جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4612


تغيير زمان اجراي افزايش حق مسکن کارگران


يارانه 5 ميليون نفر خارج نشين حذف مي‌شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 تغيير زمان اجراي افزايش حق مسکن کارگران 

محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت 4 دي ماه سال جاري خبر از تصويب افزايش دو برابري حق مسکن کارگران را در هيات دولت داد و گفت: هيات دولت با پيشنهاد شوراي عالي کار مبني بر افزايش حق مسکن کارگران به 2 برابر، موافقت کرد.وي ادامه داد: براين اساس مبلغ صد هزار ريال حق کارگران به دويست هزار ريال افزايش پيدا کرد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي هيات دولت،اين مصوبه در هفتم مرداد ماه سال جاري در جلسه شوراي عالي کار تصويب شده بود و بر اين اساس مقرر شد که حق مسکن کارگران 10 هزار تومان و بن خواروبار 15 هزار تومان افزايش يابد.

17 شهريور ماه علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزايش بن کارگري از مبلغ 35هزار تومان به 50هزار تومان را ابلاغ کرد و افزايش حق مسکن کارگران را منوط به تصويب در هيات دولت دانست.

اما آنچه براي تمام کارگران ابهام بود زمان اجراي اين مصوبه بود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي طي اطلاعيه‌اي زمان اجراي اين مصوبه را اول مرداد ماه سال جاري به‌شرح زير اعلام کرد:

با تصويب هيات دولت، حق مسکن کارگران دو برابر شد و به رقم 200 هزار ريال در ماه رسيد. در جلسه چهارشنبه 4 دي‌ماه، هيات دولت با پيشنهاد شوراي عالي کار مبني بر درخواست افزايش حق مسکن کارگران به 2 برابر موافقت کرد.

افزايش دو برابري حق مسکن از ابتداي مردادماه مشمول همه کارگران شاغل کشور مي‌شود. طبق مصوبه شوراي عالي کار اين افزايش بايد از ابتداي مردادماه امسال در حقوق ماهيانه کارگران اعمال مي‌شد که با مصوبه جديد دولت، مابه‌التفاوت 5 ماه گذشته هم به کارگران پرداخت خواهد شد.

اين در حالي است که اجراي حق مسکن کارگران از سوي معاون اول رئيس جمهور از ابتداي سال 93 ابلاغ شده است. در اين ابلاغيه آمده است:اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور مصوبه هيات وزيران در مورد تعيين کمک هزينه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتداي سال 1393 را براي اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ابلاغ کرد.

هيات وزيران بنا به پيشنهاد شوراي عالي کار و تأييد معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهورتصويب کرد: کمک هزينه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتداي سال 1393 به‌ميزان دويست هزار ريال تعيين مي‌شود.با اين حساب اگر اين مصوبه از اول مرداد امسال اجرايي نشود، حدود 1000 ميليارد تومان حق مسکن بيش از 12 ميليون کارگر در جيب کارفرمايان مي‌ماند.


 يارانه 5 ميليون نفر خارج نشين حذف مي‌شود 

سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه 93 از آغاز رسمي جلسات کميسيون متبوعش براي رسيدگي به کليات و جزئيات لايحه بودجه 93 خبر داد.به گزارش خبرنگار پارلماني آفرينش ،غلامرضا کاتب نماينده مردم گرمسار و سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه سال 1393 کل کشور در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: اولين جلسه رسمي تلفيق براي رسيدگي به کليات لايحه بودجه سال آينده با حضور اعضا برگزار مي‌شود.وي افزود: پيش از اين هيات رئيسه کميسيون تلفيق انتخاب شده است .کاتب تأکيد کرد: همه کميسيون‌هاي تخصصي گزارش‌شان را درباره لايحه بودجه 93 تقديم کميسيون تلفيق کردند.همچنين ،سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، با بيان اينکه دولت لايحه حذف يارانه نقدي دهک‌هاي پردرآمد را به مجلس ارائه نکرده است، بار ديگر بر عدم حذف يارانه نقدي دهک‌هاي کم درآمد تأکيد کرد.غلامرضا کاتب ، با اشاره به بررسي لايحه بودجه 93، پيرامون آخرين وضعيت هدفمندي يارانه‌ها گفت: دولت هنوز لايحه‌اي در خصوص نحوه حذف و يا عدم حذف دهک‌هاي پردرآمد به مجلس ارائه نکرده است.وي درباره حذف دهک‌هاي پردرآمد بيان داشت: افزود: ابتدا بايد يارانه حداقل 4 و نيم تا 5 ميليون نفر که شناسنامه ايراني دارند و خارج نشين هستند، حذف شود.


 تريبون اقتصادي 

 برنامه بهره برداري از آب درياي خزر تغيير يافت

آب خزر به کوير نمي‌رود

قائم مقام وزير نيرو با اعلام تغيير اهداف طرح انتقال آب درياي خزر به فلات مرکزي ايران و مشخصا استان سمنان به کمتر از يک پنجم پيش بيني‌هاي صورت گرفته در دولت گذشته، گفت: برنامه بهره برداري از آب درياي خزر تغيير يافته است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو، ستار محمودي

با تشريح آخرين وضعيت انتقال آب درياي خزر به مناطق كوير مركزي اظهار داشت: با توجه به موقعيت جغرافيايي خاص ايران، عمده منابع آب كشور در حوضه دريا يا ارتفاع ها و بخش جمعيتي در دشت ها و مناطق مركزي است.

وي افزود: در كوير و مناطق مركزي منايع آب زيرزميني فقير است و وقتي جمعيت در منطقه اي زياد مي شود، چاره اي جز انتقال آب از حوضه اي ديگر وجود ندارد و بايد تحت شرايط خاص انتقال آب صورت گيرد.

اين مقام مسئول در وزارت نيرو با بيان اينكه بايد شيوه انتقال، حوضه مبدا و حوضه مقصد و اقتصادي بودن طرح مطالعه و بررسي شود گفت: در حال حاضر مطالعات طرح انتقال آب درياي خزر به كوير مركزي آغاز شده و فاز نخست آن در حال اتمام است.

محمودي افزود: مراوده هاي بين وزارت نيرو و سازمان محيط زيست گام به گام در حال انجام است و به محض تصويب، موارد جديد اطلاع رساني خواهد شد. وي با بيان اينكه حفظ محيط زيست از مسائل مهم و خط قرمز دولت و وزارت نيرو است گفت: تا مسائل زيست محيطي طرحي لحاظ نشود، هيچ انتقالي صورت نمي گيرد.

قائم مقام وزير نيرو تاکيد کرد: در کشور ما تجربيات گوناگوني براي انتقال آب وجود دارد که يکي از اين موارد بررسي انتقال آب درياي خزر به کوير مرکزي و به صورت مشخص سمنان است. در ابتدا قرار بود آب درياي خزر براي مصارف کشاورزي، صنعت و شرب به اين استان و ساير استان ها منتقل شود.

وي بيان داشت: در بررسي هاي اوليه به اين نتيجه رسيديم که اهداف طرح بسيار بزرگ است، بنابراين اهداف آن را تغيير و به کمتر از يک پنجم کاهش داديم و هم اکنون مطالعات فاز اول آن در دست انجام است. اين مقام مسئول در وزارت نيرو با اشاره به اينکه با تغيير اهداف طرح، بهره برداري از آب درياي خزر به يک پنجم کاهش يافته است گفت: يکي از خط قرمزها در وزارت نيرو رعايت مسائل محيط زيست است.

رييس سابق شوراي رقابت:

هدفمندي يارانه ها از همان ابتدا در يک مسير غلط افتاد

رييس سابق شوراي رقابت ناگفته‌هايي را از زمان رياست چهار ساله و نيمه‌اش بر اين شورا به زبان آورد.

به گزارش ايسنا،جمشيد پژويان با اشاره به سابقه خود در مطرح کردن بحث يارانه‌ها در اقتصاد ايران گفت: من نخستين کسي بودم که در ايران تدريس اقتصاد بخش عمومي را در سال 57 در پيش از پيروزي انقلاب آغاز کردم اين درس پس از انقلاب فرهنگي جزو درس‌هاي اصلي رشته اقتصاد شد و من تا سال‌ها در عرصه تدريس اين حوزه در ايران تنها بودم.

اين اقتصاددان افزود: مطالب مطرح شده از سوي من در حوزه هدفمندي‌ يارانه‌ها نيز از همين دست مطالبي است که من در طول بيش از 34 سال تدريس در دانشگاه در سر کلاس‌ها گفتم و قطعا در حوزه اجراي آن نه به عنوان مشاور و نه با هيچ سمت ديگري در دولت قبل فعال نبودم.

وي با اشاره به طرح‌هاي تثبيت شده اقتصادي مانند هدفمندي‌ يارانه‌ها يا سياست‌هاي اصل 44 خصوصي سازي تصريح کرد: امروزه کمتر کسي را مي‌توان يافت که بتواند اصل اين مسائل را زير سوال ببرد و بگويد اجرايي شدن آن‌ها لازم نيست.

پژويان افزود: بحث من نيز از ابتدا همين بود که قاعدتا بايد طرح هدفمندي‌ يارانه‌ها اجرايي شود ما از مدت‌ها پيش به اين موضوع رسيديم و بنده در زمان دولت‌هاي مختلف سعي کردم موضوع را گوشزد کنم که البته تا زمان دولت قبل اجرايي نشد ما اگر اجراي قانون هدفمندي‌ يارانه‌ها را 10 سال قبل شروع کرده بوديم قطعا با بسياري از مشکلات امروز روبرو نمي‌شديم.

رييس سابق شوراي رقابت با بيان اين‌که بحث يارانه‌ها در اقتصاد ايران بسيار گسترده بود، عنوان کرد: سال‌هاست که دولت از طرق مختلف به اقتصاد ايران يارانه واريز مي‌کند که اين موضوع باعث شده بخش بزرگي از اقتصاد کشور به اين موضوع وابسته شود در کنار آن برخي سياست‌هاي غلط اقتصادي دولت نيز اين موضوع را تشديد مي کند.

پژويان با اشاره به جلسه معروف 100 اقتصاددان با رييس جمهور در دولت نهم عنوان کرد: شما مي‌توانيد برگرديد و سخنراني‌هاي انجام شده در آن روز ببينيد. آن روز بسياري از آقايان که بعدها به منتقد درجه يک دولت تبديل شدند با افتخار صحبت کردند و طرح ارائه دادند تا شايد به سمتي برسند که البته نرسيدند.

اين اقتصاددان با اشاره به حضور خود در آن جلسه مطرح کرد: بنده نيز اجبارا در آن جلسه حاضر بودم و سخنراني کردم که البته در همان زمان رسما به دولت قبل اعلام کردم که بحث هدفمندي‌ يارانه‌ها تا چه ميزان حساس و سنگين است و به نظرم شماها براي اجراي آن اين کاره نيستيد. بنده از همان ابتدا نيز خط و خطوط خود را مشخص کردم و در کنار تاکيدات خود بر لزوم اجراي هدفمندي‌ از پايه ريزي يک روش مناسب براي آن سخن گفتم.

وي با اشاره به تجربه هدفمندي‌ يارانه‌ها در کشورهاي غربي اظهار کرد: در ديگر کشورها هدفمندي‌ به تکنولوژي تبديل شد در بسياري از تجارب به ثبت رسيده مي بينيم که حتي دولت در ازاي حذف تمام يارانه‌هايش هيچ وجه نقدي و يا کمکي را به مردم نداده است و حتي با اين وجود نيز اين طرح‌ها اجرايي شده‌اند اما متاسفانه در کشور ما اين موضوع از همان ابتدا در يک مسير
غلط افتاد.

رييس سابق شوراي رقابت با بيان اين‌که دولت قبل از هدفمندي‌ يارانه‌ها استفاده تبليغاتي کرد، ‌توضيح داد: متاسفانه بعد از اجراي آن و شکل گيري کليات طرح دولت تمام توجه خود را معطوف به پرداخت‌هاي نقدي به مردم کرد. البته اين موضوع جنبه‌هاي مثبتي نيز داشته است که نمي توان آن را کتمان کرد اما توجه بيش از حد به پرداخت‌هاي نقدي اصلاح ساختاري اين جاده را ناديده گذاشت.

وي اضافه کرد: با توجه به عملکرد دولت يازدهم در طول چند ماهه آغاز کارش مي‌توان پيش‌بيني کرد که متاسفانه اين دولت نيز به فکر اصلاح ساختار نيست و فقط در طول اين چند ماه به دنبال راهي بوده تا بودجه پرداخت‌هاي نقدي را تامين کند.

پژويان خاطرنشان کرد: متاسفانه در غرب قانون هدفمندي‌ يارانه‌ها به صرفه جويي و بالا رفتن تکنولوژي مي انجامد در کشور ما دولت‌ها درگير مسائلي سطحي شده و اصل موضوع را فراموش مي‌کنند.

هيات سرمايه‌گذاران فرانسوي به تهران مي‌آيند

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از حضور هيات سرمايه گذاري فرانسوي در ايران در ماه جاري خبرداد و گفت: طيف متنوعي از پروژه هاي معدني براي سرمايه گذاري به اين هيات معرفي مي شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت صنعت، معدن و تجارت ،مهدي کرباسيان گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال هماهنگي براي حضور سرمايه گذاران کشورهاي مختلف دنيا براي حضور در پروژه هاي معدني و فولادي کشور است که بر همين اساس، هياتي از سرمايه گذاران فرانسوي براي مذاکره با ايميدرو، به ايران سفر خواهند کرد.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: طيف متنوعي از پروژه هاي معدني و فولادي به اين سرمايه گذاران معرفي خواهد شد تا بتوانند در مشارکت و سرمايه گذاري مشترک با ايراني ها، در اين پروژه ها حضور يابند.

وي تصريح کرد: خوشبختانه طرحهاي مهم فولادي کشور هم اکنون در حال طي مراحل براي انعقاد قرارداد با سرمايه گذاران است و به اين ترتيب جهش خوبي از اجراي پروژه هاي معدني و فولادي در کشور صورت خواهد گرفت.


 نهادهاي مالي 

 معرفي دو عضو جديد هيأت مديره بانک ملي

طي احکام جداگانه‌اي از سوي دکتر علي طيب‌نيا وزير امور اقتصادي و دارايي آقايان دکتر محمد فطانت‌فرد و سيد ولي‌الله فاطمي اردکاني به عضويت در هيأت مديره بانک ملي ايران منصوب شدند. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ملي،دکتر عبدالناصر همتي رئيس هيأت مديره و مديرعامل بانک ملي ايران در جلسه هيأت مديره اين بانک ضمن معرفي دو عضو جديد از زحمات آقايان محمدابراهيم منصور خاکي و عباس کمرئي دو عضو پيشين هيأت مديره اين بانک قدرداني کرد.

صدورآني کارتهاي عابربانک و هديه در شعب منتخب بانک سپه

رئيس اداره کل خدمات فناوري اطلاعات و توسعه بانکداري نوين بانک سپه از صدور کارتهاي هديه و تمديد کارتهاي عابربانک سپه به صورت آني، با استفاده از دستگاه صدور آني کارت خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، حسين صلواتي گفت: در راستاي ارتقاي سطح خدمات بانکي و تسريع در فرآيند صدور و تحويل کارت و رمز عابربانک به مشتريان، امکان تمديد کارت هاي عابربانک با استفاده از دستگاه صدور آني کارت در شعب منتخب بانک سپه فراهم شده است.

خدمت جديد شرکت‌هاي ليزينگ اقتصادنوين و تأمين سرمايه نوين

در راستاي تحقق بخشيدن به سياست‌هاي ابلاغي بانک اقتصادنوين مبني بر رويکرد هم‌افزايي بيشتر بين شرکت‌هاي گروه جهت ارائه خدمات شايسته‌تر به مشتريان بانک، خدمت جديد و مشترکي از سوي شرکت‌هاي ليزينگ اقتصادنوين و تأمين سرمايه نوين به مرحله عمل درآمد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، بر اساس تفاهم‌نامه‌هاي همکاري که بين شرکت ليزينگ اقتصادنوين و صندوق سرمايه‌گذاري مشترک آتيه نوين، صندوق سرمايه‌گذاري مشترک يکم ايرانيان و صندوق سرمايه‌گذاري ارمغان منعقد و مبادله شده، از اين پس شرکت ليزينگ اقتصادنوين آمادگي دارد تا به مشتريان معرفي شده از سوي شرکت تأمين سرمايه نوين جهت خريد انواع کالاهاي سرمايه‌اي و بادوام شامل خودروهاي سبک و سنگين، ماشين‌آلات، تجهيزات و لوازم کار صنايع توليدي و خدماتي، خريد دفاتر کار اداري، در قالب عقود اجاره و فروش اقساطي با پشتوانه اوراق سپرده‌گذاري منتشر شده توسط اين صندوق‌ها در چارچوب قوانين و مقررات و دستورالعمل‌هاي بانک مرکزي جمهوري اسلامي، تسهيلات ارائه نمايد.

اعلام برندگان جوايز جشنواره خدمات الکترونيک بانک صادرات

با برگزاري قرعه کشي جشنواره خدمات الکترونيک بانک صادرات ايران، 3 هزار و 371 برنده جوايز اعلام شدند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک در پاسخ به اعتماد و همراهي مشتريان نسبت به برپايي جشنواره‌اي تحت عنوان جشنواره خدمات الکترونيکي اقدام نموده بود که با انجام قرعه کشي از ميان استفاده کنندگان از خدمات الکترونيکي بانک با در نظر گرفتن ميزان امتيازات کسب شده، تعداد 3 هزار و 371 برنده را اعلام و مبلغ 9 ميليارد و 358 ميليون ريال جوايز نقدي و غيرنقدي به برندگان اعطا خواهد نمود که مشتريان جهت کسب اطلاع از نتايج قرعه کشي مي‌توانند به وب سايت اين بانک به نشاني :www.bsi.ir مراجعه نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته