جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4631

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار:
بازار سرمايه به حالت مثبت خود برخواهد گشت


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 رييس سازمان بورس و اوراق بهادار:
 بازار سرمايه به حالت مثبت خود برخواهد گشت 

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبري آخرين وضعيت بورس را تشريح کرد و به تشريح ابهامات موجود در بازار سرمايه پرداخت.به گزارش آفرينش، دکتر علي صالح‌آبادي رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتداي اين نشست به عملکرد بازار سرمايه اشاره کرد و گفت: در مجموع ارزش بازار‌هاي بورس و فرابورس از 220 ميليارد تومان در ابتداي سال به 506 ميليارد تومان رسيده و بيش از 2.5 برابر افزايش يافته است که اين ارزش بيشترين ارزش بورس در بازار سرمايه است.

وي افزود: هم چنين حجم معاملات بورس از 18 هزار و 300 ميليارد تومان در دوره مشابه سال گذشته به 81 هزار و 700 ميليارد تومان رسيده و بيش از چهار برابر شده است که اين ميزان نشان‌دهنده‌ي اين است که نقدينگي زيادي به سمت بورس سرازير شده است.

صالح‌آبادي ادامه داد: ارزش معاملات فرابورس نيز از 9 هزار و 700 ميليارد تومان از مشابه سال گذشته به 24هزار ميليارد تومان رسيده و بيش از دو برابر شده است.علاوه بر اين دفعات معاملات بورس از پنج ميليون دفعه در مدت مشابه سال گذشته به 18 ميليون و 500 هزار رسيده و بيش از سه برابر شده است.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطر نشان کرد: هم‌چنين شاخص کل بورس از 38 هزار و 41 واحد در ابتداي سال به حدود 82 هزار واحد رسيده و 116 درصد رشد کرده است. شاخص فرابورس نيز از 443 واحد در ابتداي سال به 800 واحد رسيده و رشد 80 درصدي را تجربه کرده است.

وي وضعيت فعلي بازار را مورد اشاره قرار داد و بيان کرد: در خصوص وضعيت فعلي بازار سرمايه خوشبختانه با هماهنگي‌هاي لازم مقرر شده است که سازمان خصوصي‌سازي که عرضه‌کننده‌ سهام دولت است حتما عرضه‌هاي آينده خود را با هماهنگي‌هاي بورس و فرابورس انجام دهد تا بازار دچار مشکل نشود.

صالح‌آبادي در ادامه افزود: در راستاي حمايت از بازار سرمايه اوراق اختيار فروش تبعي از روز شنبه منتشر شده و در آينده نيز منتشر مي‌شود تا بازدهي مشخصي براي سرمايه‌گذاران تضمين شود.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار با بيان اين‌که نوسان جزو ذات بازار سرمايه بوده و نمي‌توان انتظار داشت که بورس همواره مثبت يا منفي باشد، اظهار کرد: شرايط فعلي حاکم بر بورس گذرا بوده و بازار سرمايه به حالت مثبت خود برخواهد گشت، لذا نگراني خاصي در اين خصوص وجود ندارد.

ادامه روند ريزشي در بورس تهران

با ادامه روند ريزشي در بورس تهران شاخص بورس به رکورد آذر ماه خود برگشت و دوباره 80 هزار واحدي شد.بر اساس اين گزارش ،علي رغم حمايت حقوقي‌ها از بازار سرمايه و انتشار اوراق اختيار فروش تبعي، روند ريزشي بورس همچنان ادامه داشته و شاخص کل بورس تهران سقوط هاي معنا داري را تجربه مي کند.

به طوري که در بازار به دليل افت قيمت سهام شرکتها، شاخص کل بورس 1044 واحد افت کرد و به ارقام 2 ماه گذشته خود برگشت و با افت 1.2 درصدي دوباره 80 هزار واحدي شد.

بر اين اساس علي رغم اينکه مسئولان بازار سرمايه همواره افت قيمت ها را طبيعي تلقي کرده و سرمايه گذاران را به نگاه بلند مدت تشويق مي کنند اما ريزش بيش از 9 هزار واحدي شاخص بورس طي 2 هفته و ضرر بيش از 50 درصدي، سرمايه‌گذاران را بسيار نگران کرده و به فکر فروش سهام در اختيار خود و خروج از بورس انداخته است.


 تريبون اقتصادي 

 ليست بدهکاران بانکي بالاي 50 ميليارد تومان

قائم مقام بانک مرکزي گفت : 173 بدهکار حقيقي و حقوقي بالاي 50 ميليارد تومان و 61 بدهکار حقيقي و حقوقي هم بالاي 100 ميليارد تومان به سيستم بانکي بدهي دارند.به گزارش آفرينش ،اکبر کميجاني قائم مقام بانک مرکزي در حاشيه جلسه شوراي گفت‌وگوي بخش خصوصي و دولت با بيان اين که نرخ تورم 12 ماه منتهي به آذرماه سال 92 به 39.3 درصد رسيده است اظهار داشت: در تورم نقطه به نقطه نيز اين رقم 29.6 درصد است که اميدواريم با استمرار روند کاهشي نرخ تورم به پيش‌بيني‌هاي خود که در حوالي 35 درصد است برسيم.

قائم مقام بانک مرکزي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه اخيرا بانک مرکزي ليستي از بدهکاران بانکي بالاي 50 ميليارد تومان تهيه نموده است. درشت‌ترين رقم مربوط به چه شخص حقيقي و حقوقي است و آيا محدوديت‌هايي براي اين افراد در نظر گرفته‌ايد يا خير گفت: براساس بخشنامه اخير بانک مرکزي طي هفته‌هاي گذشته اصلاحاتي در بخشنامه‌هاي بازپرداخت بدهکاران بانکي انجام شد که براساس آن مطالبات معوق و يا بدهکاران بانکي در طبقه‌بندي‌هاي مشخصي تعيين شده‌اند.

وي اضافه کرد: در طبقه‌بندي‌هاي صورت گرفته حدود 173 مورد بدهکاري بالاي 50 ميليارد توماني در نزد سيستم بانکي دارند که عمده آن اشخاص حقوقي و عملا شرکتها هستند.کميجاني تصريح کرد: 61 مورد نيز بدهکاران 1000 و 100 ميليارد توماني هستند، گفت: اطلاعات اين افراد در شبکه بانکي قرار دارد و با تسهيل مقررات و بخشنامه‌ها و البته شرايط مناسب ضمن پيشنهاد بانکها برخورد لازم با بدهکاران صورت خواهد گرفت.

وي با اشاره به اينکه با توافق و مذاکرات بين سيستم بانکي و اين اشخاص به راه‌حل‌هاي منطقي خواهيم رسيد اظهار داشت: البته اين بخشنامه راه‌حل‌هايي را براي استمهال بدهي‌ها پيش‌بيني نموده است.وي با تاکيد بر اينکه بخشنامه مذکور به صورت شفاف در سايت بانک مرکزي و به سيستم بانکي کشور ابلاغ شده است افزود: اميدواريم در آينده نزديک بتوانيم در بازپرداخت بدهي سيستم بانکي از اشخاص حقيقي و حقوقي به جمع‌بندي لازم برسيم.

قيمت حامل‌هاي انرژي 33 درصد افزايش مي‌يابد

سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه گفت که با تصويب 63 هزار ميلياردي از محل هدفمندي يارانه‌ها در سال آينده، قيمت حامل‌هاي انرژي در سال بعد به طور ميانگين 33 درصد افزايش مي‌يابد.به گزارش آفرينش ،غلامرضا کاتب در نشست خبري خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اينکه هر کدام از حامل‌هاي انرژي چقدر افزايش پيدا کند در اختيار دولت است.

ممکن است دولت يکي از حامل‌ها را 20 درصد و يکي را 40 درصد افزايش دهد اين در اختيار دولت است اما توصيه مجلس اين بوده که حامل‌هايي که مستقيما به توليد ارتباط دارند کمتر افزايش دهد و آنچه کمتر به توليد ربط دارد را بيشتر افزايش دهد.

دورکاري زنان شاغل لغو نشده بلكه اصلاح مي‌شود

معاون زنان رئيس جمهور با اعلام آنکه بخشنامه دورکاري زنان به صورت کامل لغو نشده است، گفت: با توجه به آنکه اجراي طرح دورکاري به شکل گذشته داراي اشکال و ايراداتي بود، دولت اجراي آن بخشنامه را به شکل گذشته لغو کرده تا راهکارهاي جديد براي اجراي دوباره آن بررسي شود.به گزارش مهر،شهيندخت مولاوردي با بيان اين مطلب اظهار داشت: معاونت امور زنان مخالف با لغو کامل بخشنامه طرح دورکاري زنان بود به همين دليل قرار شد تا نحوه اجراي اين بخشنامه به شکل گذشته لغو و راهکارهاي اجراي صحيح آن بررسي شود.وي افزود: در کميسيون اجتماعي دولت طرح دورکاري زنان در دست بررسي و مطالعه است تا بتوان زيرساخت هاي لازم را براي اجراي صحيح آن فراهم کرد؛ چراکه اجراي طرح دورکاري در دولت گذشته داراي اشکالاتي بوده که بايد همه آنها برطرف شود.

مولاوردي در پاسخ به اين سوال که مگر مي شود بخشنامه اي را که دولت لغو کرده، دوباره مورد بررسي قرار داد، گفت: دولت بخشنامه نحوه اجرا را لغو کرده، ضمن آنکه با تدوين راهکارهاي مناسب دولت مي‌تواند دوباره اجراي آن را بخشنامه و ابلاغ کند.وي ادامه داد: طرح دورکاري از جمله طرح هايي است که در دنيا و عصر مدرن نمي توان آن را ناديده گرفت، اما زنان شاغل بايد تا زمان ابلاغ بخشنامه جديد و تدوين نحوه اجراي صحيح آن سعه صدر داشته باشند.

واگذاري تنظيم بازار مواد پروتئيني، لبني، گندم و برنج به وزارت جهاد

رئيس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي از واگذاري تنظيم بازار و ذخيره سازي مواد پروتئيني، لبني، گندم و برنج به وزارت جهاد کشاورزي خبر داد و گفت: بخشي از فعاليت هاي شرکت بازرگاني دولتي ايران همچنان در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت باقي مي ماند.به گزارش آفرينش ، عباس رجايي در حاشيه جلسه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي در جمع خبرنگاران گفت: قانون انتزاع وظايف وزارت جهاد و وزارت صنعت را تفکيک و بخشي از وظايف وزارت صنعت را به وزارت جهاد محول کرده است اما بيش از يک و نيم سال از تصويب اين قانون مي گذرد در حاليکه اجراي آن همچنان متوقف است.

رئيس کميسيون کشاورزي مجلس شوراي اسلامي افزود: کميسيون کشاورزي وزرا را فراخوانده و بر اساس مذاکره با آنها تنظيم بازار مواد پروتئيني، لبني و واردات نهاده ها به عهده وزارت کشاورزي قرار گرفته و از پايان دي نيز گندم، برنج و جو نيز به وزارت جهاد کشاورزي ملحق شده است.

به گفته رجائي در بودجه سال 93 تاکيد شده تا اين زيرمجموعه ها نيز به وزارت جهاد ملحق شوند.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس:

لازم نيست همه مردم يارانه نقدي بگيرند

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه قرار نيست در فاز دوم قانون هدفمندي يارانه ها ميزان يارانه نقدي افزايش يابد، گفت: جمعيت حائز شرايط براي دريافت يارانه نقدي 15 ميليون نفر است و لازم نيست همه مردم يارانه نقدي بگيرند.به گزارش آفرينش، ارسلان فتحي پور در حاشيه جلسه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي در جمع خبرنگاران از آخرين وضعيت بررسي تبصره فاز دوم قانون هدفمندي يارانه ها در بودجه خبر داد و گفت:

قيمت حاملهاي انرژي، نحوه پرداخت يارانه نقدي، رسيدگي به اقشار آسيب پذير و حمايت از بخش توليد ابهام داشته و شفاف سازي نشده است.وي تصريح کرد: تجربه تلخ گذشته نشان مي دهد که براي اجراي فاز دوم بايد کار کارشناسي لازم انجام شود. به گفته فتحي پور، پيشنهاد کميسيون اين است که جامعه هدف که شامل افراد تحت پوشش کميته امداد، بهزيستي، کارگران و افراد بيکار است بايد يارانه دريافت کنند که بر اساس آمار، جمعيت اين افراد 15 ميليون نفر است.

به اعتقاد فتحي پور، پرداخت يارانه بايد توسط خوداظهاري متقاضيان يارانه باشد و اگر خلاف آن ثابت شد افراد جريمه شوند چرا که معتقديم لازم نيست همه مردم يارانه دريافت کنند.


 نهادهاي مالي 

 بازديد از موزه سکه بانک سپه رايگان شد

موزه سکه بانک سپه به مناسبت گراميداشت دهه مبارک فجر از تاريخ 11 لغايت 21 بهمن ماه به استثناي ايام تعطيل به صورت رايگان پذيراي علاقمندان است.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، موزه سکه بانک سپه مجموعه کاملي از مسکوکات ادوار مختلف تاريخي ايران و سکه هاي کمياب در معرض بازديد قرار دارد و در ساير ايام سال نيز در روزهاي زوج هفته از ساعت 9 الي 15 در خدمت فرهنگ دوستان است.

بر اساس اين گزارش مدارس، دانشگاه ها و سازمانها مي توانند با هماهنگي قبلي جهت تعيين زمان بازديدهاي گروهي با شماره تلفکس 66748060 تماس گرفته يا به آدرس ميدان امام خميني (ره) جنب ساختمان شعبه مرکزي بانک سپه مراجعه نمايند.

تمديد طرح بخشودگي 6 درصدي جرايم بانک مسکن

به مناسبت فرا رسيدن ايام مبارک دهه فجر، طرح بخشودگي 6 درصدي جريمه تاخير مشتريان بانک مسکن در صورت تسويه نقدي مطالبات معوق، تمديد شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک مسکن، حميد رضا صحابت، رييس اداره کل پيگيري وصول مطالبات، با اعلام اين مطلب افزود: با توجه به فرا رسيدن ايام مبارک دهه فجر و استقبال مشتريان از طرح مذکور، درخواست شعب و مديريت بانک مسکن مبني بر تمديد طرح و همچنين با توجه به نتايج اثربخش آن در کاهش مطالبات غيرجاري و تشويق مشتريان به پرداخت اقساط در سررسيد مقرر، طرح بخشودگي جرايم تا تاريخ 22 بهمن ماه تمديد شد.

انتصاب در بانک پارسيان

طي حکمي از سوي دکتر ديواندري مديرعامل بانک پارسيان، عباس خسرواني در تاريخ 6 بهمن ماه 1392 به سمت معاون مديرعامل در امور اعتباري منصوب و آغاز به کار کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک پارسيان، در اين حکم خطاب به وي آمده است: اميد است با استفاده از درايت، دانش، تخصص و تجربيات ارزشمند جنابعالي و اتکال به خداوند سبحان، در اعتلاي بانک پارسيان و خدمت به مردم شريف ايران موفق و مويد باشيد.

افزايش همکاري بانک توسعه صادرات ايران و صندوق ضمانت صادرات

بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات توافق‌نامه اي را براي توسعه همکاريهاي دوجانبه و کاهش مشکلات صادرکنندگان امضا کردند.

به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک توسعه صادرات،اين توافق‌نامه به امضاي بهمن وکيلي و طاهر شه‌حامد مديران عامل اين دو نهاد بانکي و بيمه‌اي رسيد.


 خبر 

 مشاور انجمن صنايع لبني ايران عنوان کرد:

جايگزيني فرآورده‌هاي لبني به جاي روغن نباتي در سبد کالايي

در حالي که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه سرانه مصرف شير به 165 کيلوگرم بايد برسد، مشاور انجمن صنايع لبني ايران مي‌گويد: سرانه مصرف 22 درصد کاهش يافته و به گفته معاون وزير بهداشت به 69.3 کيلوگرم رسيده است.به گزارش آفرينش، حسين چمني در نشست خبري صنايع شير ايران در پاسخ به اينکه آيا هماهنگي براي وجود محصولات لبني در سبد کالايي انجام شده است، گفت: وجود پنير در سبد کالايي جاي خوشحالي دارد، اما مسئولان به جاي اينکه از روغن نباتي که سرانه مصرف آن در کشور بالا و براي سلامتي هم مناسب نيست، در سبد کالايي استفاده کنند، از فرآورده‌هاي لبني استفاده مي‌کردند که براي سلامتي مفيد بود.

وي در ادامه در خصوص واردات شير خشک گفت: واردات شير خشک مانند تيغ دو لبه است و براي تنظيم بازار داخل نياز به واردات و صادرات وجود دارد اما متاسفانه در يکسال گذشته در تصميم‌گيري اين بخش به شدت ضعف داشتيم.

چمني گفت: به دليل سياست‌گذاري نامناسب در گذشته و عدم توازن عرضه و تقاضا واردات شير خشک انجام نشد و باعث ايجاد 20 درصد حباب در قيمت شير خام شد و تاوان آن را مصرف کننده داد.وي افزود: بهترين حالت اين است که دولت دخالتي در اين زمينه نکند و بر حسب نياز و براي تنظيم بازار داخل شيرخشک وارد يا صادر شود.

چمني گفت: اکنون براي تنظيم شير داخل از ماه‌هاي گذشته 15 تا 20 درصد شير خام به شير خشک تبديل شده است چون نتوانستيم بازارهاي صادراتي را در اختيار بگيريم و مجبور شديم محصول را به شير خشک تبديل کنيم.

مشاور انجمن صنايع لبني ايران از ابتکار جديدي خبر داد که آب پنير را که 40 درصد ارزش شير را دارد قبلاً دور مي‌ريختند اما اکنون تبديل به پودر آب پنير شده و در صنعت لبني و صنايع دير استفاده مي‌شود.چمني گفت: سالانه از صادرات پودر آب پنير 10 ميليون دلار ارز به کشور وارد مي‌شود.وي در پايان به ارزش غذايي محصولات لبني و تاثير آن در سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: هنوز نگاه غريبانه به شير وجود دارد و دولتمردان هم اين سياستي که در مورد بنزين دارند درمورد شير هم اعمال مي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته