جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4612

حمايت دولت از خانه احزاب؛
وزير کشور: احزاب منحل‌شده حکم قضايي دارند


مخالفت دولت با عضويت نمايندگان مجلس در شوراي نظارت بر مذاکرات هسته اي


تشکيل ائتلاف جديد تروريستي «جيش المجاهدين» در سوريه


از بين رفتن حماس به نفع اسرائيل نيست


بوش عامل اخراج من از وزارت خارجه بود


اسرائيل نگران ميانجي‌ گري‌هاي آمريكا


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

آيت الله هاشمي:
با انسجام ملي در مذاکرات زودتر به نتيجه خواهيم رسيد


بررسي طرح رسيدگي دارايي مقامات کشوري در مجمع تشخيص مصلحت


مرگ مشکوک جعبه سياه تروريسم عربستان


سرمقاله


مجمع انتخاباتي فدراسيون کشتي


لغو پروازهاي فرودگاه شيکاگو به دليل بدي آب و هوا


 حمايت دولت از خانه احزاب؛
 وزير کشور: احزاب منحل‌شده حکم قضايي دارند 

 
وزير کشور در پاسخ به پرسشي درباره نحوه صدور پروانه به احزاب گفت: ما در مورد صدور پروانه، بر اساس قانون عمل مي‌کنيم و از زمان آغاز دولت تدبير و اميد تاکنون 19 تقاضا در اين ارتباط به وزارت کشور ارسال شده و وزارت کشور نيز متناسب با قانون احزاب پروانه فعاليت صادر مي‌کند.به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني فضلي در حاشيه در نشست هم‌انديشي با دبيران کل و نمايندگان احزاب و تشکل‌هاي سياسي، در جمع خبرنگاران در برابر پرسشي درباره وضعيت احزاب منحل شده در دولت قبل و درخواست برخي از نمايندگان احزاب در اين جلسه در ارتباط با تعيين تکليف اين احزاب پاسخ داد: طبق قانون احزاب، قوه قضائيه در زمينه انحلال احزاب صاحب اختيار است. اين احزاب حکم قضايي دارند و بايد از طريق قوه قضائيه پيگيري شود و اگر وزارت کشور بتواند کمکي در راستاي احقاق حق انجام دهد، اقدام مي‌کند ولي در نهايت اين امر بر عهده قوه قضائيه است.

وي همچنين در مورد ادامه اينگونه جلسات با نمايندگان احزاب گفت: تاکيد بر اين شد که به صورت دوره‌اي اين جلسات را داشته باشيم. البته ما اميدواريم که جلسه بعدي‌مان در محضر رئيس‌جمهور باشد و در جلسات بعد‌تر از حضور سران قواي ديگر نيز استفاده کنيم که با اين تعامل نظرات و ديدگاه‌ها مطرح شود.رحماني فضلي همچنين در مورد اصلاح قانون احزاب و اينکه دولت قبل لايحه‌اي داده بود و آيا دولت جديد بر اساس همان لايحه عمل مي‌کند؟ اظهار کرد: دولت قبل لايحه‌اي را در مورد اصلاح قانون احزاب نداده بود، بلکه در راستاي اصلاح قانون احزاب و بازنگري در آن با مجلس همکاري‌هايي داشت.

ما در اين دوره در قانون بازنگري‌هايي را انجام داديم و از تجربيات قبلي نيز استفاده کرديم و اکنون پيش‌نويس اين قانون آماده است و ان‌شاءالله آن را در سايت وزارت کشور منتشر مي‌کنيم و يک فرصت يک ماهه مشخص خواهيم کرد که احزاب و کارشناسان نظرات خود را در مورد اين قانون بيان کنند.

وزير کشور در بخش ديگري از گفت‌وگوي خود با خبرنگاران، به عزم دولت براي حمايت از احزاب و همچنين اهميت قانون‌گرايي و رعايت آن از سوي احزاب اشاره کرد و گفت: دولت از فعاليت مجدد خانه احزاب حمايت مي‌کند.وي همچنين در مورد مباحث مطرح شده در مورد يارانه احزاب در راستاي تقويت احزاب اظهار کرد: بايد اين موضوع مورد بررسي قرار بگيرد، ابعاد مختلف آن ديده شود، احزاب ديدگاه‌هايشان را در اين ارتباط به وزارت کشور بدهند و پس از بحث و بررسي، در مورد اين موضوع تصميم‌گيري شود.


 مخالفت دولت با عضويت نمايندگان مجلس در شوراي نظارت بر مذاکرات هسته اي 

 عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: اعضاي هيات نظارت بر تيم مذاکره کننده هسته اي که 4 يا 5 عضو دارد، از سوي مقامات ارشد نظام تعيين شده اند.«ابراهيم آقامحمدي» در گفت وگو با ايرنا در پاسخ به اين سوال که آيا اين هيات در گذشته نيز وجود داشته يا نه؟ گفت: به شکل فعلي پيش از اين چنين هياتي وجود نداشته و احتمالا افرادي اين نظارت را داشته اند.وي تاکيد کرد: تيم تشکيل شده بايد بر اجراي درست آنچه که منويات نظام است، نظارت کرده و برنامه هايي که به آنان داده مي شود را دقيقا اجرايي کند.

نماينده مردم خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که اين چهار يا پنج نفر چه کساني هستند، اظهار داشت: به تدريج اين اسامي مشخص مي شود.آقامحمدي در پاسخ به اين سوال که آيا موافق تشکيل اين هيات ناظر است؟ گفت: با تشکيل چنين هياتي موافقم و آن را به مصلحت مي دانم.اين نماينده مجلس در پاسخ به اينکه آيا نمايندگان مجلس عضو اين تيم هستند، اظهار داشت: نمايندگان مجلس خواستار اين موضوع بودند که از ميان نمايندگان مجلس هم به عنوان ناظر بر تيم مذاکره کننده هسته اي انتخاب شوند، اما رييس جمهوري اين موضوع را قبول نکرد.

وي اظهار داشت: در بحث راکتور اراک استنباط ما اين است که بدون هماهنگي با مقامات ارشد نظام عمل شده و اين جزو خط قرمزهايي بود که بايد رعايت مي شد.آقامحمدي تصريح کرد: البته نمي دانيم تيم مذاکره کننده در چه شرايطي قرار داشت، گر چه ابهامات ديگري هم وجود دارد.

سيد عباس عراقچي شامگاه جمعه و در حاشيه مراسم هفتمين روز درگذشت مادر وزير امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا مبني بر اينکه، آيا نهادي براي نظارت بر عملکرد تيم مذاکره کننده هسته اي تشکيل شده است يا نه، گفت: در اين مورد اطلاعي ندارم.اين در حالي است که اسماعيل کوثري، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس بيان کرده بود که دو عضو به هيات ناظر بر مذاکرات هسته اي اضافه شده است.


 تشکيل ائتلاف جديد تروريستي «جيش المجاهدين» در سوريه 

 يک روزنامه لبناني در گزارشي از پيچيده‌تر شدن وضعيت ميداني در سوريه در پي درگيري شديد ميان داعش و برخي ديگر گروههاي تروريستي تحت لواي جيش المجاهدين در حلب و ادلب خبر داد.

به گزارش مهر، روزنامه لبناني السفير در گزارشي اعلام کرد: اخيرا درگيريهاي شديدي ميان داعش و ديگر گروههاي مسلح که تحت لواي جيش المجاهدين قرار دارند در حلب و ادلب به وجود آمده که اوضاع ميداني در سوريه را پيچيده تر از قبل کرده است.

جيش المجاهدين با صدور بيانيه اي جديد که روز گذشته منتشر شده، نبرد با گروه دولت اسلامي در عراق و شام را علنا اعلام کرده است. در ذيل اين بيانيه عنوان هفت گروه تروريستي که با يکديگر متحد شده اند ديده مي شود.

اين هفت گروه تروريستي شامل گروه "استقم کما امرت"، "تيپ نوزدهم ارتش آزاد" ، گروه مسلح "نورالدين الزنکي" ، تيپ "الانصار" ، "امجاد الاسلام" ، "انصار الخلافه" و "حرکه النور" مي شود.


 از بين رفتن حماس به نفع اسرائيل نيست 

 
ايسنا: رئيس سابق موساد با تاکيد بر اهميت حل هر چه سريعتر مساله فلسطين اقرار کرد: از بين بردن جنبش حماس به نفع اسرائيل نيست.به گزارش خبرگزاري فلسطيني سما، مئيرداگان، رئيس سابق سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي (موساد) با اعلام مخالفتش با خروج نيروهاي اسرائيلي از دره اردن تصريح کرد: هرگونه عقب‌نشيني از اين منطقه بر وضعيت امنيتي اسرائيل تاثيري نخواهد گذاشت.

وي همچنين بر اهميت حل فوري مساله فلسطين جهت ممانعت از تشکيل کشوري با دو مليت مجزا تاکيد و اذعان کرد که حذف جنبش حماس به نفع اسرائيل نيست.رئيس سازمان موساد در ادامه اعلام کرد که بعيد مي‌داند اسرائيل ظرف چند سال آينده هدف تهديد امنيتي واقعي قرار گيرد.


 بوش عامل اخراج من از وزارت خارجه بود 

 
مهر: جک استرا معتقد است که توني بلر تحت فشار کاخ سفيد او را از وزارت خارجه انگليس اخراج کرده است.به نوشته روزنامه ديلي ميل ، جک استرا، وزير امور خارجه اسبق انگليس که در طول جنگ عراق در سال 2003 هدايت دستگاه ديپلماسي انگليس را بر عهده داشت، از اين سمت برکنار و به رياست مجلس عوام تنزل يافت.

وي گفت، پس از آنکه او همکاري انگليس با آمريکا در حمله احتمالي عليه ايران را رد کرد، جرج دبليو بوش، رئيس‌جمهور سابق و جنگ‌طلب آمريکا براي اخراج او از سمتش دست به کار شد.استرا گفت: محافظه‌کارهاي کاخ سفيد از من ناراضي بودند. تاکيد من در سال 2004 بر اينکه جنگ با ايران قابل تصور نيست، حتي باعث بروز درگيري با توني بلر، نخست‌وزير وقت انگليس شد.


 اسرائيل نگران ميانجي‌ گري‌هاي آمريكا  

 
نيوز: جان مک‌کين، سناتور جمهوري‌خواه آمريکا گفت، نخست‌وزير اسرائيل به شدت نگران بخش‌هايي از پيشنهاد وزير امور خارجه آمريکا در ميانجي‌گري براي دستيابي به صلح ميان اسرائيل و فلسطين است.

به گزارش آسوشيتدپرس، جان مک‌کين، سناتورجمهوري‌خواه آمريکايي اين اظهارات را در قدس مطرح کرد؛ جايي که جان کري، وزير امور خارجه آمريکا در دهمين سفر خود به دنبال ميانجي‌گري ميان اسرائيلي‌ها و فلسطينيان براي دستيابي به صلح است.

جان کري در ظرف دو روز دو مرتبه با بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي ديدار کرد و براي سفر به رام‌الله برنامه‌ريزي کرد. وي در آنجا با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين ديدار کرده است. سناتور مک‌کين گفت که با نگراني‌هاي نتانياهو درباره اين مساله که آيا بخشي از برنامه جان کري قابل اجراست يا خير موافق است.


 يک نکته از هزاران 

 سازمان پزشکي قانوني کشور اعلام کرد: در هشت ماهه امسال 13 هزار و 140 نفر در حوادث رانندگي جان خود را از دست دادند، اين آمار در مقايسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد تلفات حوادث رانندگي 14 هزار و 125 نفر بود، هفت درصد کاهش يافته ‌است. اين درحالي است كه اين كاهش آمار تلفات همچنان بيانگر تلفات 1625 نفري در هر ماه مي باشد!!.

شايد اگر محور طرح‌هاي افزايش جمعيت را بر بهبود سيستم حمل و نقل و وضعيت جاده‌هاي كشور متمركز كنيم، سالانه در حدود 20 هزار نفر از جمعيت كشور كسر نخواهد شد!.


 ميز خبر 

حمايت سازمان ملل از دعوت ايران به ژنو2

سازمان ملل با صدور بيانيه اي اعلام کرد: اميدواريم وزيران خارجه روسيه و آمريکا در مذاکرات درباره حضور ايران در کنفرانس ژنو 2 به توافق برسند.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري ايتارتاس، "مارتين نسيرکي" سخنگوي سازمان ملل اعلام کرد: ما اميدواريم که وزيران خارجه آمريکا و روسيه در مذاکرات آتي و قريب الوقوع خود درباره مشارکت ايران در کنفرانس بين المللي درباره سوريه (ژنو 2) به توافق برسند.وي افزود: جان کري و سرگئي لاوروف وزيران خارجه آمريکا و روسيه با توجه به اينکه پيشنهاد دهندگان کنفرانس ژنو 2 هستند، مذاکراتي را در اين باره (مشارکت ايران) خواهند داشت و ما در انتظار نتيجه اين مذاکرات هستيم.

سخنگوي سازمان ملل البته به زمان ديدار آتي ميان لاوروف و کري اشاره اي نکرد.خاطرنشان مي شود "بان کي مون" دبيرکل سازمان ملل اخير دعوتنامه هايي براي برخي کشورها در زمينه حضور در کنفرانس ژنو 2 ارسال کرد، اما اين دعوتنامه براي ايران هنوز ارسال نشده است.

هند به آمريکا هشدار داد

درپي تخلف سفارت آمريکا در هند از قوانين اين کشور، دهلي نو با صدور اخطاريه اي خواستار تبعيت اين سفارتخانه از قوانين و مقررات در هند شد.پايگاه اينترنتي نيوز به نقل از منابع رسمي گزارش داد دولت هند با ارسال يک اخطاريه به سفارت آمريکا و تعيين مهلت زماني تا تاريخ 20 ژانويه (30دي) ، اين سفارتخانه را ملزم به تبعيت از قوانين هند و نيز مقررات جاري شهردهلي نو پايتخت اين کشور کرد.

دراين اخطاريه با اشاره به فعاليت هاي سفارت آمريکا ذکر شده است که هرگونه اقدامي از سوي ديپلمات ها و نهادهاي آمريکايي بايد با دريافت مجوز از دولت هند و مطابق با قوانين اين کشور صورت گيرد بطوري که حتي فعاليت هايي تحت عنوان امور فرهنگي دراين مرکز که شامل پخش فيلم بدون دريافت مجوز بوده است، اکنون بايد با اجازه دولت هند انجام شود.

فرار فرمانده برجسته طالبان از زنداني در افغانستان

"ميرويس ميرزاکوال" سخنگوي استاندار بادغيس افغانستان گفت:ملا نور محمد، يکي از فرماندهان برجسته گروه طالبان که در استان بادغيس زنداني بود، از بيمارستان زندان گريخت.به گزارش ايرنا، سخنگوي استاندار بادغيس گفت: ملا نور محمد 5 سال از محکوميت 6 ساله خود را سپري کرده بود و يک سال بيشتر از محکوميتش باقي مانده بود که فرار کرد.

بر اساس گزارشها ملانورمحمد، از فرماندهان سرشناس طالبان در بادغيس افغانستان است که در بسياري از عمليات هاي هراس افکني و ترور مقامهاي دولتي و بمب گذاري دست داشته است.گروه طالبان در همين حال ادعا کرد فرمانده زندان بادغيس و 8 تن ديگر از سربازان اين زندان به گروه طالبان پيوسته اند.

پس از 50 سال،

خريد و فروش خودرو در کوبا آزاد شد

دولت کوبا در ادامه اصلاحات و ارائه آزادي‌هاي بيشتر به مردم، قانون جديد اجازه فروش خودروهاي صفر و کارکرده را براي اولين بار پس از 50 سال صادر کرد.به گزارش بي‌بي‌سي، رائول کاسترو، رهبر کوبا اخيرا قانون 1962 را که به موجب آن فروش خودروها را محدود مي‌کرد، تغيير داد و طي حکمي جديد، از اين پس شهروندان اين کشور آمريکاي جنوبي مي‌توانند به فروش موتورسيکلت، ون و ميني‌بوس بپردازند.

روزنامه دولتي "گزت" نوشت: اين اقدام مي‌تواند باعث تحول و توسعه حمل و نقل عمومي شود که يک اولويت به نفع مردم است. همچنين عايدات بر درآمدهاي اضافي شامل ماليات کسب شده از فروش خودروها نيز براي تامين مالي اين مساله صرف خواهد شد.اگر چه، قيمت‌هاي نجومي خودروها احتمالا باعث مي‌شود تا شهروندان متوسط کوبايي نتوانند پس از فروش، خودرو بخرند.

دولت کوبا که ورود خودرو به کشور را تحت کنترل دارد، 20 درصد مبلغ اضافي براي خودروي جديد اعمال مي‌کند و نمايندگي‌ها و عاملان فروش خودرو نيز هشت درصد ديگر به مبلغ خودرو مي‌افزايند.


 ميز خبر 

ايران به اجلاس امنيتي مونيخ دعوت شد

رئيس کنفرانس امنيتي مونيخ از ايران خواست يک نماينده عالي‌رتبه به پنجاهمين نشست اين رويداد بين‌المللي اعزام کند.به گزارش ولفگانگ ايسچينگر، رئيس کنفرانس امنيتي مونيخ گفت که يک دعوتنامه براي جمهوري اسلامي ارسال شده است و افزود که انتظار دارد محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران و يا يک مقام عالي‌رتبه ديگر در اين کنفرانس حضور يابد.

به گزارش شبکه خبري پرس تي‌وي، پنجاهمين کنفرانس امنيتي مونيخ قرار است از 31 ژانويه تا دوم فوريه 2014 برگزار شود.در اين کنفرانس تصميم‌گيران عالي رتبه در زمينه سياست خارجي و امنيتي، فعالان بخش تجاري و نيز نمايندگان جامعه مدني حضور خواهند داشت.

شوراي مخالفان سوريه، ژنو2 را تحريم کرد

شوراي مخالفان سوريه اعلام کرد در نشست صلح ژنو 2 که با هدف حل بحران سوريه برگزار مي‌شود شرکت نمي‌کند.به گزارش پايگاه اينترنتي الجزيره، شوراي مخالفان سوريه، يکي از گروه‌هاي اصلي ائتلاف مخالفان سوريه در نشستي که روز جمعه در شهر استانبول ترکيه برگزار شد اعلام کرد در نشست صلح ژنو2 که قرار است 22 ماه جاري ژانويه (دوم بهمن) برگزار مي‌شود شرکت نمي‌کند.در اين نشست که توسط دبير خانه شوراي مخالفان سوريه برگزار شد، حاضران در خصوص موضع اين شورا براي شرکت در کنفرانس ژنو2 گفت‌وگو کردند.اين تصميم شوراي مخالفان سوريه دو روز پيش از نشستي اتخاذ شد که قرار است با حضور ائتلاف مخالفان سوريه و گروه‌هاي مخالف در خصوص ژنو 2 برگزار شود و طي اين نشست مخالفان درباره مشارکتشان در ژنو2 تصميم گيري خواهد کرد.

کنترل فلوجه عراق به دست القاعده افتاد

شبکه خبري اسکاي نيوز عربي اعلام کرد، شهر فلوجه در غرب عراق از کنترل دولت خارج شده و به دست القاعده افتاده است. شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، خبرگزاري فرانسه اعلام کرد، شهر الفلوجه در استان الانبار در غرب عراق از کنترل ارتش خارج شده و به دست گروه‌هاي مسلح القاعده افتاده است.در همين راستا منابع عراقي اعلام کردند که اعضاي گروه تروريستي "دولت اسلامي عراق و شام" شماري از سربازان لشکر 53 ارتش عراق در فلوجه را به اسارت گرفتند و يک ساختمان در اين شهر را به طور کامل منهدم کردند.علاوه بر اين القاعده پادگان "المزرعة" متعلق به ارتش عراق را در فلوجه به محاصره خود درآورده است. شبکه اسکاي نيوز عربي نيز گزارش داد که بالگردهاي ارتش عراق مرکز فلوجه را بمباران کردند.

از سوي ديگر، شبکه اسکاي نيوز عربي اعلام کرد: درگيري ميان نيروهاي عراقي با گروه‌هاي مسلح در استان الانبار به اطراف بغداد، پايتخت عراق کشيده شده و افراد مسلح وابسته به القاعده تلاش کردند تا به زندان ابوغريب حمله کنند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت هجدهم:

در طول سه جلسه اي که براي بررس جنبه هاي مديريتي ومالي، فني و اطلاعاتي برگزار شد، وبر اساس بحثي که صورت گرفت، ديدار متخصصين به پيشنهادهاي زير منجر شد:

1. فراخوان براي نهايي کردن جنبه هاي مربوط به منابع انساني وضوابط قانوني، همچنين نيازهاي فني و اطلاعاتي پروژه.

2. درعوت از بخش هاي همکاري کننده براي تهيه يک فرمول عمومي براي جنبه مالي، با توجه به بررسي اصلاحات ارائه شده درطول ديدار.

3. فراخوان براي تسهيل يک ديدار بين المللي جهت مسئولين و متخصصين رشته ها به منظور معرفي پروژه هاي مربوط به جنبه هاي فني، قانوني، انساني واطلاعاتي براي تکميل جنبه هاي مختلف اين پروژه.

4. تأکيد بر اهميت تاسيس دانشگاه مجازي در امارات متحده عربي، به خاطر محل جغرافيايي آن و تجربيات فن آوري.

5. فراخوان براي سازمان هاي تخصصي ومالي، همچنين دانشگاه هاي عضو تا از " تامين مالي دانشگاه اسلامي مجازي" به عنوان يک راه براي ترويج يکپارچگي دانشگاه اسلامي و فعال کردن خلاقيت دانشگاه حمايت نمايند.

6. فراخوان مؤسسات رسانه اي عربي اسلامي براي تبليغ کردن وحمايت از پروژه براي ترويج آموزش دانشگاه اسلامي و ساختن توانايي هاي دانشجويان آن.

در انتهاي ديدار، متخصصين تحسين وتشکر خودرا از عاليجناب دکتر عبداله جاسبي، رئيس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، رياست دانشگاه آزاد اسلامي، از عاليجناب دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري، مديرکل آيسيسکو، دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، واز عاليجناب دکتر اسماعيل محمدالبشري، رئيس دانشگاه شارجه براي همکاري عالي وپيگيري منظم وپياده کردن اين پروژه مهم تمدني، به عمل آوردند.

4- سمپوزيوم بين المللي درمورد: شهرهاي تاريخي اسلامي درقرن بيست و يکم ( دانشگاه معماري و ساختمان آذربايجان، 19تا21 نوامبر 2007):

دريک پيشنهاد براي حمايت از تعامل بين دانشگاه هاي عضو وافزايش همکاري درجهت مشخص کردن ارزش هاي ميراث تمدني اسلامي وتوسعه جنبه هاي معماري وصنايع ظريف آن، دانشگاه معماري و ساختمان آذربايجان، سمپوزيوم بين المللي درمورد " شهرهاي تاريخي اسلامي درقرن بيست ويکم" درشهرپايتخت آذربايجان (باکو) ازتاريخ 19 تا21 نوامبر 2007، در همکاري با آيسيسکو،FUIW، وزارت فرهنگ، ورازت آموزش، وزارت جوانان و ورزش آذربايجان برگزار کرد.


 آيت الله هاشمي:
 با انسجام ملي در مذاکرات زودتر به نتيجه خواهيم رسيد 

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در سخنراني خود در کنگره «حماسه اقتصادي و نقش متخصصان در دولت جمهوري اسلامي ايران» با بيان اينکه "حماسه سياسي به عهده مردم بود و مردم بسيار خوب آن را خلق کردند"، خاطرنشان کرد: حماسه سياسي به تصريح رهبري، انتخابات بود. مردم در خلق حماسه سياسي کوتاه نيامدند و انتخابات جالبي را برگزار کردند.

به گزارش ايسنا، اين عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه با بيان اينکه "کسي در انتخابات گذشته ترديدي نداشت"، تصريح کرد: مردم همچنان نشان دادند که در صحنه هستند. وي با اشاره به موضوع حماسه اقتصادي، گفت: البته حماسه اقتصادي مثل حماسه سياسي نيست که در کوتاه‌مدت انجام شود. آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه با بيان اينکه "سند چشم‌انداز 20 ساله، بر اساس حرکت دانش‌محور بنيان شده است"، افزود: مجلس در اين رابطه بايد مقررات لازم را فراهم کند و دولت هم بايد مديريت شايسته‌اي داشته باشد.

رييس تشخيص مجمع مصلحت نظام با اشاره به اينکه "تحريم‌ها و مديريت‌هاي نامناسب، مشکل اصلي براي تحقق حماسه اقتصادي است"، خاطرنشان کرد: دولت موفق شد در مذاکرات هسته‌اي گام اول را درست بردارد؛ اگرچه انتقاداتي هم نسبت به دولت وجود دارد و نمي‌توان گفت چرا عده‌اي انتقاد مي‌کنند، ولي بايد دانست که گام اول، گام کوچکي نيست، زيرا طرف مقابل ما قدرت‌هاي اول جهان هستند و تحريم‌ها هم ناشي از تصويب شوراي امنيت است.

مذاکره‌کنندگان بايد احساس پشت‌گرمي کنند

وي با اشاره به اينکه "مواجهه با 1+5 بايد توسط يک دولت انجام شود"، تاکيد کرد: اين مذاکرات سخت، فني، پيچيده و چندوجهي است که مذاکره‌کنندگان بايد احساس پشت‌گرمي کنند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همچنين افزود: مجلس سنا به دنبال تصويب تحريم‌هاي جديدي بود که کاخ سفيد در مقابل آن ايستاد، زيرا آنها فهميدند که تحريم ايران به نفع اقتصاد و امنيت جهان نيست.

وي با بيان اينکه "اگر انسجام ملي در اين مذاکرات وجود داشته باشد، زودتر به نتيجه خواهيم رسيد"، تصريح کرد: غرب با مشاهده اختلاف در کشور، فشارها را بيشتر خواهد کرد؛ البته حزب جمهوريخواه در آمريکا هم نمي‌خواهد دموکرات‌ها موفق شوند زيرا در آمريکا انتخابات در پيش است و جمهوريخواهان نمي‌خواهند دموکرات‌ها اين مساله پيچيده جهاني را حل کنند.

ايران مي‌تواند نقطه قابل اعتمادي براي حفظ منطقه باشد

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به وجود ناامني‌ها و خشونت‌ها در منطقه خاورميانه نيز گفت: ايران در منطقه، يک وزنه بزرگ است و اگر دنيا اجازه دهد، ايران مي‌تواند نقطه قابل اعتمادي براي حفظ منطقه باشد.

در مذاکرات امتيازي نداده‌ايم

آيت‌الله هاشمي در ادامه به مذاکرات هسته‌اي با گروه 1+5 اشاره کرد و افزود: ما در اين مذاکرات امتيازي نداده‌ايم. البته اسرائيل به آمريکا مي‌گويد که ايران همه کشورهاي 1+5 را دست انداخته است. ما اميدواريم در ادامه، غرب از خود بي‌اعتمادي نشان ندهد زيرا اگر غربي‌ها حسن‌نيت نشان دهند و بخواهند مسئولانه مساله هسته‌اي حل شود، زمان زيادي نياز نيست.

وي افزود: آنها به ما مي‌گويند که به ما اعتماد ندارند، در حالي که رهبر ما فتوا داده است که ما به دنبال ساخت بمب هسته‌اي نيستيم. آنها از ما شفاف‌سازي مي‌خواهند که ما در اين راستا هم عمل کرده‌ايم. ما اجازه بازديد از مکان‌هاي مورد نياز آژانس را داده‌ايم اما آنها بايد بدانند اگر هدفشان باج‌خواهي است، به هدف خود نخواهند رسيد.

نياز نداريم چيزي را مخفي کنيم

رييس تشخيص مجمع مصلحت نظام در ادامه يادآور شد: در اين مدت شش ماهه، آنها به دنبال سنجش اعتماد هستند. ما هم به دنبال سنجش اعتماد آنها هستيم. ما اگر ببينيم آنها نسبت تعهدات خود کوتاهي مي‌کنند، به آنها اعتماد پيدا نمي‌کنيم. ما نياز نداريم چيزي را مخفي کنيم و من مطمئنم دولت و رهبري از اعتمادسازي ابايي ندارند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه به ترکيب کابينه دولت اشاره کرد و با بيان اينکه "دولت موفق شده است در تشکيل کابينه گام‌هايي بردارد"، خاطرنشان کرد: اگرچه نسبت به انتخاب کابينه منتقداني هم وجود دارد.

اگر مذاکرات سريع‌تر به نتيجه برسد، راه‌هاي دسترسي به منابع آغاز مي‌شود

وي همچنين گفت: اگر مذاکرات سريع‌تر به نتيجه برسد، راه‌هاي دسترسي به منابع آغاز مي‌شود و اگر منابع آزاد شود، ما به سرعت مي‌توانيم برنامه‌هاي خود را تکميل کنيم. راه درست اين است که تلاش مضاعف کنيم و در کنار تلاش خود، هم شفاف‌سازي و هم اعتمادسازي کنيم. به گفته اين عضو مجلس خبرگان رهبري، اگر غرب بخواهد با انصاف رفتار کند، ما به هدف خود مي‌رسيم و حماسه اقتصادي آغاز مي‌شود.

در سال‌هاي اخير از سند چشم‌انداز عقب مانديم

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همچنين اضافه کرد: مديران لايق و متخصصان ارزشمند مي‌توانند حماسه اقتصادي را خلق کنند. رييس تشخيص مجمع مصلحت نظام افزود: با اين وجود، دولت به دنبال حل اين مشکلات است. ما بايد از دولت حمايت کنيم تا به اين وسيله عقب‌ماندگي از سند چشم‌انداز 20 ساله را جبران کنيم، زيرا در سال‌هاي گذشته از اين برنامه عقب افتاده‌ايم.


 بررسي طرح رسيدگي دارايي مقامات کشوري در مجمع تشخيص مصلحت 

مصوبه مجلس درباره طرح رسيدگي به دارايي مقامات، مسئولان و کارگزاران کشور که به دليل مغايرت با قانون اساسي و شرع ، مورد ايراد شوراي نگهبان قرار گرفته و براي رفع اختلاف به مجمع ارجاع شده بود، امروز مجمع تشخيص مصلحت نظام مطرح شد.به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام،‌ اعضا پس از بحث و بررسي‌ اين موضوع و استماع نظر حقوقدانان و فقهاي شوراي نگهبان و مخالفت رئيس قوه قضاييه، به دليل عدم تأمين منابع مالي اجراي طرح و به‌ويژه با استناد به نامه دفتر رهبري معظم انقلاب به شوراي نگهبان، در مورد ضرورت تأمين بار مالي همه مصوبات مجلس شوراي اسلامي، پس از رأي‌گيري به اتفاق آراء مقرر شد اين موضوع در کميسيوني ويژه با حضور نمايندگاني از دولت، مجلس و قوه قضاييه، به منظور رفع ابهامات و نزديک‌تر شدن ديدگاه‌هاي سه قوه مطرح شود تا روشي عملي و قابل اجرا براي قوه قضاييه و دولت به مجمع پيشنهاد گردد.


 مرگ مشکوک جعبه سياه تروريسم عربستان 

عامل سعودي انفجار سفارت ايران در بيروت به طرز مشکوکي جان سپرد.به گزارش عصر ايران به نقل از رسانه هاي لبناني، "ماجد الماجد" شهروند سعودي و رهبر گروه تروريستي "عبدالله عزام" که در بازداشت ارتش لبنان قرارداشت؛ به طرز مشکوکي جان باخت.ارتش لبنان چند روز پيش از اين از دستگيري ماجد الماجد خبر داده و او را فردي خطرناک توصيف کرده بود.روزنامه لبناني النهار نوشته است: ماجد الماجد به دنبال بي ثباتي وضعيت جسماني اش پس از دستگيري به دست ارتش، جان سپرد.قبل از اين برخي گزارش ها از ارتباط نزديک مقامات جاسوسي و امنيتي عربستان سعودي با ماجد الماجد حکايت داشت.پيش از درگذشت ماجد الماجد به دست ارتش لبنان، دولت ايران از قصد خود براي اعزام هياتي به لبنان براي مشارکت در بازجويي از وي خبر داد اما به سرعت، عربستان سعودي با تقاضاي ايران براي مشارکت در بازجويي از اين متهم امنيتي مخالفت کرد.ماجد الماجد همچنين بارها با سفر به کشورهاي جنوب خليج فارس، زمينه جذب و انتقال پول هاي زيادي را براي گروه هاي تندرو اسلامي در سوريه فراهم مي کرد.سايت روزنامه لبناني الاخبار هم در اين باره نوشت: الماجد مطالب سري و محرمانه بسياري را در اختيار داشت.او در کشورهاي مختلف از جمله عربستان سعودي، عراق، سوريه، لبنان، افغانستان و پاکستان سابقه فعاليت و با بسياري از رهبران مياني و ارشد القاعده به طور مستقيم همکاري يا ارتباط داشت.علاوه بر اين، ماجد اطلاعات زيادي را درباره اعضاي ارشد القاعده، وسايل و ابراز فعاليت و تغييرات ايجاد شده در القاعده عراق پس از حمله نظامي آمريکا در اختيار داشت.


 سرمقاله 

 ضرورتهايي واجب تر از اقتصاد

حميدرضا عسگري

درطي چند سال گذشته به واسطه عملكرد ضعيف كشور در عرصه اقتصاد و توليد، همچنين تنش‌هاي فراوان خارجي فشارسنگيني بر جامعه تحميل شد. جنس اين مشكلات به گونه‌اي بود كه معيشت عامه مردم را تحت تاثير قرار داد و آثار و تبعات آن همچنان احساس مي‌شود.

اما اين ضعف‌ها و مديريت‌هاي غيركارشناسي كه موجب ركود توليد، گراني وتورم، بيكاري و...گرديده، تبعات بسيار نگران كننده ديگري جداي از عوامل اقتصادي به وجود‌ آورده است.

بي ثباتي‌ قيمت‌ها دراين مدت باعث شد تا بسياري از توليدكنندگان، واردكنندگاه و فروشندگان به طمع كسب سود بيشتر سوار برموج اقتصاد شوند وهيچ قيدي نسبت به رعايت اخلاق و مراعات حال مصرف كننده را لحاظ نكنند. دروغ عاملي است كه هركاري را به فساد مي‌كشد. رواج دروغ در فضاي كسب و كار موجب پنهان كاري‌ها و افزون خواهي‌ها درمعاملات گرديده و اعتماد مردم را نسبت سلامت بازار خدشه دار كرده است.

البته دراين ميان ضعف‌هاي نظارتي دستگاه‌هاي مسول خود عاملي بر تشديد آتش اين افزون خواهي‌ها بود كه نتوانستند به موقع وارد عمل شوند و با متخلفان برخورد قانوني كنند. گسترش بي اخلاقي در فضاي اقتصادي موجب شد تا گران كردن كالاها به امري عادي تبديل شود و محصولاتي همچون لبنيات هفته به هفته و ماه به ماه گران تر شوند.

اگر تورم و بيكاري زياد شود بالاخره با فرمول‌هاي اقتصادي ممكن است در كوتاه يا بلند مدت اصلاح شود اما اگر اعتماد اجتماعي كم شود و دروغ و دزدي و ريا در جامعه توسعه يابد آيا با چندين سال قابل اصلاح است؟! .

متاسفانه دراين ايام شاهد سوءرفتارها و فسادهاي بسياري درعرصه‌هاي مختلف بوديم و مطرح شدن پرونده‌هايي همچون فساد سه هزارميلياردي و ديگر پرونده‌هاي فساد مالي كه ارقام نجومي دارند، نشان از نفوذ وتاثير بي اخلاقي‌ها درون ساختاراداري و اقتصادي كشور مي‌باشد.

نمي‌توان كتمان كرد كه اين ناهنجاري‌ها تا حدودي به درون جامعه و فعاليت‌هاي روزمره نيز رسوخ كرده است، اما بايد با سالم سازي رفتارها و پالايش سيستم‌هاي مديريتي اعتماد را به نزد افكار عمومي بازگرداند.

جايگزين كردن الگويي مناسب براي يك رفتار و عادت ناهنجار كه به عرف تبديل شده بسيار مشكل است. لذا ضروريست تا مسولان ضمن اهميت دادن به سامان دهي فرمول‌هاي علمي اقتصاد كشور، به پاك سازي ساختار اقتصاد از مفسده‌ها و نيروهايي كه كارنامه مثبتي در انجام وظايف نداشته‌اند، نگاهي ويژه داشته باشند.

مسلماً با شفاف سازي‌ها و مشخص بودن روند فعاليت‌هاي كلان اقتصادي وضعيت ثبات و اعتماد به فضاي جامعه بازخواهد گشت و اقتصاد كشوراز آلودگي‌هاي خرد و كلاني كه امروز شاهد آن هستيم پاك خواهد شد.

اين امر مسلتزم مقيد بودن مسولان به قانون و برخورد جدي و بي ملاحظه با خاطيان و زياده‌خواهان مي باشد تا از اين طريق ضمن جلب اعتماد عمومي، ريشه بسياري از ناهنجاري‌هايي كه درپي مفسده‌هاي اقتصادي گريبان گير جامعه گرديده، خشكانده شود.


 مجمع انتخاباتي فدراسيون کشتي 


 لغو پروازهاي فرودگاه شيکاگو به دليل بدي آب و هوا 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته