جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4599


پيگيري موضوع لوينسون در تماس تلفني اوباما و روحاني

قراردادي که آمريکا امضا کند از کاغذش بي‎ارزش‎تر است
وزير امور خارجه: مرگ زودرس توافق ژنو واقعيت ندارد


حرف آمريکايي‌ها با عملشان يکي نيست


اوباما خواهان کنترل تسليحات در آمريکا شد


مراسم رسمي تدفين ماندلا


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


گفت‌وگوتلفني روحاني با مالکي به منظور رسيدگي به حمله تروريستي به تکنسين‌ها و کارگران ايراني


سرمقاله


سفر جک استراو به تهران قطعي شد


آزمايش‌ موفق موشک‌هاي جديد ضد تانک


تخلف نمايندگان در پرونده تامين اجتماعي به هيات نظارت مجلس رفت


اتحاديه عرب براي پس دادن کرسي سوريه شرط گذاشت


افشاگري اسد درباره برخي سياستمداران عراقي


تقدير از داوطلبان برگزيده هلال احمر


شکايت مرد 6 انگشتي چيني که گواهي نامه رانندگي اش به خاطر شش انگشت بودن تمديد نشده است


 پيگيري موضوع لوينسون در تماس تلفني اوباما و روحاني 

سخنگوي کاخ سفيد از پيگيري مساله رابرت لوينسون در تماس تلفني اوباما با روحاني خبر داد.به گزارش ايسنا،جي کارني اعلام کرد که باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا در تماس تلفني با حسن روحاني، رييس جمهور ايران مساله رابرت لوينسون فردي که به ادعاي آمريکا در ايران ناپديده شده بود را مورد بررسي قرار داد.بنابر گزارش سايت النشره، کارني افزود که اوباما (در اين تماس) درخواستش را براي آزادي لوينسون تکرار کرد.وي بيان کرد که آخرين نشانه‌هاي موجود درخصوص زنده‌بودن لوينسون به سال 2011 بر مي‌گردد که کاخ سفيد اطلاعاتي را دريافت کرد مبني بر اينکه اين فرد در جنوب غربي آسيا زنداني است در آن زمان هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا خواهان بازگشتش شده بود.

ايران خواستار توضيح آمريکا درباره لوينسون

در همين رابطه ،عليرضا ميريوسفي، مسوول مطبوعاتي نمايندگي ايران در سازمان ملل متحد اعلام کرده که ايران اطلاعي درباره محل رابرت لوينسون، شهروند آمريکايي که ادعا مي‌شود کارمند سابق سازمان سيا و اف‌.بي‌.آي بوده و شش سال قبل در جزيره کيش مفقود شده است، ندارد.ميريوسفي در ايميلي که به خبرگزاري آسوشيتدپرس فرستاده است، تاکيد کرده است که دولت آمريکا بايد درباره ماموريت لوينسون در خاک ايران توضيح دهد. آن‌ها مسوول هستند و بايد پاسخگو باشند.مسوول مطبوعاتي نمايندگي ايران در سازمان ملل متحد آورده است که جمهوري اسلامي ايران بنا بر ملاحظات امنيتي و بشردوستانه تلاش کرده ردپايي از لوينسون به دست آورد، ولي اين تلاش‌ها بي‌نتيجه بوده‌اند.

واشنگتن لوينسون را رها نکرده است

اين در حالي است که ،وزير امور خارجه آمريکا در واکنش به انتقادات از دولت اين کشور در خصوص وضعيت رابرت لوينسون اعلام کرد که واشنگتن اين فرد را رها نکرده است.جان کري با بيان اينکه معتقد است ايران مي تواند در مورد رابرت لوينسون به آمريکا کمک کند اعلام کرد که واشنگتن اين مامور سابق پليس فدرال آمريکا (اف بي آي) را از ياد نبرده است.

جان کري که با شبکه خبري اي بي سي نيوز گفتگو مي کرد در ادامه افزود : در مورد اقدامات انجام شده براي بازگرداندن لوينسون ما پيشرفتي نداشته ايم، اما هر کسي فکر کند ما او را رها کرده ايم اشتباه مي کند.لوينسون از کارکنان بازنشسته پليس فدرال آمريکا (اف بي آي) بوده که رسانه هاي غربي مدعي هستند وي در سال 2007 ميلادي در سفر به جزيره کيش مفقود شده است. تا روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام مي شد که لويسنون براي امر تجارت و کار شخصي به کيش سفر کرده، اما آسوشيتدپرس در گزارشي اعلام کرد که وي به طور محرمانه براي سازمان سيا (سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا) کار مي کرده و براي جمع آوري اطلاعات به ايران سفر کرده بود.


 قراردادي که آمريکا امضا کند از کاغذش بي‎ارزش‎تر است
 وزير امور خارجه: مرگ زودرس توافق ژنو واقعيت ندارد 

وزير امور خارجه کشورمان در مطلبي که در صفحه فيس بوک خود منتشر کرد نسبت به تحريم هاي اخير آمريکا واکنش نشان داده و گفت :ما به شکل مقتضي و با در نظرگرفتن همه جوانب امر به آن پاسخ داديم، البته برخي دوستان که از ابتدا دل خوشي از برنامه اقدام ژنو نداشتند مرگ زودرس آن را اعلام کرده اند که بيشتر بيان خواست تا واقعيت است.

به گزارش مهر ، در بخشي از اين مطلب آمده است،ما با جديت مذاکرات ژنو را دنبال مي کنيم و البته در برابر هر اقدام نامناسب و غيرسازنده (حتي اگر نقض توافق هم نباشد) واکنش مناسب، حسابشده، هدفمند و هوشمندانه نشان خواهيم داد.مذاکره و رسيدن به نتيجه کار دشواري است و حتما فرازونشيب فراوان دارد. اين را هم از روز اول پيش بيني کرده بوديم.

ضمنا دوستاني که با استفاده از سکوت ضروري ما، مشغول خرده گيري از کنار گود هستند هم حتما مي دانند که فرمايشاتشان همگي جواب دارد ولي تيم مذاکره کننده وظيفه مهمتري براي پيگيري منافع ملي دارد و پاسخ عمومي به برخي موارد را فعلا به مصلحت نمي داند و آماده است در برابر اتهامات ناروا و غيرمنصفانه بخاطر منافع ملي سکوت کند ولي در زمان مناسب به همه ايرادها و ابهامات پاسخ خواهيم داد.

درهمين رابطه ،استيفن لندمن محقق منتقد آمريکايي با اشاره به تاريخ سياه و سوابق آمريکا در عهدشکني، تحريم جديد شرکت‎هاي خارجي و ايراني را مصداق نقض روح توافق ژنو مي‎داند و مي‌گويد: توافقات آمريکا حتي ارزش کاغذي را که بر روي آنها نوشته مي‎شوند، ندارند؛ بنابراين ايرانيان نبايد از رفتار اوباما و دولت آمريکا در زيرپا گذاشتن توافق ژنو متعجب شوند.

استيفن لندمن محقق آمريکايي با اشاره به پيمان شکني جديد آمريکا در اعمال تحريم جديد عليه ايران، آن را مسبوق به سابقه دانست.

اقدام اخير آمريکا سوء‌تفاهم‌برانگيز است

همچنين ،علي لاريجاني با اشاره به بازگشت کارشناسان هسته‌اي ايران از مذاکرات وين گفت: از مذاکرات ژنو توقع داشتيم که مسير براي توافق تسطيح شود ولي کاري که غرب انجام داد خلاف اين وعده بود.وي افزود: کار غرب سوء‌تفاهم برانگيز است و جزو بداخلاقي‌هاي سياسي آمريکا و کشورهاي غربي محسوب مي‌شود؛ آن‌ها تفاهم‌هايي انجام مي‌دهند ولي در مقام عمل شرايط را براي اعمال آن فراهم نمي‌کنند.رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اگر در مسير توافقات ژنو سنگ‌‌اندازي شود به نفع غرب نخواهد بود، گفت: براساس تحليل‌ها کار آمريکايي‌ها نوعي سنگ‌اندازي در مسير اجراي توافق صورت گرفته محسوب مي‌شود.وي ادامه داد: اين مذاکرات براي تحقق توافق ژنو و اجرايي کردن آن بوده و طبعاً سوء‌تفاهمي را به‌وجود آورده است.

تعيين سقف غني‌سازي اورانيوم در مجلس

جمعي از نمايندگان طرحي با نام الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌اي را تهيه و با قيد دوفوريت تقديم هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي کردند.

ّگزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت،براساس اين طرح که در آستانه مذاکرات ايران با 1+5 ارائه شده بود، دولت ملزم به حفظ حقوق هسته‌اي ايران در مذاکرات ژنو، توسعه زيرساخت‌هاي غني‌سازي اورانيوم 20 درصد، کامل کردن چرخه توليد سوخت صلح‌آميز هسته‌اي در داخل و تکميل و توسعه رآکتور آب سنگين اراک مي‌شد.البته اين طرح به‌دليل حضور تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان در ژنو و حساس بودن شرايط از سوي هيات رئيسه مجلس اعلام وصول نشد و طراحان طرح دست‌ نگه‌داشتند تا نتيجه مذاکرات مشخص شود.

اما به‌تازگي و پس از نقض آشکار توافقات صورت‌گرفته ميان ايران و گروه 1+5 در مذاکرات ژنو، نمايندگان مجلس قصد دارند با افزودن چند بند ديگر به طرح قبلي، مجدداً آن را به جريان اندازند.

طبق گفته طراحان طرح مذکور، الزام دولت به غني‌سازي اورانيوم با غناي 60 درصد يکي از موادي است که به طرح قبلي افزوده شده است. همچنين نام اين طرح به طرح جامع هسته‌اي تغيير مي‌يابد.

طرح کنگره آمريکا براي تغيير شرايط توافقنامه ژنو

چند نماينده کنگره آمريکا با انتشار بيانيه اي خواستار تنظيم مجدد شرايط توافق هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 شدند و شروط سنگيني را براي توافق نهايي تعيين کردند.

براساس اين گزارش ،در جلسه اي که ميان نمايندگاني از هر دو حزب دموکرات و جمهوريخواه و به رياست پيتر روسکام تشکيل شد از دولت باراک اوباما و ديگر کشورهاي غربي خواسته شده است که پارامترهاي مذاکره با ايران تغيير کند.

براساس نسخه اي از اين طرح که در اختيار پايگاه «واشنگتن فري بيکن» قرار گرفته است، در اين بيانيه تصريح شده است که ايران بايد به طور کامل همه تاسيسات غني سازي خود را برچيند و ساخت موشک هاي پيشرفته را متوقف کند، از حمايت از سازمان هاي تروريستي دست بردارد و نقض حقوق بشر را کاهش دهد. اين بيانيه مي افزايد، گروه 1+5 بايد در صورتي توافق نهايي با ايران را امضا کند که اين شرايط به دست آمده باشد.

توافق ژنو که به ايران اجازه تداوم غني سازي اورانيوم را مي دهد به طور گسترده مورد انتقاد اعضاي کنگره قرار گرفته است.

بيانيه نمايندگان کنگره آمريکا همچنين تصريح مي کند که ايران بايد به طور کامل توليد سانتريفيوژ را متوقف کند و رآکتور آب سنگين اراک را برچيند.

اين بيانيه درحالي منتشر مي شود که وزارت خزانه داري آمريکا 19 فرد و شرکت جديد را در ليست سياه تحريم هاي خود قرار داده است.

ديدار وزراي خارجه اتحاديه اروپا براي بررسي لغو تحريم‌هاي ايران

اين در حالي است که ، وزيران خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا اين هفته براي بررسي طرح پيشنهادي کاترين اشتون در مورد لغو برخي تحريم‌هاي ايران گرد هم مي‌آيند.ايران و کشورهاي 1+5 (آمريکا، روسيه، چين، انگليس، فرانسه و آلمان) ماه گذشته بعد از مدت‌ها مذاکره به توافقي اوليه دست يافتند. اين توافق اوليه که مدت زمان اجراي آن 6 ماه در نظر گرفته شده است، گستره برنامه هسته‌اي ايران و تحريم‌هاي ضدايراني را در سطح فعلي نگه مي‌دارد. ايران همچنين با توقف غني‌سازي 20درصد در قبال لغو برخي تحريم‌ها در حوزه پتروشيمي، صنعت خودرو و فلزات گرانبها موافقت کرده است.

طرفين در اين 6 ماه بايد براي دستيابي به توافقي دائمي تلاش کنند.

نمايندگان ايران و 1+5 هفته گذشته براي بررسي نحوه اجراي توافق ژنو در وين ديدار کردند. اين ديدار به دليل پيچيدگي موضوعات و بنا به گفته برخي منابع ديپلماتيک در اعتراض به اقدام آمريکا در وارد کردن نام‌ چندين شرکت جديد به ليست سياه تحريم‌هاي ايران، نيمه‌کاره ماند.


 حرف آمريکايي‌ها با عملشان يکي نيست  

 
ايلنا: رئيس جمهوري افغانستان در دهلي نو گفت، حرف آمريکايي‌ها با عملشان يکي نيست و ديگر به آن‌ها اعتماد ندارد.اين اظهارات حامد کرزاي، رئيس جمهوري افغانستان يک روز پس از آن مطرح شد که وي تاکيد کرد اگر از تهديد و ارعاب استفاده شود. کابل توافقنامه امنيتي دو جانبه با آمريکا را امضا نمي‌کند. اين توافق نامه به نيروهاي آمريکايي اجازه مي‌دهد تا پس از سال 2014 ميلادي در افغانستان بمانند.

کرزاي با اشاره به نامه ماه گذشته باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا که در آن تضمين داده بود نيروهاي آمريکايي به امنيت افغان‌ها در خانه‌هايشان احترام مي‌گذارند، گفت: من به آن‌ها اعتماد ندارم. ما معتقد هستيم که اين توافق نامه دو جانبه امنيتي به نفع افغانستان است و افغان‌ها نيز آن را تاييد کرده‌اند.


 اوباما خواهان کنترل تسليحات در آمريکا شد 

 
مهر:رييس‌جمهوري آمريکا در نخستين سالگرد تيراندازي در مدرسه ابتدايي شهر نيوتاون اين کشور، خواستار تلاش براي کنترل سلاح شد.باراک اوباما، رييس‌جمهوري آمريکا به همراه بانوي اول اين کشور در مراسمي که در کاخ سفيد به مناسبت يادبود قربانيان دبستاني در نيوتاون برگزار شد، 26 شمع روشن کردند.

اوباما در اين مراسم به حمايت از قوانين کنترل تسليحاتي پرداخت و گفت: ما بايد اقدام‌هاي بيشتري انجام دهيم تا از دسترسي افراد خطرناک به سلاح جلوگيري شود.رييس‌جمهوري آمريکا خاطرنشان کرد: ما بايد هرآنچه مي‌توانيم براي حفاظت از کودکانمان انجام دهيم.

وي گفت: يک سال پيش در چنين روزي يکي از شهرهاي آرام آمريکا دچار خشونت شد و شش معلم و 20 کودک جان خود را از دست دادند.


 مراسم رسمي تدفين ماندلا  

 
ايسنا: پيکر نلسون ماندلا، رهبر ضد آپارتايد آفريقاي جنوبي روز گذشته پس از انجام مراسم رسمي در زادگاهش به خاک سپرده ‌شد.مقام‌هاي ارشد کشورهاي مختلف، وزراي امور خارجه و ديگر شخصيت‌هاي جهاني و محلي در اين مراسم که در روستاي اجدادي ماندلا در کونو برگزارشد، حضوريافتند.

اين در حالي است که روز شنبه جسد ماندلا با انجام تشريفات کامل به زادگاهش منتقل شد و بيش از 4500 تن از مردم براي ديدن رژه نيروهاي امنيتي حاضر شده بودند.با انجام مراسم خاک سپاري، 10 روز مراسم عزاداري که صدها هزار تن از مردم آفريقاي جنوبي در آن سهيم بودند، پايان مي‌يابد.براساس گزارش‌ها حداقل 100 هزار نفر از پيکر ماندلا ديدار و اداي احترام کردند. اگرچه عده‌اي نيز موفق نشدند تا از رهبرشان خداحافظي کنند.


 يک نکته از هزاران 

 براساس استاندارهاي مصرف ، حداکثر مصرف آب در شبانه روز بايد 150 ليتر براي هر نفر باشد که در ايران به طور متوسط 250 ليتر است اين در حالي است که در کشورهاي پرآب مانند هلند 100ليتر است.

شاخص هاي آماري مصرف مردم در مناطق شهري و روستايي بيانگر مصرف دو و نيم برابري نسبت به کشورهاي پرآب دنياست. اين درحالي است كه كشورما در تقسيم بندي‌هاي جغرافيايي جز مناطق خشك و كم آب قرار گرفته است. هشدار جدي و نكته قابل تامل اينجاست كه پس از سال‌ها، امسال در فصل سرما شاهد كمبود آب ذخيره پشت سدها بوديم!.

اگر درفصل سرما با كمبود آب مواجه باشيم در فصل گرما چه وضعيتي خواهيم داشت؟

نهادينه شدن فرهنگ صرفه جويي نقش بسيار موثري در برطرف کردن مشکلات آب شرب به ويژه در فصول پرمصرف دارد.


 ميز خبر 

هاشمي رفسنجاني به کرمان مي‌رود

رييس ستاد مردمي استقبال از رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در استان کرمان گفت: سه‌شنبه هفته جاري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني براي حضور در مراسم سالگرد آيت‌الله هاشميان، به استان کرمان سفر مي‌کند و عصر پنجشنبه با مردم کرمان در مصلي ديدار خواهد داشت.

محمد ميرزايي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از استقبال، در مسجد جامع ديدار مردمي دارد و عصر پنجشنبه ساعت 15:00 نيز در مصلاي کرمان با مردم ديدار عمومي خواهد داشت. حضور در جسله هيأت امناي دانشگاه آزاد و بازديد از مرکز هاي‌تک کرمان از ديگر برنامه‌هاي سفر آيت‌الله رفسنجاني در کرمان خواهد بود.ميرزايي ادامه داد: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در اين سفر همچنين با آيت‌الله جعفري، نماينده ولي‌فقيه و امام جمعه شهر کرمان و روحانيت استان نيز ديدار مي‌کند.

توضيح محمد هاشمي درباره غيبت روحاني در مجمع

برادر آيت الله هاشمي گفت : دو هفته اي هست که روحاني در جلسات مجمع حضور ندارند البته معاون رييس جمهور و وزير در جلسه حاضر بودند .محمد هاشمي در گفت و گو با ايران درباره خبر تذکر رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به رييس جمهور گفت: موضوعي که در اين جلسات مطرح شد نظر مستقيم خود رييس جمهور را نياز داشت ، البته طيب نيا و انصاري نيز در اين جلسه حضور داشتند ، اما مرتب ناگزير بودند مطالب را در خلال جلسه تلفني با رييس جمهور هماهنگ کنند ، لذا هاشمي تذکر دادند که خود رييس جمهور بايد در اين جلسه حاضر مي شد.

محمد هاشمي همچنين گفت : اين هم درست است که رييس مجمع به موضوع همزماني اين جلسه با سخنراني رييس جمهور در دانشگاه اشاره کرده‌اند.وي در ادامه بيان کرد : نمي دانيم از دوستاني که در جلسه حاضر بودند چه کسي اين موضوع را خبري کرده است ، بالاخره آقايان همگي صاحب رسانه هستند و اينکه خبرگزاري ها اين خبر را چگونه و با چه هدفي شاخ و برگ داده‌اند نيز بر ما معلوم نيست ، اما اصلا بحث گلايه هاشمي مطرح نبود ، بلکه صحبت از لزوم حضور روحاني بود.

وي همچنين تاکيد کرد : هر هفته براي اعضا دعوتنامه فرستاده مي شود و رييس جمهور از اين موضوع که بحث جلسه مرتبط با ايشان بوده است ، اطلاع داشتند.

ظريف به پاکستان سفر مي‌کند

به منظور شرکت در شانزدهمين نشست شوراي وزيران کشورهاي عضو گروه دي 8 ظريف به اسلام‌آباد سفر مي‌کند.

به گزارش ايسنا، شانزدهمين نشست شوراي وزيران کشورهاي عضو گروه دي 8، پنج شنبه (28 آذرماه) در اسلام آباد آغاز به کار مي‌کند.

رونمايي از زير سطحي هوشمند طاها 2

ناخدا دوم عباس فاضلي نيا در همايش گراميداشت هفته ملي پژوهش در دانشگاه علوم دريايي حضرت امام(ره) نوشهر گفت: زير سطحي هوشمند طاها 2 با دانش بومي طراحي و ساخته شده و هم اکنون در مراحل آزمايشي و تست نهايي خود قرار دارد.

به گزارش مهر،وي خاطرنشان کرد: با بهره برداري از اين زير سطحي هوشمند، توان راهبرد دفاعي در سطح زيرين بطور ويژه و فوق العاده اي افزايش خواهد يافت.وي اضافه کرد: مراسم رونمايي از اين دستاورد بزرگ ظرف يک ماه با حضور مقامات کشوري و لشگري در دانشگاه علوم دريايي نوشهر برگزار خواهد شد.

ديدار هيئت پارلماني اروپا درباره انتخابات 88

مشاور امور بين‌الملل رئيس مجلس گفت: هيات پارلماني اروپا با ظريف و ‌رفسنجاني و در يک ديدار خارج از برنامه با عضو هيات ويژه رسيدگي به شکايات نامزدهاي انتخابات سال 88 ديدار خواهد داشت.به گزارش آفرينش به نقل ازسايت اطلاع رساني خانه ملت،حسين شيخ‌الاسلام مشاور امور بين‌الملل رئيس‌ مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ديدارهاي هيئت پارلماني اروپا در جريان سفر به ايران گفت: اين هيات همچنين ديدارهايي را با رئيس مجلس شوراي اسلامي و نيز محمدجواد لاريجاني و رئيس دفتر رئيس‌جمهور در برنامه خود دارند و با خانواده شهداي هسته‌اي کشورمان نيز ديدار خواهند داشت.

همچنين ،مشاور امور بين الملل رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: ديدار هيات پارلماني اروپا با جعفر پناهي و نسرين ستوده با هماهنگي مجلس نبوده است.

حسين شيخ الاسلام اظهار داشت: ديدار هيات پارلماني اروپا با اين دو نفر در روز جمعه و در سفارت يونان انجام شده و اين ديدار با هماهنگي هاي مجلس شوراي اسلامي انجام نشده است.

اطلاعات جديد درباره حمله به سفارت ايران در بيروت

برخي منابع لبناني با افشاي اطلاعات جديدي درباره جزئيات حمله اخير به سفارت ايران در لبنان گفتند که خودروي بمب‌گذاري شده در اردوگاه فلسطيني شاتيلا تحويل تروريست‌ها شد.

به گزارش ايرنا، سالم زهران مدير مرکز اطلاع رساني تحقيقات راهبردي در لبنان در گفت وگو با شبکه تلويزيوني ال بي سي لبنان، سرنخ ها و دستاوردهاي جديدي را درخصوص تحقيقات درباره حمله اخير به سفارت ايران در بيروت فاش کرد.

وي به نقل از يک منبع امنيتي بلندپايه لبناني گفت: يک فرد فلسطيني معروف مقيم اردوگاه شاتيلا در بيروت با 10 فرد فلسطيني ديگر از اين اردوگاه به منطقه اي مرزي در مرز لبنان با سوريه فرار کرده است.

وي در اشاره تلويحي به شهرک عرسال در شمال لبنان گفت: اين منطقه در مجاورت مناطقي قرار دارد که مخالفان سوري در آنجا حضور دارند. زهران به نقل از منبع امنيتي ياد شده افزود: اين اتباع فلسطيني مظنون به دست داشتن در حمله به سفارت ايران در بيروت هستند و به همين علت فرار کرده اند.

زهران گفت: اردوگاه شاتيلا محلي بود که دو عامل انتحاري خودروي بمب گذاري شده و کمربند انفجاري مورد استفاده در حمله به سفارت ايران را تحويل گرفتند و دستگاههاي امنيتي درحال پيگرد افراد ياد شده هستند.

جدايي 500 عضو گروهک تروريستي منافقين پس از سقوط صدام

يکي از فرماندهان سابق ارتش آزاد وابسته به گروهک تروريستي منافقين گفت که نزديک به 500 تن از اعضاي گروهک بعد از سقوط نظام صدام از گروهک جدا شدند.به گزارش ايسنا،غلامرضا شيردم افزود که در آن زمان سران گروهک سعي کردند تا مانع از اين اقدام شوند.


 ميز خبر 

همايش فرمان هشت ماده‌اي حضرت امام (ره)

مسئول نمايندگي موسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام در قم از برگزاري دومين پيش‌همايش فرمان هشت ماده‌اي امام (ره) تا پايان سال و همايش اصلي آن در سال آينده خبر داد.

به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام سيد حبيب‌الله موسوي برگزاري سلسله نشست‌هاي علمي و پيش همايش‌هايي با استفاده از انديشمندان، محققين و حقوقدانان، نويسندگان حوزوي و دانشگاهي را از برنامه‌هاي اين همايش دانست و گفت: پيش همايش دوم با همکاري پژوهشکده امام و انقلاب تا پايان امسال با همکاري بعضي از مراکز دانشگاهي در تهران برگزار خواهد شد.وي با بيان اينکه همايش اصلي در آذرماه سال آينده برگزار مي‌شود، گفت: از هم‌اکنون تا آذر 93 که همايش اصلي برگزار شود، رايزني‌هاي علمي و مفيدي انجام خواهد شد.

دليل تاخير در انتخاب استانداران دو استان

قائم مقام وزير کشور با تاکيد بر اينکه هنوز براي استانداري خراسان رضوي و قم وزارت کشور به گزينه نهايي نرسيده است گفت: با توجه به اين موضوع قطعا در جلسه هيات دولت شاهد معرفي استانداران اين دو استان مذهبي کشور نخواهيم بود.

حسينعلي اميري در گفتگو با مهر در پاسخ به اين سئوال که آيا کار بررسي پرونده گزينه هاي نهايي استانداري خراسان رضوي و قم در وزارت کشور به پايان رسيده است يا خير اظهار کرد: اين موضوع هنوز در وزارت کشور در حال بررسي است و ما پرونده گزينه هاي نهايي استانداري خراسان رضوي و قم را به دولت نفرستاده ايم.

وي در پاسخ به اين سئوال که چرا استانداران اين دواستان تاکنون از سوي وزارت کشور معرفي نشده اند افزود: خراسان رضوي و قم به دليل موقعيت مذهبي ، اقتصادي و اجتماعي که دارند جزو استانهاي مهم و استراتژيک محسوب
مي شوند.

سخنگوي وزارت کشور تصريح کرد: در اين دو استان زوار از سراسر دنيا تردد مي کنند و کساني که نسبت به اهل بيت ارادت دارند ساليانه از سراسر دنيا به اين دو استان مي آيند و زيارتگاههاي امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، زيارتگاه بخش اعظمي از مسلمانان سراسر دنيا است و بر اين اساس اين دو استان نسبت به ديگر استانها جايگاه ممتازي دارند.

وي تاکيد کرد: استانداران دو استان خراسان رضوي و قم بايد از جامعيت لازم برخودار باشند و موقعيت استراتژيک اين دو استان براي آنها قابل درک باشد چرا که علاوه بر موضوعات با اهميت ياد شده حوزه هاي علميه مهم کشور هم در اين دو استان قرار دارند.

آمادگي نروژ و دانمارک براي انتقال تسليحات شيميايي سوريه

کارشناساني از دو کشور نروژ و دانمارک به همراه دو ناو به قبرس رفته اند تا در موضوع انتقال تسليحات شيميايي سوريه به خارج از اين کشور حضور داشته باشند.

به گزارش مهر ، اين دو ناو هم اکنون در قبرس حضور دارند. توربن ميکلسن فرمانده ناو دانمارکي در اين رابطه به خبرنگاران گفت : اين دو ناو تسليحات شيميايي سوريه را در بندر لاذقيه تحويل خواهند گرفت.اين تسليحات سپس در منطقه اي غير مسکوني به سازمان منع گسترش تسليحات شيميايي تحيل داده مي شوند. بر اساس برنامه موجود قرار است اين تسليحات در دريا منهدم شوند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت پنجم:

برنامه دوم:

محورها:

1- حساس کردن افکار عمومي بين المللي نسبت به فشار غير عادلانه هدفدار بر اسلام و مسلمين، از طريق تئاتر و کارهاي هنري پلاستيکي.

2- نوشتن نمايشنامه هاي با کيفيت بالا براي نشان دادن بي عدالتي و تبعيض نژادي عليه مسلمين و بي احترامي به ارزشها و اجراي آن در شهرهاي مهم غرب.

3- توليد نقاشي هاي پالايش شده که از نظر زيباشناسي به تفکر غرب گرايش دارند. توجه آنها را به اهميت مساوات، عدالت و همزيستي مسالمت آميز جلب مي کند.

4- برپائي نمايشگاه ها براي بالا بردن آگاهي ها در مورد سهم اسلام در انسانيت و تمدن انساني.

5- پيشنهاد کمک مالي به موسسات تخصصي که تکفير مذاهب الهي را محکوم مي کنند.

برنامه سوم:

محورها:

1- چاپ مقالات در روزنامه هاي پر تيتراژ غربي براي مبرا ساختن مسلمين از اتهاماتي که توسط عقايد افراد افراطي متوجه آنها مي گردد، و تصميم اين موضوع به نويسندگان بي غرض در مورد اسلام.

2- توليد برنامه تلويزيوني براي انتقال آن به پر بيننده ترين تلويزيون معروف در غرب تا از ديدگاه اسلام، مشکلات غرب مثل زنداني کردن افراد پير در خانه سالمندان، همراه ساير مشکلات اجتماعي که از تباهي سيستم خانواده، به عنوان سنگ بناي جامعه، ناشي مي گردد آگاه شده و گزينه هاي اسلامي براي حل آن ارائه گردد.

3- توليد مدارک مستند به زبان هاي رايج در مورد پايمال کردن حقوق بشر در فلسطين و عراق و ساير نقاط جهان تا در سينماها و تلويزيون به نمايش در آيد.

4- ابداع بازيهاي ويدئويي درباره پايمال کردن حقوق بشر که سربازان غربي هنگام حمله مرتکب مي شوند، و پخش اينترنتي آن.

5- مستند کردن جنايات جنگ که دانشگاه هاي اسلامي را تحت تاثير قرار مي دهد و همچنين مستند کردن برنامه ها و خصوصيات آنها.


 گفت‌وگوتلفني روحاني با مالکي به منظور رسيدگي به حمله تروريستي به تکنسين‌ها و کارگران ايراني 

رئيس‌جمهور، با نوري المالکي نخست‌وزير عراق تلفني گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين گفت‌وگوي تلفني که به منظور رسيدگي به حمله تروريستي اخير جنايتکاران به تکنسين‌ها و کارگران ايراني در استان دياله عراق صورت گرفت، گفت: هدف برنامه‌ريزي شده اين اقدامات نه تنها مردم عراق، بلکه جهان اسلام و کليه کساني هستند که به ملت عراق خدمت مي‌کنند.رييس‌جمهور با بيان اينکه اين اقدامات گام‌هايي است که در مسير تفرقه و تشتت و جلوگيري از توسعه و آباداني عراق و روابط رو به رشد دو کشور برداشته مي شود، اظهار داشت: ما بايد به صورت متحد با تروريسم مبارزه کنيم. اين اقدام نشانگر آن است که افراط‌گرايان و تروريست‌ها منافع مادي و معنوي اقوام و مذاهب مختلف مردم عراق را نشانه گرفته اند.

روحاني با اشاره به برنامه‌ريزي‌ها و طراحي‌هاي دولت عراق براي جلوگيري از اين‌گونه حملات، گفت: همانگونه که دولت عراق پيش از اين امنيت پيمانکاران و شرکت‌هاي ايراني را تضمين‌ کرده است، بايد در جهت حفاظت بيشتر آنان تلاش کند.

رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به نزديک بودن مراسم اربعين اباعبدالله الحسين(ع) و حضور ميليوني زائرين حسيني از سراسر جهان اسلام و به ويژه ايران گفت: ما خواهان آنيم که تلاش و مجاهدت گسترده‌اي براي تامين امنيت زائران حسيني صورت پذيرد.روحاني با اشاره به کساني که از تروريسم و جنايتکاران حمايت مي‌کنند، گفت: کشورهايي که در اين قضايا دخيل‌اند مسئول بوده و بايد پاسخگو باشند.رييس‌جمهور کشورمان افزود: کساني که با ارسال سلاح، تجهيز و آموزش به تروريست ها، منطقه را بحراني کرده‌اند، سرانجام گرفتار تروريست‌پروري خود خواهند شد.

تسليت نوري مالکي

همچنين ،نوري المالکي نخست وزير عراق، در پيامي به حسن روحاني رييس جمهوري ايران، شهادت تعدادي از کارکنان و مهندسان ايراني شرکت نفت و گاز در استان دياله عراق را تسليت گفت. علي الموسوي مشاور رسانه اي نخست وزير عراق گفت: مالکي در اين نامه اين اقدام تروريستي را محکوم کرد و قول داد جنايتکاران را مجازات کند. روز جمعه گذشته 17 نفر از کارکنان و متخصصان بخش گاز و نفت در استان دياله عراق که 15 نفر از آنها ايراني بودند، در يک حمله مسلحانه تروريست ها کشته شدند.

دستگيري چند مظنون

فرمانده نيروي زميني ارتش عراق از دستگيري چند مظنون به دست داشتن در حمله ترورستي به کاروان مهندسان و کارگران ايراني دراستان ديالي خبر داد و گفت: تحققات براي دستگيري و مجازات عاملان اين حمله ادامه دارد.ژنرال علي قيدان تاکيد کرد: نيروهاي عراقي انتقام خون شهداي عزيزحمله روزجمعه را از تروريست ها خواهند گرفت.

جزئيات تازه

براساس اين گزارش ،مسلم جعفري و عليرضا عالي پور به عنوان نخستين مجروحان و يا به عبارتي تنها شاهدان عيني حادثه وارد کشور شدند و پس از معاينات اوليه در بيمارستان ابوالفضل العباس قصر شيرين به بيمارستان طالقاني کرمانشاه انتقال يافته و بستري شدند.

يکي از مجروحين اين حادثه اظهار داشت: من در اين منطقه کار کردم و بارها از مسيري که براي رفتن به محل استراحت طي مي کرديم عبور کردم اما تا به حال چنين فاجعه اي نديده بودم و 15 نفر از دوستان را ديدم که کشته شدند. نمي دانم چه طور شد که زنده ماندم.

مسلم جعفري گفت: با چند خودروي ون که همه سرنشينان آن کارگران شرکت گاز ايران بودند از محل کار به سمت استراحت گاه مي رفتيم که گلوله باران شديم. داخل اتومبيل هاي ما کارگران عراقي هم بودند و بعيد نيست که در ميان کشته شده هايي که قرار است به ايران بيايد اجساد عراقي نيز باشد.

جعفري گفت: در جاده ابتدا به يک ايست بازرسي يک نفره برخورد کرديم چيزي که تا به حال در آنجا وجود نداشت. بعد از آن هم يورش حدود 30 تروريست به وسط جاده و آن شليک هايي که همه را قتل عام کرد. تعداد آنها خيلي زياد بود و با روبند هايي از چفيه صورت هاي خود را پوشانده بودند.


 سرمقاله 

 اتحاد يا آرزوي اتحاد؟

علي رمضاني

شوراي همکاري کشورهاي عرب خليج فارس بلوک تجاري‌اي شامل کشورهاي پيرامون خليج فارس و کشورهاي عرب منطقه با آن‌چه که اين کشورها آن را خطر انقلاب اسلامي مي‌ناميدند تشکيل شد، اما در دو سال گذشته برخي كشورها در درون اين مجموعه توجه ويژه اي به تشكيل اتحاد داشته است.

در همين راستا در نشست اخير كويت نيز اين طرح مد نظر كشورهايي چون عربستان بود. در واقع از نگاه موافقان تشكيل چنين اتحاديه اي اتحاد ميان کشورهاي عضو شورا باعث افزايش انگيزه براي طرح شيوه‌هاي جديد جهت مقابله با تهديدات بوده و تعامل ميان شش کشور عضو شوراي همکاري خليج فارس از سطح همکاري و هماهنگي ميان اين کشورها به سطح اتحاد همه جانبه در شورا به شکل يک ضرورت فوري در آمده و از ابعاد استراتژيک، سياسي و اقتصادي براي منطقه خليج فارس اهميت دارد.

از اين ديدگاه کشورهاي عضو شورا براي بازنگري و اصلاح هويت شوراي همکاري کشورهاي حوزه خليج فارس در راستاي منافع مشترک اعضا با يکديگر همفکر و متحد باشند. اما پرسشي كه وجود دارد اين اتحاد مد نظر همه كشوهاي عضو شوراي همكاري است؟ در پاسخ به اين پرسش بايد گفت طرح عربستان مبني بر اتحاد همه جانبه کشورهاي عضو شورا هنوز در مراحل مقدماتي است و با مخالفاني روبرو است و حتي در صورت تشکيل اتحاد در شوراي همکاري خليج فارس كشورهايي چون عمان ممكن است جزو آن نشود. به علاوه از نگاه كشورهايي چون كويت طرح اتحاد در شوراي همکاري خليج فارس نياز به بررسي بيشتري دارد.

در اين بين اگر بخواهيم به موانع پيش روي اين اتحاد نگاهي داشته باشيم بايد گفت از يك سو اختلافات عديده داخلي ميان اعضا بخصوص اختلاف نظر عربستان و قطر بر سر بحران سوريه و اتفاقات مصر، بيانگر مشکلات و اختلافات عديده‌اي در حوزه‌هاي مختلف است.

دوم اينكه فقدان اراده سياسي لازم براي صرف نظر کردن از بخشي از حاکميت ملي در حوزه سياست اقتصادي، هماهنگ سازي نهادهاي موجود قبل از حرکت به سوي همگرايي در شورا، عدم موفقيت درخصوص ميزان قدرت و اختيارات نهاد شوراي همکاري در ميان اعضا از ديگر چالش هاي دروني دولت هاي عضو شورا در تشكيل اتحاديه است.

سوم اينكه ساختار نامتوازن قدرت منطقه اي و آسيب پذيري امنيتي و ضعف نظامي بالاي اکثر اعضاي شورا، استراتژي هاي امنيتي و اقتصادي قدرت هاي فرامنطقه اي از جمله آمريکا در خليج فارس و ممانعت از شکل گيري و تحکيم همگرايي منطقه اي همچنان وجود دارد و حتي حيات شوراي همکاري خليج فارس را با خطرات عمده اي مواجه خواهد ساخت. چهارم اينكه در گذشته نيز برخي كشورها از بعضي مؤسسات و ساختارهاي فرعي شوراي همكاري چون پيوستن به واحد پول يکپارچه خليج فارس خارج شده و كشورهايي چون عمان ارتباط قوي خود را با ايران حفظ کرده اند اين در حالي است که هم پيمانان آن براي جنگ عليه ايران تبليغ و تحريک مي کنند.

آنچه مشخص است هر چند طرح اتحاد در بين شوراي همكاري مطرح شده است اما موافقاني اندك در بين اين كشورها و همچنين منطقه و نظام بين الملل دارد در حالي كه گستره اي از كشورهاي اين منطقه و همچنين بين الملل مخالف تشكيل چنين اتحاديه اي هستند.


 سفر جک استراو به تهران قطعي شد 

 رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و انگليس در مجلس از قطعي شدن سفر وزير خارجه پيشين انگليس به ايران در نيمه دي ماه خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سايت اطلاع رساني خانه ملت ،عباسعلي منصوري‌آراني نماينده مردم آران و بيدگل در مجلس با بيان اين که هنوز در مورد چارچوب‌ها و برنامه‌هاي اين سفر تصميم‌گيري نشده است گفت: براي تعيين چارچوب‌ها و برنامه‌هاي سفر وزير خارجه پيشين انگليس به ايران، منتظر بازگشت کاردار غيرمقيم کشورمان از لندن هستيم تا طي جلسه‌اي با حبيب‌ الله‌زاده چارچوب‌هاي اين سفر را تعيين کنيم.


 آزمايش‌ موفق موشک‌هاي جديد ضد تانک 

امير احمدرضا پوردستان فرمانده نيروي زميني ارتش گفت: امروز تهديدها، از نظر نوع و شکل با تهديدهاي گذشته متفاوت است و ما در شرايط کاملاً آماده قرار داشته و براي تمامي تهديدها برنامه‌هاي جديدي را شکل داده‌ايم.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي ارتش، امير پوردستان ، اظهار داشت: در صورت تصويب و اخذ مجوز توسط ستادکل نيروهاي مسلح، تا پايان سال يک رزمايش بزرگ تيپي براي دانشجويان دانشگاه فرماندهي ستاد و يک رزمايش بزرگ تخصصي در حوزه جنگال يا تيپ 65 نيروهاي مخصوص، در شرايط کاملاً واقعي برگزار خواهد شد.

فرمانده نيروي زميني ارتش با بيان اينکه رزمايش قمر بني‌هاشم رسته‌هاي توپخانه، زرهي، هوابرد، پياده و هوانيروز براساس دکترين جديد در عمليات و رسته‌هاي کلي در نيروي زميني برگزار شده است، گفت: در اين رزمايش شاهد ترکيب تمام رسته‌ها در يک موقعيت بوديم.

وي تصريح کرد: در رزمايش قمر بني هاشم تهديد دشمن فرضي از ناحيه دريا متفاوت‌تر از قبل انجام شده بود. در اين رزمايش آزمايش‌هاي موشک‌هاي جديد ضد تانک نزاجا و سلاح‌هاي جديدي که صنعت وزارت دفاع در اختيار نزاجا قرار داده با موفقيت انجام شد.


 تخلف نمايندگان در پرونده تامين اجتماعي به هيات نظارت مجلس رفت 

عضو هيات نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از بررسي پرونده تخلف نمايندگان نام برده شده در گزارش تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي در اين هيات خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازسايت اطلاع رساني خانه ملت،عوض حيدر پور در خصوص اينکه آيا دريافت کارت هديه از رئيس سازمان تامين اجتماعي توسط نمايندگان تخلف محسوب مي شود و يا به تخلفات ديگري از نمايندگان در اين پرونده رسيدگي خواهد شد، اظهار داشت: اعضاي هيات نظارت مجلس بر نمايندگان بايد متن گزارش تحقيق و تفحص را بررسي کنند تا در مورد مصاديق تخلفات به نتيجه برسند.


 اتحاديه عرب براي پس دادن کرسي سوريه شرط گذاشت 

اتحاديه عرب تشکيل دولت انتقالي با مشارکت گروه‌هاي مخالف سوري را شرط بازگشت مجدد سوريه به اين اتحاديه اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، يک ديپلمات آگاه در اتحاديه عرب که خواست نامش فاش نشود گفت: بازگشت سوريه و عضويت مجدد اين کشور در اتحاديه عرب مرهون تشکيل دولت انتقالي با مشارکت گروه‌هاي مخالف سوري پس از کنفرانس ژنو 2 است و سوريه پس از آن مي‌تواند رسما درخواست بازگشت به اتحاديه عرب را مطرح کند.

وي افزود: فکر نمي‌کنم که سوريه در شرايط کنوني و در حالي که نظام اين کشور بر بيشتر مناطق سوريه سلطه پيدا کرده، بخواهد به اتحاديه عرب بازگردد.


 افشاگري اسد درباره برخي سياستمداران عراقي 

 رئيس جمهور سوريه از درخواست برخي سياستمداران عراقي از وي براي باز گذاشتن مرزهاي کشورش جهت عبور عناصر افراطي و ضربه زدن به فرايند سياسي عراق خبر داد.

به گزارش ايسنابه نقل ازپايگاه خبري شبکه العالم، سايت سوري دام پرس نوشت: بشار اسد تأکيد کرد که دولت سوريه صداي ضبط شده اين سياستمداران را در اختيار دارد و در زمان مناسب آنها را پخش خواهد کرد.


 تقدير از داوطلبان برگزيده هلال احمر 


 شکايت مرد 6 انگشتي چيني که گواهي نامه رانندگي اش به خاطر شش انگشت بودن تمديد نشده است 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته