جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/02/20 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2477

تاريخچه حضور پينگ پنگ ايران در مسابقات جهاني
مسابقات جهاني برمن آلمان و بهترين مقام براي پينگ پنگ ايران در41 سال اخير

محمد محمدي دروازه بان تيم پرسپوليس :
شک نکنيد , قهرمان جام حذفي مي شويم

بهت , حيرت و تحسين جهانيان
هم بافنده طلا گرفت , هم يعقوبي

نامه پرسپوليسي ها به دادکان
آيا عملکرد شما ، انصاف و شرط عدالت است؟

تلاش بايرن مونيخ براي جذب ستارگان جديد
کريمي مي تواند نبود بالاک را جبران کند


  تاريخچه حضور پينگ پنگ ايران در مسابقات جهاني
 مسابقات جهاني برمن آلمان و بهترين مقام براي پينگ پنگ ايران در41 سال اخير 

مسابقات قهرماني پينگ پنگ از هشتاد سال پيش در سال 1926 با حضور هفت کشور در لندن انگليس برگزار شد و تيم مجارستان بعنوان قهرماني دست يافت . در اين دوره شش تيم اروپايي به همراه تيم هند آغاز کننده مسابقات جهاني بودند . در اين بازي ها تا سال 1950 که پانزدهمين دوره آن در بوداپست مجارستان برگزار گرديد از تيم ايران خبري نبود ولي در سال 1951 ايران با اعزام سه ورزشکار به وين اتريش اولين حضور خود را در مسابقات جهاني رقم زد ، در آن سال هنوز کشورهاي اروپايي حرف اول پينگ پنگ دنيا را مي زدند ، مجارستان و چکسلواکي بهترين   پينگ پنگ بازان دنيا را بين سال هاي 1926 تا 1952 در اختيار داشتند ، با قهرماني انگليس در سال 1953 اروپايي ها تا سال 1987 فقط توانستند دو قهرماني در سال هاي 1973 توسط سوئد و 1979 با هنرنمايي مجارستان بدست بياورند و ديگر عنوان هاي قهرماني بين قدرت هاي جديد جهان يعني ژاپن و چين تقسيم شد .
در مسابقات سال هاي 1989 دورتموند آلمان ، 1991 شيبا ژاپن و 1993 گوتنبرگ سوئد با ظهور فوق ستاره جهان در تيم ملي سوئد قهرماني سوئدي ها به دست آمد . يان اووه والدنر در سال 1989 بهترين بازيکن جهان شناخته شد، او با کمک خود در بازي هاي تيمي عنوان قهرماني جهان را از آن سوئدي ها کرد و در بازي هاي انفرادي نيز با شکست رقباي خود به عنوان قهرماني جهان دست يافت . ميکائيل اپل گرين ، کارلسون ، اريک لينده و يورگن هرسون ديگر بازيکنان مطرح سوئد بودند که تا چند دوره بعد تيم سوئد را همراهي کردند . در تيم چين جيانگ جياليانگ فوق ستاره پينگ پنگ جهان در آن سال مغلوب هنرنمايي جوان سوئدي شد و نتوانست تيم چين را مانند دوره هاي قبل بعنوان قهرماني برساند . سوئد در دوره بعد در سال 1991 نيز با همان نفرات قهرمان جهان شد ولي چين در غياب جيانگ جياليانگ عنواني بهتر از هفتم بدست نياورد و از آن سال چيني ها به فکر پشتوانه  سازي بيشتر براي تيم ملي شدند . در سال 1993 نيز سوئد با شکست چين در فينال عنوان قهرماني را از آن خود کرد ولي در انفرادي يک ستاره جديد از فرانسه ظهور کرد او کسي نبود جز ژان فيليپ گاتين که در قسمت انفرادي تمامي رقباي خود حتي والدنر را در مقابل چشمان تماشاگران سوئدي مغلوب کرد و عنوان قهرماني جهان را بدست آورد. در سال 1993 تيم چين با چهره هاي جديد وارد عرصه بازي ها شد . در اين دوره ليوگوليانگ ، وانگ تائو ، لولين و ماونگ که در سال هاي بعد جز» برترين پينگ پنگ بازان جهان شدند تيم چين را تشکيل مي دادند. در بين اين تيم نام وانگ تائو براي ايرانيان آشنا است او همان کسي بود که در سال 1366 در مسابقات بين المللي دهه مبارک فجر تيم چين را همراهي مي کرد و بعنوان قهرماني انفرادي دست يافت . در سال 2000 تيم دگرگون شده چين در بازي هاي کوالالامپور مالزي شرکت کرد . مالين و وانگ لي کين که همينک جز» ستاره هاي بي چون و چراي پينگ پنگ جهان هستند تيم چين را همراهي کردند و اين بي تجربگي آنان در فينال کار دست چيني ها داد و سوئد با تيم سال هاي گذشته خود و با کوله باري از تجربه موفق شد چين را در فينال مغلوب کند . مهمترين نکته  اين تحليل از اين جا آغاز مي شود که تا سال 2000 پينگ پنگ در جهان بعنوان يک رشته معمولي پيش مي رفت ولي آن سال با انتخاب آدام شهرارا بعنوان رييس فدراسيون جهاني (ITTF  ) تحول عظيمي در پينگ پنگ جهان ايجاد کرد که ديگر با سال هاي قبل قابل مقايسه نيست . اصولا مقايسه پينگ پنگ از سال 2000 تا 2006 با سال هاي قبل از آن کاري است غيرمنصفانه . برگزاري مسابقات جايزه بزرگ (TOUR PRO  ) در قاره هاي مختلف جهان ، مسابقات اوپن نوجوانان و جوانان در کشورهاي مختلف جهان ، تکميل يکي از بهترين سايت هاي ورزشي جهان بنام فدراسيون جهاني پينگ پنگ ، تشکيل کميته اي بنام توسعه پينگ پنگ در قاره هاي دنيا ، گسترش اين رشته در سطح کليه کشورهاي موجود در جهان ، برگزاري کلاس هاي آموزشي در مناطق مختلف بصورت مستمر با حضور مدرسين فدراسيون جهاني ، ايجاد انگيزه بين ورزشکاران با راه اندازي رنکينگ تيمي و انفرادي بين رده هاي زير 18 سال ، زير 21 سال و بزرگسالان از کارهاي مهمي است که طي پنج سال گذشته در پينگ پنگ جهان به وقوع پيوسته است و به اين دليل نمي توان اين رشته را با سال هاي قبل مقايسه کرد .
و اما مي رسيم به حضور تيم ايران در هفده دوره حضور در مسابقات جهاني که بايد گفت که کشورها تا سال 1997 تمايل چنداني به حضور در مسابقات جهاني نداشتند ، شرکت 56 کشور از بين 100 و اندي کشور عضو فدراسيون جهاني گواه اين مطلب است . بعد از سال 1997 ايران به مدت 14 سال تا سال 1991 بدليل جنگ تحميلي در مسابقات جهاني غايب بود که اين غيبت ضربه جبران ناپذيري بر پيکر پينگ پنگ ايران وارد کرد و تاکنون جز» کوچکي از آن ترميم شده است و سال هاي متمادي با برنامه ريزي دقيق و صرف هزينه هاي زياد مي توانيم به جايگاهي خوب در سطح آسيا و جهان برسيم . در قسمت مردان ايران با شرکت در مسابقات قهرماني جهان در برمن آلمان هفدهمين حضور خود را تجربه کرد و در بخش بانوان تيم ملي کشورمان در سال هاي 1965 ، 1969 و 1973 در بازي هاي جهاني حضور داشت و با شرکت در مسابقات برمن براي چهارمين بار در مسابقات مهم جهاني حاضر شد . با انجام مسابقات جهاني 2006 تاکنون چين با 15 بار ، مجارستان با 11 بار و ژاپن با 7 قهرماني در جهان رده هاي اول تا سوم را در اختيار دارند.
گفتني است که تيم ايران در چهارمين دوره مسابقات جهاني در سال 1963 در پراگ چکسلواکي با درصد بندي 4/777 بهترين مقا م خود را به دست آورده است.در سال 1965 در صربستان درصد بندي ايران 3/583 بوده است که مقام قابل توجهي است و بعد از 41 سال تيم ايران توانست در مسابقات برمن آلمان درصدبندي 2/609 را به دست آورد که اين بهترين مقام براي تيم ايران از سال 1965 تاکنون مي باشد.


  محمد محمدي دروازه بان تيم پرسپوليس :
 شک نکنيد , قهرمان جام حذفي مي شويم  

تيم فوتبال پرسپوليس در روزيکه کارش با تيم نوژن به ضربات پنالتي کشيده شد با درخشش محمد محمدي جواز حضور در فينال اين رقابت ها را بدست آورد .
گفتني است که محمدي در اين ديدار موفق شد در ضربات پنالتي با مهار دو ضربه پاياني تيم نوژن، تيم پرسپوليس را پس از شش سال راهي ديدار فينال جام حذفي نمايد.
محمدي در خصوص بازي با نوژن و همچنين وضعيت تيم پرسپوليس براي بازي فينال اينگونه به سوالات مطرح شده پاسخ داد :
 
  بازي با نوژن چطور بود ؟
اسم آن مسابقه را نمي توان بازي گذاشت، در زمين خاکي نه، بتوني ساري نمي شد فوتبال بازي کرد و فقط بايد زير توپ مي زديم.
 
   اما نوژني ها صد و بيست دقيقه مقابل پرسپوليس مقاومت کردند؟
آنها به اين زمين عادت داشتند و به خوبي توانستند بازي کنند ولي بازيکنان ما در آن زمين خاکي به سختي توپ را حرکت مي دادند چه برسد به ارائه کارهاي تاکتيکي.
 
   به نظر مي رسيد پرسپوليس در اين مسابقه فقط به فکر کسب نتيجه بود.
در مسابقات جام حذفي مهم نتيجه گرفتن است نه ارائه بازي زيبا، ضمن اين که در آن زمين هم نمي شد بازي خوبي را انجام داد. به همين دليل ما مي خواستيم به هر نحوي که شده در اين مسابقه پيروز شويم و در نهايت به خواسته خود نيز رسيديم.
 
   روي گل هايي که در بازي با نوژن خوردي، تا چه اندازه مقصر بودي؟
در زماني که گل اول به ثمر رسيد همه فکر مي کردند ضربه بازيکن نوژن به اوت مي رود، اما روي يک اتفاق وارد دروازه شد.
روي گل دوم نيز توپ را زماني ديدم که به زمين خورده و از خط دفاع عبور کرده بود ولي در آن لحظه نمي توانستم کار خاصي انجام دهم.
 
   در  پنج پنالتي اول نوژن ناموفق ظاهر شدي، دليل آن چه بود؟
من معمولا در گرفتن ضربه پنالتي عملکرد بدي ندارم و ديديد که در پنالتي هاي اول نيز جهت توپ را تشخيص دادم ولي هر چه تلاش کردم نتوانستم آنها را دفع کنم.
ولي در پنالتي هاي چهارم و پنجم تمرکزم را براي دقايقي از دست دادم و عملکرد خوبي نداشتم.
 
   ولي در مهار دو ضربه پاياني نوژن عملکرد مناسبي داشتي؟
در ضربات اضافي پنالتي استيلي با من صحبت کرد و توانستم مجددا تمرکزم را به دست آورم و ضربات تيم نوژن را مهار کنم تا در صعود پرسپوليس به ديدار پاياني نقش داشته باشم.
 
  در مورد مسابقه فينال که به صورت تک بازي انجام مي شود چه نظري داري؟
خدا را شکر پرسپوليس در همه جاي ايران طرفدار دارد و مطمئنا ورزشگاه ثامن مملو از علاقمندان تيم ما خواهد شد.
 
   در اين شرايط تا چه اندازه اي از قهرماني پرسپوليس اطمينان داري؟
بايد در ديدار فينال نيز موفق ظاهر شويم تا نتايج خوب گذشته ما بي حاصل نشود.مطمئنا براي کسب عنوان قهرماني اين دفعه مقابل سپاهان با قدرت به ميدان مي رويم و اين تيم را شکست مي دهيم تا با فتح جام حذفي، هواداران تيم را خوشحال کنيم.


  بهت , حيرت و تحسين جهانيان
 هم بافنده طلا گرفت , هم يعقوبي  

غلامعلي محمودزاده مسوول روابط عمومي فدراسيون ورزش هاي جانبازان و معلولين اعلام کرد ; حسن يعقوبي جوان شايسته کشورمان در درسته 90 کيلوگرم ضمن کسب مدال طلاي اين دسته 22 و نيم کيلوگرم رکورد جهان را بهبود بخشيد , يعقوبي با غلبه بر وزنه 170 کيلوگرمي براي ششمين بار پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران را به اهتزاز درآورد.
وي که به شدت مورد تشويق حاضرين در سالن قرار گرفته بود آينده درخشاني را در پيش رو خواهد داشت ,  بعد از او نماينده کشور مالزي به مقام دوم رسيد .
و اما در سخت ترين و فشرده ترين دسته اين دوره از مسابقات ديگر نماينده کشورمان سعيد بافنده در يک رقابت تنگاتنگ و ميلي متري با درايت کافي توانست حريف جدي خود از امارات را پشت سر بگذارد و با اختلاف وزن بدن کمتر به مدال طلاي دسته 90 کيلوگرم بزرگسالان دست يابد .
بافنده با غلبه بر وزنه 225 کيلوگرم گردن آويز طلا را نصيب خود ساخت و براي هفتمين بار سرود مقدس جمهوري اسلامي ايران را در فضاي سالن برگزاري مسابقات طنين انداز کرد .
کسب 7 مدال طلا و يک نقره و 3 مدال برنز توسط تيم ملي کشورمان حيرت و تحسين همه کشورهاي شرکت کننده را برانگيخته است . همچنين عصر امروز دو نماينده ديگر کشورمان در دسته 100 کيلوگرم به صحنه خواهند رفت , ابتدا احسان طهماسبي در گروه جوانان و بلافاصله پس از وي امرا... دهقان قهرمان پارالمپيک سيدني با رقباي خود پيکار خواهند کرد .   


  نامه پرسپوليسي ها به دادکان
 آيا عملکرد شما ، انصاف و شرط عدالت است؟  

باشگاه پرسپوليس با ارسال نامه اي به فدراسيون فوتبال خواهان تجديد نظر در نحوه برگزاري ديدار پاياني جام حذفي شد.
به گزارش پايگاه خبري باشگاه پرسپوليس ، محمدحسن انصاري فرد مديرعامل اين باشگاه با ارسال نامه اي به محمد دادکان مخالفت خود را با تصميم اتخاذ شده از سوي سازمان ليگ مبني بر برگزاري ديدار نهايي جام حذفي در تاريخ 31 ارديبهشت ماه اعلام داشت و گلايه هاي خود را در رابطه با عدم حضور نماينده باشگاه در جلسه تصميم گيري بازي ديدار مطرح کرد. 
در اين نامه آمده است: باشگاه پرسپوليس که براي حضور قدرتمندانه تيم ملي در جام جهاني همواره همکاري ويژه اي با فدراسيون فوتبال داشته، در رابطه با تصميم گيري انجام شده درباره نحوه برگزاري ديدار نهايي جام حذفي نظرات و مخالفت خود را مطرح مي کند.
در ادامه آمده است: با توجه به دستورالعمل فدراسيون بين المللي فوتبال مبني بر پايان رقابت هاي باشگاهي در تاريخ 26 ارديبهشت 85 اين شبهه بوجود مي آيد که چه ضمانتي وجود دارد که ملي پوشان پرسپوليس بتوانند 31 ارديبهشت ماه تيم را در ديدار پاياني بعد از مهلت تعيين شده همراهي کنند؟ 
آيا به طور کلي برگزاري اين ديدار بعد از مهلت تعيين شده فيفا موجب بروز مشکلاتي براي فوتبال ايران و بويژه ملي پوشان پرسپوليس نمي شود؟ 
مضاف بر اين ملي پوشان پرسپوليس چند روز قبل از بازي اين بازي در اختيار تيم باشگاهي خود قرار مي گيرند؟ 
همه اينها سوالات ابهاماتي است که به واسطه عدم حضور نماينده محترم پرسپوليس در جلسه تصميم گيري تعيين زمان و مکان فينال (جام حذفي) براي باشگاه پرسپوليس به وجود آمده است.
در اين نامه آمده است: متاسفانه کادر فني تيم ملي به واسطه حضور ملي پوشان در تمرينات باشگاهي قبل از بازي با نوژن به نوعي در رسانه ها عليه آنها موضع گيري مي کند که موجب تضعيف روحيه و نگراني خاص بازيکنان مي شود. عجيب اينکه مربيان محترم تيم ملي هيچ اشاره يا انتقادي از ملي پوشان تيم هاي سپاهان و صباباتري که در تمرينات تيم ملي غايب بوده اند مطرح نمي کنند؟ 
اين تناقض ها چه علتي مي تواند داشته باشد؟ 
چرا هيچ گاه فدراسيون درباره زمان حضور ملي پوشان پرسپوليس در تمرينات و اردوهاي تيم ملي با باشگاه مکاتبه و هماهنگي نمي کند تا بازيکن بين تصميمات مربيان ملي و باشگاهي سرگردان نباشد؟ 
آيا باشگاه پرسپوليس نبايد از زمان حضور ملي پوشان خود در اردوهاي تيم ملي مطلع باشد؟ 
نگرانيم اين مسايل موجب تضيع حق بازيکنان ملي پوش پرسپوليس در آستانه جام جهاني شود و آنها قرباني اين مسايل شوند؟
در ادامه اين نامه آمده است: طبق آئين نامه در صورتيکه ديدار نهايي بين دو تيم از شهرهاي متفاوت برگزار شود قهرمان اين رقابت ها بعد از انجام دو بازي رفت و برگشت معرفي مي شود. حال بر چه اساسي قهرمان با يک بازي و در زمين بي طرف مشخص مي شود؟ 
در چنين شرايطي وقتي تيم پرطرفدار پرسپوليس يکي از فيناليست هاي جام حذفي است آيا نبايد نماينده اي از باشگاه در جلسه تصميم گيري شرکت کند؟ 
چگونه است که براي قرعه کشي ديدار پرسپوليس و نوژن مازندران از نماينده پرسپوليس دعوت به عمل مي آيد; اما درباره اين ديدار هيچ گونه سوالي از مسوولان باشگاه نمي شود تا نظر خود را قبل از جلسه يا با حضور در جلسه به هيات رييسه سازمان ليگ اعلام کنند؟ 
آيا باشگاه با برخورداري از ميليون ها هوادار اين حق را ندارد وقتي بر خلاف آئين نامه جام حذفي تصميمي گرفته مي شود نظر خود را درباره نحوه برگزاري ديدار اعلام کند؟ 
اين در حاليست که مديرعامل محترم باشگاه سپاهان صبح روز دوشنبه و قبل از جلسه سازمان ليگ از زمان و مکان برگزاري ديدار مطلع است. عجيب تر اينکه مديرعامل سپاهان به عنوان يکي از اعضاي هيات رييسه سازمان ليگ در جلسه شرکت مي کند و يکي از تصميم گيرندگان است. آن هم درحالي که قبل از تصميم گيري به هيچ طريقي نظر و ديدگاه مسوولان باشگاه پرسپوليس را جويا نمي شوند. آيا اين انصاف و شرط عدالت است؟
در ادامه آمده است: هواداران پرسپوليس آرزو داشتند جشن قهرماني را در ورزشگاه يک صدهزار نفري و باشکوه هرچه تمام تر برگزار کنند; اما فدراسيون و سازمان ليگ برخلاف آئين نامه و بدون جويا شدن نظر باشگاه راي به برگزاري ديدار در زمين بي طرف مي دهد. آيا بهتر نبود نماينده پرسپوليس با حضور در جلسه سازمان ليگ از حق مسلم اين عزيزان دفاع مي کرد؟
در بند ديگر اين پيام عنوان شده است: سال گذشته ديدار نهايي جام حذفي در فاصله کمتر از 3 روز و به صورت رفت و برگشت برگزار شد. حال وقتي که قرار است بازي هاي باشگاهي در ايران بعد از مهلت تعيين شده فيفا برگزار شود چه اصراري وجود دارد که اين بازي با يک بازي در ورزشگاه بي طرف به پايان برسد؟
در پايان اين نامه آمده است : باتوجه به اين موارد، باشگاه پرسپوليس براي پاسخگويي به هواداران ميليوني خود و حفظ منافع برحق آنها خواهان تجديدنظر در نحوه برگزاري ديدار نهايي است و مخالفت خود را با تصميم اتخاذ شده از سوي هيات رييسه سازمان ليگ اعلام مي دارد؟ خواهشمند است در اين باره اقدامات لازم را مبذول فرماييد.
گفتني است که قرار است بر اساس راي عجيب فدراسيون ديدار نهايي جام حذفي روز 31 ارديبهشت ماه در ورزشگاه ثامن الائمه مشهد مقدس برگزار شود.  


 تلاش بايرن مونيخ براي جذب ستارگان جديد
 کريمي مي تواند نبود بالاک را جبران کند  

اگرچه تيم فوتبال بايرن مونيخ آلمان تلاشش را براي جذب بازيکنان جديد آغاز کرده است; اما بازيکناني مانند کريمي و دايسلر مي توانند جاي خالي بالاک را پر کنند.
به گزارش دويچه وله، باشگاه بايرن مونيخ يک هفته پيش از پايان رسمي اين فصل از بوندسليگا، عنوان قهرماني را از آن خود کرد و توانست براي دومين بار پياپي هم جام حذفي و هم جام قهرماني بوندسليگا را به خانه خود ببرد. با اين وجود سايه ناکامي زودهنگام مونيخي ها در ليگ قهرمانان باشگاه هاي اروپا و شکست تلخ 4 بر يک در ديدار برابر ميلان همچنان محسوس است.
به نظر مي رسد که مسوولان بايرن در تلاش تقويت تيم خود هستند تا بهتر بتواند از عهده تحقق اهداف خود، به ويژه در عرصه اروپا برآيد.
مونيخ با داشتن بازيکناني چون علي کريمي، سباستيان دايسلر و يا روکه سانتا کروز، توان آن را خواهد داشت که پيوستن احتمالي ميشائل بالاک، هافبک تهاجمي اين تيم به چلسي لندن را جبران کند; اما تلاش سرپرستان مونيخ براي تقويت کادر اين تيم در اين روزها از موضوعات داغ رسانه هاست.
روزنامه بيلد گزارش داد که لوکاس پودولسکي، مهاجم و ملي پوش کلن آمادگي خود را براي پيوستن به بايرن ابراز داشته است. البته از آنجايي که قرارداد اين ستاره جوان با کلن تا سال 2007 معتبر است، سرپرستان دو باشگاه هستند که بايد به توافق برسند.
طبق گزارش هاي غيررسمي، بايرن مونيخ حاضر است که در صورت آمدن فوري پودولسکي به اين تيم مبلغ هفت ميليون يورو پرداخت کند; اين درحاليست که طبق قرارداد، مبلغ نقل و انتقال وي در سال 2007 بر تنها يک ميليون يورو بالغ خواهد شد.
يکي ديگر از بازيکناني که بايرن مونيخ در هفته هاي گذشته در تلاش شکار او بوده، لينکولن ستاره 28 ساله برزيلي شالکه است که قراردادش با اين تيم تا سال 2008 اعتبار دارد.
بايرن مونيخ اعلام کرده بود که در صورت پيوستن وي به بايرن حاضر است، مبلغ 6 ميليون يورو به شالکه بپردازد; اما آندرئاس مولر، مدير ورزشي شالکه پيشنهاد کتبي بايرن را بلافاصله رد کرده و در گفت و گويي با نشريه ورزشي کيکر اظهار داشته که ارزش کنوني لينکولن دست کم 12 ميليون يورو، يعني دو برابر مبلغ پيشنهادي بايرن است. گذشته از آنکه شالکه هيچ تمايلي به فروش ستاره برزيلي خود ندارد. دانيل فان بوتين، کاپيتان تيم هامبورگ و مدافع قدرتمند تيم ملي بلژيک نيز از ديگر ستارگان مورد توجه و علاقه بايرن مونيخ است. البته سرپرستان اين تيم اعلام کرده اند که قرارداد وي با اين تيم تا سال 2008 معتبر بوده و هر تيمي که مايل به خريد اين ستاره بلژيکي است، بايد دست کم ده ميليون يورو پرداخت کند.
اگر چه اين مبالغ مورد بحث در مقايسه با ليگ هاي ايتاليا، اسپانيا و انگليس، نجومي نيستند; اما ميزان سرمايه گذاري هاي بايرن مونيخ در فصل جديد نيز حد و مرزي خواهد داشت. 


 
هنري
ورزشي
سياسي - سياسي خارجي و بين الملل
دانشگاه سياسي
اطلاعيه کنکور
سياسي
علمي پزشکي
اقتصادي
استانها
دانشگاه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته