جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4638

رييس مجلس تاكيد كرد:
توزيع سبد كالا با دقت و سرعت بيشتري صورت گيرد

نتيجه مذاکرات بايد لغو تحريم‌ها باشد؛
ظريف: کري تاکيد کرد آمريکا به توافق ژنو متعهد است


هيچ کودتايي در مصر رخ نداده است


در دور دوم مذاکرات ژنو شرکت مي‌کنيم


رهبر کره شمالي کانديداي انتخابات پارلماني شد

به هرچه راجع به دانشگاه گفتيم پايبنديم؛
روحاني: چرا دانشگاه در مسائل كشور سكوت كرده است؟


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

اجراي فاز دوم از تيرماه؛
ادامه اجراي هدفمندي يارانه ها به شيوه فعلي تاپايان خرداد93

فلوجه در کشاکش نبرد؛
اهالي شهر در گروگان القاعده


توافق آمريکا و روسيه براي برگزاري نشستي با حضور ايران، عربستان وتركيه


بارش برف در پنسيلوانيا آمريکا


پانزدهمين جشنواره ابن سينا


 رييس مجلس تاكيد كرد:
 توزيع سبد كالا با دقت و سرعت بيشتري صورت گيرد 

 
علي لاريجاني در آغاز جلسه مجلس ضمن قدرداني از نمايندگان در بررسي لايحه بودجه به دولت متذکر شد که لازم است لايحه بودجه مختصر و روشن‌تر باشد. به گزارش ايسنا، علي لاريجاني طي نطق پيش از دستور خود در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: دولت بعضا در لايحه بودجه امسال قوانين مادر را تغيير داده که اين کار در بودجه مرسوم نيست و اگر دولت قصد چنين کارهايي دارد مي‌تواند آنها را در لوايح جداگانه‌اي مطرح کند.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به نحوه توزيع سبد کالا در روزهاي اخير گفت: در جريان بررسي بودجه صحبت‌ها و تذکرات متعددي در مورد توزيع سبد کالا مطرح مي‌شود که نشان مي‌دهد در نحوه توزيع آن مشکلاتي وجود دارد و دقت کافي نشده است و ظاهرا برخي از اقشار به ويژه کشاورزان در دريافت آن دچار مشکل شده‌اند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: بايد دولت محترم سريعا اين روند را اصلاح کند و روند توزيع سبد کالا را با دقت بيشتري انجام دهد و من هم با دولت صحبت کرده‌ام و قرار است اين مشکل مرتفع شود اما بايد اين کار قدري سرعت و شتاب بيشتري بگيرد.لاريجاني با بيان اينکه مسأله ديگري که اين روزها در مجلس مطرح است مشکلات ايجاد شده براي مردم شمال کشور است، تاکيد کرد: اين مسائل نگراني‌هايي را براي نمايندگان ايجاد کرده است و مشکلات زيادي نيز براي مردم پيش آورده است لذا بايد دولت و وزارت کشور با سرعت اين موضوع را پيگيري کنند.

رئيس قوه مقننه ادامه داد: در اين شرايط بايد وزارتخانه‌هاي مرتبط و دوستان دولت با تلاش بيشتري به اين موضوع رسيدگي کنند. همچنين نمايندگان اين مناطق نيز به دليل نياز مجلس به حدنصاب در جريان بررسي لايحه بودجه نتوانسته‌اند از نزديک به مناطق سرزده و در جريان مشکلات آنها قرار گيرند اما تذکرات و صحبت‌هاي زيادي از همين جا مطرح شده که از دولت مي‌خواهم به آنها توجه کند.


 نتيجه مذاکرات بايد لغو تحريم‌ها باشد؛
 ظريف: کري تاکيد کرد آمريکا به توافق ژنو متعهد است  

 
وزير امور خارجه کشورمان در خصوص جزئيات ملاقات کري وزير خارجه امريکا گفت: به آقاي جان کري تاکيد کردم لازمه استفاده از فرصت اين است که طرفين به متون پايبند باشند و متن ديگري منتشر نشود.محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال مهر، در اين باره که مقامات آمريکايي اعلام کردند جان کري در ديدار با شما اعلام کرده اجراي تحريم ها ادامه پيدا خواهد کرد، مهمترين مطالبات ايران از وزير امور خارجه آمريکا چه بود و جزئيات اين ديدار چه بوده است؟، گفت: در ملاقات آقاي جان کري با بنده بيشتر وقت ما در مورد نحوه ادامه مذاکرات و رسيدن به توافق جامع بود.وي افزود: آقاي کري در اين ديدار تاکيد داشتند که دولت آمريکا متعهد به پيگيري موضوع و جدي است و مي خواهد کار به نتيجه برسد، به نگراني هايي که در داخل آمريکا مطرح مي شود، اشاره شد. يکي از اين موارد اين بود که در داخل آمريکا نگرانند که با توافق اوليه تحريم ها فرو مي ريزد.

ظريف با بيان اينکه اين يک نگراني براي آمريکايي ها است، گفت: ما اين موضوع را مي دانيم که اين نگراني وجود دارد. البته ما اعتقاد داريم که تحريم ها از ابتدا غيرقانوني بود و هيچ کمکي به حل موضوع نکرده و بارها گفته ايم که نتيجه تحريم ها نصب 17 هزار سانتريفيوژي بود که اضافه شده است.

وزير امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: در واقع تحريم ها باعث افزايش بدبيني مردم ايران نسبت به سياست هايي که باعث شده تامين غذا و دارو توسط مردم و شرکت هاي ايراني با موانعي روبرو باشد، شده است که اميدواريم اين موارد رفع شود.وي تصريح کرد: بنده نيز در اين ملاقات تاکيد کردم که ما معتقديم تحريم ها هم غيرقانوني و هم بي نتيجه است. بايد آمريکا از يک نگاه ديگر به اين مشکل نگاه کند، بايد به دنبال حل موضوع باشد و فشار بر ايران پاسخگو نخواهد بود.

ظريف تاکيد کرد: همچنين بر ضرورت تعهد به متوني که بر آن توافق مي کنيم، تاکيد داشتند، متوني که مورد توافق قرار مي گيرد مورد تاييد دو طرف است و بايد به همان ها متعهد باشيم، نه اينکه متون ثالثي را منتشر کنيم و مبنا قرار دهيم که آن متون نه از نظر حقوقي و نه از نظر قانوني مبنا قرار مي‌گيرد و آنچه که امروز اجرا مي شود آن چيزي است که در 24 نوامبر در ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک مورد توافق قرار گرفت و تفاهم‌هايي که براي اجراي آن کرديم که اصلا هيچ نسبتي با آنچه که از طرف کاخ سفيد پخش شده است، ندارد.

وزير امور خارجه کشور گفت: اصرار کردم لازمه استفاده از فرصت براي اعتمادسازي اين است که طرفين به متوني که مذاکره‌کنندگان مورد توافق قرار داده اند، پايبند باشند و بي جهت متن ديگري را منتشر نکنند.

وي گفت: اميدوارم با شروع مذاکرات در 28 بهمن ماه در جلسه مشترک من و خانم اشتون و سپس 29 بهمن در جلسه رسمي ايران و کشورهاي 1+5 که وارد مذاکرات جدي براي راه حل نهايي مي شويم، توافق نهايي حاصل شود. راه حل نهايي يک جزء غيرقابل فراموش دارد که آن رفع کامل تحريم ها است، نتيجه مذاکرات بايد رفع همه تحريم ها باشد.


 هيچ کودتايي در مصر رخ نداده است 

 
مهر: وزير دفاع مصر اعلام کرد: هيچ گونه "کودتاي نظامي" در مصر رخ نداده و هر کس که از اين امر سخن بگويد دچار توهم شده است.به گزارش سايت الوطن العربي، عبدالفتاح السيسي،‌ وزير دفاع مصر در ديدار با اعضاي دو مجلس اعيان و عوام انگليس تصريح کرد: اين مردم مصر بودند که دست به "انقلاب" 30 ژوئن زدند و در انقلاب 25 ژانويه نيز ارتش از مردم مصر حمايت کرد.

اين مقام مصري وقوع هر گونه "کودتاي نظامي" در کشورش را تکذيب و اعلام کرد که هر کس از اين امر سخن بگويد دچار توهم شده است.منابع مصري اعلام کردند که عبدالفتاح السيسي در جريان اين ديدار گفته که مصر وارد جنگي واقعي عليه تروريسم شده است و طرح‌هاي خارجي براي مصر ثبات را نمي‌خواهد و اين طرح‌ها با هدف آشوب افکني مداوم در مصر جهت تجزيه در اين کشور است.


 در دور دوم مذاکرات ژنو شرکت مي‌کنيم 

 
ايلنا: رئيس ائتلاف مخالفان سوريه در ديدار با وزير خارجه روسيه با بيان اين که اين ائتلاف در دور دوم مذاکرات ژنو 2 شرکت خواهد کرد، اعلام کرد که در مرحله اول مذاکرت هيچ نشانه‌اي دال بر موافقت دمشق با مفاد معاهده ژنو 1 نديده است.

به گزارش شبکه خبري روسيه اليوم، احمد الجربا، رئيس ائتلاف مخالفان سوريه در ديدار با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در مسکو با اشاره به عدم موافقت دمشق با مفاد معاهده ژنو 1 در دور نخست مذاکرات ژنو عنوان داشت که اين ائتلاف در دور دوم مذاکرات ژنو 2 که با هدف حل و فصل بحران سوريه برگزار مي‌شود، مشارکت خواهد کرد.

رئيس ائتلاف مخالفان سوريه که روز گذشته وارد مسکو شده بود، تصريح کرد: ائتلاف مخالفان پيشتر موافقت خود را با حضور در ژنو 2 جهت اجراي معاهده ژنو1 اعلام کرده بود و مشارکت ائتلاف مخالفان در مذاکرات بر اساس يک نيت صادقانه است.


 رهبر کره شمالي کانديداي انتخابات پارلماني شد 

 
دويچه‌وله: کره شمالي تاييد کرد که رهبر اين کشور در انتخابات پارلماني ماه آينده شرکت خواهد کرد.به گزارش خبرگزاري فرنسه، با اينکه مجمع ملي کره شمالي، نهادي با اختياراتي محدود است، اما بسياري از مقامات ارشد اين کشور عضو آن هستند و پدر رهبر فعلي کره شمالي، کيم جونگ ايل نيز وقتي قدرت را در دست داشت در انتخابات آن شرکت کرد.هيات رئيسه اين پارلمان ماه گذشته اعلام کرده بود که انتخابات در تاريخ 9 مارس برگزار خواهد شد.در انتخابات پارلماني کره شمالي، براي هر يک از 687 ناحيه اين کشور يک نماينده انتخاب مي‌شود.

اين اولين انتخاباتي است که تحت رهبري کيم جونگ اون برگزار مي‌شود، در حاليکه او دائما به دنبال گسترش کنترل خود بر قدرت در اين کشور کمونيستي است.خبرگزاري رسمي کره شمالي در اين خصوص گزارش داد که کيم کانديداي حوزه انتخاباتي 111 ناحيه نونت پائکتو خواهد بود.


 به هرچه راجع به دانشگاه گفتيم پايبنديم؛
 روحاني: چرا دانشگاه در مسائل كشور سكوت كرده است؟ 

دکتر حسن روحاني روز سه‌شنبه در اجلاس رؤساي دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي و پژوهشي، با تاکيد بر اينکه "ما بايد آينده و منافع ملت را ببينيم"، اظهار کرد: اين دولت محيط امن را براي دانشگاه مي‌پسندد. امن، يعني همه احساس امنيت کنند.

به گزارش خبرگزاري ايسنا وي تاکيد کرد: بايد فضا را براي رشد علمي دانشجويانمان آماده کنيم و بتوانيم در رشته‌هاي مختلف تحقيق لازم را انجام دهيم و صاحب نظريه شويم.

برخي چکاره‌اند که خود را متولي همه چيز مي‌دانند؟

رئيس‌جمهور با بيان اينکه "همه اساتيد و دانشگاهيان ما، کشور، فرهنگ و اسلامشان را دوست دارند"، افزود: يک عده شده‌اند متولي و همه مردم از نظر آنها شده‌اند مشکوک و همه مورد ترديد و مورد شک هستند. شما چکاره هستيد که خود را متولي همه چيز مي‌دانيد؟ آيا تنها با يک شعار يا چهره، آدم متولي مي‌شود؟ بگذاريد محيط باز ايجاد شود.

روحاني اضافه کرد: وقتي يک نقطه ضعف پيدا مي‌کنيد با ذره‌بين آن را جستجو مي‌کنيد اصلا ذره‌بين را براي همين خلق کرده‌اند. دست برداريم از کارهاي جناحي و حزبي کمي به فکر مردم و کشور باشيم، به فکر آينده باشيم، دانشجوي ما بايد دانشجوي مسئول، جامعه‌پذير و آگاه باشد. اين کافي نيست که دانشجو فقط از هندسه، فيزيک، شيمي، فيزيولوژي و چارچوب‌هاي علمي باخبر باشد بلکه بايد از منافع و مصالح ملي و بدخواهان داخلي و خارجي نيز باخبر باشد و دنيا را بشناسد.

رئيس‌جمهور با تاکيد بر لزوم فراهم کردن فضايي امن در دانشگاه‌ها گفت: برخي افراد دانشگاه و دانشجو را يک تهديد مي‌دانند ولي دولت تدبير و اميد چنين چيزي را نمي‌پذيرد بلکه معتقد است دانشگاه راه‌حل است نه مسأله.

هيچکس حق ندارد با پول بيت‌المال براي تبليغ يک حزب يا جناح در دانشگاه کار کند

وي با تاکيد بر اينکه "دانشجو بايد سياست و جهان را بشناسد ولي اين بدان معنا نيست که دانشگاه مرکز حزب يا جناحي باشد"، تصريح کرد: هيچکس حق ندارد با پول بيت‌المال براي تبليغ يک حزب يا جناح در دانشگاه کار کند.

باور نمي‌کنم که يک استاد بين دانشجويان فرق بگذارد

رئيس‌جمهور با بيان اينکه کلاس دانشگاه براي همه است، گفت: حتما برخي گزارشاتي که به دست ما مي‌رسد اشتباه است. من باور نمي‌کنم که کسي در سمتي باشد و جايگاهي به عنوان استاد يا مدرس داشته باشد و بخواهد بين دانشجويان فرق بگذارد. من اين را باور نمي‌کنم.

روحاني خطاب به رؤساي دانشگاه‌ها و اساتيد حاضر در اين اجلاس گفت: بيائيد براي شايسته‌سالاري هم قسم شويم و هرکس آگاه‌تر، عالم‌تر، اخلاقي‌تر و فداکارتر است براي اين ملت قدر بنهيم و فضا را براي پيشرفت او آماده کنيم. بايد فضاي لازم را براي رشد سياسي دانشجويان آماده کنيم نه براي رشد جناحي.

دانشگاه راه حل است، نه مسأله

وي در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اينکه "از نظر اين دولت، دانشگاه راه‌حل است و مسأله نيست"، خاطرنشان کرد: برخي، خود دانشگاه،‌ استاد و دانشجو را مسأله مي‌دانند و از همين‌جاست که ستارگان آسمان و دانشجوي ستاره‌دار به وجود مي‌آيد. برخي، دانشگاه و دانشجو را تهديد مي‌دانند و نه فرصت اما اين دولت دانشگاه‌ها را يک فرصت مي‌داند پس معتقد است که دانشگاه بايد منتقد باشد، اظهارنظر و کمک کند و راه‌حل ارائه دهد.

رئيس جمهور ادامه داد: از نظر آنها‌يي که دانشگاه يک مسأله است، بايد مرتب مراقب بود؛ آن هم نه تنها با چشم بلکه با دوربين‌ها متنوع اما ما اين را نمي‌پذيريم. ما نمي‌پذيريم که دانشگاه يک مسأله باشد.

چرا يک عده بي‌سواد بايد حرف بزنند ولي دانشگاهيان سکوت کنند؟

به گزارش ايسنا، روحاني در ادامه صحبت‌هاي خود، خطاب به دانشگاهيان گفت: مي‌خواهم يک نقد هم نسبت به دانشگاه بکنم؛ البته شما بايد نقد کنيد. اما من مي‌خواهم بگويم چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا يک عده بي‌سواد که از بخش‌هايي خاص پول مي‌گيرند بايد حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهيان و اساتيد ما سکوت مي‌کنند؟ چرا وقتي يک اتفاق بين‌المللي رخ مي‌دهد،‌ اساتيد نامه خصوصي به رئيس‌جمهور مي‌نويسند؟ چرا فرياد نمي‌زنيد؟ چرا وارد ميدان نمي‌شويد؟

ما روحيه سقراط ‌وار مي‌خواهيم. کساني که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نيز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتيد دانشگاه‌هاي ما به حساب مي‌آيند. رئيس‌جمهور در ادامه با بيان اينکه "علم، مرز نمي‌شناسد"، گفت: تحقيق، خط قرمزهايي را که امروز در جامعه ما معمول است، نمي‌شناسد. خط قرمز علم و تحقيق منافع و مصالح ملي و خواست و نياز مردم است؛ البته برخي از آنها خط قرمز نيست بلکه خط راهنما هستند.

روحاني با انتقاد از اينکه "چرا نبايد بتوانيم يک نظر علمي را در دانشگاه بيان کنيم"، افزود: چرا در علوم انساني،‌ حقوق، علوم سياسي، اقتصاد و علوم اجتماعي رشد نمي‌کنيم و صاحب‌نظر نيستيم ولي در ژنتيک، شبيه‌سازي و انرژي‌هاي نو پيشرفت مي‌کنيم؟ علت آن است که ما در شيمي، فيزيک و علومي اينچنيني خط قرمزي نداريم و راحت مي‌توان نظرات را بيان کرد ولي در علوم سياسي و مسائل آن، گويي به نظر مي‌رسد که بايد هشت چشم داشته باشيم، ولي ما هشت چشم نداريم، دو چشم داريم و فقط روبرور را مي‌بينيم. خداوند دو چشم بيشتر به ما نداده است. ما روبرو يعني آينده و منافع ملت را بايد ببينيم نه اينکه برگرديم و پشت‌سر را نگاه کنيم يا فقط راست،‌ چپ، زمين و آسمان را نگاه کنيم؛ اين‌ها کافي نيست.

وي با بيان اينکه اين دولت محيط امن براي دانشگاه مي‌پسندند، خاطرنشان کرد: محيط امن، يعني همه احساس امنيت کنند. ما بايد فضا را براي رشد علمي دانشجويان فراهم کنيم تا بتوانند در رشته‌هاي مختلف تحقيقات لازم را انجام دهند و صاحب‌نظر شويم.

رئيس‌جمهور ادامه داد: البته تمام دانشجويان، اساتيد ما، ‌انقلاب و کشور را داوست دارند. فرهنگ‌مان و اسلام را دوست دارند ولي يک عده شده‌اند متولي و بر همه مردم مشکوک شده‌اند. يعني همه مردم مورد ترديد و شک هستند.

روحاني خطاب به کساني که خود را متولي همه مي‌دانند، گفت: شما چکاره هستيد که خود را متولي همه‌چيز مي‌دانيد؟ با يک شعار و چهره و قيافه، آدم متولي مي‌شود؟ به چه مناسبت خود را دلسوزتر از ديگران مي‌دانيد؟

وي با بيان اينکه "بايد اجازه داد فضاي باز ايجاد شود"، تاکيد کرد: مردم ما عاشق کشور و اسلام هستند، عاشق انقلاب و امام هستند، قانون اساسي و رهبري نظام را قبول دارند. چرا به همه شک مي‌کنيم و طرف هرچه قسم مي‌خورد قبول نمي‌کنيم؟ تمام زندگي طرف را بررسي مي‌کنيم،‌ تمام سخنراني‌ها و گذشته طرف را بررسي مي‌کنيم. چقدر ما آدم بيکار در کشور داريم که به دنبال يک نقطه ضعف از افراد هستند تا آن نقطه ضعف را پيدا کنند و آن را بزرگ کنند.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: دست از اين کارهاي جناحي و حزبي برداريم. اين جناح، آن جناح، چپ و راست، بس است. يک ذره به فکر مردم، کشور و آينده باشيم.

روحاني با بيان اينکه "در دانشگاه‌ها در کنار پرورش و بخش علمي و تحقيق، بايد به فکر مسائل اجتماعي و سياسي هم باشيم"، گفت: دانشجويان ما، بايد دانشجوياني مسئول، جامعه‌پذير و آگاه باشند و اين تنها کافي نيست که از هندسه، فيزيک، شيمي، فيزيولوژي و چارچوب‌هاي علمي برخوردار باشند بلکه بايد از منافع ملي و بدخواهان داخلي و خارجي نيز باخبر باشند. بايد از مصالح کشور باخبر باشند و دنيا را بشناسند.

وي با بيان اينکه "شناخت از جهان و سياست بايد در دانشگاه صورت بگيرد"، تصريح کرد: البته اين بدان معنا نيست که دانشگاه، مرکز يک حزب و جناح باشد. هيچکس حق ندارد با پول بيت‌المال براي تبليغ يک حزب و جناح در کشور کار کند. ما بايد براي ارتقاء افکار اجتماعي و سياسي دانشجويان تلاش کنيم. ما بايد براي آشنايي دانشجويان نسبت به حقوق خود و حقوق شهروندي‌شان و آشنايي‌شان با فضاي جهاني تلاش کنيم.

روحاني با تاکيد بر اينکه "دانشگاه مرکز حزب و جناح نيست"، گفت: جناح‌ها بايد با پول خودشان بروند و يک ساختمان بگيرند و کار کنند ولي از جيب خودشان نه از جيب بيت‌المال. اين موضوع اشکالي ندارد و ما حتي از فعاليت آنها استقبال مي‌کنيم و حتي اگر لازم باشد دولت کمک مي‌کند ولي بايد توجه داشت که دانشگاه متعلق به ملت است، متعلق به يک جناح نيست و کلاس و دانشگاه براي همه است.

وي با اشاره به برخي از گزارش‌هايي که به وي مي‌رسد، افزود: ممکن است برخي از گزارش‌هايي که به ما مي‌رسد اشتباه باشد. باور نمي‌کنم که کسي در دانشگاه مسئوليت داشته باشد و بخواهد بين دانشجويان بر اساس مسائل سياسي و اينچنيني و تعلق داشتن به اين جناح يا آن جناح فرق بگذارد. امکان ندارد چنين چيزي باشد. بيائيد براي شايسته‌سالاري هم‌قسم شويم و هرکس عالم‌تر، اخلاقي‌تر و فدارکار براي کشور و ملت است، ارج بنهيم و فضا را براي پيشرفت کشور آماده کنيم.

رئيس‌جمهور در ادامه تاکيد کرد: ما بايد فضاي لازم را براي رشد سياسي دانشجويان فراهم کنيم، ‌نه رشد حزبي و اين وظيفه ماست و براي کشور ضرورت دارد.

وي با تاکيد بر اينکه "بحث جسمي و سلامت دانشجويان نيز مهم است"، افزود: بايد فضاي لازم را براي ورزش دانشجويان، بويژه دانشجويان دختر فراهم کنيم. سلامت، خوابگاه و غذاي دانشجويان مهم است و اين جزو وظايف ماست، چراکه آنها بايد نيروهاي سالم و کارآمدي براي پيشرفت و توسعه کشور باشند.


 يک نکته از هزاران 

 زمستان ، هر چند در برخي شهرهاي ايران مشکلاتي از قبيل قطعي برق و گاز و کمبود امكانات رفاهي را به وجود آورده و در بسياري از شهرها ، مدارس را به تعطيلي کشانده است ، اما در کشورهايي که براي استفاده درست از اين فصل زيبا ، برنامه ريزي کرده اند، در حال توليد پول و ثروت است.

احداث هتل‌هاي يخي و برفي، كارناوال هاي زمستاني، نمايشگاه‌هاي گردشگري، برگزاري ورزش‌هاي زمستاني و... ازجمله برنامه هاي اقتصادي زمستان است كه برخي كشورها براي هر دانه برفي که از آسمان فرو مي بارد ، برنامه اي چيده اند که آن را به دلار و يورو تبديل کنند!

ايران نيز به دليل دارا بودن مناطق کوهستاني که زمستان هاي برفي دارند ، زير ساخت طبيعي براي بهره مندي از اقتصاد زمستان را دارد. خلاصه کلام آن که جاي "اقتصاد زمستان" که بسيار هم پردر آمد است ، در ميان برنامه هاي اقتصادي ايران خالي است و تا فکري اساسي براي آن نشود ، زمستان در ايران ، مترادف خواهد بود با مشکلاتي از قبيل افت فشار گاز و قطعي برق و تعطيلي مدارس و بسته شدن راه ها و ...!


 ميز خبر 

با حکم رييس جمهوري؛ محمد اسماعيل شوشتري رييس دفتر بازرسي ويژه رييس جمهور شد

رييس‌جمهوري در حکمي حجت‌الاسلام و المسلمين محمد اسماعيل شوشتري را به سمت رييس دفتر بازرسي ويژه رييس‌جمهور منصوب کرد.به گزارش سايت رياست جمهوري، متن حکم حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني بدين شرح است:

حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي محمد اسماعيل شوشتري

نظر به اهميت نظارت و بازرسي در انجام صحيح وظايف قانوني دستگاه‌هاي اجرايي و ضرورت نظارت هدايتگر و پيشگيرانه در جهت ارتقاي کمي و کيفي خدمت‌رساني به مردم شريف، جناب عالي که فردي آگاه، مدير و با تجربه مي‌باشيد را به عنوان «رييس دفتر بازرسي ويژه رييس جمهور» منصوب مي‌نمايم.

شايسته است کليه دستگاه‌هاي اجرايي، وزارتخانه‌ها و نهادها همکاري و مساعدت لازم را با جناب عالي و همکاران محترم بازرسي بعمل آورند.

محمداسماعيل شوشتري (زاده 1328) وزير دادگستري در دولت آيت الله هاشمي رفسنجاني و سيد محمد خاتمي به مدت 16 سال بوده‌است.

شمخاني: مناسبات تهران - مسکو بر ضد منافع طرف ثالثي نيست

لوکيانف، معاون دبير شوراي‌عالي امنيت ملي روسيه که به دعوت همتاي ايراني خود به ايران سفر کرده است با دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان ديدار کرد.

به گزارش ايسنا، علي شمخاني در اين ديدار با اشاره به زمينه‌هاي گسترده همکاري ميان ايران و روسيه بر آمادگي تهران براي افزايش و تقويت مناسبات دو کشور در زمينه‌هاي مختلف براساس منافع مشترک تاکيد کرد.

او با بيان اين که مناسبات تهران - مسکو بر ضد منافع طرف ثالثي تعريف نشده است اظهار کرد: نبايد اجازه داد تلاش‌هاي برخي کشورها براي اختلال در روابط ايران و روسيه بر اين مناسبات تاثير گذارد.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با تحسين مقاومت روسيه در مقابل زياده‌خواهي‌هاي حاميان گروه‌هاي تروريستي در سوريه، همکاري‌هاي امنيتي دو کشور را زمينه‌ساز تقويت ساير مناسبات از جمله در حوزه‌هاي اقتصادي دانست.

آمريکا آزاد کردن 550 ميليون دلار از دارايي‌هاي ايران را تاييد کرد

وزارت خزانه‌داري آمريکا تاييد کرد که اجازه انتقال 550 ميليون دلار از درآمدهاي نفتي مسدود شده ايران را طبق توافق موقتي تهران و گروه 1+5 به ايران داده است.

به گزارش بي‌بي‌سي، يک سخنگوي وزارت خزانه‌داري آمريکا گفت که انتقال 550 ميليون دلار در تاريخ 31 ژانويه آغاز شد و در روزهاي آينده به پايان مي‌رسد، ولي از اظهارنظر درباره اين‌که کدام بانک‌هاي خارجي در اين انتقال شرکت دارند، خودداري کرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز سخنگوي وزارت خزانه‌داري آمريکا گفت که هيچ بانک آمريکايي در اين نقل و انتقال شرکت نداشت، ولي آمريکا که تحريم‌هاي گسترده‌اي را عليه ايران اعمال کرده است، به تسهيل انتقال پول‌ها کمک کرد.

اعزام نفربرهاي ارتش به روستاهاي منطقه تالاب انزلي

رئيس ستاد بحران ارتش جمهوري اسلامي اعلام کرد: با مسدود شدن راه هاي مواصلاتي برخي روستاهاي استان گيلان به دليل بارش شديد برف و کولاک، نفربرهاي ارتش به مناطق صعب العبور تالاب انزلي اعزام شدند.

به گزارش روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران، امير سرتيپ محمودي، افزود: پس از دريافت گزارش از استانداري گيلان مبني بر محصور شدن اهالي روستاي آب کنار و چندين روستاي ديگر استان گيلان در برف و کولاک و وجود شرايط بحراني در منطقه مذکور، نفربرهاي تيپ 216 زرهي نيروي زميني ارتش جمهوي اسلامي به منظور امداد رساني به منطقه اعزام شدند.

هشدار آمريکا نسبت به وقوع کودتاي نظامي در تايلند

دولت واشنگتن با هشدار نسبت به وقوع يک کودتاي نظامي در تايلند اعلام کرد که نگران تنش‌هاي سياسي است که دموکراسي اين کشور جنوب شرق آسيا را در برگرفته و به چالش کشيده است.

به گزارش بي‌بي‌سي، جنيفر ساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا پس از برگزاري انتخابات جنجالي تايلند در روز يکشنبه گفت: ما به طور حتم خواهان مشاهده کودتا يا خشونت نيستيم. روي سخن ما مستقيما به ‌آن دسته از افراد جامعه تايلند است که به وضوح گفتند اهميت استفاده از ابزار دموکراتيک و قانون اساسي باعث حل اختلافات سياسي مي‌شود. در حالي که در بسياري از حوزه‌هاي راي‌گيري، روندي صلح‌آميز و بر طبق روال معمول اجرا شد اما رويدادهايي خشونت‌بار نيز پيش از برگزاري انتخابات يکشنبه رخ داد به طوري که اقداماتي براي متوقف کردن راي‌دهندگان صورت گرفت.

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا به خبرنگاران گفت: ما همچنان نگران اين هستيم که تنش‌هاي سياسي در تايلند باعث به چالش کشيده شدن روند دموکراتيک شود.

کارشناسان مي‌گويند که چندين هفته درگيري و آشوب سياسي، دولت تايلند را به شدت در معرض خطر بروز کودتاي نظامي يا مداخله دادگاه قانون اساسي قرار داده است.

هشدار روسيه به معترضان اوکرايني

روسيه از مخالفان دولت اوکراين خواست تا به "اولتيماتوم دادن و تهديد کردن" خاتمه دهند و در مذاکره با دولت جديت به خرج دهند.

به گزارش ايسنا، وزارت خارجه روسيه از نگراني اين کشور مبني بر تلاش مخالفان در "ملتهب" کردن اوضاع سخن گفت.مخالفان همچنان خواهان کناره‌گيري ويکتور يانوکوويچ، رئيس جمهوري اوکراين از سمتش هستند.

اين در حالي است که اتحاديه اروپا و آمريکا در نظر دارند تا به کشور مقروض اوکراين، وام‌هاي بزرگ بدهند. يکي از سخنگويان کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: ما به دنبال يافتن راه‌هايي هستيم که به اوکراين در زمان بحران سياسي و اقتصادي کمک کنيم.

درباره جزييات راه‌هاي کمک به اوکراين توضيحي داده نشده اما هم اتحاديه اروپا و هم آمريکا، کمک به اين کشور اروپايي را منوط به "اصلاحات واقعي" کرده‌اند.


 ميز خبر 

مخالفت 70 دموکرات مجلس نمايندگان آمريکا با تحريم ايران

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داد که حدود 70 نفر از دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان آمريکا با انتشار نامه‌اي خواستار اجتناب از اعمال هرگونه تحريم جديد عليه ايران شدند.

به گزارش ايسنا، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشش نوشت: تلاش براي تصويب طرح تحريم‌ها در سناي آمريکا متوقف شده است، ولي هنوز در مجلس نمايندگان آمريکا زنده است و سران کميته‌هاي آن به اعضاي آن گفته‌اند که چنين اقدامي ممکن است در سال ميلادي جاري بررسي شود. در واقع حاميان تحريم‌هاي بيشتر ظاهرا به اين اميد چنگ زده‌اند که اگر چيزي در مجلس نمايندگان با حمايت گسترده هر دو حزب (دموکرات و جمهوري‌خواه) تصويب شود، ممکن است سنا را نيز تحت فشار قرار دهد تا دست به کار شود. اما يک چيز مي‌تواند جلوي اين اتفاق را بگيرد و در اين ميان ضربه بزرگ ديگري نيز به دورنماي تحريم‌هاي جديد عليه ايران بزند.

70 نفر از دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان نامه‌اي را امضا کرده‌اند که با هرگونه تحريم‌ جديدي عليه ايران مخالفت مي‌کند و خواستار اين است که شانسي به ديپلماسي داده شود. اين اولين بيانيه‌اي است که به صورت جمعي از طرف دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان آمريکا در مخالفت با اين اقدام و حمايت از ديپلماسي منتشر مي‌شود و مشابه چيزي است که در سنا اتفاق افتاده است.

نيويورک تايمز: کرزاي مخفيانه با طالبان مذاکره کرده است

روزنامه نيويورک تايمز با انتشار گزارشي اعلام کرد که حامد کرزاي به طور محرمانه با طالبان براي دستيابي به توافق صلح بدون مداخله متحدان غربي و آمريکايي خود مذاکراتي انجام داده است و اين مساله روابط خدشه‌دار کابل و واشنگتن را وخيم‌تر کرده است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، مقام‌هاي غربي و افغان گفتند، مذاکرات صلح با طالبان دليل حامد کرزاي، رئيس جمهوري افغانستان براي به تعويق انداختن امضاي توافقنامه امنيتي دوجانبه با واشنگتن و خدشه‌دار شدن رابطه‌اش با آمريکا را توضيح مي‌دهد.

اين ارتباط‌هاي محرمانه اقدامات کرزاي براي تحريک دشمني حاميان آمريکايي‌اش را توضيح مي‌دهند. در هفته‌هاي اخير کرزاي به عدم امضاي اين توافقنامه امنيتي دوجانبه ادامه داده و بر آزادي صدها شبه‌نظامي طالبان از زندان تاکيد و به توزيع مدارک تحريف شده از آنچه که آن را جرائم جنگي آمريکا مي‌داند، اقدام کرده است.

به گفته افراد مطلع اين ارتباط‌هاي محرمانه با طالبان نتيجه‌ اندکي داشته است اما اين اقدامات به از بين بردن اطمينان باقي مانده ميان آمريکا و کرزاي کمک کرده است. حمايت از اقدامات جنگ شديدا کاهش يافته و مقام‌هاي آمريکايي‌ مي‌گويند آن‌ها مطمئن نيستند که بتوانند حداقل همکاري امنيتي را با دولت کرزاي يا جانشينش پس از انتخابات رياست جمهوري سال جاري ميلادي افغانستان داشته باشند.

حکم بازداشت پرويز مشرف به وي ابلاغ شد

پرويز مشرف در محل بيمارستان نظامي که در آن بستري است از سوي پليس حکم بازداشت دريافت کرد.

به گزارش ايسكاي به نقل از خبرگزاري هند،‌ دادگاه ويژه محاکمه پرويز مشرف 70 ساله، رئيس جمهور سابق پاکستان به اتهام خيانت به کشور براي وي حکم بازداشتي با وثيقه 2.5 ميليون روپيه‌اي صادر کرد. اين دادگاه همچنين به پليس اسلام آباد دستور داد تا يک گزارش تبعيت از حکم را در تاريخ 7 فوريه به دادگاه دهد. بنا به گزارش رسانه‌ها، پليس پاکستان پس از دو ساعت و نيم انتظار در پذيرش بيمارستان محل بستري مشرف توانست حکم را ابلاغ کند. وکلاي مشرف که در اين بيمارستان حاضر بودند، به پليس اسناد مربوط به وثيقه 2.5 ميليون روپيه اي را ارائه کردند. پرويز مشرف از زمان آغاز محاکمه به اتهام خيانت به کشور در مقابل دادگاه حاضر نشده است. مشرف اکنون در محل بيمارستان قلب نيروهاي مسلح هند در شهر راولپندي بستري است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت چهل و چهار:

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام - FUIW -

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه بين المللي مالزي، 20 تا 21 ربيع الاول 1429 هجري قمري،27 تا28 مارس 2008

سنددرمورد موضوع 1.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه دانشگاه اسلامي مجازي)

موارد تکميلي – نهاد سرپرستي

يادداشت مقدماتي:

اين پروژه آماده شده است و موضوع مناسب آن در پيش نويس سيزدهمين اجلاس شوراي اجرايي در ارتباط با ماده (II-12)، پاراگراف (a) و اساسنامه اتحاديه گنجانده شده است.

اين سند شامل موارد تکميلي پروژه (موارد مديريتي، مالي و فني)، علاوه بر نهاد سرپرستي پيشنهاد شده براي تشکيل هيأت امناي دانشگاه مي باشد.

پروژه به شوراي محترم اجرايي براي ملاحظه وتصميم گيري ارائه گرديده است.

جدول مندرجات

- طرح آکادميک

- طرح مديريتي

+ نمودار سازماني

- طرح فني

- طرح مالي

+ مقررات مالي

- نهاد سرپرستي دانشگاه اسلامي مجازي


 سرمقاله 

 جامعه را بايد اكرام كرد نه اطعام

حميدرضا عسگري

آن جا كه پاي معيشت به ميان مي‌آيد، ديگر حرف از سياست خارجي و گراني طلا و دلاراهميت خود را ازدست مي دهد و سمع و نظر جامعه به سمت اخبار مربوط به آن جلب مي شود. نوشتن اين سطور واقعا ناراحت كننده است، اما گريز از واقعيت خود امري نامطلوب تر تلقي مي‌گردد.

چند صباحي است بحث سبد كالا سوژه گفت‌وگوهاي روزمره شده و همه درمورد تعلق آن بايكديگر صحبت مي كنند. آنها كه اسمشان در ليست دريافت كنندگان قراردارد بسيار خوشحالند و آنهايي كه نامشان در ليست واجدين دريافت سبد كالا قرار ندارد، دچار سرخوردگي و افسوس شده‌اند، درحالي كه كل ارزش مالي اين سبد درحدود 85 هزارتومان مي‌باشد!!.

شايد بهتر است ازسمت ديگري به اين مسئله نگاه كنيم. امروز مردمي كه در صف‌هاي طولاني ساعت‌ها براي دريافت اين سبد غذايي درسرما مي‌ايستند خوشحال ومسرورند كه نامشان درليست اقشار آسيب‌پذير قرارگرفته و آنها كه سبدكالا به آنها تعلق نمي‌گيرد ناراحتند كه چرا نام آنها درذيل گروه‌هاي ضعيف و نيازمند قرار ندارد؟!.

درخواندن اين سطور دچارسو‌ء تفاهم نشويد، ماهم طرفدار رسيدگي هرچه بيشتر به اقشار آسيب پذير جامعه و بهبود وضعيت معيشتي آنان هستيم. اما اينجا بحث از معضلي اجتماعي است كه يك طرف آن دولت قرار گرفته و سمت ديگر آن مردمي قرار دارند كه چشم به دست دولت دوخته‌اند!.

ابتدا بايد اين خرده را به دولت گرفت كه اساس و هدف از اعطاي چنين سبدي چه بوده‌ است و كدام بخش از نيازهاي جامعه با اين اقدام رفع مي‌گردد كه درپي چنين اقدامي برآمدند؟. بسياري از كارشناسان و مسولان دولت تدبير واميد برشيوه هدفمندي يارانه‌ها و پرداخت‌هاي نقدي به مردم انتقاد داشتند، اما چه شده كه خود برطريق قبلي عمل مي‌كنند؟ درست است اين سبدغير نقدي موجب افزايش تورم و نقدينگي نمي‌گردد اما موجب افزايش سطح توقعات بي مورد و نابجا در جامعه مي‌گردد.

تمام ثروت‌هاي اين مملكت متعلق به همين مردم است اما اين درست نيست با دادن چند كيلو برنج و يك شانه تخم مرغ عزت مردم را دستخوش اقدامات غيركارشناسي و خداي ناكرده اميال سياسي عوام فريبانه كرد!. آيا مردم تقاضاي چنين اقدامي را ازسوي دولت داشتند؟ پيش خود قضاوت كنيد اصلا اقلام اين سبد كالايي تاچه حد نيازهاي اقشار نيازمند را برطرف مي‌سازد؟

ازطرفي هم نبود اطلاعات دقيق از جامعه آماري كشور درتعيين اقشاركم درآمد باعث شده تا موجي از بي عدالتي و اعتراض در بين مردم به راه افتد و رويكرد مدبرانه دولت دچار خدشه گردد. امروز كارمندان دولت كه بعضاً حقوق‌هاي يك ميليوني و بالاتر دارند، سبدكالا دريافت مي‌كنند اما كارگران زحمت كشي كه حقوق‌ آنها به زحمت بالاي 500هزار تومان شده و يا اسمشان در ليست بيمه نيست و حتي درارگان‌هاي رسمي مشغول نيستند از اين كمك دولت محروم شده‌اند.

بازهم به اين سوال مي‌رسيم كه چه ضرورتي داشت تا دولت مردم را دچار دغدغه‌اي اين چنيني كند و احتمال بي عدالتي را در رفتارخود وارد سازد.

ازسوي ديگر بايد براي فرهنگ جامعه نگران بود. متاسفانه درچند سال اخيرخوراك هاي رفتاري دركشور به گونه‌اي بوده كه جامعه را به سمت فقرنمايي پيش برده است!. منكر اين مطلب نيستيم كه فشارهاي اقتصادي و معيشتي مشكلات فراواني براي مردم به بار آورده است، اما سخاوت و طبع بلند انساني روبه نزول گذاشته است. امروز افراد درجامعه حاضرند با دروغ و جعل هويت، خود را به عنوان اقشارضعيف و فقير جامعه معرفي كنند تا از اندك مزاياي اجتماعي و اقتصادي بهره‌مند شوند؛ اين يعني افول ارزش انساني.

اما بازهم نمي‌توان به طورقطع جامعه را مقصر دانست، بلكه مسببان اصلي اين قضايا دولت‌ها،مسولان، هدف‌گذران و برنامه ريزان كلان امور اجتماعي هستند كه با اقدامات غلط خود مردم را چشم به دست حكومت كرده‌اند درحالي كه عزت وشرف نظام به حرمت و كرامت اين ملت است. اين مردم نيازي به اطعام ندارند، اكرامشان كنيد...


 اجراي فاز دوم از تيرماه؛
  ادامه اجراي هدفمندي يارانه ها به شيوه فعلي تاپايان خرداد93 

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي بخش درآمدي لايحه بودجه 93 آخرين تبصره اين لايحه درباره هدفمندي را تعيين تکليف کردند به طوري که بر اساس پيشنهادي ادامه اجراي هدفمندي به شيوه فعلي تا پايان خرداد سال آينده ادامه دارد و دولت نيز مکلف به ارايه لايحه فاز دوم تا ابتداي تيرماه 93 شد.به گزارش خانه ملت؛ مجلس شوراي اسلامي روزسه‌شنبه 15بهمن‌ماه در سيزدهمين جلسه از ششمين روز رسيدگي به بخش درآمدي لايحه بودجه 93 به جزييات اين لايحه رسيدگي کرد.

بر اساس اين گزارش نمايندگان با پيشنهاد دولت درباره اجراي فاز دوم هدفمندي در سال آينده مخالفت کردند تا اينکه اجراي اين قانون به روش فعلي تا پايان خرداد 93 همچنان ادامه داشته باشد.نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به اجراي فاز دوم هدفمندسازي يارانه ها از ابتداي تيرماه 93 راي مثبت دادند.محمد قسيم عثماني در راستاي اصلاح تبصره 21 لايحه بودجه 93 که مربوط به هدفمندسازي يارانه ها بود پيشنهادي را مطرح کرد که اين پيشنهاد با 119 راي موافق، 79 راي مخالف و 7ر اي ممتنع از مجموع 232 نماينده حاضر به تصويب رسيد.براساس مصوبه مجلس دولت مکلف است حداکثر تا پايان خرداد ماه سال 93 اقدامات قانوني لازم را جهت اصلاح قانون هدفمند کردن يارانه ها انجام و از ابتداي تيرماه 93 به گونه اي عمل کند که ضمن رفع نواقص اجرايي فاز اول براساس قانون اصلاحي مذکور فاز دوم را اجرا نمايد.


 فلوجه در کشاکش نبرد؛
 اهالي شهر در گروگان القاعده  

نيروهاي ارتش عراق که از هفته ها پيش در آماده باش براي يک عمليات بزرگ در استان الانبار بسر مي برند، از دو روز پيش آماده ورود به فلوجه شده اند. اين درحالي است که القاعده و زيرشاخه آن داعش، با ورود و نفوذ به منازل مردم، باقي مانده اهالي اين شهر را به گروگان گرفته اند.به گزارش ايرنا ، ارتش عراق در مناطقي از حومه اين شهر با نيروهاي تروريستي درگير شده و در عين حال، مبادي اين شهر را مسدود کرده است.نبردهاي سنگيني در منطقه گرمه در 40 کيلومتري غرب بغداد و در نزديکي فلوجه جريان دارد و نيروهاي وابسته به القاعده تلاش دارند، با تثبيت اين منطقه، راههاي ورود و نفوذ به بغداد را بگشايند. فلوجه حالا به يک شهر جنگي تبديل شده و نظام خدمات رساني آن از آب و برق گرفته تا تلفن و دواير دولتي مختل شده است. حتي آن شوراي مردمي که سه هفته پيش اعلام شد اداره و کنترل فلوجه را در دست گرفته، گويا نتواسته است کاري از پيش ببرد.


 توافق آمريکا و روسيه براي برگزاري نشستي با حضور ايران، عربستان وتركيه 

روزنامه "کمرسانت" روسيه اعلام کرد واشنگتن و مسکو در خصوص برگزاري نشستي در موازات نشست ژنو 2 با حضور ايران و عربستان توافق کردند. به گزارش ايسنا، روزنامه روسي "کمرسانت" در خبري نوشت: آمريکا طرح جديدي را به روسيه درخصوص مذاکرات ژنو 2 درباره سوريه ارائه و پيشنهاد کرده که نشستي در موازات نشست ژنو2 با حضور نمايندگان عربستان، ايران و ترکيه برگزار شود.روزنامه مذکور به نقل از يک منبع ديپلمات روسي گزارش داد: جان کري، وزير امور خارجه آمريکا درمذاکرات اخيرش با سرگئي لاوروف، همتاي روسي خود در مونيخ پيشنهاد ويژه خود را براي تدوين راهکاري جهت حل و فصل بحران سوريه مطرح کرد و مسکو از اين راهکار استقبال کرد.

همچنين يک منبع در وزارت خارجه آمريکا اين خبر را تاييد کرد.


 بارش برف در پنسيلوانيا آمريکا  


 پانزدهمين جشنواره ابن سينا 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته