جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4599


کنترل کودکان بيش فعال با مصرف آهن

توصيه هايي براي کنترل آسيب هاي تلفن همراه
موبايل ساعت زنگ دار نيست


دمانس بزرگترين چالش سلامتي در جهان


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 کنترل کودکان بيش فعال با مصرف آهن 

لحظه‌اي آرام و قرار ندارند. اگر قرار باشد پنج دقيقه روي صندلي بنشينند، آن‌قدر روي آن صندلي تکان مي‌خورند که خودشان همراه با صندلي و احتمالا چند صندلي ديگر، با سر روي زمين فرود مي‌آيند.

اصولا خطر نمي شناسند و برايشان آب و آتش يکي است! اين کودکان گاهي با وجود شيطنت شان شيرين هستند، اما دچار مشکل بيش فعالي بوده و بايد درمان شوند. يکي از راهکارهاي درماني، دريافت يکي از عناصر طبيعي داراي آهن است که به تازگي مصرف مکمل يا مواد غذايي حاوي آهن پيشنهاد مي شود.

براي درمان مشکل کودکان بيش فعال، نخستين و مهم ترين قدم، مراجعه به روانپزشک کودک و نوجوان است. اما تغذيه مناسب، درمان کمکي است که روند درمان اين کودکان را تسهيل مي کند.

براساس آخرين بررسي هاي پژوهشگران دانشگاه اوما در سوئد که در مجله پزشکي «طب اطفال» به چاپ رسيده است، مصرف مکمل آهن يا مواد غذايي حاوي اين عنصر مهم، به کنترل رفتارهاي کودکان بيش فعال کمک مي کند. از سوي ديگر دريافت ميزان کافي مکمل آهن در دوران بارداري مادر، مانع ابتلاي کودک به بيش فعالي مي شود.

كنترل وزن با آهن

يکي از مشکلاتي که کودکان متولد شده با وزن کم را تهديد مي کند؛ ابتلا به بيش فعالي است. مصرف مکمل حاوي آهن مانع ابتلاي آنها به بيش فعالي مي شود. از سوي ديگر اگر کودکي با مشکل بيش فعالي متولد شده باشد، مصرف مکمل آهن مي تواند نشانه هاي رفتاري او را کنترل کرده و باعث تعديل رفتارش شود.

پژوهشگران سوئدي دانشگاه اوما، 285 نوزاد را که وزن آنها در بدو تولد نسبت به وزن طبيعي کودکان هنگام تولد از يک تا دو کيلوگرم کمتر بود، انتخاب کردند. سپس نوزادان به مدت شش هفته تا شش ماه با توجه به مشکل وزني شان تحت مراقبت و مصرف مکمل آهن قرار گرفتند. 95 کودک طبيعي نيز به عنوان گروه شاهد انتخاب شدند.

شرايط اين کودکان و گروه شاهد در سه سالگي از نظر «ضريب هوشي» و «رفتارهاي فردي»و «رفتارهاي اجتماعي» مورد بررسي قرار گرفت. نتيجه پژوهش ها نشان داد مصرف مکمل آهن باعث شده تفاوتي از نظر ضريب هوشي و رفتاري اين دو گروه مشاهده نشود.

بررسي نتيجه اين پژوهش نشان مي دهد در7 / 12 درصد کودکاني که با کمبود وزن متولد شده و مکمل آهن مصرف نکرده اند، مشکل رفتاري ديده مي شود. در اين آمار نزديک به 3 / 2 درصد اين کودکان به طور خاص دچار بيش فعالي بودند. بنابراين مصرف نکردن مکمل هاي آهن يا مواد غذايي حاوي اين عنصر، زمينه ساز بروز مشکلات رفتاري به ويژه بيش فعالي در کودکاني است که با وزن کم متولد مي شوند.

شير مادر، نخستين منبع دريافت آهن

مصرف مکمل آهن اصلي ترين منبع دريافت آهن در کودکان و نوزادان است، اما منبع غذايي ديگري هم حاوي اين ترکيب مهم است.

اين منبع مهم، شير مادر است. پس از سن شش ماهگي و شروع مصرف غذاهاي کمکي در کودکان، مصرف انواع ميوه و سبزي تازه مانند اسفناج، عدس، گوشت قرمز و... مي تواند پاسخگوي نياز کودک به آهن باشد. البته اين نکته را هم نبايد فراموش کنيم که شير مادر در صورتي مي تواند نياز نوزاد به آهن را برآورده کند که مادر به اندازه کافي آهن دريافت کرده و آن را از طريق شير به کودک منتقل کند.

شايان ذکر است که مصرف مکمل آهن بايد تحت نظر متخصص اطفال يا تغذيه انجام شود. چرا که مصرف آهن، بيش از ميزان موردنياز، عواقب ناگواري براي کودک در پي دارد. بنابراين والدين مجاز به تجويز آهن براي نوزاد نبوده و فقط بايد مقدار مصرف از سوي متخصص تعيين شود. پس از تعيين ميزان مصرف نيز، نوزاد بايد براساس ميزان مشخص شده آهن دريافت کند.

اشاره شد که يکي از منابع مهم دريافت آهن در نوزادان شير مادر است. بنابراين بدن مادر بايد از نظر منابع آهن غني باشد تا شير او نيز سرشار از آهن کافي باشد. به همين دليل در دوران بارداري و شيردهي به نوزاد، مصرف اين خوراکي ها را در برنامه غذايي تان قرار دهيد.

1 ـ گوشت قرمز: يکي از مهم ترين منابع آهن، گوشت قرمز است. بهترين نوع گوشت قرمز، انواع بدون چربي است. در برنامه غذايي روزانه مادر بايد مصرف گوشت قرمز گنجانده شود.

2 ـ حبوبات: منبع ديگر آهن، حبوبات بويژه عدس است، غير از عدس، ديگر حبوبات هم حاوي آن عنصر مهم است، اما به دليل نفاخ بودن ديگر حبوبات، بهتر است بيشتر از عدس استفاده کنيد. هر صد گرم از اين خوراکي حاوي 5 / 1 تا 3 ميلي گرم آهن است.

نکته: همراه با مصرف مواد غذايي حاوي آهن حتما موادغذايي حاوي ويتامين C مصرف کنيد. به اين دليل که مصرف آن باعث کمک به جذب آهن مي شود. ليموترش و ديگر مرکبات، کلم بروکلي، جعفري، سيب زميني و فلفل ها حاوي ويتامين C است، اما بهتر است براي جلوگيري از نفخ مادر و نوزاد، بيشتر از منابع غيرنفاخ مانند جعفري يا مرکبات استفاده شود.

3ـ شکلات تلخ: يکي ديگر از منابع حاوي آهن، شکلات تلخ يا سياه است. دليل آن نيز کاکائوي موجود در اين خوراکي است. البته اگر احساس کرديد کودکتان با خوردن اين نوع شکلات دچار تپش قلب شده است، خوردن آن را متوقف کنيد. کافئين موجود در آن ممکن است باعث تپش قلب شود.

4ـ غذاهاي دريايي: اغلب غذاهاي دريايي، بويژه ماهي حاوي آهن است. هر صد گرم ماهي حاوي نيم يا يک ميلي گرم آهن است. مصرف ماهي هايي که چربي طبيعي دارند، بهتر است. ماهي آزاد، تن و ساردين از اين گروه ماهي ها هستند.

5 ـ آويشن: اين گياه معطر حاوي آهن است. اضافه کردن اين گياه معطر به غذا، مي تواند آهن مورد نياز بدن مادر و کودک را تامين کند. هر ده گرم آن حاوي 12 ميلي گرم آهن است. اضافه کردن آن به سالاد، ماست، غذا و... از راه هاي مصرف آن است.

6 ـ جعفري: هر صد گرم از اين گياه، حاوي 8 / 3 ميلي گرم آهن است.

مصرف آن بسيار راحت است. کافي است به سبزي خوردن، سوپ، سالاد، ماست و... کمي جعفري اضافه کنيد. به اين ترتيب هم غذا معطر مي شود و هم اين که بخشي از آهن مورد نياز بدن خود و کودکتان را تامين کرده ايد.

مهتاب خسروشاهي / کارشناس علوم و صنايع غذايي

جام جم آنلاين


 توصيه هايي براي کنترل آسيب هاي تلفن همراه
  موبايل ساعت زنگ دار نيست 

 
آسيب هاي استفاده از تلفن همراه بر سلامت فردي انسان تاکنون به صورت 100 درصد ثابت نشده است اما با اين وجود محققان معتقدند که اين وسيله ارتباطي مي تواند در دراز مدت و کوتاه مدت اثراتي را بر سيستم حياتي بدن انسان بگذارد که بر اين اساس رعايت نکاتي براي کنترل اين آسيب ها الزامي به نظر مي رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، توصيه هايي براي کنترل آسيب هاي تلفن همراه بر سلامت فردي انسان در نشست تخصصي آسيب هاي موبايل به عنوان يکي از پنل هاي آموزشي "دومين همايش تخصصي دشمن شناسي دين زاو" اعلام و مورد بررسي قرار گرفت.

در اين نشست آموزشي که روز جمعه در فرهنگسراي خاوران برگزار شد، بخشي زاده با اشاره به نقش موبايل در ابعاد مختلف سلامت فردي، اطلاعاتي و ارتباطي، خانواده و ارتباط جمعي و نقش اقتصادي آن بر لزوم پرداختن به سبک زندگي درست با اين کالا تاکيد کرد و گفت: يافته هاي محققان نشان مي دهد که تلفن همراه نوعي تهديد عمومي محسوب مي شود اما از آنجايي که آستانه تحريک پذيري مان نسبت به آن حساس نيست توجه خاصي به اين تهديدات نداريم.

وي با بيان اينکه نبايد به فرهنگ خودساخته استفاده از موبايل اطمينان کنيم ادامه داد: 5.5 ميليارد نفر در دنيا از موبايل استفاده مي کنند و پژوهشگران در مورد آثار کوتاه مدت و بلندمدت ناشي از کاربردهاي اين وسيله هشدار داده اند با اين وجود هنوز هيچ اظهار نظر قطعي و ثبت شده اي در مورد آثار منفي ناشي از امواج الکترومغناطيس موبايل وجود ندارد.

بخشي زاده با اشاره به برخي موارد درباره آسيب هاي بلند مدت استفاده از موبايل که از سوي برخي کشورها مطرح شده گفت: آسيب هاي مغزي، کاهش تراکم استخوان، کاهش قدرت باروري و مشکلات نازايي، همچنين مشکلات بينايي مانند آب مرواريد و پرخاشگري از جمله آسيب هايي است که توسط محققان به دليل استفاده طولاني مدت از تلفن همراه اعلام شده است. اين کارشناس بر لزوم تغيير الگوي رفتاري در استفاده از موبايل تاکيد کرد و ادامه داد: براين اساس چندين توصيه براي کنترل آسيب هاي موبايل مدنظر قرار دارد که به آن اشاره مي شود.

کاربران بايد حداکثر زمان مکالمه با موبايل را به يک تا 2 دقيقه کاهش دهند و در طول مکالمه از هندزفري هاي سيمي استاندارد استفاده کنند.

کاربران در زمان مکالمه با گوشي از هر دو طرف سر براي نگهداشتن گوشي استفاده کنند.

کاربران در زمانهايي که ميزان تشعشع بيشتر است گوشي را از سر دور نگه دارند.

مادران باردار به طور جدي از موبايل پرهيز کنند.

کودکان زير 12 سال حداقل يک متر با گوشي موبايل فاصله داشته باشند.

با توجه به اينکه موبايل در صدر آلودگي هاي روزانه قرار دارد کاربران بايد از آلودگي هاي اين وسيله اجتناب کرده و آن را ضدعفوني کنند.

کاربران بايد از حمل موبايل در کيف هاي معمولي کنار پهلو خودداري کنند.

کاربران بايد دورنگهداشتن موبايل از بدن و با هم نبودن با موبايل را تمرين کنند.

توجه داشته باشيد که موبايل ساعت زنگدار نيست و کاربران نبايد از اين وسيله به عنوان ساعت براي بيدار شدن به موقع استفاده کنند. کاربران در هنگام شارژ شدن گوشي نبايد با گوشي مکالمه کرده و به جد از اين موضوع پرهيز کنند.تهيه گوشي مناسب با ضريب جذب ويژه - SAR - پايين به کاربران موبايل پيشنهاد مي شود.


  دمانس بزرگترين چالش سلامتي در جهان 

 در گزارش کوتاه منتشر شده از انجمن آلزايمر جهاني (اي.دي.اي.) ، آمده است که آمار جهاني در سال 2013 نشان مي دهد، 44 ميليون نفردر سراسر دنيا با دمانس و بيماري آلزايمر زندگي مي کنند.(آمار سال 2010، 35 ميليون نفر) و تا سال 2030 به 76 ميليون ( قبلا 60 ميليون پيش بيني شده بود) و در نيمه قرن بيست و يک، سال 2050، به 135 ميليون خواهد رسيد. (پيش بيني قبلي؛ بالغ بر 115 ميليون نفر.)

اين گزارش کوتاه را "تأثير جهاني دمانس و بيماري آلزايمر، 2050-2013" ناميده اند و در مقايسه با آمار گزارش هاي قبلي انجمن آلزايمر جهاني، رشد 17درصد را نشان مي دهد.اگر چه کشورهاي ثروتمند مانند کشورهايي که عضو جي 8 هستند، بيشترين بار شيوع دمانس را تحمل کرده اند، ولي اين بيماري يک پديده جهاني ست. در دهه هاي آينده، بار جهاني بيماري به کشورهاي کم درآمد و با درآمد متوسط انتقال خواهد يافت و تا سال 2050، 71درصد از افراد مبتلا در اين کشورها زندگي خواهند کرد.آقاي مارک ورتمن، مدير عامل انجمن آلزايمر جهاني در شب قبل از افتتاح نشست جي 8 در لندن، گفت "فقط کشورهاي عضو جي 8 نيستند، بلکه تمام کشورها بايد خود را متعهد بدانند تا تحقيقات مداوم در مورد دمانس را افزايش دهند."

پروفسور مارتين پرينس از کالج کينگز لندن و نويسنده اين گزارش کوتاه يادآور شد که "دولت هاي کشورهاي ثروتمند جهان، امروز توجه خود را بر موضوع دمانس معطوف داشته اند. اين يک مسأله جهاني ست، زيرا به صورت افزايشي در کشورهاي در حال توسعه با حداقل امکانات و با توجه به زمان اندک جهت ايجاد يک نظام جامع (حمايت، سلامت و مراقبت هاي اجتماعي)، اثرات نامطلوبي بر جاي خواهد گذاشت."

اکثر دولت ها براي مقابله با شيوع دمانس آمادگي لازم را ندارند، فقط 13 کشور طرح ملي دمانس را برنامه ريزي و پياده کرده اند. تمام کشورها موظف هستند تا در سطح ملي اين مشکل را مطرح و هزينه مراقبت دراز مدت را پيش بيني نمايند. همچنين، نياز فوري به همکاري جهاني بين دولت ها، صنعت و نهادهاي غير انتفاعي مانند انجمن هاي آلزايمر، جهت تدوين يک برنامه اجرايي مي باشد.


 خبرها از عالم علم 

 تعريف جديد سالخوردگي

مترجم: ساجده کياني فر

يک تحقيق پيشگام چاپ شده در مجله "توسعه و جمعيت" توسط محققان جمعيت IIASA، وارن سندرسون و سرجي شروبوف، به تعريف دوباره روش مطالعه جمعيت متخصصان آمارگيري براي فهم اثرات جمعيت رو به پيري بر جامعه مي پردازد.

در گذشته مطالعات بر روي افزايش سن بر اساس يک ويژگي افراد آن هم سن کرونولوژيک(بر اساس زمان ترتيبي) آنها انجام مي شد. اين تحقيق جديد چارچوبي براي اندازه گيري روند پير شدن مهيا مي کند که بر پايه ويژگي هاي افراد که با سن دچار تغيير مي شوند نظير اميد به زندگي، سلامت، کارکرد شناختي، و مقياس هاي ديگر استوار شده است. اين مقياس ها مي توانند توسط متخصصان آمارگيري براي شناخت بهتر جوامع در حال پير شدن بکار گرفته شوند.

سرجي شربوف محقق IIASA، مي گويد" سن درست شما تنها تعداد سالهايي که زندگي کرده ايد نيست. بلکه شامل ويژگي هايي چون سلامتي، کارکرد شناختي و ميزان ناتواني ها هم مي شود."

متخصصان آمارگيري در گذشته چنين مقياس هايي را در مطالعات جمعيت و جامعه لحاظ نمي کردند. بلکه به جاي آن از سن به عنوان نماينده اي براي آن ويژگي ها بهره مي برده اند. اما هر چه طول عمر افزايش مي يابد همان سن ديگر با همان ميزان سلامت و ديگر ويژگي ها همبستگي پيدا نمي کند."

ما معمولا افراد را در سن 65 سالگي پير تلقي مي کنيم. امروزه کسي که 65 ساله است ممکن است با در نظر گرفتن بسياري ابعاد مهم از زندگي اش بسيار شبيه باشد به کسي که در چهل پنجاه سال پيش 55 ساله بود.

نويسندگان نشان مي دهند بسته به اين که دقيقا چه ويژگي هايي از افراد اندازه گيري شده اند، خط مشي هاي مربوط به پير شدن با يکديگر فرق دارند. شربوف مي گويد بنا به دلايل مختلفي ما مقياس هاي متفاوتي نياز داريم. پير شدن چند بعدي است. اين مطالعه با دوباره مفهوم سازي جمعيت در حال پير شدن به هدف ثبت اينکه مردم دقيقا چکونه کارکرد دارند پايه و اساس نقطه نظر واقع بينانه تر و قوي تري از جمعيت رو به پيري فراهم ميکند.

منبع:www.sciencedaily.com

از عدسي چشم‌هايمان در مقابل مايکروويو محافظت کنيم

به گزارش وب‌دا، کارشناس بهداشت پرتوهاي دانشگاه علوم پزشکي کهگيلويه و بويراحمد گفت: امواج مايکروويو مانند نور مرئي از جنس امواج الکترومغناطيسي هستند که فرکانس بسيار بالا و طول موج بسيار کمي دارند.

علي مکارمي افزود: تمام امواج راديويي، مادون قرمز، نور مرئي، موبايل، راديو و ماهواره از جنس امواج الکترومغناطيسي بوده و تفاوت آن‌ها در فرکانس و توان تشعشع امواج است. اين کارشناس بهداشت پرتوها تصريح کرد: امواج مايکروويو مي‌توانند در بافت‌هاي بدن انسان نيز مانند مواد غذايي توليد گرما نموده و اثرات نامطلوبي در پي داشته باشند. مکارمي با بيان اينکه عدسي چشم‌ انسان از جمله قسمت‌هاي حساس بدن به حرارت است، ادامه داد: پرتو گيري دائم با پرتوهاي مايکروويو مي‌تواند خطر ابتلا به مشکل آب مرواريد را افزايش دهد.

وي بروز برخي مشکلات زودرس را از ديگر عواقب احتمالي مايکروويو برشمرد و گفت: افرادي که طولاني مدت در معرض مقدار زياد اشعه مايکروويو قرار گيرند، به مشکلات زودرسي نظير سردرد، خستگي چشم، خستگي عمومي و اختلالات خواب دچار مي‌شوند. تاثيرات ناشي از اين اشعه به ‌دليل تقابل ميدان اشعه با سيستم مرکزي اعصاب بدن به وجود مي‌آيد و بيش از هرچيز پيامد استفاده غيرعلمي و عدم رعايت موارد حفاظتي و ايمني است.گفتني ست بهتر است 30 ثانيه براي باز کردن در ماکروويو پس از خاموش شدن صبر کنيد.


 خبر پزشکي 

 رازيانه گياهي براي رفع لکه‌هاي پوستي وکاهش دردهاي زنانه

پارسي طب: حسن اکبري در مورد خواص دارويي گياه رازيانه گفت: رازيانه گياهي معطر است که به صورت علفي گل دار و داراي برگهاي نازک است و به عنوان گياهي مملو از هورمونهاي زنانه يا همان استروژن شناخته شده است.وي ادامه داد: رازيانه طبع گرم و خشکي دارد و رطوبت هاي بدن زنان را رفع مي کند به طوري که تنظيم کننده وضعيت هورموني آنها است.اين مدرس طب اسلامي گفت: در حال حاضر به دليل تغيير سبک تغذيه و رفتن به سمت تغذيه غربي، زنان کشورمان از مشکلات بسياري من جمله دردهاي دوران قاعدگي، نامنظمي هاي اين دوران، عفونت و اختلالات هورموني رنج مي‌برند. در چنين شرايطي مصرف گياهان دارويي مانند رازيانه به ميزان روزانه حداقل يک ليوان، اين دردها را بر طرف مي کند و معمولا با تنظيم هورمونهاي زنانه همراه خواهد بود.اکبري گفت: مصرف رازيانه در دوران عادت ماهانه مشکلي ندارد اما ميزان مصرف بستگي به وضعيت بيمار دارد. همچنين رازيانه به علت داشتن استروژن و داشتن طبع گرم اثرات خوبي روي شادابي، شفافيت و از بين بردن لکه هاي پوستي دارد.

رازيانه در رفع چين و چروک هاي پوست زنان بسيار مؤثر است و باعث تداوم جواني چهره زنان مي شود و به علت خاصيت ضد بلغمي موجب از بين رفتن کيست‌هاي زير چشمي مي شود. وي افزود:براي رفع لکه‌هاي پوستي نيز اگر عرق رازيانه با گلاب و روغن بنفشه و کمي پودر زعفران مخلوط شود و شبها به پوست صورت ماليده شود، مي تواند در رفع چين و چروکها مؤثر باشد.

کساني که نمي‌توانند شير بنوشند، شلغم بخورند

افرادي که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند و نمي‌توانند از محصولات لبني استفاده کنند، براي جلوگيري از کمبود کلسيم مي‌توانند شلغم بخورند. ولي شلغم داراي سديم بالايي بوده و مبتلايان به فشارخون بايد با احتياط آن را مصرف کنند.

به گزارش وب دا؛ کارشناس ارشد تغذيه و رژيم درماني دانشگاه علوم پزشکي ياسوج، گفت: املاح کلسيم و منيزيم موجود در شلغم موجب جلوگيري از ابتلا به پوکي استخوان بوده و سيستم ايمني بدن را نيز تقويت مي‌کند.سمانه عزيزي با اشاره به آغاز فصل برداشت شلغم، اظهار کرد: خواص ضدويروسي شلغم، موجب درمان بيماري‌هاي تنفسي، سرفه‌هاي خشک و سرماخوردگي مي‌شود.وي ادامه داد: براي درمان بيماري‌هاي تنفسي بهتر است شلغم را به صورت آش يا سوپ مصرف نمود.

خواص شلغم در رفع سنگ کليه

اين کارشناس ارشد تغذيه خوردن شلغم را به بيماران مبتلا به سنگ کليه نيز توصيه کرد و گفت: شلغم سبب تسهيل دفع اسيد اوريک بدن شده و بهتر است افرادي که سنگ کليه دارند از خواص آن در فصل پاييز و زمستان استفاده کنند.عزيزي با بيان اينکه از ديگر ترکيبات موجود در شلغم، آهن و مس است، بيان کرد: اين خاصيت موجب تاثير شلغم در پيشگيري از کم‌خوني مي‌شود.وي افزود: شلغم از جمله سبزيجاتي است که داراي ميزان يد بالايي است و مي‌تواند در درمان مشکل کم‌کاري تيروئيد مفيد باشد.عزيزي اضافه کرد: شلغم يکي از سبزيجات برگ سبز، نشاسته‌اي و غني از املاح مفيدي مثل کلسيم و منيزيم بوده و سبزيجات برگ سبز از جمله مواد غذايي موثر در پيشگيري از سرطان هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته