جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4645

لاريجاني در افتتاحيه کميته اجرايي بين المجالس:
بروز گرداب‌هاي سياسي به علت تفرقه بين امت اسلامي

کميسيون امنيت درواكنش به ربودن مرزبانان ايراني؛
گروهک جيش‌العدل طرف حساب ما نيست، پاکستان بايد پاسخگو باشد


هشدار وزير خارجه آمريکا به کره‌شمالي


حمايت پوتين از کانديداتوري السيسي


شکست مذاکرات دولت و مخالفان سوريه

هشدارکاخ سفيد به مسكو:
انتخاب رئيس جمهوري مصر در حوزه اختيارات پوتين نيست


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

ادعاي رويترز:
«محدود کردن تحقيقات هسته‌اي»، درخواست جديد غرب از ايران


نخست‌وزير ايتاليا استعفا کرد

محسن رضايي:
مذاکره رفع زيان مي‌کند و مزاحمت ها را از بين مي‌برد

خطاب به چهار مقام برجسته دنيا مطرح شد؛
درخواست کمپين جهاني حاميان سربازان ربوده شده ايراني


سرمقاله


دادگاه ترکيه با آزادي رضا ضراب موافقت نکرد


افتتاحيه سي و يکمين نشست کميته اجرايي بين‌المجالس اسلامي


اجراي فرش خاکي در جزيره هرمز


 لاريجاني در افتتاحيه کميته اجرايي بين المجالس:
 بروز گرداب‌هاي سياسي به علت تفرقه بين امت اسلامي 

 
رئيس مجلس بر ضرورت نقش‌آفريني اتحاديه بين‌المجالس اسلامي در پيشرفت و توسعه کشورهاي عضو تأکيد کردو گفت:در حال حاضر گرداب‌هاي سنگين سياسي به علت تفرقه بين امت اسلامي بوجود آمده است.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در افتتاحيه سي و يکمين نشست کميته اجرايي اتحاديه مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي که در هتل آزادي تهران برگزارشد،ضمن خوشامدگويي به ميهمانان اين نشست، گفت: همانطور که مستحضريد بين‌المجالس اسلامي، اتحاديه‌اي است که با حدود 52 کشور اسلامي و 22 نهاد بين‌المللي ارتباط نزديک دارد.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: قطعاً بعد از اتحاديه بين‌المجالس، اين اتحاديه بزرگترين نهادي است که مجالس دنيا براي خودشان تدارک ديده‌اند، از اين جهت مي‌تواند نقش‌آفريني بيشتري در ايجاد ارتباط ميان مجالس مهم کشورهاي اسلامي برقرار کند.

وي ادامه داد: از منظر ديگر هم مي‌توان به اهميت بين‌المجالس اسلامي از اين جهت توجه کرد که مجالس و پارلمان‌ها ارتباط نزديکي با ملت‌ها دارند و عملاً خواسته‌هاي ملت‌ها را منعکس مي‌کنند، لذا بين‌المجالس اسلامي مي‌تواند مرکزي براي فهم خواسته‌هاي امت اسلامي و پيگيري آنها از مجالس مختلف باشد، از اين‌رو مي‌تواند نقش بسيار مهم و بالقوه‌اي داشته باشد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: البته نمي‌توان انتظار داشت که همه خصوصياتي که توانمندي بين‌المجالس را متجلي مي‌کند در مقام عمل تحقق پيدا کند، اين هم به دليل مشکلات متعددي است که دنياي اسلام و جهان امروز با آن مواجه است.

لاريجاني با تأکيد بر اينکه اين اتحاديه مي‌تواند نقش‌ بسيار مهمي در ايجاد اتحاد در بين کشورهاي اسلامي ايفا کند، افزود: پارلمان‌ها نقش استراتژيکي در صحنه داخلي کشورها دارند لذا اين اتحاديه مي‌تواند نقش بسيار بالقوه و مهمي را در مقابله با چالش‌هايي که دنياي اسلام با آن مواجه است ايفا کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: امروز کشورهاي اسلامي با فشارها و بحران‌هايي روبه‌رو هستند که از سوي کشورهاي بزرگ به آنها وارد مي‌شود و کشورهاي اسلامي مي‌توانند براي مقابله با گرداب‌هاي سياسي مهمي از جمله تفرقه که با آن روبه‌رو هستند از اين اتحاديه استفاده کنند.

رئيس نهاد قانونگذاري ادامه داد: اما با همه اين اوصاف اقتضا مي‌کند اينگونه تشکيلات که نمادهايي از ملل مسلمان هستند، با قوت بيشتر، تدبير، تحمل و صبر بيشتر کار خود را دنبال کنند. امروز ما موج‌هايي از تفرقه در ميان امت اسلامي مواجهيم، حرکتي که تکفيري‌ها بر عليه فرقه‌هاي اسلامي ايجاد کرده‌اند که منجر به کشته‌شدن و درگيري ميان آنها شده، احتياج به بحث دارد که شايد بين‌المجالس اسلامي يکي از جاهاي مناسبي باشد که نمايندگان ملت‌هاي مسلمان اين دردها را بررسي کنند و ببينند نقاط اشتراک امت اسلامي چقدر زياد است و بر آن تکيه کرده و فرصت را به فرصت‌طلبان صحنه بين‌المللي ندهند تا از اين تفرقه استفاده کنند.

لاريجاني با بيان اينکه امروز بيش از گذشته فرصت بررسي زمينه‌هاي قدرت امت اسلامي فراهم شده گفت: امروز کشورهاي مختلفي در ميان امت اسلامي هستند که از ظرفيت‌هاي فناوري، علمي، انرژي و منابع انرژي خوب و نيروي انساني متخصص برخوردار شده‌اند.

وي ادامه داد: امروز در جهان اسلام علماي برجسته‌اي اين زمينه‌ها را به وجود آورده‌اند. شايد در 50 يا 100 سال پيش اين وضع را نداشتيم. امروز برخي کشورهاي اسلامي از تکنولوژي مدرن برخوردار شده‌اند که اين فضايي جديد براي امت اسلامي است و اگر مراودات و ارتباطات فني و علمي بين کشورهاي اسلامي تسهيل شود از اين ظرفيت ساير کشورها نيز مي‌توانند استفاده کنند.

لاريجاني تصريح کرد: اما هنوز ارتباطات قوي نشده است، اگر چه برخي از کشورهاي اسلامي هستند که از اين سازوکار خوب استفاده کرده‌اند، ولي هنوز زمينه‌هاي زيادي براي اين کار وجود دارد و يکي از کارهاي مهم بين‌المجالس اسلامي مي‌تواند تمرکز بر توسعه و پيشرفت کشورهاي جهان اسلام باشد.

رئيس نهاد قانونگذاري کشور ادامه داد: شايد به همين دليل بود که شعار کنفرانس تهران «همبستگي بيشتر اسلام، پيشرفت و عدالت» انتخاب شد و اميدوارم با حضور افراد موثر از مجالس اسلامي زمينه‌هايي براي تحقق اين خواسته‌ها که در متن بين‌المجالس اسلامي نهفته محقق شود.


 کميسيون امنيت درواكنش به ربودن مرزبانان ايراني؛
 گروهک جيش‌العدل طرف حساب ما نيست، پاکستان بايد پاسخگو باشد 

 رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر لزوم پاسخگو بودن دولت پاکستان در قبال ربوده شدن چند ايراني در مرز اين کشور در عين حال تاکيد کرد که وقوع يک حادثه به معني ناامني کشور نيست و نمي‌توان تمام رابطه با يک کشور را به خاطر چند مسئله خدشه‌دار کرد.

علاءالدين بروجردي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در کشوري به وسعت ايران يک حادثه به معني ناامني نيست، بخصوص اين‌که متاسفانه در کنار مرزهاي ما کشورهاي بحران‌زده و ناامن زيادي هستند. عراق و تا حدودي افغانستان مشکلاتي دارند و تروريست‌ها هم در منطقه فعال هستند و آمريکايي‌ها از آن‌ها حمايت مي‌کنند.

وي افزود: در چنين شرايطي ارزيابي ما از امنيت ملي و امنيت کشورمان و مرزهاي‌مان يک ارزيابي مثبت است. اما يک حادثه هم براي ما مهم است و به همين دليل در مورد حادثه اخيري که اتفاق افتاده، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات موضوع را پيگيري مي‌کنند و قرار است هياتي از سوي وزارت کشور به پاکستان براي مذاکره اعزام شود زيرا مسئوليت امنيت با دولت‌هاست و دولت پاکستان طبيعتاا بايد در مورد گروه‌هاي تروريستي که از مرز مشترک آن کشور وارد مي‌شوند و به آن‌جا برمي‌گردند،‌ پاسخگو باشد.

رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در مورد تاثير ربوده شدن چند سرباز ايراني در روابط بين ايران و پاکستان خاطرنشان کرد: در مرز ترکيه هم ما سال‌هاست که مشکل مشابهي داريم و گروهک پژاک در روستاهاي مرزي آن منطقه مشکلاتي ايجاد مي‌کند ولي ما تمام رابطه را با چند مسئله گره نمي‌زنيم؛ زيرا قدرت‌هاي بزرگ هم از اين طريق به دنبال تخريب رابطه ما با همسايگان‌مان هستند اما دولت‌هاي همسايه حتما بايد در قبال حوادثي که در مرز کشورشان اتفاق مي‌افتد پاسخگو باشند.

وي ادامه داد: هياتي که قرار است به پاکستان اعزام شود به دنبال پيگيري قضيه و حل مشکل است و با توجه به اين‌که مسئوليت امنيت کشور به عهده وزارت کشور است؛ بنابراين شاکله اصلي هيات اعزامي را خود وزارت کشور تشکيل مي‌دهد.

وي درباره درخواست گروهک تروريستي جيش‌العدل براي مذاکره نيز اظهار کرد: اين گروهک‌ها نيز طرف حساب ما نيستند بلکه طرف حساب ما دولت پاکستان است و اگر مذاکره‌اي قرار است انجام شود، خود آن‌ها بايد اين کار را بکنند.


 هشدار وزير خارجه آمريکا به کره‌شمالي 

 
بي‌بي‌سي: وزير امور خارجه آمريکا با استقبال از برگزاري مذاکرات بلندپايه ميان دوکره، به کره‌شمالي در خصوص تلاش براي لغو رزمايش مشترک آتي آمريکا- کره جنوبي هشدار داد.به گزارش خبرگزاري فرانسه، جان کري طي سفر خود به سئول اعلام کرد که آمريکا، کره شمالي را به عنوان يک کشور هسته‌اي نخواهد پذيرفت و وارد "مذاکره براي مذاکره" با پيونگ يانگ نخواهد شد.وي افزود: ما پيشتر نيز چنين اقدامي را انجام داده‌ بوديم. ما مي‌خواهيم بدانيم که اين مساله واقعي است.

کري افزود که کره شمالي بايد" گام ملموسي" در خصوص خلع سلاح را پيش از آغاز مذاکرات بردارد.وي در اين حال با حمايت کامل از اقدامات پارک گئون هاي، براي ايجاد اعتماد با کره شمالي از اقدامات اخير ديپلماتيک در خصوص برگزاري نشست بلند پايه ميان رهبران دو کره استقبال کرد.


 حمايت پوتين از کانديداتوري السيسي  

 
ايسكاي‌نيوز: «ولاديمير پوتين» رئيس جمهوري روسيه حمايت مسکو را از کانديداتوري «عبدالفتاح السيسي» وزير دفاع و فرمانده ارتش مصر براي انتخابات رياست جمهوري آينده اين کشور اعلام کرد.به گزارش رويترز، پوتين در ديدار با السيسي در مسکو حمايت روسيه از کانديداتوري وزير دفاع مصر براي انتخابات رياست جمهوري آينده اين کشور اعلام کرد.

رئيس جمهوري روسيه در اين ديدار خطاب به السيسي گفت که تصميم وي براي کانديداتوري براي انتخابات رياست جمهوري و بر عهده گرفت مسئوليت سرنوشت ملت مصر کاملا عاقلانه است.پوتين به نام خود و به نام ملت روسيه براي السيسي آرزوي موفقيت کرد.وي ابراز اميدواري کرد که روابط مسکو و قاهره پس از انتخابات رياست جمهوري مصر تقويت شود.


 شکست مذاکرات دولت و مخالفان سوريه  

 
ايلنا: «اخضر ابراهيمي» فرستاده ويژه سازمان ملل در امور سوريه گفت که مذاکرات صلح ميان دولت و مخالفان سوري در ژنو احتمالا شکست مي‌خورد. به گزارش رويترز، ابراهيمي پس از ديدار با «گنادي گاتيلوف» معاون وزير خارجه روسيه و «ويندي شرمن» معاون وزير خارجه آمريکا در ژنو در کنفرانسي خبري گفت که آمريکا و روسيه بر حمايت خود از مذاکرات ژنو تاکيد کردند.

وي تاکيد کرد که مذاکرات ژنو ميان مخالفان و دولت سوريه تا کنون هيچ گونه پيشرفتي نداشته است.

ابراهيمي در پاسخ به پرسشي در مورد اينکه آيا مذاکرات ميان دولت و مخالفان سوريه به طور کامل شکست خورده است گفت که سايه شکست هميشه بر سر اين مذاکرات وجود دارد.وي تصريح کرد که ميان هيئت‌هاي مذاکره کننده دولت و مخالفان سوري نيز هيچ گونه نزديکي به وجود نيامده است.


 هشدارکاخ سفيد به مسكو:
 انتخاب رئيس جمهوري مصر در حوزه اختيارات پوتين نيست 

 
حمايت پوتين از کانديداتوري عبدالفتاح السيسي در انتخابات رياست جمهوري مصر، واکنش سريع واشنگتن را به دنبال داشت. کاخ سفيد تاکيد کرد: انتخاب رئيس جمهور مصر در حوزه اختيارات پوتين يا هر کس ديگري نيست.

ماري هارف، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در اين خصوص گفت: کاخ سفيد از هيچ کانديدي در انتخابات آتي رياست جمهوري مصر حمايت نمي‌کند و معتقديم که اين مساله هيچ ارتباطي به ديگر کشورها ندارد، اين مساله در حوزه اختيارات آمريکا يا پوتين نيست که در خصوص رئيس جمهوري آينده مصر تصميم‌گيري کنند. مردم مصر هستند که بايد درباره رهبر آتي خود تصميم بگيرند.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا همچنين تصريح کرد: ايجاد احتمالي روابط نزديک ميان قاهره و مسکو هيچ لطمه‌اي به روابط تاريخي و مستحکم آمريکا و مصر نمي‌زند.وي افزود: مصر آزاد است تا با هر کشوري که مي‌خواهد رابطه داشته باشد اين مساله آسيبي به منافع ما نمي‌رساند.


 يک نکته از هزاران 

 مركزآمار ايران گزارش داده است كه: " متوسط هزينه زندگي در استان تهران در هر ماه به يک ميليون و 800 هزار تومان مي رسد. اين در حالي است که در آمد خانوارهاي تهراني بر هزينه هاي آن ها مازاد است به طوري که به طور متوسط هر خانوار در سال گذشته حدود 22 ميليون و 107 هزار تومان کسب درآمد داشته است بنابراين نه تنها صورت مالي خانوارهاي تهراني کسري ندارد بلکه درآمدشان 400 هزار توماني از هزينه‌هايشان بيشتر است".

قضاوت درمورد اين گزارش را برعهده مخاطبان مي‌گذاريم، اما اين سوال را بايد پرسيد كه جامعه آماري گزارش فوق كدام بخش از مردم تهران را در برگرفته بوده است!!؟


 ميز خبر 

قرارداد بزرگ گازي ايران- آلمان لغو شد

مديرعامل شرکت ذخيره‌سازي گاز طبيعي ايران با تشريح دلايل لغو قرارداد شرکت هنيس آلمان در يک پروژه ذخيره‌سازي گاز، اعلام کرد: با عذرخواهي و انصراف اين شرکت آلماني، فراخواني به‌منظور مشارکت شرکت‌هاي بين‌المللي و بخش خصوصي در اين طرح گازي آغاز شده است.

به گزارش مهر، مديرعامل شرکت ذخيره سازي گاز طبيعي ايران با اعلام اينکه در تمامي پروژه‌هاي نفت و گاز جهان سود متعارف و مشخصي براي فاينانس طرح‌ها وجود دارد، تصريح کرد: اما مسئولان اين شرکت آلماني براي تامين فاينانس طرح ذخيره سازي گاز طبيعي سودي غيرمتعارف و غير منطقي ارائه کردند که در نهايت اين پيشنهاد گازي هنيس آلمان در هيات مديره شرکت ملي گاز ايران مورد پذيرش قرار نگرفت.

درپي حمله القاعده به زندان مرکزي صنعاء؛

فرار 29 زنداني تروريست و کشته شدن 10 يمني

در حمله افراد مسلح به زندان مرکزي صنعاء پايتخت يمن دست کم 10 تن کشته و 29 تن از زندانيان از جملمه 19 تروريست موفق به فرار شدند.به گزارش اسکاي نيوز، وزارت کشور يمن اعلام کرد: در جريان حمله افراد مسلح به زندان مرکزي صنعاء 29 زنداني توانستند از اين زندان فرار کنند که 19 تن از آنان به اتهام انجام اقدامات تروريستي بازداشت شده بودند.در اين حمله مسلحانه که توسط ده‌ها تن از افراد مسلحي که از خودروهاي بمب‌گذاري شده نيز استفاده کرده بودند انجام شد دست کم 10 تن کشته نيز شدند که هفت تن از آنان از نيروهاي امنيتي بودند.

در ابتدا افراد مسلح که گمان مي‌رود از اعضاي القاعده باشند با دو خودرو بمب‌گذاري شده به زندان حمله کردند و سپس درگيري‌هاي مسلحانه‌اي به مدت 2 ساعت در اطراف و داخل اين زندان که نزديک به 5 هزار زنداني را در خود جاي داده، روي داد.

با روزانه 236 کشته؛

کشتار روزانه در سوريه رکورد شکست

ديده‌بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد که شمار افرادي که به شکل روزانه در سوريه کشته مي‌شوند، به بالاترين حد خود از زمان آغاز درگيري‌هاي اين کشور رسيده است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه الاهرام مصر، ديده‌بان حقوق بشر سوريه که مقر آن در لندن قرار دارد، اعلام کرد: در شرايطي که دولت سوريه و مخالفان در حال برگزاري مذاکرات ژنو هستند، ميانگين افرادي که در خشونت‌هاي سوريه روزانه جان خود را از دست مي‌دهند به بالاترين حد خود از سال 2011 رسيده است، به گونه‌اي که به طور ميانگين روزانه 236 تن در خشونت‌هاي اين کشور کشته مي‌شوند.

بغداد:

ادامه محاصره فلوجه تا پايان مهمات تروريست‌ها

معاون نخست‌وزير عراق اعلام کرد: طرح دولت در خصوص فلوجه اين است که محاصره اين شهر تا زمان پايان يافتن مهمات افراد مسلح که بخش‌هاي زيادي از اين شهر را از حدود يک ماه قبل اشغال کرده‌اند، ادامه يابد.به گزارش مهر، حسين الشهرستاني، معاون نخست‌وزير عراق در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکيد کرد: طرح دولت در خصوص شهر فلوجه مبتني بر اين است که از عمليات نظامي که مي‌تواند به کشته شدن غيرنظاميان بي‌گناه بيانجامد، اجتناب شود.

معاون نخست‌وزير عراق تصريح کرد: دستوراتي که صادر شده است مبتني بر اين است که ارتش به محاصره فلوجه ادامه دهد و مانع از ورود و خروج افراد مسلح و يا سلاح و تجهيزات به اين شهر شود اما ارتش اجازه ورود مواد غذايي، دارو و سوخت را به اين شهر مي‌دهد و اين در حالي است که ما مي‌دانيم که افراد مسلح اين مواد را تحت اختيار خود مي‌گيرند.

ابراز نگراني مسكو از اخلال آمريكا در مذاکرات سوريه

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه در باره تلاش هاي برخي کشورهاي غربي از جمله آمريکا براي اخلال در مذاکرات سوري ابراز نگراني کرد.

به گزارش ايرنا، لاوروف در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با فرانک والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه آلمان گفت: از تلاش هاي پيگير برخي کشورها براي اخلال در روند گفتگوهاي سياسي در مورد مساله سوريه نگرانيم.

وي اضافه کرد: اين مساله مرا به شدت نگران مي کند. در وهله اول به اين دليل که شاهد تلاش هاي مستمر براي يافتن بهانه اي براي اخلال در روند مذاکرات سوري از طرف برخي کشورها هستيم.

لاوروف افزود: زماني که روساي جمهوري آمريکا و فرانسه در کنفرانس مطبوعاتي بار ديگر تاکيد مي کنند که مساله سوريه فقط با مذاکره حل نمي‌شود، مايه نگراني مي شود.

سخنراني جنجالي رييس پارلمان اروپا در کنست تل‌آويو

رييس پارلمان اروپا که به تل‌آويو سفر کرده است، در سخنراني خود در پارلمان رژيم صهيونيستي اظهاراتي مطرح کرد که خشم برخي از مقام‌ها و نمايندگان اسرائيلي را برانگيخت.

به گزارش بي‌بي‌سي، مارتين شولتس، رييس پارلمان اروپا در آغاز سخنراني خود در برابر نمايندگان کنست (پارلمان رژيم صهيونيستي) گفت، آگاه است که ايراد سخنراني در چنين محلي آن هم به زبان آلماني امري بديهي نيست.

وي در سخنراني خود همچنين تصريح کرد که فلسطينيان هم مي‌خواهند در صلح زندگي کنند و آزادي حرکت نامحدود داشته باشند؛ امري که از آنان در نوار غزه سلب شده است.

هنگامي که رئيس پارلمان اروپا در بخش ديگري از سخنراني خود گفت که در آغاز اين هفته به هنگام ديدار او از رام‌الله جواني فلسطيني از او پرسيده است چرا يک اسرائيلي روزانه مي‌تواند چهار برابر يک فلسطيني آب مصرف کند، در پارلمان اسرائيل همهمه اعتراضي برخاست.

البته شولتس تصريح کرد که شخصا اين آمار را بررسي نکرده و پرسيد آيا اين آمار درست است يا نه؟ در واکنش يکي از نمايندگان پارلمان اسرائيل به نام موتي يوگف فرياد زد: شما بايد شرم کنيد. شما از کسي پشتيباني مي‌کنيد که عليه يهوديان تحريک مي‌کند. پس از آن، موتي يوگف و هم‌حزبي او نفتالي بنت که به فراکسيون حزب مذهبي "خانه يهودي" تعلق دارند و جزو جناح راست کابينه نتانياهو به‌شمار مي‌روند، به همراه کل نمايندگان اين حزب در پارلمان، صحن مجلس را ترک کردند.


 ميز خبر 

صديقي:

ايران به خاطر تحريم‌ها تن به مذاكره نداده است

حجت الاسلام کاظم صديقي در خطبه هاي امروز نماز جمعه تهران با اشاره به راهپيمايي 22 بهمن، گفت: 22 بهمن سالروز وعده تحقق خدا و پيروزي نور بر ظلمت، پيروزي ايمان بر کفر، پيروزي معنويت بر بي ديني، پيروزي خون بر شمشير و پيروزي ولايت بر سلطنت است.به گزارش مهر، وي تاکيد کرد: بايد دنيا و مذاکره کنندگان بدانند ملت ايران شجاع و مقاوم است و به خاطر شکم و مشکلات اقتصادي از عزت و اقتدارش سر سوزني کوتاه نخواهد آمد.

صديقي افزود: البته مخالف مذاکره نيستيم اما اين توهم که مردم ايران به دليل تحريم تن به مذاکره داده اند، يک توهم انحرافي است.

خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به اظهارات گستاخانه اخير برخي از مقامات آمريکايي گفت: نجابت برخي از افراد داخلي ما و فضاسازي بعضي از عناصر فريب خورده غرب دشمن را به اشتباه انداخت و به اين بي ادبي و جسارت کرد که ملت ايران را صدقه سر خود بدانند آنهم با پول خودمان که مختصري برگشت که مردم ايران در روز 22 بهمن با شعارهاي خود جواب دندان شکني به اين جهان خوار که دارد از پول ما و ديگر ملت ها تغذيه مي کند داد.

تصويب قانون "مرگ خودخواسته" در بلژيک

پارلمان بلژيک روز گذشته قانون مرگ خود خواسته براي کودکان را تصويب کرد.

به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري فرانسه بر اساس قانون جديد تصويب شده که دو ماه پيش در مجلس سناي بلژيک نيز تصويب شده بود، از اين پس کودکاني که داراي بيماريهاي لاعلاج هستند مي توانند در صورت موافقت خود، والدين و پزشک شان درخواست مرگ خودخواسته کنند.

بلژيک نخستين کشور جهان است که قانون مرگ خودخواسته (اوتانازي) را براي کودکان تصويب مي کند و در هلند نيز پيشتر قانون مشابهي تصويب شده است اما براي کودکان بالاي 12 سال است.

بلژيک، هلند و لوکزامبورگ که در اصطلاح به جمع اين سه کشور اروپايي کشورهاي بنلوکس مي گويند پيشتر به شهروندان خود حق مرگ خود خواسته داده اند.طبق آمارها سالانه بيش از 1400 بلژيکي بيمار از حق مرگ خودخواسته استفاده مي کنند.

اين افراد بيشتر از بيماران سرطاني و لا علاجي اند که درماني براي بيماري آنها وجود ندارد.

ايران دريافت بدهي‌هاي نفتي هند را خواستار شد

رويترز به نقل از منابع آگاه هندي گزارش داد که ايران از هند خواسته‌ است تحت توافق هسته‌اي موقتي ژنو، 1.5 ميليارد دلار از بدهي‌هاي خود را که هزينه خريد نفت از ايران است را به تهران پرداخت کند.

اگر پرداخت اين مبلغ تاييد شود، هند پس از ژاپن و کره جنوبي سومين شرکتي خواهد بود که پرداخت بدهي‌هاي خود به ايران را انجام مي‌دهد.به گزارش خبرگزاري رويترز، اين پرداخت‌ها منوط به اين هستند که ايران به تعهده خود در قبال توافق ژنو و توقف بخش‌هايي از فعاليت‌هاي هسته‌اي عمل کند.

يکي از منابع هندي گفت که پالايشگاه‌هاي هند 3 ميليون دلار از هزينه‌هايي را که بايد به ايران پرداخت شود در اختيار دارند و بخش ديگر پولي که تهران از هند طلب دارد در حسابي در بانک UCO است.

يکي از منابع آگاه هندي گفت: از 4.2 ميليارد دلاري که ما بدهکاريم، ايران خواستار 1.5 ميليارد دلار شده است.

اين منبع افزود که تهران درخواست دريافت بدهي‌هاي خود را از هر چهار خريدار اصلي آسيايي‌اش (ژاپن، کره جنوبي،‌هند و چين) به آمريکا ارائه کرده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت پنجاه و يك:

ملاقات هاي هيأت امنا:

- هيأت امنا بايستي يک رئيس از ميان اعضاي خود براي يک دوره چهارساله وقابل تمديد براي دو نوبت انتخاب نمايد. رئيس مي تواند تشکيل جلسه هيأت را بدهد وجلسات را اداره نمايد.

- هيأت امنا جلسات معمول خود را حداقل يکبار درسال تشکيل مي دهد، ممکن است جلسات فوق العاده را هروقت لازم باشد برگزار نمايد.

- هيأت امنا بايستي مقررات مربوط به اداره کردن اقدامات و دستورالعمل هاي داخلي، همچنين کار انجام، ديدارها ومحل آنها، و روش بحث و تصميم گيري آنها را اداره مي نمايند.

- دانشگاه اسلامي مجازي بايستي اختيارات اداري را کسب کند و همانطورکه در اساسنامه آن تصريح شده است، چارچوب مرجع براي آن هيأت امنا و مقررات است که دراين رابطه به تصويب رسيده است.

- سرپرستي عمومي دانشگاه بايستي خواست خود را به هيأت امنا بدهد، که اصول اختيارات و نمايندگي بخش هاي مختلف فعال در دانشگاه مورد تاکيد مجدد قرارگيرد. براي افزايش عمل هيأت امنا، ارگان هاي زير مي تواند تشکيل گردد:

الف- شوراي علمي: اين شورا پيشنهاد اولويتهاي عمومي سياست تعليماتي و پژوهشي دانشگاه را به رئيس ارائه مي دهد، وبه مشورت در رابطه با برنامه هاي اصلي ومستمرآموزش، برنامه هاي‌ پژوهش علمي، و همه پروژه هاي مختلف در رابطه با راه اندازي يا توسعه عناوين آکادميک مي پردازد.

ب- شوراي فعاليت هاي آکادميک: اين شورا به اولويت ها و روشها در ارتباط با فعاليت هاي تعليماتي دانشجويان همچنين فعاليت تکميلي، موازي و حمايتي مربوط به اسناد، مستند سازي و فن آوري اطلاعات مي پردازد.


 ادعاي رويترز:
 «محدود کردن تحقيقات هسته‌اي»، درخواست جديد غرب از ايران 

 
به فاصله چند روز مانده به ازسرگيري مذاکرات ايران و گروه 1+5 براي رسيدن به توافق جامع هسته اي، يکي از مباحث مهم در محافل مختلف، ماهيت درخواست هاي دو طرف و محتواي توافق نهايي است. در اين زمينه، خبرگزاري «رويترز» به نقل از يک منبع ناشناس، برخي درخواست هاي غرب از ايران را بيان کرده که در مواردي، غيرمعقول و غيرعملي به نظر مي‌رسد.

به گزارش «تابناک»، خبرگزاري «رويترز» مي‌نويسد زماني که قدرت هاي جهاني طي چند روز آينده مذاکرات هسته اي با ايران را از سر بگيرند، مهمترين مسئله براي غرب، چگونگي اطمينان يافتن از اين امر است که ايران، با رها کردن ميزاني کافي از فعاليت‌هاي هسته اي خود، به سمت دستيابي به بمب هسته‌اي حرکت نخواهد کرد.

به نوشته اين خبرگزاري، دولت هاي غربي هم اکنون از ايده سابق خود، مبني بر اينکه ايران بايد فعاليت هاي غني سازي اورانيوم خود را کاملاً متوقف کند، منصرف شده اند. ديپلمات هاي غربي اشاره مي کنند برنامه هسته اي ايران اکنون تا حدي پيشرفت کرده که ايران به هيچ وجه با توقف کامل آن موافقت نخواهد کرد.با اين حال، اگرچه ايران خواهد توانست در سطح مشخصي به فعاليت هاي غني سازي اورانيوم ادامه دهد، غرب خواستار دريافت تضمين هايي است که بر اساس آن، تلاش احتمالي ايران براي دستيابي به سلاح هسته اي تا حدي طول بکشد که قابل شناسايي و گزارش بوده و امکان انجام اقدام مناسب عليه آن وجود داشته باشد.

يک ديپلمات غربي که نخواسته نامش فاش شود در اين زمينه به رويترز گفته سوال کليدي براي غرب، اين است که دقيقاً چه نوع «زمان آستانه اي» (زمان لازم براي رسيدن به توانايي ساخت يک سلاح هسته اي) درباره ايران قابل پذيرش خواهد بود.

بر اين اساس، غرب اعتقاد دارد که به منظور افزايش اين زمان آستانه اي، ايران بايد مجموعه اقداماتي را شامل محدود کردن غني سازي اورانيوم و رساندن آن به غلظت پايين، توقف کار شماري از سانتريفيوژها که هم اکنون مشغول غني سازي اورانيوم هستند، محدود کردن تحقيقات هسته اي و پذيرش بازرسي‌هاي شديد بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي انجام دهد.

در همين زمينه، رابرت آينهورن، از مقامات سابق وزارت خارجه آمريکا مي گويد دور جديد مذاکرات هسته اي، در فضايي آغاز خواهد شد که دو طرف اختلاف نظر بسيار زيادي با يکديگر دارند و مشخص نيست که نتيجه کار چه خواهد بود. با اين حال، از نظر آمريکا ايران تنها مي تواند توانايي غني سازي بسيار محدودي را در اختيار داشته باشد. اين در حالي است که پيش از اين، مواردي همچون توقف کار سانتريفيوژها و نيز محدوديت تحقيقات هسته اي، از سوي ايران به عنوان خط قرمزهايي ياد شده که پذيرش آن ها به هيچ عنوان امکان پذير نيست. چند روز پيش و در جريان مراسم سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن نيز حسن روحاني، رئيس جمهور کشور در سخناني اشاره کرد که برنامه هسته اي ايران «تا ابد» ادامه پيدا خواهد کرد.


 نخست‌وزير ايتاليا استعفا کرد 

نخست‌وزير ايتاليا طبق آنچه اعلام کرده بود استعفاي خود را تقديم رئيس‌جمهور اين کشور کرد تا دولت ائتلافي وي رسماً سقوط کند.به گزارش فارس، «انريکو لتا»، نخست وزير ايتاليا استعفاي خود را تقديم جورجيو ناپوليتانو رئيس جمهور اين کشور کرد تا دولت ائتلافي وي رسماً سقوط کند.اين اقدام نخست وزير به دنبال درخواست «ماتئو رنزي» رهبر حزب حاکم ايتاليا براي تشکيل دولت جديد صورت گرفت.آقاي «رنزي» درخواست اصلاحات انتخاباتي و اقتصادي کرد که اکثريت حزب دموکراتيک با آن موافقت کردند و به اين ترتيب نخست‌وزير در بيانيه‌اي اعلام کرده است که استعفاي خود را تقديم رئيس‌جمهور مي‌کند.

پس از پذيرش استعفاي او «جورجيو ناپوليتانو» رئيس‌جمهور، براي تشکيل دولت ائتلافي به رهبر حزب دموکراتيک ماموريت خواهد داد.


 محسن رضايي:
  مذاکره رفع زيان مي‌کند و مزاحمت ها را از بين مي‌برد 

دبير مجمع تشخيص مصحلت نظام گفت:‌ انقلاب اسلامي اعتماد به نفس و خودباوري را به ملت ايران بازگرداند.به گزارش ايسنا، محسن رضايي افزود: تفاوت انقلاب اسلامي ايران با ديگر انقلاب‌ها نبود افراط و تفريط در آن بود.

وي گفت: آمريکا مي‌خواهد براي اجراي توطئه‌هايش، ما، مانند القاعده و طالبان يا محافظه‌کار شويم و عقب نشيني کنيم.

وي با اشاره به مذاکرات هسته‌اي گفت:‌ کساني که در مقابل ما در اين مذاکرات نشسته‌اند تجربه 200 ساله ديپلماسي دنيا را به همراه دارند اما ما نيز تجربه سياسي بسياري داريم که مي‌توانيم از آن‌ها در مذاکرات استفاده کنيم.دبير مجمع تشخيص مصحلت نظام با بيان اين‌که «بحث هسته‌اي و اقتصاد مقاومتي مقابل يکديگر نيستند بلکه مکمل هم هستند» افزود: اقتصاد قوي پشتوانه مذاکره کنندگان کشورمان است.

وي گفت: بايد مذاکره کنيم؛ زيرا مذاکره رفع زيان مي‌کند و مزاحمت ها را از بين مي‌برد.وي افزود: ‌ديپلماسي هموار کننده راه اقتصاد و اقتصاد هموار کننده مذاکرات است.رضايي در عين حال گفت: نبايد در مذاکرات ساده‌انديش باشيم؛ زيرا هر ساده‌انديشي ضربه سختي به ما مي‌زند.

وي افزود: تبليغات، آگاهي رساندن و تربيت جوانان با حضور نسل انقلاب در صحنه مي‌تواند به نسل جوان خودباوري را القاء کند.وي گفت:‌ در دولت آقاي احمدي‌نژاد نسل دوم مسئوليت‌ها را به عهده گرفت اما در دولت آقاي روحاني به نسل اول انقلاب بازگشتيم که اين نشان مي‌دهد کادرسازي و جوانان را براي آينده آماده نکرديم.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين‌که «اقتصاد ايران مانند پيام‌هاي سياسي و فرهنگي آن به کشورهاي ديگر صادر نشده است» توجه و سرمايه گذاري جدي مسئولان براي اقتصاد را خواستار شد.وي گفت: ‌تحريم مشکل ما نيست بلکه خودمان مشکل خودمان هستيم.

وي افزود: سند چشم‌انداز توسعه کشور ده سال پيش ابلاغ شد و اگر دولت‌ها و مجلس‌ها از همان زمان حرکت را آغاز مي‌کردند کشور اينچنين تحت تاثير تحريم‌ها که سه سال است تشديد شده قرار نمي‌گرفت.

رضايي گفت: ‌دولت بايد از تجربيات دولت‌هاي گذشته استفاده کند و اشخاص بيرون دولت نيز بايد به آن کمک کنند و همه هم دل باشند.


 خطاب به چهار مقام برجسته دنيا مطرح شد؛
 درخواست کمپين جهاني حاميان سربازان ربوده شده ايراني 

کمپين حاميان سربازان ربوده شده ايراني به زبان‌هاي مختلف در صفحات شبکه‌ اجتماعي فيسبوک خطاب به چهار مقام برجسته در دنيا «تضمين سلامت و آزادي اين سربازان و بازگشت آن‌ها» را خواستار شدند.

به گزارش ايسنا، در صفحات ايجاد شده توسط اعضاي اين کمپين مي‌خوانيم:

« جناب آقاي بان کي مون، دبيرکل محترم سازمان ملل متحد

جناب آقاي حسن روحاني، رييس جمهور ايران

جناب آقاي ممنون حسين، رييس جمهور پاکستان

جناب آقاي پيتر مارور، رييس کميته بين المللي صليب سرخ

پنج سرباز ايراني به وسيله گروه مسلح «جيش العدل» در مرزهاي جنوب شرقي ايران ربوده شده‌اند. چند روزي است که خانواده آن‌ها و تمام ملت ايران نگران سلامتي و جان‌شان هستند.

اين اولين اقدام گروه تروريستي جيش‌العدل نيست و در گذشته نيز اقدامات مشابهي را در منطقه انجام داده است. اين پنج نفر که در حال گذراندن دوران خدمت سربازي خود بوده‌اند قرباني مناقشه‌هايي هستند که خودشان هيچ نقشي در آن ندارند. اين اقدامات خلاف تمام موازين بين‌المللي است.امضاکنندگان از شما تقاضا دارند که تمام تلاش خود را جهت تضمين سلامت و آزادي اين سربازان و بازگشت آن‌ها به کار گيريد.»


 سرمقاله 

 بازسازي روابط ايران و مراکش

علي رمضاني

معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه اخيراً از توافق ميان جمهوري اسلامي ايران و کشور پادشاهي مراکش به منظور ضرورت و بازگشت روابط ديپلماتيک ميان دو کشور خبر داد و گفت: سفارتخانه هاي دو کشور بزودي بازگشايي خواهد شد.

در واقع در اسفند ماه سال 1387 روابط ديپلماتيک ميان ايران و مراکش به دليل برخي اختلاف نظرها درباره مسايل منطقه اي، قطع شد و دولت مراکش اعلام کرد که از گسترش تشيع در کشور نگران بوده و ايران را مسئول آن مي‌داند و آنچه را که بي‌احترامي ايران به مراکش توصيف نمود را محکوم کرد. در اين بين اخيرا در پي تماس تلفني وزيران امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و پادشاهي مراکش، طرفين توافق کردند سفارتخانه هاي دو کشور فعاليت خود را از سر گيرد.در اين ميان اگر به اهميت اين امر بنگريم بايد گفت اين بازسازي از چند زاويه مورد بررسي است. نخست اينكه قاره آفريقا با داشتن بيش از 50 کشور اندک اندک در حال بازيافتن نقش بيشتر در مناسبات سياسي و اقتصادي بين المللي است اين روند باعث شده است تا در يک دهه گذشته کشور‌هاي در حال توسعه نگاه جدي تر به قاره سياه داشته باشند و حضور حداكثري در آفريقا سرلوحه قدرت‌هاي صنعتي و نيمه صنعتي قرار گيرد. لذا مراكش به عنوان عضو مهمي از جامعه شمال آفريقا مي تواند به نفوذ ايران در اين قاره كمك كند.

دوم اينكه قاره آفريقا در سياست خارجي ايران از منظر اجتماعي، سياسي، فرهنگي ديني و... اهميت بسيار زيادي دارد و تقريبا يک چهارم کل واحدهاي سياسي موجود جهان را آفريقايي‌ها به خود اختصاص مي‌دهند. اين در حالي است كه عملا ايران از ظرفيتها و امتيازهاي بسيار فراوان خود در آفريقا در مقايسه با كشورهاي ديگر در سياست خارجي استفاده نكرده است. در اين بين مراكش به عنوان كشوري داراي بسترهاي مناسب اقتصادي و سياسي مي تواند راه مناسبي در جهت افزايش حضور اقتصادي سياسي ايران در قاره سياه باشد.

سوم اينكه روابط ايران و مراکش پس از 4 سال در حال بهبود است در اين بين بايد توجه داشت كه دولت مراكش به عنوان عضو مهمي از جامعه عرب داراي نفوذ و جايگاه مناسبي دربين كشورهاي شمال آفريقا و اتحاديه عرب است .

در اين راستا چنانچه ايران بتواند روابط خود با مراكش را تا حد گسترده اي افزايش دهد و روابط را به شكلي دوستانه نمايند مراكش ميتواند در مسائل جهان اسلام چون كميته قدس( اخيرا هياتي از ايران به رياست سفير ايران براي شرکت در نشست کميته قدس سازمان همکاري اسلامي راهي مراکش شد) همكاري كرده و در مورد مشكلات جهان عرب با ايران و اختلاف نظرهايي موجود ميانجي گري كند.علاوه بر اين بايد در نظر داشت كه تداوم وضعيت گذشته و قطع روابط ايران با مراكش پيامدهاي منفي گسترده اقتصادي سياسي و فرهنگي داشت و عملا ادامه اين رويكرد مي توانست صدمات بيشتري را به همراه داشته باشد.


 دادگاه ترکيه با آزادي رضا ضراب موافقت نکرد 

 دادگاه رسيدگي کننده به پرونده فساد مالي و ارتشا در دستگاه دولتي ترکيه روز جمعه هشت تن از متهمان اين پرونده از جمله مديرعامل سابق هالک بانک را آزاد و درخواست آزادي رضا ضراب و دو تن از فرزندان وزراي سابق ترکيه را رد کرد.

به گزارش ايرنا، سليمان ارسلان مدير عامل سابق هالک بانک (بانک ملي) ترکيه که از او به عنوان يکي از اصلي ترين متهمان پرونده جنجالي عمليات ارتشا و فساد مالي در ترکيه نام برده مي شود روز جمعه از زندان آزاد شد.

اين دادگاه به همراه ارسلان هفت تن ديگر از متهمين پرونده را آزاد کرد و تقاضاي وکلاي رضا ضراب و فرزندان وزراي سابق اقتصاد و کشور ترکيه را که از متهمين رديف اول اين پرونده هستند، رد کرد.

رضا ضراب تاجر ايراني که شهروند ترکيه نيز هست، متهم به پول شويي و تخلف در تجارت طلا و انتقال ارز شده است.


 افتتاحيه سي و يکمين نشست کميته اجرايي بين‌المجالس اسلامي  


 اجراي فرش خاکي در جزيره هرمز  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته