جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4637

گامي جديد براي ورود کشور به عرصه نانوالکترونيک
تحقق امکان رشد نانوساختارهاي سوراخدار و توخالي


مرگ مرموز ميليون ها ستاره دريايي در سواحل آمريکا

به مناسبت روز جهاني سرطان
تصويب برنامه ملي سرطان


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 گامي جديد براي ورود کشور به عرصه نانوالکترونيک
 تحقق امکان رشد نانوساختارهاي سوراخدار و توخالي 

 
پژوهشگران دانشگاه تهران با استفاده از ترکيب دو ماده طلا و نيکل بعنوان کاتاليست رشد، امکان رشد نانوساختارهاي سوراخدار و توخالي را محقق کردند .به گزارش سرويس علمي ايسنا، روش استفاده شده به‌ وسيله‌ اين محققان قبلا براي توليد نانوسيم‌هاي سيليکاتي مورد استفاده قرار گرفته بود، اما امکان رشد اين نانوساختار تاکنون محقق نشده بود.

به نوشته سايت نانو، دکتر مهاجرزاده، محقق اين طرح در مورد اين تحقيقات گفت: اين تحقيق بخشي از کار پايان‌نامه دوره کارشناسي ارشد دو نفر از دانشجويان من بوده است و در واقع بخشي از يک کار بزرگتر در راستاي ايجاد ترانزيستورهاي عمودي اثر ميدان با قابليت گذردهي المان‌هاي کوچک مانند DNA و حساسيت به مقدار بار آن‌هاست. البته گذر ذرات کوچک مانند نانوذرات نيز مي‌تواند در مقدار جريان آن‌ها نقش داشته باشد. به هر حال هدف ساخت نانولوله‌هاي سيليکاني است.

وي تصريح کرد: هدف اصلي اين تحقيقات بر پايه ايجاد نانولوله‌هاي سيليکاني بدون Template و نيز با استفاده از رشد به روش VLS) Vapor-Liquid-Solid ) يا (SLS) Solid-Liquid-Solid بوده است. اين در حالي است که اين روش‌ها قبلا براي ايجاد نانو وايرهاي سيليکاني استفاده شده بودند، اما امکان رشد نانوساختارهاي سوراخدار و توخالي محقق نشده‌اند. با استفاده از ترکيب دو ماده طلا و نيکل بعنوان کاتاليست رشد، اين عمل محقق شده است.

وي خاطرنشان کرد: در اين پروژه نانولوله‌هاي سيليکاني به روش بسيار تکرار‌پذير و نسبتا آسان ايجاد شده‌اند. لازم بذکر است که نانولوله‌هاي کربني سال‌هاست که ايجاد مي‌شوند، ولي ايجاد نانولوله‌هاي سيليکاني محقق نشده است.

مهاجرزاده ادامه داد: از طرف ديگر اين ساختارها به‌ دليل خواص منحصر بفرد سيليکان از آينده خوبي برخوردار هستند که از آن ميان ساخت نسبتا آسان ترانزيستورهاي اثر ميدان به‌ وسيله‌ي آن‌ها است. به علاوه اين نانولوله‌ها قابليت بازشدن (Unzip) به‌ وسيله‌ي جريان الکتروني که در ميکروسکوپ الکتروني استفاده مي‌شود را دارند. لذا ساخت نانونوار‌هاي سيليکاني نيز آسان است.

وي افزود: در مجموع اين روش بر اساس استفاده هوشمندانه از دو کاتاليست طلا و نيکل است و هر کدام از اين دو ترکيب مي‌تواند نقش خود را در ايجاد لوله و يا انتقال اتم‌هاي سيليکان بازي کند. هنوز هم موارد بسيار زيادي ناشناخته هستند که نياز به زمان بيشتري دارند.

وي با اشاره به مراحل انجام اين تحقيقات گفت: بستر مورد استفاده Silicon با جهت بلوري (100) است که بعد از تميز کردن در مراحل مختلف و به‌ وسيله‌ي محلول استاندارد RCA عمليات لايه نشاني انجام مي‌شود. لايه نشاني منظم لايه‌هاي طلا و نيکل به ضخامت‌هايي در مقياس چند نانومتري به‌ صورت دو لايه و يا چند لايه از مسائل کليدي اين پروژه بوده است که به‌ وسيله‌ي سامانه بخار فيزيکي به کمک اشعه الکتروني محقق شده است.

محقق طرح اظهار کرد: بعد از لايه نشاني لايه دو-فلزي نمونه در دستگاه LPCVD که همان لايه نشاني بخار شيميايي در فشار پايين است، قرار داده شده است که با انجام رشد در دمايي در حد 400 تا 500 درجه سانتگيراد امکان رشد نانولوله‌هاي سيليکاني محقق مي‌شود. لازم بذکر است که در زمان رشد مي‌توان از گاز هيدروژن و سيلان استفاده کرد.

وي تصريح کرد: نتايج اين تحقيقات به‌ صورت مستقيم در الکترونيک و بيوالکترونيک کاربرد دارد.

به گفته مهاجرزاده، در صورتي که بتوان لوله‌هايي با قطر بسيار کم و نيز طول مناسب ايجاد کرد، امکان ساخت ترانزيستورهاي اثر ميدان با گيت (کنترل کننده) شناور از درون محقق خواهد شد. در اين صورت با عبور هر گونه موجود بسيار کوچک و باردار مانند DNA جريان ترانزيستور تغيير کرده و قابل اندازه‌گيري خواهد بود. با توجه به ابعاد بسيار کوچک اين قطعه مي‌توان DNA را به‌ صورت همراستا در آورد تا اطلاعات مربوط به Sequencing تکميل شود.

مهاجرزاده در پايان با اشاره به ادامه يافتن اين تحقيقات و ابراز اميدواري از آينده نتايج آن افزود: در صورت موفقيت کامل اين پروژه مي‌تواند پل ورود کشور به عرصه نانوالکترونيک باشد زيرا علاوه‌ بر کاربرد در ادوات الکترونيکي مي‌تواند در زمينه بيوالکترونيک کاربرد داشته باشد. البته لازم بذکر است که بخشي از اين تحقيقات در دست انجام و در مراحل ثبت است و امکان ارائه دقيق مطالب وجود ندارد.

اين کار تحقيقاتي توسط مهندس محمد تقي‌نژاد و مهندس حسين تقي‌نژاد، دکتر محمد عبدالاحد و دکتر مهاجرزاده صورت گرفته و به عنوان يکي از چند مقاله برتر در ستاد ويژه توسعه فناوري نانو نيز انتخاب شده است. همچنين يکي از نتايج اخير اين پژوهش در قالب مقاله ISI در مجله Nano letters منتشر شده است.


 مرگ مرموز ميليون ها ستاره دريايي در سواحل آمريکا 

 
مرگ مرموز ميليون ها ستاره دريايي در سواحل غربي آمريکا طي ماه هاي اخير موجب نگراني زيست شناسان شده است.به گزارش خبرگزاري مهر، جاناتان اسليمن مدير مرکز ملي تحقيقات بهداشت حيات وحش آمريکا مي گويد : دانشمندان نخستين بار در ژوئن 2013 متوجه مرگ انبوه اين موجودات دريايي شدند.

در اين مرگ و مير انواع مختلف ستاره هاي دريايي تحت تاثير قرار گرفته اند.دو گونه ستاره دريايي که بيشتر از بقيه تحت تاثير قرار گرفته اند ستاره دريايي بنفش و ستاره دريايي آفتاب گردان است.رايج ترين نشانه هاي مشاهده شده در ستاره هاي دريايي مرده ، بروز زخم هاي سفيد رنگ بر روي بازوهاي آنهاست. اين زخم ها به سرعت شيوع مي يابد و ممکن است به از دست دادن بازوي اين موجود دريايي منجر شود. طي چند روز اين عفونت تمام بدن ستاره دريايي را مي گيرد.

کل اين جمعيت در سواحل پاگت ساوند در ايالت واشنگتن از بين رفته اند و جمعيت ستاره هاي دريايي در سواحل ساليش بريتيش کلمبيا در کانادا و همچنين در سواحل کاليفرنيا دچار کاهش شده است. ميزان مرگ و مير 95 درصد اعلام شده است.دانشمنداني که چندين دهه را صرف مطالعه اکوسيستم محلي کرده اند هنوز نتوانسته اند دليلي براي اين مرگ و مير گسترده بيابند.

پيت رايموندي رييس بخش اکولوژي و زيست شناسي تکاملي دانشگاه کاليفرنيا در سانتاکروز مي گويد : فکر مي کنيم آنچه که اخيرا روي داده احتمالا عفونت ناشي از يک عامل بيماري زا مانند انگل، ويروس و يا باکتري است که سيستم ايمني ستاره دريايي را از کار مي اندازد.اين عفونت موجب مي شود ستاره دريايي در برابر باکتري ها آسيب پذير شده و بروز هرگونه عفونت ثانويه بيشتر آسيب را به او وارد کند.اين پديده فقط سال 2013 و در سواحل غربي ديده نشده است بلکه سال گذشته يک شيوع با گستره کمتر ستاره هاي دريايي سواحل شرقي آمريکا را نيز به کام مرگ کشاند.

گفته مي شد پديده سال 2012 به دليل گرم شدن آب دريا روي داده است چرا که پوست ستاره دريايي بسيار حساس است و آب خنک را ترجيح مي دهد اما آنچه که طي چند ماه اخير روي داده به گرم شدن آب دريا ربطي ندارد.ستاره هاي دريايي موجودات بسيار مهمي براي اکوسيستم دريا هستند. آنها صدف، حلزون و ديگر موجودات دريايي کوچک را مي خورند و از اين رو سلامت آنها مي تواند محکي براي کل حيات دريايي باشد.وقتي جمعيت ستاره هاي درياي کاهش يابد، جمعيت صدف ها افزايش يافته و مي تواند خطرات زيادي را براي محيط زيست دريايي ايجاد کند.در حالي که ستاره هاي دريايي مولفه مهمي را از زنجيره غذاي اقيانوسي تشکيل مي دهند و يک شکارچي محسوب مي شوند از سوي ديگر توسط ستاره هاي دريايي ديگر، مرغ دريايي و ديگر شکارچي هاي دريايي خورده مي شود.دانشمندان براي کشف عامل اين مرگ و مير گسترده در حال جمع آوري اطلاعات از مردم، بررسي آزمايشگاهي و همچنين تعيين توالي ژنتيک ستاره هاي دريايي هستند تا دريابند عامل اين کشتار يک ماده سمي بوده يا يک عفونت .


 به مناسبت روز جهاني سرطان
 تصويب برنامه ملي سرطان 

 به گزارش خبرگزاري تسنيم، عباس پورنصاري با اشاره به اينکه کنگره ملي «برنامه جامع کنترل سرطان» از 15 تا 17 بهمن ماه سال جاري برگزار مي‌شود، اظهار داشت: علاوه بر اين همايش روز جهاني سرطان نيز در بعدازظهر روز سه شنبه پانزدهم بهمن ماه مقارن با چهارم فوريه برگزار مي‌شود.وي افزود: برنامه‌هاي مفيد و ارزشمندي براي اين کنگره در نظر گرفته شده است که از جمله آنها مي‌توان به طراحي 20 پانل و کارگاه با موضوعات عام و تخصصي مرتبط با سرطان اشاره کرد.

دبير شوراي بيماري‌هاي خاص سازمان صدا و سيما به حضور وزير بهداشت، نمايندگان مجلس، معاونان وزرا، مقامات ارشد رسانه ملي، مديران، تهيه کنندگان، ورزشکاران و هنرمندان در اين همايش و کنگره سه روزه اشاره کرد و گفت: براي نخستين بار در کشور از پزشکان نمونه و تلاشگر در عرصه درمان سرطان تقدير مي‌کنيم. همچنين قدرداني از خيريه‌ها و سازمان‌هاي مردم‌نهاد، تهيه کنندگان، خبرنگاران رسانه ملي و مطبوعات فعال در عرصه مبارزه با سرطان که نقش حائز اهميتي در ارتقاي سلامت جامعه داشتند، در ذيل برنامه‌هاي اين کنگره گنجانده شده است.

وي به فرمايشات رهبر معظم انقلاب و رويکرد ايشان به انسان سالم به عنوان محور توسعه اشاره کرد و گفت: اين کنگره در راستاي عمل به موکدات معظم له به دستگاه‌هاي اجرايي پيرامون ارتقاي سلامت مردم برنامه‌ريزي شد. رسانه ملي همواره در اين امور پيشگام بوده و اميدوار است اين کنگره بتواند با تصويب برنامه ملي سرطان که شامل چهار رکن اساسي است، نقطه روشني بر صفحه مبارزه با بيماري‌ها و ارتقاي سلامت باشد.

پورنصاري افزود: پيشگيري، تشخيص زود هنگام، تشخيص قطعي و درمان و مراقبت‌هاي حمايتي- تسکيني چهار اقدام ياد شده هستند که نتيجه اجراي آنها کاهش ميزان ابتلا به سرطان، کاهش ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان و ارتقاي کيفيت زندگي بيماران است.

رئيس کنگره ملي برنامه جامع کنترل سرطان با بيان اينکه بر اساس مطالعات انجام شده حدود 40 درصد سرطان‌ها قابل پيشگيري هستند، گفت: همين جاست که نقش پر رنگ رسانه در پيشگيري و آموزش جامعه و همچنين ضرورت ارتقاي سطح دانش افراد نمايان مي‌شود. شناخت عوامل خطر و مراجعه بهنگام به پزشک نيازمند آگاهي‌دهي و اطلاع رساني است.

وي به نقش موثر رسانه ملي در زمينه فرهنگ سازي، اميدآفريني و ترويج سبک زندگي سالم اشاره و اظهار داشت: بر همين اساس به طور جدي به اين موضوع ورود پيدا کرده‌ايم و اميدواريم با برگزاري کنگره پيش رو نتايج مطلوبي به دست آوريم.

پورنصاري در پاسخ به پرسشي مبني بر چگونگي حمايت از تهيه کنندگان رسانه ملي براي توليد برنامه‌هاي سلامت محور گفت: توليد برنامه‌هاي مفيد در درجه اول اهميت از حيث تامين اعتبارات قرار دارد. از اين ميان سلامتي نيز به طور خاص مورد توجه است و اکنون شاهد پخش برنامه‌هاي سلامت محور متنوعي از شبکه‌هاي مختلف صدا و سيما هستيم.

رئيس کنگره ملي برنامه جامع کنترل سرطان خاطرنشان کرد: البته معتقديم اقدامات انجام شده کافي نيستند و گسترش آگاهي دهي عمومي و حل معضلات نظام سلامت نيازمند يک مشارکت چند جانبه از سوي دستگاه‌هاي مرتبط است.


 خبرها از عالم علم 

 با ديدن اين علائم پياده روي خود رامتوقف کنيد

شاه حسيني فلوشيپ زانو و طب ورزشي در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: اين که براي چه هدفي از منزل خارج مي شويد نوع پياده روي هم متفاوت مي شود.عده‌اي براي کاهش وزن و گروهي ديگر هم براي تسکين و بهبود مفاصل زانوي خود پياده روي را انتخاب مي کنند.اما بايد دانست که درنوع اول بايد پياده روي با سرعت انجام شود که به همراه افزايش ضربان قلب است و همچنين مقداري هم عرق کنند.

اما درنوع دوم بايد دقت کرد که عمدتاً بايد روي سطح صاف باشد و بر روي سنگلاخ و ناصافي پياده روي نکنند. همچنين از بالا رفتن از پله‌ها خودداري کنند.راه رفتن نبايد خستگي زودرس بياورد نه باشتاب بالا و نه با شتاب کم باشد. زمان آن از 30 دقيقه تا 45 دقيقه است که بايد دقت داشت در افرادي که دچار ضايعات مفصلي هستند بعد از گذشت اين زمان احساس درد و تورم همراه با نوعي ضعف در اندام‌ها احساس مي‌شود که بهتر است پياده روي رامتوقف کنند.وي افزود: افراد بايد درخريد کفش خود دقت کنند زيرا کفش‌ها انواع مختلفي دارند. ولي کفش مخصوص پياده روي در ايران کاملاً عرضه نمي‌شود و معمولاً اين کفش‌ها مخصوص دويدن است و باعث مي‌شوند که فرد انرژي کمتري را از دست بدهد.

شاه حسيني اذعان داشت: افرادي که دچار ضايعه مفصلي هستند بايد کفش‌هايي که لايه زيرين آن دو سانتي متر باشند را بپوشند.

همچنين کفش مخصوص و مناسب کودکان را هم بايد به آن توجه کرد زيرا پاي کودکان نرم است و از کفش‌هايي که حالت نيم ‌چکمه‌اي دارند که پشت سخت، کف سخت و رويي کفش بنددار باشد به طوري که با بلند کردن اين بند‌ها بشود پاشنه پا را مشاهده کرد.يعني زبانه بلندي داشته باشد. همچنين درکودکان بين شصت پا و نوک کفش بايد يک فاصله نيم سانتي متر وجودداشته باشد و کفش حتي الامکان هر شش ماه عوض شود.

آسم بيماري رايج در کودکان تهراني

دکتر رضا امين رئيس بخش ايمونولوژي باليني کودکان بيمارستان نمازي در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، گفت: بيش از 30 درصد کودکان در شهرهاي آلوده همچون تهران به بيماري آسم مبتلا مي‌باشند.وي ادامه داد: علائم اصلي بيماري آسم در کودکان، خس خس مکرر سينه، سرفه، تنگي‌نفس و کبودي بخش‌هايي از صورت علي‌الخصوص لب و زبان است.وي همچنين علت اصلي ابتلا به آسم را در کودکان عوامل ژنتيکي و داشتن زمينه‌هاي آلرژي دانست که اين عوامل در کنار عوامل محيطي همچون آلودگي در شهرهاي بزرگ باعث بروز بيماري آسم در کودکان مي‌شود.

وي تأکيد کرد: والديني که اين علائم را در کودکان خود مشاهده مي‌کنند بايد سريع از طريق راهنمايي مانند تست آلرژي پوستي، آزمايش خون، عکس سينه و تست تنفسي اقدام به شناسايي بيماري کرده تا با شناسايي درست و به‌موقع اقدام به درمان بيماري کنند.وي در پايان گفت: راه‌هاي درمان اين بيماري در کودکان بسته به شدت آن متفاوت است و از جمله اين درمان‌ها استفاده از اسپري‌هاي تنفسي، مصرف شربت و قرص مي‌باشد و با توجه به شدت بيماري زمان درمان قطعي مشخص مي‌گردد.


 خبر پزشکي 

 چهار باور غلط سرطاني

ايرنا: «ما نيازي به صحبت درباره سرطان نداريم»، «سرطان هيچ علائم و نشانه اي ندارد»، «در برابر سرطان کاري از من ساخته نيست» و «مراقبت هاي مربوط به سرطان به من تعلق نمي گيرد»، چهار باور نادرست درباره اين بيماري است.مسوول «کمپين مبارزه با باورهاي غلط در مورد سرطان» در اصفهان روز يکشنبه با بيان اين مطلب به ايرنا گفت: اين باورها در حالي در بين مردم رسوخ پيدا کرده که حقيقت چيزي ديگري است.زهرا زندي با بيان اينکه حدود يک سوم سرطان ها قابل پيشگيري است، افزود: بسياري از سرطان ها، علائم خطر و هشداردهنده اي دارند که در کشف زود هنگام اين بيماري حائز اهميت است.

وي تصريح کرد: ممکن است صحبت درباره سرطان در برخي از جوامع مشکل باشد اما مواجهه صريح با اين موضوع مي تواند به بهبود فعاليتهاي مرتبط با درمان اين بيماري و پيشگيري از آن منجر شود.وي با بيان اينکه سرطان يک مساله جهاني و در حال تبديل شدن به مشکل سلامت عمومي در کشورهاي در حال توسعه و توسعه نيافته است، گفت: ضعف اطلاعات و نبود آگاهي درباره سرطان يکي از موانع کنترل و مراقبت از سرطان به شمار مي آيد.

زندي با تاکيد بر اينکه پيشرفت هاي خوبي در شناسايي عوامل خطر و پيشگيري سرطان و درمان آن در دنيا بدست آمده است، افزود: براي پيشگيري از سرطان لازم است که آگاهي عمومي درباره وجود راه حلهاي قابل اجرا براي اقشار مختلف افزايش يابد.وي با اشاره به هفته ملي مبارزه با سرطان که از هشتم تا 15 بهمن ماه نامگذاري شده است، تصريح کرد: شعار امسال اين هفته، «اصلاح باورها، راه مبارزه با سرطان» است.عضو کميته تخصصي سلامت عمومي اصفهان اظهار کرد: در همين راستا امسال کمپين «مبارزه با باورهاي غلط در مورد بيماري سرطان» به مدت سه روز در شهر اصفهان از دهم تا 12 بهمن برگزار شد.

زندي اضافه کرد: در اين برنامه، دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با حضور در مکانهاي عمومي به صورت رو‌در‌رو با مردم درباره سرطان و چهار باور غلط و حقايق مربوط به آن صحبت کردند و به سوالات آنها پاسخ دادند.وي با اشاره به اينکه اصفهان نخستين استان در کشور بود که چنين برنامه اي در آن اجرا شد، بيان کرد: در اين راستا اطلاعاتي درباره باورهاي غلط و اصلاح آن، نشانه هاي سرطان و سبک صحيح زندگي به مردم ارائه شد.

خوراکي‌هاي سرطان زا و سرطان زدا

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ مصرف نوشابه‌هاي گازدار و مواد غذايي نشاسته‌اي باعث آزاد شدن ترکيبات سرطان زاي آکريلاميد مي‌شوند و خطر ابتلا به سرطان معده و ساير سرطان‌هاي گوارشي را افزايش مي‌دهند.بررسي‌ها نشان مي‌دهند شاخص گلاسيمي اين مواد بسيار بالاست و بدن ميزان قند بيشتري را جذب مي‌کند و مي‌تواند سطح قند خون را افزايش دهد و رشد و تکثير "سلول‌هاي سرطاني" را مستقيم فراهم کند.

گفتني است مصرف آب ميوه‌ها، ميوه و سبزيجات و مصرف آجيل‌‍‌ها باعث تنظيم سيستم ايمني بدن مي‌شوند و با سلول‌هاي سرطاني به شدت مبارزه مي‌کنند و از سرطان ريه، سينه و دستگاه‌هاي گوارشي جلوگيري مي‌کنند.نتايج مطالعات نشان مي‌دهند براي دوري از سرطان‌ها ورزش نيز نقش مهمي دارد و ميتواند تا ميزان 53 درصد از بروز سرطان‌ها جلوگيري کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته