ماشين‌آلات سيار ساختماني و دستگاههاي عمليات ويژه خطوط لوله در اختيار دارد.

فرمانده نيروي انتظامي استان خوزستان نيز ضمن خير مقدم به آقاي مهندس کمالي و هيأت همراه، همکاري ‌بين نيروي انتظامي و نفت را گام مؤثري در جهت ايجاد بهتر نظم و امنيت در استان برشمرد و افزود: نيروي انتظامي در بخش‌هاي مختلف اعم از پليس راه و پليس راهور آماده همکاري در کليه زمينه‌هاي موردنظر شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب مي‌باشد.سردار محمدرضا اسحاقي افزود: براي همکاري بهتر لازم است در اين خصوص ضمن برگزاري جلسات مشترک، راهکارهاي قانوني اجراي برنامه‌هاي عملياتي موردنظر تدوين گردد.


 قلع و قمع بناي غيرمجاز در اراضي کشاورزي امين‎آباد فيروزکوه 

 فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

مدير جهادکشاورزي شهرستان فيروزکوه از قلع و قمع يک بناي غيرمجاز در اراضي کشاورزي امين‎آباد فيروزکوه خبر داد.

روح‎ا... درويش‎خضري در گفت‏وگو با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: يک فقره از ساخت و سازهاي غيرمجاز در اراضي کشاورزي در منطقه امين‎آباد فيروزکوه محکوم به قلع و قمع بنا شد.

وي اظهار کرد: براساس احکام قطعي محاکم قضايي شهرستان فيروزکوه و تجديد نظر استان تهران به علت تغيير کاربري غيرمجاز، فرد مورد نظر محکوم به قلع و قمع بنا و همچنين پرداخت 24 ميليون ريال جزاي نقدي شده است. درويش‎خضري گفت: در معيت نمايندگان دادستاني، نيروي انتظامي و اداره جهادکشاورزي شهرستان فيروزکوه حسب دستور دادستان اين شهرستان و بنا بر مواد سه و 10 قانون حفظ کاربري اراضي زراعي و باغ‎ها قلع و قمع و اعاده وضع به حالت اوليه انجام گرفت. مدير جهادکشاورزي شهرستان فيروزکوه خاطرنشان کرد: براساس ماده سه قانون مربوطه کليه مالکان يا متصرفان اراضي زراعي و باغ‎ها که به صورت غيرمجاز و بدون اخذ مجوز از مراجع قانوني اقدام به تغيير کاربري کنند، علاوه بر قلع و قمع بنا به پرداخت جزاي نقدي از يک تا سه برابر قيمت روز زمين محکوم مي‏شوند.


 انجام عمليات 30 ساعته نجات در محور هراز 

 دماوند - خبرنگارآفرينش

سرپرست جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند گفت: واحد امداد و نجات جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند به فرماندهي مسئول امداد و نجات و عمليات اين شهرستان عمليات 30 ساعته نجات را در محور هراز پشت سر گذاشتند.به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از روابط عمومي جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند، حميد فرهادي بيان کرد: خدا را شاکر هستيم که در اين چند روز اخير، از نعمت بارش الهي برف برخوردار شديم.وي ادامه داد: از ساعت 10 صبح روز چهارشنبه طي اعلام گزارش عوامل امداد و نجات مستقر در پايگاه شهيد حسين لالي (آبعلي)، اطلاع پيدا کرديم در محور هراز و در گردنه‌هاي مشاء، امامزاده هاشم (ع) کولاک و بوران شديدي رخ داده است.فرهادي افزود: بلافاصله تيم مستقر در پايگاه آبعلي که مسئوليت آن را بدري مسئول عمليات اين جمعيت بر عهده داشت، وارد محور شده و به ياري هموطنان گرفتارمان شتافتند

وي تصريح کرد: پس از چند ساعت عمليات سخت و رهاسازي خودروهاي گرفتار و افراد در راه مانده يک تيم پشتيباني هم از مرکز اداري هلال احمر دماوند عازم محور هراز شد. سرپرست جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند اظهار کرد: اين تيم که با يک دستگاه آمبولانس و يک دستگاه خودروي عملياتي پيکاپ، شامل سه نجات‎گر کادر و دو داوطلب اعزام شده بودند، همگام با تيمي که در محور مشغول عمليات شده بودند اقلامي مانند پتو و کنسرو و ... را به در راه‎ماندگان رساندند.

وي بيان کرد: در روز پنج‎شنبه نيز از ساعت پنج صبح بارش برف آغاز شد و مسئول امداد و نجات شهرستان همراه يک تيم و با يک پيکاپ عازم محور هراز شد. فرهادي گفت: در روز پنج‎شنبه مشکل خاصي در محور وجود نداشت و فقط تعداد کمي از هموطنان گرفتار برف و کولاک شدند.وي افزود: در ساعت يک بامداد جمعه هم دوباره طبق اعلام تيم مستقر در پايگاه آبعلي و آغاز کولاک، مسئول امداد و نجات جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند عازم محور هراز شد و مستقيماً فرماندهي عمليات را بر عهده گرفت.مسئول امداد و نجات جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند نيز در اين زمينه گفت: در طي مسير و در منطقه چشمه اعلاء تا مشاء، شاهد گرفتار شدن بسياري از خودروها در برف و جاده لغزنده اين منطقه بوديم.

حسين فارابي بيان کرد: بلافاصله عمليات نجات آغاز شد و افرادي که در داخل خودرو گرفتار شدند و به کمک تيم‎هاي امداد و نجات به مناطق امن رفته و در آنجا اسکان داده مي‎شدند. فارابي افزود: در اين عميات 13 ساعته و سخت و نفس‎گير، براي هيچ يک از هموطنان‎مان مشکل خاصي به وجود نيامد و عمليات تا ساعت 14 روز جمعه ادامه داشت.


 گزارش 

 مهندس گلپايگاني:

فعاليتهاي صد روزه شرکت ملي حفاري ايران در دولت يازدهم

اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرعامل ملي حفاري از تكميل 40 حلقه چاه اكتشافي توسعه‌اي و تعميري در يكصد روز گذشته خبرداد.در تشريح اقدامات ملي حفاري در 100 روز گذشته از آغاز به كار دولت تدبير و اميد خبر داد و گفت: طي اين مدت 40 حلقه چاه شامل 17 حلقه توسعه‌اي، 5 حلقه اكتشافي/ توصيفي و 18 حلقه تعمير تكميلي/ به متراژ بيش از 98000 متر در مدار توليد قرار گرفته است.

وي افزود: در مدت پيش گفته 8 حلقه چاه به مدت 74 روز زودتر از برنامه پيش‌بيني شده تكميل شده است که از نظر اقتصادي بسيار ارزشمند است.گلپايگاني در ادامه مهمترين اقدامات انجام شده سخت كوشان صنعت حفاري را در بخش هاي فني مهندسي، پروژه‌ها، پژوهش، آموزش و ديگر فعاليت ‌ها يادآور و بيان کرد: متخصصان واحدهاي خدمات فني مهندسي در يكصد روز ابتدايي دولت يازدهم، بيش 2 هزار مورد عمليات خدمات فني شامل لوله مغزي سيار، سيمانكاري، اسيدكاري، حفاري فروتعادلي، آزمايش چاه، تزريق نيتروژن ، نمودارگيري درون چاهي، چاهپيمايي، نمودارگيري از سيال حفاري به چاههاي نفت و گاز در اقصي نقاط ميهن اسلامي ارائه نمودند.

مديرعامل ملي حفاري به حفاري چاه هاي جهت دار و افقي پرداخت و اظهار کرد: در اين مدت 18 حلقه چاه انحرافي/ افقي به متراژ 12 هزار و 600 متر توسط سخت‌کوشان اين شرکت تكميل شده است.

وي در ادامه به يكي از عملياتهاي تخصصي و پيچيده اشاره کرد و گفت: متخصصين ملي حفاري در ميدان نفتي آذر طولانيترين جداره سنگين 20 اينچ چاههاي نفت و گاز را در عمق 2 هزار متري طراحي و طي 50 ساعت عمليات مستمر و بدون وقفه به انجام رسانند و پس از آن با بكارگيري تجهيزات و ماشين آلات پيشرفته و تهيه فرمولاسيون دو غاب سيمان، جداري فوق را به حجم 3430 بشکه، سيمانکاري و اجرا نمودند.

گلپايگاني در ادامه به فعاليت پروژه‌هاي حفاري اشاره و افزود : در حال حاضر متخصصان ملي حفاري با بكارگيري دستگاههاي خشكي و دريايي در پروژه‌هاي فاز يك ، 12، 14، 17، 18پارس جنوبي، آذر ، يادآوران، ياران، آزادگان و ... چاههاي نفت و گاز را در دست اجرا دارند كه در مدت پيش گفته 6 حلقه تكميل و تحويل واحد هاي متقاضي شده است.

مديرعامل ملي حفاري توجه به امر پژوهش، تحقيقات و ساخت داخل را از اولويتهاي كار شركت عنوان كرد و گفت: حمايت از ساخت داخل، توليد كالاي با كيفيت و بومي‌سازي تجهيزات و قطعات موردنياز اين صنعت راهبري، ارتقاي سطح كيفي خدمات، خط‌مشي اصلي شركت بوده و مي‌باشد.وي افزود: علاوه بر توليد قطعات پرمصرف موردنياز توسط سازندگان و توليدكنندگان داخلي طي اين مدت براي اولين بار سيستم اتوموو (جابجايي خودكار دستگاه حفاري) توسط متخصصان ملي حفاري در ميدان آزادگان شمالي با موفقيت بكارگيري شد و هم اكنون نيز بسيار از قطعات و تجهيزات پيچيده با حمايت ملي حفاري توسط سازندگان داخلي در دست طراحي و ساخت قرار دارد.

مراسم تکريم و معارفه مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان برگزار شد

اصفهان – بهروز راعي

در مراسم تكريم و معارفه مدير عامل شركت فولاد مباركه اصفهان که با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، جمعي از نمايندگان مردم استان اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، استاندار اصفهان و کارکنان و مديران شرکت فولاد مبارکه برگزار شد، دکتر بهرام سبحاني به عنوان مديرعامل شرکت فولادمبارکه معرفي شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، دکتر بهرام سبحاني در اين مراسم بازگشت خود پس از 20 سال به شرکت فولاد مبارکه را بازگشت به خانه خود تعبير کرد و گفت: من سال 62 وارد فولاد مباركه شدم و در آن زمان و در دوران ساخت فولاد مباركه مشغول آماده سازي سايت بوديم.

به هرحال آنچه امروز به عنوان فولاد مباركه و يا بهتر بگويم غول فولاد خاورميانه مطرح است به صورت امانت به دست من سپرده شده و حاصل زحمت عزيزان بسياري است كه از ابتداي شروع فعاليت اين بنگاه صنعتي - اقتصادي فعاليت داشته اند تا به امروز كه فولاد مباركه به عنوان بزرگترين واحد صنعتي مشغول به كار است.

مديرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بيان اينكه حيات واحدهاي فولادي به توسعه و مرگ آنها به توقف توسعه وابسته است، خاطر نشان كرد: منحني افزايش ظرفيت جهاني اصلا توقف ندارد و شامل رقمهاي نجومي است و فولاد مباركه نيز نمي‌تواند خود را از اين روند جهاني مستثني كند.

وي با بيان اينكه فولاد مباركه بايد جايگاهي براي خود در توليد جهاني تعريف كند، اضافه كرد: فولاد مباركه بايد سهمي براي توليد جهاني براي خود تعيين كند و بنابراين لازم است در اين راستا هدفگذاري شود و به دنبال توسعه‌ها پيش رفت.

مديرعامل فولاد مباركه با بيان اينكه هميشه در توسعه محدوديتهايي وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر واحدهايي كه اجرا و ظرفيتهايي براي آنها تعريف شده به لحاظ توازن در زنجيره توليد در سنگ آهن و فولاد داراي گلوگاههايي هستند كه دست آنها را براي رسيدن به ظرفيتهاي تعيين شده مي‌بندد.

سبحاني نخستين اولويت فولاد مباركه را سرمايه گذاري صحيح براي رفع اين گلوگاهها دانست و گفت: توسعه عمودي و افقي بايد با يكديگر انجام شود و هم چنين توسعه همزمان در واحدهاي بالا دستي و واحدهاي پايين دستي صورت پذيرد.

مدير عامل فولاد مباركه با بيان اينكه فولاد مباركه بايد خود را به به بازار يك و نيم ميليارد تني جهاني وصل كند، اظهار كرد: با اين اقدام آسيب‌پذيري شركت كاهش مي‌يابد و به همين دليل از مسوولان درخواست مي‌كنيم در بخش صادرات و وادرات دست فولاد مباركه را بيشتر باز بگذارند.

سبحاني با بيان اينكه شركتهاي اقماري مي توانند مسوليت تنظيم بازار را به عهده بگيرند، افزود: به دليل محدوديتهاي بازار داخلي نبايد مانعي براي صادرات ايجاد كرد بلكه مي‌توان مسووليت اين كار را به فولاد مباركه داد تا خود شركت توازن را برقرار كند زيرا عدم اعتماد خارجي مي‌تواند ضربه سنگيني را به فولاد مباركه وارد كند.


 خبر 

 ايجاد امکانات ويژه معلولان با مشارکت آموزش ‌و پرورش استثنايي

دماوند - ايرج صادقعلي

شهردار دماوند تاکيد کرد: امکانات رفاهي و فرهنگي معلولان با همکاري و مشارکت آموزش‌ و پرورش استثنايي در دماوند ايجاد شود. به گزارش خبرنگارآفرينش، عباس صفري در آيين بزرگداشت روز معلولان ويژه شهرهاي رودهن، دماوند و فيروزکوه بيان کرد: در مجموعه شهرداري، موظف هستيم در بهسازي پياده‌روها به حقوق و محدوديت‌هاي معلولان نيز توجه داشته باشيم. وي با بيان اينکه بايد نگاه به معلولان را تغيير دهيم، افزود: معلول ناتوان نيست؛ بلکه انساني است که در کنار محدوديت‌هايي که دارد، توانايي‏‌هاي کشف نشده‌اي نيز در او نهفته است. صفري اين ديد و نگاه به معلولان را در جامعه باعث افزايش اعتماد به ‌نفس و برون‌گرايي در آنان خواند و ادامه داد: در اخبار گذشته تا امروز، کم نبوده‌اند افراد معلول و محدودي که کارهاي بزرگي که شايد از نگاه عموم درتوانشان نبود را به خوبي انجام داده‌اند.

ديدار مديرکل فرهنگ و ارشاداسلامي مازندران از خانواده خبرنگار شهيد سيف‌ا... تبريزي

ساري – خبرنگار آفرينش

ابراهيمي مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران درديدار از خانواده خبرنگار شهيد سيف‌ا... تبريزي، به برگزاري يادواره سرداران و 10هزار شهيد مازندران در دي ماه سال جاري اشاره کرد و گفت: برگزاري اين کنگره، تاثيرماندگاري بر تاريخ ولايتمداري استان مازندران خواهد داشت.

ابراهيمي همچنين از برگزاري يادواره شهداي هنرمند مازندران درآينده نزديک خبر داد. . خبرنگار شهيدسيف‌ا... تبريزي در سال 1341 در شهرستان کوهي خيل مازندران به دنيا آمد. وي تحصيلات خود را تا مقطع ديپلم ادامه داد و بعد از آن به تشويق يکي از معلمانش با حرفه خبرنگاري آشنا شد و فعاليت خودرا با صدا و سيماي مرکز مازندران آغاز کرد و چندين بار به عنوان خبرنگار به مناطق عملياتي جنگ اعزام شد.

شناسايي حدود 11 هزار معلول در آذربايجان غربي

اروميه – خبرنگار آفرينش

مديرکل بهزيستي آذربايجان غربي گفت: حدود 11 هزار معلول در آذربايجان غربي شناسايي شده است.راضيه خدادوست اظهار داشت: سال 91 بيش از 6 ميليارد تومان اعتبار توانبخشي در آذربايجان غربي داشتيم که عمده خدمات و اکثر هزينه‌هاي مربوط پرداخت مي‌شود.وي اظهارداشت: يکي از مشکلاتي که در بحث حمايت‌هاي اجتماعي به معلولان مطرح بوده پايين بودن ميزان مستمري اين افراد است و در سال‌هاي گذشته به لحاظ اينکه تورم در جامعه کمتر بود محسوس نبود در کنار آن خدمات ديگري نيز ارائه مي‌شد.خدادوست ادامه داد: امروز با توجه بالا بودن تورم مستمري که سازمان براي اين عزيزان پرداخت مي‌کند جوابگوي نيازهاي افراد نبوده و کفاف نمي‌کند و سازمان بهزيستي به دنبال افزايش مستمري افراد است.

وي گسترش موضوع توانبخشي مبتني بر جامعه را از خدمات سازمان بهزيستي عنوان کرد و متذکر شد: اين موضوع از سال‌هاي گذشته آغاز شده و سازمان بهزيستي توفيق داشته که در همه روستاهاي آذربايجان غربي معلولان را شناسايي کند.

خدادوست ادامه داد: هدف از خدمات ارائه شده اين است که به جاي اينکه معلول طي مسافت و مشکلات اياب و ذهاب داشته باشد همکاران به محل زندگي افراد مراجعه و خدمات در منزل ارائه کنند. وي با بيان اينکه سازمان بهزيستي حدود يک‌هزار و 441 روستا را شناسايي کرده، تصريح کرد: حدود 11 هزار معلول در آذربايجان غربي شناسايي و پذيرش شده و ارائه خدمات انجام مي‌شود.

خدادوست يادآور شد: طرح ديگري که امسال براي نخستين موفق به اجراي آن خواهيم بود طرح مراقبت از معلولان در خانه بوده و اين طرح در راستاي اين است که معلول را از خانواده منفک نکنيم و در اين طرح خدمات و آموزش به خانواده ارائه مي‌شود.مديرکل بهزيستي آذربايجان غربي در پايان تاکيد کرد: بايد خود معلولان استعداد خود را ارتقا بدهند و خانواده‌ها نيز وضعيت معلولان را شناسايي کنند و درراستاي شکوفا شدن استعداد عزيزان تلاش وافري داشته باشند.


 در استان 

 پسماندهاي عفوني آذربايجان غربي بي‌خطرسازي مي‌شوند

اروميه - خبرنگار آفرينش

موضوع بي‌خطرسازي پسماندهاي عفوني بيمارستانها و مراکز درماني دولتي و خصوصي با راه اندازي دستگاههاي بي خطرساز تا حدودي در آذربايجان غربي رفع شده ولي هنوز پسماندهاي عفوني توليدي مطب پزشکان و کلينيکهاي درماني همراه پسماندهاي عادي خانگي جمع‌آوري و دفع مي‌شوند.

باستناد ماده 7 قانون مديريت پسماندها مديريت اجرايي پسماندهاي صنعتي و ويژه به عهده توليد کننده و در صورت تبديل آن به پسماند عادي بر عهده شهرداريها، دهياريها و بخشداريها است، که اين در حوزه پسماندهاي 30 بيمارستان آذربايجان غربي مشکل تا حدودي حل شده است. به طوري که دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني آذربايجان غربي با تخصيص اعتبارات لازم نسبت به خريد و نصب دستگاه اتوکلاو براي بي‌خطرسازي پسماندهاي عفوني و هيدرو کلاو به همراه خرد کن و يا سيستم تلفيقي مايکروويو- اتوکلاو اقدام کرده است.

معاون بهداشتي دانشگاه هم اکنون همه بيمارستانهاي دولتي و خصوصي مجهز به يکي از اين سيستمها شده و يا با شرکت فعال در زمينه بي‌خطرسازي پسماندهاي پزشکي قرارداد همکاري دارند، ولي مشکلي که شايد از ديد اين دانشگاه و مسئولان به دور مانده معضل پسماندهاي عفوني توليدي توسط مطبها و کلينيکهاي درماني بخش خصوصي است.

موضوعي که به گفته کارشناس پسماند محيط زيست آذربايجان غربي در صورت ادامه بي توجهي ها در حال تبديل شدن به معضلي غير قابل جبران است.

پسماندهاي عفوني واحدهاي کوچک پزشکي بي‌خطرسازي نمي‌شوند

کارشناس مسئول پسماند اداره کل محيط زيست آذربايجان غربي ضمن انتقاد از کم توجهي مطبها، کلينيکهاي پزشکي، مراکز جراحي تخصصي و آزمايشگاههاي تشخيص طبي به بي‌خطرسازي پسماندهاي توليدي عفوني توليدي خود، گفت: متاسفانه اين پسماندها هم اکنون به همراه پسماندهاي عادي جمع‌آوري و دفن مي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه هم اکنون همه 11 بيمارستان دولتي و بخش خصوصي پسماندهاي خود را بي‌خطرسازي و به صورت بهداشتي در سايت مرکزي زباله شهري اروميه دفن مي‌کنند، ادامه داد: بيمارستانهاي خصوصي نيز با عقد قرار داد با شرکت بخش خصوصي زباله‌هاي عفوني را بي خطرسازي و دفن بهداشتي مي‌کنند.

با اين وجود وي اعلام مي کند: بالغ بر 2 هزار و 200 مطب پزشکي، 34 درمان و کلينيک و 18 آزمايشگاه تشخيص پزشکي در سطح اروميه فعال بوده که متاسفانه اين واحدها مجهز به دستگاه بي خطر ساز نبوده و پسماندهاي توليدي آنها به همراه زباله‌هاي شهري جمع‌آوري و دفع شده و در واقع قانون مديريت پسماندها زير پا گذاشته مي‌شود.

توليد روزانه 4.7 تن پسماند عفوني در آذربايجان غربي

کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي بر لزوم ايجاد مديريت منسجم پسماندهاي عفوني بيمارستاني در سطح استان تاکيد کرد و با اشاره به توليد روزانه 4.7 تن پسماند بيمارستاني در آذربايجان غربي، افزود: پسماندهاي بيمارستاني 28 بيمارستان در سطح استان توسط دستگاه هايي بي‌خطرسازي و دفن بهداشتي مي‌شوند.

سکينه رستمي با اظهار تاسف از اينکه پسماندهاي عفوني مطب پزشکان، کلينيکها، درمانگاهها و... در حال حاضر مشکل اصلي است، ادامه داد:‌ تجهيز 11 بيمارستان اروميه به دستگاه بي‌خطرساز پسماندهاي عفوني اقدامي موثر بوده ولي در حاضر مشکل اصلي پسماند مطبها، کلينيکهاي درماني و آزمايشگاهها است.

نصب دستگاههاي بي خطرساز در بيمارستانها

مدير گروه بهداشت محيط و حرفه اي دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي نيز گفت:‌ هم اکنون روزانه به طور متوسط در بيمارستانهاي دانشگاهي و غير دانشگاهي خصوصي به تعداد 30 بيمارستان 4 هزار و 758 کيلوگرم پسماند عفوني، نوک تيز و برنده توليد مي‌شود.

سعيد مينايي مهر با اشاره به توليد روزانه 8 هزار و 833 کيلوگرم پسماند غير عفوني در اين مراکز، اظهار داشت:‌ اروميه با 11 بيمارستان در سطح شهر بيشترين ميزان پسماند عفوني، نوک تيز و برنده توليد مي‌کند.

وي اعلام کرد: طرح استفاده از دستگاههاي غير سوز بي‌خطرساز در بيمارستانها به دنبال مصوبه هيئت وزيران درخصوص ضوابط و روشهاي مديريت اجرايي پسماند پزشکي و پسماندهاي وابسته به آن از سال 88 با نصب دستگاههاي بي‌خطرساز در بيمارستانهاي امام خميني(ره)، طالقاني و آذربايجان اروميه آغاز شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته