جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه 16 محرم سال 1428 هجري قمري نسخه شماره 2692

گزارش نشست خبري نخستين جشنواره بين المللي شعر فجر
جشنواره شعر از موسيقي و فيلم فجر مهم تر است

مراسم تشييع پيکر زنده ياد " پرويز ياحقي "
محمد رضا شجريان:زنده ياد " ياحقي " نابغه موسيقي ما بود


کپي صفر "پاداش سکوت" به نمايش درآمد


کوتاه و خواندني


  گزارش نشست خبري نخستين جشنواره بين المللي شعر فجر
 جشنواره شعر از موسيقي و فيلم فجر مهم تر است  

نشست خبري نخستين جشنواره بين المللي شعر فجر ، صبح ديروز با حضور عليرضا قزوه دبير جشنواره بين المللي شعر فجر و محمدحسين احمدي مديرکل دفتر موسيقي و شعر ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.
در ابتداي اين نشست "احمدي" در سخنان کوتاهي از برگزاري نخستين جشنواره بين المللي شعر فجر در روزهاي آتي، به صورت غير متمرکز (علاوه بر تهرن) و در سه استان مشهد،اصفهان وشيراز خبر داد و گفت: اين جشنواره روزهفدهم بهمن ماه در مشهد کارش را آغاز مي کند، فرداي اين روز به شيراز مي رود و روز بيستم هم در اصفهان ادامه مي يابد و روز23 بهمن ماه نيز مراسم اختتاميه آن در تالار وحدت برگزار خواهد شد
"عليرضا"قزوه" دبير اين جشنواره نيز در آغاز سخنانش به کاستي هايي پرداخت که به قول ايشان هر جشنواره اي در نخستين گام با آن روبرو مي شود، وي گفت: " در هيچ نخستين گامي نمي توان انتظار تکامل را داشت و هر نخستيني از دالان آزمون و خطا مي گذرد. ما هم ميپذيريم
 که اين نخستين حرکت خطا بسياردارد .
  حرکت ما حرکت رو به جلو است
او درخصوص تعداد و نحوه انتخاب داوران جشنواره شعر فجر افزود: " ما در10 رشته اين جشنواره 50 داور داشته ايم و ملاک انتخاب داوران نيز عدالت،تبحر وتخصص آنهاست. با اين وجود داوران داراي سلايق مختلفي هستند
دبير نخستين جشنواره بين المللي شعر فجر، اين جشنواره را از ديگرجشنواره هاهمچون تئاترو موسيقي و فيلم فجر مهم تر ارزيابي کرد و گفت شعرپدرومادر هنر است وي افزود: " موضوع جشنواره شعر سخن موزون است  ويک فراسخن به شمار مي رود. خيلي ها خواسته اند جايگزيني براي شعر پيدا کنند، اما بايد گفت شعر جايگزين ندارد و اين هنر در عين حال به هنرهاي ديگر بسيار کمک کرده است چرا که سينما و موسيقي و ديگر هنرها همه به نوعي از شعر مايه گرفته اند. جهانيان ما را با سخن و شعر مي شناسند و اگر هم احترامي براي سينما و موسيقي قائلند به خاطر ادبياتي است که در آنها وجود دارد وآنرامديون شعر هستند.
قزوه گفت اين جشنواره اصلا سياسي نيست اما  متاسفانه نگاه مغرضانه اي در برخي از منتقدين ما وجود دارد وما نبايد بگذاريم اين عرصه را سياسي کنند.اگرمي خواهند جشنواره را سياسي ببينند بايد به جشنواره سينمايي نگاه سياسي داشته باشند نگاه جشنواره شعر نگاه هنري است .سروانتس مي گويد"مردم داوران ما هستند وما بايد به سمت مردمي کردن جشنواره برويم و در سال هاي آينده بايد به اين نتيجه برسيم که بهترين شاعر را از نگاه مردم انتخاب کنيم. اصلا شايد بهترين شاعر از نگاه مردم آن کسي نباشد که روشنفکران  وداوران ماانتخاب مي کنند
قزوه گفت: " ما تلاش کرده ايم در هر استان انجمن هاي ادبي را شناسايي کنيم و همين امسال از انجمن هاي ادبي هر استاني خواسته ايم خودشان داوران را انتخاب کنند. همچنين تلاش کرده ايم که به بحث نقد شعر هم بپردازيم. متاسفانه در اين سال ها کمتر کتابي اصولي و علمي در باب نقد شعر نوشته شده است. همچنين کوشيده ايم که شعر محلي هر نقطه ايران و نيز شعرهاي فارسي را که به زبان هاي ديگر ترجمه شده است را وارد جشنواره کنيم.
قزوه پيام جشنواره شعر فجر را تبديل دشمني ها به دوستي ها خواند و اضافه کرد: " نام جايزه اي که براي اين جشنواره انتخاب کرده ايم، "سرو بلورين" است. به اين معنا که سرو خود باري ندارد و تازه بايد باري را هم به دوش بکشد(که البته از شاعر توانمندي چون عليرضا قزوه انتظار مي رفت در باب سروبلند وهميشه سبز وانتخاب آن بعنوان سنبل جوايزجشنواره شعر فجرتشبيهات بهتري را به کار مي برد)
او در ادامه سخنانش به بخش هاي مختلف جشنواره شعر فجر پرداخت و گفت: " در بخش شعر جوان آثار 130 شاعر که در تمام جشنواره هاي ديگر مقام آورده اند مورد بررسي قرار گرفته است. در بخش شعر سپيد نيز 200 نفر شرکت داده شده اند. در مورد برگزيدگان هم بايد گفت که در تمام استان ها به جز سه استان، من جمله تهران (به دليل کثرت شاعران) برگزيده داريم. هم اکنون داوري هاي سه بخش "امام و انقلاب"، "جوان" و "طنز"  به اتمام رسيده و نامزدان نهايي نيز مشخص شده اند(دراين رابطه نيز از کساني بعنوان نامزدان نهايي نام بردکه جزو هيات داوران بودند ودر جشنواره هم شرکت داشتند )!
دبير جشنواره شعر فجر به کشورهاي خارجي شرکت کننده در اين جشنواره اشاره کرد و افزود: " از کشورهاي افغانستان و تاجيکستان 2 شاعر و از کشورهاي هندوستان، پاکستان، ازبکستان و لبنان نيز هر کدام يک شاعر در جشنواره حضور خواهند داشت.(وي در باره ترجمه آثار خارجي وارتباط آنها با شعر فجرنيز سخن نگفت )
قزوه گفت: " مهرداد اوستا، علي معلم دامغاني، قيصر امين پور، محمدعلي بهمني و ذکريا اخلاقي برگزيدگان بخش امام و انقلاب، محمدسعيد ميرزايي، فاضل نظري، گروس عبدالملکيان و محمدعلي مودب برگزيدگان بخش شعر جوان و ناصر فيض، رضا رفيع، ابوالفضل زرويي نصرآباد و منوچهر احترامي نيز برگزيدگان بخش طنز را تشکيل مي دهند
دبير نخستين جشنواره بين المللي شعر فجردرباره جوايز نقدي  به برندگان سرو بلورين اين جشنواره گفت: 10 سکه بهار آزادي به برندگان سرو بلورين اين جشنواره و3 سکه بهار آزادي به نفرات شايسته تقديراهدا مي شود        
وي با انتقاد از وضعيت ترجمه در کشور که تنها در ايران يک سويه صورت مي گيرد، گفت:   متاسفانه تنها ما آثار غربي  ها را به فارسي ترجمه مي  کنيم و سعي در ترجمه آثار فارسي زبانان به ديگر زبان ها نمي کنيم. جشنواره شعر در اين 27 سال مورد غفلت قرار گرفته است. از اين رو شاعراني که در اين سال ها فوت شده اند را نيز وارد داوري  ها کرده  ايم .
ما بالاخره متوجه نشديم ،فراخوان شعر داشتيم يا فراخوان شاعر ،ملاک انتخاب داوران شعرهاي مربوط به فجر وانقلاب بود يا هر شعر دلنشين وجذاب ديگر، شاعران جوان وانقلابيون مدنظرداوران بودند يا شعراي در گور خفته وفراموش شده ، شعرانقلاب به پيش مي رود يا واپس گرايي را مدنظر دارد ،جشنواره يعني بازبيني آثار ارسال شده به جشنواره يا بازخواني ديوانهاي خاک خورده شعرا درکتابخانه هاو روي طاقچه خانه ها؟!
بايدمنتظرماند وديد جشنواره شعر پس از 27 سال محجورماندن با اين انتخابها وداوريها آيا به حق خودخواهد رسيد؟
به نظر مي رسد اين جشنواره با اين نوع ملاکهاي انتخابي را مي توان در هر فصل وزماني از سال برگزار کرد ولازم نيست نام فجر را يدک بکشد.
معمولا در اينگونه جشنواره ها بخش مسابقه از بخش تجليل از بزرگان جدا است ولي به گمانم دبير محترم اين جشنواره به بسياري از قوانين جشنواره نيز آشنا نمي باشد وملاک انتخاب ايشان بعنوان دبير جشنواره تنها خوب شعر گفتن است که کسي منکر اين قضيه نمي باشد اما هر کسي را بهر کاري ساخته اند .


 مراسم تشييع پيکر زنده ياد " پرويز ياحقي "
 محمد رضا شجريان:زنده ياد " ياحقي " نابغه موسيقي ما بود 

تشييع پيکر هنرمند برجسته موسيقي ايران زنده ياد" پرويز ياحقي " صبح ديروز با حضور علاقه مندان و تعدادي از هنرمندان برجسته عرصه موسيقي از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد .  "محمد رضا شجريان" که در اين مراسم حضور داشت در تجليل از مقام هنري زنده ياد ياحقي گفت : هنوز داغ نبود "علي تجويدي" در دل ما بود که داغ ديگري وجود جامعه هنري راآتش زد.
شجريان افزود : پرويز ياحقي نابغه موسيقي ما بود و يکي از هنرمنداني بود که ساز ويلن را در بين مردم ما به خوبي شناسند ; پرويز ياحقي نابغه اي بود که من از همان جواني با او الفت ديرينه  اي داشتم و وقتي اين هنرمند مي  نواخت ما را با خود مي  برد و از خود بيخود  کرد. شجريان در بخش ديگري از صحبتهاي خود گفت: هر کس دست به ويولون مي  برد مي  خواست مانند ياحقي بنوازدوي خاطر نشان کرد : پرويز ياحقي فضا را مناسب نمي  ديد و گوشه عزلت گرفته بود و در تنهايي از ميان ما رفت ." محمد سرير " مدرس ، نوازنده و عضو هيات مديره خانه موسيقي نيز که در اين مراسم حضوز يافته بود پس از خواندن قطعه شعري ضايعه درگذشت " پرويز ياحقي " را تسليت گفت.
وي افزود: امروز در سوگ هنرمند بزرگي از فرزندان يگانه ايران نشسته  ايم اين ضايعه بسيار بسيار سنگين است ; زيرا حضور ياحقي در عرصه موسيقي با ويژگي  هاي ممتازي همراه بود ،نوازندگي بسيار ممتاز و خاص، ساخت آهنگهايي که در تمام گوشه  هاي موسيقي ما استمرار داشت وسيقي را زنده نگه مي  داشت و نوازندگي در ارکستر از خصوصيات بارز اين هنرمند برجسته موسيقي ايران بود ." معيني کرمانشاهي " هم با تقدير از فعاليتهاي زنده ياد يا حقي و فعاليت مستمر وي در عرصه موسيقي گفت: نمي  دانم با چه زبان و کلام و احساسي راجع به پرويز صحبت کنم ; محال است نظير يا حقي و تجويدي ديگر به دنيا بيايند ; پرويز غريب ماند و غريب مرد تنها سازش بود تا آخر عمرش در کنار او بود که
اين شاعر برجسته افزود: حال و روز اين هنرمندان را بايد تا زمان حياتشان جويا شد ; چون آنها يک عمر با هنرشان و
احساسشان حال ما را پرسيده  اند
" فرهنگ شريف" نوازنده
 برجسته تار نيز که در اين مراسم حضور يافته بود گفت: به قدري ناراحت و منقلب هستم که نمي  دانم چه بگويم ما از نوجواني با هم مثل يک برادر بوديم ; پرويز بي جانشين بود و هنر در ذاتش موج مي  زد
در ادامه اين مراسم "همايون خرم" آهنگساز و نوازنده هم بعد از خواندن قطعه شعري گفت: پرويز يارديرين من بود که بيش از 50 سال از دوستي ما مي  گذرد پرويز همان طور که زيبا و راحت مي  نواخت همان طور هم از ميان ما رفت ; اي کاش اين استقبال زمان حياتش صورت مي  گرفت.در ادامه اين برنامه " قاسم رفعتي "- خواننده هم با ابراز تاسف چند بيتي را در آواز دشتي تصنيف برگ خزان که از ساخته هاي مرحوم پرويز ياحقي بود خواند
" فضل الله توکل " - نوازنده سنتور هم در تجليل از مقام هنري زنده ياد ياحقي گفت : شان و مقام پرويز ياحقي بسيار بالا بود و شايد تا هزاران سال ديگر چنين هنرمندي به دنيا نيايند.لازم به ذکر است ، مراسم سومين روز درگذشت زنده ياد پرويز ياحقي در روز چهارشنبه 18 بهمن ساعت 16 بعد از ظهر در مسجد نور واقع در ميدان فاطمي برگزار مي  شود.


 کپي صفر "پاداش سکوت" به نمايش درآمد  

پاداش سکوت" به کارگرداني مازيار ميري چهاردهم بهمن ماه اولين نمايش خود را براي اهالي سينما و هنرمندان در سينماي صحرا داشت.
طي چند روز گذشته از سوي عوامل فيلم اعلام شده بود: به دليل عدم هماهنگي بين سيستم فني ايران با ترکيه و آلمان، صدا و تصوير ده دقيقه ي پاياني فيلم (تصاوير مربوط به زير آب ) با يکديگر هماهنگ نيست و با تاخير به بيست و پنجمين دوره ي جشنواره ي فيلم فجر مي رسد و اميدوار بودند فيلم به تاريخ 15 بهمن ماه به نمايش برسد. سرانجام شب گذشته - چهاردهم بهمن ماه - کپي صفر اين فيلم، در سينما صحرا سانس 20 به نمايش درآمد.
در ابتداي جلسه نيز کامران ملکي يکي از اعضا هيات مديره خانه سينما از سوي عوامل فيلم به مخاطبين گفت: عوامل فيلم سينمايي "پاداش سکوت" که در اين نمايش نيز حضور دارند، اعلام کردند; اين کپي که امشب به نمايش درمي آيد، کپي صفر است و به تازگي از لابراتوار آمده است به همين دليل ممکن است از لحاظ صدا و تصوير دچار مشکل باشد، بنابراين عذرخواهي مي کنيم و فقط به دليل اينکه طبق برنامه فيلم به نمايش درآيد، امشب اين فيلم را به نمايش مي گذاريم.
مازيار ميري نيز گفت: تنها به دليل احترامي که به شخص آقاي رضاداد دبير جشنواره داشتم و ايشان از من خواسته بودند ، اين فيلم را با اين کپي، امشب به نمايش مي گذارم اما براي سانس ها و روزهاي آينده در تلاش هستيم کپي با کيفيت اين فيلم را به نمايش بگذاريم.
در نمايش شب گذشته "پاداش سکوت" پرويز پرستويي، مهتاب کرامتي از بازيگران اين فيلم حضور داشتند.
در اين فيلم پرويز پرستويي، رضا کيانيان، جعفر والي، فرهاد اصلاني، مهتاب کرامتي، مهدي صفوي به ايفا نقش مي پردازند و علي انصاريان فوتباليست نيز در سکانسي از اين فيلم حضور دارد.


 کوتاه و خواندني 


 به گزارش روابط عمومي موسسه آموزش عالي سوره وابسته به حوزه هنري،"الهام ماهوتچي"دانشجوي کارشناسي ارشد رشته صنايع دستي سوره در مسابقه بين المللي پوستر واديان توحيدي به عنوان نفر اول برگزيده گرديدند.
 اسفنديار رحيم مشاهي،معاون رييس جمهوري ورييس جمهور ورييس سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي       وگردشگري به دعوت فرانچسکو فرانجيالي،دبير کل ،سازمان جهاني جهانگردي  unwto به منظور بازديد از دستاوردها و فعاليت هاي 60ساله اين سازمان و براي حضور در نمايشگاه بين المللي گردشگري فيتور عازم اسپانيا شد. 
 دکتر سيد شهاب الدين صدر رييس کل سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران گفت:سازمان نظام پزشکي در بيست وپنجمين جشنواره فيلم فجر از ميان آثار سينمايي بهترين اثر را در زمينه پزشکي وسلامت انتخاب نموده،مورد تقدير قرار مي دهد.
 همزمان با آغاز دهه مبارک فجرمرکز کرج حوزه هنري استان تهران کلاسهاي آموزش داستان نويسي را در دوبخش"حضوري ومکاتبه اي"با عنوان "سطرهاي موازي"برگزار مي کند.تلفن:4473011
 با گشايش نمايشگاه بين المللي هنر انقلاب هاي جهاني،تاريخ يکصد ساله هنر معاصر دنيا درپيوند با انقلاب وتحولات اجتماعي وتاريخي با مشاهده ومقايسه آثار تجسمي بيش از 8کشور جهان در موسسه فرهنگي هنري صبا بررسي خواهد شد،نمايشگاه بين المللي هنر انقلاب هاي دنيا،امروز دوشنبه/11/16 85راس ساعت 17 در موسسه فرهنگي هنري صبا گشايش خواهد يافت.
 بنا بر اعلام روابط عمومي ساز مان ملي جوانان،حجه الاسلام حاج علي اکبري معاون رئيس جمهور ورئيس سازمان ملي جوانان  در گردهمايي دو روزه روساي ادارات فرهنگي کميته امداد مرکز استان ها بر ضرورت بهره گيري از الگوي تربيتي حماسي تاکيد کرد.
 کاريکاتوريست اراکي لوح تقدير،مدال وجايزه غير نقدي بيست وهشتمين جشنواره بين المللي کاريکاتور"يوميوري شيمون"کشور ژاپن را از آن خود کرد.
 نمايش "دروازه ساعات"نوشته وکار سيد جواد هاشمي از دوشنبه16 بهمن در تماشاخانه مهر حوزه هنري روي صحنه مي رود.
 حسين اسرافيلي شاعر در گفتگو با روابط عمومي بخش ادبي نمايشگاه بزرگ "فرهنگ عاشورا" شرايط ايده آل داوري اين دوره از جشنواره راتشريح کرد.وي گفت: در داوري اين دوره بايد توجه شود تا قالبهاي مختلف ادبي در بخش کلاسيک،  نيمايي و شعر سپيد به صورت جداگانه داوري شود. هچنين بايد دقت شود  تا معيارهاي داوري براي آثار شاعران جوان و پيشکسوت به صورت جداگانه لحاظ شود
 عبدالجبار کاکايي شاعر در حاشيه داوري اين دوره و در گفتگو با روابط عمومي بخش ادبي نمايشگاه بزرگ "فرهنگ عاشورا" شرايط داوري اين دوره از جشنواره را تشريح کرد. وي گفت:يکي از مهمترين ملاکهاي شاعرانه، هنرمندي در پيوند درست و سنجيده صورت و محتواست. يعني آنچه که شاعر به آن انديشيده و قصد بيان آنرا دارد بايد پيوند متناسبي با صورت وشکل بکار گرفته شده توسط او داشته باشد. بسياري از رموز شاعري در اين تلفيق نهفته است که به قدرت و تجربه شاعر بستگي دارد.
 به مناسبت برگزاري اولين نمايشگاه بزرگ "فرهنگ عاشورا" مسابقه داستان نويسي با موضوع قيام عاشورا و حماسه حسيني برگزار مي شود.علاقمندان مي توانندحداکثر تا پنجم اسفند 85آثار خود را در قالب داستان کوتاه به دبير خانه اين نمايشگاه تحويل دهند. شماره تماس: 88308036
 مجتبي آقايي عکاس دفاع مقدس در گفتگو با ستاد خبري دومين همايش تجليل از فجر آفرينان عاشورايي گفت:عکس هاي زمان انقلاب و دفاع مقدس اسناد بدون ترديدي هستند که جايگزيني براي آنها نداريم چرا که هيچ هنري باور پذيري و مستند بودن عکس را ندارد و اين نکته عکاسي را در جايگاه والايي قرار مي دهد
 مدير عامل موسسه فرهنگي فدک از شانزدهمين سال اجراي نمايش "خورشيد کاروان" خبر داد.مهدي متوسلي گفت: از پانزدهم بهمن ماه سال جاري به مدت 20شب اين نمايش در تالار بزرگ کشور ، اجرا خواهد شد.موسسه فرهنگي هنري صبا با همکاري فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران اقدام به برگزاري " نمايشگاه بين المللي هنر انقلابهاي دنيا" نموده است.اين نمايشگاه از امروز در موسسه فرهنگي هنري صبا افتتاح خواهد شد.
 "گفت و گوي ورزشي " ، حسين رضا زاده و نقد مراسم انتخاب قهرمان قهرمانان،برنامه " گفت و گوي ورزشي " جمعه 13 بهمن ماه ساعت 23/00 با موضوع نقد و بررسي مراسم قهرمان قهرمانان از شبکه گفت و گو پخش مي شود.
 کلک خيال انگيز " ميزبان حميد عجمي " - برنامه "کلک خيال انگيز" پنج شنبه 12 بهمن ماه ساعت 23 ميزبان خوشنويس مطرح معاصر و مبتکر خط معلي است.
 برنامه "دوباره زندگي" پنج شنبه 12 بهمن ماه جاري و در ساعت 23/30 به گفت وگو با دختران معتاد مي نشيند . علاقه مندان مي توانند اين برنامه را بر روي موج اف. ام رديف 103/9 مگاهرتز از شبکه راديويي گفت و گو بشنوند.
 نمايش عاشورايي سيد جواد هاشمي در تماشاخانه مهر  - نمايش "دروازه ساعات" نوشته و کار سيد جواد هاشمي از دوشنبه 16 بهمن در تماشاخانه مهر حوزه هنري روي صحنه مي رود.  علاقه مندان براي تماشاي اين اثر مي توانند از روز ياد شده، به جز شنبه ها، ساعت 18/30 عصر به تماشاخانه ي مهر حوزه هنري، واقع در تقاطع خيابان هاي حافظ و سميه مراجعه کنند.
 دبيرشوراي برنامه هاي علمي سيما از خانه کتاب بازديد کرد  - به منظور آشنايي با فعاليتها و دست آوردهاي خانه کتاب، دبيرشوراي برنامه هاي علمي سيما و مدير روابط عمومي سيما به همراه جمعي از مديران گروههاي علمي شبکه هاي سيما از اين موسسه بازديد کردند.
 اعضاي شورانيز از بخشهاي مختلف خانه کتاب از جمله خبرگزاري،شابک،آرشيو،انفورماتيک و.. بازديد نمودند.
 فيلم سينمايي"قاپ زني"دوبله مي شود - فيلم سينمايي"قاپ زني"(snatch)با مديريت
اميرهوشنگ قطعه اي براي پخش از شبکه چهار سيما دوبله مي شود. به گزارش روابط عمومي
سيما، فيلم سينمايي"قاپ زني" به کارگرداني گاي ريتچي (Ritchie Goy)در سال 2001 ميلادي در کشور انگلستان ساخته شده است. گفتني است، علي بابائيان،مترجم اين فيلم سينمايي 104 دقيقه اي اززبان انگليسي به فارسي مي باشد.
 قصه ي يک اثر و بررسي پاسارگاد - برنامه قصه يک اثر از شبکه گفت و گو دوشنبه 16 بهمن ماه مشخصات و وضعيت پاسارگاد را نقد و بررسي مي کند.اين برنامه را ميد رضا پورعلي محمد ، سردبيري ، تهيه ، کارشناسي و اجرا مي کند .
 مراسم نکوداشت"مرضيه دباغ" در موزه امام علي(ع) برگزار مي شود
در ايام گراميداشت دهه فجر فرهنگسراي بانو طي مراسمي از خدمات مرضيه حديدچي(دباغ) در سالهاي مبارزه با طاغوت با عنوان"سفير انقلاب" تجليل مي کند.
اين مراسم با هدف تجليل از خدمات ارزنده مرضيه دباغ در سالهاي مبارزه با رژيم پهلوي و تبعيد رهبر کبير انقلاب امام خميني(ره) و پيروزي انقلاب اسلامي در روز سه شنبه 17 بهمن ازساعت 15 الي 17 در موزه امام علي(ع) برگزار خواهد شد.نکوداشت "سفير انقلاب" با حضور خانم ها تحصيلي، جوشقاني و جمعي از همرزمان مرضيه دباغ برگزار مي شود.

"پارک وي" اريکه ايرانيان را به لرزاند
فريدون جيراني که امسال در بخش مسابقه  سينماي ايران با فيلم «پارک وي» حضور دارد نمايش آخرين ساخته اش در اريکه ايرانيان دو شب قبل با استقبال بيش از حد مخاطبان مواجه شد،در اين فيلم نيما شاهرخ شاهي، رضا آزادي ور، بيتا فرهي، محمدرضا شريفي نيا، نيوشا ضيغمي، آناهيتا نعمتي و مائده طهماسبي به ايفاي نقش مي پردازند.به اعتقاد افرادي که اين فيلم را ديده اند اين فيلم يک سروگردن از قرمز بهترين ساخته جيراني تا به امروز بالاتر است.
البته برخي منتقدان و نويسندگان دريادداشت هاي خود درپيش از جشنواره عنوان کرده بودند اين فيلم يکي از خشن ترين فيلم هاي سال هاي اخير سينماي ايران است  اين فيلم با فيلم نامه اي  از جيراني است و در خلاصه داستان آن آمده : پل پارک وي تهران براي کاميار هدايت تنها يک بزرگراه نيست، بلکه پلي است به سوي رها و روانبخشي، پلي که فکري کند با حرکت خلاف جهت روي آن به قصه  عشق مي رسد، اما نمي داند که سرانجام اين قصه لالايي نيست.


  به بهانه اکران اولين فيلم سينمايي بنياد شهيد و امور ايثارگران در جشنواره فيلم فجر;
دکتر خامه يار:نگاه واقع بينانه "روز سوم" مهمترين وجه تمايز اين فيلم است
فيلم سينمايي "روز سوم" که با سرمايه گذاري بنياد شهيد وامور ايثارگران تهيه شده است و روايتگر آخرين روزهاي مقاومت مردمي خرمشهر است در بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر اکران مي شود.
 دکتر عباس خامه يار، معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران با اعلام اين خبر گفت: "روز سوم" اولين فيلم سينمايي 35 ميليمتري بنياد شهيد و امور ايثارگران است که پس از تجميع سه نهاد ايثارگري در اواسط آبانماه سال جاري در خرمشهر و آبادان کليد خورد و با تلاش فراوان توانست در بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر به عنوان يکي از فيلم هاي مطرح جنگي حضور خود را مسلم سازد.
وي در خصوص ويژگي و برتري اين فيلم نسبت به فيلم هاي مربوط به دفاع مقدس که قبلا ساخته شده است گفت: اگر چه نمي توان به سادگي فيلم هاي قبلي را نقد کرد و ممکن است نسبت به زمان ساخت خودشان مناسب بوده است، اما ادعاي ما اين است که نگاه واقع بينانه "روز سوم" مهمترين وجه تمايز اين فيلم نسبت به فيلم هاي جنگي گذشته است چرا که اعتقاد داريم خرمشهر قبل از سقوط يک شهر با خواسته ها، عشق، آرزو و مسائل عاطفي بوده است و کساني هم که از آن دفاع کرده اند افرادي آسماني نبوده اند بلکه زميني و عاشق زندگي بوده اند ولي در عين علاقه به زندگي، تمام علايق مادي را کنار گذاشته و به دنبال دفاع از شرف و ناموس و وطن خود برمي آيند و اميدواريم که اکران اين فيلم بخشي از زيباترين لحظه هاي دفاع از شرف و ناموس ميهن اسلامي را به نسل جوان منتقل کنيم چرا که اگر بتوانيم واقعيت ها را همانطور که بوده اند به نسل سوم منتقل کنيم پيوستگي را در نسل ها به وجود آورده ايم.
وي در خصوص فيلمنامه "روز سوم" گفت: نگارش فيلم توسط مهدي سجاده چي انجام شده است و لطيفي که سريال موفق صاحبدلان را در کارنامه کاري خويش دارد به محض مطالعه آن به لحاظ نگاه واقع بينانه و عليرغم کارهاي ديگري که به ايشان پيشنهاد شده بود کارگرداني آن را پذيرفت و با همدلي خوبي که بين مجموعه دست اندرکار به وجود آمد فيلم "روز سوم" آماده اکران شد که اميدواريم آن طور که در شان مقاومت مردم کشورمان و مقاومت مردمي ساکنين خرمشهر است بتواند حق مطلب را ادا کند.
معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران ضمن تشکر از مردم و مسوولان شهرهاي آبادان و خرمشهر اظهار اميدواري کرد: نگاه نقادانه مخاطبين و بينندگان جشنواره فيلم فجر بتواند مشوق خوبي براي ادامه انجام کارهايي از اين نوع باشد.  شايان ذکر است: حميد آخوندي به عنوان مجري طرح، شهرام دانشپور به عنوان مدير توليد، امير عباس لطيفي به عنوان دستيار اول کارگردان، امير عزيزي به عنوان دستيار دوم کارگردان، علي محمدي به عنوان دستيار سوم کارگردان، آتوسا شاه سياه به عنوان منشي صحنه، محسن نوروزي به عنوان طراح صحنه و لباس، علي سام خواه به عنوان طراح چهره پردازي، محسن روزبهاني به عنوان مدير جلوه هاي ويژه، امير ربيعي و ساغر ملکيان به عنوان اجراي گريم، شيرين خشايي به عنوان برنامه ريز، کاوه حميدي ايماني به عنوان تدوينگر، بهروز معاونيان به عنوان مدير صدابرداري، حسن فرضي خضرآبادي به عنوان مدير تدارکات، روح الله ميرآخوري به عنوان عکاس، هوشنگ جووند به عنوان مشاور نظامي، ساسان کريمي به عنوان دستيار صدا و نسترن محمودي به عنوان مسوول لباس در اين فيلم حضور دارند.  در اين فيلم بازيگراني مانند پوريا پورسرخ (رضا)، باران کوثري (ياسمن)، بروز ارجمند، شهرام قائدي، مهدي صبائي، مجيد ياسر، مرتضي زارع و جلال حد پور سراج بازي کرده اند.

  17بهمن نشست مطبوعاتي جايزه شهيد غني پور

نشست مطبوعاتي و راديو - تلويزيوني ششمين جايزه شهيد حبيب غني پور روز سه شنبه 17 بهمن ماه برگزار مي شود
در اين نشست خبري ، اميرحسين فردي - دبير ششمين جايزه شهيد حبيب غني پور - به همراه داوران بخش هاي مختلف اين جايزه ، پاسخ گوي سوالات خبرنگاران و کارشناسان امور فرهنگي و ادبي خواهند بود . اين نشست با حضور نمايندگان رسانه هاي جمعي ساعت 10/30 روز سه شنبه در تالار شماره دو حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي شود.
ششمين دوره جايزه شهيد حبيب غني پور روز پنجشنبه دهم اسفند ماه در مسجد جوادالائمه واقع در خيابان قزوين برگزار مي شود
 
جشنواره فيلم هاي ايراني  در انگليس برگزار مي شود

به مناسبت بزرگداشت بيست وهشتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، جشنواره فيلم هاي ايراني از روز چهارشنبه به مدت يک هفته در دو شهر انگليس برگزار مي شود.
علي محمد حلمي رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در انگليس گفت: در اين جشنواره که از 7تا10 فوريه در لندن و  11تا  13فوريه در منچستر برگزار مي شود، چهار فيلم به نمايش در مي آيند.
وي اين فيلمها را «کودک و سرباز»، «اشک سرما»، «پشت پرده مه» و «خيلي دور، خيلي نزديک» به ترتيب به کارگرداني سيد رضا ميرکريمي، عزيزالله حميد نژاد، پرويز شيخ طادي و رضا ميرکريمي معرفي کرد.  حلمي همچنين از برگزاري نمايشگاه عکس و پوستر و فروشگاه کتاب و لوح فشرده در حاشيه برگزاري اين جشنواره خبر داد و گفت هفته فيلمهاي ايراني در دو مرکز علمي «مدرسه عالي مطالعات شرقي و آفريقائي» دانشگاه لندن (سوآز) و دانشگاه منچستر برگزار مي شود.
 مرکز اسلامي منچستر، پرشين سوسيايتي و انجمن اسلامي دانشجويان ايراني در برگزاري اين جشنواره با رايزني فرهنگي ايران همياري دارند.

 جايزه بزرگ سينمايي روزنامه آفرينش

به نظر شما اميدوار کننده ترين فيلم بخش مسابقه بيست و پنجمين جشنواره فجر کدام است؟
به 5 نفر 5 حلقهcb فيلم از توليدات سال 84 سينماي ايران هديه مي دهيم درصورتي که موفق ترين فيلم جشنواره بيست و پنجم فيلم فجر را حدس بزنيدوجايزه بگيريد
آدم (عبدالرضا کاهاني)آفتاب بر همه يکسان مي تابد (عباس رافعي)
اتوبوس شب (کيومرث پوراحمد) اخراجي ها (مسعود ده نمکي)
اقليما (محمدمهدي عسگرپور)باز هم سيب داري (بايرام فضلي)
بچه هاي ابدي (پوران درخشنده)تک درخت ها (سعيد ابراهيمي فر)
دست هاي خالي (ابوالقاسم طالبي)رئيس (مسعود کيميايي)روز برمي  آيد (بيژن ميرباقري)روز سوم (محمدحسين لطيفي)سبيل مردونه (جواد اردکاني)سنتوري (داريوش مهرجويي)سنگ کاغذ قيچي (سعيد سهيلي)قاعده بازي (احمدرضا معتمدي)قفل ساز (غلامرضا رمضاني)مثل يک قصه (خسرو سينايي)
مخمصه (محمدعلي سجادي) مصائب دوشيزه (مسعود اطيابي) ميناي شهر خاموش (اميرشهاب رضويان) پابرهنه در بهشت (بهرام توکلي)پاداش سکوت (مازيار ميري) پارک وي (فريدون جيراني) گوشواره (وحيد موساييان)
شماره تماس سرويس فرهنگ وهنر   :8889049388890492و روابط عمومي 88909727 فقط تا روز 21 بهمن ماه فرصت داريد.لازم به ذکر است : جوايز اين مسابقه از سوي شبکه پخش "بايا" اولين شبکه تخصصي توزيع مويرگي محصولات فرهنگي در کشور به برندگان اهدا مي گردد


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته