جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4612

با اعلام ظرفيت پذيرش دوره‌ها؛
تکميل ظرفيت کارداني فني حرفه‌اي و غيرانتفاعي‌ها از فردا آغاز مي‌شود


17 دي؛ آخرين مهلت ثبت‌نام آزمون دستياري


خبر


خبر


 با اعلام ظرفيت پذيرش دوره‌ها؛
 تکميل ظرفيت کارداني فني حرفه‌اي و غيرانتفاعي‌ها از فردا آغاز مي‌شود 

 
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت‌نام تکميل ظرفيت برخي کد رشته محل‌هاي کارداني دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي و موسسات غيرانتفاعي سال 92 از فردا؛ دوشنبه 16 دي ماه خبر داد.دکتر حسين توکلي در گفت‌و‌گو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا(، درباره شرايط ثبت‌نام در اين تکميل ظرفيت، گفت: داوطلباني که در آزمون دوره‌هاي کارداني نظام جديد براي آموزشکده‌هاي فني و حرفه‌اي و موسسات غيرانتفاعي سال 92 ثبت‌نام کرده (اعم از حاضران و غايبان) و همچنين داوطلباني که در اين آزمون ثبت‌نام نکرده‌اند، مي‌توانند براساس اطلاعيه تکميل ظرفيت بهمن 92 در برخي از کدرشته محل‌هاي تحصيلي ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند.

وي افزود: اين ثبت‌نام در برخي از کدرشته‌محل‌هاي تحصيلي آموزشکده‌هاي فني و حرفه‌اي که بر اساس نمره آزمون و از بين شرکت‌کنندگان در آزمون و همچنين براي برخي کدرشته‌محل‌هاي موسسات غيرانتفاعي که پذيرش در آن‌ها منحصرا براساس سوابق تحصيلي انجام مي‌گيرد، صورت خواهد گرفت.

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به آغاز ثبت‌نام اين مرحله از روز دوشنبه 16 دي ماه، اظهار کرد: شرايط و ضوابط ثبت‌نام و پذيرش در اين مرحله، در اطلاعيه سازمان سنجش از فردا بر روي سايت سازمان به نشاني www.sanjesh.org قرار داده خواهد شد و همچنين در نشريه پيک سنجش روز دوشنبه 16 دي ماه منتشر مي‌شود.توکلي خاطرنشان کرد: تمامي داوطلبان مي‌توانند براساس ضوابط مندرج در اطلاعيه به سايت سازمان مراجعه و پس از پرداخت مبلغ 35 هزار ريال نسبت به ثبت‌نام و تکميل فرم تقاضانامه الکترونيکي اقدام کنند.

وي با اشاره به ظرفيت پذيرش در اين دوره تصريح کرد: ظرفيت پذيرش جمعا 85 هزار و 457 نفر است که از اين تعداد 680 نفر براي دوره روزانه، 444 نفر شبانه فني وحرفه‌اي و 84 هزار و 333 نفر در موسسات غيرانتفاعي پذيرفته خواهند شد.


 17 دي؛ آخرين مهلت ثبت‌نام آزمون دستياري 

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت با اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام چهل و يکمين آزمون دستياري رشته‌هاي پزشکي تا روز سه‌شنبه 17 دي، گفت: تاکنون 4900 داوطلب نسبت به ثبت‌نام اقدام کرده‌اند.

برگزاري آزمون در ارديبهشت

غلامرضا حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به مهلت ثبت‌نام داوطلبان تا روز سه‌شنبه از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشاني www.sanjeshp.ir گفت: مهلت ويرايش اطلاعات آغاز شده است و داوطلباني که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند، مي‌توانند نسبت به انجام ويرايش اطلاعات اقدام کنند.

وي همچنين درخصوص تعيين مهلت مجدد براي جاماندگان از ثبت‌نام،‌ تصريح کرد: براي داوطلباني که از ثبت‌نام در اين دوره از آزمون جا مانده‌اند، مهلت مجددي از پنجم بهمن ماه در نظر گرفته شده است.رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت با بيان اينکه آزمون اين دوره بدون تغيير و همانند سال گذشته برگزار مي‌شود، خاطرنشان کرد: تنها زمان آزمون تغيير کرده است و بر اين اساس آزمون دستياري چهل و يکم در 11 ارديبهشت ماه سال 93 برگزار مي‌شود.

حسن‌زاده در پايان گفت: براساس تصميمات اتخاذ شده، مقرر شد هر گونه تصميم‌گيري براي تغيير و تحول از دوره بعدي آزمون دستياري انجام مي‌شود.


 خبر 

 رييس صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي:

يک سوم دانشجويان متقاضي وام هستند

رييس صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه يک سوم دانشجويان اين دانشگاه متقاضي وام هستند، گفت: صندوق رفاه دانشجويان تنها بخشي از اين نياز را پاسخگوست.به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا،رضا سعيد رييس صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه منابع صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي از محل شهريه دانشجويان تأمين مي‌شود، خاطر نشان کرد: واحدها و مراکز دانشگاهي در پايان هر سال مالي دو درصد از درآمد خود را به اين صندوق اختصاص مي دهند.

وي ادامه داد: صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي از محل درآمد خود وامهاي تأمين شهريه، قرض‌الحسنه ضروري، قرض‌الحسنه ازدواج، قرض‌الحسنه تأمين مسکن و کمک هزينه تحصيلي به دانشجويان مي‌دهد.

سعيد با تأکيد بر اينکه وام به تمامي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي تعلق مي‌گيرد، اظهار کرد: با توجه به شرايط و توان اقتصادي دانشجويان زمان بازپرداخت وام متفاوت است، به گونه‌اي که وام کوتاه مدت در طول ترم، وام ميان مدت در اقساط 36 ماه و وام بلندمدت در اقساط 60 ماه تسويه مي‌شود.وي گفت: در نيمسال اول سال تحصيلي جاري از محل منابع صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي به 160 هزار دانشجو، 1100 ميليارد ريال وام و از محل بودجه دولت 400 ميليارد ريال به 30 تا 40 هزار دانشجو وام پرداخت شده است.

رييس صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي افزود: پيش بيني مي‌کنيم تا پايان سال از محل منابع اين صندوق با اعتباري نزديک به 2600 ميليارد ريال به 450 هزار دانشجو تسهيلات ارائه شود.سعيد ادامه داد: اگر دولت براي نيمسال دوم 400 ميليارد ريال اعتبار به دانشگاه آزاد اسلامي اختصاص دهد، مي‌توان به حدود 30 تا 40 هزار دانشجو وام اعطاء کرد.

وي به نحوه پرداخت اعتبار صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در سال 91 اشاره و تصريح کرد: در سال 91 از محل منابع صندوق دو هزار و 326 ميليارد ريال وام تأمين شهريه، 25 ميليارد و 826 ميليون ريال وام کمک هزينه تحصيلي، هشت ميليارد و 800 ميليون ريال وام مسکن، 54 ميليارد ريال وام ازدواج و هفت ميليارد ريال وام ضروري پرداخت شده است.

وي افزود: 419 هزار دانشجو وام تأمين شهريه، 5341 دانشجو وام کمک هزينه تحصيلي، 1893 نفر وام مسکن، 4584 نفر وام ازدواج و 978 نفر وام ضروري دريافت کرده‌اند.رييس صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به 640 ميليارد ريال سهم اين دانشگاه از بودجه دولت براي وام در سال91، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي اين مبلغ را به 80 هزار دانشجو وام بلندمدت با بازپرداخت بعد از فراغت از تحصيل پرداخت کرده است.

وي با اشاره به اينکه دانشگاه آزاد اسلامي داراي يک ميليون و 500 هزار دانشجو است، گفت: هر ساله 300 هزار دانشجو متقاضي وام بلندمدت هستند که اعتبار صندوق رفاه دانشجويان اين دانشگاه تنها پاسخگوي 100 هزار دانشجو است.سعيد در پايان با اشاره به افزايش تورم، تعداد دانشجو و مشکلات مالي دانشجويان، خواستار افزايش سهم دانشگاه آزاد اسلامي از محل بودجه دولتي و رديف بودجه مستقل به منظور ارائه وام به دانشجويان شد.

بازديد معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي از واحدهاي ماهشهر و خورموج

معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه حضور خود در استان خوزستان از دانشگاه آزاد اسلامي واحد ماهشهر بازديد کرد. به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا، محسن هاشمي رفسنجاني در حاشيه بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي ماهشهر اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي با بيش از 400 واحد و مرکز و حدود 130 واحد سما در اقصي نقاط کشور در حال فعاليت است.وي افزود: در دو، سه سال گذشته شاهد يک تورم لجام‌گسيخته بوديم که باعث شده اکثر پيمانکارهاي دانشگاه آزاد به دليل قراردادهايي که با قيمت ثابت داشتند دچار مشکل شوند و اختلافاتي بين کارفرما و پيمانکاران ايجاد شود .

معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي تصريح کرد: همين مسئله باعث رکود فعاليت‌هاي عمراني دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور شده است .هاشمي با بيان اينکه قوانين موجود، دست رؤساي واحدهاي دانشگاهي را بسته است، گفت: پيمانکاران درخواست‌هايي مبني بر افزايش نرخ دارند و تعديل‌هايي را تقاضا مي‌کنند که اين مسائل باعث مي‌شود رؤساي واحدها نتوانند با قوانين موجود دانشگاه به درخواست‌هاي آنها پاسخ مثبت بدهند ،لازم است اين قراردادها مورد به مورد بررسي شده و درباره آنها تصميم‌گيري شود .

معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي اذعان داشت: به دليل مجوزهاي زيادي که به دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي از جمله دانشگاه پيام‌نور در سراسر کشور داده شده، در برخي استان‌ها و شهرستان‌ها تعداد دانشجويان دانشگاه آزاد کاهش يافته است .

هاشمي تصريح کرد: با توجه به افزايش هزينه‌ها، تورم بالا، کاهش تعداد دانشجويان و عدم افزايش شهريه‌ها درآمد دانشگاه کاهش پيدا کرده و برخي واحدها دچار مشکلات مالي شده‌اند.وي افزود: اين واحدها براي حل مشکلات مالي از اعتبارات و هزينه پروژه‌هاي عمراني خود کاسته و همين مسئله سبب مي‌شود برخي پروژه‌هاي عمراني دچار رکود شود .

معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي گفت: بايد سرانه فضاهاي آموزشي در هر دانشگاه به ازاي هر دانشجو 10 متر مربع باشد به واحدهاي دانشگاهي سراسر کشور تاکيد مي کنيم که اين سرانه را به طور کامل محقق کنند، نظارت جامعي نيز بر فعاليت‌هاي عمراني واحدها داريم که ساختمان‌ها از لحاظ معماري همگن باشند.معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه به وضعيت دانشگاه‌هاي استان خوزستان اشاره کرد و گفت: استان خوزستان پس از تهران از نظر تعداد دانشجوي دانشگاه آزاد مقام دوم را در کشور دارد، اين مسئله باعث شده که استان خوزستان در بحث دانشگاه‌هاي آزاد از اهميت ويژه‌اي برخوردار باشد .

ادامه ساخت و ساز در واحدهاي دانشگاهي تا رسيدن به سرانه 10 متر براي هر دانشجو

معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي گفت: بايد سرانه فضاي ساخت و ساز و قابل استفاده براي هر دانشجو را تا 10 متر برسانيم، بنابر اين بايد ساخت و سازها در دانشگاه‌هاي آزاد ادامه پيدا کند.

محسن هاشمي‌ رفسنجاني معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي همچنين در حاشيه بازديد از واحد خورموج اظهار داشت: از واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در استان‌هاي مختلف بازديد مي‌کنيم تا بتوانم مشکلات آنها را از نزديک در مورد بحث ساخت وساز، عمران، تملک زمين و مشکلاتي که با منابع طبيعي يا جهاد کشاورزي و مسکن و شهرسازي دارند، پيگيري کنيم تا ساختمان‌هاي مناسبي در اختيار دانشجويان قرار گيرد.

معاون عمراني دانشگاه آزاد اسلامي افزود: ما بايد سرانه فضاي ساخت و ساز و قابل استفاده براي هر دانشجو را تا 10 متر برسانيم، بنابر اين بايد ساخت و سازها در دانشگاه‌هاي آزاد ادامه پيدا کند.

وي ادامه داد: در اين چارچوب برنامه بازديد در جنوب استان خوزستان را داشتم و سپس به استان بوشهر سفر کردم در اين مسيرها از واحدهاي اهواز، آبادان، خرمشهر، و سپس به شلمچه رفتيم و از آنجا به شادگان و اميديه، ماهشهر، بهبهان و نهايتا وارد استان بوشهر شديم.


 خبر 

 مديرکل گسترش خبر داد؛

برگزاري کلاسهاي حضوري براي دوره دکتري پيام نور

مديرکل دفتر گسترش آموزش عالي تاکيد کرد که دانشگاه پيام‌نور براي برگزاري دوره‌هاي دکتري بايد کلاسهاي حضوري برگزار کند.حسين حسيني در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص برگزاري کلاسهاي حضوري در دانشگاه پيام‌نور براي مقطع دکتري با يادآوري ماموريت اين دانشگاه در برگزاري کلاسها، گفت: آنچه مسلم است ماموريت دانشگاه پيام‌نور براي اجراي دوره‌هايي‌ است که بتواند بر اساس آموزش از راه دور، دانشجو بپذيرد. ورود اين دانشگاه به رشته‌هاي داراي امکانات، تجهيزات و آزمايشگاه از ابتدا در ماموريت اين دانشگاه ديده نشده است.

وي ادامه داد: اگر قرار است دانشگاه پيام‌نور در اين حوزه ورود يابد لازم است الزامات مورد نياز اين رشته‌ها را فراهم کند و دانشگاه پيام‌نور هم اين رويکرد را ندارد که به سمت رشته‌هاي نيازمند امکانات آزمايشگاهي پيش رود.

مدير کل دفتر گسترش آموزش عالي با بيان اينکه در برخي رشته‌هاي دکتري اين دانشگاه که تجهيزات آزمايشگاهي لازم است، بايد دوره‌ها به صورت حضوري برگزار شود، اظهار داشت: در گذشته دانشگاه پيام‌نور مجوزي از هيأت امناي خود براي برگزاري دوره حضوري دکتري دريافت کرده بود و ادامه برگزاري اين دوره‌ها به صورت حضوري نيازمند برگزاري کلاس است.حسيني تاکيد کرد: برگزاري دوره‌هاي حضوري دکتري در دانشگاه پيام‌نور براي کل رشته‌ها الزامي است و دوره دکتري ايجاب مي‌کند دانشجو در کلاس حضور داشته باشد.

در دانشگاه علوم پزشکي تهران؛

هفتمين دوره پذيرش پزشكي از ليسانس اجرا مي‌شود

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي تهران از برگزاري هفتمين دوره پذيرش دانشجوي پزشكي از مقطع كارشناسي در اين دانشگاه خبر داد.

اعلام ظرفيت پذيرش

دکتر محمد جليلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با توجه به اينکه برخي از داوطلبان در تماس با دانشگاه اعلام کردند که درباره اين آزمون برنامه‌ريزي کرده‌اند تصميم گرفته شد که اين آزمون امسال هم برگزار شود.

وي افزود: البته از نظر اجرايي با توجه به مشکلات ناشي از انتزاع مجبور هستيم که تعداد کمي پذيرش کنيم و براي اين دوره 10 نفر را خواهيم پذيرفت.

جليلي يادآور شد: هفتمين دوره پذيرش دانشجوي پزشكي از مقطع كارشناسي جهت سال تحصيلي 94-1393 توسط دانشگاه علوم پزشكي تهران صورت مي‌گيرد و حداكثر ظرفيت پذيرش در صورت اخذ حد نصاب قبولي در آزمونها و نيز داشتن ساير شرايط 10 نفر خواهد بود.

معاون دانشگاه اظهار داشت: با توجه به بازنگري برنامه پزشكي عمومي و عدم امكان ارائه واحدها به صورت مجزا، پذيرفته شدگان هم مثل ساير دانشجويان وارد برنامه آموزشي موجود مي شوند.

جليلي خاطرنشان کرد: سعي داريم که تا پايان امسال آزمون را برگزار کنيم اما جزئيات کامل آن تا اسفندماه مشخص مي‌شود.

آغاز اعزام دانشگاهيان به سرزمين وحي از هفتم فروردين ماه 93؛

ستاد عمره در حال پيگيري براي اختصاص وام به زائرين دانشجوست

به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، محمد زارع معاون ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان با اعلام اين خبر افزود: اعزام دانشگاهيان به حج عمره از 7 تا 12 فروردين ماه با اعزام اساتيد يک و دو نفره به سرزمين وحي آغاز مي‌شود و سپس دانشجويان متاهل و اساتيد سه نفره از 12 فروردين ماه تا 8 ارديبشهت اعزام مي‌شوند و پسران مجرد نيز از 8 تا 29 ارديبهشت ماه راهي سرزمين وحي خواهند شد.

وي گفت: 17هزار دانشجو و استاد در اين دوره به سرزمين وحي اعزام مي شوند که اين دانشگاهيان به مدت 10 روز يعني پنج روز در مدينه منوره و پنج روز در مکه مکرمه حضور خواهند داشت.

معاون ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان در خاتمه همچنين درخصوص اعطاي تسهيلات به زائرين دانشجو، گفت: ستاد عمره در حال پيگيري براي اختصاص وام به زائرين دانشجوست و به محض آن که دستور مساعدي در اين زمينه از سوي بانک عامل صادر شود، از طريق سايت لبيک به نشاني www.hnahad.ir به زائرين اطلاع‌رساني خواهد شد.

امروز؛آخرين مهلت ثبت‌نام در دوره کارشناسي دانشگاه علمي کاربردي

مهلت ثبت‌نام در پذيرش دوره‌ مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه‌اي (ناپيوسته) نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي کاربردي بهمن ‌ماه 92 امروز پايان مي‌يابد.

به گزارش آفرينش تاکنون 27 هزار و 348 نفر در دوره‌ مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه‌اي دانشگاه جامع علمي کاربردي ثبت‌نام کرده‌اند.

ظرفيت پذيرش در دوره‌ مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه‌اي (ناپيوسته) اين دانشگاه 145 هزار و 850 نفر است.

متقاضيان مي توانند در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما که از طريق سايت سازمان قابل دسترسي است و فراهم کردن مدارك و اطلاعات موردنياز ثبت‌نام به سايت سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام در اين دوره براي بهمن ماه 92 اقدام کنند.

پرداخت هزينه ثبت‌نام در اين روش به صورت اينترنتي انجام مي‌شود و داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آن‌ها فعال است با مراجعه به سايت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 144.000 ريال ( 14 هزار و 400 تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام نسبت به دريافت اطلاعات كارت اعتباري اقدام و سپس نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

با دستور ميرزاده صورت گرفت؛

تشکيل کميسيون پزشکي نقل و انتقالات دانشجويي در دانشگاه آزاد

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، آيين نامه تشکيل کميسيون پزشکي نقل و انتقالات دانشجويي را به منظور ايجاد تسهيلات براي دانشجويان بيمار ابلاغ كرد.

به گزارش آفرينش به منظور ايجاد تسهيلات و نظارت بر امر رسيدگي به درخواست دانشجويان بيمار متقاضي نقل و انتقالات، کميسيوني تحت عنوان "کميسيون نقل وانتقلات دانشجويي" در حوزه علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي تشکيل مي‌شود.

براساس اين آيين‌نامه، کميسيون مذکور داراي يک رئيس و تعدادي پزشک عمومي و متخصص به عنوان عضو ثابت به انتخاب و معرفي قائم مقام رئيس دانشگاه در علوم پزشکي است.

کميسيون در حوزه معاونت علوم پزشکي دانشگاه و تحت نظارت آن معاونت تشکيل مي‌شود، همچنين جلسات کميسيون با دعوت رئيس کميسيون علوم پزشکي به طور مستمر تشکيل مي شود و پس از مطالعه پرونده‌هاي پزشکي واصله نظر خود را اعلام مي‌کنند. نظر کميسيون پس از تاييد معاونت پزشکي مصوب تلقي مي‌گردد و لازم‌الاجراست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته