جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4623

درپي سفرظريف به روسيه:
ارائه طرح 4 مرحله اي ايران به مسکو براي حل بحران سوريه


اعطاي پناهندگي سياسي به اخوان المسلمين


ليست نيازهاي تسليحاتي عراق به آمريكا


اعتراض نتانياهو به اتحاديه اروپا

توضيحات معاونت مطبوعاتي درباره يارانه نشريات استاني
شفافيت يکي از سياست‌هاي محوري دولت است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

بيست و هفتمين کنفرانس بين المللي وحدت اسلامي؛
رييس جمهوري: قدم هاي برداشته شده براي وحدت دنياي اسلام کافي و کارآمد نبوده است


سرمقاله

وزير ارتباطات:
رويکرد دولت در مورد فيلترينگ اعلام شد

روسيه:
منتظر مواضع ايران در حل مساله هسته‌اي هستيم


رونمايي از کتاب عزت‌الله انتظامي


مراسم بزرگداشت استاد حسن ناهيد نوازنده ني


 درپي سفرظريف به روسيه:
 ارائه طرح 4 مرحله اي ايران به مسکو براي حل بحران سوريه 

 
يک رسانه اسرائيي نوشت: ايران طرح 4 مرحله‌اي را براي حل بحران سوريه ارائه کرده است.به گزارش عصر ايران، سايت اسرائيلي دبکافايل نوشت: ايران طرح جديدي را براي حل موقت بحران سوريه ارائه کرده است. بشار اسد رئيس جمهور سوريه با اين طرح موافقت کرده است. اين طرح از سوي محمدجواد ظريف و وليد المعلم وزيران خارجه ايران و سوريه در سفر مشترک به مسکو، به سران روسيه ارائه شد.

قرار است در صورت موافقت مقامات روسيه، اين طرح در کنفرانس ژنو -2 با موضوع يافتن راه حلي براي بحران سوريه، ارائه شود. اين طرح تلاش مي کند زمينه دست يابي به راه حل سياسي براي جنگ داخلي در سوريه را فراهم کند.بر پايه اين گزارش، وزيران خارجه ايران و سوريه با استفاده از يک فروند هواپيماي ايران از دمشق به مسکو رفتند تا موافقت ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه را با اين طرح و ارائه آن در کنفرانس ژنو -2 را کسب کنند.

چهار خش اصلي در طرح پيشنهادي ايران براي بحران سوريه به اين شرح است:

1- از آنجايي که حکومت اسد و شورشيان اميد خود را براي به دست آوردن توافق و تفاهم در اين مرحله از دست داده اند و پس از گذشت سه سال از جنگ و درگيري، بايد در جستجوي راه حل سياسي و چند مرحله اي بود.

2- در مرحله نخست يابد به توافقي براي آتش بس دست يافت.

دبکافايل نوشت که در دو ماه اخير در بسياري از مناطق سوريه به دليل واقعيت هاي صحنه درگيري، آتش بس برقرار بوده است.

3- باز کردن گذرگاه هاي انسان دوستانه براي انتقال کمک هاي اساسي بشردوستانه خارجي مانند غذا، دارو، وسايل و تجهيزات گرم کننده براي مردم مستقر در مناطق تحت کنترل شورشيان که بخش زيادي از آنها هم اکنون توسط ارتش سوريه محاصره شده است.

4- شبه نظاميان القاعده خارج از همه توافق ها هستند به همين دليل بايد ابتکاري براي سوق دادن نيروهاي دولتي و شورشيان به همکاري در جنگ با عناصر القاعده در مناطق تحت کنترل خود مطرح شود.

براساس اين گزارش، ايران درباره اجراي طرح پيشنهادي اش درباره سوريه با بشار اسد رئيس جمهور سوريه، نوري مالکي نخست وزير عراق و سيدحسن نصرالله دبيرکل حزب الله لبنان گفتگو و موافقت آن را دريافت مي کند. اين طرح پس از تاييد پوتين از طريق سرگي لاوروف وزير خارجه روسيه در اختيار جان کري و باراک اوباما وزير خارجه و رئيس جمهور آمريکا قرار مي گيرد.


  اعطاي پناهندگي سياسي به اخوان المسلمين  

ايرنا: رهبر حزب النهضه تونس ضمن انتقاد از همه پرسي قانون اساسي جديد مصر، اعطاي پناهندگي سياسي به اعضاي اخوان المسلمين اين کشور را بعيد ندانست. به گزارش خبرگزاري "يونايتدپرس"، راشد الغنوشي رهبر حزب النهضه تونس در اظهاراتي که از راديو محلي تونسي "شمس اف ام" پخش شد، گفت: سازمان ملل نهادي مختص پناهندگان دارد و تمامي اعضاي اين سازمان مي توانند به سياستمداراني که در معرض آزار و اذيت قرار مي گيرند، پناهندگي دهند. تونس نيز يک کشور دمکراتيک و پايبند به سازوکار سازمان ملل است." وي در پاسخ به پرسشي در خصوص اعطاي پناهندگي به اعضاي اخوان المسلمين گفت: "تمامي شهروندان ساکن در کشورهاي عربي اعم از اعضاي اخوان المسلمين و يا ساير افراد که مورد ستم واقع شده اند، بر اساس قوانين سازمان ملل حق دارند از پناهندگي سياسي بهره مند شوند."


 ليست نيازهاي تسليحاتي عراق به آمريكا 

 
مهر: نخست وزير عراق اعلام کرد کشورش خواستار فروش سلاحهاي جديد از سوي آمريکا شده است تا با تروريستهاي وابسته به القاعده که بار ديگر به يکي از استانهاي واقع در غرب عراق بازگشته اند، مقابله کند.

نوري المالکي با بيان اين مطلب تصريح کرد براي آموزش مبارزه با تروريسم به نيروهاي عراقي تلاش خواهد کرد. مالکي در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست ، خاطر نشان کرد فهرست درخواستهاي خود در زمينه تسليحاتي را طي تماس تلفني سه شنبه گذشته با جو بايدن معاون رئيس جمهوري آمريکا مطرح کرده است. وي همچنين اظهار داشت از اينکه دولت وي به توافقي با آمريکا براي باقي ماندن نظاميان اين کشور پس از سال 2011 دست نيافت، پشيمان نيست، از زمان عقب نشيني نظاميان آمريکايي ، ما روابط دوستانه اي با ايالات متحده داشته ايم، اما اين روابط دوجانبه به معناي اين نيست که ما به نظاميان آمريکايي در عراق نياز داريم.


 اعتراض نتانياهو به اتحاديه اروپا 

 
اسکاي نيوز: به دنبال احضار سفراي رژيم صهيونيستي از سوي چند کشور عضو اتحاديه اروپا، نخست‌وزير اين رژيم اروپا را به اتخاذ سياست‌هاي دوگانه در قبال اسرائيل متهم کرد.بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در يک کنفرانس مطبوعاتي از مواضع کشورهاي اروپايي در قبال شهرک‌سازي‌هاي اسرائيل انتقاد کرده و اتحاديه اروپا را به "دورويي" متهم کرد.

اين اظهارات نتانياهو در واکنش به اقدام اخير کشورهاي اروپايي در احضار سفراي رژيم صهيونيستي در اعتراض به ادامه شهرک‌سازي‌ها مطرح شد.وي گفت: آيا اين به دليل دورويي نيست که اتحاديه اروپا سفراي ما را به علت ساخت چند واحد مسکوني فراخونده است؟ اگر اين طور است پس چه زماني بنا به شکايت‌نامه‌هايي که چندين بار تنظيم شده، قرار است سفراي فلسطين را به جرم تخريب اسرائيل فرابخواند؟


 توضيحات معاونت مطبوعاتي درباره يارانه نشريات استاني
  شفافيت يکي از سياست‌هاي محوري دولت است 

معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني در پاسخ به متني واحد که در چند روز گذشته در برخي رسانه‌هاي مجازي با ابهاماتي در زمينه توزيع يارانه مطبوعات انتشار يافته است، توضيحاتي را ارائه داد.

به گزارش روابط عمومي معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد، «شفافيت» يکي از سياست هاي محوري دولت يازدهم به ويژه در حوزه فرهنگ و هنر است. بر همين مبنا و براي نخستين بار جداول يارانه تخصيصي به مطبوعات به صورت دقيق اطلاع رساني شد. سهميه‌هاي تخصيصي بر اساس فرمولي است که توسط «کارگروه اقتصاد مطبوعات» تهيه و پيشتر اعلام شده است. بر اين مبنا فرمول عمومي محاسبه سهميه 6 ماهه تمام نشريات واجد شرايط، بر حسب ريال به شرح زير است:

طول× عرض ÷ 10000× 0.0488 × تعداد صفحات ÷ 2 × تعدا شماره × تيراژ × 24000

دستورالعمل ياد شده بلافاصله پس از تصويب و در تاريخ هشتم آبان ماه جاري ، به طور گسترده اطلاع رساني شد که واکنش مثبت اهالي مطبوعات را در پي داشت. صحّت اين ادعا با يک جستجوي ساده در فضاي مجازي قابل اثبات يا ردّ است. يارانه نشريات استاني و نشريات سراسري نيز در تاريخ هاي دوم آذرماه و يازدهم دي ماه بر اساس اصول اين دستوالعمل محاسبه و به حساب آنان واريز شد و در دو نوبت نيز روشنگري لازم در رفع ابهامات صورت پذيرفت و نقاط قوت اين روش که از اظهارات مديران مطبوعاتي استخراج شده بود بيان گرديد. (23 آذر و يازدهم دي ماه)

جدول فوق براي تنوير افکار عمومي و رفع به تفکيک موضوعات ادعايي پرداخته است.

همچنين يادآور مي شود:

1- روزنامه خبر جنوب پس از روزنامه خراسان پرتيراژترين روزنامه منطقه اي است که طي شش ماه اول سال جاري مطابق اعلام وصولهاي انجام شده 153 شماره در 42 صفحه منتشر کرده است (حتي در روزهاي تعطيلي سال نو).اين تعداد شماره و صفحه بيشترين مقدار در روزنامه هاي کشور است. ضمنا مطابق فرمول يادشده در بالا بديهي است يارانه يک روزنامه 42 صفحه اي ، حتي با وجود تيراژ مساوي، 7برابر روزنامه 8 صفحه اي باشد، چه رسد به اين که تيراژها نيز تفاوت داشته باشد.

2- يارانه هاي تخصيصي در ساليان گذشته نيز حاکي از آن است که يارانه روزنامه خبر جنوب همواره اولين يا دومين رقم در مطبوعات استاني بوده است.

3- روزنامه خبر ورزشي در زمره پنج روزنامه اول کشور و در عين حال پرتيراژترين روزنامه بخش خصوصي کشور است. لذا با توجه به آن که چهار روزنامه ديگر متعلق به بخش دولتي و عمومي هستند اين روزنامه تنها روزنامه اي در آن جمع است که با ضريب 50 درصدي کاهشي مواجه نشده است. همچنين قطع اين روزنامه تقريبا 1.5 برابر روزنامه هاي معمول است که اين موضوع در فرمول محاسباتي تأثير مي گذارد.

4- همچنين يادآور مي شود در فهرست اعلام شده، مبالغ واريز شده در تير ماه سال جاري به عنوان علي الحساب براي نشريات منظور شده بود که برخي نشريات اين مبلغ علي الحساب را دريافت نکرده بودند. لذا به سهميه شش ماهه آنها (مطابق فرمول اعلامي) افزوده شده است.

روابط عمومي معاونت مطبوعاتي و اطلاع رساني اعلام کرد، آماده پذيرش نقد و مشارکت دست اندرکاران، اساتيد، پژهشگران و صاحب نظران بخش مطبوعات و رسانه است.


 يک نکته از هزاران 

 سازمان محيط زيست از مرگ سالانه 2700 نفر بر اثر آلودگي هوا در تهران خبرداد!!

"مديرکل محيط زيست استان تهران گفت: براساس گزارش وزارت بهداشت سالانه 2700 نفر در تهران بر اثر آلودگي هوا فوت مي‌کنند که بايد علما ورود کرده و مطرح کنند که مرگ بر اين‌اساس يک قتل بوده تا آلوده کنندگان جدي‌تر به موضوع هوا توجه کنند".

نكته قابل توجه اينجاست كه اين گفته سازمان مذكور بيانگر اين موضوع است كه تازماني جان مردم به خطر نيفتد، مسئولان حاضر نيستند مشكلات آلودگي هواي شهري را كه سلامت جامعه را به خطر انداخته است، در دستور كار قرار دهند!


 ميز خبر 

صديقي: توافق ژنو تاکتيکي براي حفظ مصالح جهان اسلام بود

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اجرايي شدن توافق ژنو در روزهاي آينده تاکيد کرد که اين توافق از موضع بيچارگي و بدبختي نبوده بلکه تاکتيک و آزمون جديدي بود که براي حفظ مصالح جهان اسلام و کمک به گرفتاران دنياي غرب از موضع عزت و قدرت به کار گرفته شده است. به گزارش ايرنا ، حجت‌الاسلام و المسلمين کاظم صديقي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران اظهار کرد: اين توافق از موضع بيچارگي،‌بدبختي، فقر، گرسنگي و تحريم نبوده بلکه ملت ما مؤمن، جنگ آزموده، سختي کشيده و وارثان بلال حبشي و مالک اشترند که در سختي‌ها رشد کرده، از سختي‌ها نهراسيدند و تهديدها را به فرصت بدل کردند.

وي افزود: اين توافق يک تاکتيک و آزمون جديدي براي حفظ مصالح جهان اسلام و کمک به گرفتاران دنياي غرب از موضع عزت و قدرت بوده است.

صديقي يادآور شد: توقع عمومي مردم از گروه مذاکره کننده در مراحل اجرايي اين است که اطمينان داشته باشند مردم هيچگاه زيربار ظلم و شرايط تحميلي که به ذلت بيانجامد و مسير رشد، استقلال و فرهنگ ما را مخدوش کند، نرفته‌اند و هيچگاه هم زيربار زور و تحريم نخواهند رفت.

امام جمعه موقت تهران در ادامه از تيم مذاکره کننده هسته‌اي خواست اصول عزت، حکمت و مصلحت و خطوط قرمزي که از ناحيه‌عالي‌ترين مقام دنياي اسلام ارائه مي‌شود را رعايت کنند.

شوراي نگهبان مصوبه تشکيل سازمان مديريت و برنامه‌ريزي را رد کرد

شوراي نگهبان نظر خود را در مورد طرح تشکيل سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور اعلام کرد. به گزارش مهر، شوراي نگهبان نظر خود را در مورد طرح تشکيل سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور اعلام کرد.

مصوبه جلسه مورخ اول دي ماه مجلس شوراي اسلامي در جلسه مورخ 18/10/1392 شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت که نظر اين شورا به شرح زير اعلام مي‌گردد:

درماده 1، الزام رئيس جمهور به اداره امور برنامه و بودجه و امور اداري و استخدامي کشور از طريق يک سازمان (يک شخصيت حقوقي)، مغاير اصل 126 قانون اساسي شناخته شد. همچنين با استظهار به اينکه نتيجه ادغام دو معاونت در ماده 1، حذف دو معاونت و معاونين ذي‌‌ربط نيز هست، اين امر مغاير اصل 124 قانون اساسي هم مي باشد.

9 بهمن، سفر بازرسان آژانس براي معدن گچين بندرعباس

سخنگوي سازمان انرژي اتمي اعلام کرد: بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي براي بازديد از معدن گچين براساس بيانيه تهران (تفاهم نامه 20 آبان ماه جاري ميان ايران و آژانس) نهم بهمن ماه به تهران سفر مي کنند. بهروز کمالوندي درگفتگو با ايرنا، افزود: بازديد از معدن گچين براساس تفاهم نامه ميان سازمان انرژي اتمي ايران و آژانس بين الملللي انرژي اتمي انجام مي شود.

وي در پاسخ به سوالي درباره گام دوم اجراي تفاهم نامه اظهارداشت: هنوز دستور کار مذاکرات ايران و آزانس که قرار است 19 بهمن ماه در تهران براي گام دوم بيانيه تهران انجام شود، مشخص نيست.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي يادآور شد: بازديد از کارخانه آب سنگين اراک جزو گام اول بود که انجام شد و آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز از آن رضايت داشت.

وي تصريح کرد: قرار است دوره گام ها سه ماهه باشد که دوره گام نخست که از 20 آبان براساس تفاهم نامه آغاز شده است که دهه دوم بهمن ماه روزهاي پايان گام اول است و قرار است 6 موضوع يادشده در تفاهم نامه تهران نهايي شود.

افشاي جاسوسي آمريکا از پيامك‌هاي شهروندان سراسر جهان

روزنامه گاردين انگليس فاش کرد، آژانس امنيت ملي آمريکا روزانه نزديک به 200 ميليون پيام کوتاه را از تلفن‌هاي همراه مردم سراسر جهان جمع‌آوري مي‌کرده تا اطلاعاتي نظير برنامه سفرها، اطلاعات دفترچه‌هاي تلفن و تراکنش‌هاي کارت‌هاي اعتباري آن‌ها را استخراج کند.

به گزارش ايسنا، روزنامه گاردين گزارش داد که آژانس امنيت ملي آمريکا طي اين برنامه جاسوسي پيام‌هاي کوتاه موسوم به"Dishfire" تقريبا به جمع‌آوري هر آنچه که مي‌توانسته، پرداخته است.اين روزنامه در اين زمينه به تحقيقات مشترکي که با کانال 4 تلويزيون انگليس به روي اسناد فاش شده از سوي ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنيت ملي آمريکا انجام داده، استناد کرد.

به گفته اين روزنامه انگليسي، اين اسناد همچنين نشان دادند که سازمان جاسوسي انگليس موسوم به GCHQ از پايگاه اطلاعاتي متعلق به آژانس امنيت ملي آمريکا براي جست‌وجوي فرا داده‌هاي مربوط به تماس‌هاي غيرموجه و بي‌هدف مردم در انگليس استفاده مي‌کرده است.

اين گزارش تصريح کرد که در اين پايگاه اطلاعاتي، اطلاعات تماس‌هاي شماره تلفن‌هاي آمريکايي حذف شده و يا به حداقل رسيده است، اما اطلاعات مربوط به کشورهاي ديگر از جمله انگليس همچنان در آن نگهداري مي‌شوند.

ديدار مقامات ديپلماتيک ايران و بحرين در کويت

يک منبع آگاه از گفت‌وگوي امير عبداللهيان با وزير خارجه بحرين خبر داد.

به گزارش مهر يک منبع آگاه در کويت گفت: حسين اميرعبداللهيان در سفر خود به کويت، گفت‌وگوي کوتاهي با وزير مشاور در امور خارجي بحرين داشته است. غانم بن فضل البوعينين و اميرعبداللهيان در حاشيه نشست بررسي اوضاع انساني سوريه در کويت با يکديگر چند دقيقه گفت‌وگو کردند.

هنوز جزئياتي از اين ديدار منتشر نشده است. ‌ سطح روابط تهران در بحرين به دليل اوضاع اين کشور همچنان در سطح کاردار است.

سوريه براي محاکمه قضايي عربستان، قطر و ترکيه آماده مي‌شود

نماينده دائم سوريه در سازمان ملل اعلام کرد که کشورش بر اساس صدها سند و نامه، خود را براي محاکمه قضايي عربستان، قطر و ترکيه آماده مي‌کند.

به گزارش ايسنا، بشار الجعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل در مصاحبه با شبکه الميادين اظهار کرد: بر کسي پوشيده نيست که ريشه تروريسم تکفيري و وهابي در عربستان است و صدها تن از افرادي که در "جبهه النصرة" و "جبهه اسلامي" در سوريه مي‌جنگد، عربستاني هستند. وي خاطرنشان کرد: رياست عربستان بر "مرکز بين‌المللي مبارزه با تروريسم" از بزرگترين رسوايي‌هاي عرصه بين‌المللي است. سازمان اطلاعات عربستان با همکاري سازمان اطلاعات ترکيه، اعضاي القاعده را از يمن وارد سوريه مي‌کنند و "جبهه اسلامي" از ابداعات سازمان اطلاعات عربستان است.

اين مقام سوري افزود: سوريه خود را براي محاکمه قضايي عربستان، ترکيه و قطر آماده مي‌کند و صدها سند و نامه در اختيار سازمان ملل قرار مي‌دهد و در زمان مناسب از اين اسناد استفاده خواهد کرد.


 ميز خبر 

تصويب قانون سرکوب معترضان ضد دولتي دراوکراين

حاميان رئيس جمهوري اوکراين با هدف محدود کردن اعتراضات ضد دولتي، قانوني را در پارلمان تصويب کردند؛ اقدامي که باعث اعتراض اپوزيسيون و افزايش درگيري‌هاي خياباني شد.

به گزارش دويچه به نقل از خبرگزاري رويترز، اين قانون تحت رهبري معاونان حزب "مناطق" تحت رهبري ويکتور يانوکوويچ، رئيس‌جمهوري اوکراين و متحدان، همچنين موضع مشابهي را در خصوص روسيه نسبت به ثبت سازمان‌هاي خارجي غيردولتي اتخاذ کرده و تاکيد دارند که آن‌ها بايد ماليات بر سود را پرداخت کنند.

سازمان‌هاي خارجي غيردولتي که از خارج حمايت مالي مي‌شوند و در فعاليت‌هاي سياسي اوکراين شرکت دارند، به عنوان عاملان خارجي در اين قانون طبقه‌بندي شده‌اند.اما اين قانون در اصل با هدف پايان اعتراضات خياباني که در کي‌يف، پايتخت اوکراين و ديگر شهرهاي اين کشور از نوامبر سال گذشته ميلادي به راه افتاده، تصويب شده است. اين قانون که هنوز به امضاي يانوکوويچ نرسيده است، هرگونه برپايي غيرقانوني چادر، برگزاري راهپيمايي يا نصب بلندگو در مکان‌هاي عمومي را ممنوع مي‌کند و مجازاتي برابر با پرداخت 640 دلار جريمه يا 15 روز زنداني به همراه دارد.

روسيه: تمام توان خود را در ژنو2 به كار مي‌گيريم

رئيس‌جمهوري روسيه با بيان اينکه کشورش تمام تلاش خود را براي موفقيت‌آ‌ميز بودن نشست ژنو2 پيرامون حل و فصل بحران سوريه انجام مي‌دهد، اظهار اميدواري کرد که مردم مصر بر مشکلات سياسي و اقتصادي خود فائق آيند.

به گزارش شبکه خبري روسيه ، ولاديمير پوتين در هنگام تحويل گرفتن استوارنامه‌هاي تعدادي از سفيران خارجي در کرملين عنوان داشت که کشورش تمام تلاش خود را مي‌کند تا نشست ژنو2 که قرار است 22 ژانويه جهت حل و فصل بحران سوريه در مونترو سوييس برگزار شود، موفقيت‌آميز باشد و به پايان خونريزي‌ها در اين کشور بيانجامد.

وي خاطرنشان کرد: ما بايد با يکديگر فعاليت کنيم تا نتايج اوليه حاصل شده درخصوص برخي از مسائل اصلي بين‌الملل به صورت عميق‌تري اجرا شود و من اکنون در مورد دو مسئله سوريه و ايران سخن مي‌گويم.

رئيس‌جمهوري روسيه خواهان حمايت از تلاش‌هاي جامعه بين‌الملل براي برگزاري نشست بين‌المللي پيرامون سوريه شد و گفت: ما اميدوار هستيم که تمامي طرف‌هاي تاثيرگذار به صورت مثبت در حل و فصل درگيري‌هاي سوريه به ايفاي نقش بپردازند.

بان کي‌مون: سال 2014، سال تحقق تشکيل دو کشور است

دبيرکل سازمان ملل با اشاره به حتمي بودن تحقق راهکار تشکيل دو کشور و پايان يافتن اشغالگري‌ها در سال جاري، خواهان تلاش‌ طرفين فلسطيني و اسرائيلي براي برقراري صلح در خاورميانه شد.

به گزارش بي‌بي‌سي به نقل ازروزنامه مصري اليوم السابع بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل در بيانيه‌اي که به مناسبت آغاز "سال همبستگي با ملت فلسطين" منتشر کرد، گفت: امسال سال آغاز به کار فلسطين به عنوان يک کشور مستقل، سال همزيستي مسالمت‌آميز ميان فلسطين و اسرائيل و همچنين سال به رسميت شناختن مشروعيت متقابل توسط هر يک از طرفين خواهد بود.

بان کي‌مون تاکيد کرد: مقامات فلسطيني و اسرائيلي بايد با التزام به اراده سياسي واقعي براي دستيابي به هدف مطلوب تلاش کند. طرفين بايد به راهکار تشکيل دو کشور از طريق گفت‌وگو و حل مشکلات موجود مطابق تصميمات شوراي امنيت، نقشه راه، طرح عربي صلح مربوط به سال 2002 و همچنين توافقنامه‌هاي موجود پايبند باشند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت بيست و نه:

3. ارزيابي عملکرد دانشگاه هاي عضو:

در راستاي تلاش هاي جاري توسط دبيرخانه FUIW به منظور ارتقاء استانداردهاي آکادميک، مديريتي و مالي در دانشگاه هاي عضو، به گونه اي که کيفيت سيستم آموزشي را تضمين نمايد، رقابت آن را در صحنه بين المللي بهبود بخشد، وخصوصيات محلي آن را حفظ نمايد؛ ودر پاسخ به درخواست هاي دريافت شده توسط FUIW ، دبيرخانه به يک متخصص در بيمه کيفيت و اعتبارسنجي براي کالج اسلامي يالا در تايلند، درطول مدت 18 تا 28 جولاي 2007، نمايندگي داد، که در اين مدت وظايف زير را تحقق بخشد:

1. ديدار فضاي دانشگاهي وبرگزاري ديدار باکارکنان براي تهيه يک گزارش ارزشيابي در مورد آن.

2. ارائه يک مجموعه اي از سخنراني ها درمورد زبان عربي، مواد درسي آموزشي وطرح هاي استراتژيک.

3. ارائه مشاورت فني به دپارتمان زبان عربي دردانشگاه درمورد تعميق يک برنامه مادر در تدريس زبان عربي به صحبت کنندگان غيرعربي.

در انتهاي ماموريت، متخصص يک گزارش مشروح آماده کرد که درآن روي سه مفهوم دانشگاهي متمزکز گرديد:

• وضعيت جاري آموزشي در دانشگاه.

• توسعه ها ونارسايي ها ودر عملکرد.

• پيشنهادهاي عملي براي بهبود آينده دانشگاه.

در حالتي مشابه، دبيرخانه درخواست هايي را ازدانشگاه آزاداسلامي، واحد خوراسگان در اصفهان واز دانشگاه اسلامي اوگاندا، براي اعزام متخصصين رشته ها در ارزيابي عملکرد دانشگاه ها دريافت کرد.


 بيست و هفتمين کنفرانس بين المللي وحدت اسلامي؛
 رييس جمهوري: قدم هاي برداشته شده براي وحدت دنياي اسلام کافي و کارآمد نبوده است 

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در بيست و هفتمين کنفرانس بين المللي وحدت اسلامي با بيان اين مطلب افزود: دولت جمهوري اسلامي و دولت تدبير و اميد در طول پنج ماه گذشته در کنار حل مسايل و معضلات داخلي براي مقابله با اين دو هدف همواره داراي برنامه و در مقام عمل گام هايي برداشته است.

به گزارش ايرنا، روحاني، اضافه کرد: اولين گام دولت، جلوگيري از جنگ جديد در منطقه بود، همه توان اين دولت، ديپلماسي خارجي وهمه ابزارهايي که اين دولت در اختيار داشت با تماس مداوم با کشورهايي که در اين راستا همسو بودند، با ايجاد خون ريزي جديد مخالف بودند، دست به دست هم داده شد و منطقه را از يک جنگ جديد و از يک نزاع جديد و اشغال جديد دور کرد.

رييس جمهوري با بيان اين که در اين راستا دولت هايي در منطقه و خارج از منطقه و قدرت هايي در جهان دست به دست هم دادند، اما کار بزرگي در اين راستا صورت گرفت، افزود: اگر همکاري هاي نزديک روسيه و سوريه نبود، اين هدف در منطقه محقق نمي شد.

طرح WAVEاقدام دولت يازدهم در مقابله با اسلام هراسي

روحاني با بيان اين که دومين قدم دولت جمهوري اسلامي ايران مقابله با هدف سلطه گران در اسلام هراسي بود، اظهار داشت: درتبليغات گسترده و نابجاي دهه هاي گذشته، همواره اسلام و مکتب اسلام را به عنوان مکتب خشونت، افراطي گري و نعوذبالله مکتبي که مردم را به تروريسم و ارهاب دعوت مي کند، ترويج کرده بودند. رييس جمهوري، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک کشور اسلامي پرچم مبارزه با خشونت و افراطي گري را در دست گرفت،ودراين زمينه در مجمع عمومي سازمان ملل متحد ،طرح مقابله جهاني با افراط و خشونت ارائه شد.

روحاني خاطرنشان کرد: همان کشورهايي که قبلا به ناروا تبليغ مي کردند که مسلمانان کشورهاي اسلامي و جمهوري اسلامي ايران در پي خشونت و افراط هستند، ناچار شدند به اين طرح راي دهند.

رييس جمهوري با بيان اين که اين اولين گام در برابر اسلام هراسي بود که دشمنان اسلام ساليان درازي در پي آن هستند، افزود: اين دولت و اين مردم و اين ملت با انتخاب اعتدال و تدبير به دنيا اعلام کردند که راه ما، راه ميانه روي است. امه وسطا لتکونوا شهدا علي الناس و يکون الرسول عليکم شهيدا.

مبناي ايران هراسي اين است که ايران را پايگاه اسلام و انقلاب اسلامي مي بينند

رييس دولت تدبير و اميد با يادآوري ايران هراسي که در سال هاي اخير به شدت ترويج مي شد، عنوان کرد: موضوع ايران هراسي را در سال هاي اخير به بهانه مسئله فناوري هسته اي صلح آميز ايران تشديد کرده بودند.روحاني تاکيد کرد: من اين جمله را بگويم، ايران هراسي بر اين مبنا صورت گرفت و ادامه مي يابد که ايران را به عنوان پايگاهي براي اسلام، ترويج اسلام و انقلاب اسلامي مي بينند.رييس جمهوري اسلامي ايران، تصريح کرد: ايران منهاي اسلام، ايران منهاي انقلاب اسلامي، چيزي نبود که غرب به دنبال ايران هراسي باشد.

جمهوري اسلامي ايران در زمينه فناوري هسته اي مخفي کاري ندارد

روحاني يادآور شد: اين دولت براي اين که بهانه را از آن ها بگيرد، دريک مذاکرات وتعامل موثر و سازنده توانست به اولين توافق دست يابد.

رييس جمهوري با بيان اين که اين توافق اولين اثر وثمره اش آن بود که براي بسياري از افکار عمومي جهان روشن شد که جمهوري اسلامي ايران چيزي براي مخفي کردن در زمينه فناوري هسته اي ندارد، افزود: فناوري هسته اي ايران، صرفا صلح آميز و براي مقاصد صلح آميز خواهد بود.روحاني ادامه داد: به همين دليل جمهوري اسلامي ايران همه معاهدات و قراردادهاي مربوط به بحث هسته اي و صلح آميز بودن برنامه هسته اي را پذيرفت. روحاني با بيان اين که هفته وحدت براي آن است که همه در برابر اين دو هدف دشمن يعني ايجاد اختلاف، شکاف، درگيري و تنازع در ميان مسلمانان و اسلام هراسي درسراسر جهان مقابله کند، افزود: آن چه ما امروز درمنطقه مشاهده مي کنيم، معنايش آن است که آن چه که تاکنون براي وحدت دنياي اسلام قدم برداشته ايم، کافي و کارآمد نبوده است.

دولتي که فکر کند با تروريسم نفوذش زياد مي شود، در خطاي مطلق است

رييس جمهوري اسلامي ايران با بيان اين که اگر دولتي فکر مي کند با تقويت تروريسم، حکومتي را در اين منطقه مي تواند از بين ببرد و مي تواند نفوذ و قدرت خود را در منطقه افزايش دهد، 100درصد در اشتباه مطلق است، افزود: هر کسي چاهي را براي برادرش حفر کند، او در همان چاه مي افتد.


 سرمقاله 

 زندگي آرام و بدون دغدغه، حق شهروندي است

مهدي بيک

حتي اگر موسسه "لگاتوم" هم اعلام نکرده بود، با پيگيري اخبار، رويدادها وآسيب هاي اجتماعي موجود در زير پوست جامعه، مي شد حدس زد که مختصات کلي "سلامت اجتماعي "کشورمان در مقايسه با ساير کشورهاي در حال توسعه (ونه کشورهاي توسعه يافته) اوضاع واحوال چندان مطلوبي ندارد.

اما حالا مي توان بر بلنداي آمارهاي دقيقي که در اثر تحقيقات ميداني اين موسسه معتبرمطرح شده است، شرايط نابه سامان ساختار سلامت رواني و اجتماعي کشور را ارزيابي کرد و متهم به سياه نمايي نشد. پس با ما از اين دريچه به روح وروان جامعه تان بنگريد...

شروع قصه از اينجاست که نظام سلامت اجتماعي ايرانيان با معضلات غير قابل انکاري روبه روست ، ضعف‌هايي که توسعه مطلوب در نظام سلامت اجتماعي کشور را به روياي دست نيافتني تبديل کرده است.

بر اساس آخرين تئوري هاي آکادميک نظريه پردازان علوم طبيعي، سلامت افراد از سه بخش حياتي، سلامت جسماني، سلامت رواني و سلامت اجتماعي تشکيل شده است. در مورد ماهيت کلي سلامت جسماني وسلامت رواني، هم، نوعي اتفاق نظر وجود دارد و هم تا حدود زيادي معناي آن مشخص است، اما در مورد سلامت اجتماعي و مفهوم بنيادين آن، هنوز معادلات ناگشوده بسياري وجود دارد که مي توان به آنها اشاره کرد.

"سلامت اجتماعي" عبارت است از يک نوع معرفت و شناختي که فرد را به اين باور برساند که او مورد محبت و احترام است و به شبکه‌ اي از ارتباطات اجتماعي متعهدانه و متقابل تعلق دارد. با اين توضيحات مي توان گفت که، اين مفهوم گسترش پيدا کرده است تا سياستمداران وتصميم سازان در هر حاکميتي، توجه کنند که سلامت انسان‌ها، تنها به گزاره هاي جسمي و رواني آنها محدود نمي‌شود و بايد به "سلامت اجتماعي" مردم نيز(نوعي خاصي از زندگي آرام و بدون دغدغه) توجه داشته باشند.

کساني که فکر مي کنند، مشکلات بخش سلامت اجتماعي فقط لايه هاي ظاهري مراودات اجتماعي مردم را در برمي گيرد، سخت در اشتباهند، چرا که براساس آخرين بررسي ها، تبعات پايين آمدن سلامت اجتماعي در هرجامعه اي، منجر به بروز معضلاتي چون فقر، تکدي‌گري، طلاق، کلاهبرداري و مواردي از اين دست خواهد شد.

با چنين دورنمايي است که تحقيقات انجام شده توسط موسسه "لگاتوم" که نظام سلامت اجتماعي ايران را در مقايسه با 150 عضو ديگر بررسي کرده است، واجد اهميت مضاعفي خواهد شد که بايد به آن توجه داشت. رتبه نازل104 ايران در مقايسه با رتبه 50 کشوري مانندعربستان، نشان دهنده کمبودها وکاستي هاي فراواني است که به نظر مي رسد، ايرانيان را از يک زندگي آرام وبدون دغدغه محروم ساخته است. به عبارت روشن تر، مسئولان اجرايي بخش سلامت کشورمان، هنوز نتوانسته اند مبتني بر اسناد بالادستي نظام(برنامه 5ساله، سند چشم اندازو...) عوامل نقش آفرين و تاثير‌گذار بر سلامت رواني واجتماعي مردم را هدايت و راهبري کنند.

نبايد فراموش کرد که، جامعه اي که از سلامت اجتماعي مطلوب تري برخوردار باشد، چشم انداز روشن تري از توسعه پايدار را نويد مي دهد. مردم نيز در چنين جامعه اي، با اعتماد به نفس افزونتري، مي توانند با چالش هاي ناشي از نوسانات اقتصادي ومعيشتي کنار بيايند.

بنابر اين در عصر انفجار اطلاعات، "سلامت اجتماعي" نيزدر امتداد ساير حقوق بلا انقطاع شهروندان ، حق مسلم فرد فرد انسان‌هاست . تحقق اين امر ميسر نخواهد شد مگر آنکه همه بخش هاي دولتي و مردمي بتوانند اين نگاه را در جامعه تقويت کنند که توسعه نظام سلامت اجتماعي مي‌تواند به توسعه در بخش‌هاي ديگر کمک کند، چرا که هر شخصيت سالم (از نظر جسمي، رواني واجتماعي) مي‌تواند در عرصه‌هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و هنري حضور فعال‌ تري داشته باشد و با توليد فکر، انديشه و خلاقيت، روند توسعه پايدار در کشور را تسهيل کند. فعلا همين تا بعد...


 وزير ارتباطات:
  رويکرد دولت در مورد فيلترينگ اعلام شد 

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه دولت و اعضاي کارگروه تعيين مصاديق مجرمانه بر اصول کلي تفاهم دارند گفت: رويکرد و سياستهاي دولت در مورد فيلترينگ سايتهاي اينترنتي و نرم افزارهاي موبايل به اطلاع اعضاي کارگروه تعيين مصاديق رسيد.به گزارش مهر، محمود واعظي از تشکيل کارگروه تعيين مصاديق مجرمانه با حضور وزرا و برخي اعضاي اصلي خبر داد و اظهار داشت: با توجه به رويکرد دولت تدبير و اميد لازم بود جلسه اي تشکيل مي شد و رويکردها و سياستهاي دولت جديد به اطلاع ساير اعضاي کارگروه تعيين مصاديق مجرمانه مي رسيد.

وي با تاکيد بر اينکه در اين جلسه بر اصول کلي تفاهم وجود داشت اضافه کرد: براساس اين تفاهم مقرر شد سايت هاي ضد دين يا غير اخلاقي که معمولا مورد مخالفت عموم مردم و خانواده ها است محدود شود.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: از اين رو بايد تلاش بر اين باشد که سايتهايي که مفسده انگيز نيست و مورد نياز مردم براي افزايش آگاهي است دچار مشکل نشود.وي در مورد نرم افزارهاي ارتباطي تلفن همراه نيز گفت: استفاده از اين نرم افزارها مشکلي ندارد، مگر اينکه حريم خصوصي افراد را مورد تهاجم قرار دهد که البته آن هم، اگر در نرم افزاري بخشي از آن اشکال داشته باشد فقط همان بخش غير فعال و ساير بخش هاي آن قابل استفاده باشد.

به گفته واعظي نظر کارگروه در گذشته اين نبوده که هيچ شبکه اي به دليل ملاحظات اقتصادي و درآمدزايي براي اپراتورها بسته شود و در آينده نيز نخواهد بود.وي اظهار اميدواري کرد که با روحيه تفاهم که در جلسه وجود داشت تصميمات مورد رضايت مردم باشد.


 روسيه:
 منتظر مواضع ايران در حل مساله هسته‌اي هستيم  

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه نيز در ديدار با محمدجواد ظريف همتاي ايراني خود در مسکو گفت: روسيه خواهان شنيدن مواضع طرف ايراني درباره حل و فصل مساله هسته‌اي اين کشور است.به گزارش دويچه وله، لاوروف گفت: اميدواريم مواضع ايران در مورد توافقات حاصله در ژنو در سطح وزيران و نشست کارشناسي براي بررسي مسائل مربوط به حل و فصل کامل و نهايي مساله هسته‌اي ايران مشخص شده باشد.

سرگئي لاوروف، وزيرخارجه روسيه در ديدار با وزيرخارجه ايران ، تبادل نظرهاي تهران و مسکو را با اهميت خواند و با اشاره به مناسبات سياسي دو جانبه و ظرفيت‌هاي همکاري در زمينه هاي مختلف را بسيار وسيع ارزيابي کرد .وزير خارجه روسيه تلاش تهران و مسکو براي حل مسالمت آميز بحران‌ها را از نقاط برجسته همکاري‌ها برشمرد و تصريح کرد: بايد تلاش‌ها را ادامه دهيم .وزير امورخارجه روسيه بار ديگر نقش جمهوري اسلامي ايران در کمک به حل بحران سوريه را مهم خواند و گفت: ما نيز مانند جمهوري اسلامي ايران بر اقدام جمعي براي ريشه کني تروريسم تاکيد داريم .

وزراي خارجه ايران و روسيه در اين مذاکرات علاوه بر موضوعات روابط دو جانبه و سوريه پيرامون آخرين تحولات افغانستان ، عراق و توافق به عمل آمده براي زمان اجراي برنامه اقدام مشترک گفت‌وگو و تبادل نظر کردند .


 رونمايي از کتاب عزت‌الله انتظامي  


 مراسم بزرگداشت استاد حسن ناهيد نوازنده ني  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته