جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4649

روحاني در اجلاس اتحاديه مجالس اسلامي:
ايران در تصميمات خود منافع سياسي و امنيتي همه کشورهاي اسلامي را مدنظر دارد


فتح: محمود عباس به قتل تهديد شد


مقتدي صدر: دولت مالکي ديکتاتوري است


شرمن: ايران به تعهداتش عمل کرده است

آمريکا:
تضميني براي موفقيت مذاکرات هسته اي با ايران وجود ندارد


جان کري ايران و روسيه را به تضعيف مذاکرات صلح سوريه متهم کرد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

عراقچي:
نمي‌خواهيم وارد مذاکرات طولاني شويم

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي:
دارايي زنجاني کفاف بدهي‌هايش را نمي‌دهد

اتوبوس‌ها و جاده‌ها قاتل مردم؛
26 كشته و زخمي در پي سقوط اتوبوس به دره پلور


سرمقاله


آغاز مذاکرات ايران و 1+5 در وين‎


سقوط مرگبار اتوبوس در جاده هراز


 روحاني در اجلاس اتحاديه مجالس اسلامي:
 ايران در تصميمات خود منافع سياسي و امنيتي همه کشورهاي اسلامي را مدنظر دارد 

حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني در نهمين اجلاس اتحاديه مجالس اسلامي که در سالن اجلاس سران در حال برگزاري است، در ابتداي سخنان خود ضمن خوش‌آمدگويي به رؤسا و نمايندگان مجالس کشورهاي اسلامي براي حضور در سرزمين کهن،‌ تمدن‌پرور،‌ تاريخ‌ساز،‌ فرهنگ‌مدار و دين‌باور ايران، اظهار کرد: گردهمايي مجالس کشورهاي اسلامي فرصتي مغتنم براي بيان انديشه، تعامل في‌مابين در حوزه‌هاي انديشه و عمل، فهم متقابل‌،‌ آشنايي عميق با مسائل جهان اسلام، تصميم‌گيري و حرکت در مسير جهاني متعادل‌تر،‌ مطمئن‌تر‌، امن‌تر و توسعه‌يافته‌تر براي همه مسلمانان است.

به گزارش ايسنا، وي افزود: ضروري مي‌دانم به جهت‌گيري‌هاي اساسي سياست خارجي کشورم در رابطه با جهان اسلام و آينده مسلمانان در اين نشست ارزشمند اشاره کنم و آنچه از رهگذر تحولات سياسي و استوار بر اعتدال،‌ تدبير، اميد و مبتني بر اخلاق و تعامل حاصل شده است، بيان کنم.

امروز مسلمانان با موضوعات،‌ بحران‌ها و چالش‌هاي بزرگي روبه‌رو هستند

روحاني با بيان اينکه "همه مي‌دانيم امروز مسلمانان با موضوعات،‌ بحران‌ها و چالش‌هاي بزرگي روبه‌رو هستند"، تصريح کرد: اين موضوعات طيف قابل توجهي از نابساماني در مسائل امنيتي تا بحران‌هاي اقتصادي، از فقدان نظم اجتماعي تا تلاش بيش از 60 ساله براي آزادي سرزمين فلسطين و قدس شريف و کوشش چند ساله اخير براي حل سياسي بحران سوريه را در بر مي‌گيرند.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: بدون ترديد مسلمانان با ثروت عظيم اقتصادي و موقعيت ژئوپولتيک مؤثر و تأمين‌کننده که در اختيار دارند، بايد بهتر از آنچه امروز شاهديم در جهان زندگي کنند و جايگاه شايسته‌تري در ميان ملل و مذاهب ديگر داشته باشند.

روحاني ادامه داد: آنچه که اسلام به ما مي‌آموزد و در آيات الهي و سنت پيامبر اسلام و خانواده مطهرشان و همچنين سخنان مندرج در کتاب‌هاي شيعه و سني آمده است اين واقعيت است که بايد منفعت و مصلحت جمع را اولويت قرار دهيم و به تمام مسلمانان از هرگوشه جهان اسلام به ديد تساوي نگاه کنيم و به دانش و علم اهميت دهيم و با اعمال خود موجبات دعوت همگاني به دين مبين اسلام را فراهم کنيم و براي برادري، تفاهم، همزيستي، تسامح و حل و فصل سريع اختلافات و مشکلات نهايت کوشش را به عمل آوريم.

وي گفت: به عنوان رييس‌جمهور ايران اعلام مي‌کنم که ما چنين رويکردي به جهان اسلام داريم و در تصميمات خود منافع سياسي و امنيتي همه کشورهاي اسلام به ويژه کشورهاي مسلمان همسايه را به صورت متقابل مدنظر داريم.

روحاني اضافه کرد: در نظام بين‌المللي کنوني، کشورها با تکيه بر بنيان‌هاي اقتصادي داخلي توانسته‌اند جايگاه خود را حتي در برابر قدرت‌هاي بزرگ ارتقاء بخشند. اکنون جهان اسلام محتاج به يک نظريه بزرگ تحول‌آفرين است که به وسيله اين نظريه جهان امروز بهتر شناخته شود و از ظرفيت‌هاي عظيم مسلمانان با مديريت کارآمد نهايت بهره‌برداري براي تثبيت جايگاه جهان اسلام به عمل آيد.

در شأن مسلمانان نيست که قدرت‌هاي ديگر مشکلات آنان را حل کنند

وي همچنين با اشاره به اينکه "در شأن مسلمانان نيست که قدرت‌هاي ديگر بخواهند مشکلات آنان را حل کنند يا اقدام به ميانجي‌گري کنند"، خاطرنشان کرد: فقدان وحدت و انسجام و دوري از آموزه‌هاي پيامبر(ص) چنين شرايطي را بوجود آورده است.

رئيس‌جمهور افزود: تفسير نادرست از اعتقاد به سرنوشت از قبل تعيين شده، فقدان حساسيت به روش‌هاي کار جمعي، توقف در مسائل ذهني، اجازه مداخلات قدرت‌هاي خارجي در برخي کشورها، بي‌تفاوتي در برابر تهاجمات مخرب فرهنگي، کاهش خودباوري و ضعف اساسي در ايمان به اراده و تصميم مجموعه‌اي از شرايط ناگوار را براي مسلمانان بوجود آورده است تا مسلمانان نتوانند با فکر و اهتمام و يکپارچگي مسائل خود را حل کنند.

نياز داريم شخصيت و اعتماد به نفس مسلمانان را ارتقا بخشيم

رئيس‌جمهور همچنين تصريح کرد: ما به شدت نياز داريم تا شخصيت و اعتماد به نفس مسلمانان را ارتقا بخشيم.

وي با بيان اين‌که ذهن قبيله‌اي، غير مبتکر و غير متحرک موجود در جوامع اسلامي که ما را از کار و تلاش و اهتمام دور نگه داشته است را بايد کنار بگذاريم گفت: تحول در جهان اسلام نيازمند تحول در فکر،‌ ذهنيت‌، انديشه،‌ رويکرد و گفتمان است تا جايگاه جمعي مسلمانان در نظم جهاني مشخص شود و مسلمانان از مبتکرترين،‌ کارآمدترين و مؤثرترين ملت‌ها و شهروندان جهان محسوب مي‌شوند.

بايد کارهاي بزرگ و جمعي انجام دهيم تا مسلمانان در مسير متفاوت‌تري قرار بگيرند

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود گفت: طبيعي است که ما بدون کار و تلاش و بدون فکر و انديشه و بدون توليد، اميد، انسجام و نظم نمي‌توانيم از ديگران سبقت بجوئيم. ما بايد با جرأت، جسارت، اعتماد به نفس و خودباوري کارهاي بزرگ و جمعي را انجام دهيم تا مسلمانان در مسير متفاوت‌تري قرار بگيرند.

وي با کليدي عنوان کردن اين مؤلفه‌ها، تاکيد کرد: ما مسلمانان بايد هرچه سريعتر از فاز امنيتي حاکم بر جوامع خود عبور کنيم و به فاز توسعه هدفمند، پيشرفت و توليد ثروت و قدرت در سطح جهان منتقل شويم.

خشونت و افراط به بهانه مبارزه با تروريسم، به اندازه تروريسم محکوم است

رئيس‌جمهور با بيان اينکه "کشتن انسان‌هاي بيگناه، اوج افراط و خشونت است"، گفت: تروريسم بلايي خشن، فراگير و فرامرزي است و در عين حال خشونت‌ها و افراطي‌گري‌ها که گاهي تحت عنوان مبارزه با تروريسم عليه مردم بيگناه صورت مي‌گيرد نيز به همان اندازه محکوم است.

وضع تحريم‌هاي غيرعادلانه، جلوه‌اي از خشونت است

روحاني با بيان اينکه "اعمال فشار و وضع تحريم‌هاي غيرعادلانه، جلوه ديگري از خشونت است"، اظهار کرد: اين حرکت‌ها ذاتاً ضد صلح و ضد حقوق بشري است که برخلاف تبليغات تحريم‌گران، دولت و دولتمردان را هدف قرار نمي‌دهد بلکه بيش از همه مردمان عادي را قرباني دعواهاي سياسي خود مي‌کند.

وي خاطرنشان کرد: با وجود هرگونه لفاظي و بازي با واژه‌ها، نتيجه تحريم‌ها همان آتش‌افروزي و جنگ‌طلبي و نابودي انسان‌هاست که اين آتش فقط دامن قربانيان تحريم را نمي‌گيرد بلکه به اقتصاد و زندگي مردم جوامع تحريم‌کننده نيز لطمه وارد مي‌کند.

روحاني خاطرنشان کرد:‌ اميدواريم گردهمايي رؤساي محترم بين‌المجالس اسلامي در تهران که با پانزدهمين سال تأسيس اين نهاد تقارن داشته است، به هدف بلند خويش در جهت همبستگي، اعتدال، عدالت و پيشرفت در پرتوي تبادل آرا و تصميم‌گيري در چارچوب مصوبات لازم دست يابد.

وي در پايان خطاب به حاضران، با بيان اينکه "جمهوري اسلامي ايران دست همدلي و همکاري شما مهمانان عزيز را به گرمي مي‌فشارد"، گفت: براي اتحاديه مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري‌هاي اسلامي از خداوند بزرگ توفيقات روز افزون را آرزو مي‌کنم.


 فتح: محمود عباس به قتل تهديد شد 

 
ايلنا: جنبش فتح با بيان اينکه رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين بارها به قتل، بازداشت و برکناري از رياست تشکيلات خودگردان فلسطين تهديد شده است از مردم فلسطين و کشورهاي عربي خواست از وي حمايت کنند.به گزارش خبرگزاري فلسطين پرس، جنبش فتح با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد که محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين بارها با تهديداتي چون قتل، بازداشت و برکناري توسط اسرائيل و آمريکا با هدف ترساندن وي و يافتن رهبر ديگري براي فتح مواجه شده است.

جنبش فتح از مردم فلسطين خواست تا از محمود عباس حمايت کنند و از ملت‌ها، دولت‌ها، احزاب و گروه‌هاي سياسي جهان عرب نيز خواست تا به مسئوليت‌هاي تاريخي خود در خصوص مساله فلسطين عمل کنند و جامعه جهاني را متقاعد کنند که به مساله فلسطين توجه کند.


 مقتدي صدر: دولت مالکي ديکتاتوري است 

 
ايسنا: مقتدي صدر در اولين اظهار نظر پس از کناره گيري از قدرت اعلام کرد: سياست در عراق به دري براي ظلم، نابودي، حق کشي و تکروي تبديل شده است.به گزارش شبکه الميادين، مقتدي صدر، رهبر جريان صدر در يک سخنراني که به طور مستقيم از برخي شبکه‌هاي عراقي پخش شد گفت: اگر نتوانم آنچه که در حال روي دادن است را تغيير دهم پس نمي‌خواهم با ظالمان بمانم.

وي با متهم کردن دولت نوري مالکي، نخست وزير عراق به ظلم و فساد ادامه داد: اوضاع عراق بحراني است و نياز به آزادي دارد اما دولت مانع آزادي بيان مي‌شود و دهان‌ها را مي‌بندد. مقتدي صدر همچنين نوري مالکي را شخصي ديکتاتور خوانده و وي را مسئول اوضاع امنيتي نابسامان در عراق دانست.


 شرمن: ايران به تعهداتش عمل کرده است 

 
مهر: سي .ان.ان گزارش داد که ايران در حال عقب راندن بخش هايي از برنامه هسته‌اي خود در ازاي لغو بخشي از تحريم ها تحت توافق موقتي ژنو است و به گفته وندي شرمن، تهران تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است.وندي شرمن، معاون وزير امور خارجه آمريکا و مذاکره کننده ارشد اين کشور در مذاکرات هسته اي با ايران در گفت وگو با شبکه خبري سي.ان.ان گفت: تاکنون همه، هم ايران و هم بقيه ما که تحريم هاي محدود و هدفمندي را لغو کرديم به تعهدات خود عمل کرده ايم.

شرمن گفت که مذاکرات وين "براساس آن گام اول پيش خواهد رفت، زيرا ما نمي خواهيم که اين تنها گام باشد." معاون وزير امور خارجه آمريکا گفت: ما با چشم هاي باز و کاملا هوشمندانه وارد اين مذاکرات شديم.

 


 آمريکا:
 تضميني براي موفقيت مذاکرات هسته اي با ايران وجود ندارد 

 آمريکا اعلام کرد مذاکرات ميان ايران و گروه 1+5 براي دست يابي به توافق دائمي درباره برنامه هسته‌اي تهران، طولاني، سخت و دشوار است و چيزي براي تضمين موفقيت آن وجود ندارد.به گزارش عصر ايران، رويترز مي نويسد: اين نظر را يک مقام مسؤول ارشد دولت آمريکا به شرط فاش نشدن نامش در آستانه نخستين مرحله از مذاکرات هسته اي ميان ايران و 1+5 در وين براي کسب توافق دائمي درباره برنامه هسته اي تهران مطرح کرد.

اين مقام ارشد دولت آمريکا به خبرنگاران در وين گفت: روزهاي آينده در اين هفته آغاز روند سخت و دشوار و طولاني مدت است.وي افزود: هنگامي که خطرات به اين شکل بالاست و شيطان هم در جزئيات نهفته است پس بايد تامل و درنگ کرد تا اعتماد جامعه بين الملل به کسب نتيجه جلب شود.او ادامه داد: در چنين وضعيتي، کسب نتيجه نمي‌تواند در يک روز يا هفته يا حتي يک ماه به دست آيد.اين مقام ارشد دولت آمريکا تاکيد کرد: واشنگتن خواهان طولاني تر شدن مذاکرات هسته اي با ايران به بيش از 6 ماه نيست. نيت ما اين است که از همين 6 ماه براي کسب توافق دائمي استفاده شود. چيزي براي تضمين موفقيت مذاکرات هسته اي در وين وجود ندارد. همانطور که باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا گفت و من با او موافق هستم احتمال به دست نيامدن توافق دائمي با احتمال کسب توافق هسته اي‌، برابري مي‌کند.

وي تاکيد کرد دولت آمريکا احتمالا آماده دست يابي به راه حل ميانه و وسط درباره بيشتر مسائل اختلاف برانگيزي است که در سه مرحله مذاکرات منتهي به توافق ژنو مطرح شده بودند.راکتور آب سنگين اراک يکي از اين مسائل اختلاف برانگيز ميان ايران و غرب است.

او درباره سخنان اخير علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران درباره امکان تغييرات در طراحي راکتور اراک براي کاهش نگراني هاي غرب گفت: ما خرسند هستيم که مي بينيم دکتر صالحي مي گويد که آنها آمادگي انجام مذاکرات براي تغييرات قابل اجرا را دارند.اين مقام ارشد دولتي آمريکا ادامه داد: معتقدم که در مقابل ما مرحله طولاني مدتي قرار دارد که بايد آن را در مذاکرات پشت سر بگذاريم اما معتقدم باب بررسي ايده ها و راه هاي رفع نگراني هاي ما بايد بازباشد.


 جان کري ايران و روسيه را به تضعيف مذاکرات صلح سوريه متهم کرد 

جان‌ کري روسيه و ايران را به تضعيف و مختل کردن مذاکرات صلح سوريه متهم کرد و مدعي شد که تهران و مسکو اين کار را با افزايش حمايت‌هاي نظامي و ارسال کمک به دولت دمشق انجام مي‌دهند.

به گزارش ايسنا، روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که مذاکرات ژنو درباره سوريه هيچ‌گونه پيشرفتي براي پايان دادن به درگيري‌هاي داخلي اين کشور به همراه نداشت و جان کري، وزير امور خارجه آمريکا تقصير آن را به گردن دولت سوريه انداخت.

کري در سفرش به آسيا و خاورميانه در جمع خبرنگاران در پايتخت اندونزي مدعي شد که گروه اپوزيسيون يک نقشه راه قابل قبول را براي پيشبرد مذاکرات و ايجاد يک دولت انتقالي ارائه کردند، ولي "دولت سوريه سنگ‌اندازي کرد. آنها هيچ کاري نکردند جز دو برابر کردن فشارها به مردم خودشان". کري افزود: کاملا مشخص است که بشار اسد همچنان در تلاش است پيروز اين ميدان شود، نه اينکه با حسن نيت به ميز مذاکرات بيايد.


 يک نکته از هزاران 

 رتبه بندي جايگاه ايران در ميزان تعداد مرگ ومير‌هاي حوادث رانندگي ديگر مهم نيست! خواه اولين كشور و يا پنجمين كشور در جهان باشيم. آنچه مهم و غير قابل گذشت است تلفات انساني است كه هر روز موجب سياه پوش شدن مردم كشورمان مي‌گردد.

يك روز لاستيك‌هاي چيني، يك روز نقص فني، يك روز اعتياد راننده‌ها، يك روز عدم ايمني جاده‌ها، يك روز... اما درتمامي اين روزها جان انسان‌هاي بي گناه به هدر مي‌رود و خانواده‌هاشان عزادار مي شوند.

از اينكه بازهم بخواهيم دنبال مقصر بگرديم خسته و نااميد شده‌ايم، اما لااقل مسولان خود را در مقابل اين حوادث پاسخگو ببينند.


 ميز خبر 

ظريف: آژانس بين المللي انرژي اتمي با عملکرد خود فضاي اعتماد ايجاد کند

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران گفت: آژانس بين المللي انرژي اتمي بايد به گونه اي عمل کند که فضاي اعتماد ايجاد شود تا در پرتو آن همکاري هاي طرفين تسهيل شود.

به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف در ديدار يوکيا آمانو مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در حاشيه مذاکرات هسته اي وين، قصد جمهوري اسلامي ايران مبني بر پيش بردن موضوعات هسته اي در چارچوب گفتگو با کشورهاي 1+5 و آژانس انرژي اتمي را مورد تاکيد قرار داد.

ظريف تاکيد کرد: با توجه به روندي که در گذشته وجود داشته آژانس بايد به نحوي عمل کند که فضاي اعتماد ايجاد شود تا در پرتو آن همکاريهاي طرفين تسهيل شود.براساس اين گزارش، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز در اين ديدار از اجراي شش گام اوليه اي که در نوامبر سال گذشته ميلادي بين ايران و آژانس توافق شد و گام اخيري که در گفت و گوي ايران و آژانس در فوريه سال جاري مورد توافق بود ابراز خرسندي کرد.

آمانو در اين ديدار مجموعه اقدامات انجام شده را گامي بسيار مهمي تلقي کرد.

سخنگوي اشتون: فضاي حاکم بر مذاکرات خوب بود

مايکل مان گفت که کسي انتظار رسيدن به نتيجه در اين دور از مذاکرات را ندارد.

به گزارش ايسنا، سخنگوي کاترين اشتون پس از مذاکرات ايران و 1+5 در جمع خبرنگاران حاضر شد، اما به عمده سوالات آنها با اين پاسخ که جزيياتي در دست ندارم پاسخ داد.

وي در عين حال فضاي حاکم بر مذاکرات را خوب و رو به جلو توصيف کرد.

آمريکا در حال بررسي ايجاد پرواز ممنوع در سوريه

با بالا گرفتن زمزمه ها مبني بر احتمال بازنگري آمريکا در گزينه هاي پيش روي خود در سوريه، روزنامه «وال استريت ژورنال» هم به نقل از مقامات آمريکايي اين موضوع را تائيد کرده و نوشته است واشنگتن در حال بررسي گزينه هايي چون اعلام منطقه پرواز ممنوع و افزايش حمايت هاي تسليحاتي و آموزشي از مخالفان سوري است.

به گزارش فارس به نوشته «وال استريت ژورنال»، آمريکا که از پيشرفت مذاکرات صلح سوريه در ژنو نااميد شده، اکنون مي خواهد «گزينه هاي نظامي، ديپلماتيک و اطلاعاتي را که پيش از اين کنار گذاشته شده بود» را با هدف افزايش فشار بر دولت سوريه و حامي اين کشور يعني روسيه، مورد بررسي قرار دهد.

يک مقام ارشد آمريکايي با اشاره به احتمال آغاز بررسي اين گزينه ها در کاخ سفيد از هفته آينده، مي گويد: «يک حس کلي وجود دارد که اکنون وقت آن است که نگاهي ديگر (به گزينه ها) داشته باشيم.»

يک روزنامه اردني مطرح کرد:

تصميم نهايي ايران براي حمايت از ادامه نخست‌وزيري نوري مالکي

يک روزنامه اردني نوشت: ايران به تازگي به گروه هاي سياسي عراق اطلاع داده است از ادامه نخست وزيري نوري مالکي براي دوره چهار ساله سوم حمايت مي کند.

به گزارش عصر ايران، روزنامه العرب اليوم چاپ امان اضافه کرد: ايران معتقد است نوري مالکي همچنان بايد در قدرت باقي بماند. او تاکنون دو دوره 4 ساله و در مجموع 8 سال را در کاخ نخست وزير عراق حضور داشت.

گفته مي شود دليل اصلي کناره گيري غيرمنتظره و ناگهاني مقتدي صدر روحاني شيعه عراقي و رهبر جريان صدر از سياست هم اطلاع او از تصميم ايران براي حمايت از دوره جديد نخست وزير نوري مالکي است.

مقتدي صدر يکي از مهمترين منتقدان عملکرد مالکي و سرسخت ترين مخالف تمديد دوره نخست وزيري وي بود. او بارها تلاش کرد با همراهي برخي احزاب شيعه و کردستان عراق، نوري مالکي را از نخست وزيري برکنار کند اما موفق به اين اقدام نشد.

روزنامه العرب اليوم به نقل از يکي از اعضاي ارشد حزب مجلس اعلاي اسلامي عراق نزديک به تهران نوشت: ايران به صراحت وارد اين موضوع شد و تصميم قطعي و نهايي خود را در حمايت از ادامه دوره نخست وزيري مالکي براي سومين دوره اتخاذ کرد.


 ميز خبر 

درخواست لبنان از امير کويت براي ميانجيگري ميان تهران - رياض

رييس پارلمان لبنان از درخواستش از امير کويت براي ميانجيگري ميان ايران و عربستان خبر داد. به گزارش ايسنا نبيه بري در گفت‌وگو با تلويزيون الراي کويت گفت که از شيخ صباح الاحمد، امير کويت خواسته است تا به ميانجيگري ميان ايران و عربستان بپردازد.

وي تاکيد کرد که امروز جهان عرب نيازمند حمايت سياسي است.رييس پارلمان لبنان هم‌چنين امير کويت را "داناي واقعي عرب" در اين مساله خواند. وي هم‌چنين با تاکيد بر اينکه هدف بزرگ در مساله نزديکي ايران و کشورهاي حوزه خليج (فارس) و نزديکي ميان ايران و عربستان، منافع لبنان، منافع سوريه و بزرگتر از آن منافع اسلام است.

بري گفت که مساله نزديکي روابط ايران و عربستان هم موجب تسهيل امور مي‌شود و اين امر مستقيما بر مسايل مورد التهاب به ويژه در سوريه و لبنان تاثير خواهد داشت.

کمک‌هاي "سرنوشت‌ساز" عربستان در راه سوريه

رئيس ائتلاف مخالفان سوريه با سفر به استان ادلب به شبه نظاميان وعده داد که کمک‌هاي استراتژيک نظامي عربستان براي مخالفان در راه است و احتمالا معادلات نظامي در سوريه را تغيير مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، روزنامه "الجمهورية" به نقل از يک منبع نزديک به ائتلاف مخالفان سوريه اعلام کرد، احمد الجربا، رئيس ائتلاف مخالفان سوريه هنگام بازديد از مناطق شاهد درگيري در استان ادلب به شبه نظاميان مسلح وعده داد: کمک‌هاي استراتژيک نظامي عربستان در راه است و احتمالا معادلات نظامي و توازن قوا در ميدان‌هاي نبرد را تغيير مي‌دهد.

الجربا همچنين گفت: ما به هيچ راه‌حل سياسي راضي نمي‌شويم که بر اساس آن بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه بخشي از آينده کشور باشد. انسان‌هاي "جنايت‌کار" در سوريه آزاد که ما براي ساخت آن تلاش مي‌کنيم، هيچ جائي نخواهند داشت.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت پنجاه و پنج:

6- اداره امور اداري و مالي

رياست دانشگاه عهده دار انتصاب مديرکل اداره امور اداري ومالي مي باشد. مديرکل امور اداري ومالي که تحت نظارت مستقيم رياست دانشگاه انجام وظيفه مي نمايد مي بايست توانايي بسيار زيادي در حوزه انجام امور اداري و حسابداري داشته باشد.

- مدير امور اداري ومالي دانشگاه ازبين ديگر مسئوليت هاي موضوعه، مسئوليت حسابداري، پيشنهاد و پيگيري بودجه بندي، حفظ ونگهداري تجهيزات و رتق وفتق امور کارکنان را نيز برعهده دارد.

- مديرامور اداري ومالي در خصوص اين مورد در قبال رياست دانشگاه پاسخگو بوده ومي بايست پيشنهادات و توصيه هاي مربوطه رادراين ارتباط به رياست دانشگاه ارائه نمايد.

اداره امور اداري ومالي از واحدهاي ذيل تشکيل مي گردد:

- واحد امور کارکنان

- واحد بودجه بندي وحسابداري

- واحد فن آوري

- واحد آمار وداده ها

- واحد بايگاني و مستند سازي

- واحد آموزشي وارتقاء

- واحد ترجمه و واحد امور حقوقي.

اداره ارتباطات و توسعه دانشگاه

اداره ارتباطات وتوسعه دانشگاه مسئول نظارت بر ارتقاء هماهنگي بين دانشگاه مجازي وديگر دانشگاه هاي مورد قرارداد مي باشد و هدف اصلي از ايجاد آن تبادل متخصصين علمي و آثار پژوهشي ونيز به مشارکت گذاردن دستاوردهاي دانشگاه مي باشد.

- اداره ارتباطات وتوسعه دانشگاه همچنين مسئول ابداع چارچوبي براي مبادله دوره ها ومستندات لازمه با در نظر گرفتن حوزه تخصص آموزش از راه دور که مستلزم تکثر وتنوع مي باشد، ونيز مسئول انتقال کل واحدهاي سخنراني (آموزشي) ازيک مؤسسه دانشگاه به مؤسسات ديگر مي باشد.

- ابداع برنامه جهت بهره گيري از توانايي هاي لازم با اتخاذ مؤثرترين روش ها دربين دانشگاه هاي طرف قرارداد با دانشگاه مجازي اسلامي.

- ارتقاء طرح ها به منظور شبکه اي کردن مؤسسات دانشگاهي با گرايش هاي تکميلي و توانايي محور.


 عراقچي:
 نمي‌خواهيم وارد مذاکرات طولاني شويم 

معاون وزير خارجه ايران گفت: مذاکرات ايران و 1+5 در وين شروع خوبي داشت.به گزارش ايسنا، سيد عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه کشور و عضو تيم مذاکره کننده هسته‌اي در جمع خبرنگاران گفت: نشست صبح سه‌شنبه با 1+5 برگزار شد که کم‌تر از يک ساعت طول کشيد و ما کار طولاني در پيش داريم اما شروع خوبي داشتيم.

وي خاطرنشان کرد: دور جديد مذاکرات با هدف رسيدن به راه‌حل جامع و نهايي درباره موضوع هسته‌اي است و اين کار بزرگي است و مذاکرات طولاني در پيش‌رو خواهد بود.

ملاک مذاکرات توافق ژنو و برنامه اقدام مشترک است

وي با اشاره به ملاقات‌هاي دو جانبه هيات ايراني و ملاقات‌هايي که با ديگر کشورهاي عضو گروه 1+5 خواهد بود اظهار کرد که در اين ملاقات‌ها ظريف بر اراده ايران براي به نتيجه رسيدن مذاکرات در فضاي حسن نيت تاکيد دارد و انتظار داريم طرف مقابل هم با اراده سياسي وارد شود و ملاک مذاکرات توافق ژنو و برنامه اقدام مشترک است و هيچ موضوعي خارج از آن نمي‌تواند در دستور کار مذاکرات باشد.

اشتون هم به نمايندگي از شش کشور عزم و اراده آن‌ها براي ادامه مذاکرات در فضاي حسن نيت را اعلام کرد اما ما منتظريم اين اراده را در عمل مشاهده کنيم.

مذاکرات در سطح کارشناسي ادامه خواهد يافت

عراقچي گفت که مذاکرات در سطح کارشناسي ادامه خواهد يافت.او خاطرنشان کرد: دو طرف موضوعات مورد نظر خود را در اين مذاکرات مطرح مي‌کنند و بعد سعي مي‌کنيم جمع‌بندي کنيم تا به يک دستور کار واحد مورد توافق دو طرف برسيم.

اميدواريم نظرات‌ 1+5 را در مذاکرات به طور دقيق بشنويم

معاون وزير خارجه در پاسخ به اين پرسش که ايران تاکنون دستور کار پيشنهادي خود را ارايه کرده است؟ گفت: طبعا ايران نقطه نظرات و پيشنهاداتي دارد و انتظار داريم در بحث رفع تحريم‌ها و همکاري‌هايي که در توافق ژنو بر روي آن‌ها تفاهم کرديم به عنوان دستور کار مذاکرات قرار گيرند. 1+5 نيز در حوزه هسته‌اي نظراتي دارند که ما صحبت آن‌ها را هم مي‌شنويم. ما به اظهارات پراکنده که قبل از مذاکرات گفته شده و برخي از آن‌ها براي خوراک داخلي است توجه نمي‌کنيم و اميدواريم نقطه نظرات‌شان را در مذاکرات به طور دقيق بشنويم. وي تاکيد کرد: آن‌چه به عنوان برچيده شدن برنامه و تاسيسات هسته‌اي ايران اعلام شده است از نظر ما در دستور کار نيست.

توقف در برنامه هسته‌اي ايران اتفاق نمي‌افتد

او در پاسخ به اين پرسش که در مذاکرات نسبت به اظهارات اخير رهبري صحبت شد؟ گفت: ما همواره خوشبين نبودن خود به آمريکايي‌ها را مدنظر داريم و در اين مسير احتياط‌هاي لازم را خواهيم داشت. ممکن است هر يک از کشورهاي منافع خود را در مذاکرات داشته باشند اما مهم اين است که در نتيجه به کجا مي‌رسيم. در عين حال توقف در برنامه هسته‌اي ايران نه اتفاق افتاده و نه در آينده اتفاق مي‌افتد.

معاون وزير خارجه ايران تاکيد کرد که بر اساس توافق ژنو مذاکرات گام نهايي بيش‌تر از يک سال نخواهد بود و ما نمي‌خواهيم وارد مذاکرات طولاني شويم و فکر مي‌کنيم اگر حسن نيت در طرف مقابل باشد در کم‌تر از شش ماه مي‌شود به نتيجه رسيد و اميدواريم در عمل هم اين اتفاق بيفتد.

اطمينان مي‌دهيم برنامه هسته‌اي ايران به سمت اهداف غيرصلح‌آميز حرکت نکند

وي در پاسخ به اين پرسش که اگر هدف آن‌ها از اطمينان پيدا کردن محدود کردن کامل برنامه هسته‌اي ايران باشد ارزيابي‌تان چيست؟ اظهار کرد: ما از اين مرحله که آن‌ها مي‌گفتند "وقتي مطمئن مي‌شويم که برنامه هسته‌اي ايران جمع شود يا هيچ چيز وجود نداشته باشد" عبور کرده‌ايم و در اظهارات آن‌ها بود که اگر مي‌توانستند اين کار را مي‌کردند اما برنامه هسته‌اي ايران صلح‌آميز است و باقي مي‌ماند و در قبال انتظار آن‌ها براي اين‌که برنامه‌مان به سمت اهداف غيرصلح‌آميز حرکت نکند آماده‌ايم که اطمينان دهيم.

درباره پروتکل الحاقي در گام نهايي در جاي خود مذاکره مي‌کنيم

او در پاسخ به اين پرسش که ممکن است بيش‌تر از توافق ژنو محدوديت‌ها در حوزه غني‌سازي و بازرسي‌ها را بپذيريم؟ گفت: در توافق ژنو روشن شده در گام نهايي غني‌سازي ايران با محدوديت‌هايي ادامه پيدا مي‌کند. اين محدوديت‌ها موضوع مذاکرات گام نهايي است و تاکيد شده است اقدامات اطمينان بخش و شفاف‌ساز مثل پروتکل الحاقي در گام نهايي است که درباره آن هم در جاي خود مذاکره مي‌کنيم.


 عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي:
 دارايي زنجاني کفاف بدهي‌هايش را نمي‌دهد 

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: دارايي‌ داخلي زنجاني شايد به هزار ميليارد تومان هم نرسد که اين رقم کفاف بدهي 9 هزار ميليارد توماني وي را نمي دهد.عزت اله يوسفيان در گفت و گو با خانه ملت، گفت: تيم‌هاي کارشناسي از وزارت نفت و بانک مرکزي مرتب در خصوص اين پرونده به دستگاه قضايي گزارش مي‌دهند.

اين عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي ضمن اعلام اين خبرکه دارايي‌هاي زنجاني در داخل کشور توقيف شده است گفت: رقم دارايي‌هاي زنجاني در داخل کشور پاسخگوي بدهي‌هايش نيست.يوسفيان ملا با بيان اينکه کل دارايي‌هاي داخلي زنجاني شايد به هزار ميليارد تومان هم نرسد و اين رقم نمي تواند کفاف بدهي 9 هزار ميليارد توماني وي را بدهد بر همين اساس بايد دارايي‌هاي خارج از کشور وي مورد ارزيابي قرار گيرد. وي همچنين براينکه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي و دستگاه قضايي به دنبال دريافت بدهي زنجاني از طريق دارايي‌هاي خارج از کشورش هستند تاکيد کرد.

نماينده مردم آمل و لاريجان در مجلس افزود: براي انتقال دارايي هاي خارجي بابک زنجاني بايد وزارت امور خارجه همکاري لازم را با دستگاه قضايي انجام دهد چراکه نفوذ اين وزارت خانه از طريق رايزن و سفرا و ... در کشورهاي خارجي بسيار بالاست و نيازمند همکاري وي هستيم.


 اتوبوس‌ها و جاده‌ها قاتل مردم؛
 26 كشته و زخمي در پي سقوط اتوبوس به دره پلور 

رئيس اتحاديه تعاوني‌هاي مسافربري با اشاره به آخرين جزئيات سانحه سقوط اتوبوس به دره گفت: اتوبوس متعلق به يک شرکت تعاوني در شهرستان گرگان بوده است.احمدرضا عامري در گفتگو با مهر در خصوص سانحه سقوط اتوبوس به دره اظهار داشت: اين اتوبوس ولوو از سمت گرگان به تهران حرکت مي کرده است که در منطقه پلور از دره به پايين پرت مي شود.

وي با اشاره به تعداد 20 كشته و 6 مصدوم در اين سانحه، بيان کرد: اتوبوس از مسير اصلي خود منحرف شده و پس از برخورد با گاردريل کنار جاده به داخل دره سقوط کرده است اما علت حادثه از سوي پليس راه در حال بررسي است.

رئيس اتحاديه تعاوني هاي مسافربري با بيان اينکه اتوبوس مربوط به شرکت‌هاي تعاوني تهران نبوده است، گفت: اين اتوبوس متعلق به يکي از شرکت‌هاي تعاوني گنبد بوده است.براساس اين گزارش، شنيده هاي مهر حاکي از اين است که راننده و کمک راننده در اين حادثه مدعي شده اند که يک خاور از روبرو به سمت آنها مي آمده که براي جلوگيري از تصادف، انحراف به چپ داشته و به دليل برخورد با گاردريل به دره سقوط کرده است.


 سرمقاله 

 چارچوب مذاكرات را بهم نزنيد!

حميدرضا عسگري

مذاكرات هسته‌اي ايران وارد اولين گام در مرحله توافق نهايي شده كه حساس ترين مذاكرات ديپلماتيك براي ما و جهان تلقي مي‌گردد. يك ماه از توافق اوليه ايران و 1+5 مي گذرد و مقامات غربي و آژانس بر اجراي كامل تعهدات ايران اقرار داشته‌اند. هرچند كه آمريكا دراين فاصله به ادامه كارشكني‌هاي خود در تحريم برخي افراد و شركت‌هاي ايراني مبادرت ورزيد، اما ايران بر تعهدات خود و قراري كه گذاشته پايبند بوده است.

اما اين نقض عهد ازسوي غرب و پايبندي ايران به مفاد توافق ژنو، دستمايه‌اي براي برخي گروه‌هاي داخلي شده تا بيش از پيش بر نحوه مذاكرات و عملكرد تيم مذاكره كننده بتازند. اين اعتراضات برخلاف آنچه كه مقامات عالي رتبه ايران درحمايت از عملكرد وزارت خارجه عنوان كرده‌اند، ادامه دارد. گله گذاري‌هايي كه نمونه عيني آن را در جامعه آمريكا نيز شاهديم. برخي در داخل ايران معتقدند كه ما به ازاي چند ميليارد دلار خود را در مقابل غرب خلع امتياز كرده‌ايم، در آمريكا نيز گروهي معتقدند غرب بدون هيچ گونه دستاوردي ايران را از انزواي تحريم‌ها خارج ساخته و جاني دوباره بخشيده است!.

اما نكته بسيار مهم ديگر پرداختن بر شانتاژهاي تبليغاتي غرب از سوي برخي افراد در داخل مي‌باشد. درچند وقت اخير برخي مقامات آمريكايي درمورد مسائلي چون حقوق بشر و فعاليت‌هاي موشكي ايران مطالبي را مطرح كردند و متاسفانه اين موارد به عنوان خوراك براي گروه‌هاي داخل ايران مورد استفاده قرار گرفت. به طوري كه ادعاهايي همچون برملا شدن بخش‌هاي محرمانه توافق ژنو و خودباختگي مذاكره كنندگان نسبت به منافع ملي، مطرح گرديد.

اين درحالي است كه بارها از سوي تيم مذاكره كننده تاكيد شده كه چارچوب مذاكرات با غرب صرفاً برسر مسئله هسته‌اي بوده و اين در دستور كار توافقات اوليه معاهده ژنو مطرح شده و مسائلي همچون فعاليت‌هاي نظامي و حقوق بشر مورد بحث نيست. ازسوي ديگر بايد به اين نكته اشاره كنيم كه مذاكرات از سوي طرف ايراني صرفاً برپايه منطق و منافع ملي صورت خواهد گرفت، درغيراين صورت هرگونه توافقي از سوي ملت و رهبرايران پذيرفته نخواهد بود. اينجاست كه چرايي هزينه آفريني‌ها از سوي برخي افراد نامرتبط با مسئله هسته‌اي مطرح مي‌گردد؟!.

امري بديهي است كه مذاكرات هسته‌اي كشورمان داراي خط قرمزهايي مي‌باشد كه مستقيماً با منافع ملي درارتباط است و نمي‌توان ازآنها چشم پوشيد. اما فرض محال كه محال نيست؛ اگر احياناً در روند مذاكرات طرف غربي كارشكني‌ و مسير اصلي مذاكرات را تغييرداد، ايران چيزي از دست نمي‌دهد و مي‌تواند فوراً به مسير قبلي بازگردد. تاسيسات هسته‌اي ايران برسرجايش باقي است، آبشارهاي سانتريفيوژ جمع نمي‌شوند، راكتورهاي آب سنگين و سبك تا ابد تعليق نخواهند شد و به طور كلي اساس تلاش ايران بر اين است كه تمام اين فعاليت‌ها بدون دغدغه و اشكال تراشي پيگيري و ابهام زدايي شود.

درست است كه غرب همواره زياده خواهي كرده و ما را از حق طبيعي و مسلم خود بازمي‌دارند، درست است كه پول‌هاي خود ما را به ما هديه مي‌دهند و منافع خود را بر حقوق ما ارجح مي‌دانند، اما اين را مورد توجه قرار دهيم كه غرب با تمام اين كارشكني‌ها نمي تواند براي ما تصميم بگيرد! پس نگراني‌ها از بابت چيست؟!

اگر ايران درمقابل نقض عهد‌هاي غرب در توافق ژنو سعه صدر نشان داده، به اين علت است كه ما اصل را برحسن نيت در مذاكرات گذاشته‌ايم و اين دليلي برضعف رويكرد ما در مواجه با غرب نيست. نكته ديگر اينكه درحال حاضر خواسته يا ناخواسته ما در وضعيت اقتصادي مناسبي قرار نداريم و اين براي ما بسيار مهم است كه بتوانيم مذاكرات به سرانجام برسانيم و بر ديوار تحريم‌ها و فشارها ترك ايجاد كنيم. پس بايد با تومأنينه بيشتري روند مذاكرات را برپايه عقل و منطق پيش ببريم.

تمام مباحث ياد شده خطاب به كساني است كه دايه مهربان تر از مادر هستند و خود را مدافع اصلي حقوق به اصطلاح برباد رفته ملت مي‌دانند. اين افراد توجه كنند كه سياست جمهوري اسلامي برمحور شخص و گروه خاصي قرار ندارد، لذا هرجا كه منافع ملت به خطر بيفتد اين پتانسيل و درايت درنظام وجود دارد كه مانع از تضييع منافع ملي گردد. پس بيهوده چارچوب مذاكرات را برهم نزنيد و اميد مردم را نسبت به آينده كشور خدشه دار نكنيد.


 آغاز مذاکرات ايران و 1+5 در وين‎ 


 سقوط مرگبار اتوبوس در جاده هراز 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته