جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4607

وزير صنعت، معدن و تجارت :
سبد کالايي هديه‌اي ازسوي دولت براي گروهي از جامعه است


قيمت فعلي خودرو غيرمنطقي نيست


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 وزير صنعت، معدن و تجارت :
 سبد کالايي هديه‌اي ازسوي دولت براي گروهي از جامعه است  

محمدرضا نعمت‌زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: سبد کالايي هديه‌اي است که دولت براي گروهي از جامعه درنظر گرفته و يارانه نيست.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت صنعت، معدن و تجارت ،وي ادامه داد: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت ليستي را تهيه و بر اساس آن افراد مشمول دريافت سبد کالايي مشخص شده‌اند.

وي با تاکيد بر اين‌که ارائه اين سبد در سال جاري براي دو بار تصويب شده است، گفت: اگر قرار باشد اين سبد کالايي در سال آينده هر سه ماه يک بار ارائه شود وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگي کامل براي اين کار را دارد.

اعتبار سبد کالايي در شماره حساب سرپرستان خانوار شارژ مي شود و قابليت نقدشوندگي ندارد

در همين رابطه ،يک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اعتبار سبد کالايي در شماره حساب سرپرستان خانوار بر اساس سامانه هدفمندي يارانه ها شارژ مي شود و اين اعتبار قابليت نقدشوندگي ندارد.

اين مقام مسئول در خصوص نحوه توزيع سبد کالايي بين 15 ميليون نفر اعلام کرد: عرضه سبد کالايي از طريق سامانه الکترونيک هدفمندي يارانه ها خواهد بود.

وي در واکنش به اين سوال که آيا بصورت کالايي يا بصورت کارت الکترونيک خواهد بود، گفت: اين دو سبد کالايي به صورت کارت الکترونيک خواهد بود.اين مقام مسئول گفت: بنا نداريم که کارت الکترونيک جديدي صادر کنيم بلکه اعتبار تحويل اين کالا در شماره حساب سرپرستان خانوار بر اساس سامانه هدفمندي يارانه ها شارژ مي شود.وي افزود: اين اعتبار قابليت نقد شوندگي ندارد و از فروشگاه هاي مشخصي بايد اين سبد کالايي تحويل گرفته شود.

سبد ويژه کالايي براي3 ميليون و 500 هزارنفر کارگر قطعي شده است

يک مقام ارشد مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اعلام اينکه کارگران نيز مشمول دريافت سبد ويژه کالايي دولت هستند گفت: تاکنون دريافت اين سبد از سوي 3 ميليون و 500 هزارنفر کارگر حداقل بگير کشور قطعي و مشخص شده است. وي خاطرنشان کرد: براي ساير گروه ها نيز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در حال برنامه ريزي و دسته بندي افراد مشمول است و بزودي ساير گروههاي مشمول قانون کار که بايد مشمول سبد حمايتي دولت باشند، معرفي خواهند شد. اين مقام مسئول در وزارت کار به اين مطلب هم اشاره کرد که قائدتا مديراني که مانند کارگران مشمول قانون کار هستند از ليست وزارت کار براي دريافت سبد حمايتي مستثني خواهند شد.وي بيان داشت: در حال برنامه ريزي براي شناسايي همه مشمولان واقعي از جمعيت 12 ميليون نفري کارگران مشمول قانون کار کشور و ارائه ليست نهايي به دولت هستيم.


 قيمت فعلي خودرو غيرمنطقي نيست 

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه قيمت خودرو تا پايان سال جاري افزايش نمي‌يابد، گفت: اين به مفهوم بالا رفتن قيمت خودرو در سال 93 نيست؛ بلکه بايد با سياست‌گذاري وزارت صنعت و توافق با خودروسازان، قيمت خودرو در سال آينده با شرايط آتي تعيين شود.

به گزارش آفرينش ، محسن صالحي نيا در نشست خبري خود با خبرنگاران از رشد توليد خودرو در دو ماه گذشته خبر داد و گفت: تا به امروز 520 هزار دستگاه انواع خودرو توليد شده که اگرچه نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش را نشان مي دهد اما برنامه ريزي هاي خودروسازان و سياست گذاران وزارت صنعت معدن و تجارت مبني بر اين است که تا پايان سال جاري 900 هزار دستگاه انواع خودرو توليد شود.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال 93 نيز تلاش داريم تا ميزان توليد خودرو را افزايش دهيم ضمن اينکه طي سه ماه باقيمانده تا پايان سال نيز قرار است ميزان توليد انواع خودرو را به 800 هزار دستگاه برسانيم.

وي گفت: بر اساس سياست گذاري هاي وزارت صنعت معدن و تجارت و نيز وعده هايي که خودروسازان داده اند نرخ خودرو تا پايان سال جاري افزايشي نخواهد يافت اما اين به مفهوم آن نيست که قيمت خودرو در سال جاري افزايش خواهد يافت.

صالحي نيا خاطرنشان کرد: پيش بيني هاي لازم در رابطه با توليد و قيمت خودرو در ماههاي ابتدايي سال 93 بر اساس هماهنگي با خودروسازان و نيز سياست هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت خواهد گرفت اما هم اکنون توافق ما با خودروسازان اين است که تا آخر سال افزايش قيمت نداشته باشيم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه چرا وزارت صنعت همواره از خودروسازان دفاع مي کند، گفت: سياست ما به طور کلي حمايت از توليد است که اين حمايت شامل خودرو و کالاهاي ديگر مي شود بنابراين اگر يک بنگاه از اشکالاتي برخوردار شد و نتوانست به برنامه هاي تعيين شده دست يابد نمي توان به صورت صد در صد خواستار تعطيلي اين بنگاه شد.وي تاکيد کرد: قيمت خودرو به هيچ عنوان در شرايط فعلي غيرمنطقي نيست.

براساس اين گزارش ،يک سايت خودرويي اعلام کرد: ايران با توليد 850 هزار خودرو در سال 2012 در رده شانزدهمين کشور از نظر تعداد توليد خودرو در جهان قرار گرفت. چين بزرگترين توليد کننده خودرو رد سال 2012 در جهان است.

با اعمال تحريم‌هاي جهاني عليه ايران و قطع همکاري خودروسازان خارجي و عدم امکان تهيه مواد اوليه و قطعات مورد نياز براي توليد خودرو در کشور، توليد خودرو در ايران که زماني در حدود 1.2 ميليون دستگاه در سال بود، در سال 2012 با کاهشي 40 درصدي به 0.85 ميليون دستگاه رسيد.اين آمار ايران را در تعداد توليد خودرو پايين تر از کشورهايي مانند اسپانيا، تايلند و اسلواکي قرار داده است.

دو شرکت خودرو سازي سايپا و ايران خودرو بزرگترين خودروسازان داخلي در اين کشور محسوب مي‌شوند.3 کشور چين، ژاپن و آلمان بزرگترين توليد کنندگان خودرو در جهان محسوب مي‌شوند.


 تريبون اقتصادي 

 حق مسکن کارگران دو برابر شد

محمدباقر نوبخت در حاشيه جلسه هيات دولت اظهار کرد: با مصوبه دولت حق مسکن کارگران از 100 به 200 هزار ريال افزايش يافت.به گزارش آفرينش ،وي افزود: حق مسکن کارگران از سال 84 تا کنون افزايش نيافته بود.

سخنگوي دولت با بيان اينکه قيمت‌ حامل‌هاي انرژي در لايحه هدفمندي يارانه‌ها به تفصيل معلوم مي شود گفت: دولت تا آن زمان تغييري در قيمت‌ها نخواهد داد.محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت با اشاره به قيمت نفت در بودجه سال آينده گفت : قيمت هر بشکه نفت در بودجه 93 را 100 دلار در نظر گرفتيم که اين رقم خوش بينانه يا متکي بيش از حد به نفت نيست.

سخنگوي دولت ادامه داد: قيمت‌ حامل‌هاي انرژي در لايحه هدفمندي يارانه ها به تفصيل معلوم مي شود و ما تا آن زمان تغييري در قيمت ها نخواهيم داشت.

وزير ارتباطات:

دولت با فيلتر وي‌چت مخالف بود

وزير ارتباطات گفت: دولت با فيلتر وي‌چت مخالف بود.به گزارش آفرينش، محمود واعظي وزير ارتباطات در حاشيه جلسه هيات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درخصوص فيلتر وي چت در روزهاي اخير گفت: دولت با اين موضوع مخالف بود.وي اظهار داشت: برخي دنبال به حاشيه کشاندن دولت هستند، در 8 سال گذشته از حاشيه سازي ها خيلي ضرر کرديم.

تخلفات در اجراي قانون هدفمندي يارانه ها به کميسيون اصل نود ارجاع شده است

محمد حسين ميرمحمدي نماينده مردم گلپايگان در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: گزارشي از تخلفات دولت در اجراي قانون هدفمندي يارانه ها از سال 89 تا پايان سال 90 به کميسيون اصل نود از سوي رياست مجلس، ديوان محاسبات و سازمان بازرسي ارجاع شده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سايت اطلاع رساني خانه ملت،نماينده مردم گلپايگان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بخشي از اين گزارش تخلفات به صورت مستقيم از سوي ديوان محاسبات و سازمان بازرسي به کميسيون ارجاع شده و بخشي ديگر نيز از سوي رياست مجلس به کميسيون اصل نود رسيده است.

وي ادامه داد: اين گزارش در کميسيون در حال بررسي است و اگر نياز به رسيدگي قضايي داشته باشد به قوه قضائيه ارسال مي شود و اگر نياز به اطلاع رساني عمومي داشته باشد در صحن علني مجلس قرائت خواهد شد.

پيش از اين رئيس ديوان محاسبات مهمترين تخلفات دولت در اجراي قانون هدفمندي يارانه ها را عدم پرداخت سهم توليد از درآمدهاي حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها و همچنين برداشت غيرقانوني دولت از بودجه وزارتخانه ها و بانک مرکزي براي پرداخت يارانه نقدي به مردم اعلام کرده بود.

قيمت انواع سکه و ارز

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد.به گزارش آفرينش از بازارنرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد و قديم چهارشنبه در بازار 855 هزار تومان، نيم سکه 435 هزارتومان، ربع سکه 265 هزارتومان و گرمي 170 هزار تومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 87 هزار و 446 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1206 دلار است.

در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 2965 تومان، هر يورو را 4065 تومان، هر پوند را 4845 تومان و هر درهم امارات را 812 تومان اعلام کردند.

آغاز فعاليت خودروسازان خارجي در ايران تا سه ماه آينده

يک کارشناس صنعت خودرو معتقد است: فعاليت خودروسازان خارجي در ايران تا سه ماه آينده آغاز خواهد شد.شهرام آزادي عضو هيات علمي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با به نتيجه رسيدن مذاکرات جاري در زمينه نحوه اجراي توافقنامه ژنو تا سه ماه آينده شاهد آغاز فعاليت خودروسازان خارجي در ايران خواهيم بود.

وي با بيان اين‌که با لغو رسمي تحريم صنعت خودرو از سوي آمريکا قراردادهايي بين خودروسازان داخلي و خارجي منعقد خواهد شد، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون خودروسازان خارجي در حال مذاکره با خودروسازان داخلي بوده و توافقاتي نيز در اين زمينه صورت گرفته است.وي افزود: البته نتايج حضور خودروسازان خارجي در ايران به زودي مشخص نشده و از سال آينده شاهد نتايج مثبت حاصل از اين اتفاق خواهيم بود.

افزايش ظرفيت اينترنت پرسرعت تهران و البرز

با توجه به توسعه ظرفيت پهناي باند اينترنت ازسوي شرکت ارتباطات زيرساخت و تعامل مخابرات با آن شرکت، ظرفيت پهناي باند مخابرات استان تهران 50 درصد و استان البرز 100 درصد افزايش مي يابد.

به گزارش ايسنا، غلامرضا شيدايي نايب رييس و عضو هيات مديره شرکت مخابرات استان تهران با بيان اين مطلب که با افزايش 50 درصدي ظرفيت پهناي باند در استان تهران وضعيت کيفيت و سرعت خطوط اينترنت پرسرعت (ADSL) مخابرات ارتقا مي‌يابد گفت: به زودي شاهد افزايش رضايت مندي مشترياني که نسبت به دريافت اينترنت پرسرعت از شرکت مخابرات استان تهران اقدام کردند خواهيم بود.

وي در پاسخ به سوال مبني بر کاهش قيمت اينترنت خاطر نشان کرد: با برنامه‌هاي اعلام شده توسط وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و هدايت سازمان تنظيم مقررات و همکاري شرکت زيرساخت، شرکت مخابرات و نيز شرکت هاي PAP در آينده شاهد کاهش قيمت اينترنت براي کاربران مي شويم.


 نهادهاي مالي 

 عرضه اوراق گواهي سپرده عام در شعب بانک سپه

رئيس اداره کل روابط عمومي و بازاريابي بانک سپه گفت: اوراق گواهي سپرده، يک ساله و با نرخ سود علي‌الحساب 20 درصد (سالانه) در کليه شعب بانک سپه از سوم تا نهم دي ماه 92 عرضه مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، محسن ملکي با بيان اين که اوراق مذکور در قطعات 10، 20، 50 و 100 ميليون ريالي عرضه مي شوند اظهارداشت: اين اوراق، بي‌نام و قابل انتقال به غير بوده و دارندگان آن مي‌توانند اوراق خود را بدون فسخ عقد وکالت، معامله و حقوق خود را صلح نمايند و بنابراين مالکيت اوراق به دارنده آن تعلق مي‌گيرد.

پرداخت سود نقدي سهامداران شرکت «وتوصا» در شعب بانک صادرات

سود نقدي سهامداران اشخاص حقيقي شرکت سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران «وتوصا» از طريق شعب بانک صادرات ايران پرداخت مي شود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، بر اساس قرار داد منعقده بين اين بانک و شرکت سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران «وتوصا» سهم سود نقدي سهامداران حقيقي اين شرکت از طريق کليه شعب بانک صادرات ايران از روز يکشنبه اول دي‌ماه سال جاري قابل پرداخت است.

در اين رابطه سهامداران حقيقي شرکت يادشده مي توانند با ارايه مدارک هويتي نظير کارت ملي، شناسنامه، برگه سهام مربوطه به شعب اين بانک مراجعه و سود متعلقه خود را دريافت نمايند و يا به سايرحسابهاي خود انتقال دهند.

بيمه پارسيان موفق به اخذ تنديس بلورين كيفيت شد

مدير عامل بيمه پارسيان برگزيده ملي تنديس بلورين كيفيت بيمه پارسيان موفق به اخذ تنديس بلورين كيفيت شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي و امور بين الملل بيمه پارسيان، سومين جشنواره ملي تجليل از تلاشگران كيفيت كشور در روز يك شنبه اول ديماه سال جاري با حضور برخي از مسئولين عالي رتبه كشور، انديشمندان و فرهيختگان در محل مركز همايش هاي بين المللي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

در اين مراسم از آقاي هادي اويار حسين عضو هيئت مديره و مدير عامل بيمه پارسيان به عنوان نام آور كيفيت كشور ياد شد و از ايشان با اهداي تنديس بلورين كيفيت و لوح سپاس برگزيده ملي تقدير و تجليل به عمل آمد.


 خبر 

 پرونده مسکن مهر سال 94 بسته مي‌شود

معاون وزير راه و شهرسازي از بسته شدن پرونده مسکن مهر تا سال 94 خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت راه و شهرسازي سيد محمد پژمان رييس سازمان ملي زمين و مسکن در حاشيه افتتاح 9026 واحد مسکن مهر در استان همدان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از دو ميليون و 200 هزار واحد مسکن مهري که تعهد دولت براي ساخت بوده نزديک به 900 هزار واحد به صورت خودمالک است.

وي ادامه داد: مابقي واحدهاي مسکن مهر به صورت سه جانبه و تعاوني که دولت در آن دخالت دارد 50 درصد تحويل متقاضيان شده و 50 درصد نيز با درصدهاي پيشرفت متفاوت در حال انجام است.

پژمان اعلام کرد: با اين روند که در پيش رو داريم پرونده مسکن مهر در کشور در سال 94 بسته خواهد شد.

او درباره منابع مالي مسکن مهر نيز گفت: بخشي از منابع مالي پروژه مسکن مهر از طريق تسهيلات بانکي است که بانک‌ها به تعهدات خود عمل مي‌کنند اما در اين بين بايد متقاضيان به تعهدات مالي خود عمل کنند تا صاحب خانه شوند.پژمان تصريح کرد: دولت در زمينه مسکن مهر بنا ندارد منابع مالي ساخت مسکن را تامين کند تاکنون هم دولت در زمينه تامين زمين هزينه‌هاي زيادي کرده است.رييس سازمان ملي زمين و مسکن يادآور شد: دولت در زمينه آماده سازي زمين و تامين زيرساخت‌ها و روبناها انجام وظيفه خواهد کرد و بيشتر تعهد خود را در زمينه تامين زمين انجام داده است.

مخالفت کميسيون عمران با آزادسازي خريد و فروش مسکن مهر

اين در حالي است که ،عضو کميسيون عمران مجلس گفت: آزادسازي خريد و فروش مسکن مهر اقدام خطايي است و هيچ نتيجه مثبتي را به همراه نخواهد داشت.

سيد بهلول حسيني عضو کميسيون عمران مجلس ؛ با اشاره به اينکه آزادسازي معامله مسکن مهر تاثير موقتي را در بازار مسکن خواهد گذاشت، گفت: اجراي طرح آزادسازي معاملات مسکن مهر صرفا به صورت مسکني بر وضعيت کنوني بازار مسکن بوده و مجددا بازار مسکن به وضعيت گذشته باز مي گردد.

وي با اعلام مخالفت نسبت به اجراي طرح آزادسازي خريد و فروش مسکن مهر افزود: اجراي اين طرح اقدامي اشتباه و خطا بوده و هيچ تاثير مثبتي را بر اوضاع مسکن در کشور نخواهد داشت.

وي همچنين ضمن اشاره به اشکالات اساسي مسکن مهر گفت: اجراي طرح مسکن مهر و ايجاد سرپناه براي اقشار کم درآمد در راستاي اهداف نظام جمهوري اسلامي بود که خوشبختانه در دولت نهم و دهم اجرايي شد اما عليرغم اينکه مسکن مهر جزء دستاوردهاي خوب دولت گذشته بود، دو اشکال اساسي براي آن وجود داشت.

وي اظهار داشت: اولين اشکال اساسي مسکن مهر زياده روي در واگذاري مسکن مهر و گستردگي شموليت اين طرح بود به طوري که هر متقاضي که فاقد مسکن بود شامل طرح مسکن مهر مي‌شد در نتيجه با افزايش تقاضا، محدوديت مالي براي دولت ايجاد شد.

وي افزود: مشکل ديگر مسکن مهر، واگذاري قولنامه‌اي مسکن مهر بود هر چند دولت قبل مخالف واگذاري‌ها به اين شکل بود اما برخورد جدي با اين مساله و خريد و فروش مسکن مهر صورت نگرفت.

نماينده ميانه در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: هر چند طرح مسکن مهر با ايراداتي همراه بوده است اما قطعا آزادسازي خريد و فروش آن خطاي بزرگ ديگري است و مطلقا کمکي به رفع مشکلات اين طرح نخواهد کرد.

حسيني گفت: هدف از اجراي طرح مسکن مهر تامين سرپناه براي اقشار کم درآمد بود نه اينکه از اين طرح به عنوان يک کالاي سرمايه‌اي بهره برداري شود.

وي همچنين ضمن اشاره به محدويت منابع بر رفع اشکالات طرح مسکن مهر و مديريت تقاضا در اين طرح پرداخت و گفت: بايد اشکالات مسکن مهر اصلاح و مجددا اين طرح اجرايي شود.

حباب‌هاي بازار مسکن به دليل آزاد سازي معاملات مسکن مهر، از بين رفته است

همچنين ،منوچهر شيباني اصل با بيان اينکه قيمت مسکن در بازار داخلي تا حدودي کاهش يافته است، گفت: تا پايان سال قيمت‌هاي مسکن افزايش چنداني نخواهد يافت.

وي ادامه داد: تا چند ماه آينده قيمت‌هاي مسکن ثابت مي ماند و پيش از اين نيز کاهش نمي‌يابد.شيباني‌اصل در ادامه اظهار داشت: قيمت مسکن در بازار داخلي بين 10 تا 20 درصد کاهش يافته است.

براساس اين گزارش؛ مصطفي قلي‌خسروي در خصوص قيمت مسکن در بازار داخلي گفته است: از خرداد ماه امسال تاکنون قيمت مسکن کاهش 18 تا 22 درصدي داشته و بيش از اين کاهش نمي‌يابد.

وي خاطرنشان کرد: تمامي حباب‌هاي بازار مسکن به دليل کاهش نرخ ارز و سکه و آزاد سازي معاملات مسکن مهر، از بين رفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته