جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4638


ديابت بيماري ناشناخته ديروز و آشناي امروز


رماتيسم؛ بيماري هزار چهره


محققان ايتاليايي روش جديدي رابا استفاده از نعناع عليه چاقي کشف کردند


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 ديابت بيماري ناشناخته ديروز و آشناي امروز 

 
به گزارش ايرنا؛ تا 25 سال پيش کمتر کسي ديابت را مي شناخت و مردم گاهي از آن به عنوان مرض قند نام مي بردند و تصور مي‌کردند تنها راه مبتلا نشدن به آن مصرف ميزان کمتري از قند است.اين درحالي است که امروزه اين بيماري که شيوع نسبتا زيادي در بين جامعه ايراني دارد، به عنوان يک بيماري شناخته شده مطرح است و بيماران ديابتي و مردم عادي با راه هاي پيشگيري و مقابله با آن آشنا هستند.نتايج پژوهشي با عنوان بررسي ميزان برخورد مطبوعات با پديده ديابت که در سال هاي 1372- 1368، صورت گرفت، نشان داد که در کل مطبوعات کشور تنها 6 مورد خبر و مقاله در آن زمان در مورد ديابت چاپ مي شود.

در آن سال ها اطلاعات مردم در مورد ديابت بسيار کم بود و عدم اطلاع کافي از ديابت سبب شده بود اغلب ديابتي‌ها زماني به پزشک مراجعه مي کردند که دچار عوارض زودرس و ديررس ديابت شده بودند.

البته اين بهترين شرايط در آن زمان بود چراکه بسياري از افراد حتي از بيماري خود اطلاعي نداشتند به گونه اي که آمارهاي آن سال‌ها نشان مي داد از هر 5 نفر تنها 1 نفر از ديابت خود اطلاع داشتند.

دکتر اسدالله رجب رييس انجمن ديابت ايران در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا در اين مورد توضيح داد: در آن سال ها انسولين در کشور توليد نمي شد و به دليل کمبود سرنگ گاهي بيماران با سرنگ يک بار مصرف به مدت 2 ماه تزريق انجام مي دادند.

وي افزود: کمبود سرنگ تا حدي بود که در سال 1368 تصميم گرفته شد از کشور چين، سرنگ هاي شيشه اي که حتما بايد جوشانده مي شدند، وارد شود.

رجب با بيان اينکه مشکلات مرتبط با اين بيماري در سال‌هاي اول پس از انقلاب بيشتر به دليل عدم توجه کافي به اين بيماري در پيش از انقلاب و درگيري کشور در جنگ تحميلي بود، افزود: در آن سال‌ها آگاهي از ديابت به حدي کم بود که آموزش ديابت نه تنها مفهومي دور از ذهن مي نمود بلکه گاهي برخي آن را به تمسخر مي گرفتند.

وي ادامه داد: تعداد کتب منتشر شده درمورد ديابت تنها موارد محدودي را دربرمي گرفت که بسيار تخصصي بود و عموم مردم نمي‌توانستند از آن استفاده کنند اين در حالي است که امروزه پژوهش‌ها و کتب اين حوزه گستره علوم متعددي را دربرگرفته است که ازجمله آن مي توان به موضوعاتي همچون روانشناسي، جامعه شناسي، روانشناسي اجتماعي، تغذيه، بهداشت، تربيت بدني و علوم تربيتي اشاره کرد.

در آن سال ها با تاسيس انجمن ديابت ايران آموزش ديابت در ابتدا با ارايه آموزش‌هايي به والدين کودکان مبتلا به ديابت آغاز شد و با تلاش مسوولان و متخصصان اين حوزه اين اقدام تداوم يافت به گونه اي که امروز شاهد برنامه‌هاي درازمدتي همچون برنامه کشوري ديابت هستيم. اکنون افزايش آگاهي هاي مردم و مسوولان و متخصصان حوزه پزشکي به حدي افزايش يافته است که امروزه شاهد آن هستيم که همه ازجمله کارشناسان، سياستگزاران، مجريان امور بهداشتي، مردم، مطبوعات و رسانه‌ها از ديابت و عوارض آن صحبت مي کنند و ميزان تاليفات در اين زمينه به صورت کتاب، مقاله، خبر، گزارش در نشريات و رسانه هاي ديداري و شنيداري و مکتوب به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است.

به گفته رجب، پيشرفت ها در زمينه درمان بيماري ديابت در کشور ما به گونه اي است که اکنون در مورد توليد سرنگ و داروهاي کاهنده قندخون، کمبودي در کشور نداريم؛ نوار قند ادرار در کشور توليد و توزيع مي شود و دستگاه هاي تست قندخون که ضروري‌ترين وسيله براي کنترل روزانه قندخون است، به راحتي در دسترس بيماران قرار دارد.

با اين حال هنوز کمبودهاي فراواني درمورد اين بيماري در کشور وجود دارد به گونه اي که به گفته رييس انجمن ديابت ايران طبق آمارها، پيش بيني مي شود که حدود 7 ميليون ايراني به ديابت مبتلا باشند و اين درحالي است که نيمي از آنها از بيماري خود خبر ندارند.

رجب با بيان اينکه روند ابتلا به ديابت در تمام دنيا با يک رشد قابل توجهي روبه رو است، اظهار داشت: درحال حاضر حدود 382 ميليون نفر در جهان به ديابت مبتلا هستند و پيش بيني مي شود که تا سال 2030 ميلادي اين ميزان به 592 نفر برسد.

به طور کلي بايد گفت که اکنون حوزه پزشکي ما در زمينه تشخيص و درمان بيماري ديابت و پيشگيري از عوارض شديد آن در بيماران و همچنين توليد و تهيه تجهيزات لازم براي تشخيص و درمان اين بيماري به پيشرفت هاي زيادي دست يافته است اما در زمينه پيشگيري از روند رو به رشد آن هنوز خلاهاي زيادي وجود دارد و بايد اقدامات بيشتري در اين زمينه صورت گيرد.


 رماتيسم؛ بيماري هزار چهره  

رماتيسم بيماري است که زيرمجموعه وسيعي دارد چنان‌که به آن بيماري هزار چهره نيز مي‌گويند.

اين بيماري به 120نوع تقسيم مي‌شود. بنابراين آنقدر فراواني و تنوع دارد که 25درصد از افراد جامعه به يکي از انواع آن مبتلا باشند. درباره اين بيماري با دکتر معزي متخصص فيزيوتراپي و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت‌وگو کرده‌ايم:

وجه اشتراک بيماري‌هاي زيرمجموعه رماتيسم چه چيزي است؟

اين بيماري‌ها باعث اختلال در سيستم حرکتي بدن مي‌شوند يعني مفاصل، عضلات، ليگامان‌ها و تاندون‌ها را درگير مي‌کنند. اين بيماري‌ها حالت منتشري دارند و مي‌توانند ساير اعضاي بدن را گرفتار کنند. از ديگر ويژگي‌هاي مشترک اين بيماري‌ها مزمن‌ بودن آنهاست که در دوره‌هاي مختلف عود مي‌کند. اين ويژگي باعث مي‌شود افراد هزينه زيادي در سال‌هاي ابتلا پرداخت کنند.

از ميان 120نوع بيماري کدام بيشتر شايع‌اند؟

شايع‌ترين آنها آرتروز است که به نام اوستو آرتريت است که کمابيش با افزايش سن خود را بيشتر نشان مي‌دهد. در اين بيماري در حالت اوليه غضروف مفصلي گرفتار مي‌شود. درد تورم و خشکي مفصلي نشانه‌هاي آن است. مفاصلي که متحمل وزن بدن هستند مانند مفاصل زانو، ستون فقرات کمري و گردني بيشتر مبتلا مي‌شوند. بيماري شايع ديگر آرتيت‌روماتوئيد است. برخي از انواع آن در جوانان بروز پيدا مي‌کند.

در اين بيماري نيز بافت‌هاي مفصلي گرفتار مي‌شود و ممکن است در تعداد زيادي از مفاصل خود را نشان ‌دهد. بيماري‌هاي ديگري که زير‌مجموعه رماتيسم است، بيماري‌هايي هستند که علاوه بر تظاهرات مفصلي برخي بافت‌هاي ديگر مثل پوست و عضلات را نيز درگير مي‌کنند. از انواع آن لوپوس، پسوريازيس و درماتوميوزيت است. اسپونديليت آنکيلوزان بيماري ديگري است که مردان جوان بيشتر به آن مبتلا مي‌شوند. بيماري پوکي استخوان، فيبروميالژيا، تاندونيت و کپسوليت از ديگر بيماري‌هاي زير مجموعه رماتيسم است.

با اين حساب علل مختلفي در بروز اين مجموعه از بيماري‌ها دخيل هستند؟

اين بيماري طيف وسيعي دارد ولي هيچ کدام مسري نيست. علت اکثر اين بيماري‌هاي رماتيسمي هنوز به‌طور دقيق معلوم نيست. برخي از محققان معتقدند که علل بروز آنها نقص در سيستم ايمني بدن است که عليه بدن واکنش نشان مي‌دهد و باعث ايجاد حالت‌هاي التهاب و آسيب‌ديدگي مي‌شود. مسائل ژنتيک، جنسيت، فشارهاي عصبي، فشارهاي رواني و استرس‌ها از عوامل زمينه‌ساز در بروز انواع بيماري‌هاي رماتيسمي است

خيلي از مردم بين زندگي کردن در مناطق مرطوب و ابتلا به انواع رماتيسم‌هاي مفصلي ارتباط برقرار مي‌‌کنند. آيا اين ارتباط معنادار است؟

اين بيماري‌ها هيچ‌گونه ارتباطي با زندگي کردن در مناطق مرطوب ندارد و اين تصور اشتباهي است.

شايع‌ترين علامت بيماري رماتيسم چيست؟

شايع‌ترين آنها درد است. با توجه به اينکه کدام مفصل درگير شود تورم مفصلي ايجاد مي‌شود و آن مفصل محدوديت حرکتي پيدا مي‌کند. البته در برخي از بيماران سفتي و خشکي مفصل باعث مي‌شود تا نتوانند در همان دامنه حرکتي نيز عضله و مفصل را تکان دهند. کساني که درد دارند احساس خستگي و ضعف عضلاني در ميان آنها شايع‌تر است.با توضيحاتي که داديد به اين نتيجه مي‌توان رسيد که نحوه ابتلا به اين بيماري‌ها نيز متنوع است و مشخص نيست افراد به چه دليلي گرفتار رماتيسم مي‌شوند.

در موارد محدودي از اين بيماري عامل ايجاد‌کننده مشخص است. به‌طور مثال نقش ژنتيک در بروز آرتيت روماتوئيد و بيماري بهجت و مشخصا به‌دست آمده است يا در مورد بيماري روماتيسم قلبي که ناشي از عفونت‌هاي استرپتوکوکي و گلو درد‌هاست. عفونت‌هاي چرکي همچنين مي‌تواند علاوه بر قلب ساير اعضا مانند مفاصل را درگير کند بنابراين پيشگيري با آنتي‌بيوتيک براي کودکان ضروري است.

وي ادامه داد: در ادامه در يک گروه اين حفره‌ها با پودر مرونيت و در گروهي ديگر با پودر هيدروکسي آپاتيت پر شد. گروه آخر هم بدون اينکه حفره با ماده‌اي پر شود، بعنوان گروه کنترل انتخاب شد. سپس با گذشت زمان 2 و 8 هفته مطالعات هيستولوژيکي روي اين گروه‌ها صورت گرفت و به مقايسه نتايج به دست آمده پرداخته شد.

محقق طرح تصريح کرد: نتايج نشان داد که استخوان سازي و رگزايي مرونيت در محدوده گسترده‌تر و با سرعت بيشتري در مقايسه با گروه‌هاي ديگر ايجاد شد؛ چراکه فعاليت استئوبلاست‌ها روي مرونيت نانوساختار در مقايسه با هيدروکسي آپاتيت ميکروني افزايش قابل ملاحظه‌اي داشت. بنابراين با انجام بررسي‌هاي تکميلي مي‌توان به کاربرد اين ماده بعنوان جايگزين مناسب استخوان با قابليت رگزايي و افزايش فعاليت سلولي اميدوار بود.

به گفته حافظي، وي و همکارانش در ادامه اين طرح به دنبال ساخت داربست‌هايي از کامپوزيت‌هاي اين ماده به همراه پليمرهاي زيست سازگار هستند.

نتايج اين کار تحقيقاتي که توسط دکتر مسعود حافظي و دکتر علي رضا طالبي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد و ساير همکارانشان صورت گرفته، در مجله Ceramics International منتشر شده است.

منبع: همشهري آنلاين


 محققان ايتاليايي روش جديدي رابا استفاده از نعناع عليه چاقي کشف کردند 

 به گزارش ايرنا از خبرگزاري ايتاليا (آجي)، محققان ايتاليايي دانشگاه پادوا به رياست مارکو روساتو موفق به کشف مکانيزم لاغري از طريق استفاده از منتول شدند. اين ماده گياهي توان فريب دادن بدن افراد چاق را براي سوزاندن چربي ها از داخل با توليد حرارت و در نهايت لاغر شدن دارد. منتول باعث ايجاد يک مکانيزم مولکولي مي شود و بافت چرب سفيد را به بافت چرب قهوه اي تبديل مي‌کند و از اين طريق توان سوزاندن چربي‌هاي ذخيره شده را از داخل دارد.

همه با خصوصيات منتول يا جوهر نعناع خشک آشنا هستند که وقتي با پوست و يا مخاط تماس پيدا مي کند باعث ايجاد حس خنکي مي شود. اين ماده گياهي مي تواند با تحريک سلول هاي بافت چرب سفيد آن را از داخل بسوزاند. استفاده از اين ماده عوارض جانبي براي انسان ندارد و مي تواند راه حل حديدي عليه چاقي باشد. به عقيده محققان بافت چرب سفيد داراي سنسورهايي است که توان حس کردن سرما را به طور مستقيم و بدون نياز به ميانجيگري سيستم عصبي دارد بنابراين مي تواند توسط منتول و يا سلول هاي مشابه فعال شود و سوخت و ساز بدن و بافت چرب را افزايش دهند و چربي را از داخل با ايجاد حرارت بسوزانند. چاقي يک بيماري است که مي تواند به نوبه خود باعث بيماري هاي مهمي مانند ديابت و يا بيماري هاي قلبي و عروقي شود. در ايتاليا بيش از 33 درصد مردم اضافه وزن دارند .


 خبرها از عالم علم 

موش‌هاي آينده بزرگ‌تر از گاو مي‌شوند!

محققان هشدار مي‌دهند که در آينده، ابرجوندگاني بزرگ‌تر از پستانداران کنوني زمين را اشغال خواهند کرد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دکتر «جان زالاشويچ» از محققان زمين‌شناسي دانشگاه لستر تأکيد مي‌کند: حيوانات بصورت مداوم در حال تکامل هستند و با تطبيق دادن خود با شرايط محيطي، امکان بقا و توليد مثل را فراهم مي‌کنند.

در دوره کرتاسه که دايناسورها زندگي مي‌کردند، پستانداران بسيار کوچکي در ابعاد يک موش وجود داشتند، اما با وجود دايناسورها، اين پستانداران امکان رشد و تکامل چنداني نداشتند؛ پس از انقراض دايناسورها، اين پستانداران شروع به تکامل‌يافتن کردند.

به گفته «زالاشويچ»، موش‌ها مي‌توانند در آينده نه چندان دور رشدي معادل کاپي‌بارا (capybara) پيدا کنند و در صورت مهيا شدن شرايط محيطي، ابعاد اين جوندگان کوچک به اندازه يک گاو نيز خواهد رسيد!

کاپي‌بارا بزرگترين جونده جهان در ابعاد يک گوسفند حدود 80 کيلوگرم وزن داشته و در آمريکاي جنوبي زندگي مي‌کند.

بزرگترين جونده شناخته شده جهان Josephoartegasia monesi نام دارد که سه ميليون سال قبل منقرض شد؛ اين جونده يک تن وزن داشته و از يک گاو نر نيز بزرگتر بود و کاپي‌بارا خويشاوند امروزي اين جونده غول پيکر محسوب مي‌شود. تطبيق پذيري بالاي اين جونده با شرايط محيطي مي تواند شرايط را براي تبديل شدن موش‌ها به ابر جوندگان غول‌پيکر و گونه غالب بر روي زمين فراهم کند.

"ذرت مکزيکي" بخوريم يا نه؟

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ ذرت مکزيکي يکي از ميان وعده هايي است که در سال هاي اخير در الگوي تغذيه خانواده هاي ايراني به ويژه کودکان و نوجوانان رايج شده است.

اما آيا اين ميان وعده مي تواند گزينه مناسبي در رژيم غذايي افراد باشد؟

متخصصان تغذيه معتقدند که ذرت مکزيکي اگر به صورت مناسب تهيه شود نه تنها مضر نيست، بلکه مي تواند به عنوان يک ميان وعده مناسب جايگزين تنقلات بي ارزش مثل چيپس و پفک شود.

براي تهيه ذرت مکزيکي سالم سعي کنيد در صورت امکان ذرت را خودتان در منزل بپزيد. به جاي کره، کمي روغن زيتون به آن بيفزاييد و همراه با آب ليموي تازه و بدون نمک يا مقدار بسيار کمي نمک مصرف نماييد. استفاده از آويشن خشک و کمي فلفل بنا به ذائقه افراد خانواده نيز طعم اين ميان وعده را دلپذيرتر مي کند. از پنير پيتزا و سس هاي چرب و پرکالري در ذرت مکزيکي استفاده نکنيد، رعايت اين نکته به ويژه در بيماران قلبي- عروقي، افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقي و همچنين افراد با فشارخون بالا ضروري مي باشد.

در صورت تمايل مي توانيد از قارچ بخارپز شده نيز در اين ميان وعده استفاده کنيد.


 خبر پزشکي 

 سينوزيت در کودکان

يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي عفوني در کودکان و نوجوانان سينوزيت است که به دليل عوارض حاد و مزمني که بر جا مي‌گذارد، اهميت ويژه‌اي دارد. سينوس‌ها حفره‌هاي توخالي اطراف بيني و پيشاني هستند که سطح آنها را بافت مخاطي پوشانده و اگر دچار عفونت شوند واژه سينوزيت را براي اين بيماري به کار مي‌برند.

به طور کلي مي توان سينوزيت را به دو دسته ويروسي و باکتريال تقسيم بندي کرد. ويروس‌هايي که عامل سرماخوردگي هستند و مي توانند با ايجاد التهاب در مخاط بيني و سينوس‌ها آغازگر سينوزيت باشند. در متون علمي نيز از سرماخوردگي با نام رينو‌سينوزيت (التهاب بيني و سينوس) نامبرده مي شود که بيشتر بدون درمان بهبود مي يابند؛ ولي تا دو درصد اين موارد ويروسي دچار عارضه شده و يک عفونت باکتريال به آن اضافه مي شود که علائم شديدتري دارد.

وجود فاکتور هايي در فرد موجب افزايش احتمال ابتلا به سينوزيت مي شود که عبارتند از: ابتلا به عفونت هاي تنفسي، کودکان در سن دبستان و پيش دبستان، وجود رينيت آلرژيک، وجود نقص ايمني، ابتلا به رفلاکس گوارشي، داشتن پوليپ در بيني و در معرض دود سيگار بودن. احتقان بيني، ترشحات چرکي بيني يکطرفه يا دوطرفه تب و سرفه از علائم شايع اين بيماري هستند و از علائم ديگر مي‌توان به بوي بد دهان، کاهش حس بويايي و تورم اطراف چشم اشاره کرد.

شکاياتي مانند سردرد و درد گونه در کودکان بندرت ديده مي شود. گاهي احساس ناراحتي، فشار يا درد مبهم در دندا ن‌هاي فک بالا احساس مي شود که با خم شدن به جلو بيشتر مي شود. در معاينه باليني ممکن است قرمزي و تورم مخاط بيني و ترشحات چرکي بيني آشکار شود. در نوجوانان و بزرگسالان با ايجاد ضربه به سينوس مي توان درد را ايجاد کرد که از نشانه هاي ديگر آن است.

اساس تشخيص سينوزيت بر پايه شرح حال بيمار است. وجود علائمي مانند ترشح بيني و سرفه براي 10 تا 14 روز بدون بهبودي يا علائم تنفسي شديد شامل تب بالاي 39 درجه و ترشح چرکي بيني براي سه تا چهار روز متوالي يک سينوزيت حاد باکتريال را مطرح مي‌کند. زماني که علائم سينوزيت براي بيش از سه ماه وجود داشته باشد، سينوزيت را بايد مزمن محسوب کرد.

دقيق ترين راه تشخيص غيرباليني، آسپيره کردن ترشحات از داخل سينوس است که فقط در موارد خاص مانند وجود نقص ايمني به کار مي رود. در بزرگسالان گاهي از آندوسکوپي بيني براي دسترسي به ترشحات سينوس استفاده مي شود.

هنوز مشخص نيست که آيا درمان سينوزيت باکتريال حاد فايده چنداني دارد يا خير، زيرا حدود 50 تا 60 درصد موارد بدون آنتي بيوتيک بهبود مي يابند.

با اين حال انجمن متخصصان کودکان آمريکا در هنگام تشخيص سينوزيت باکتريال، شروع آنتي بيوتيک مناسب را توصيه مي کند تا از تشديد علائم و عوارض عفوني ديگر پيشگيري شود.

دکتر حميدرضا صادقي - متخصص اطفال

منبع: جام جم آنلاين


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته