جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4645

وزير راه:
طرح مسکن مهر هم مردم را گرفتار کرد هم دولت را

کارفرمايان :
دستمزد سال آينده کارگران مانند کارمندان دولت 18 درصد افزايش يابد


تريبون اقتصادي


خبر


نهادهاي مالي


 وزير راه:
 طرح مسکن مهر هم مردم را گرفتار کرد هم دولت را 

وزير راه و شهرسازي گفت: نبايد مکان مسکن مهر را به انبار آدم ها تبديل کنيم، احساس امنيت مهمترين مساله مسکن مهر است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت راه و شهرسازي،آخوندي اظهار داشت: مسکن مهر طرحي بود که همه بنيادهاي آن اشتباه بود از مکان يابي گرفته تا طراحي مهندسي و فني، تامين مالي و انتخاب افراد و احساس امنيت مهمترين مساله مسکن مهر است. کساني که طرح هايي همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادي کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را.

وي در پاسخ به اين سوال که با طرح مسکن مهر مشکل مسکن يک ميليون خانوار حل شده است، اظهار کرد: آيا مسکن مهر راه حل بود؟ اگر راه حل بود که بايد همه مشکلات حل شده باشد. بايد ديد اين طرح چه مقدار تقاضاي مسکن در شهرهاي بزرگ را کاهش داد همچنين نبايد با پول مردم واقتصاد شوخي کرد زيرا چنين طرحهايي آثار گسترده در جامعه دارد. 50 هزار ميليارد تومان پول به مسکن مهر تزريق شد آيا مسائل حل شده است؟

آخوندي افزود: کساني که طرح‌هايي هم چون مسکن مهر را وارد اقتصاد کردند، مردم و تا پنج دولت آينده را دچار گرفتاري کردند که اين داستان و ساده انگاري زنجيره‌وار است زيرا که شير نفت معجزه نمي کند بلکه در بعضي مواقع مشکلات نيز ايجاد مي کند . همچنين سکونت شهري نياز به امکانات رفاهي و جانبي دارد که ايجاد آنها سال‌ها به طول مي انجامد.آخوندي در خصوص مسکن مهر تصريح کرد: يک لحظه هم پروژه مسکن مهر را زمين نمي‌گذاريم همچنين از لحاظ خدمات و منابع مالي پيگير اين طرح هستيم.


 کارفرمايان :
 دستمزد سال آينده کارگران مانند کارمندان دولت 18 درصد افزايش يابد 

دومين جلسه سه‌جانبه شرکاي اجتماعي در راستاي تعيين مزد 93 در قالب کارگروه تخصصي برگزار خواهد شد و اين در حالي است که بازار گمانه‌زني‌ها داغ است و به نظر مي‌رسد کارفرمايان به‌دنبال افزايش دستمزد 18درصدي هستند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت كار واموراجتماعي،با توجه به ماده 41 قانون کار و دو مؤلفه نرخ تورم اعلامي از سوي مراجع رسمي و سبد معيشت خانوار کارگري انتظار مي‌رفت در راستاي برگزاري نشست‌هاي متعدد در تشکل‌هاي کارگري و کارفرمايي و شکايت سال گذشته کارگران از عدم رعايت قانون در تعيين دستمزد 92 و همچنين ارائه پيشنهادات مختلف پيرامون افزايش قدرت خريد جامعه کارگري افزايش دستمزد 93 کارگران رکورددار باشد اما خبرها حاکي از اين است که کارفرمايان به‌دنبال سناريويي هستند که دستمزد سال آينده کارگران مانند کارمندان دولت 18 درصد افزايش يابد.در صورت تأييد پيشنهاد کارفرمايان با افزايش 87 هزار و 682 توماني دستمزد در شوراي عالي کار حداقل مزد در سال آينده از 487 هزار و 125 تومان به 574 هزار و 807 تومان خواهد رسيد.


 تريبون اقتصادي 

 مذاکره براي توليد بنز در ايران

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو از مذاکره با شرکت بنز براي توليد محصولات اين شرکت در ايران خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي ايران خودرو، هاشم يکه‌زارع در حاشيه افتتاح دهمين نمايشگاه بين‌المللي صنعت خودرو، اظهار کرد: در ماه‌هاي اخير مذاکرات گسترده‌اي با خودروسازان خارجي براي توسعه‌ همکاري‌ها و توليد خودروهاي جديد در ايران داشته‌ايم.وي با بيان اين‌که مذاکراتي نيز با خودروساز آلماني براي توليد خودروهاي سواري و ديزلي اين شرکت در ايران صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن ديگر شرکت‌ها نيز تمايل زيادي به همکاري با ايران دارند.

يارانه‌ خانوار نقدي و غيرنقدي مي‌شود

دولت يازدهم با محوريت حسن روحاني رئيس جمهور اخيرا ماموريت‌هاي ويژه اي به کارگروه خانوار هدفمندي يارانه‌ها به رياست علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي محول کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي،تهيه برنامه يک پارچه سازي سامانه هاي شناسايي اطلاعات خانوار براي مديريت واحد اين سامانه ها، تهيه برنامه اجرايي شناسايي دهک‌هاي اول و آخر درآمدي کشور، تحليل و بررسي مرز حمايت از اقشار کم درآمد مشمول دريافت يارانه ها و نحوه پرداخت يارانه به خانوارهاي بي سرپرست و بدسرپرست، تهيه برنامه اجرايي چگونگي حمايت از گروه هاي شناسايي شده براي پرداخت نقدي و غيرنقدي متناسب با سطح درآمد آنان در سقف اعتبارات مصوب مربوط، تدوين برنامه شناسايي گروه هاي کم درآمد فاقد پوشش بيمه درماني و تهيه برنامه اجرايي چگونگي تحت پوشش قرار دادن افراد کم درآمد فاقد بيمه؛ ماموريت‌هاي محوله دولت يازدهم به کارگروه خانوار هدفمندي يارانه‌ها است.

تشکيل کارگروه ويژه براي فراخوان انصراف داوطلبانه يارانه‌بگيران

همچنين ،دولت براي فراخوان انصراف داوطلبانه يارانه‌بگيران کارگروه ويژه به رياست مسعود نيلي مشاور اقتصادي رئيس جمهور تشکيل داد.

اهم وظايف کارگروه تدوين محتوا و فراخوان انصراف داوطلبانه شامل تدوين محتواي فعاليت هاي تبليغي و اطلاع رساني دولت و اظهارنظر درباره بسته هاي تبليغي تهيه شده در کارگروه اطلاع رساني، ارتباطات و تبليغات و تهيه و اجراي برنامه هاي متنوع ترويجي و تشويقي در جهت حمايت از گروه هاي مردم نهاد مدافع انصراف داوطلبانه و ايجاد اجماع نخبگان در جهت اجراي اين طرح است.

سخنگوي دولت:

توزيع سبد کالا تصميم درستي بود

سخنگوي دولت در پاسخ به اين سوال که طبق وعده پيشين دولت که گفته بود مرحله دوم سبد کالا اسفند ماه به مردم داده مي شود چه زماني مرحله دوم سبد کالا به مردم عرضه مي شود؟ گفت: بگذاريد مرحله اول را رفع و رجوع کنيم.به گزارش آفرينش،محمدباقر نوبخت پس از پس پايان جلسه هيات دولت در نشست خبري ادامه داد: همان طور که از قبل هم اعلام شده است سياست اين دولت براي توجه به امنيت غذايي جامعه به ويژه خانوارهاي کم درآمد يک سياست قطعي و غيرقابل تغيير است و اگر هم مشکلي در توزيع سبد کالا مشاهده کرديم به سرعت آن را رفع خواهيم کرد.

نوبخت گفت: هيچ يک از اين مشکلات مانع از اجراي آن تصميمي که معتقديم تصميم درستي بود نمي شود و پرداخت کالايي به مراتب از پرداخت نقدي به توجه به هدف دولت اثربخش تر و مهمتر است که در حال انجام است.

شايعه افزايش قيمت خودرو در سال 93

رييس شوراي رقابت درباره شايعات مطرح شده پيرامون افزايش قيمت خودرو در سال 93 گفت : در اين رابطه هيچ هماهنگي با شوراي رقابت صورت نگرفته است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شوراي رقابت،رضا شيوا تصريح کرد: طبق قانون، دولت اختيار تعيين قيمت‌گذاري خودرو را بر عهده شوراي رقابت گذاشته و در طول سال گذشته نيز خودروسازان قيمت خود را با توجه به فرمول اين شورا تعيين کرده‌اند.

وي هر گونه تغيير در قيمت خودروهاي داخلي را منوط به نظر شوراي رقابت دانست و گفت: کارگروه ويژه شوراي رقابت در حال بررسي فرمول فعلي قيمت‌گذاري خودرو است و اين موضوع که نرخ تورم بخشي خودروها چگونه باشد، احتمال تغيير دارد اما قطعا براي تغيير در قيمت خودروهاي حاضر در بازار، خودروسازان بايد با توجه به نظر شوراي رقابت عمل کنند و هنوز در اين رابطه هيچ هماهنگي با اين شورا انجام نشده است.

شيوا درباره امکان کاهش قيمت خودرو در آينده نزديک نيز اعلام کرد: با توجه به بهبود شرايط اقتصادي و مالي کشور و همچنين لغو برخي از تحريم‌ها و تسهيل نقل و انتقال بين‌المللي پول، اميدواريم که در کنار ديگر بازارها، فشار بر روي مردم در بازار خودرو نيز کاسته شود. هرچند اين موضوع نياز به بررسي زيادي دارد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: کارگروه ويژه قيمت‌گذاري خودرو در شوراي رقابت در طول ماه‌هاي گذشته تلاش‌هاي بسياري براي بهبود فرمول فعلي قيمت‌گذاري به کار بسته‌اند. هرچند اين مسئله تا حد زيادي پيش رفته است اما با توجه به علمي بودن بررسي‌ها تا نهايي نشدن آن‌ها نمي‌توان هيچ گونه پيش‌بيني نسبت به آينده قيمتي بازار ارائه کرد.

عرضه خودروهاي مدل 93 تا پايان سال جاري با قيمت خودروهاي سال 92

در همين رابطه ،دبير انجمن خودروسازان ايران توضيحاتي را درباره قيمت عرضه خودروهاي مدل 93 در سال جاري ارائه کرد.احمد نعمت‌بخش گفت: شرکت‌هاي خودروساز عرضه محصولات خود با مدل سال 93 را آغاز کرده‌اند. تا پايان سال جاري اين خودروها با قيمت خودروهاي مدل سال 92 عرضه خواهند شد.

وي با بيان اين‌که متاسفانه مسئولان پليس راهنمايي و رانندگي باز هم برخلاف موازين قانوني صحبت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اخيرا يکي از مسوولان پليس راهنمايي و رانندگي در گفت‌وگو با صدا و سيما اظهار کرده که به خودروسازان هشدار داده‌ايم در صورتي که قيمت خودروهاي مدل سال 93 را در سال جاري افزايش دهند اين خودروها شماره‌گذاري نخواهند شد.دبير انجمن خودروسازان ايران ادامه داد: اين در حالي است که طبق قانون مصوب هيات دولت، اظهار نظر درباره قيمت خودروها ارتباطي به پليس نداشته و اين نهاد موظف است با ابلاغيه سازمان ملي استاندارد و سازمان حفاظت محيط زيست خودروها را شماره‌گذاري کند.

نعمت‌بخش گفت: نکته اصلي در اين زمينه آن است که برخلاف اظهارات صورت گرفته خودروهاي مدل 93 تا پايان سال جاري با قيمت خودروهاي سال 92 عرضه خواهند شد.


 خبر 

 کاهش عيار طلا منتفي شد

رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهر از منتفي‌بودن کاهش عيار رسمي طلا خبر داد و گفت: طي انجام کار تحقيقاتي با همکاري سازمان استاندارد و سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليد‌کنندگان کاهش عيار رسمي طلا به صلاح ديده نشد.محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: حداقل عيار طلاي ايران 18 است و عرضه‌ طلا با عيار کمتر از 18 ممنوع بوده و تخلف به حساب مي‌آيد.وي ادامه داد: فعاليت خارج از اين ضوابط غيرقانوني بوده و سازمان استاندارد به شدت با آن برخورد خواهد کرد.

رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهر خاطرنشان کرد: تنها در شرايطي که سفارش‌دهنده‌ مصنوعات طلا در کشور ديگري باشد و از سوي توليد‌کننده به آن کشور طلا صادر شود، اجازه ساخت وجود دارد.

حذف قراردادهاي سفيد امضا

مديرکل دفتر تنظيم و نظارت بر روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه و رفاه اجتماعي از حذف قراردادهاي سفيد امضا خبر داده و گفته کارفرمايان ديگر اجازه استفاده از اين نوع قرارداد را ندارند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت تعاون، کار و رفاه و رفاه اجتماعي،حسن قبادي مي‌گويد: در راستاي حمايت از کارگران کشور، هيچ قرارداد سفيدي از سوي وزارت کار مستند و پذيرفته نيست و پيمانکاران هم بايد از طرح طبقه‌بندي مشاغل و مزد کارفرما استفاده کنند تا حقوق کارگران در صورت برکناري پيمانکار، ضايع نشود.به اعتقاد وي امروز نمي‌توانيم بدون توجه به کارفرمايان و اقتصاد در مورد حقوق کار صحبت کنيم و زماني مي‌توان از دائمي بودن قراردادها صحبت کرد که حق اخراج به کارفرما داده شود.

در همين رابطه عبدالله مختاري دبير اتحاديه کارگران شهرداري تهران مي‌گويد: حذف قراردادهاي سفيد امضا حرف تازه‌اي نيست چون در سالهاي گذشته کتاب چه طبقه‌بندي مشاغل براي شرکتهاي پيمانکاري ابلاغ و اجراي آن يک الزام تلقي شد اما متاسفانه بسياري از هياتهاي حل اختلاف و هياتهاي تشخيص وزارت کار از ورود به اين موضوع خودداري کردند.وي مي افزايد: بر اساس قانون، قرارداد کار بايد در چهار نسخه تنظيم شود؛ يک نسخه دست کارگر، يک نسخه دست کارفرما، يک نسخه در اختيار اداره کار و يک نسخه در صورتي که فرد داراي تشکل باشد دست انجمن صنفي يا تشکل کارگري باشد ولي وقتي که فقط يک نسخه دست کارفرما است و آن را ارائه مي‌کند و مي‌گويد که امضاي کارگر پاي اين قرارداد است نمي‌توان گفت قانون رعايت شده است.

به گفته دبير اتحاديه کارگران شهرداري تهران اگر قانون در مورد قراردادهاي سفيد امضا اجرا شود و نسخه قراردادهاي فاقد شماره ثبت در اداره کار مورد پذيرش قرار نگيرد در آن صورت کارفرمايان ديگر از اين نوع قراردادها براي کارگران استفاده نمي‌کنند.

سالانه 35 درصد از توليدات کشاورزي هدر مي‌رود!

سالانه حدود 35 درصد از توليدات کشاورزي هدر مي‌رود که مهم‌ترين دلايل آن نواقص متعدد در زنجيره توليد از مزرعه تا سفره، نداشتن آمار صحيح از توليدات، برنامه‌ريزي بر اساس آزمون و خطا و فقر دانش کشاورزان است.فخري شهيدي استاد دانشگاه فردوسي مشهد در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: وجود نواقص متعدد در زنجيره توليد از مزرعه تا سفره مردم، رعايت نکردن اصول صحيح کاشت، داشت، برداشت، حمل و نقل، نگهداري، فرآوري، بسته بندي، عرضه به بازار و در نهايت مصرف کننده که ناشي از نبود آگاهي دست‌اندر کاران توليد و فرآوري محصولات کشاورزي است.

وي افزود: نبود ظرفيت‌سنجي براي محصولات کشاورزي، نداشتن آمار صحيح، نبود مديريت صحيح و برنامه‌ريزي مناسب، ضعف قوانين موجود، وظيفه محور بودن دستگاه‌ها، برنامه‌ريزي بر اساس آزمون و خطا، فقر دانش کشاورزي کشاورزان، نداشتن الگوي کشت از ديگر عوامل بالا بودن ضايعات محصولات کشاورزي است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک مشترک ايران و ونزوئلا منصوب شد

طي حکمي از سوي مهندس بهمن وكيلي مديرعامل بانك توسعه صادرات ايران و رئيس مجمع بانك مشترك ايران و ونزوئلا، داود بنايي به عنوان مديرعامل بانك مشترك ايران و ونزوئلا منصوب شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات،داود بنايي پيش از اين عضو هيئت عامل و معاون برنامه ريزي، توسعه منابع و پشتيباني سازمان خصوصي سازي و همچنين مدير امور برنامه‌ريزي و بهبود روش‌هاي بانك توسعه صادرات ايران بوده است.

ايميدرو و بانک‌هاي ملت و تجارت انجام دادند؛

تفاهم 3600 ميليارد ريالي براي کمک به بخش معدن

سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران به منظور خريد ماشين آلات و تجهيزات مورد نياز بخش معدن، با دو بانک تجاري براي پرداخت 3600 ميليارد ريال تسهيلات بانکي به معدنکاران توافق کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، با تخصيص اين تسهيلات معدنکاران خواهند توانست نسبت به خريد ماشين آلات و تجهيزات نو و دست دوم معدني اقدام کنند.طبق اعلام ايميدرو از کل تسهيلات مذکور 2000 ميليارد ريال را بانک ملت و 1600 ميليارد ريال را بانک تجارت تامين خواهند کرد.

تسهيلات ياد شده در قالب تفاهمنامه امضا شده سه جانبه بين ايميدرو، صندوق بيمه سرمايه گذاري فعاليت هاي معدني و بانک هاي مذکور به معدنکاران بخش خصوصي پرداخت خواهد شد.

معاون وزير و رييس هيات عامل ايميدرو در اين زمينه گفت: نرخ سود اين تسهيلات مطابق تسهيلات پرداختي به بخش صنعت و معدن است اما ايميدرو بسته به نوع معادن و راهبردي بودن آن بين 2 تا 10 درصد يارانه براي معدنکاران درنظر گرفته است.

مهدي کرباسيان يکي از سياست هاي ايميدرو را دعوت از سرمايه گذاران بخش معدن و صنايع معدني ذکر کرد و افزود: هدف کلي ايميدرو تخصيص 25000 ميليارد ريال تسهيلات براي تامين ماشين آلات و تجهيزات معدني است که در صورت توافق طرفين(بانک هاي عامل)، طرح مذکور براي سال هاي آينده قابل تمديد خواهد بود.

مدير امور مالي بانک مسکن:

پرداخت تسهيلات مسکن مهر ادامه دارد

مدير امور مالي بانک مسکن با بيان اينکه بازپرداخت 20ساله تسهيلات مسکن مهر ابلاغ شده است، گفت: بانک مسکن براي پروژه مسکن مهر تاکنون بيش از 414 هزار ميليارد ريال تسهيلات پرداخت کرده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مسكن،حجت‌الله مهديان در پاسخ به اين سؤال که آيا پرداخت تسهيلات مسکن مهر متوقف شده است، گفت: پرداخت تسهيلات مسکن مهر متوقف نشده و ادامه دارد.مهديان در پاسخ به اين سؤال که گفته مي‌شود، بانک مسکن به بانک مرکزي بدهکار است، تاکيد کرد: خوشبختانه در حال حاضر بانک مسکن هيچ بدهي غير شفاف و بلاتکليفي به بانک مرکزي ندارد.مدير امور مالي بانک مسکن ادامه داد: تمامي بدهي بانک مسکن بابت مسکن مهر به خط اعتباري و تا مدت مشخص 20 ساله تبديل شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته