جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4638


گازرساني بخش خانگي در شرايط اضطرار


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 گازرساني بخش خانگي در شرايط اضطرار  

سخنگوي شرکت ملي گاز ايران با اشاره به مصرف 518 ميليون متر مکعبي گاز در بخش خانگي گفت: اگر شهرهاي مرکزي مصرف خود را کاهش ندهند شهرهاي شمالي با افت شديد گاز مواجه مي شوند.به گزازش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت ملي گاز،مجيد بوجارزاده با اشاره به شرايط حساس کشور، گفت: در حال حاضر با سرد شدن هوا مصرف گاز در بخش خانگي به 518 ميليون متر مکعب رسيد که در واقع اين ميزان مصرف بسيار بالا منجر به افت فشار گاز در شهرهاي شمالي کشور شده است.سخنگوي شرکت ملي گاز ايران با اشاره به اينکه تاكنون 129 ميليون متر مکعب گاز در تهران مصرف شده است، گفت:‌اگر شهرهاي مرکزي کشور به همين شکل و به صورت بي‌رويه گاز مصرف کنند، گاز در شهرهاي شمالي کشور قطع و يا افت فشار مواجه خواهد شد.

وي ادامه داد: در حال حاضر با محدوديت‌هايي که بر روي نيروگاه‌ها، صنايع عمده و جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي ايجاد کرده‌ايم گاز را به بخش خانگي مي‌رسانيم، اما اين بدان مفهوم نيست که مردم مي‌توانند به هر مقدار که نياز دارند، گاز مصرف کنند.وي ادامه داد: حجم توليد گاز در کشور محدود و مشخص است و شرکت ملي گاز وظيفه دارد اين حجم محدود را ببين تمام مشترکين تقسيم کند. بنابراين اگر برخي از شهرها جنوبي و مرکزي کشور همکاري نکنند، گاز به شهرهاي شمالي نمي‌رسد.بوجارزاده تصريح کرد: هم‌اکنون مشکل افت فشار در شهر آمل بسيار جدي است و اگر در برخي از نقاط اطراف تهران نيز شاهد افت فشار هستيم تنها به دليل مصرف بسيار بالاي گاز در اين روزهاست.وي با اشاره به افزايش مصرف گاز در شهرهاي جنوبي و مرکزي کشور و اينکه گازي در لوله ها نيست که به شهرهاي شمالي برسد گفت: تنها راه چاره براي گذر از اين شرايط صرفه جويي است.سخنگوي شرکت ملي گاز ايران تصريح کرد: سامانه 194 شرکت ملي گاز آماده پاسخگويي به صورت شبانه‌روزي است و اگر مشترکين با مشکل قطع گاز مواجه شدند، قطعا در اسرع وقت به کمک آنها خواهيم رفت.بوجارزاده در پايان تصريح کرد: تنها درخواست ما در اين شرايط صرفه جويي حداکثر مشترکين گاز است که بتوانيم گاز را به تمام نقاط کشور برسانيم.

قطع گسترده گازخانگي در شهرهاي مختلف

آمارهاي رسمي شرکت ملي گاز ايران حاکي از آن است که متوسط مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي و تجاري به بيش از 515 ميليون مترمکعب در روز افزايش يافته است و با افزايش مصرف گاز خانگي، گازرساني به کارخانه ها، صنايع عمده، مجتمع‌هاي پتروشيمي، نيروگاه‌ها و حتي تزريق به مخازن نفتي به طور کامل متوقف و يا به شدت محدود شده است.

از اين رو گزارش هاي منتشر شده حاکي از آن است که هم اکنون جريان گاز شهري در استان هاي مختلف کشور همچون آذربايجان غربي، کردستان، کرمانشاه، ايلام، مازندران، خراسان شمالي، خراسان جنوبي، گيلان و گلستان با افت شديد و يا قطعي هاي گسترده روبرو شده است.

در برخي از استان ها علاوه بر صنايع، جايگاه هاي سي.ان.جي، گاز ساختمان ادارات، واحدهاي تجاري، رستوران‌ها، هتل ها و مجتمع هاي اقامتي و صنعتي شده است و مسئولان خواستار استفاده از بخاري هاي برقي توسط مشترکان گاز شده اند.علاوه بر اين در برخي از استان ها همچون مازندران به دليل قطع همزمان گاز و برق، برخي از مردم بار ديگر به سمت کرسي هاي ذغالي روي آورده و اقدام به ساخت کرسي کرده اند.


 تريبون اقتصادي 

 بهبود سرعت و قيمت اينترنت در آينده نزديک

وزير ارتباطات به تازگي از بهبود سرعت و قيمت اينترنت در آينده نزديک خبر داده است. به گزارش ايسنا، محمود واعظي به تازگي اعلام کرده است: همانطور که قبلاً براي کاهش تعرفه اينترنت قول داده بودم جلسات کارشناسي با حضور نمايندگان شرکت زيرساخت، شرکت مخابرات و شرکتهاي PAP تشکيل شد و درنهايت قبول کردند که با کاهش هزينه‌ها و تقليل سود و افزايش بهره‌وري، تعرفه حجمي اينترنت ADSL به مقدار 20 درصد کاهش يابد و اين پيشنهاد در جلسه کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات در کشور با حساسيت و همراهي اعضاء به تصويب رسيد و اميدوارم به زودي در بازار اعمال شود.

گام بعدي پيگيري افزايش سرعت و ارتقاء کيفيت و ارائه خدمت به مردم عزيزمان است که اميدوارم با پيگيري سازمان تنظيم مقررات و شرکتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي به رعايت sharing از 1 به 8، بخشي از مشکلات فعلي مرتفع گردد.

وي نيز از پيگيري ارائه اينترنت پرسرعت خانگي در روستاها خبر داد و در عين حال بار ديگر از به اشتراک گذاشتن پهناي باند بين تعداد بالايي از کاربران اظهار نارضايتي کرد. واعظي درباره کندي اينترنت هم اظهار کرد:‌ ما متولي اين موضوع هستيم و هم دولت و هم وزارت ارتباطات به طور جدي اعتقاد دارند که بايد مردم به سرويسي مناسب دسترسي داشته باشند و در برابر هزينه‌اي که پرداخت مي کنند از امکاناتي با بهترين کيفيت بهره‌مند شوند. ما در اين زمينه بيشتر از همه دغدغه داريم اما مي‌دانيم که اين موضوع يک کار عظيم است و براي اين کار لازم است بستري فراهم شود که در قالب آن مردم بتوانند اينترنت پر سرعت بگيرند.

وزير صنعت، معدن و تجارت:

ايران حاضر نيست تا به روال گذشته همکاري خود را با پژو ادامه دهد

وزير صنعت، معدن و تجارت از استراتژي جديد ايران در همکاري با پژو فرانسه خبرداد و گفت: بايد صادرات محصولات توليدي در دستور کار قرار گيرد.به گزارش آفرينش، محمدرضا نعمت زاده در حاشيه همايش سرمايه گذاري ايران و فرانسه در جمع خبرنگاران در خصوص فعاليت مشترک ايران با پژو فرانسه گفت: ايران حاضر نيست تا به روال گذشته همکاري خود را با پژو ادامه دهد، چراکه اين شرکت در تحريم ها، ايران را تنها گذاشت و بنابراين رفتار گذشته خود را بايد به نحوي جبران کند.وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اساس استراتژي جديد براي همکاري خودروسازان ايراني با فرانسوي، تاکيد بر صادرات محصولات توليدي است و البته سهم ايران نيز بايد از اين صادرات بالاتر از گذشته باشد.

خوروسازان فرانسوي بازار ايران را از دست دادند

قائم مقام سازمان توسعه تجارت ايران از کاهش سهم خودروسازان فرانسوي از 40 به 25 درصد خبرداد و گفت: اين از جمله نمونه هاي تاثير منفي تحريم ها بر کمپاني هاي غربي است.مهدي ميرابوطالبي گفت: در سالهاي گذشته تحريم هاي ناعادلانه کشورهاي غربي بر عليه ايران، فضا را براي کار شرکتهاي ايراني با همتايان خود در اين کشورها نامساعد کرده بود، اما مسلم آن است که غربي ها با تحريم ايران، خود را از بازار کشورمان محروم کرده اند.


 نهادهاي مالي 

 صدور فوري تجارت کارت براي دريافت سبدکالا

مشتريان بانک تجارت که يارانه خود را از اين بانک دريافت مي‌کنند، در صورتي که حسابشان فاقد کارت است مي‌توانند با مراجعه به شعب اين بانک نسبت به افتتاح فوري حساب متصل به کارت اقدام نمايند.اين خبر به نقل از روابط عمومي بانك تجارت مخابره شده است .


 خبر 

 سهام عدالت در دو ماه آينده آزاد مي‌شود

رييس سازمان خصوصي سازي در نشست خبري خود در وزارت اقتصاد آخرين وضعيت آزادسازي سهام عدالت را تشريح کرد. به گزارش آفرينش ،ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني معاون وزير امور اقتصادي و دارايي و رييس سازمان خصوصي سازي در اين نشست گفت:‌تا امروز حدود 30درصد از ارزش سهام عدالت که به مشمولين واگذار شده اعطا شده است که اين ميزان براي گروه‌هاي 1 و 2 که مشمول تخفيف 50 درصدي هستند 47.2 درصد و براي ساير گروه‌ها 23.6 درصد است. وي با بيان اين‌که تاکنون دو هزار ميليارد تومان از پول سهام عدالت هنوز دريافت نشده است خاطرنشان کرد: با فرض واريز سود شرکت‌ها و حدود 400 ميليارد تومان از سنوات گذشته به اين عدد خواهيم رسيد که نزديک 30 درصد از ارزش سهام عدالت آزاد مي‌شود و قرار است به اندازه سود سهامي که از محل سود سالانه شرکت‌ها وصول مي شود سهام عدالت را آزاد کنيم. پوري حسيني ادامه داد: بر اين اساس سازمان خصوصي سازي مجوز دارد که 30درصد از يک ميليون تومان از سهام عدالت را آزاد کند ولي شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني تاکنون نتوانستند وارد بورس شوند لذا آزادسازي سهام عدالت عملا متوقف شده است. رييس سازمان خصوصي سازي با بيان اين‌که در نشست قبلي اعلام شده بود که سهام عدالت در دو ماه آينده آزاد مي‌شود ادامه داد: در حال حاضر اين موعد فرا رسيده و جلسات مختلفي دراين خصوص برگزار شده است و طرح مورد نظر به دولت ارائه شده است که اميدواريم در روزهاي آينده طرح آزادسازي سهام عدالت در کميسيون‌هاي هيات وزيران مورد بررسي قرار گيرد.

وي يادآور شد: اين درحالي است که ظاهرا نمايندگان مجلس به اين دليل طرح آزادسازي سهام عدالت در قالب قانون يک ساله نمي گنجد تمايل دارند که دولت لايحه جداگانه در اين خصوص ارائه کند که پيش بيني مي شود اين لايحه تا قبل از پايان سال ارائه مي شود و اين طرح تا پايان سال به سازمان خصوصي سازي ارائه مي‌شود.

پوري حسيني با بيان اين‌که مقدمات آزادسازي سهام عدالت فراهم شده است، يادآور شد: در لايحه بودجه صندوقي به نام ETF جايگزين شده است که سازمان خصوصي سازي آمادگي پيدا کرده است تا سهام عدالت رابه ميزا اقساطي که وصول شده آزاد کند. رييس سازمان خصوصي سازي تاکيد کرد: بنابراين سازمان خصوصي سازي براي آزادسازي سهام عدالت آمادگي لازم را کسب کرده ولي در اين خصوص بايد مصوبه هيات وزيران ابلاغ شود که اميدواريم هر چه زودتر اين مصوبه ابلاغ شده و هر چه سريع‌تر شاهد آزادسازي سهام عدالت باشيم.

وي يادآور شد: در سال‌هاي 86 و 87 به موجب مصوبات آن زمان سود سهام عدالت براي مشمولين توزيع شد ولي نبايد اين سود پرداخت مي شد به همين دليل مجلس توزيع سود سهام عدالت را ممنوع اعلام کرد به اين ترتيب با قوانين موجود امکان واريز سود سهام عدالت را نداريم ولي در صورت ابلاغ مجلس آمادگي براي اجراي گزينه‌هاي مختلف در خصوص آزادسازي سهام عدالت را خواهيم داشت. پوري‌حسيني ادامه داد: بنابراين آنچه که در حال حاضر امکان پذير است اين است که به اندازه 30 درصد از سهام عدالت آزاد شود. ولي اين آزادسازي امکان پذير نيست زيرا شرکت هاي سرمايه‌گذاري‌ استاني وارد بورس نشده‌اند و اين شرکت‌ها بايد با شخصيت حقوقي ديگري در مصوبه مجلس جايگزين شوند و يا سهام عدالت از طريق صندوق وارد بورس شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته