جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4623


كدام گلودردها خطرناك است؟


زونا؛ تاول‌هاي قرمز و دردناک


دلايل سکسکه کردن کودک


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 كدام گلودردها خطرناك است؟ 

اين روزها موسم سرماخوردگي و گلودرد است. اگر مي‌خواهيد مثل يك پزشك متخصص تشخيص بدهيد كه گلودردي كه گريبان‌تان را گرفته ويروسي است يا ميكروبي و براي هركدام چه كاري بايد انجام دهيد، اين مطلب را تا آخر بخوانيد.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از مجله سيب سبز؛ همه ما با آن احساس ناخوشايند گرفتگي و درد و خارش در گلو آشنا هستيم. چنين احساسي ممكن است ناشي از يك آلرژي فصلي يا يك سرماخوردگي ويروسي يا يك عفونت ميكروبي شديد باشد. در ميان اين حالت‌ها، گلودرد چركي با باكتري استرپتوكوك، اگر درمان نشود، مي‌تواند بسيار خطرناك باشد. براي همين شما بايد بدانيد بين گلودرد ويروسي و گلودرد باكتريايي چه تفاوت‌هايي وجود دارد تا براي درمان نوع استرپتوکوکي (باكتريايي) با آنتي‌بيوتيك مناسب تجويز شده توسط پزشك، اقدام كنيد (آنتي‌بيوتيك در درمان سرماخوردگي و گلودرد ويروسي هيچ تاثيري ندارد)

به دنبال نقطه‌هاي سفيد بگرديد

حتما ديده‌ايد كه پزشك در زمان گلودرد به شما مي‌گويد: «بگو آ آ آ...»، شما بايد بدانيد كه در زمان بروز عفونت باكتريايي در گلو، ممكن است نقطه نقطه‌هاي سفيدي روي لوزه‌ها و ته گلو ببينيد كه ديدن آنها به معناي عفونت شديد ميكروبي است. لوزه‌هاي بزرگ شده و قرمز هم بيشتر به نفع عفونت ميكروبي است. گاه ممكن است چرك هم در ته گلو ديده شود.

اگر سرفه و آب‌ريزش داريد

سرفه كردن متوالي و ريختن مخاط بيني از پشت بيني روي گلو مي‌تواند احساس ناخوشايندي در گلو ايجاد كند. در عفونت با باکتري استرپتوكوك شما معمولا شاهد احتقان بيني، آبريزش بيني و سرفه نيستيد و اينها معمولا نشانگر سرماخوردگي يا همان بيماري ويروسي هستند.

درجه دماسنج چه عددي را نشان مي‌دهد؟

سرماخوردگي و عفونت‌هاي ويروسي باعث ايجاد تب مي‌شوند و معمولا تب آنها بسيار خفيف است اما برعكس عفونت با استرپتوكوك تب بالا ايجاد مي‌كند. تب بالاي 5/38 درجه سانتي‌گراد به‌طور معمول نشانگر عفونت ميكروبي نيازمند درمان است. اما يادتان باشد عفونت ميكروبي هم ممكن است اصلا تب ايجاد نكند يا تب خفيف ايجاد كند.

ميكروب‌ها بيشتر درد دارند

اگر گلودرد ويروسي و باكتريايي را در زمان‌هاي مختلف عمرتان تجربه كرده باشيد مي‌دانيد كه درد گلو با باكتري بسيار بيشتر است. گلودرد ويروسي چندروزه حتي بدون درمان خوب مي‌شود اما گلودرد ميكروبي هرروز كه بگذرد شديد و شديدتر مي‌شود. اگر گلودردتان خيلي شديد است به استرپتوكوك فكر كنيد، درضمن يادتان باشد كه عفونت ميكروبي ممكن است دل‌درد، سردرد، تهوع و استفراغ و كاهش شديد اشتها را موجب شود كه در عفونت ويروسي به طور خيلي مشخص و شديد وجود ندارد.

نسخه مفيد مادربزرگ‌ها

نسخه‌هاي مادربزرگ‌ها مي‌تواند در كاهش علائم سرماخوردگي‌هاي ويروسي و ميكروبي مفيد باشد. استفاده از آب نمك رقيق (يك سر قاشق چاي‌خوري نمك در يك ليوان آب ولرم) براي شست‌و‌شوي گلو و سينوس‌ها از آن نسخه‌هايي است كه به خوبي التهاب و درد موضعي را كم مي‌كند. استفاده از شيوه قديمي نفس كشيدن در بخار آب‌جوش يا استفاده از دستگاه بخور هم مي‌تواند دردگلو و سينوس‌ها را كاهش دهد.

چرا بستني؟

شايد تصور خوردن بستني در زمان گلودرد شديد سخت باشد اما بايد بدانيدكه سرما اثر بي‌حس‌كنندگي دارد. در ضمن خوردن بستني حتي با گلوي متورم هم آسان است. جدا از بستني، ميلك شيك، ژلاتين و سوپ‌هاي گرم هم مي‌توانند در كاهش درد موثر باشند. يادتان باشد در زمان گلودرد بهتر است از خوردن غذاهاي تند و پر ادويه خودداري كنيد. با توجه به اينكه در زمان تب و گلودرد، بدن به شدت آب از دست مي‌دهد بايد در زمان سرماخوردگي و عفونت چركي گلو تا مي‌توانيد مايعات بخوريد، البته بهتر است از خوردن مايعات ترش خودداري كنيد چراكه آنها گلو را تحريك مي‌كنند.

آنتي‌بيوتيك بخوريم يا نه؟

اگر عفونت باکتريايي استرپتوکوک داشته باشيد با آنتي‌بيوتيك مناسب طول دوره بيماري شما و علائم آن كاهش مي‌يابد. در ضمن تجويز آنتي‌بيوتيك مناسب باعث كاهش عوارض اين بيماري هم خواهد شد. اما در مورد سرماخوردگي‌هاي ساده و ويروسي بايد گفت كه استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها در اين موارد بسيار اشتباه است.

اگر در موارد نامناسب آنتي‌بيوتيك مصرف كنيد ممكن است باكتري‌ها را به اين آنتي‌بيوتيك‌ها مقاوم كنيد و در نتيجه ميكروب‌هايي شكل بگيرند كه بسيار قوي هستند و هيچ دارويي بر آنها تاثير نمي‌گذارد و حتي مي‌توانند مرگبار هم باشند.

تا دانه آخر قرص‌ها را بخوريد

اگر گلودرد باكتريايي داشته باشيد پزشك‌تان براي شما آنتي‌بيوتيك خوراكي يا تزريقي، براي يك هفته تا 10 روز تجويز مي‌كند. ممكن است يك تا 2 روز پس از شروع مصرف آنتي‌بيوتيك حس كنيد حال‌تان خوب شده است و بقيه داروها را نخوريد اما اين كار بسيار اشتباه است زيرا خطر شديدتر شدن بيماري را در پي دارد. درضمن يادتان باشد كه حتما پس از پايان گلودرد چركي‌تان مسواكي را كه در آن روزها از آن استفاده كرد‌ه‌ايد، دور بيندازيد.

هيچ‌وقت به كودك آسپيرين ندهيد

در زمان گلودردهاي چركي يا ويروسي استفاده از مسكن‌هايي كه نياز به تجويز پزشك ندارند (مثل استامينوفن، ايبوپروفن يا ناپروكسن) در كاهش درد موثر است. در اين مواقع به كودكان و نوجوانان داروي آسپيرين ندهيد چراكه از عوارض جانبي آسپيرين در كودكان و نوجوانان بيماري خطرناك و گاه مرگبار «سندرم ري» است. استفاده از داروهاي دكونژستان هم مي‌تواند در كاهش آبريزش بيني و شدت التهاب بيني و گلو موثر باشد.

گلودردهاي طولاني‌مدت را چه كنيم؟

حتي اگر گلودردتان شديد نبود اما يك هفته طول كشيد يا اگر گلودردتان شديد و شديدتر شد، حتما به پزشك مراجعه كنيد. ممكن است براي تشخيص قطعي نياز به نمونه‌برداري از گلو و لوزه‌ها و گاه در موارد شديد نياز به انجام كشت خون باشد. بيماري ريفلاكس يا برگشتن از معده به مري، بيماري مونون‌كلئوز عفوني و چند بيماري ديگر مي‌توانند باعث گلودردهاي طولاني‌مدت شوند.


 زونا؛ تاول‌هاي قرمز و دردناک 

زونا از آن دست بيماري‌هاي ويروسي است که وقتي از آن صحبت مي‌شود، تصويري از ضايعات پوستي شبيه آبله مرغان با درد و سوزش شديد در ذهن نقش مي‌بندد. البته بيشتر مردم تصور مي‌کنند ابتلا به آبله مرغان خطر زونا را براي هميشه منتفي مي‌کند.

در حالي که به گفته دکتر فرناد ايماني، رئيس انجمن درد ايران، برخلاف تصور عموم، پس از ابتلا و بهبود از آبله مرغان، اين ويروس به صورت نهفته در سلول هاي عصبي نخاع باقي مي ماند و در مواردي اين ويروس در صورت بروز يک عامل تحريکي يا نقص سيستم ايمني دوباره فعال مي شود و تکثير پيدا مي کند. در نتيجه ابتلا به آبله مرغان در همه افراد، ايمني نسبت به زونا را به دنبال ندارد.

زونا يا هرپس زوستر يک بيماري ويروسي است که عامل مولد آن ويروس عامل آبله مرغان است. با وجود آن که زونا در هر سني مي تواند رخ بدهد، ولي در افراد مسن ده برابر شايع تر از جوانان است که مي تواند ناشي از اختلال سيستم ايمني به واسطه پيري باشد. در واقع، بيماري هاي تضعيف کننده سيستم ايمني بدن و استرس هاي روحي و رواني از علل شايع آن است.

علائم اوليه زونا شامل سردرد، تب و لرز خفيف و احساس بدحالي و کسلي است. به دنبال علائم اوليه، فرد دچار احساس درد سوزشي و افزايش حساسيت پوستي در ناحيه اي مي شود که اعصاب محيطي آن قبلا از سوي ويروس آلوده شده، اما دوباره ويروس در آن ناحيه فعال شده و در حال تکثير است.

دکتر ايماني در گفت وگو با جام جم با تاکيد بر اين که شدت درد ناشي از زونا از خفيف تا بسيار شديد متغير است، مي گويد: به دنبال آن تاول هاي قرمز و دردناکي ايجاد مي شود که چهار يا پنج روز پس از علائم اوليه در سطح بدن به وجود مي آيد. تاول ها معمولا روي يک نوار پهن پوست قرمز در ناحيه قفسه سينه پديد مي آيد. زونا معمولا در ابتدا با درد شروع مي شود و سپس با ضايعات پوستي مانند تاول تظاهر پيدا مي کند، ولي بندرت ممکن است درد بدون بروز ضايعات پوستي باشد.

درمان زونا بايد بسرعت آغاز شود

درد ناشي از زونا در اغلب موارد شديد است و در واقع، کنترل بيماري بيشتر معطوف به بکارگيري روش هاي کنترل درد مي شود. بر اين اساس، اغلب متخصصان درد معتقدند درمان را بايد هر چه سريعتر شروع کرد، که اساس آن با داروهاي ضدويروس و نيز مسکن هاي قوي است. همچنين داروهاي ضدافسردگي و ضدتشنج را مي توان به عنوان داروهاي کمکي به کار برد.

روش هاي پيشنهادي کنترل درد درباره هر بيمار براساس ارزيابي اوليه، علائم بيماري، تاريخچه و معاينه باليني انتخاب مي شود، اما اثربخشي روش ها در کنترل و کاهش درد بيماران به چه عواملي بستگي دارد؟

دکتر ايماني در پاسخ مي گويد: زمينه بيماري، سن بيماران، تظاهرات باليني، منطقه درگير، سابقه ابتلا به بيماري هاي تضعيف کننده سيستم ايمني يا سرطان در اثربخشي اين روش ها بسيار نقش دارد. فراموش نکنيد هدف از درمان، کاهش شدت و دوره بيماري، کاهش درد، تسريع در بهبود ضايعات پوستي و پيشگيري از عوارض درازمدت بيماري، بويژه درد عصبي به دنبال زوناست.

اين متخصص با اشاره به روش هايي براي کنترل درد و سوزش آزاردهنده ناشي از زونا مي افزايد: استفاده از داروهاي مسکن قوي به عنوان داروي اصلي و داروهاي ضدافسردگي و ضدتشنج به عنوان داروهاي کمکي مي تواند بسيار کمک کننده باشد. در صورت نگرفتن پاسخ مناسب به درمان، اقدامات مداخله گرانه يا «اينترونشنال» از سوي متخصصان درد کمک شاياني به کاهش درد و بهبود بيمار مي‌کند. روش هاي مداخله گرانه با کمک سيستم هاي تصويربرداري ويژه، اندوسکوپي و ليزر با هدف دستکاري در سيستم عصبي - نخاعي براي کاهش درد بيماران در اتاق عمل صورت مي گيرد.

وقتي درمان هاي دارويي جوابگو نيست

به گفته دکتر ايماني در صورت حساسيت به درمان هاي دارويي زونا يا بروز عوارض ناشي از داروها ممکن است امکان ادامه درمان دارويي وجود نداشته باشد. به بيان ديگر، با وجود آن که شروع سريع داروهاي مسکن از اهميت ويژه اي برخوردار است، ولي در صورت نگرفتن پاسخ موثر از آنها بايد اقدامات مداخله گرانه را طبق برنامه تنظيمي از سوي متخصصان درد انجام داد.

پونه شيرازي

جام جم آنلاين


 دلايل سکسکه کردن کودک 

سکسکه کردن در تمام سنين وجود دارد دليل اصلي و راه حل قطعي براي اين موضوع پيدا نشده است. سکسکه در کودکان و نوزادان نيز وجود دارد. و خيلي ها بر اين باورند که اين پديده براي سلامت کودک مفيد است. شايد اين جمله درست باشد ولي سکسکه براي سلامت کودک مضر نيست زيرا اين حالت بدون درد و عارضه است.

به نقل از مجله پزشکي دکتر سلام، سکسکه به خاطر ورود هوا به معده کودک در هنگام شيرخوردن به وجود مي آيد. انبساط ناگهاني معده به خاطر حجم زياد هوا، موجب انقباض ديافراگم مي شود و سکسکه را در پي دارد.

اين حالت در نوزادن زياد ديده مي شود و احتمالابه خاطر اين است که پرده ديافراگم، هنوز به طور کامل رشد نکرده است. اما خود به خود و عموما در دو ماهگي کاهش مي يابد.

شايد اين حالت براي بدن کوچک نوزاد، حالتي عجيب و سخت باشد، اما در واقع اين انقباضات، همراه درد نيست، مشکلي براي او به وجود نمي آورد و باعث گريه اش نمي شود.

همچنين بد نيست بدانيد که کودک در دوران جنيني نيز سکسکه مي کند و اين حالت چندان برايش عجيب نيست، با اين تفاوت که سکسکه جنين به خاطر هوا نيست، بلکه مايع آمنيون، موجب سکسکه مي شود.

بين سکسکه، باد گلو و سريع شيرخوردن نوزاد هيچ رابطه اي وجود ندارد، زيرا سکسکه اصلا به مشکلات گوارشي بستگي ندارد .

در مواقع سکسکه کودک چه کنيم؟

هيچ کار خاصي لازم نيست انجام دهيد، فقط آرامش خود را حفظ کنيد تا سکسکه برطرف شود. اگر سکسکه طول کشيد، کودک را چند دقيقه به شکم صاف بخوابانيد. همچنين مي توانيد مقداري آب به او بدهيد. توجه داشته باشيد که اگر کودک در حال سکسکه کردن است، بازهم مي توانيد با خيال راحت او را بخوابانيد.


 خبرها از عالم علم 

 هشدارFDA نسبت به مصرف زياد استامينوفن

مترجم: ساجده کياني فر

سازمان غذا و داروي ايالات متحده آمريکا FDAاز پزشکان خواسته است از تجويز مسکن هاي حاوي بيش از 325 ميلي گرم استامينوفن جلوگيري کنند چرا که مقادير بالاي استامينوفن منجر به آسيب هاي شديد کبدي مي شود.

مسکن هاي تجويزي «ويدوکين» و «پرکوست» معمولا براي دردهاي حاصل از صدمات حاد وعمل هاي جراحي دندان استفاده مي شوند که حاوي استامينوفن هستند. با اين حال، بسياري داروهاي غير تجويزي نيز حاوي استامينوفن مي‌باشند.

استعمال اتفاقي بيش از حد اين محصولات، نيمي از موارد نارسايي هاي کبدي مرتبط با استامينوفن در ايالات متحده را سبب شده است.

در بيشتر موارد، آسيب شديد کبد در بيماراني رخ داده که بيشتر از دوز تجويز شده يک محصول حاوي استامينوفن در يک دوره 24 ساعته مصرف کرده اند.

دکتر ساندرا کدر، معاون مدير کل دفتر داروهاي جديد در مرکز ارزيابي موادFDA ، گفت: هيچ خطر فوري براي بيماراني که اين داروهاي مسکن را طبق دستور پزشک مصرف مي کنند وجود ندارد. خطر آسيب کبدي در درجه اول براي بيماراني رخ مي دهد که چند محصول حاوي استامينوفن را در يک زمان و با دوز بالاي 4000 ميلي گرم (که حداکثر دوز مجاز است)در يک دوره 24 ساعته مصرف مي‌کنند.

پيشنهادهايFDA به بيماران:

به دقت تمام برچسبهاي داروهاي تجويزي و غير تجويزي را بخوانيد و مطمئن شويد که داروي تجويزي حاوي استامينوفن است يا خير.

بيش از يک محصول حاوي استامينوفن در يک زمان مصرف نکنيد.

بيشتر از حداکثر مقدار روزانه (4 گرم يا 4000 ميلي گرم) استامينوفن مصرف نکنيد.

از نوشيدن الکل در هنگام مصرف استامينوفن اجتناب کنيد.

اگر شما تجربه واکنش هاي آلرژيک مانند بثورات جلدي، خارش، تورم صورت و يا اشکال در تنفس داريد مصرف استامينوفن را قطع کنيد و به پزشک مراجعه کنيد.

اگر فکر مي کنيد بيشتر از دوز تجويزي استامينوفن مصرف کرده ايد از کمکهاي پزشکي غافل نمانيد.

منبع:www.medicinenet.com

اثرات رواني مديتيشن

تکنيک TM(ترنسدنتال مديتيشن) باعث مي‌شود که ذهن بتدريج، سطوح لطيف‌تري از تفکر را تجربه کند تا اين که به سطح ماورايي رسيده و در تماس مستقيم با سرچشمه تفکر قرار گيرد.

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران، در حين انجام اين تکنيک الگوي امواج مغزي در حالت آلفا قرار مي‌‌گيرد که در آن سطح نيروهاي شفابخش فعال مي‌شود.

TM براي افرادي که مي‌خواهند از اثرات منفي استرس در امان بمانند مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

هنگام استرس در بدن مواد شيميايي خاصي توليد مي‌شود که انرژي و تحرک ذهن را کاهش مي‌دهد. به عبارتي استرس باعث توليد بيش از حد بعضي از ناقلين پيام‌هاي عصبي مانند اپي نفرين، نوراپي نفرين و کورتيزول مي‌شود. توليد کورتيزول زياد منجر به افزايش نوسانات هيجاني شده و باعث مي‌شود که فرد نتواند به روشني فکر کند، در حالي که تمرين منظم ترنسدنتال مديتيشن با افزايش توليد برخي مواد شيميايي مانند سروتونين باعث افزايش احساس شادي و نشاط مي‌شود. انجام تکنيک TM به طور منظم، علاوه بر آرام نمودن ذهن، باعث بهبود تمرکز، شفافيت بيشتر ذهن، کنترل جريان فکر، افزايش انرژي و خلاقيت، افزايش احساس شادي و رضايت خاطر و بهبود روابط مي‌گردد.


 خبر پزشکي 

 زيبايي دستتان به چه قيمت؟

احمد نيکخو، متخصص پوست، مو و زيبايي در گفتگو با خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران گفت: متاسفانه امروزه در اکثر آرايشگاه‌ها انجام مانيکور و زدن چسب‌هاي کاشت ناخن، سبب عفونت‌هاي قارچي در سطح پوست خواهد شد.

وي افزود: برداشتن پوست‌ اطراف ناخن منجر به ايجاد عفونت اطراف ناخن‌ها خواهد شد، بنابراين استفاده از اين مواد پلاستيکي که با چسب‌هاي مخصوص بر روي سطح ناخن را مي‌پوشانند، باعث ايجاد حساسيت و عفونت‌هاي قارچي خواهد شد.

اين متخصص پوست، مو و زيبايي تصريح کرد: استفاده از اين چسب‌ها برروي سطح ناخن، مانع از رشد ناخن‌هاي اصلي شده و پياز ناخن صدمه خواهد ديد. بنابراين ديگر ناخن‌ها استحکام و شفافيت خود را از دست خواهد داد.

وي در پايان تصريح کرد: شکستگي ناخن‌ها به دليل کمبود کلسيم و آهن است، بهتر است براي داشتن ناخن‌هاي زيبا و محکم اين کمبودها را جبران کرد. استفاده از کرم بر بروي ناخن مي‌تواند اثر بخش باشد.

هشدار کارشناسان آلماني در مورد مصرف آب‌ معدني

کارشناسان آلماني در گزارش جديدي اظهار داشتند که نزديک به 25 هزار ماده شيميايي در آب معدني‌ وجود دارند که براي بدن مضر هستند.

اين مواد شيميايي موجود در آب معدني‌ها، تاثيرات مشابه با داروهاي قوي بر بدن بر جاي مي‌گذارند.اين بررسي شامل دو مرحله است. در مرحله نخست، کارشناسان 18 نمونه از محصولات آب معدني توليد شرکت‌هاي مختلف را که در سراسر جهان مصرف مي‌شوند، آزمايش کرده و تاثير آن را بر گيرنده‌هاي دو هورمون استروژن و آندروژن بدن آزمايش کردند. همچنين از آب شير هم به عنوان معياري براي مقايسه استفاده شد.اين محققان بر اساس مشاهدات خود متوجه شدند بيشتر انواع آب‌ معدني‌ها با گيرنده‌هاي هر دو نوع هورمون در بدن تداخل دارند اما در مورد آب شير چنين تاثيري مشاهده نشد.

همچنين در مرحله دوم اين مطالعه، پزشکان به بررسي ترکيب‌هاي شيميايي در انواع آب‌ معدني‌ پرداختند تا مشخص شود کدام ترکيب شيميايي موجود در آن‌ها بر عملکرد اين هورمون‌ها تاثير منفي مي‌گذارد.

به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري فاکس نيوز، در نهايت پزشکان در اين مطالعه تاکيد کردند که به رغم اين اطلاعات هشداردهنده، اين مواد شيميايي در آب‌ معدني‌ براي تمام افراد خطرساز نيستند و براي افراد بالغ و سالم خطري ندارند اما سلامت کودکان خردسال، زنان در سن بارداري و يا زنان حامله در تماس با اين ترکيب‌ها بيشتر به خطر مي‌افتد. اين ترکيب‌هاي شيميايي موجب رشد بي‌رويه، بلوغ زودرس، تولد پيش از موقع، نازايي و يا حتي يائسگي زودرس مي‌شوند.

باکتري‌هاي روده بر فعاليت مغز اثر مي‌گذارند

مطالعات جديد محققان آمريکايي شواهدي را از وجود ارتباط بين باکتري‌هاي روده و مغز ارائه داده‌اند.به گزارش ايسنا، اين يافته‌ها سلامت رفتاري و رواني را در شرايطي مانند اضطراب و اوتيسم ارتقا خواهد داد.دکتر امران مير، استاد پزشکي و روانکاوي دانشگاه کاليفرنيا در لس‌آنجلس، تصاوير ام‌آرآي مغزهاي داوطلبان حاضر در تحقيقات خود را براي مشاهده اثرگذاري باکتري‌هاي روده روي مغز آنها، مطالعه کرده است. با تحليل 60 سوژه، مير دريافت که ارتباطات بين نواحي مغز بسته به اين که کدام نوع باکتري بيشتر در روده فرد غالب است، متفاوت بود.

مطالعات نشان مي‌دهد، همچنين ارتباطي بين باکتري‌هاي روده و اختلالات رفتاري مانند اوتيسم وجود دارند.

گفته مي‌شود، اثرگذاري رژيم‌هاي غذايي داراي چربي، قند و نمک بالا روي باکتري‌هاي روده مي‌تواند در بروز اوتيسم دخيل باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته