جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4630


صعود دوباره آبي‌ها به صدر


23 تا 50 ميليون، هزينه تماشاي جام جهاني!

مسابقات ليگ برتر بسکتبال
ميزباني صدر جدولي ها ازته جدولي ها!


موافقت گودرزي با سرپرستي پروين


رضايت اسپورت کوويليا از حقيقي


ونکوور مقصد بعدي بيت آشور


نگاه كارشناس


بالاتر از خبر


سوت پايان


دقيقه نود


يادداشت


 صعود دوباره آبي‌ها به صدر 

تيم فوتبال استقلال تهران درهفته بيست و چهارم رقابتهاي ليگ برتربرابر ذوب‌آهن اصفهان دردقايق پاياني ازباخت فرار کرد و با يک تساوي خانگي به صدر جدول رده‌بندي بازگشت. روز دوم ازهفته بيست و چهارم رقابتهاي ليگ برتر فوتبال با برگزاري شش ديدار همزمان ادامه يافت. در يکي از اين بازي‌ها که از ساعت 14:30 درورزشگاه آزادي تهران برگزارشد تيم‌هاي استقلال و ذوب‌آهن به مصاف يکديگر رفتند که در پايان به تساوي يک بر يک رضايت دادند. محسن بياتي‌نيا دردقيقه 24 براي ذوب‌آهن گلزني کرد وجي لويد ساموئل هم دردقيقه 85 براي استقلال گل زد.آبي هاي پايتخت با اين تساوي خانگي 46 امتيازي شدند و به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به فولاد خوزستان صدرنشين شدند. همچنين درهفته بيست و چهارم ليگ برتر، تيم هاي فوتبال سپاهان، صباي قم و راه آهن به پيروزي رسيدند و ملوان مقابل تراکتورسازي يک بريک متوقف شد.

در اين بازي ها سپاهان3بريک استقلال خوزستان راشکست داد.صباي‌قم3 بر2ازسد داماش گيلان گذشت.فجر سپاسي با يک گل مغلوب راه‌آهن شد. همچنن يک ديدارمعوقه ازهفته بيست و سوم ليگ برترعصرديروز بين نفت تهران و مس کرمان برگزار شد که درپايان شاگردان يحيي گل‌محمدي با نتيجه يک برصفر به پيروزي رسيدند.علي قرباني مهاجم نفت در دقيقه 38 توانست تک گل اين بازي را به ثمر برساند.لوکا بوناچيچ هم که به تازگي هدايت مس را برعهده گرفته است در اولين ديدارش شکست را تجربه کرد تا همچنان اين تيم با 16 امتياز در قعر جدول باقي بماند. نفت با اين برد 44 امتيازي شد و جاي پرسپوليس در رده سوم را گرفت.


 23 تا 50 ميليون، هزينه تماشاي جام جهاني! 

 
عباس ترابيان، دبير کميته اقتصادي فدراسيون فوتبال در تشريح آخرين تمهيدات کميته اقتصادي فدراسيون فوتبال در بحث اعزام تماشاگران به جام جهاني برزيل، اظهار کرد: با توجه به اينکه هر کدام از سه مسابقه تيم ملي ايران در برزيل در يک شهر برگزار مي‌شود و اين شهرها فاصله‌هاي پروازي با يکديگر دارند، لذا نوع مسافرت و هزينه‌هاي تماشاگران ايراني به برزيل دچار پيچيدگي‌هايي شده است.وي با بيان اينکه ايران نسبت به بسياري ديگر از کشورهاي حاضر در جام جهاني، بليت‌هاي بيشتري از فيفا مي‌گيرد، تصريح کرد: سهم ايران از بليت‌هاي اختصاصي فيفا مانند ساير کشورها، 8 درصد است. ميانگين ظرفيت 12 استاديوم تازه تاسيس برزيل براي جام جهاني حدود 40 هزار نفر است اما خوشبختانه هيچ کدام از سه بازي ايران در مرحله گروهي در اين استاديوم‌ها برگزار نمي‌شود. ميانگين ظرفيت سه استاديومي که در آنها بازي خواهيم کرد براي بازي با تيم‌هاي نيجريه، آرژانتين و بوسني به ترتيب 41456 نفر، 62547 نفر و 48747 نفر است که ميانگين آن حدود 51 هزار نفر است؛ بنابراين سهم 8 درصدي ايران شامل بليت‌هاي بيشتري مي‌شود.

دبير کميته اقتصادي فدراسيون درباره نحوه توزيع اين بليت‌ها نيز گفت: از اين سهم 8 درصدي که حدود 4 هزار بليت براي هر بازي مي‌شود، تعداد 700 بليت رايگان براي فدراسيون فوتبال است که مي‌تواند آنها را ميان پيشکسوتان، مربيان و برخي سازمان‌ها توزيع کند. تصميم‌گيري درباره اين بليت‌ها کاملا برعهده فدراسيون خواهد بود. اما ساير بليت‌ها که همه مردم و علاقمندان فوتبال ايران مي‌توانند در آن سهيم باشند به روشي که در سايت فدراسيون اعلام شد به فروش مي‌رسد. علاقمندان بايد ابتدا فرم‌ها را دانلود و کامل کرده و سپس مراحل بعدي را طي کنند. فکر مي‌کنم فوريه آخرين مهلت ثبت‌نام هم باشد که علاقمندان بايد آن را مدنظر داشته باشند.

دبير کميته اقتصادي فدراسيون در پاسخ به اينکه قيمت‌هاي ارايه شده از سوي آژانس‌ها چقدر است، اظهار کرد: قيمت‌هاي ارايه شده متفاوت است. کمترين قيمت‌ که مثلا اسکان آن در خوابگاه‌هاي جمعي باشد، البته اين خوابگاه‌ها امکانات کافي دارند و براي خانواده‌ها سوئيت‌هاي مجزا درنظر گرفته مي‌شود و همينطور با کاهش برخي ديگر از هزينه‌ها به مبلغ پيشنهادي 23 ميليون تومان مي‌رسد. شرايط و کيفيت تورها متفاوت است و اين مبلغ در شرايطي که اقامت در هتل‌هاي 5 ستاره و ارايه بالاترين خدمات باشد حتي به مبلغ 50 ميليون تومان هم مي‌رسد.


 مسابقات ليگ برتر بسکتبال
 ميزباني صدر جدولي ها ازته جدولي ها! 

مسابقات بسکتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي کشورامروزدوشنبه با برگزاري 6 ديدار وارد هفته هجدهم مي شود.

در اين هفته از مسابقات مهرام و دانشگاه آزاد در تهران ميزبان تيم‌هاي ته جدولي خواهند بود و دو تيم ماهشهري هم رودرروي هم قرار مي‌گيرند.برنامه ديدارهاي هفته هجدهم مسابقات بسکتبال ليگ برتر باشگاه‌هاي کشوربه اين شرح است:

دوشنبه،7بهمن:

ماهان اصفهان - هفت الماس قزوين (سالن مخابرات اصفهان - ساعت 15)

مهرام تهران - افرا خليج فارس (تالار بسکتبال آزادي - ساعت 15)

صنايع پتروشيمي ماهشهر - پتروشيمي بندرامام (سالن بعثت ماهشهر - ساعت 16)

شهرداري گرگان - نيروي زميني (سالن امام خميني (ره) گرگان - ساعت 16)

ذوب آهن اصفهان - همياري زنجان (سالن ملت اصفهان - ساعت 16)

دانشگاه آزاد تهران - استقلال زرين قشم (تالار بسکتبال آزادي - ساعت 17)


 موافقت گودرزي با سرپرستي پروين 

 
وزير ورزش و جوانان در ديدار با رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس بر موافقت با تصميمات هيأت مديره باشگاه پرسپوليس تاکيد کرد. محمد صادق اکبري رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس نشست يک ساعته‌اي با دکتر محمود گودرزي وزير ورزش داشت و درباره موضوعات اخير باشگاه پرسپوليس با وي ديدار و گفتگو کرد.در اين نشست که نصرا... سجادي معاون ورزش حرفه‌اي و قهرماني وزارت ورزش و جوانان و دکتر احمدي مشاور وزير نيز حضور داشتند، رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس گزارشي از آخرين وضعيت باشگاه و تصميمات اتخاذ شده را به اطلاع وزير ورزش و جوانان رساند.


 رضايت اسپورت کوويليا از حقيقي 

 
سرمربي تيم فوتبال اسپورت کوويليا از عملکرد عليرضا حقيقي در اين تيم راضي است.عليرضا حقيقي که دو، سه روزي است در تمرين‌هاي تيم دسته دومي اسپورت کوويليا شرکت کرده در آستانه عقد قرارداد با اين تيم است.سرمربي اسپورت کوويليا درباره حضور اين دروازه‌بان ايراني در تمرين‌هاي تيمش گفت: سبک بازي او مورد علاقه من است و از ديدن بازي‌اش لذت بردم. او واقعا يک دروازه‌بان بين‌المللي است و عملکردش در اين دو، سه روز با واژه بين‌المللي به خوبي ارتباط برقرار مي‌کند.حقيقي که در سال 2011 به تيم روبين کازان رفت در ابتداي فصل جاري به پرسپوليس بازگشت، اما براي حضور در جام جهاني نياز به بازي کردن در يک تيم داشت.


 ونکوور مقصد بعدي بيت آشور 

 
استيون يا همان مهرداد بيت آشورمدافع تيم ملي فوتبال ايران که به مدت چهار سال در ترکيب سن خوزه ارث کوييک آمريکا بازي کرده، در پايان فصل ليگ حرفه‌اي آمريکا گفت که به دنبال حضوردر يک تيم اروپايي است امااکنون باشگاه ونکوور وايتکپس در خبري اعلام کرد در حال نهايي کردن قرارداد اين مدافع ايراني است.بيت آشوردرمدت حضوردرسن خوزه موفق شد 87 بار با پيراهن اين تيم به ميدان برود و خود را به عنوان يک مدافع خوب معرفي کند. او در فصلي که گذشت يکي ازبازيکناني بود که بيشترين حضوردرترکيب تيمش را داشت.يونگ پيولي، مدافع کره‌اي ونکوور وايتکپس در پايان فصل گذشته از فوتبال کناره گيري کرد تا سران اين باشگاه به دنبال پيدا کردن جانشيني براي او باشند.


 نگاه كارشناس 

 جام يادگار فراتر از آسيا

حسن بابک

مسابقات کشتي فرنگي جام يادگارهفته گذشته با قهرماني تيم ايران به پايان رسيد.طي سال هاي اخير شاهد بوديم که رقابت هاي جام يادگار تنها براي پر کردن تقويم انجام مي شد اما در دوره جديد واقعا برنامه ريزي درستي دقيق و مدوني صورت گرفت و نتيجه اين شد که تيم هاي مطرح و کشتي گيران خيلي خوبي در اين رقابت ها حضور يافتند که باعث رونق رقابت ها و بالا رفتن کيفيت بازي هاشد. مسابقات از لحاظ کمي و کيفي عالي بود و با حساب و کتاب به راحتي مي‌توان اين حرف را اثبات کرد. روز اول مسابقات تنها يک مدال طلا به ايران رسيد و اين در حالي بود که مجارستان 3 طلا گرفت که اين نشان‌دهنده قدرت تيم‌هاي حاضر در جام يادگار امام است. حضور اين تعداد کشور شرکت‌کننده و مدال‌آوران المپيک مي‌تواند براي کشتي فرنگي ايران بسيار خوب باشد و نشان‌دهنده حساب باز کردن کشتي جهان روي کشتي فرنگي ايران است. در سنگين وزن اما رقابت جدي تر و نزديکتر دنبال شد. رقابت120 کيلوگرمي‌ها بي ترديد بالاتر از حد آسيا بود و حضورنفر سوم المپيک که درواقع بازنده مهدي‌زاده بود اما مورد لطف داوران قرار گرفت و با ميهمان‌نوازي داوران قهرمان شد، مي‌تواند ترس نفرات دوم و سوم ما راازاين کشتي‌گيران کم کند. البته شرايطي که انتظارش را داريم هنوز محقق نشده اما بعد از فراغ يک‌ساله بايد به آن نقطه‌اي که مدنظر قرار دارد،برسيم.


 بالاتر از خبر 

 دردسر جديد براي دژاگه و قوچان‌نژاد!

اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد و دانيل داوري سه بازيکن مهاجر شاغل در ليگ‌هاي اروپايي هستند که براي تيم ملي فوتبال ايران بازي مي کنند و کارلوس کي روش حساب ويژه اي روي آنها براي حضوردرجام جهاني باز کرده است.اما خبري که ديروزاززبان يکي از مسئولين سازمان وظيفه عمومي شنيديم کمي تعجب برانگيز بود. دراين راستاسرهنگ رحمان عليدوست معاون احضارواعزام سازمان وظيفه عمومي با اشاره به وضعيت سربازي بازيکنان مهاجري که در تيم ملي فوتبال ايران بازي مي‌کنند تاکيد کرد درصورتيکه اين بازيکنان در کشورهاي محل بازي خود دوران سربازي را نگذرانده باشند بايد در ايران دو سال خدمت خود را سپري کنند. وي عنوان کرد اين بازيکنان بايد تکليف خود را براي ورود و خروج به ايران مشخص کنند.وي با اشاره به وضعيت سربازي ورزشکاران ملي‌پوش، ضمن بيان مطلب فوق اظهار کرد: براساس توافقي که دو سال قبل با محمد عباسي وزير وقت ورزش و جوانان انجام شد سازمان وظيفه عمومي اعلام کرد بايد وضعيت خدمت وظيفه ورزشکاران مشخص شود.وي در خصوص وضعيت سربازي سه بازيکن مهاجر تيم ملي فوتبال تاکيد کرد: براساس بند دو آيين نامه اجرايي قانون خدمت نظام وظيفه عمومي،اگر افرادي درتابعيت ايران قرار گرفتندوشرايط معافيت‌ها از جمله معافيت تحصيلي، کفالت و پزشکي را ندارند، بايد تعيين تکليف شوند. اگراين افراد قبل از اينکه در تابعيت ما قرار گيرند، در کشور اول خدمت سربازي را انجام داده باشند ديگر نيازي به خدمت در کشور نيست.

به گفته معاون احضار و اعزام سازمان وظيفه عمومي، اگر اين افراد تابعيت ما را پذيرفته و در کشور اول نيز خدمت نکرده باشند، از نظر ما مشمول محسوب مي‌شوند. به عنوان مثال اگر اشکان دژاگه در آلمان و يا رضا قوچان نژاد در بلژيک خدمت کرده باشند، ديگر نيازي به دو سال خدمت ضروري نيست و براساس قانون جزو گروه 8 سال احتياط و دو دهه ذخيره محسوب شده و ديگر نيازي به خدمت در زمان صلح ندارند.عليدوست در مورد نحوه معافيت هاي اين افراد گفت: اگر اين ملي پوشان در حال تحصيل باشند برايشان معافيت تحصيلي صادر شده و پس از اتمام معافيت تحصيلي بايد همانند ديگر جوانان کشور به خدمت وظيفه اعزام شوند.


 سوت پايان 

 هندبال قهرماني مردان آسيا؛

ايران- عربستان با طعم انتقام

سومين روزاز شانزدهمين دوره رقابتهاي هندبال مردان آسيا امروزدرمنامه بحرين پيگيري مي شود و تيم ملي ايران در دومين مصاف خود به ديدار عربستان تيم سوم دوره قبل و يکي از مدعيان اين جام خواهد رفت. درتاريخ پانزده دوره قبلي تيمهاي ايران و عربستان در مجموع 3 بار به مصاف هم رفته اند که در هر سه ديدار برد براي عربستان بوده و بازي امروزحکم انتقامي براي هندبال ايران دارد.عربستان در پانزده دوره قبلي 3 مدال برنز و عنوان سومي به سالهاي 2002 اصفهان،2008 اصفهان و 2012 جده را در کارنامه خود دارد و ايران هم دلخوش به عناوين چهارمي خود به سال 2006تايلند و 2008 اصفهان است.

گفتني است ملي پوشان هندبال کشورمان در اولين ديدار خود به مصاف تيم کره جنوبي رفتند و در يک ديدار پاياپاي و نزديک، تساوي ارزشمندي را مقابل تيم دهم جهان کسب کردند.

مسابقات کشتي جام تختي

آزادکاران 13 تيم خارجي در راه تهران

پس ازبرگزاري مطلوب رقابتهاي بين المللي جام يادگارامام، اين بار نوبت به ميزباني تورنمنت بين المللي کشتي آزاد جام تختي رسيد که اواسط بهمن ماه در تهران برگزارخواهد شد. كادراجرايي برگزاري مسابقات جام تختي صبح ديروز نشستي را با حضور رسول خادم و ديگر مسئولان ارشد فدراسيون كشتي برگزار کردند که مهمترين بحث اين نشست،برگزاري هرچه با شكوه‌تررقابت‌هاي جام تختي بود.

گفته مي شود سي و چهارمين دوره رقابت‌هاي بين المللي كشتي آزاد جام تختي درحالي طي روزهاي 17 و 18 بهمن ماه در سالن شهداي هفتم تير تهران برگزار خواهد شد که تاکنون تيم هاي 13 کشور براي حضور در اين رقابتها اعلام آمادگي کرده اند.

طبق اعلام اعضاي کادر اجرايي جام تختي، تاکنون تيم‌هاي قزاقستان، ژاپن، مغولستان، قرقيزستان، گرجستان، ارمنستان، كره شمالي، مجارستان، اوكراين، آذربايجان، تونس، روماني و تركيه با ارسال نامه رسمي به فدراسيون كشتي براي حضور در اين رقابتها اعلام آمادگي كردند.در پايان نشست هماهنگي صبح ديروز مقرر شد به نفرات اول تا سوم مسابقات بين المللي کشتي آزاد جام تختي به ترتيب 5، 3 و 2 هزار دلار جايزه اهداء مي‌شود که اين رقم، مجموعا 96 هزار دلار خواهد بود.


 دقيقه نود 

 موافقت ولاسکو با ديدار تدارکاتي ايران و آمريکا

فدراسيون واليبال آمريکاباارسال نامه اي ازتيم ملي واليبال ايران براي برگزاري چهار ديدار دوستانه در شهر لس آنجلس دعوت کرد.بر اين اساس، قرار است تيم ملي واليبال ايران از 16 تا 26 مردادماه براي برگزاري اردوي آمادگي به آمريکا سفر کند و در تاريخ هاي 18، 22، 24 و 25 مردادماه با تيم ملي واليبال آمريکا چهارديدار دوستانه برگزار کند.آمريکايي ها کليه هزينه هاي تيم ملي واليبال ايران را براي 19 نفر در اين سفر 10 روزه تقبل کرده اند.امير خوش خبر سرپرست تيم ملي واليبال گفت: خوليو ولاسکو سرمربي تيم ملي واليبال با برگزاري چهار بازي دوستانه و تدارکاتي با تيم ملي آمريکا موافقت کرده است. من با ولاسکودر باره دعوت فدراسيون واليبال آمريکا از تيم ملي ايران براي برگزاري اردوي 10 روزه در اين کشور و انجام چهار بازي دوستانه و تدارکاتي با تيم ملي واليبال اين کشور صحبت کردم.وي با بيان اينکه سرمربي تيم ملي واليبال از اين دعوت استقبال کرد، گفت: تيم ملي واليبال ايران از 12 تا 30 شهريورماه سال آينده بايد در مسابقات واليبال قهرماني مردان جهان در لهستان شرکت کند. ولاسکو معتقد است بازي باتيم قدرتمند آمريکا بهترين اردوي تدارکاتي براي تيم ملي ايران قبل از مسابقات جهاني است. خوليو ولاسکو تاکيد دارد که تيم ملي واليبال پس از حضور در ليگ جهاني واليبال سال 2014، براي حضور در مسابقات جهاني لهستان نياز به بازي هاي تدارکاتي جديد دارد که تيم قدرتمند آمريکا بهترين گزينه براي اين موضوع است.وي در باره رفتن يا نرفتن تيم ملي واليبال به آمريکا گفت: براي اعزام هر تيمي به مسابقات و بازي هاي تدارکاتي خارج از کشور بايد موافقت شوراي برون مرزي وزارت ورزش و جوانان را دريافت کرد. فدراسيون واليبال براي اين سفر نيز با اين شورا مکاتبه خواهد کرد و اگر موافقت کردند، حتما تيم ملي واليبال اعزام خواهد شد.

برنامه هفته بيست و هفتم ليگ برتر

استقلال، اول اسفند در انزلي

کميته مسابقات سازمان ليگ فوتبال، برنامه هفته بيست و هفتم ليگ برتررا درحالي اعلام کرد که استقلال روز اول اسفندماه به انزلي مي‌رود و تيم پرسپوليس در آخرين بازي اين هفته درروزدوم اسفندماه ميزبان صباي قم است. کميته مسابقات سازمان ليگ فوتبال، برنامه هفته بيست و هفتم از رقابتهاي فوتبال ليگ برتر را اعلام کرد، مسابقاتي که از 27 بهمن‌ماه شروع و تا روز جمعه دوم اسفندماه که پرسپوليس با صباي قم در ورزشگاه آزادي به مصاف هم مي‌روند، به طول مي‌انجامد.برنامه ديدارهاي اين هفته به شرح زير است:

يکشنبه،27بهمن:

استقلال صنعتي خوزستان - داماش گيلان، ساعت 15:30، ورزشگاه تختي اهواز

سايپا البرز - گسترش فولاد تبريز، ساعت 15:30، ورزشگاه انقلاب کرج

ذوب‌آهن اصفهان - فجرسپاسي شيراز، ساعت 15:30، ورزشگاه فولادشهر

پنجشنبه،اول اسفند:

مس کرمان - سپاهان اصفهان، ساعت 15:30، ورزشگاه امام علي (ع) کرمان

تراکتورسازي تبريز - راه‌آهن سورينت، ساعت 15:30، ورزشگاه يادگار امام (ره) تبريز

نفت تهران - فولاد خوزستان، ساعت 15:30، ورزشگاه دستگردي تهران

ملوان بندرانزلي - استقلال تهران، ساعت 15:30، ورزشگاه تختي انزلي

جمعه،2اسفند:

پرسپوليس - صباي قم، ساعت 16، ورزشگاه آزادي تهران


 يادداشت 

 راهي براي تعالي و پيشرفت ورزش

علي شکري

اين روزها کم شدن بودجه وزارت ورزش و جوانان و کميته ملي المپيک به يکي ازسوژه هاي روز ورزش ايران تبديل شده است.بدون ترديد بودجه ورزش، يکي ازاصلي ترين بودجه هاي کل کشوراست که به حوزه سلامت، جوانان و نشاط ملي ارتباط مستقيم دارد.در اين راستا نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي بايد به اين موضوع توجه داشته باشند که افزايش بودجه ورزش، يک کار عام المنفعه است که به هيچ عنوان هزينه نيست بلکه يک سرمايه گذاري است. همانطور که ما بچه هايمان را به کلاس هاي مختلف مثل کلاس زبان مي فرستيم، بايد به سلامتي و ورزش آنها هم توجه کنيم و مسئولان و مديران کشوربايد به اين موضوع توجه داشته باشند که با خرج کردن در ورزش به هيچ عنوان پول آنها هدر نمي رود و از اين جيب به آن جيب است و ما هر چه قدر در ورزش هزينه کنيم، ضرر نمي کنيم. واقعيت تلخ ديگري که درکشورمان وجود دارد اين است که متاسفانه ما در ايران ورزش را فقط در فوتبال مي بينيم و چون فوتبال ورزش گران قيمتي است همه يارانه ها و امکانات دولت به اين حوزه سرازير مي شود و در نتيجه فقط فوتبال پولدار مي شود و ساير حوزه ها مغفول مي ماند.

عدم ورود بخش خصوصي به حوزه ورزش از ديگر معضلاتي است که در ايران وجود دارد. در تمام دنيا به ويژه غرب ورزش و فوتبال نيز در تيول قدرت بخش خصوصي است اما درايران ورزش و فوتبال تنها به دولت ختم مي شود. چرا که ما به هيچ عنوان بخش خصوصي قدرتمند و متحول نداريم. 75 درصد توليد ناخالص کشوردرتملک دولت است و25 درصد باقيمانده که به بخش کشاورزي و خرده فروشي مربوط مي شود را بخش خصوصي در اختيار دارد که با توجه به شرايط آن از بدنه نحيفي برخوردار است و ازهمين رو توان ورود در هيچ حوزه اي را دارا نيست.بايد اين واقعيت را بپذيريم تا زمانيکه بنگاه هاي خصوصي قدرتمند پديد نيايد نمي توان انتظار خصوصي سازي در ورزش را داشت. تا زمانيکه اقتصاد ما برپايه نفت باشد و درآمد اصلي دولت بر منابع نفتي استوار باشد وضعيت همين خواهد بود. البته دردولت تدبيرواميد شرايط قطعاً بهتر خواهد شد چرا که دولت يازدهم پول کمتري نسبت به دولت قبلي در اختيار دارد و همين سبب خواهد شد که منابع کمتري به حوزه هاي دولتي از جمله ورزش اختصاص پيدا کند. وزير ورزش تلاش فراواني دارد که وابستگي ورزش و فوتبال و به طور مشخص دو باشگاه پرسپوليس واستقلال به منابع دولتي کمتر شودوبايد نگاه علمي وعملي در اين زمينه داشته و واقع گرا باشيم. رويکرد دولت و به طور مشخص وزير ورزش برقراري انضباط مالي در حوزه ورزش و فوتبال است اما با توجه به شرايط حاکم بر ورزش و فوتبال اين رويکرد قطعاً واکنش و مقاومت ايجاد مي کند. نگاه منطقي و عادلانه اين است که بخشي از بودجه اختصاص يافته به فوتبال به خصوص دو تيم استقلال و پرسپوليس صرف زيرساخت ها و ورزش همگاني شود اما اين مهم بايد طي يک فرآيند 5 ساله انجام شود. سهم دولت درحوزه ورزش بايد120 درصد کاهش پيدا کند و اين شيب طي يک برنامه مدون و 5 ساله انجام شود. دولت بايد تنها نقش نظارتي داشته باشد و بر روي زيرساخت ها سرمايه گذاري و هزينه کند و از صرف بودجه و تيمداري بپرهيزد. با اين شرايط قطعاً ورزش نيز به سوي تعالي و پيشرفت حرکت خواهد کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته