جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4637

‌اژه‌اي با تاكيد برلزوم برخورد با متخلفان:
فسادهاي اجتماعي و اداري دست کمي از فساد اقتصادي ندارند


تا هرزمان لازم باشد با ايران مذاكره مي‌کنيم


سازمان ملل روزي عذرخواهي مي‌كند


هشدار هيلاري کلينتون به کنگره آمريکا


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

روحاني در ديدار کارکنان وزارت اطلاعات:
رعايت حقوق شهروندي و اقوام ضرورتي انکار ناپذير است


سرمقاله

ظريف:
ايران مي خواهد به شکاف بي اعتمادي با غرب پايان دهد


زمان توزيع سبد کالا تا پايان سال تمديد شد


ديدار هيئت اقتصادي فرانسه با رييس دفتر رييس جمهور


رونمايي از ماهواره‌هاي تدبير و خليج فارس در روز فناوري فضايي


 ‌اژه‌اي با تاكيد برلزوم برخورد با متخلفان:
 فسادهاي اجتماعي و اداري دست کمي از فساد اقتصادي ندارند 

 
سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه با توجه به انتقال کروبي به منزلش، آيا آقاي کروبي رفع حصر شده است؟ گفت: هيچ تغييري در وضعيت وي به وجود نيامده است.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين محسني‌اژه‌اي در نشست خبري در پاسخ به سوالي درباره پرونده بابک زنجاني گفت: اين فرد ليست اموال خود را نوشته و به وزارت نفت اعلام کرده است هر اقدامي که در مقابل ادعاي وزارت نفت لازم باشد انجام مي‌دهد. سخنگوي قوه قضائيه افزود: در اين راستا اگر احيانا جرمي صورت گرفته و قصور يا تقصيري شده باشد رسيدگي مي‌شود.

محسني‌اژه‌اي با اشاره به فعاليت‌هاي دولت و قوه قضاييه در زمينه مبارزه با مفاسد اقتصادي،‌ گفت: البته ما نبايد تنها به فساد اقتصادي توجه داشته باشيم؛ زيرا فساد اجتماعي و فساد اداري دست کمي از فساد اقتصادي ندارند. وي اظهار کرد: در چند سال اخير پرونده‌هاي اختلاس، اخلال در نظام اقتصادي و تحصيل مال از طريق نامشروع داشتيم. بخصوص در پرونده سه هزار ميلياردي به اين نتيجه رسيديم که بعضي مراکز بايد در بخشنامه‌ها، مصوبات و نظارت‌هايشان بازنگري داشته باشند.

وي ادامه داد: در سال 88 فتنه عظيمي در کشور رخ داد و ظلمي بزرگي به مردم و نظام شد و عده‌اي از افراد بي‌گناه کشته شدند و دشمن از اين فتنه حمايت کرد و کساني که مرتکب اين مسائل شده‌اند بايد تاوان خود را پس بدهند.

وي افزود: مردم انتظار دارند با اين افراد برخورد شود و نظام ارفاق بزرگي به آنها کرده است و رافت زيادي نسبت به سران فتنه خرج داده و هيچ اتفاق خاصي در پرونده آقاي کروبي پيش نيامده است.

محسني‌اژه‌اي با تاکيد بر اينکه به هيچ وجه آقاي کروبي رفع حصر نشده است، ادامه داد: تغيير منزل کروبي از ابتدا تاکنون چندين بار اتفاق افتاده و موضوع جديدي نيست. بنده دو سه بار تاکيد کردم که هر کس مرتکب جرمي شده باشد چه دستگير شده باشد يا خير،‌ اگر توبه کرده و جبران کند از لحاظ شرعي و قانوني برخورد با او متفاوت خواهد بود حتي اگر دستگير شده باشد.

سخنگوي قوه قضاييه در ادامه در مورد تغيير حکم متهم اصلي پرونده سه هزار ميلياردي از اعدام به حبس ابد، گفت: هيچ تغييري در احکام متهمان پرونده سه هزار ميلياردي به خصوص متهماني که حکم‌شان اعدام بوده، اتفاق نيافتده است، البته بخش عمده‌اي از رسيدگي به اين پرونده صرف بخش مالي آن مي‌شود.

محسني اژه‌اي در پاسخ به ديگر سوال خبرنگار ايسنا درباره آخرين وضعيت پرونده احمدي‌نژاد گفت: رسيدگي به پرونده مقامات در قانون به شکل خاص پيش‌بيني شده است.وي با تاکيد بر اينکه پرونده احمدي‌نژاد در مرحله تحقيقات اوليه است ادامه داد: اگر قاضي پرونده ضرورت بداند که بايد وي در دادگاه حاضر شود اين کار انجام مي‌شود و اگر نياز به استعلاماتي باشد از طريق مجلس،‌ دستگاه‌هاي نظارتي اين کار انجام خواهد شد. در حال حاضر هم پرونده احمدي‌نژاد در مرحله تحقيقات مقدماتي است که در دادگاه صورت مي‌گيرد.

وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه در توزيع سبد کالا دو نفر از مردم جان خود را از دست داده اند و فرمانده انتظامي کرمانشاه فوت يکي از مردم را تاييد کرده و سايت‌هاي مخالف نظام نيز از اين موضوع سوء استفاده کرده و عکسهاي مردم را پخش مي‌کنند‌،‌ آيا مدعي العموم به اين موضوع ورود پيدا کرده است؟ گفت: سايت‌هاي ضد انقلاب از هر مطلبي عليه نظام استفاده مي‌کنند و همه مي‌دانند که اين کار خلاف است، اما در مورد موضوعي که در سايت‌ها و رسانه‌ها آمده است و فوت افرادي که شما مطرح کرده‌ايد بايد ‌دولت تدبيري بيانديشند؛ زيرا چنين صف‌هاي طولاني شايسته مردم نيست و نوعي تدبير در امور نياز است که ان‌شالله دولت براي آن چاره بينديشد.

محسني‌اژه‌اي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه چرا وضعيت پرونده مرتضوي مشخص نشد؟ گفت: چرا مشخص نشد؟ بخشي از پرونده رسيدگي شد و حکم هم صادر شد.


 تا هرزمان لازم باشد با ايران مذاكره مي‌کنيم 

 
مهر: کاترين اشتون اعلام کرد که گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌اي با ايران تا هر زماني که لازم باشد براي رسيدن به يک توافق " بسيار دشوار" گفت‌وگو خواهد کرد، حتي اگر اين کار به مفهوم تمديد ضرب‌الاجل 6 ماهه شان باشد.رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفت‌وگو با روزنامه‌ وال استريت ژورنال در حاشيه‌ کنفرانس امنيتي مونيخ گفت که توافق نهايي بايد جامعه بين‌المللي را مطمئن کند که برنامه‌ هسته‌اي ايران صلح‌آميز است.

اشتون علاوه بر آن مذاکرات با ايران را " بسيار دشوار" خواند و گفت: همه اين را به شما خواهند گفت که اين مذاکرات بسيار دشوار است. ما در اين زمينه هيچ تضميني نداريم و براي رسيدن به يک توافق درست تا هر زماني که لازم باشد وقت مي‌گذاريم.


 سازمان ملل روزي عذرخواهي مي‌كند 

 
آناتولي: وزير امور خارجه ترکيه شکست جامعه جهاني را در پايان دادن به درگيري‌هاي خونين در سوريه مورد انتقاد قرار داد و گفت، يک روز دبيرکل سازمان ملل به خاطر اين ناکامي عذرخواهي مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه در کنفرانس امنيتي مونيخ گفت: اين نهاد بين‌المللي در پايان دادن به درگيري‌هاي سوريه همانند بوسني و روآندا ناکام ماند و شکست خورد. وي به اين نکته اشاره کرد که سازمان ملل چندين بار به خاطر شکستش در مساله بوسني عذرخواهي کرد و يک روز هم به همين خاطر از سوري‌ها و جهانيان عذر مي‌خواهد و دبيرکل بعدي سازمان ملل به حمص و يرموک مي‌رود و به خاطر اين ناکامي پوزش مي‌خواهد. حمص و اردوگاه آوارگان فلسطيني در يرموک واقع در جنوب دمشق در ميان مناطق ديگر سوريه هستند که غيرنظاميان در آن ضربه‌ها و آسيب‌هاي شديدي را از جنگ در اين کشور متحمل شده‌اند.


 هشدار هيلاري کلينتون به کنگره آمريکا 

 
عصرايران: کارل لوين رييس دموکرات کميته تسليحاتي سناي آمريکا روز گذشته نامه اي از هيلاري کلينتون خطاب به خود را منتشر کرد که طي آن وزير خارجه سابق آمريکا از سنا خواسته است تا تحريم هاي تازه عليه ايران تصويب نکنند.کلينتون در اين نامه تاکيد کرده که بايد به رويکرد ديپلماتيک دولت اوباما در قبال برنامه هسته اي ايران شانس موفقيت داده شود و تحريم هاي بيشتر ايران در موقعيت کنوني ، اين رويکرد را تضعيف کرده و شانس موفقيت آن را از بين مي برد.

کلينتون نوشته است:" حالا که در جريان مذاکرات قرار داريم بايد هر چه در توان داريم به کار گيريم تا به يک راه حل نهايي برسيم."وي در اين نامه تاکيد کرده که با بسياري از اعضاي کنگره هم نظر و موافق است که تحريم‌هاي شديد و ايجاد اجماع بين المللي در موضوع هسته‌اي ايران، سبب شد تا ايران به پاي ميز مذاکره بيايد.


 يک نکته از هزاران 

 سرطان با زندگي ما عجين شده...

استفاده از مواد آرايشي قاچاق و تقلبي علاوه بر سرطان‌زا بودن موجب افزايش رشد سلول‌هاي سرطاني مي‌شود. ترکيب شيميايي استفاده شده در اين گونه مواد مانند پارافين‌ها و فتالات‌ها ارتباط مستقيمي با رشد تومورهاي سرطاني بويژه تومورهاي سرطاني پستان دارد.

بايد مواد آرايشي و بهداشتي را از مراکز معتبر مانند داروخانه‌ها و فروشگاه‌هاي مجاز آرايشي و بهداشتي داراي گواهينامه تهيه و خريداري و به تاريخ توليد و انقضاي آن و شماره مجوز بهداشتي ورود يا پروانه ساخت وزارت بهداشت توجه کرد.


 ميز خبر 

مقام دولتي يمن: ديپلمات ربوده شده ايراني زنده است

يک مقام دولتي يمن گفت ديپلمات ايراني ربوده شده همچنان زنده است.به گزارش عصر ايران، يک مقام امنيتي دولت يمن گفت که ديپلمات ايراني که در ماه ژوئن گذشته در يمن ربوده شده بود همچنان زنده است.او همچنين خبرهاي منتشر شده در يمن درباره پيدا شدن جنازه بي سر مربوط به ديپلمات ايراني در يمن را تکذيب کرد.اين مقام امنيتي يمن اضافه کرد: تماس هاي جاري با ربايندگان ديپلمات ايراني از طريق واسطه هايي در قبايل تاييده کننده اين خبر است که ديپلمات ايراني ربوده ايراني همچنان زنده است و جنازه پيدا شده مربوط به وي نيست.

ژاپني‌ها آمدند؛ گزارش هيئت نجات درياچه اروميه به روحاني

استاندار آذربايجان غربي از حضور کارشناسان اعزامي آژانس همکاري هاي بين المللي ژاپن براي بررسي راهکارهاي نجات درياچه اروميه خبر داد و گفت: هيئت ژاپني نتايج مطالعات درباره درياچه اروميه را در ماه هاي آينده به رئيس جمهور ارائه خواهند کرد.

به گزارش مهر، بررسي راهکارهاي احياي درياچه اروميه با حضور کارشناسان اعزامي آژانس همکاري‌هاي بين المللي ژاپن - جايکا برگزار شد. قربان علي سعادت استاندار آذربايجان غربي در اينباره گفت: از حضور کارشناسان آژانس همکاري‌هاي بين المللي ژاپن که براي بررسي و ارائه راهکارهاي احياي درياچه اروميه به آذربايجان غربي سفر کرده اند، استقبال مي‌کنيم و همکاري‌هاي لازم را با آنها خواهيم داشت.هيئت ژاپني نيز در اين نشست نظرات و ديدگاه هاي خود را در خصوص شيوه فعاليت، روش هاي جمع آوري اطلاعات و بازديدهاي ميداني از درياچه اروميه ارائه داد. اين هيئت بر اساس ديدار و توافق صورت گرفته بين رئيس جمهوري اسلامي ايران و نخست وزير ژاپن، براي بررسي وضعيت درياچه اروميه به آذربايجان غربي سفر کرده اند.

آلن اير: جامعه جهاني در حال جستجوي راه‌حل صلح‌آميز با ايران

سخنگوي فارسي زبان وزارت خارجه آمريکا گفت که اقدامات راستي‌آزمايي در هر دو طرف بايد نقشي کليدي در حرکت به جلو بازي کنند.به گزارش ايسنا آلن اير، سخنگوي فارسي زبان وزارت خارجه آمريکا درباره اظهارات رييس‌جمهور ايران در داووس سوييس مبني بر اين‌که امکان تبديل سه دهه دشمني ايران و آمريکا به دوستي ممکن است، گفت: ما با دقت به سخنراني رئيس‌جمهور دکتر روحاني گوش کرديم. نکته کليدي اين است که بعضي وقت‌ها از حرف تا عمل خيلي راه است و اميد و انتظار کنوني جامعه جهاني صرفا اين نيست که لحن صحبت رهبران ايران تغيير کند، بلکه اين است که اقدامات و رويکردهاي جديد و سازنده‌تر توسط حکومت ايران ديده شود.وي ادامه داد: اساس و پايه روابط بهتر، از ارزش‌ها و منافع مشترک سرچشمه مي‌گيرد و جامعه جهاني در حال جستجوي راه‌حل صلح‌آميز با ايران بر اساس همين منافع مشترک و تمايل به ديپلماسي پويا در مورد برنامه هسته‌اي اين کشور است.

سخنگوي فارسي‌زبان وزارت خارجه آمريکا به خبرگزاري ترند آذربايجان گفت: ما با آغاز اجراي توافق‌ ژنو گام مهمي به جلو برداشته‌ايم و بسيار اميدواريم اين روند را زماني که گروه 1+5 مذاکرات را براي توافقي جامع آغاز مي‌کند، ادامه دهيم.

ايران تاييد نكرد؛ پليس کانادا: خاوري ازاين كشور رفته است

رئيس پليس بين الملل نيروي انتظامي با بيان اين مطلب که پليس کانادا مدعي شده خاوري از اين کشور خارج شده‌ است، گفت: ما اين موضوع را تاييد نمي‌کنيم.به گزارش فارس، سرهنگ مسعود رضواني در حاشيه کارگاه يک روزه مبارزه با قاچاق انسان در مورد آخرين وضعيت پرونده خاوري مديرعامل سابق بانک ملي اظهار داشت: پليس کانادا ابتدا ادعا کرد که اين فرد وارد کانادا نشده است و در صورت ورود هنوز توسط پليس شناسايي نشده است. اين در حالي است که ما آدرس و محل سکونت خاوري را به پليس کانادا اعلام کرديم.وي با اشاره به اينکه ملاک براي اينترپل حکم تحت تعقيب است، تصريح کرد: اعلام قرمز براي خاوري صادر شده است و تمامي پليس هاي عضو اينترپل مسئول پيگيري اين موضوع و دستگيري اين فرد هستند. هدف اصلي ما دستگيري اين مجرمان است.

به گفته وي احتمال دارد خاوري با مشخصات جعلي و تغيير هويت در کشورهاي حوزه آمريکاي جنوبي و حوزه کارائيب در حال تردد باشد که اين امر ناشي از ضعف پليس اين کشورها است.

کرزاي: ديگر اعتمادي ميان کابل - واشنگتن نيست

رئيس‌جمهوري افغانستان با اعلام اينکه هفت ماه است با همتاي آمريکايي‌اش صحبت نکرده گفت که ديگر اعتمادي ميان دو کشور وجود ندارد.به گزارش بي‌بي‌سي، حامد کرزاي 56 ساله، رئيس‌جمهوري افغانستان در گفتگو با ساندي تلگراف با اعلام اينکه تنش‌ها ميان کابل و واشنگتن رو به افزايش بوده و ديگر اعتمادي ميان دو طرف وجود ندارد، اعلام کرد که از اقدامات آمريکايي‌ها در کشورش ناراضي است.

وي با بيان اينکه از ژوئن 2013 با باراک اوباما، همتاي آمريکائي‌اش گفت‌وگويي نداشته، افزود: تمام اين 12 سال يکي از درخواست‌هاي مکرر ما از آمريکا اين بوده که همانند افراد زنده با غيرنظاميان افغان رفتار کنند. ما در مراسم تشييع جنازه "نلسون ماندلا"، رهبر فقيد آفريقاي جنوبي با يکديگر ديدار کرديم اما سخن نگفتيم. فقط نامه‌هايي رد و بدل شد.کرزاي در ادامه گفت، از حضور آمريکايي‌ها در افغانستان تصور خوبي ندارم. آن‌ها براي من کار نمي‌کردند بلکه عليه من بودند.لفاظي‌ها و جملات تند کرزاي باعث عصبانيت واشنگتن شده است به طوري که سياستمداران آمريکايي از موضع رئيس‌جمهوري افغانستان خشمگين هستند.

القاعده: هيچ ارتباطي با داعش نداريم!

فرماندهي کل شبکه تروريستي القاعده مدعي شده است که اين شبکه هيچ ارتباطي با گروه موسوم به دولت اسلامي عراق و شام(داعش) ندارد. به گزارش مهر به نقل از رويترز، فرماندهي کل شبکه تروريستي القاعده ادعا کرده است هيچ مسئوليتي در قبال اقدامات و رفتارهاي گروه داعش که با گروههاي مخالف سوري درگير شده است، ندارد.

در بيانيه اي شبکه القاعده که در سايت هاي به اصطلاح جهادي در شبکه اينترنت منتشر شده، آمده است القاعده اعلام مي کند هيچ ارتباطي با گروه داعش ندارد و نقشي در تشکيل آن نداشته و با اين شبکه براي تشکيل اين گروه مشورت نشده است، بلکه حتي دستور توقف فعاليت آن را صادر کرده است، بنابراين گروه داعش شاخه القاعده نيست و هيچ ارتباطي از نظر تشکيلاتي با آن ندارد و القاعده مسئول اقدامات و رفتارهاي اين گروه نيست.

القاعده اعلام کرده است شاخه هاي اين شبکه همانهايي است که فرماندهي کل اعلام کرده و آن را به رسميت مي شناسد.


 ميز خبر 

رئيس‌جمهوري مصر: مردم آشتي با اخوان‌المسلمين را نمي‌پذيرند

رئيس‌جمهوري کنوني مصر اعلام کرد، در پي کشتارها و اقدامات خرابکارانه اخوان‌المسلمين ديگر مساله آشتي با اين گروه در محافل مردمي مصر مطرح يا مورد قبول نيست. به گزارش ايلنا، عدلي منصور، رئيس‌جمهور کنوني مصر در مصاحبه‌ با روزنامه الاهرام گفت: قانون اساسي جديد مصر به نظام فرعوني در کشور ما پايان داد. دوراني که در آن تنها يک فرد تصميم‌هاي سرنوشت‌ساز را اتخاذ مي‌کرد و اراده مردم را ناديده مي‌گرفت، سپري شده است و ديگر باز نمي‌گردد.

وي در پاسخ به سوالي پيرامون آشتي با اخوان‌المسلمين گفت: پس از اينکه مردم مصر آگاهي سياسي خود را به دست آوردند آيا مي‌توان تصميمي را در اين خصوص بدون موافقت و يا رضايت آن‌ها اتخاذ کرد؟ من در اين مساله ترديد دارم.

عدلي منصور که پس از برگزاري انتخابات رياست جمهوري از پست خود کناره‌گيري خواهد کرد، افزود: قبل از شروع خشونت‌ها مي‌توانستيم در خصوص آشتي با اخوان‌المسلمين صحبت کنيم اما از نظر من ديگر اين مساله مطرح نيست و مردم نيز آن را قبول نمي‌کنند و تا زماني که اين خونريزي‌ها ادامه داشته باشد، يقينا مخالفت مردمي با آشتي نيز ادامه خواهد داشت.

جان کري، محمود عباس را تهديد کرد

راديو رژيم صهيونيستي فاش کرد: جان کري، محمود عباس را تهديد کرده در صورت عدم موافقت با طرح پيشنهادي واشنگتن، به سرنوشت ياسر عرفات دچار خواهد شد.

به گزارش ايسنا، راديو رژيم صهيونيستي به نقل از منابع فلسطيني گزارش داد: جان کري، وزير امور خارجه ‌آمريکا اخيرا محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين را تهديد کرده اگر فلسطيني‌ها با طرح آمريکا براي صلح با اسرائيل موافقت نکنند عباس نيز به سرنوشت ياسر عرفات (رئيس فقيد تشکيلات خودگردان فلسطين) دچار خواهد شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت چهل و سه:

فهرست دانشگاه هايي که کمک حق عضويت خود را براي سال 2006 در سال 2007 پرداخته‌اند:


 روحاني در ديدار کارکنان وزارت اطلاعات:
 رعايت حقوق شهروندي و اقوام ضرورتي انکار ناپذير است 

 
رييس جمهوري با وزير، معاونان، مديران و کارمندان وزارت اطلاعات ديدار و گفت و گو کرد.به گزارش سايت رياست جمهوري، حسن روحاني در اين ديدار ضمن تقدير و تشکر از مجاهدت‌ها و تلاش‌هاي سربازان گمنام امام زمان (عج)، گفت: مردم ولي نعمت ما هستند و دستگاه‌ اطلاعاتي ما حافظ امنيت شهروندان است، تلاش دولت ايجاد آرامش و امنيت خاطر براي همه مردم است.دکتر روحاني وزارت اطلاعاتِ مطلوب را خانه اميد ستم ديدگان دانست و تصريح کرد: رعايت حقوق شهروندي و حقوق اقوام، مذاهب و اقليت‌ها ضرورتي انکار ناپذير است.رييس جمهوري استفاده حداکثري از توانمندي‌هاي تمامي سلايق، گروه‌ها و طوايف مختلف را مولفه‌هاي ضروري براي ايجاد امنيت پايدار دانست و خطاب به کارکنان وزارت اطلاعات گفت: در کنار ديگر وظايف سنگين، صيانت از آبرو، حيثيت و اسرار مردم و حفظ اعتماد عمومي در عالي‌ترين سطح، از وظايف اصلي شما است.

روحاني افزود: دولت تدبير و اميد به اصول خدشه ناپذيري چون شفاف سازي و راست گويي به مردم به عنوان ولي نعمتان خود معتقد است و بر اصل نقد و سليقه‌هاي مختلف در جامعه پاي مي فشارد و در اين مسير حمايت از حقوق شهروندي جزء وظايف وزارت است.

رييس جمهوري با اشاره به خطر نفوذگري در سطوح کلان مديريتي گفت: وزارت اطلاعات ديده‌بان نظام است و اين وزارتخانه و کارکنان آن به هيچ حزب، دسته و گروهي تعلق ندارند. وزارت اطلاعات متعلق به ملت، متعلق به نظام، متعلق به راه امام و رهبري است. نظام مانند قلعه اي است که وزارت اطلاعات از فراز آن تحرکات دشمن را رصد کرده و البته نگاه لازم به داخل قلعه نيز دارد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران از امنيت مطلوبي برخوردار مي‌باشد، اما در منطقه‌اي به شدت ناآرام قرار دارد، اظهار داشت: وزارت اطلاعات در حکم چشم نظام است و بايد با رصد دقيق تحولات، اطلاعات و تحليل دقيقي از اوضاع به مسوولان کشور ارائه کند.رييس‌جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود به وضعيت نامناسب معيشتي بخش قابل توجهي از مردم اشاره و تصريح کرد: در کنار اين شرايط نامناسب، فساد اقتصادي نيز دامنه گسترده‌اي داشته و مقابله با آن يک وظيفه بسيار مهم، فوري و ضروري براي همه بويژه وزارت اطلاعات است.

دکتر روحاني از همه کارکنان و مديران وزارت اطلاعات خواست تا به طور جدي در عرصه مبارزه با فساد اقتصادي وارد شده و ضمن صيانت و حراست از بيت‌المال و حقوق مردم نسبت به بازگرداندن اموال و حقوق از دست رفته مردم توسط عده‌اي سودجو و ويژه‌خواران اقتصادي اقدام قاطع به عمل آورند.رييس‌جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود تاکيد کرد: در جمهوري اسلامي ايران تنها يک پرچم و يک پرچمدار وجود دارد و آن مقام معظم رهبري است و همه بايد تحت لواي همان پرچم حرکت کنند و اينکه پرچم ديگري در کشور باشد نه عقلي است و نه شرعي.

دکتر روحاني با تحليل شرايط اجتماعي و تلاش دشمنان براي ايجاد اختلاف و چند دستگي در ميان مردم گفت: در شرايطي که دشمنان به دنبال تفرقه در جامعه‌اند،‌ تلاش در جهت حفظ آرامش و اميد بهترين روش براي خنثي کردن برنامه‌هاي آنان است.

دکتر روحاني با تاکيد براينکه اين نظام با توطئه هاي داخلي و خارجي زيادي مواجه است، گفت: شما ببينيد به محض اينکه ما يک قدم براي تعامل با دنيا برداشتيم تا از اين فشار ظالمانه و نابحقي که عليه ملت ايران اعمال شده بکاهيم، دشمن تحرکات وسيع خود را براي خدشه وارد کردن به اين حرکت آغاز کرد.رئيس جمهوري با بيان اينکه اکنون دشمنان و بدخواهان، ميلياردها دلار و هزاران ساعت وقت براي توطئه عليه اين نظام هزينه مي کنند، گفت: اين شما سربازان گمنام و کارکنان زبده وزارت اطلاعات هستيد که بايد همه اين تحرکات را زير نظر داشته باشيد.

اين شمائيد که بايد گزارش دهيد که چقدر رژيم صهيونيستي از اين حرکت ما عصباني و خشمگين شده است، اين شمائيد که بايد بگوييد تا چه حد گروهک‌هاي ضد اين نظام در خارج از کشور به تکاپو افتاده اند و روزانه با مقامات کنگره آمريکا و ديگران ديدار مي کنند تا مانع از رسيدن اين نظام به اهداف خود شوند.رييس‌جمهوري در ادامه با تاکيد بر اينکه جامعه امروز بيش از هرچيز به اميد و آرامش و نشاط نياز دارد، نقش وزارت اطلاعات در تامين اين نيازها و ايجاد امنيت و ثبات بر پايه آن را مهم توصيف کرد و گفت: بدون تعارف به وزارت اطلاعات و نيروهاي فداکار آن افتخار مي‌کنم، چرا که نيروهاي زبده و توانمند وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي سرمايه‌اي گرانبها و دُرّ ثمين ملت و نظام هستند.


 سرمقاله 

 روزجهاني مبارزه با سرطان؛

دليل اين همه سرطان چيست؟

حميدرضا عسگري

"هرچند كاري ازدستمان براي بيماران سرطاني برنمي‌ آيد، اما با نوشتن سطور زير روز مبارزه با سرطان را گرامي ميداريم."

بيش از سه دهه از عمرانقلاب مردمي ايران مي‌گذرد و تاكنون مسايل مختلفي نظير جنگ و کشمکش‌هاي سياسي بين المللي تقريبا اولويت اول همه دولت‌ها بوده و کمتر مجالي براي انديشيدن به مسايل بهداشتي و زيست محيطي براي دولتمردان ما باقي گذارده‌اند. اما امروز امنيت جان مردم بيش از دوران جنگ در معرض خطر قرار دارد!. بسيار درد ناک است که سالانه 40 هزار ايراني بر اثر ابتلا به انواع سرطانها جان خود را از دست مي‌دهند. براساس آمار ثبت سرطان در کشور، سالانه 200 هزار بيمار سرطاني در ايران شناسايي مي‌شود.

شايد هنوز بر اين باوريم كه سرطان فقط يک مشکل بهداشتي است و بايد از طريق دكتر و بيمارستان آن را برطرف كرد!! غافل ازاينكه سرطان برگرفته از پيامدهاي عوامل سياسي ، اجتماعي، اقتصادي و محيطي است. امروز عواملي همچون ريزگردها، سوختهاي فسيلي، تغذيه ناسالم، آب‌هاي آلوده، پسماندهاي خانگي و صنعتي و همچنين امواج مغناطيسي، باعث افزايش چشمگير شيوع سرطان در ايران شده به طوري که بر اساس آمارهاي وزارت بهداشت رکورددار سرطان در جهان شده ايم.

متأسفانه اطلاع رساني درامر پيشگيري ازسرطان دركشور به هيچ عنوان جدي گرفته نشده، و شبح سرطان خيلي عادي و بي سروصدا درزندگي روزمره شهروندان سرگردان است. رسانه‌هاي ما هيچ تلاش و برنامه‌اي براي اصلاح رفتار مردم و آموزش آن‌ها ندارد! مردم اگر بدانند شيوه زندگي معمول آنها، بذر سرطان را در جامعه مي‌كارد، قطعاً خود را ملزم به تغيير روش مي‌كنند. اگر به مردم آموزش دهيم كه آلودگي محيط زيست به طور غيرمستقيم تغذيه آنها را آلوده و احتمال ابتلا به سرطان را درآنها تقويت مي كند، آيا توجيه نمي‌شوند؟!

ما با زباله‌هاي پلاستيكي و يك بارمصرف خود چه مي‌كنيم و آنها را كجا مي‌ريزيم؟! غيراز اين است كه مواد شيميايي آن درمعرض گرما و سرما دچار انفعالات شيميايي شده و با پيوستن به آب و خاك، مجددا به چرخه طبيعت برمي‌گردند و سموم آن به طور مستقيم سلامت تغذيه انسان را به خطر مي اندازد.

ازسوي ديگر ريشه‌هاي سرطان را بايد در آلودگي‌هاي مختلفي دانست كه هواي شهرها را مسموم كرده اند. ريزگردها و گرد و غبارهايي كه باخود اورانيوم به همراه دارند، تحفه‌اي است که ازسوي همسايگان براي مردم کشورمان به ارمغان آمده است. البته درنبود اين ريزگردها، آلودگي سوخت‌هاي فسيلي ناشي از خودروها و کارخانه‌هاي صنعتي جبران کننده آن هستند. امروز مردم شهرهاي بزرگ و صنعتي به سبب ازدياد آلاينده‌هايي همچون مونواکسيد کربن، دي اکسيد نيتروژن، دي اکسيد گوگرد و... مجبور به استنشاق هوايي مسموم شده‌اند كه اجباراً آنها را به سمت بيماري‌هاي تنفسي و سرطان‌هاي ريوي سوق مي‌دهد.

اما كشورهايي با چند برابر جمعيت ما و با حجم بالايي از كارخانجات صنعتي، با اين مشكلات محيطي و انساني كه سونامي سرطان را درايران به راه انداخته است، مواجه نيستند. پس علت اين همه سرطان چيست؟!

اينجاست كه پيامدها و بازتاب عوامل سياسي و اقتصادي خود را نمايان مي‌سازد. اگر عزم سياسي و برخوردهاي سليقه‌اي و حزبي در راستاي حمايت از طرح‌هاي زيست محيطي اعمال نمي‌شد، امروز نبايد شاهد اين بوديم كه در 365 روز يك سال كمتر از يك هفته هواي پاك داشته باشيم.

اگرعوامل اقتصادي و پاي منافع برخي درميان نبود امروز شاهد اين همه آلودگي ناشي از سوخت و خودروي بي كيفيت دركشور نبوديم كه حاصل آن مرگ ومير سالانه سه هزارنفر براثر بيماري هاي قلبي و تنفسي باشد.

اگرعوامل اجتماعي و فرهنگي به صورت صحيح هدايت مي‌شد، جامعه با آگاهي از مضرات آلودگي محيط زيست و آلودگي هوا درگسترش سرطان، ازاقدامات آسيب رسان جلوگيري مي‌كرد وخود را ملزم به رعايت استانداردها مي‌دانست. قطعا امروز براي حل معضل سرطان ديراست، اما بياييد كاري كنيم كه فردا افسوس امروز را نخوريم...


  ظريف:
 ايران مي خواهد به شکاف بي اعتمادي با غرب پايان دهد 

وزير خارجه کشورمان در صورتي که طرفين به توافق نرسند، ايران سطح غني سازي را به سطح بالاي 20درصد خواهد رساند، ولي بايد تلاش کرد که چنين نشود.به گزارش خبرگزاري تسنيم،"محمد جواد ظريف" وزير امور خارجه کشورمان در گفتگو با شبکه تلويزيوني "فونيکس" اظهار داشت هولوکاست يک تراژدي وحشتناک بود که هرگز نبايد دوباره اتفاق بيافتد.

محمد جواد ظريف در بخش ديگري از اين گفتگو تصريح کرد که ما هيچ اقدامي عليه يهوديان انجام نمي دهيم و احترام زيادي در داخل و خارج از ايران براي آن ها قائليم. ما ازطرف هيچ کس احساس تهديد نمي کنيم.وي در اين گفتگو همچنين از نقض حقوق بشر رژيم صهيونيستي شديدا انتقاد کرده و اظهار داشت که نقض حقوق بشر اسرائيل غير قابل تحمل و پذيرفتني نيست. حقوق ملت فلسطين از شصت سال پيش نقض مي شود. کشور ما نمي تواند اين مسئله را قبول کند که برخي کشورها از اقدامات غير قانوني براي تهديد ديگران استفاده مي کنند.

وي همچنين به مسئله هسته اي ايران اشاره کرده و اظهار داشت که کشورش مي خواهد به اين شکاف بي اعتمادي با غرب پايان دهد. وي همچنين گفت: ما مي خواهيم به دور باطل خاتمه دهيم و از همه راه ها استفاده کنيم تا بار ديگر اعتمادسازي کنيم. بالاخره امنيت ديگران همچنين امنيت ما است.ظريف همچنين بر حق کشورش در استفاده صلح آميز از انرژي هسته‌اي تاکيد کرده و تاکيد کرد که اين تنها در سايه يک راه حل اجماع و توافقي به دست مي آيد. ما اين مسئله را که به ما دستور داده و امر و نهي شود را نمي‌پذيريم.

وي در پاسخ به ايران پرسش که آيا ايران شمار سانتريفوژها را به سطح 4هزار دستگاه تقليل خواهد داد، گفت که او در واقع طرف مذاکره نيست. ظريف گفت که بايد امکانات و نظرات مختلف را همه جانبه مورد بررسي قرار داد.وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد، در صورتي که طرفين به توافق نرسند، ايران سطح غني سازي را به سطح بالاي 20درصد خواهد رساند، ولي بايد تلاش کرد که چنين نشود.


 زمان توزيع سبد کالا تا پايان سال تمديد شد 

وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور اطلاعيه اي زمان توزيع سبد کالايي دولت را تا پايان سال اعلام کرد.به گزارش ايرنا متن کامل اطلاعيه به اين شرح است:

جهت رفاه و آسايش سرپرستان خانوار مشمول دريافت سبد کالا، طرح توزيع اين سبد تا پايان سال تمديد شده و مشمولان دريافت سبد کالا مي توانند با آرامش بيشتر به مراکز توزيع مراجعه کنند.

همچنين سرپرستان خانوار مشمول دريافت سبد کالا که فاقد کارت بانکي هستند لازم است با مراجعه به بانک هايي که يارانه نقدي خود را دريافت مي کنند و ارايه شماره حساب يارانه نقدي و کارت ملي به دريافت کارت بانکي خود اقدام نمايند.سرپرستان خانوار پس از دريافت کارت مذکور و ارايه کارت ملي مي توانند نسبت به دريافت سبد کالا به مراکز توزيع مراجعه نمايند.


 ديدار هيئت اقتصادي فرانسه با رييس دفتر رييس جمهور  


 رونمايي از ماهواره‌هاي تدبير و خليج فارس در روز فناوري فضايي  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته