جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4631

کوفي عنان:
بايد اعتماد و احترام متقابل ميان ايران و غرب را از نو بسازيم

در ديدار کوفي عنان؛
آيت الله هاشمي: آتش گروه‌هاي تروريستي دامن حاميانشان را خواهد گرفت


روش جديد پرداخت يارانه نقدي اعلام شد


سرمقاله

نماينده مخالفان سوريه:
هيچ پيشرفتي در مذاکرات صورت نگرفته است


ديدار کوفي عنان با وزير امور خارجه


دو کبوتر صلح واتيکان گرفتار کلاغ و مرغ دريايي شدند!

روحاني:
توسعه کشور به تعامل مناسب‌تر با جهان گره خورده است

نتايج مذاکرات شفاف اعلام مي شود؛
برگزاري مذاکرات ايران و 1+5 براي توافق نهايي در نيويورک


"روز خشم" فرانسوي‌ها عليه اولاند


حمايت واشنگتن از عراق در جنگ با القاعده


حمايت واشنگتن از عراق در جنگ با القاعده


خيزعبدالفتاح السيسي براي رياست جمهوري

کاخ سفيد:
اوباما در صورت لزوم کنگره را ناديده مي‌گيرد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 کوفي عنان:
  بايد اعتماد و احترام متقابل ميان ايران و غرب را از نو بسازيم 

 
دبيرکل پيشين سازمان ملل با بيان اين که ما اعتقاد داريم که شماري از تحولات مثبت رخ داده‌اند که از همه مهم‌تر توافق موقتي هسته‌اي با ايران بوده است که در نوامبر گذشته در ژنو شاهد آن بوديم، افزود: به عقيده‌ي ما اين تلاش‌ها اکنون بايد ادامه پيدا کند تا توافق نهايي ايجاد شود.

به گزارش ايسنا، کوفي عنان، رييس گروه متنفذين و دبيرکل پيشين سازمان ملل پس از ديدارش با محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان با حضور در جمع خبرنگاران بيانيه‌اي را در قالب جمع‌بندي اين نشست قرائت کرد. او گفت: اين اولين سفري است که گروه متنفذين به ايران انجام مي‌دهد با اين حال برخي از ما قبلا به صورت فردي به ايران آمده‌ايم و کشور فوق‌العاده شما را به خوبي مي‌شناسيم.

کوفي عنان که در کنار رييس‌جمهور پيشين فنلاند و رييس‌جمهور پيشين مکزيک به عنوان ديگر اعضاي اين گروه ايستاده بود ضمن معرفي آن‌ها اضافه کرد: جلسات بسيار خوبي در تهران داشتيم، تمام جلسات مفيد و سودمند و عميق بودند.

رييس گروه متنفذين افزود: گروه متنفذين از زمان تاسيس خود سعي کرده زخم‌هايي را التيام بخشد و صلح پايدار در مناطق مختلفي از جهان هم‌چون سودان، سودان جنوبي، شبه جزيره کره و فلسطين را ايجاد کند. هدف ما اين است که با رهبران ارشد ايران نيز ديدار کنيم و به طيف متنوعي از نظرات آن‌ها درباره‌ي تحولات جاري بخصوص تحولاتي که اين منطقه را تحت تاثير قرار داده است گوش دهيم. همه‌ي ما از جمله ميزبان ايراني ما عميقا نگران وضعيت تراژيک امروز سوريه هستيم. بايد سعي خود را انجام دهيم تا از رنج‌ها بکاهيم و منافع مردم سوريه را اولويت اصلي خود قرار دهيم. ما بايد نهايت سعي خود را بکنيم تا کابوس سوري‌ها، زنان و مردان و کودکان به پايان برسد.

کوفي‌عنان افزود: هنوز 2 روز از سفرمان باقي مانده و قرار است با طيف گسترده‌اي از رهبران و مقامات ايراني ديدار کنيم ما منتظر هستيم تا پيشنهادات کشور شما و رهبران ايراني را بشنويم. منتظر هستيم تا اين پيشنهادات را بشنويم تا بتوانيم تنش‌ها را در منطقه و سطح بين‌الملل کاهش دهيم. دبيرکل پيشين سازمان ملل اضافه کرد: ما اعتقاد داريم که شماري از تحولات مثبت رخ داده‌اند که از همه مهم‌تر توافق موقتي هسته‌اي بوده است که در نوامبر گذشته در ژنو شاهد آن بوديم. به عقيده‌ي ما اين تلاش‌ها اکنون بايد ادامه پيدا کند تا توافق نهايي ايجاد شود.

او اضافه کرد: در اين باره بايد اعتماد و احترام متقابل را در اين منطقه و فراتر از آن از نو بسازيم. اين کار راحتي نيست و به استقامت و شکيبايي نياز دارد. مردم دنيا در حال حاضر به دنبال اين هستند که در حکمراني کشورهاي‌شان نقش داشته باشند. جوامع قوي و دموکراتيک روي 3 پايه‌ي صلح و ثبات و توسعه، حاکميت قانون و در نهايت احترام به حقوق بشر ساخته مي‌شوند و مي‌خواهيم بگوييم که توسعه پايدار صلح و ثبات مي‌خواهد و صلح و ثبات ريشه در حاکميت قانون و احترام به حقوق بشر دارد.


  در ديدار کوفي عنان؛
 آيت الله هاشمي: آتش گروه‌هاي تروريستي دامن حاميانشان را خواهد گرفت 

آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، جهان عاري از خشونت را يک اصل انساني خواند و گفت: از شخصيت هاي متنفذ و قابل احترام براي ملل مختلف همين انتظار مي رود که از ظرفيت هاي شخصيتي خود براي کم کردن خشونت بين انسانها استفاده کنند.

به گزارش ايرنا از مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار کوفي عنان ياد نلسون ماندلا موسس بنياد متنفذين را گرامي داشت و گفت: تلاش براي نهادينه کردن صلح در جهاني که شاهد جنگ هاي منطقه اي در آن هستيم؛ کار پسنديده و مورد احترام است.وي با يادآوري آيه 32 سوره مائده که مربوط به زمان حضرت آدم و فرزندان بني اسرائيل است، گفت: تلاش براي نجات انسان ها از ظلم و جنايت در اديان آسماني به خصوص اسلام چنان اهميت دارد که مي گويد هر کس فردي را بي‌گناه در زمين بکشد، انگار همه مردم را کشته و هرکس کسي را از مرگ نجات دهد؛ انگار تمام مردم دنيا را زنده نگه داشته است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به اتفاقات خونين در نقاط مختلف جهان بخصوص در منطقه خاورميانه گفت: نقش استبداد و استعمار در اين اتفاقات برجسته است که اول با ظلم ، انسانها را به ستوه در مي آورند و سپس با فريب کاري آنها را به جان هم مي اندازند.رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خلق گروه هاي تروريستي در جهان را کار قدرت هاي استکباري دانست و گفت: آتشي را که اين قدرتها روشن کرده‌اند، روزي دامن خودشان را هم مي گيرد که مي بينيم در بسياري از کشورها گرفته است.کوفي عنان نيز در اين ديدار با ستايش از نقش و جمهوري اسلامي براي برقراري آرامش بويژه در منطقه گفت: ايران سرمايه‌اي ارزشمند براي ثبات صلح در منطقه است و هر کس بخواهد آن را نديده بگيرد، به اهداف خود نمي رسد.

رييس بنياد متنفذين در پاسخ سوال رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام که چرا تلاش‌هاي صلح جويانه خود را در سوريه متوقف کرده ايد؟ گفت: واقعيت اين است که کارهاي سازمان ملل ناموفق بود و بسياري از کشورها روي کاغذ ، تعهداتي را مي‌دادند که در عمل ، فراموش مي کردند.رييس سابق سازمان ملل در پاسخ به سوال ديگري درخصوص اوضاع آشفته بعضي از مناطق قاره آفريقا نيز گفت: تلاش مي‌کنيم که مردم آفريقا، بيش از اين‌، قرباني خشونت هاي قومي و فرقه اي نشوند.

مارتي آهتي ساري و ارنستو زديلو؛ روساي جمهور پيشين فنلاند و مکزيک هم در اين ديدار با تاکيد بر جايگاه ايران در جهان؛ به بيان ديدگاههاي خويش درخصوص مسايل مختلف پرداختند.


 روش جديد پرداخت يارانه نقدي اعلام شد 

 يک عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه از تصويب پيشنهادي در کميسيون تلفيق خبر داد که بر اساس آن ثروتمندان يارانه‌بگير در سال آينده جريمه مي‌شوند.غلامعلي جعفرزاده‌ ايمن‌آبادي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: به موجب مصوبه امروز کميسيون تلفيق، يارانه نقدي صرفا به سرپرستان خانوارهاي نيازمند متقاضي، پرداخت خواهد شد که مجموعه درآمد ساليانه آنها کمتر از رقم تعيين شده توسط دولت باشد و در موعد تعيين شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه کنند.

نماينده مردم رشت در مجلس اضافه کرد که رقم تعيين شده هر سال متناسب با تورم،‌ خط فقر و شاخصه‌هاي مربوطه از سوي دولت تعيين مي‌شود.

وي افزود: بر اساس اين مصوبه چنانچه بعد از تحقيق و بررسي اموال و حساب‌هاي بانکي مشخص شد که اشخاص با درآمد بيشتر از مبلغ فوق اقدام به دريافت يارانه کرده‌اند به ميزان سه برابر يارانه دريافتي جريمه خواهند شد. به گفته اين عضو کميسيون تلفيق، اين مصوبه به پيشنهاد کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل 44 در کميسيون تلفيق به تصويب رسيد و به عنوان يک بند به تبصره 21 (مربوط به هدفمندي) الحاق شد.


 سرمقاله 

 تروريسم و تنش هاي مداوم در روابط روسيه و عربستان

علي رمضاني

اگر به روابط عربستان و روسيه از آغاز شكل گيري عربستان نگاهي داشته باشيم بايد گفت روس ها و سعودي ها از گذشته مناسبات خوب نداشته‌اند و دوران جنگ سرد نيز سردي ويژه اي برروابط دو جانبه حكم فرما بود. در واقع در اين دوران عربستان به عنوان كشوري با داعيه رهبري جهان اسلام در مقابل شوروي به عنوان يكي از دو قطب جهان قرار داشت .در اين حال هرچند بعد از سرنگوني شوروي تلاش هايي براي بهبود و افزايش روابط مسكو و رياض صورت گرفت، اما چالش هاي عمده در يك دهه گذشته موجب عدم همكاريهايي در روابط شده و چالش هايي نوين را پيش پاي دو كشور قرارداده است. گذشته از اين نيز در ماه هاي اخير با افزايش اختلاف بر سر مسائل منطقه اي و انتقادات دو كشور از يگديگر روابط دو كشور وارد دوره اي نوين شده است. در اين حال هر چند روسيه با توجه به منابع عظيم نفت و گاز، بزرگترين توليد کننده انرژي و عربستان سعودي بزرگترين صادر كننده نفت است و دو كشور داراي طيف هاي متنوعي براي همكاري بوده اند اما از گذشته و بويژه در چند سال گذشته رياض از جمله مهمترين حاميان منطقه‌اي شورشيان مسلح سوريه بوده و به صورت آشکار با هدف سرنگوني دولت بشار اسد رئيس‌جمهور کنوني اين کشور تلاش كرده است . اين اختلاف بر سر سوريه تاثيري مخرب در روابط روسيه و عربستان سعودي داشته است. در همين راستا عربستان در چند ماه گذشته با سفر شاهزاده بندر بن سلطان رئيس دستگاه اطلاعاتي عربستان سعودي و دبيرکل شوراي امنيت عربستان به روسيه و ديدار با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه تلاش كرد تا از سطح همكاريهاي روسيه با سوريه بكاهد. امري كه نتيجه اي در بر نداشت. اخيرا نيز جدا از طرح تهديدهايي ديگر طي اعلام برخي منابع آگاه، پوتين در نامه اي به مقامات سعودي تذکر داده است که با دم شير بازي نکنند.

در بعد ديگري حمايت عربستان از سلفي گري در مرزهاي روسيه و بخش هايي همچون قفقاز و آسياي ميانه منافع روسيه را با تهديد هاي عمده روبرو ساخته است. چنانچه با توجه به انفجار اخير در ولگوگراد مقامات و سازمان هاي امنيتي در روسيه عملا انگشت اتهام را به سمت عربستان نشانه رفتند. در همين راستا در يك سال گذشته خبرهايي حكايت از تهديد نظامي عربستان توسط مسكو وجود داشت و روس ها در جهت فشار بر عربستان نگراني خود از سرکوب شيعيان و نقض حقوق بشر در عربستان سعودي مطرح كرده و حتي طرح كشاندن مساله بحرين به شوراي امنيت را بيان نمودند.

آنچه مشخص است اگر به آينده روابط روسيه و عربستان نگاهي داشته باشيم در واقع سير اختلافات و تنش ها در روابط عربستان و روسيه بر سر مسائل منطقه‌اي و بين الملل در حال افزايش است. در اين بين اگر اين سير ادامه داشته باشد و عملا چالش هاي روابط دو كشور روندي سعودي داشته باشد بايد احتمال برخوردها و تنشهاي بيشتري در روابط دو كشور را نيز مورد توجه قرار داد.


 نماينده مخالفان سوريه:
  هيچ پيشرفتي در مذاکرات صورت نگرفته است 

يکي از اعضاي هيات اعزامي ائتلاف مخالفان سوريه به ژنو با ادعاي اينکه بشار اسد تنها به ابقاي خود در قدرت اهميت مي‌دهد اعلام کرد که مساله مورد بحص امروز انتقال قدرت است.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز، منذر اقبيق، مشاور ائتلاف مخالفان سوريه در امور رياستي در مصاحبه با خبرنگاران عنوان داشت: هيچ پيشرفتي در خصوص محاصره حمص صورت نگرفته است. ما شاهد هيچ پيشرفتي در خصوص مساله بازداشت‌شدگان نيستيم. ما از سخنگويان نظام اسد شنيده‌ايم که اين مسائل ساده است اما براي ما ساده نيست بحث سر مردم ما است و نظام سوريه تنها به ابقاي خود در قدرت اهميت مي‌دهد.

وي خاطرنشان کرد: مرحله انتقالي به معناي انتقال از گرسنگي به آزادي و از شکنجه به احقاق حقوق مردم است. ژنو‌1 بر مرحله انتقالي تاکيد کرده است و ما مي‌گوييم که بايد يک هيات اجرايي با اختيارات کامل تشکيل شود.


 ديدار کوفي عنان با وزير امور خارجه 


 دو کبوتر صلح واتيکان گرفتار کلاغ و مرغ دريايي شدند! 


 روحاني:
 توسعه کشور به تعامل مناسب‌تر با جهان گره خورده است 

رييس‌جمهوري در ديدارِ مجمع نمايندگان استان هرمزگان تأکيد کرد: بايد کشور را براي سرمايه‌گذاري‌هاي وسيع اقتصادي آماده کنيم و سرمايه‌گذاري بدون آزادي، ثبات و امنيت شکل نمي‌گيرد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين ديدار با اشاره به ويژگي‌هاي استان هرمزگان و آشنايي با مشکلات و مسايل آن گفت: استان هرمزگان به دليل موقعيت استراتژيک، از جمله واقع شدن در کنار تنگه هرمز بسيار با اهميت است.

رييس‌جمهوري با اشاره به مشکلات اين استان، از جمله بهداشت و درمان و آب شيرين گفت: دولت برنامه‌هايي براي رفع آنها خواهد داشت و اکنون بحث‌هاي اصلي براي حل چنين مشکلاتي مطرح است که البته برخي از اين مشکلات در بسياري از استان‌ها وجود دارد.دکتر روحاني در ادامه اين جلسه، به سرمايه‌گذاري در کشور، به‌ويژه در استان هرمزگان اشاره کرد و سپس با يادآوري سفر اخير خود به داووس و جلساتي که با بازرگانان، صاحبان صنايع بزرگ جهان و مديران شرکت‌هاي بين‌المللي داشت، گفت، بسياري از کمپاني هاي مهم آماده سرمايه گذاري در اين کشورند.رييس‌جمهوري تصريح کرد: کشور ايران استعداد زيادي براي سرمايه‌گذاري دارد، اما بايد شرايط بهتري براي سرمايه‌گذاري بيشتر بوجود آورد.روحاني خاطرنشان کرد: در کشور ما براي ايجاد توسعه نيازمند کاري بزرگ هستيم. سرمايه داخلي، کفايت لازم براي همه طرح ها را ندارد.

دکتر روحاني با اشاره به برخي از لحن هاي تند تعداد معدودي در رسانه ها گفت: برخي انقلابي‌تر از همه شده‌اند؛ آنها نه در جنگ و نه در انقلاب بودند و اکنون يک‌شبه انقلابي شده اند.رييس‌جمهوري افزود: توسعه کشور به تعامل مناسب‌تر با جهان گره خورده است، با اين حال حاضر نيستيم حقوق و عزت ما خدشه دار شود. اگر چه دولت، با اتکا به رأي و حمايت مردم توانست با شش قدرت بزرگ جهان سر يک ميز بنشينند و با آنها گفت‌و‌گو کند و به تفاهم برسد. در واقع اين قدرت و عظمت ملت بود.

روحاني با اشاره به سرمايه‌گذاري خارجي در ايران گفت: در سرمايه‌گذاري خارجي، ايرانيان خارج از کشور بايد پيشقدم شوند، اينجا آب و خاک آنهاست. بايد ايرانيان و مديران ارزشمند ايراني را که در شرکت‌هاي بزرگ جهاني مشغول فعاليت هستند، براي سرمايه‌گذاري در ايران ترغيب کنيم.

رييس‌جمهوري در پايان اين جلسه به مشکلات استان هرمزگان پرداخت و با بيان اينکه اکنون بزرگترين پايانه‌ دريايي در هرمزگان واقع است، گفت: بايد روابط مان با همسايه‌هاي جنوبي نزديک شود.

اقتصاد ايران در حال طلوعي دوباره است

همچنين به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار رئيس مجلس کره جنوبي با بيان اينکه " با شرايط جديد پديد آمده، عمده شرکت‌هاي مهم تجاري دنيا براي سرمايه‌گذاري و مشارکت اقتصادي در ايران ابراز تمايل مي‌کنند"، گفت: اقتصاد ايران در حال طلوعي دوباره است و اميدوارم در اين رقابت، شرکت‌هاي با سابقه کره جنوبي فعاليت بيشتري داشته باشند.وي با ارائه تصويري از برنامه‌هاي وسيع کشورمان در زمينه‌هاي مختلف از جمله انرژي، معادن، صنعت و بيان اينکه "در شرايط فعلي، مذاکرات ما با شرکت‌هاي اقتصادي بين‌المللي به سرعت در حال افزايش است"، به برخي از زمينه‌هاي مناسب براي فعاليت شرکت‌هاي کره جنوبي اشاره کرد و گفت: بخش خصوصي و شرکت‌هاي کره‌اي بايد با بخش خصوصي ايران بيشتر نزديک شده و زمينه‌هاي فعاليت خود را گسترش دهند.

روحاني با تاکيد بر اينکه "فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران کاملا صلح‌آميز بوده، هست و خواهد بود"، تصريح کرد: ما از نظر موازين ديني و اخلاقي با سلاح کشتار جمعي مخالفيم و آن را محکوم مي‌کنيم. ما معتقديم سلاح‌هاي کشتار جمعي موجود در دنيا نيز بايد برچيده شود. ما اساساً با جنگ و تنش و بي‌ثباتي و خشونت و افراط در هر نقطه از جهان مخالفيم و اگر بتوانيم اقدامي براي تنش‌زدايي در هر نقطه از جهان انجام دهيم، از آن دريغ نخواهيم کرد، چراکه ما همواره خواستار آن هستيم که کل آسيا داراي ثبات، امنيت و آرامش باشد.

رييس‌جمهور با بيان اينکه "ايران به برنامه اقدام مشترک ژنو به عنوان اقدامي موقت نگاه نمي‌کند، بلکه آن را پايه‌اي براي توافقي جامع و دائمي مي‌داند"، گفت: از طرف ايران اراده جدي براي رسيدن به توافقي دائمي وجود دارد و چنانچه اين اراده در طرف مقابل هم وجود داشته باشد، در زماني نه چندان دور، به توافقي جامع دست خواهيم يافت.


 نتايج مذاکرات شفاف اعلام مي شود؛
 برگزاري مذاکرات ايران و 1+5 براي توافق نهايي در نيويورک 

يک منبع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته‌اي ايران اعلام کرد: مذاکرات ميان ايران و گروه 1+5 به منظور دستيابي به توافق نهايي اواخر بهمن ماه در نيويورک برگزار مي شود.اين منبع نزديک به هيات مذاکره کننده ايران در گفت و گو با ايرنا افزود: اين مذاکرات با حضور محمد جواد ظريف وزير امور خارجه و رييس هيات مذاکره کننده هسته اي ايران و نيز کاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و نمايندگان کشورهاي عضو گروه 1+5 در نيويورک برگزار خواهد شد.

اين منبع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته اي با بيان اينکه آغاز مذاکرات توافق اوليه نيز در نيويورک بود، تصريح کرد: در نشست آينده نيويورک براي توافق نهايي، درباره دستور کار مذاکرات، سطح و نحوه ادامه آن به منظور حصول به توافق نهايي تصميم گيري خواهد شد.

تحريم هاي جديد خلاف توافق ژنو و به معني برهم زدن مذاکرات است

اين منبع در پاسخ به سوالي مبني بر سوء استفاده‌هاي احتمالي طرف مقابل در طول اجراي توافق اوليه ژنو و انجام مذاکرات براي رسيدن به توافق نهايي از جمله ادامه تحريم هاي لغو شده در قالبي جديد و به بهانه موضوعاتي چون حقوق بشر و تروريسم يا وضع تحريم‌هاي جديد ازسوي کنگره آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران گفت: چنانچه طرف مقابل بخواهد سوء استفاده کند و به بهانه هاي حقوق بشر و تروريسم همان تحريم ها را وضع کند، به معني برهم زدن مذاکرات و توافق ژنو است که قطعا با آن مقابله خواهيم کرد.

وي با تاکيد بر اينکه موضوع مذاکره ايران و گروه 1+5 فقط هسته اي بوده و مذاکره کنندگان اجازه هيچ مذاکره ديگري را ندارند، اظهار داشت: چنانچه کنگره آمريکا به هر دليلي، تحريم هاي جديدي را عليه جمهوري اسلامي ايران وضع کند، مخل توافق ژنو خواهد بود که کاخ سفيد نيز اين موضوع را به کنگره گوشزد کرده است چرا که تقصير شکست مذاکرات به گردن کنگره خواهد افتاد.

اين منبع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته اي در پاسخ به اين پرسش که آيا طرف مقابل مي تواند براي ادامه يافتن تحريم ها يا وضع تحريم هاي جديد به بهانه‌هايي چون حقوق بشر و تروريسم، اجماع سازي جهاني عليه ايران انجام دهد؟ گفت: اولا بعيد مي دانم آنها بتوانند براي وضع تحريم هاي جديد يا ادامه تحريم‌هاي قبلي اجماع سازي کنند و ثانيا اين امر خلاف توافق ژنو است و مذاکرات پيش نخواهد رفت.

توافق ژنو به معني عادي سازي رابطه با آمريکا نيست

اين منبع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته‌اي در پاسخ به سوالي درباره 6 قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل و نيز غيرقابل اعتماد بودن آمريکايي‌ها و اينکه در توافق ژنو بيان شده است که به اين قطعنامه‌ها پرداخته خواهد شد، گفت: توافق ژنو به معناي عادي سازي رابطه با غرب و آمريکا نيست بلکه دشمني آمريکا با ايران سر جاي خود قرار دارد.

وي با بيان اينکه ما اختلافات جدي با آمريکا در موضوعاتي چون فلسطين، حقوق بشر و خاورميانه داريم، تصريح کرد: يکي از اختلافات ما موضوع هسته‌اي است که در حال مديريت کردن آن هستيم تا حقوق خود يعني برنامه هسته اي صلح آميزمان را که متضمن برنامه غني سازي است، تثبيت و هزينه هاي آن يعني تحريم ها را رفع کنيم.

وي تاکيد کرد: اينکه در توافق ژنو آمده است که به قطعنامه هاي شوراي امنيت پرداخته خواهد شد، از دستاوردهاي بزرگ اين توافق است چرا که 6 قطعنامه شوراي امنيت از چنان اهميتي براي غرب برخوردار بود که اجراي آن پيش شرط حتي انجام مذاکره بود.

اين منبع نزديک به هيات مذاکره کننده هسته‌اي گفت: با مقاومت و ايستادگي جمهوري اسلامي ايران، آنها پيش شرط را کنار گذاشتند اما در مذاکرات همچنان خواسته اصلي آنها اجراي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل بود.

وي با بيان اينکه اجراي قطعنامه هاي شوراي امنيت و پايبندي به آن خواسته اصلي غرب بود، افزود: در دوره جديد مذاکرات نه تنها اجراي اين قطعنامه ها حتي در مذاکرات خواسته آنها نبود بلکه در توافق ژنو پرداختن به اين قطعنامه ها به آينده موکول شده که ضعيف ترين نوع برخورد با اين قطعنامه ها است.

اين منبع اظهار داشت: اين در حالي است که در توافق ژنو، برنامه هسته اي جمهوري اسلامي ايران که متضمن يک برنامه غني سازي است نه تنها در گام اول ادامه مي يابد بلکه در گام آخر نيز ادامه خواهد يافت.

مذاکرات واقعي و جدي محرمانه است

اين منبع نزديک به تيم مذاکره کننده هسته‌اي درباره انتقادها در مورد محرمانه بودن مذاکرات و اصرار برخي نمايندگان مجلس بر انتشار مذاکرات و متن توافق‌هاي شفاهي براي اجراي توافق ژنو (non paper)گفت: مذاکرات قبل از رسيدن به توافق محرمانه بود چرا که هر مذاکره جدي محرمانه است. مذاکره‌اي که در رسانه ها پخش شود، جدي نيست و صرفا نمايش مذاکره است.


 "روز خشم" فرانسوي‌ها عليه اولاند 

 
ايرنا: هزاران تن از مردم فرانسه در "روز خشم" عليه رئيس‌جمهوري اين کشور در پاريس دست به اعتراض زدند که به درگيري ميان پليس و معترضان منجر شد.به گزارش خبرگزاري فرانسه،‌ نيروهاي امنيتي فرانسه براي متفرق کردن صدها جوان که به سوي پليس شيشه، وسايل آتش‌ بازي، اشياي فلزي و زباله پرت مي‌کردند، گاز اشک‌آور شليک کردند.

پليس فرانسه گفت: پس از اين درگيري دست‌کم 150 تن دستگير شده‌اند و در اين جريان حدود 19 مامور پليس زخمي شدند که حال يکي از ‌آنها بسيار وخيم است.مانوئل والس، وزير کشور فرانسه ضمن محکوم کردن اين خشونت‌ها گفت: اين اقدامات توسط افراد، گروه‌هاي مختلف افراط‌گر و راست‌هاي افراطي که تنها هدفشان ايجاد ناآرامي‌ است، صورت گرفته است.


 حمايت واشنگتن از عراق در جنگ با القاعده 

 حمايت واشنگتن از عراق در جنگ با القاعده 

 
مهر: معاون رئيس جمهوري آمريکا گفت، واشنگتن به حمايت از عراق در جنگ با شبه‌نظاميان وابسته به القاعده ادامه خواهد داد.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، "جو بايدن" معاون رئيس جمهوري آمريکا با نوري المالکي نخست‌وزير عراق در يک تماس تلفني گفتگو کرد.

اين در حالي است که روز گذشته چند بمبگذاري و حمله مسلحانه در سراسر عراق دست کم 13 کشته بر جاي گذاشت. در عين حال درگيري ميان نيروهاي امنيتي عراق و شبه نظاميان وابسته به القاعده در استان غربي الانبار ادامه يافت.شبه‌نظاميان وابسته به القاعده بخشهايي از شهر رمادي مرکز استان الانبار را تصرف کرده و مرکز شهر فلوجه را نيز در دست دارد. جو بايدن تلاشهاي دولت نوري مالکي براي الحاق نيروهاي قبايل مخالف القاعده به نيروهاي امنيتي عراق و دادن غرامت بابت افراد کشته و يا زخمي شده در جنگ با شبه نظاميان القاعده را ستايش کرد.


 خيزعبدالفتاح السيسي براي رياست جمهوري 

 
ايلنا: وزير دفاع مصر از مقام سرلشگري به مقام ارتشبدي ارتقا يافت. به گزارش تلويزيون مصر گزارش داد که عدلي منصور، رئيس‌جمهور موقت مصر، عبدالفتاح السيسي، وزير دفاع اين کشور را از مقام سرلشگري به مقام ارتشبدي ارتقا درجه داده است.السيسي عامل برکناري محمد مرسي از رياست جمهوري در سال گذشته ميلادي است. در همين حال اعلام شد شوراي نظامي مصر در نشستي مساله نامزدي السيسي در انتخابات رياست جمهوري مصر را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

همچنين گزارش‌هايي منتشر شده است مبني بر اين که السيسي قرار است به منظور نامزدي در انتخابات از ارتش کناره‌گيري کند. وي براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري که قرار است ظرف شش ماه آتي برگزار شود، بايد از سمت وزير دفاعي و سمت‌هاي نظامي کناره‌گيري کند.


 کاخ سفيد:
  اوباما در صورت لزوم کنگره را ناديده مي‌گيرد 

 
مشاوران ارشد رئيس‌جمهوري آمريکا با اشاره به اختلاف نظر شديد ميان کنگره آمريکا و باراک اوباما گفتند که وي هر جايي که بتواند با کنگره همکاري کرده و هر جا که بايد، کنگره را دور مي‌زند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در سخنراني سالانه خود که سه‌شنبه در کنگره صورت خواهد گرفت، از قانونگذاران مي‌خواهد تا موقعيت‌هاي اقتصادي را افزايش دهند. اما کاخ سفيد در همين راستا، خطاب به قانونگذاران کنگره اعلام کرد که حتي بدون اقدام قانوني، اوباما براي کم کردن فاصله فقير و غني، خود دست به کار خواهد شد. دان فيفر، يکي از مشاوران اوباما در اين باره عنوان کرد: به نظر من امسال دولت دچار اختلاف نظر خواهد شد. نه جمهوري‌خواه‌هاي کنگره دستور کار اوباما را خواهند پذيرفت و نه اوباما دستور کار آنها را امضا خواهد کرد. وي در ادامه گفت: به اين ترتيب کاخ سفيد در حال ارزيابي مصالحه با جمهوري‌خواه‌هان در خصوص برخي اولويت‌هاست. اما اوباما دستورهاي اجرايي را که به تاييد کنگره نياز ندارند، نيز مد نظر دارد.

جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد نيز در اين خصوص اظهار داشت: در سال جاري اوباما هر جايي که بتواند با کنگره همکاري مي‌کند و هر وقت که ممکن باشد آن را دور مي‌زند.


 يک نکته از هزاران 

 به گفته برخي نمايندگان مجلس: در حالي که جمعيت ايران طبق آخرين سرشماري نفوس 75 ميليون نفر است ماهيانه براي بيش از 80 ميليون نفر يارانه واريز مي‌شود.

اين اختلاف آماري مي‌تواند علت‌هاي فراواني داشته باشد. اما آنچه مسلم است برخي افراد كه تعداد آنها نيز كم نيست بيش از حق قانوني خود يارانه دريافت مي كنند. حال اين اشتباه مي‌تواند از سوي دستگاه‌هاي مربوطه باشد و يا از طريق سند سازي و جعل هويت و... اما نكته قابل اشاره اينكه چرا خود ما اخلاقيات را رعايت نمي‌كنيم و تنها ديگران را به حق كشي و حق خوري محكوم مي كنيم؟ آيا انقدر وجدان در وجودمان هست كه اگر اين مبالغ اضافي به حسابمان واريز شود به مراجع ذي ربط اطلاع دهيم؟! خودتان قضاوت كنيد...


 ميز خبر 

ارسال کمک‌هاي آمريکا به مخالفان سوري

پس از گذشت بيش از يک ماه از تصرف انبارهاي شورشيان سوريه به دست شبه‌نظاميان افراطي که به قطع ناگهاني کمک‌هاي غرب به مخالفان سوري منجر شد، مقام‌هاي آمريکايي اعلام کردند که واشنگتن ارسال کمک‌هاي "غير کشنده" به شورشيان را از سر گرفته است.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، منا‌بع آمريکايي گفتند، ارسال تجهيزات ارتباطاتي و ديگر وسايل نظامي غير کشنده تنها براي گروه‌هاي مخالف سوري ميانه رو ارسال مي‌شود.

اين اقدام، مخالفان سوري را تقويت و حمايت مي‌کند. مخالفان پس از آنکه شبه‌نظاميان افراطي پايگاه‌هايشان در نزديکي مرز ترکيه را که تحت کنترل يکي از رهبران مورد حمايت آمريکا بود، تصرف کردند، شاهد کاهش کمک‌هاي بين‌المللي بودند.

البته مي‌توان به اين مساله به عنوان پاداش آمريکا به مخالفان سوري براي شرکت در مذاکرات صلح کنوني با دولت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در ژنو نيز نگاه کرد.

تيراندازي در قم يک مجروح برجاي گذاشت

در محدوده پل بازار قم يک نفر به دليل اصابت گلوله به شدت مجروح
شد.

به گزارش فارس، فردي با اسلحه اقدام به تيراندازي در محدوده پل بازار در نزديکي حرم مطهر حضرت معصومه (س) کرد. در اثر اين تيراندازي يک نفر مجروح شد که حال وي به دليل اصابت تير به گلوي فرد وخيم است.

فرد مجروح توسط اورژانس به بيمارستان منتقل شده است.

به گفته شاهدان عيني، علت اين تيراندازي نزاع شخصي بين سه نفر بوده که از اين سه نفر يک فرد دستگير شده، يک فرد متواري و فرد سوم نيز مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

احتمال اعلام حالت فوق‌العاده در کي‌يف؛

وزارت دادگستري اوکراين در تصرف معترضان

يک روز پس از برقراري آرامش نسبي در اوکراين، معترضان ضد دولتي ساختمان وزارت دادگستري در نزديکي ميدان استقلال کي‌يف را تصرف کردند.دولت اوکراين نيز هشدار داده است در صورتي که معترضان اين ساختمان را تخليه نکنند در کي‌يف حالت فوق‌العاده اعلام خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبري دويچه‌وله، معترضان اوکرايني ساختمان وزارت دادگستري را در نزديکي ميدان استقلال کي‌يف، پايتخت اين کشور که از مدت‌ها پيش محل تجمع معترضان ضددولتي بوده است، تصرف کردند.

پليس اوکراين در بيانيه‌اي اعلام کرد: در ساعت 22:38 دقيقه به وقت محلي نيروهاي امنيتي واقع در ساختمان دادگستري اوکراين تلاش کردند تا معترضان را از ساختمان بيرون برانند.

اما متاسفانه معترضان اين ساختمان را به تصرف خود درآوردند. اطلاعات در مورد تصرف اين ساختمان نيز تاييد شده است و ساختمان وزارت دادگستري دولت اوکراين همچنان تحت تصرف و اشغال معترضان دولتي قرار دارد. علاوه بر اين احتمال دارد که وضعيت فوق‌العاده در کي‌يف برقرار شود.

قانون اساسي تونس با اكثريت آرا تصويب شد

مجلس موسسان تونس قانون اساسي جديد را با اکثريت 200 آراء تصويب کرد.به گزارش العالم، مجلس تونس اولين قانون اساسي اين کشور را با اکثريت قاطع 200 راي از 216 راي تصويب کرد.

اين اولين قانون اساسي تونس بعد از سقوط زين العابدين بن علي خواهد بود که سه سال پيش در پي اعتراضات مردمي رخ داد.

تحليل گران مي‌گويند سياستمداران تونس اميدوارند تصويب اين قانون اساسي پيامي از ثبات را بعد از چند ماه رويارويي اسلامگرايان و سکولارها منتقل کند.

خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از مصطفي بن جعفر، رييس مجلس تونس نوشته است: "قانون اساسي کامل و ايده آل نيست، اما برسر آن اجماع وجود دارد."

متن قانون اساسي حق آزادي عبادت را به رسميت مي‌شناسد ولي درعين حال اسلام را دين رسمي معرفي مي‌کند.

همسر شهيد علي‌محمدي:

به جاي تقدير، از خانواده شهداي هسته‌اي حمايت کنيد

همسر شهيد علي‌محمدي با انتقاد از عملکرد مجلس و مسوولان در قبال خانواده شهداي هسته‌اي، گفت: مجلس بايد از خانواده‌هاي شهداي هسته‌اي حمايت کند.به گزارش ايسنا، کرمي، همسر شهيد علي‌محمدي در مراسم گراميداشت سالروز شهيد مسعود علي‌محمدي که در پرديس علوم دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: امروز چهارمين سالگرد مسعود است. هنوز ما غصه داريم.

او ادامه داد: ما خانواده شهدا هر چه مي‌گذرد مشکلات‌مان بيش‌تر مي‌شود. کاش مسوولان به جاي يکسري تقديرها سعي مي‌کردند قوانين را طوري ترتيب مي‌دادند تا مشکلات‌مان کم‌تر شود. کاش نماينده‌هاي مجلس حق همسران شهدا و حتي همسران کساني که شوهرشان فوت کرده است را بيش‌تر مورد توجه قرار مي‌دادند.همسر شهيد علي‌محمدي اضافه کرد: ما نياز به حمايت داريم. مجلس بايد اين کار را انجام دهد.

فکر مي‌کنم که در حال حاضر خواست همسر من نيز اين است. پس از اين مراسم با حضور همسر شهيد علي‌محمدي از سايتي در دانشگاه تهران به نام شهيد علي‌محمدي رونمايي شد.

تهديد حمله به تاسيسات اتمي اوکراين

سرويس امنيتي اوکراين از شناسايي تهديدهايي با هدف منفجر کردن نيروگاه‌هاي هسته‌اي و برق اين کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري اينترفاکس، سرويس امنيتي اوکراين در گزارشي که بر روي وب‌سايت خود منتشر کرد، اعلام کرد که تهديدهاي ناشناسي عليه نيروگاه‌هاي برق و نيروگاه‌هاي اتمي اين کشور وجود دارد که در صورت وقوع، پيامدهاي ناگوار و وحشتناکي براي اوکرايني‌ها و کشورهاي همسايه در پي خواهد داشت. در اين گزارش ذکر شده است: فعاليت‌هاي غيرقانوني برخي سازمان‌ها و شهروندان افراطي، اخيرا تنش‌ها را در اين کشور افزايش داده است.

اين بيانيه همچنين روشن ساخت که خسارت، نابودي يا تسخير احتمالي اين تاسيسات که براي اقتصاد اوکراين و دفاع از اين کشور حياتي هستند،‌ با هدف تضعيف دولت، بر هم زدن آرامش عمومي، ترساندن مردم و تاثير بر تصميم‌گيري مقامات کشور، بر اساس مواد 113 و 258 قانون اين کشور، جرايم "خرابکاري و تروريسم" محسوب شده و تا 15 سال حبس به همراه خواهند داشت.


 ميز خبر 

درخواست كميسيون امنيت ملي:

عراقچي چکيده متن اجرايي توافق ژنو را منتشر کند

رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس درباره نامه 150 نماينده مجلس و سئوال از وزير، گفت: از آقاي عراقچي خواسته ايم چکيده متن اجرايي توافقنامه ژنو را با ديدگاه واقعي منتشر کنند البته سئوال از وزير هميشه هست.

به گزارش مهر، علاء الدين بروجردي رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي در حاشيه مراسم رونمايي از گزارش وضعيت نقض حقوق بشر آمريکا در سال 2013 در جمع خبرنگاران درباره توافقنامه ژنو، گفت: نگاه ما به توافقنامه ژنو، نگاه به چشم انداز است. در اين چشم انداز تصريح شده است که موضوع هسته اي از شوراي امنيت ملي خارج مي شود وبه آژانس برمي گردد و همه تحريم ها پايان مي يابد، ما چنين نگاهي داريم.

رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص نامه 150 نماينده مجلس به لاريجاني و درخواست انتشار متن اجرايي توافقنامه ژنو که وزارت خارجه آمريکا چکيده اي از آن را منتشر کرده است و درخواست سئوال نمايندگان از وزير امور خارجه، گفت: پيشنهادم به عراقچي اين بوده است که چکيده اي که آمريکاييها از ديدگاه خودشان منتشر کرده اند را ما با ديدگاه واقعي منتشر کنيم. بالاخره سئوال از وزير هميشه هست.

وي همچنين در پاسخ به اين سئوال که کريمي قدوسي در مجلس اعلام کرده است که مقام معظم رهبري از توافقنامه ژنو راضي نيستند، اظهار داشت: من که سخنگوي رهبري نيستم.

اين نماينده مجلس در خصوص بازديد کارشناسان آژانس از تاسيسات گچين، گفت: کارشناسان آژانس بارها از مجموعه مراکز هسته اي ما ديدن کردند و کليه فعاليت هاي ما شفاف بوده است و چيزي براي پنهان کاري نداريم و اين بازديدها براي اعتماد سازي است.

نتانياهو مدعي شد:

رسيدن به توافق دائمي با ايران امکان‌پذير نيست

نخست وزير رژيم صهيونيستي در اظهاراتي مداخله‌جويانه مدعي شد که اگر ايران همچنان پافشاري کند که حتي يک سانتريفيوژ را برنمي‌چيند، توافق دائمي با ايران در زمينه برنامه هسته‌اي‌اش امکان‌پذير نخواهد بود.

به گزارش بي‌بي‌سي، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي روز يکشنبه در سخنان آغازين نشست هفتگي کابينه اين رژيم با اشاره به اظهارات حسن روحاني، رئيس جمهور ايران مبني بر اين که تهران حتي يک سانتريفيوژ را برنچيده و نخواهد چيد، گفت: اگر ايران به اين اظهارات خود پايبند باشد يک توافق دائمي که هدف کل روند ديپلماتيک با ايران است نمي‌تواند موفقيت‌آميز باشد. به گزارش روزنامه اورشليم‌پست، نتانياهو با تکرار اتهامات غرب مبني بر نظامي بودن برنامه هسته‌اي ايران در ادامه مدعي شد: ايران در واقع بر حفظ توانايي‌اش جهت به دست آوردن مواد شکافت‌پذير براي توليد بمب اصرار دارد.

نخست وزير رژيم صهيونيستي در ادامه ادعاهاي بي‌اساسش مدعي شد که اين يعني آنچه اين رژيم در مخالفت با توافق موقتي ايران و گروه 1+5 هشدار داده بود در حال تبديل شدن به واقعيت است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت سي و هفت:

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلامFUIW

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه بين المللي مالزي،20تا21ربيع الاول1429هجري قمري،27تا28مارس2008

سند درمورد موضوع 2.2 پيش نويس دستور کار:

(گزارش مالي دبيرکل ومطالعه وضعيت مالي اتحاديه درسال 2007)

يادداشت مقدماتي:

اين سندآماده شده است وموضوع مناسب آن در پيش نويس سيزدهمين اجلاس شوراي اجرايي در رابطه با مواد ( II-11)، پاراگراف (6)، و (II-12)، پاراگراف (b)، از اساسنامه دانشگاه وهماهنگ با ماده (21)، پاراگراف (b) از مقررات روش شوراي اجرايي گنجانده شده است.

اين سند شامل يک گزارش درمورد وضعيت مالي، نمايش درآمد و هزينه ها همچنين يک فهرستي از کمک هاي حق عضويت دانشگاه هاي عضو اتحاديه درسال 2007 مي باشد.

اين سند ( FUIW/E.C.13/2008/2.2 ) به شوراي محترم اجرايي جهت ملاحظه و تصميم گيري تقديم شده است.

دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام درخواست کرده است که گزارش مالي و مطالعه وضعيت مالي اتحاديه را درسال 2007، دريک پيشنهاد براي روشن شدن درآمدهاي دريافت شده و هزينه هاي صورت گرفته به منظور پياده کردن برنامه ها وفعاليت ها درطول سال مالي 2007 ارائه نمايد.

گزارش داده هاي اطلاعاتي در مورد کمک هاي حق عضويت دريافت شده توسط دانشگاه هاي عضو درطول سال مالي 2007 را نشان مي دهد. مبلغ کل اين دريافت ها به 78.949, 116 دلار آمريکا مي رسد که با عايدات بانک به مبلغ 28. 267, 20 دلار آمريکا همراه شده است. ريز هزينه ها دراين گزارش به 840.26, 96 مي رسد که به صورت زير تجزيه مي گردد:

60 درصد براي "سياست هاي کلي" شامل هزينه برگزاري دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي و چهارمين اجلاس مجمع عمومي و پياده کردن فعاليت‌هاي استراتژيک تحت عنوان سياست عمومي؛ 6.6 درصد براي "توسعه همکاري و مشارکت در بين دانشگاه هاي عضو"؛ 6.7 درصد براي "بيان موضوعات آموزش عالي در جهان اسلام"؛ و 26.7 درصد براي "آموزش عالي و موضوعات معاصر"؛ با ترکيب هزينه هاي بانکي به مبلغ 796.43, 70 دلار آمريکا بالغ مي گردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته