جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4599


کنگره سه روزه نجات درياچه اروميه برگزار مي‌شود


نمايشگاه کتاب استان البرز گشايش يافت

فرماندار شهرستان اسلامشهر:
اسلامشهر پتانسيل بالقوه‌اي در زمينه صادرات دارد

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي:
احداث نخستين تصفيه‌خانه فاضلاب کشور به روش يو- اس- بي- اف در بناب


گزارش


خبر


در استان


 کنگره سه روزه نجات درياچه اروميه برگزار مي‌شود 

اروميه - خبرنگار آفرينش

نخستين گنگره بين المللي تخصصي علوم زمين با محوريت و موضوع نجات درياچه اروميه بهمن ماه امسال در دانشگاه دولتي اروميه برگزار مي‌شود.با همکاري سازمان زمين‌شناسي و اکتشافات معدني کشور، دانشگاه اروميه و وزارت صنعت، معدن و تجارت، سي‌ و‌ دومين گردهمايي و نخستين گنگره بين المللي تخصصي علوم زمين با محوريت و موضوع نجات درياچه اروميه در 27 تا 30 بهمن ماه آينده برگزار مي‌‌شود.دانشگاه اروميه در فراخواني از تمام متخصصين و افراد صاحبنظر از سراسر دنيا دعوت کرده است با استفاده از دانش و تجربه خود و ارائه مقالات علمي، ديدگاه‌هاي تخصصي و طرح‌هاي اجرايي خود را براي يافتن راهکارهاي عملي براي خروج از بحران و مديريت بهينه درياچه اروميه به دبيرخانه اين کنگره ارسال کنند.

دانشگاه اروميه سايت اينترنتي اين کنگره را به آدرس cchul.conference.gsi.ir براي سهولت دسترسي به اطلاعات و اخبار اين رويداد و ارسال مقالات محققين و پژوهشگران راه‌اندازي کرده است.در حال حاضر بيش از 70 درصد از مساحت درياچه اروميه به دليل خشک شدن کاسته شده است.

سواحل و جزاير تالاب بين‌المللي پارک ملي درياچه اروميه يکي از زيستگاههاي مهم گوزن زرد ايراني، قوچ و ميش، انواع پستانداران، خزندگان و پرندگان درکشور محسوب مي‌شود.جزيره اشک پارک ملي درياچه اروميه با 2200 هکتار دومين جزيره بزرگ از مجمع‌الجزاير پارک ملي درياچه اروميه بوده و به لحاظ ارزشهاي زيستگاهي وجنگي يکي از معدود زيستگاههاي گوزن زرد ايراني در کشور به شمار مي‌رود.


 نمايشگاه کتاب استان البرز گشايش يافت 

کرج - خاکپور

چهارمين نمايشگاه بزرگ کتاب استان البرز با حضور مسئولان استاني در باغ گلهاي شهيد چمران کرج گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامي استان البرز، سيد موسي حسيني کاشاني در اين مراسم تصريح کرد: مسئولان فرهنگي البرز تلاش دارند هنرمندان رشته‌هاي مختلف که در اقصي نقاط اين استان فعاليت دارند را فارغ از جريانات سياسي، به شکل خانواده‌اي منسجم و متهعد گرد هم آورند.

اين مسئول ابراز کرد: هنرمندان نيز بايد دست در دستان مسئولان بگذارند و با تمام وجود براي تعالي هنر و فرهنگ اين استان در صحنه هاي ملي و بين‌المللي تلاش کنند.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز در بخش ديگري از سخنان خود بر لزوم برونسپاري برخي فعاليتهاي فرهنگي به مردم و بخش خصوصي اشاره کرد وافزود: برونسپاري فعاليتهاي فرهنگي به معناي بي‌توجهي بخش دولتي در بحث نظارت و هدايت اين فعاليتها نيست.

وي تاکيد کرد:با تزريق اعتباراز سوي بخش خصوصي، پروژه‌هاي ناتمام فرهنگي با سرعت بيشتري تکميل و پروژه‌هاي جديد نيز بدون نگراني کليد مي خورند که اين امر توسعه و رشد همه‌جانبه حوزه‌هاي مختلف فرهنگ را به دنبال دارد.

زيرساختهاي فرهنگي استان مناسب نيست

حسيني کاشاني ادامه داد:در حال حاضر زيرساختهاي فرهنگي استان مناسب نيست و جبران اين کمبودها نيازمند تلاش شبانه‌روزي مسئولان فرهنگي و همکاري فرابخشي بين تمامي دستگاهها است.

وي اظهار داشت: در احداث شهرکهاي مسکوني همانقدر که به ايجاد زيرساختهاي عمراني توجه مي‌شود بايد به ايجاد امکانات فرهنگي از جمله سينما، آمفي تئاتر،مسجد و مدرسه نيز توجه شود.

وي ادامه داد: درحال حاضر براي هر 500 هزار نفر در استان البرز يک سينما درنظرگرفته شده که اين اثر به هيچ وجه در شان هنردوستان اين استان نيست.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز عليرغم وجود مشکلات اعتباري موفق شد چهارمين نمايشگاه کتاب البرز را آن گونه که شايسته شهروندان البرزي است برگزار کند.

حمايت ويژه ارشاد از ناشران البرزي

وي تاکيد کرد: در اين نمايشگاه بيش از 130 هزار جلد کتاب در 36 غرفه در معرض ديد کتاب دوستان البرزي قرار گرفته که با تخفيف 40 تا 50 درصدي به آنان عرضه مي شود.

وي تصريح کرد: در اين نمايشگاه کتابهاي ناشران استان البرز 10 درصد بيشتر ازناشران ساير استانها به مخاطبان ارائه مي‌شود که اين امر باهدف حمايت هرچه بيشتر از ناشران بومي استان صورت گرفته است.

حسيني کاشاني ابراز کرد: به دنبال آن هستيم که تا زمان تشکيل محل دائمي نمايشگاه کتاب استان، باغ گلهاي پارک شهيد چمران کرج را به مقري براي برگزاري نمايشگاههاي کتاب تبديل کنيم.

وي اظهار داشت: اميدواريم با جلب موافقت مسئولان بتوانيم در هر سال حداقل سه نمايشگاه بزرگ استاني در اين محل داير کنيم.

مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي البرز گفت: خوشبختانه با تعامل و همکاري مجموعه ارشاد و ساير دستگاهها امسال شاهد ارتقاي وضعيت کيفي و کمي در برگزاري نمايشگاه کتاب هستيم.

رشد 25 درصدي غرفه‌هاي چهارمين نمايشگاه کتاب البرز

وي تاکيد کرد: تعداد غرفه‌هاي چهارمين نمايشگاه بزرگ کتاب البرز به نسبت سال گذشته 25 درصد و تبليغات محيطي آن نيز 100 درصد رشد داشته است.


 فرماندار شهرستان اسلامشهر:
 اسلامشهر پتانسيل بالقوه‌اي در زمينه صادرات دارد 

 اسلامشهر - محمدرضا عباسي

امرا... حقيقي فرماندار شهرستان اسلامشهر، در جلسه کارگروه توسعه صادرات غيرنفتي اين شهرستان اظهارداشت: شهرستان اسلامشهر با توجه به داشتن شرکتهاي توليدي و صنعتي زياد، از پتانسيلها و استعدادهاي بالقوه‌اي برخوردار مي‌باشد.

حقيقي افزود: صادرات محصولات شرکتهاي توليدي واقع در شهرستان اسلامشهر، يک نقطه قوت براي اين منطقه و مايه افتخار است، در اين شهرستان شرکتهاي توليدي وجود دارد که بالغ بر 60 درصد توليداتشان را به کشورهاي مختلف صادر مي‌نمايند. وي بيان داشت: با توجه به شرايط کشورو مباحث داخلي و خارجي که درزمينه صادرات وجود دارد، صادرات غيرنفتي مي‌تواند علاوه بر کسب درآمد زمينه ايجاد اشتغال براي جوانان اين مرزو بوم را فراهم کند. نماينده عالي دولت در شهرستان اسلامشهر تصريح کرد: با توجه به اينکه عمده صادرات کشور توسط بخش خصوصي انجام مي‌گيرد ، دولت در تلاش است که موانع پيش روي صادرات را براي توليدکنندگان و صادرکنندگان رفع نمايد. حقيقي تاکيد کرد:در شهرستان اسلامشهراز جهت جذب سرمايه‌گذاروگسترش واحدهاي توليدي و صنعتي ظرفيتها و پتانسيلهاي خوبي وجود دارد، فقط بايد برخي موانع و مشکلات پيش پاافتاده و بدسليقگي در اجراي دقيق قوانين را برطرف نمود.


 مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي:
 احداث نخستين تصفيه‌خانه فاضلاب کشور به روش يو- اس- بي- اف در بناب 

 تبريز- توفيقي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي گفت: فرآيند تصفيه‌خانه فاضلاب بناب از نوع يو- اس- بي- اف (USBF) بوده و براي نخستين‌بار در کشور در حال اجراست.رضا پوررجب در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: پيشرفت فيزيکي طرح فاضلاب بناب 77 درصد بوده و تاکنون 143 کيلومتر (از 185 کيلومتر کل لوله‌گذاري) لوله‌گذاري فاضلاب انجام شده است.

وي افزود: از زماني که شهرستان بناب سيماي شهري به خود گرفته از سوي سازمان‌هاي مختلف به طور مستقيم و غيرمستقيم اقدام به تهيه طرح جمع‌آوري فاضلاب براي اين شهر کرده است، ولي به دلايل و مشکلات فراوان از جمله مسطح بودن شهر بناب و کم بودن شيب خطوط لوله، بالا بودن سطح آبهاي زيرزميني (به طور متوسط 5.2 متر از سطح زمين) روبه‌رو بود که آب و فاضلاب استان اين شهر را تحويل گرفته و از سال 71 نسبت به انجام مطالعات فاز اول، دوم و سوم اقدام کرده است.

مديرعامل آب و فاضلاب استان آذربايجان شرقي اضافه کرد: به علت مسطح بودن و شيب کم زمين و بالا بودن آب‌هاي سطحي و با وجود مشکلات اجرايي تاکنون 9 ايستگاه پمپاژ فاضلاب به مرحله بهره‌برداري رسيده و مابقي با جديت در حال اجرا است.

پوررجب افزود: طبق مطالعات انجام شده شبکه جمع آوري فاضلاب به 7 زون تقسيم شده و از 185 کيلومتر مطالعات لوله‌گذاري بيش از 143 کيلومتر اجرا شده که بيش از 77 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.

وي خاطر نشان کرد: شهر بناب تنها شهر استان است که براي انتقال فاضلاب به تصفيه‌خانه از 13 ايستگاه پمپاژ بايد استفاده کرد که 9 ايستگاه پمپاژ آن در مدار بهره‌برداري است.

وي درخصوص تصفيه‌خانه فاضلاب بناب نيز گفت: فرآيند تصفيه‌خانه فاضلاب بناب از نوع يو- اس- بي- اف (USBF) بوده و براي نخستين‌بار در کشور به ظرفيت 85 هزار نفر در مدول اول طراحي شده و بيش از 85 درصد پيشرفت فيزيکي دارد و تا جمعيت معادل 216 هزار نفر هم قابل ارتقاء است.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربايجان شرقي در خصوص هزينه‌هاي انجام شده، گفت: تا به امروز حدود 1300 ميليارد ريال هزينه شده و براي مابقي کارها احتياج به 150 ميليارد ريال اعتبار است. پوررجب به مزيت‌هاي استفاده از تصفيه‌خانه فاضلاب از نوع USBF بناب اشاره کرد و افزود: فرآيند تصفيه فاضلاب در تصفيه‌خانه فاضلاب بناب که بر مبناي سيستم يو- اس- بي- اف طراحي شده است نسبت به ساير فرآيندها مزاياي زيادي از جمله کاهش هزينه سرانه تصفيه، کاهش هزينه‌هاي راهبري و نگهداري، لجن مازاد و تثبيت شده‌تر، بي‌بو بودن فرآيند، انعطاف هيدروليکي، طراحي مدولار و قابل انعطاف و آبگيري لجن پيشرفته داشته و نتيجه اينکه اين روش نه تنها اثبات و ثبت شده، بلکه در عمل نيز در تعدادي از تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب جهان به‌کار گرفته شده است.


 گزارش 

 472واحدمسکوني درساوجبلاغ به مالکان آنها تحويل داده شد

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

طي مراسمي با حضور سرپرست معاونت سياسي امنيتي واجتماعي استا‌نداري البرز فرماندارساوجبلاغ و جمعي از خانواده‌هاي ساکن در اين مجموعه کليد 472 واحد مسکوني تحويل مالکان آن در شهر جديد هشتگرد شد .حجت‌الاسلام محمد رضا صداقت‌زاده طي سخناني بر ارتقاي شاخصهاي زندگي مردم به ويژه در حوزه سلامت و بهداشت عمومي تاکيد کرد.وي با تبريک خانه‌دار شدن خانواده‌ها ازمديران ادارت خدمات‌رسان، خواستار توجه بيشتر و ارائه خدمات و زيرساختها براي ساکنان اين منطقه شد .

او افزود: اگر دغدغه مديران و مسئولان رفع موانع و مشکلات مردم باشد، بايد به گونه‌اي مسائل مديريت شود که رضايت خداوند متعال و آحاد جامعه حاصل شود. فرماندار ساوجبلاغ هم به پروژه مترو در اين شهر اشاره کرد و گفت عمده اقدامات اين طرح اجرا شده و با تزريق اعتبارات مي‌توان شاهد شکوفايي اين منطقه بود. علي حدادي با اشاره به ساخت و تكميل بيش از 50 هزار واحد مسکوني مهر در شهر جديد هشتگرد و افزايش جميعت اين شهر تا 300هزار نفر خواستارتوجه بيشتر به زيرساختهاي اين شهر شد.

در پايان به صورت نمادين به چند نفر از خانواده‌ها کليد منزل آنان اهدا شد و از مدير اجرايي اين پروژه قدرداني گرديد.

بهره‌مندي صاحبان مشاغل از آموزش‌هاي مجمع توليدي سنندج

سنندج - مقصودي

رئيس اتاق اصناف توليدي-خدمات فني شهرستان سنندج از بهره‌مندي صاحبان مشاغل در بخش اصناف از ارائه آموزش‌ توسط مجمع خبر داد. فرهاد عزت‌پور افزود، آموزش در هر حرفه و فني را اصل اساسي و يکي از شروط موفقيت دانست و گفت: همه شاغلين در هر جايگاهي بايد نسبت به اين امر مهم توجه داشته باشند. وي با اشاره به اينکه مجمع نيز ارائه آموزش به زيرمجموعه‌هاي خود را در دستور کار دارد، اظهار داشت: به طور هفتگي 30 نفر از اعضاي اتحاديه‌ها مورد آموزش قرار مي‌گيرند.

رئيس اتاق اصناف توليدي-خدمات فني شهرستان سنندج گفت: اين آموزش‌ها توسط نمايندگاني از اماکن، بخش اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت، نماينده امور مالياتي، نماينده خود مجمع و بزرگان بازار ارائه مي‌شود. عزت‌پور با بيان اينکه هر کدام از اين نمايندگان، آموزش‌هاي مربوط به حوزه تخصصي خود را ارائه مي‌دهند گفت: به عنوان نمونه يکي از مهمترين آموزش‌ها تدريس اصول فقه بازار است.

وي افزود: اين کلاس‌ها روزهاي شنبه و يکشنبه هر هفته در محل مجمع براي افرادي که به تازگي وارد مشاغل بخش اصناف شده‌اند ارائه مي‌شود. رئيس اتاق اصناف توليدي-خدمات فني شهرستان سنندج گفت: قرار بود اين کلاس‌ها براي صاحبان قديمي مشاغل در بخش اصناف نيز تدارک ديده شود که اين مسئله در دستور کار خواهد بود. عزت‌پور تصريح کرد: اين دوره‌ها در قالب چهار کلاس برگزار مي‌شود به طوريکه در هر کدام از روزهاي شنبه و يکشنبه دو کلاس در نظر گرفته مي‌شود. وي از ميزان استقبال اعضاي اتحاديه‌ها از اين کلاس‌ها ابراز رضايت کرد و گفت: صاحبان مشاغل صنفي درک کرده‌اند براي پيشرفت و موفقيت بايد بر تمامي موضوعات مرتبط با شغل خود اشراف داشته باشند.

آسفالت بيش از 45 هزار مترمربع از معابر
اصلي و فرعي شهر کاشان

کاشان - سيد حسين صدري

افزون بر 45هزار مترمربع از معابر اصلي و فرعي شهر کاشان لکه‌گيري و آسفالت شد. شهردار کاشان با اعلام اين خبر گفت: براي انجام اين عمليات که طي دو ماهه مهر و آبان ماه امسال صورت گرفت، بيش از 4 هزار تن آسفالت مورد استفاده قرار گرفت.

مهندس سيد محمد ناظم رضوي افزود: پروژه انجام آسفالت معابر شهري، از جمله پروژه‏هاي اولويت‏دار شهرداري است که با توجه به شرايط کنوني، آنچه نياز شهروندان را در عمليات عمراني آسفالت تامين مي‏کند، توجه به معابري است که هم اکنون به دليل حفاري‌هاي طرح فاضلاب شهري شرکت آبفا از وضعيت مناسبي برخوردار نيست.

وي با بيان اين نکته که لکه‌گيري و آسفالت مناسب کوچه‌ها و خيابان‌هاي شهر، يکي از مطالبات بحق شهروندان است، افزود: از مهم‌ترين ويژگي‌هاي يک شهر زيبا، وضعيت آسفالت خيابان‌ها و معابر شهري آن است که باعث تمايز آن شهر شده و تاثير زيادي بر منظر شهري از نگاه هر رهگذري دارد.

رئيس جديد شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر معرفي شد

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

طي مراسمي در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر، رئيس جديد اين اداره معرفي و از زحمات رئيس اسبق آن قدرداني به عمل آمد.

در اين مراسم که با شرکت مديران ادارات و نهادهاي شهرستان اسلامشهر، پزشکان و دست‌اندرکاران بخش سلامت و درمان اين شهرستان و با شکوه خاصي برگزارشد، از زحمات 9 ساله دکتر جمشيد معتمد رئيس سابق شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر با اعطاي هدايايي از سوي حاضرين تجليل و قدرداني شد.

آرش رشيديان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران دراين مراسم وجود نيروهاي توانمند در مجموعه دانشگاه علوم پزشکي را از سرمايه‌هاي معنوي و باارزش برشمرد و گفت: تغييرات انجام گرفته و جابجايي مديران بنا به درخواست خود آنها و در جهت انجام اقدامات مثبت‌تر و موثرتر در مجموعه شهرستان صورت گرفته است.

وي بيان داشت: با وجود مديران توانمندي در سابقه شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر، انتظارمي‌رود که مديرجديد با استفاده ازتجربيات و کارنامه درخشان مديران گذشته و ارائه برنامه‌هاي درجهت توسعه و پيشرفت هرچه بيشتروضعيت بهداشت و درمان اين شهرستان گام‌هاي موثرتري بردارد. رشيديان با ابلاغ حکم دکتر محمدرضا سلماني ندوشن به عنوان رئيس جديد شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر از زحمات 9 ساله دکتر جمشيد معتمد رئيس سابق اين شبکه قدرداني نمود.


 خبر 

 افزايش برداشت ميگو از سايتهاي پرورش ميگوي استان هرمزگان

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

معاون آبزي‌پروري شيلات هرمزگان از افزايش برداشت ميگو از سايتهاي پرورش ميگو استان نسبت به سالهاي گذشته خبر داد.مهندس علي کريمي با بيان اينکه امسال پيش‌بيني مي‌شود ميگو پرورشي برداشت شده سال جاري در استان به سه هزار و 200 تن برسد تصريح کرد:اين ميزان در سال گذشته دو هزار 711 تن بوده است.

وي با اشاره به اينکه برداشت ميگوي پرورشي امسال استان که از تيرماه آغاز شده است.گفت: برداشت ميگو تا پايان دي ماه سال جاري ادامه خواهد داشت. کريمي افزود: تاکنون برداشت از مزارع پرورش ميگو سايتهاي هنگام و پارسيان به پايان رسيده که روند برداشت در سايتهاي تياب شمالي و جنوبي،سايه خوش و کولغان ادامه دارد.

طرح غنچه‌هاي شهر از اوايل دي ماه در شهرقدس به اجرا درمي‌آيد

قدس - حجت اصغري

مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قدس گفت: اين مجموعه با هدف نهادينه کردن فرهنگ شهروندي در ميان کودکان سه تا شش سال، اقدام به اجراي آموزشهاي شهروندي با عنوان غنچه‌هاي شهر از اول دي ماه مي‌کند. بهزاد لطفي در اين باره افزود: اين طرح با محوريت حمل و نقل، ترافيک، بازيافت، حقوق شهروندي، حفظ فضاي سبز و نگهداري مناسب محيط زيست در مراکز فرهنگي سازمان برگزار مي‌شود. وي بيان کرد: طرح غنچه‌هاي شهر در قالب قصه، بازي گروهي، نقاشي اجرا مي‌شود و برگزاري نمايشگاه دستاوردهاي غنچه‌هاي شهر از ديگر برنامه‌هاي اين طرح است . لطفي با تاکيد بر ضرورت ترويج فرهنگ شهروندي در جامعه، اظهار کرد: کمک به شناخت نيازهاي کودکان براي بهبود وضعيت زندگي آنان، بهره گيري از ابزارهاي آموزشي و کمک آموزشي به منظور ارتقاء زندگي شهري و توسعه فرهنگ شهرنشيني از مهترين اهداف اين طرح است.

با حضور وزير کشور؛

عبدالمحمد زاهدي به عنوان استاندار کردستان معرفي شد

سنندج - مقصودي

با حضور وزير کشور عبدالمحمد زاهدي به عنوان استاندار کردستان در دولت تدبير و اميد معرفي شد. با برگزاري مراسم توديع و معارفه استاندار کردستان در دولت تدبير و اميد عبدالمحمد زاهدي حکم استاندار شدن کردستان را از وزير کشور دريافت کرد.

در اين مراسم نماينده ولي فقيه در کردستان،اعضاي مجمع نمايندگان استان، مسوولين استان، جامعه روحانيون، اعضاي ستاد انتخاباتي دکتر روحاني در کردستان و جمعي از شوراهاي اسلامي شهر و روستا و فعالان رسانه‌اي کردستان حضور داشتند.

هيئت وزيران در جلسه يکشنبه 10 آذر ماه سال جاري عبدالمحمد زاهدي را به عنوان استاندار جديد کردستان و جايگزين عليرضا شهبازي منصوب کرد. عبدالمحمدزاهدي استاندار استانهاي ايلام، چهار محال و بختياري و استان مرکزي را در سوابق اجرايي خود دارد. عبدالمحمد زاهدي مسووليت معاون سياسي استانداريهاي استانهاي سيستان و بلوچستان و کرمانشاه، مشاور استاندار سيستان و بلوچستان و مديرکل سياسي انتظامي استانداري سيستان و بلوچستان را نيز تجربه کرده است. در اين مراسم از زحمات عليرضا شهبازي استاندار سابق کردستان تقدير شد.

نشست نماينده ولي‌فقيه با مديران و مسئولين شرکت ملي حفاري ايران

اهواز – خبرنگار آفرينش

در آستانه سي وچهارمين سالگرد تاسيس شركت ملي حفاري ايران به فرمان حضرت امام خميني(ره)، نشست صميمي نماينده ولي‌فقيه و امام جمعه اهواز با مديرعامل، اعضاي هيات مديره و متخصصان ملي حفاري برگزار گرديد.

آيت‌ا.. موسوي جزايري در اين ديدار به فعاليتهاي شرکت اشاره و گفت: ملي حفاري به فرمان بنيانگذار جمهوري اسلامي تشكيل گرديده و در سي و چهار سال گذشته كارهاي ارزشمندي از سوي متخصصين اين شركت در كشور صورت گرفته است و اگر امروز شاهد موفقيت و بالندگي اين صنعت استراتژيک هستيم به خاطر روح ولايي و تلاشگر اين مجموعه انقلابي است.

وي افزود: صنعت حفاري يكي از اركان اصلي فرآيند توليد نفت و گاز است و بايد اين شركت همچون گذشته درجهت پاسخگويي به نيازهاي صنعت نفت كشور تلاش مضاعفي انجام دهد.

آيت‌ا.. موسوي جزايري به توسعه فعاليتهاي شركت اشاره كرد و گفت: مجموعه ملي حفاري در اين سه دهه توانست با همت كارشناسان ومتخصصان ايراني مسير رشد و توسعه را بخوبي طي كند و با توجه به توانمندي و قابليتهاي متخصصين ايراني مي‌بايست در زمينه صدور خدمات فني و مهندسي به كشورهاي منطقه تلاش كند.

در ابتداي اين جلسه مديرعامل شركت ملي حفاري ايران گزارشي از روند فعاليتهاي صورت گرفته ارائه كرد و گفت: توجه به اصلاح ساختارها، فرآيندها،افزايش بهره‌وري و راندمان كار،تربيت نيروي متخصص و مسائل ايمني را از اولويتهاي كاري شركت در سال جاري مي‌باشد.

مهندس حميدرضا گلپايگاني تصريح كرد: ملي حفاري تاكنون از توليدكنندگان و سازندگان داخل حمايت ويژه اي داشته است به طوري كه بسياري از قطعات و تجهيزات پيچيده صنعت حفاري کشور بومي‌سازي شده ،و اين نشان از توان بسيار بالاي سازندگان و توليدكنندگان ساخت داخل و همچنين قطع وابستگي به ورود تجهيزات بوده است.

مديرعامل شركت ملي حفاري ايران به توان عملياتي شركت اشاره و يادآور شد: در حال حاضر 74 دستگاه حفاري در خشكي و دريا در حال حفر چاههاي نفت وگاز در اقصي نقاط ميهن اسلامي مي‌باشند. گلپايگاني يادآور شد: هم اكنون متخصصان اين شركت در فازهاي يك، 12 ،14 ،17 و 18 پارس جنوبي در حال عمليات حفاري چاههاي نفت وگاز در اين پروژه هاي عظيم مي‌باشند كه با تلاشهاي صورت گرفته حفاري چاههاي فاز 18 به پايان رسيده و حفاري 4 حلقه باقيمانده فاز 17 پارس جنوبي به سرعت در حال انجام و تكميل مي‌باشد.


 در استان 

 همسايه‌هاي فرودگاه دشت نازساري آرامش ندارند

ساري – عبدالرحيم ديوسالار

"شهرياركنده" يكي ازروستاهاي شهرستان مياندرود است كه در20كيلومتري ساري مركز استان مازندران واقع شده است.

روستاي يادشده در همسايگي فرودگاه دشت ناز قراردارد و با توجه به توسعه و گسترش اين مجموعه پروازي و افزايش روزافزون حجم و تعدادپروازهاي داخلي و خارجي ايجاد سروصدا ساكنان را آزار مي‌دهد.

تردد خودروهايي كه به منظور بدرقه واستقبال از مسافران وارد حريم شهرياركنده مي‌شوند نيز ناراحتي روستانشينان همجوار فرودگاه را دوچندان كرده است و موجبات سلب آرامش آنان را بيش از پيش فراهم كرده است.

به منظور مساعدت مسئولان استان مازندران و شهرستان مياندرود در برطرف شدن اين معضل خبرنگار آفرينش در مازندران با ساكنان اين روستا گفت‌وگويي انجام داد كه در ادامه مي‌خوانيد.

يكي از ساكنان روستاي شهرياركنده مي‌گويد: آلودگي ناشي از سروصداي هواپيماهايي كه در فرودگاه بين‌المللي دشت ناز پرواز مي‌كنند، ساكنان اين روستا را به ستوه آورده است.

حبيب‌اله زماني‌راد درگفت وگو با خبرنگار آفرينش افزود: يكي ديگر از تنگناهاي ايجاد شده براي مردم اين منطقه صادرنشدن مجوز هر گونه ساخت‌وساز در اين محدوده كه در طرح حريم فرودگاه قراردارد، است كه توسعه‌نيافتگي روستارا موجب شده است.

او اعتقاد دارد كه در زمان پروازهاي داخلي و خارجي خودروهاي زيادي براي بدرقه ويا پيشواز به اين روستا مي‌آيند و به دليل سروصدا ساكنان محدوده فرودگاه آسايش ندارند.

عضوشوراي اسلامي روستاي شهرياركنده نيز گفت: هنگام تردد هواپيماها در فرودگاه دشت ناز، به دليل شكسته شدن ديوار صوتي دروپنجره واحدهاي مسكوني اين منطقه به شدت دچار لرزش مي‌شوند و دربرخي موارد ديوارهاي ساختمان ترك‌خوردگي پيدا كرده است‌.

غلامعلي عليزاده خواستار توجه و پيگيري جدي و هرچه سريعتر مسئولان استان مازندران به منظور رفع اين تنگنا با خريد واحدهاي مسكوني از مالكاني كه در مجاورت فرودگاه زندگي مي‌كنند و يا در اختيار گذاردن زمين معوض به آنان شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته