جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4631


بيماري مِنيِير؛ من مي‌چرخم يا زمين؟


بيماران قلبي ميوه‌هاي قرمز رنگ بخورند

به بهانه روز جهاني کمک به جذاميان؛
با آنها مهربان باشيم


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 بيماري مِنيِير؛ من مي‌چرخم يا زمين؟ 

به گزارش سلامت نيوز به نقل از مجله تندرستي‌؛ سرگيجه مشکل شايعي است که خيلي‌ها را درگير مي‌کند اما هر سرگيجه اي نشانه بيماري نيست ولي نبايد هم از کنار آن به راحتي گذشت، به خصوص اگر همراه کاهش شنوايي و وزوز گوش باشد که نشانه‌هاي واضح بيماري «Meniere» هستند. دکتر خشايار احمدي، متخصص جراحي گوش، حلق و بيني درباره انواع سرگيجه، بيماري منيير، دلايل ايجاد، مراقبت‌ها و راهکارهاي درماني تغذيه اي اين بيماري توضيح مي‌دهد.

فرق سرگيجه حقيقي با کاذب چيست؟

هميشه اختلال منيير زمينه ساز ايجاد سرگيجه نيست. در مواردي بعضي اختلال‌ها مي‌تواند زمينه ساز بروز سرگيجه شود اما اين سرگيجه‌ها با بعضي نشانه‌ها همراه است که بايد به آن توجه کرد:

اگر سرگيجه بيمار با اختلال در سطح هشياري او همراه بوده و در شرايط بروز سرگيجه فرد سردرگمي‌غيرعادي نيز داشته باشد بايد به شرايط بيمار نسبت به ابتلا به ديگر بيماري‌ها شک کرد.

از سوي ديگر اگر سرگيجه ناگهان بروز کرده و در فاصله‌هاي نامنظم يعني هر چند ساعت يک بار نيز بروز کند، بايد وضعيت بيمار از نظر ابتلا به بعضي بيماري‌ها بررسي شود.

اگر بيمار با اختلال حرکتي و عدم تعادل شديد روبرو شود، بايد بلافاصله به متخصص مراجعه کند.

در گيجي سر فرد از احساس منگي و مواج بودن، سياهي رفتن چشم، سبک شدن و احساس سنگيني در سر و سرگيجه شکايت دارد؛ بنابراين گيجي سر يک اصطلاح کلي است که سرگيجه و احساس سبکي سر را به همراه دارد. اين حالت اغلب با دراز کشيدن بهتر شده و از بين مي‌رود؛ البته در حالت شديد با احساس غش يا بيهوشي همراه است.

گاهي فرد دچار توهم حرکت مي‌شود. به اين معني که بيمار احساس مي‌کند خود يا محيط اطرافش در حال چرخيدن، کشيده شدن به يک سمت و نزديک شدن اشياء موجود در محيط به طرف خودش است. در سرگيجه بيمار فکر مي‌کند خودش يا محيط او در حال حرکت است. اين نوع سرگيجه‌ها ناشي از بيماري نيست.

کم يا بد رسيدن خون به مغزنشانه قابل توجه ديگر است.

وقتي که سرماخوردگي به گوش سرايت مي‌کند نيز سرگيجه ايجاد مي‌شود.

اضطراب و دلهره اي که به دنبال آن ضربان قلب افزايش پيدا مي‌کند، مي‌تواند با سرگيجه همراه باشد.

بعضي حرکت‌هاي اشتباه و نادرست هم منجر به افت فشار خون مي‌شوند؛ مانند بلند شدن ناگهاني صبح هنگام

اگر همراه سرگيجه، سبکي سر نيز ديده شود، نشانه چيست؟

اين حالت يعني سبکي سر، احساس شناوري و ناپايداري مي‌تواند در اثر عوامل زيادي مانند بيماري‌هاي گوش داخلي، کم خوني، آلودگي هوا، بيخوابي، استرس‌هاي روزمره، اختلال‌هاي بينايي، عفونت و حساسيت ايجاد شود. همچنين تمام بيماري‌هاي سيستماتيک مانند بيماري‌هاي کليوي، ريوي و قلبي زمينه ساز ابتلا به سرگيجه همراه با سبکي سر است.

بيماري منيير چيست؟

نوعي اختلال در گوش داخلي است. سرگيجه به شکل حمله اي دوراني بروز مي‌کند. منيير در اثر افزايش مايع درون مجاري نيم دايره گوش داخلي که مسوول حفظ تعادل است، ايجاد مي‌شود که افزايش فشار گوش داخلي، باعث ايجاد اختلال در تعادل و کاهش شنوايي مي‌شود. علاوه بر سرگيجه، احساس پرفشاري و پري در گوش احساس مي‌شود. مدت زمان هر حمله 20 دقيقه است.

عامل اصلي ابتلا به منيير چيست؟

دليل ابتلا ناشناخته است اما بعضي پژوهش‌ها نشان مي‌دهد تغييرات هورموني، مواد شيميايي غيرطبيعي وارد شده در جريان خون، مواد نامناسب ايجاد شده در اثر قرار گرفتن در شرايط عصبي و استرس از عوامل ايجاد کننده اين بيماري است.

از موارد ديگر مي‌توان به واکنش‌هاي حساسيتي، بيماري‌هاي خودايمني، سابقه خانوادگي، ديابت، اختلالت عروقي مانند ميگرن و عفونت‌هاي ويروسي اشاره کرد هر چند دليل اصلي منيير نامشخص است اما يک يا مجموع دو يا چند عامل مي‌تواند زمينه ساز ابتلا به منيير باشد.

کي سرگيجه نشانه منيير است؟

از شاخص ترين نشانه‌هاي اين بيماري مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

وزوز گوش همراه با احساس وجود صدايي مداوم در گوش مانند نجوا کردن، زنگ زنگ، همهمه و غرش؛ کاهش سطح شنوايي؛ احساس پري در گوش که فرد با حرکت دادن سر احساس سنگيني مي‌کند؛ به هم خوردن تعادل و ناتواني در نشستن و راه رفتن؛ حالت تهوع و استفراغ.

حمله‌هاي منيير ممکن است چند سال بعد دوباره عود کند؟

بروز حمله‌هاي سرگيجه ممکن است چند هفته يا چند ماه با هم فاصله داشته باشند و در آغاز بيماري، اين فاصله ممکن است چندين سال باشد. اگر بيمار درمان نشود، حمله‌ها ممکن است بيشتر تکرار شده و شديدتر شوند و در نهايت به فاصله چند روز رخ بدهند. به ندرت و در موارد بسيار شديد اين حمله‌ها ممکن است هر روز بروز کند. در شرايطي که بيماري پيشرفت کرده يا در اثر يک حمله خاص، بيمار ممکن است از عدم تعادل در هنگام حمله‌ها شکايت داشته باشد. سرگيجه شديد در بيشتر موارد با تهوع و استفراغ به مدت چندين ساعت همراه است.

آيا مدت زمان سرگيجه منيير در هر حمله مشخص است؟

در يک حمله مشخص، سرگيجه به مدت 10 دقيقه تا يک ساعت طول مي‌کشد. در مواردي نيز ممکن است حالت سرگيجه چند ساعت طول کشيده و سپس فروکش کند اما مدت زمان درگيري با اين حالت چند روز يا چند هفته نيست. سرگيجه مداوم به مدت چند روز، نشانه اين بيماري نيست.

در شرايط بروز اختلال چطور مي‌توان به بيمار کمک کرد؟

کمک کنيد بيمار بنشيند؛ چشم‌هاي بيمار بايد باز باشد و فقط به يک نقطه خيره شود؛ دو طرف سر بالش قرار دهيد، به طوري که سر او ثابت بماند؛ محيط را آرام کنيد؛ چراغ اتاق را کم نور کنيد اما خاموش نکنيد؛ کنار تخت بيمار يک سطل، دستمال کاغذي، يک فنجان نوشيدني به جز آب قرار دهيد تا بيمار موقع تهوع نياز به دستشويي رفتن نداشته باشد؛ طبق دستور متخصص به او دارو بدهيد تا شرايطش کنترل شود.

اين بيماري با رعايت نکته‌هاي تغذيه اي قابل درمان است؟

مصرف نمك را كاهش دهيد. حداکثر مجاز مصرف نمک تا 5/1 گرم نمک در روز است.

از اين لحظه کشيدن سيگار را متوقف کنيد.

چاي يا ديگر نوشيدني‌هاي کافئين دار نخوريد.

در شرايطي که بيماري دچار سرگيجه شده است نبايد به او آب بدهيد. مايعات ديگر نيز بايد بسيار کم مصرف شوند.

مواد معدني كنترل شود. در صورت نياز بيمار مي‌تواند مکمل کلسيم مصرف کند اما مصرف سديم خوراکي بايد بسيار کم باشد.

منيير با جراحي قابل درمان است؟

در صورت تکرار نشانه‌ها و کنترل نشدن آن با رعايت نکته‌هاي تغذيه اي، درمان با جراحي پيشنهاد مي‌شود. کمتر از 10 درصد بيماران مبتلا به بيماري منيير، نيازمند درمان با جراحي هستند.


 بيماران قلبي ميوه‌هاي قرمز رنگ بخورند 

 
يک کارشناس تغذيه مي‌گويد: افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي بايد مصرف ميوه و سبزيجات را به چهار يا پنج وعده درهفته افزايش دهند.مريم شيرمستي در گفت وگو با ايسنا، درباره تغذيه مناسب براي افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي، گفت: اين افراد به ويژه آنهايي که تازه عمل جراحي قلب داشته‌اند بايد از مصرف غذاهاي مصنوعي، قهوه، نوشابه گازدار، آب ميوه مصنوعي، سوسيس و کالباس و ... خودداري کنند.

وي مصرف غذاهاي پرچرب را نيز براي مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي مضر دانست و اضافه کرد: اين افراد بايد از مصرف روغن جامد، پوست مرغ، کره و خامه نيز پرهيز کنند.

به گفته اين کارشناس تغذيه، افرادي که بيماري قلبي دارند بايد از روغن هسته انگور و يا روغن زيتون استفاده کنند و غذاها را به صورت بخارپز و يا کبابي ميل کنند.

شيرمستي با بيان اينکه تغذيه افراد مبتلا به بيمارهاي قلبي بايد مبتني بر مصرف ماهي باشد، اظهار داشت: اين افراد بايد دو تا سه وعده در هفته ماهي بخورند.

وي در خصوص مصرف ميوه و سبزيجات براي مبتلايان به بيماريهاي قلبي نيز تصريح کرد: توصيه مي‌شود ميوه مورد استفاده اين افراد تازه باشد و کمتر از ميوه‌هاي خشک و يا کمپوت استفاده کنند.

اين کارشناس تغديه يادآوري کرد: در طب سنتي استفاده از ميوه‌هاي قرمز و ارغواني براي بيماران قلبي از جمله شاه توت، انار و ساير ميوه‌هاي داراي رنگدانه‌هاي قرمز مورد تاکيد است.

شيرمستي معتقد است: بيماران قلبي بايد از سبزيجات تيره از جمله سبزي خوردن بيشتر استفاده کنند.

سيب، سير و پياز نيز از ديگر ميوه و سبزيجاتي است که به گفته وي براي مبتلايان به بيماريهاي قلبي مفيد است.


 به بهانه روز جهاني کمک به جذاميان؛
 با آنها مهربان باشيم 

 هشتم‌ بهمن‌ماه‌ هر سال‌ 28 ژانويه‌ به‌ نام‌ روزجهاني‌ کمک‌ به‌ جذاميان‌ نامگذاري‌ شده‌ است‌. جذام‌ يکي‌ از قديمي‌ترين‌ بيماري‌هاي‌ شناخته‌ شده‌ در جهان‌ است‌ که‌ امروزه‌ در اغلب‌ کشورها تقريباً حذف‌ شده‌ است‌ و تنها در 5 کشور جهان‌ بطور عمده‌ وجود دارد.

جذام (Leprosy)، يك بيمارى عفونى مزمن است كه بيشتر پوست، اعصاب محيطى، مخاط دستگاه تنفسى فوقانى و نيز چشم‌ها را گرفتار مى كند، ولى به تدريج اعضاى ديگر نيز گرفتار مى شوند. به دشواري مي توان مبدأ بيماري جذام را مشخص كرد.

عامل بيماري جذام درسال1874، توسط جى.اى.هانسن كشف شد ولي معالجه بيماران با كشف داروي موثر بر آن در اواخر دهه 1940 ميسرگرديد. اين پزشك نروژي 9 سال قبل از اينكه رابرت كخ باسيل سل را كشف كند، عامل بيماري جذام را در ضايعات برآمده بدن يك بيمار جذامي يافته و اين باكتري را به عنوان نخستين باكتري آسيب رسان در تاريخ علم پزشكي شرح داد. به رغم مخالفت‌هاي بسيار،‌هانسن ثابت كرد كه اين بيماري مسري است، گرچه صفات مشخصه و شباهت آن به باسيل سل تا چندين سال بعد ناشناخته باقي ماند.

عامل بيماري جذام يا مايكو باكتريوم لپره، فقط براي انسان بيماري زا بوده و هنوز گزارش علمي مستدلي از ابتلاي حيوانات به اين بيماري وجود ندارد. دوره نهفتگي اين بيماري از چند ماه تا چندين سال متغير است و حتي به 40 سال هم مي رسد، ولي به طور متوسط اين دوره دو تا چهار سال است. سير بيماري مزمن بوده، شروع آن بسيار آرام و به آهستگي صورت مي گيرد و هيچ واكسني عليه آن وجود ندارد. اما جاي ترس وجود ندارد چرا كه 95 درصد افراد جامعه در برابر اين بيماري ايمني طبيعي دارند و هرگز به اين بيماري مبتلا نمي شوند.

راه‌هاي انتقال بيماري بدرستي مشخص نيست، ولي به احتمال قوي از راه دستگاه تنفسي فوقاني (مخاط بيني) از طريق عطسه يا سرفه در فضاي محدود و خراش پوست، صورت مي گيرد و تنها در صورت ارتباطات نزديك طولاني مدت در يك محيط سربسته با فرد بيماري كه تحت درمان نباشد، انتقال مي يابد. اين بيماري از طريق آميزشي و از مادر به جنين در دوره بارداري منتقل نمي شود. احتمال دارد حشرات نيز در سرايت آن دخالت داشته باشند. شير مادران جذامي نيز حاوي مقدار زيادي باكتري است كه مي تواند باعث انتقال آن شود.

عامل ايـن بيمـاري بـر روي اعصاب حسي پوست اثرگذاشته و آن‌ها را مختل مي سازد در نتيجه نقاط انتهايي بدن بيمار مانند دستها و پاها بي حس شده، و همين عامل باعث مي شود در سوختن يا بريدن‌هاي مكرر شخص احساس درد نكند كه منجر به ايجاد ضايعات دائمي شده و در ادامه، عفونت هم به اين زخم‌ها افزوده شده گاهي حتي نياز به قطع عضو حس مي شود. از نقاط ديگري كه در معرض آسيب قرار دارند چشم‌ها و مخاط بيني است، حمله به اعصاب چشم توسط باكتري جذام باعث از بين رفتن واكنش پلك زدن شده كه به اين ترتيب محافظ اصلي چشم در مقابل صدمات و خشك شدن چشم از ميان برداشته شده و در ادامه ممكن است شخص دچار كوري شود. تخريب مخاط بيني نيز به تدريج منجر به از بين رفتن حالت طبيعي بيني و صورت مي شود.

نكته جالب اينكه عامل بيماري يعني مايكو باكتريوم لپره، اصولا عفونت زايي كمي دارد و حتي در مناطق آلوده، اكثر افراد هرگز تظاهرات باليني نشان نخواهند داد و تعدادي نيز تنها به يك ضايعه موضعي مبتلا مي شوند كه خود به خود بهبود مي يابد. اين مسئله نشان مي دهد كه تنها گروهي به اين بيماري مبتلا مي شوند كه به طريقي دچار ضعف يا اختلال در سيستم ايمني باشند.

در حال حاضر از انواع دارويي سولفون‌ها در كنار آنتي بيوتيك‌هاي ديگر براي درمان جذام استفاده مي شود. در برخي موارد جراحي نيز براي درمان و نوتواني بيماران جذامي مفيد است. فيزيوتراپي و ورزش نيز براي بازگشت عملكرد اندام‌ها ضروري است. به طور كلي بدون توجه به داروي مصرف شده، سه مرحله درماني براي بيماران جذامي وجود دارد كه بسته به توان بدني بيمار و نوع دارو از پنج تا 10 سال متفاوت خواهد بود.

در گذشته - و شايد همين امروز هم - متأسفانه جذامي‌ها مطرود جامعه محسوب مي شدند و خيلي سريع آنها را از اجتماع طرد مي كردند. براي جذامي‌ها همواره محل‌هاي زندگي خاصي در نظر گرفته مي شد و شايد خودشان هم ترجيح مي دادند كه با آن چهره‌هاي غير عادي در جامعه ظاهر نشوند.


 خبرها از عالم علم 

 عامل بروز بيماري شيزوفرني کشف شد

مطالعات اخير محققان دانشگاه کارديف در انگليس نشان مي‌دهد نوعي جهش ژنتيکي، عامل بروز اختلال رواني شيزوفرني است.براساس آمارهاي ارايه شده ازسوي سازمان بهداشت جهاني، حدود 24 ميليون نفر در جهان به بيماري شيزوفرني مبتلا هستند.

به گزارش ايرنا، تاکنون علت اصلي بروز اين بيماري ناشناخته باقي مانده بود ولي به تازگي گروهي از محققان بين المللي به رهبري محققان دانشگاه کارديف انگليس دريافتند که نوعي جهش ژنتيکي مي‌تواند علت اصلي بيماري شيزوفرني در افراد باشد. شيزوفرني نوعي اختلال رواني است که اغلب خود را به شکل هذيان، تخيلات ذهني و افکار غير عادي در فرد نشان مي‌دهد. اين بيماري بيشتر در اواخر دوره نوجواني يا اوايل جواني بروز مي‌کند ولي در هر سني ممکن است خود را نشان دهد. مطالعات قبلي نشان داده بود که دليل اصلي اين بيماري عوامل ژنتيکي هستند اما جزييات آن تاکنون ناشناخته بود.

ولي به تازگي محققان جهش‌هاي ژنتيکي را دليل اختلال شيزوفرني مي‌دانند. بر اساس آمار موسسه ملي سلامت روان انگليس، يک درصد کل افراد يک جامعه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند؛ ولي اين آمار در افرادي که يکي از بستگان درجه يک به اين بيماري مبتلا باشد، به 10 درصد مي‌رسد.

محققان در اين بررسي که بزرگ‌ترين تحقيق در نوع خود به حساب مي‌آيد، دي ان اي نمونه خون 623 فرد مبتلا به شيزوفرني و والدين آنها را مورد بررسي قرار دادند.آنها دريافتند که نوعي جهش ژني عامل اصلي ابتلا به اين بيماري است و نقش مهمي‌در شروع بيماري ايفا مي‌کند. اين جهش‌ها، مجموعه‌اي از پروتئين‌هاي موجود در مغز را که در تنظيم ارتباط بين سلول‌هاي عصبي، رشد مغزي، يادگيري و شناخت مؤثر هستند، غير فعال مي‌کنند.

اميدهاي تازه براي درمان سرطان خون با ترکيب دارويي جديد

نتايج تحقيقات صورت گرفته توسط يک تيم بين‌المللي از محققان نشان مي‌دهد، يک ترکيب دارويي جديد از توانايي توقف سرطان خون بدون نياز به شيمي‌درماني برخوردار است.

به گزارش سرويس علمي‌خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، تيمي‌از محققان بين‌المللي به سرپرستي کالج پزشکي ويل کورنل آمريکا، ترکيب جديدي دارويي را مورد آزمايش قرار داده‌اند که از اثربخشي قابل توجهي در توقف لوسمي‌ مزمن لنفوئيدي (CLL) برخوردار است.

اين ترکيب دارويي بدون داشتن عوارض جانبي و نياز به انجام شيمي‌درماني مي‌تواند متداول‌ترين نوع سرطان خون را به يک بيماري قابل درمان تبديل کند؛ اين دسته از داروها بدون آسيب زدن به سلول‌هاي سالم اقدام به نابود کردن سلول‌هاي سرطاني مي‌کنند.

در اين مطالعه، 19 مرکز پزشکي در پنج کشور مختلف جهان ترکيبي از داروي هدف را بر روي 220 بيمار مبتلا به CLL که قادر به دريافت شيمي‌درماني نبودند، مورد آزمايش قرار دادند.

ترکيب نخست شامل دو داروي ريتوکسيماب (rituximab) و Idelalsib و ترکيب دوم شامل ريتوکسيماب و دارونما بود؛ نتايج بدست آمده نشان مي‌دهد که بيماراني که از ترکيب نخست استفاده کرده‌اند، در مقايسه با گروه دوم عمر طولاني‌تري داشته و روند بيماري آنها وخيم‌تر نشد.

پاسخ بدن بيماراني که تنها از ترکيب ريتوکسيماب استفاده کردند 13 درصد اعلام شده است، درحاليکه درمان با ترکيب دارويي rituximab و Idelalsib بيش از81 درصد است. دکتر «ريچارد فورمان» سرپرست تيم تحقيقاتي تأکيد مي‌کند: در صورت مثبت بودن مراحل بعدي آزمايشات، امکان درمان CLL بدون نياز به شيمي‌درماني و تنها با مصرف يک قرص فراهم مي‌شود.


 خبر پزشکي 

 عامل فلج ممکن است در جيب شما باشد!

يافته‌هاي جديد دانشمندان نشان مي‌دهد قرار دادن موبايل در جيب شلوار و يا مانتو باعث کاهش حجم عضلاني مي‌شود و سيستم ايمني شما را ضعيف مي‌کند. به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ گذاشتن موبايل در جيب جلوي شلوار باعث تورم دست و پا ايجاد روماتيسم در پا مي‌شود که متاسفانه امروزه به اين مساله کمتر توجه مي‌شود.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند آنزيم پروستاگلاندين در بدن ارتباط مستقيمي ‌با امواج و تشعشعات دارد و ضعيف شدن آن ضعيف شدن عضلات بدن را در پي دارد. گفتني است،موبايل و ويبره آن و تماس آن با بدن باعث کند شدن گردش خون در بدن شده و اگر مي‌خواهيد دچار مشکلات خوني نشويد بايد هنگام رفت و آمد آن را در کيف قرار دهيد و در منزل بعد از استفاده فاصله طولاني و دورتري نسبت به شما داشته باشد.

نتايج مطالعات نشان مي‌دهند افرادي که تماس زيادي با موبايل دارند و موبايل را در جيب خود قرار مي‌دهند استخوان‌هاي بدنشان به مرور توخالي مي‌شود و بدني ضعيف پيدا مي‌کنند و استفاده بيش از حد از آن باعث فلجي و نابودي خواهد شد.

رعايت نکردن بهداشت دهان و دندان، از عوامل بروز بيماري هاي تنفسي در کودکان است

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي قزوين گفت: عدم رعايت مسائل بهداشتي دهان و دندان، فصل هاي مختلف سال و ارتباطات بسيار نزديک، برخي عوامل مؤثر در بروز بيماري هاي شايع تنفسي در کودکان هستند.

به گزارش وب دا؛ دکتر ابوالفضل مهيار با بيان اين که بروز عفونت هاي دستگاه تنفسي فوقاني و تحتاني سيستم تنفسي از عوامل بيماري هاي شايع تنفسي در کودکان هستند، گفت: معاينه به موقع بيمار توسط پزشک و پيگيري روند درمان توسط والدين مي تواند از بروز اين بيماري جلوگيري کند.

اين متخصص اطفال عفونت هاي تنفسي را به دو نوع ويروسي و باکتريال تقسيم کرد و بروز بيماري هاي تنفسي را در برخي افراد بيشتر دانست.

وي تصريح کرد: بيماري هاي شايع تنفسي، در کودکان و افراد مسن به علت ضعف سيستم ايمني بدن بيشتر بروز مي کند و ويروسها و گاهي ميکروب ها هم در ايجاد اين نوع بيماري نقش دارند.

اگر اين جوش‌ها را بکنيد، ديگر جايش نمي‌رود

يافته‌هاي جديد دانشمندان نشان مي‌دهد بسياري از لک‌هاي پوستي و جوش‌هاي مقاومي‌که در صورت به‌وجود مي‌آيند ريشه در محافظت نادرست از پوستمان دارد.

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران، جوش‌ها بيشتر زمينه هورموني دارند و تغييرات غددي و تيروئيدي در بدن باعث به‌وجود آمدن جوش‌ها در صورت مي‌شوند. بررسي‌ها نشان مي‌دهند، جوش‌هاي پشت لب، کنار لب و انتهاي گونه‌ها و نزديک به شقيقه‌ها از تغييرات هورموني به‌وجود مي‌آيند و احتمال بهبودي آن‌ها پس از ترکاندن آن‌ها کمتراست.

گفتني است، کندن جوش‌هاي روي گونه باعث مي‌شود تا در زمان بعدي بيشترين و بزرگ‌ترين جوش‌هاي چرکي در آن نواحي به‌وجود آيد و احتمال آسيب‌ديدگي پوست بيشتر مي‌شود. مطالعات اخير متخصصان پوست نشان مي‌دهد که کندن جوش‌ها و خالي کردن مايع درون آن‌ها اگرچه بزرگي و درد آن‌ها را کاهش مي‌دهد اما به منافذ زير پوست آسيب مي‌رساند و در سنين بالا باعث مي‌شود چروک پوست در آن نواحي شدت بيشتري داشته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته