جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4649


ساخت نانوجاذبي با قابليت جذب گزينشي مهم‌ترين عنصر بدن در کشور


مقاوم ترين محصول در برابر آفت بادزدگي


سختي آب موجب بيماري‌هاي قلبي عروقي و كليوي مي‌شود


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 ساخت نانوجاذبي با قابليت جذب گزينشي مهم‌ترين عنصر بدن در کشور 

 
محققان دانشگاه يزد، جاذبي پليمري با اندازه حفرات نانومتري ساختند که در جذب عنصر «روي» بسيار کارآمد است.به گزارش سرويس علمي ايسنا، اين جاذب که زيست سازگار بوده و داراي خواصي نظير گزينش‌پذيري بالا، تکرارپذيري و هزينه توليد پايين است، در صنايعي که توليد کننده پساب‌هايي حاوي يون «روي» هستند و نيز در تهيه حسگرهاي حساس و غشاها قابليت کاربرد دارد.

به نوشته سايت نانو، «روي» يکي از مهم‌ترين عناصر دخيل در متابوليسم بدن انسان است. اين عنصر همچنين در بسياري از مواد غذايي از جمله آجيل، حبوبات و غلات موجود است. عنصر «روي» با شرکت در فرايندهاي بيوشيميايي، آماده‌سازي مواد ژنتيکي را برعهده دارد. بنابراين کمبود آن يک مشکل تغذيه‌اي بسيار مهم است.

با اين حال، مقدار بيش از حد «روي» مي‌تواند آسيب‌هاي مختلفي در بدن انسان، از جمله تغيير در پاسخ ايمني، کاهش وزن و رشد کم را سبب شود. بنابراين، تعيين مقدار موثر «روي» در نمونه‌هاي آب و مواد غذايي امري ضروري است.

استخراج فاز جامد (SPE) يکي از مهم‌ترين و پرکاربردترين روش‌هاي مورد استفاده در تعيين اين عنصر بويژه در ماتريس‌هاي پيچيده است. با اين حال، سادگي عمليات و انعطاف پذيري شرايط کار در اين روش وابسته به انتخاب مواد جاذب مناسب است. از ميان مواد جاذب مختلف، جاذب‌هاي پليمري بعنوان جاذب گزينشي يون‌هاي فلزي، توجه زيادي را به خود جلب کرده است.

با توجه به محدوديت گزارش‌هاي موجود در زمينه عملکرد اين پليمرها در جذب «روي»، پژوهشگران در اين طرح به دنبال تهيه جاذبي پليمري با ويژگي وجود حفره‌هايي با ابعاد نانو بودند که در ماتريس‌هاي مختلف مايع قادر به جذب گزينشي يون‌هاي «روي»باشد.

فريد شاکريان، دانشجوي دکتري شيمي دانشگاه يزد و محقق طرح در اين باره اظهار کرد: براي دستيابي به اين هدف، در ابتدا با استفاده از ليگاند هيدروکسي کنولين (اکسين) جاذب مناسب جداسازي و پيش تغليظ عنصر «روي» در ماتريس‌هاي مختلف تهيه شد. جهت تعيين اندازه حفره‌هاي ايجاد شده در اين پليمر از آناليزهاي SEM و‌ FTIR استفاده شد. در ادامه عوامل مؤثر بر استخراج و جداسازي «روي» با استفاده از نرم افزار MultiSimplex و روش تک متغيره، بهينه شد.

وي افزود: در نهايت و با استفاده از شرايط بهينه، مقادير «روي» در نمونه‌هاي مختلف از جمله آب لوله کشي، آب چاه، آب باران، آب رودخانه (گرفته شده از رود زاينده رود و کارون) مورد بررسي قرار گرفت، نمونه آب دريا (خليج فارس) و غلات (گندم، برنج، دانه هندوانه، نخود، لوبيا قرمز و لوبيا) نيز از ديگر موارد اندازه‌گيري بود.

محقق طرح تصريح کرد: دقت روش با آزمايش‌هاي بازيابي شده از نمونه‌هاي مشخصي با مقدار شناخته شده از «روي» و مقايسه نتايج حاصل با داده‌هاي به دست آمده با کوره گرافيتي طيف سنجي جذب اتمي (GFAAS) مقايسه شد. بر اساس نتايج حاصل از اين بخش اين روش قابل اعتماد و کارآمد بود.

شاکريان خاطرنشان کرد: در جاذب‌هاي حفره‌دار هرچه حفره‌ها داراي ابعاد کوچکتري باشند، سطح مقطع جاذب که در تماس با نمونه است، بيشتر شده، ظرفيت آن بالاتر رفته و سينتيک جذب و واجذب سريع‌تر مي‌شود. در صورتي‌که در فرايند سنتز، جاذبي با اندازه حفره نانومتري توليد شود، خواص ذکر شده بهبود چشمگيري پيدا مي‌کند.

وي تاکيد کرد: در اين پژوهش ما توانستيم با توليد جاذب پليمري يون «روي» داراي نانوحفره به ويژگي‌هاي ذکر شده دست يابيم که نسبت به جاذب‌هاي متداول عملکرد مطلوبتري داشت.

وي همچنين در تشريح خصوصيات برتر اين جاذب گفت: پايداري حرارتي و شيميايي، پايداري مکانيکي، سينتيک سريع جذب و واجذبي، گزينش‌پذيري بالا، تکرارپذيري، ظرفيت جذب بالا، سازگاري با محيط زيست و قيمت مناسب از جمله خواص مهمي است که در سنتز اين جاذب به آن توجه شده است و نسبت به جاذب‌هاي قبلي استفاده شده براي استخراج فاز جامد روي اين خواص بهبود داده شده‌اند.

دانشجوي دکتري شيمي دانشگاه يزد گفت: با توجه به استفاده زياد از روش استخراج فاز جامد و با تکيه بر ويژگي‌هاي برشمرده شده در بالا، درصورت استفاده از اين جاذب مشکلات مرتبط با جاذب‌هاي متداول مورد استفاده در جذب يون‌هاي فلزي نظير گزينش‌پذيري، بازيابي و پايداري در محيط‌هاي شيميايي با غلظت بالا کاهش خواهد يافت.

اين محققان در ادامه اين طرح، به سنتز جاذب‌هاي پليمري ديگر و بررسي عملکرد آن‌ها در جذب يون‌هاي فلزي ديگر که مطالعات کمي در مورد آن‌ها وجود دارد، پرداخته‌اند.نتايج اين کار تحقيقاتي که حاصل همکاري فريد شاکريان، دکتر شايسته دادفرنيا و دکتر علي محمد حاجي شباني از اعضاي هيأت علمي دانشگاه يزد است، در مجله Food Chemistry به چاپ رسيده است.


 مقاوم ترين محصول در برابر آفت بادزدگي 

 دانشمندان انگليسي سيب زميني تراريخته‌اي توليد کرده‌اند که در برابر بزرگ‌ترين خطر و بيماري سبزيجات مقاوم است.به گزارش خبرگزاري مهر، آزمايش سه ساله اين سيب‌زميني تراريخته نشان مي‌دهد که اين محصول در برابر "بادزدگي" مقاوم است و با وجود اين آفت مي‌تواند رشد کند. اين بيماري که طي چندين نسل، کشاورزان را درگير کرده است، موجب قطحي سيب زميني در ايرلند در سال هاي 1840 ميلادي شد.

پيش از کشت تجاري اين محصول تراريخته، اتحاديه اروپا بايد آن را به تاييد و تصويب برساند.سيب زميني‌ها بويژه به بادزدگي که يک بيماري قارچي است آسيب پذير هستند. اين بيماري در شرايط مرطوب و اغلب در فصل رشد در اروپا بروز مي‌کند. اين عفونت به سرعت رشد مي‌کند و تاثير نابود کننده‌اي بر روي محصول مي‌گذارد؛ همين امر موجب شده تا اين بيماري هر ساله خطر شماره يک شش ميليون تن محصول سيب‌زميني در انگليس باشد.

کشاورزان بايد به طور مداوم مراقب محصول باشند و در هر فصل 15 بار سيب‌زميني‌ها را در برابر اين بيماري آفت کشي کنند.دانشمندان در مرکز جان اينز و آزمايشگاه سينزبري کمبريج انگليس توليد سيب زميني تراريخته را از سال 2010 به عنوان بخشي از بررسي‌هاي اتحاديه اروپا بر روي قابليت‌هاي زيست فناوري براي حفاظت از اين محصول، آغاز کردند.

آنها ژن نوعي سيب زميني وحشي آمريکاي جنوبي را به سيب زميني دزيره افزودند که به اين گياه کمک مي‌کند توان دفاعي طبيعي خود را براي مبارزه با بادزدگي افزايش دهند.اين دانشمندان مي‌گويند استفاده از اين روش براي افزودن ژن‌هاي اضافي در توليد محصولي که در برابر بادزدگي مقاوم باشد ضروري است.آنها بر اين باورند که کنترل بيماري با ژنتيک بهتر از استفاده از محصولات شيميايي است.در سال 2012 يعني سومين سال آزمايش اين محصول، تمامي سيب زميني هاي غير تراريخت مورد بررسي در ماه اوت به بادزدگي مبتلا شدند در حالي که سيب زميني تراريخته و دست ورزي شده تا پايان اين آزمايش کاملا مقاوم ماندند.محققان مي‌گويند از آنجا که سيب‌زميني با استفاده از غده رشد مي‌کند و کشت آن نيازي به دانه ندارد، اين محصول استريل محسوب شده و از اين رو خطر نشت مواد تراريخت به محيط وجود ندارد.

يک مساله ديگر که دانشمندان نتوانسته اند در مورد آن اظهار نظر کنند طعم سيب زميني است. چرا که از چشيدن اين محصول منع شده اند. با اين حال فکر نمي‌کنند هيچ سازوکاري وجود داشته باشد که اين ژنهاي جديد بتوانند طعم را تحت تاثير قرار دهند.

با توجه به سازگاري بسيار زياد قارچ بادزدگي، دانش پژوهان آزمايشگاه سينزبري مشتاق بودند ژنهاي مقاوم‌تري بيابند و آن را به گياه بيافزايند. از اين رو احتمال ابتلاي سيب‌زميني به بادزدگي بسيار کاهش مي يابد. با اين حال ممکن است کشت سيب زميني تراريخته گران تر تمام شود.محققان مي گويند اين نوع محصول احتمالا طي دو سال آينده به بازارهاي آمريکا عرضه شود و اگر اروپا اجازه کشت اين محصولات تراريخته را صادر کند، خوش‌بينانه پيش‌بيني مي‌شود که طي 8 تا 10 سال ديگر شاهد فروش محصولات دست‌ورزي‌شده در بازارهاي اروپا باشيم.تاکنون فقط 600 گياه سيب زميني تراريخت رشد داده شده است اما دانشمندان 40 هزار پوند را براي مراقبت از آنها طي سه سال اين آزمايش هزينه کرده اند.

نتايج اين تحقيقالت در نشريه Philosophical Transactions of the Royal Society B منتشر شده است.


 سختي آب موجب بيماري‌هاي قلبي عروقي و كليوي مي‌شود 

 به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، فردين مهرابيان بعد از ظهر امروز در سي‌ودومين گردهمايي و نخستين کنگره بين‌المللي تخصصي علوم زمين در محل تالار حکمت دانشگاه گيلان اظهار کرد: زمين‌شناسي پزشکي يکي از موضوع‌هاي بسيار مهم و اساسي محسوب مي‌شود. وي به کاربردهاي علم زمين‌شناسي و سلامت انسان‌ها اشاره کرد و افزود: علم زمين‌شناسي پزشکي به عوامل زيست‌محيطي و پراکندگي بيماري‌ها مي‌پردازد. مهرابيان زمين‌شناسي را علم بين رشته‌اي دانست و بيان کرد: علم زمين‌شناسي بررسي تاثير سلامتي انسان‌ها، حيوانات و گياهان را به عهده دارد.

رئيس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي گيلان با بيان اينکه علم زمين‌شناسي به‌تازگي مورد توجه انديشمندان و مجامع علمي قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: علم زمين‌شناسي از پيشينه دو هزار ساله برخوردار است.

وي به آلودگي‌هاي زيست‌محيطي با منشاء طبيعي يا انساني اشاره کرد و گفت: عناصر فلزي سنگين و آب شرب و همچنين برخي فعل و انفعال‌هاي فيزيکي و شيميايي در کاني‌ها، هوازدگي و فرسايش مي‌تواند از مهم‌ترين تهديدهاي حيات و سلامت انسان باشد.

مهرابيان بعضي از بيماري‌هاي جهاني را مربوط به زمين‌شناسي پزشکي دانست و يادآور شد: بيماري «گواتر» به دليل کمبود يد در انسان بروز مي‌کند.رئيس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي گيلان بيماري‌هاي قلبي عروقي را متاثر از سختي آب و محيط‌هاي جغرافيايي عنوان کرد و افزود: بسياري از سنگ‌ها داراي مقدار بالاي اورانيوم هستند ضمن اينکه بعضي از گرانيت‌ها مي‌تواند براي سلامت انسان هنگام تنفس يا بلع مقادير غير عادي گاز راديو اکتيو ايجاد خطر کنند.

وي نوشيدن آب داراي «رادون» را خطر قابل توجهي براي انسان‌ها دانست و اظهار کرد: ميزان «رادون» در آب به شرايط جغرافيايي محلي بستگي دارد.مهرابيان با اشاره به وجود سنگ‌هاي داراي «آرسنيک»، تصريح کرد: «آرسنيک» در لايه‌هاي زمين موجب آلودگي معادن مي‌شود.

رئيس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي گيلان حد مجاز «آرسنيک» طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت را دوصدم ميلي‌گرم خواند و بيان کرد: بيماري‌هاي قلبي عروقي، اسهال، کم خوني، کاهش گلبول‌هاي سفيد و ايجاد ضعف در مغز استخوان از جمله اثرات «آرسنيک» است.وي با بيان اينکه کمبود «سلنيوم» در محيط سلامت انسان را تهديد مي‌کند، خاطرنشان کرد: ضعف بدن در برابر بعضي از سرطان‌ها و امراض قلبي به دليل کمبود «سلنيوم» است.

مهرابيان افزايش بيش از حد «سلنيوم» در بدن را سبب تهوع، امراض کبدي، کليوي، پوسيدگي دندان‌ها، سردرد و فشار خون بالا برشمرد.رئيس دانشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکي گيلان با اشاره به رابطه مستقيم سختي آب و بهداشت انسان، اظهار کرد: سختي آب در بيماري‌هاي قلبي و عروقي تاثيرگذار است و موجب سکته و مرگ‌ومير انسان‌ها مي‌شود.

وي شيوع امراض کليوي و مثانه را به دليل بالا بودن سختي آب در بسياري از مناطق عنوان کرد.به گزارش فارس، سي‌ودومين گردهمايي و نخستين کنگره بين‌المللي تخصصي علوم زمين با حضور کارشناسان علوم زمين‌شناسي از کشورهاي ايران، اوکراين، دانمارک، پاکستان و تاجيکستان به مدت سه روز در دانشگاه گيلان در حال برگزاري است.


 خبرها از عالم علم 

 طراحي باتري‌هاي ليتيم- يون با الهام از انار

خوشه‌بندي‌ نانوذرات سيليکوني مانند دانه‌هاي انار در يک حلقه کربني سخت، بر موانع موجود در استفاده از سيليکون براي توليد نسل‌ جديد باتري‌هاي ليتيم-يون غلبه خواهد کرد.به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مخترعان دانشگاه استنفورد و آزمايشگاه شتاب‌دهنده ملي SLAC سازمان انرژي امريکا معتقدند اين طراحي، آنها را به استفاده از آندهاي سيليکوني در باتري‌هاي کوچکتر، سبک‌تر و قدرتمندتر در محصولاتي مانند تلفن همراه، تبلت‌ها و خودروهاي الکتريکي نزديک خواهد کرد.

پروفسور «يي سيو»، رهبر ارشد اين پروژه، گفت: آزمايش‌ها نشان دادند، آند الهام‌گرفته شده از انار حتي پس از 1000 چرخه شارژ و تخليه‌شدن با قابليت 97 درصد عمل مي‌کند و اين موضوع آن را در طيفي مطلوب براي استفاده تجاري قرار مي‌دهد. آند يا الکترود منفي مکاني است که در آن انرژي زماني که باتري شارژ شد، ذخيره مي‌شود.

سيو و همکارانش از شيوه ميکروامولسيون براي جمع‌آوري پوسته‌هاي سيليکوني به شکل خوشه‌هايي استفاده کردند و هر خوشه را با لايه دوم ضخيم‌تري از کربن پوشاندند. اين حلقه‌هاي کربني خوشه‌هاي انارمانند را به يکديگر متصل نگه مي‌داشت و مسير عبوري محکمي را براي جريان‌هاي الکتريکي فراهم کرد.

تيم علمي براي تجاري‌سازي ايده خود به منبع ارزان‌تر براي تهيه نانوذرات سيليکوني نياز دارد و يکي از گزينه‌هاي ارائه‌شده، پوسته‌هاي برنج است که براي تغذيه انساني نامناسب است؛ سالانه ميليون‌ها تن از ماده توليد مي‌شود و وزنشان نيز 20 درصد دي‌اکسيد سيليکون است.به گفته دانشمندان، مي‌توان اين مواد را به آساني به نانوذرات سيليکوني خالص متحول کرد.

جزئيات اين مطالعه در مجله Nature Nanotechnology منتشر شد.

بدترين آب و هوا براي سلامت گلبول‌هاي خوني

به گزارش خبرنگار كلينيك باشگاه خبرنگاران؛ دانشمندان هشدار مي‌دهند که تغييرات آب و هوايي مي‌تواند از جمله علل بروز سکته‌ي مغزي در افراد باشد. گفتني است، براساس پژوهش‌ها افراد در هنگامي که در معرض تغييرات شديد آب و هوايي قرار مي‌گيرند بيشتر مستعد ابتلا به سکته‌ مغزي هستند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، تغييرات در درجه حرارت محيط مي‌تواند سبب بالا رفتن فشارخون و ايجاد لخته خوني در رگهاي مغز شود.

براساس تحقيقات افراد در هواي گرم کمتر به سکته مغزي مبتلا مي شوند اما در هواي سرد بيشتر دچار افزايش فشارخون و تنگ شدن رگهاي خوني مي‌شوند که مي‌تواند سبب لخته شدن پلاک‌هاي خوني و بروز سکته‌ مغزي شود.

پژوهشگران به افرادي که به ويژه در نواحي سردسير زندگي مي‌کنند توصيه مي‌کنند بدن خود را گرم نگه دارند و نوشيدني‌هاي گرم بنوشند.

دانشمندان اين نتايج را با بررسي‌ بر روي دو هزار فرد مبتلا به سکته‌ مغزي در کشور روسيه به دست آورده‌اند.

دانشمندان معتقد هستند که هواي سرد مي‌تواند سبب غليظ شدن خون و افزايش ريسک ابتلا به سکته مغزي به ويژه در سالمندان دچار اضافه وزن شود.


 خبر پزشکي 

 مواد شيميايي مضر براي مغز کودکان

به گزارش ايرنا از هلث، محققان دانشکده پزشکي هاروارد، دانشکده پزشکي نيويورک و دانشگاه دانمارک با انتشار مقاله‌اي اعلام کردند: يکي از دلايل اختلال در رشد ذهني کودکان، افزايش ميزان استفاده از مواد شيميايي صنعتي است.محققان در سال 2006 پنج ماده شيميايي خطرناک براي مغز کودکان را معرفي کردند که اين مواد عبارت بودند از سرب، متيل مرکوري، بي فنيل هاي پلي‌کلرينه (موجود در ترانسفورماتور الکتريکي، موتور و خازن)، آرسنيک (موجود در مواد نگه دارنده چوب و آفت کش موجود در آب و خاک) و تولوئن (مورد استفاده در تهيه بنزين و همچنين در نازک رنگ و چرم).

قرار گرفتن در معرض اين مواد شيميايي با تغيير در تکامل عصبي جنين و نيز عملکرد ضعيف در مدرسه، اختلالات عصبي و کاهش آي کيو IQ در کودکان در سن مدرسه ارتباط دارد. اما در آزمايش‌هايي که در سال‌هاي اخير انجام شد 6 ماده‌اي که قبلا کاملا بي‌خطر بودند نيز در فهرست مواد خطرناک قرار گرفتند.از جمله موادي که به تازگي در فهرست مواد خطرناک قرار گرفته اند، مي توان به فلور اشاره کرد که در برخي کشورها به منظور پيشگيري از پوسيدگي دندان به آب آشاميدني اضافه مي شود.از ديگر مواد شيميايي که به تازگي در فهرست مواد شيميايي خطرناک براي مغز کودکان قرار گرفته اند مي توان به منگنز، تترا‌کلر‌اتيلن، دي کلروديفنيل تريکلرو اتان، کلروپريفوس و پولي برومينه دي فنيل اترها اشاره کرد.

به گفته محققان، منگنز که در آب آشاميدني يافت مي شود مي‌تواند موجب کاهش نمرات رياضي و افزايش بيش فعالي در کودکان شود در حالي که قرار گرفتن در معرض فلور که آن نيز در آب آشاميدني وجود دارد مي‌تواند به کاهش هفت نمره در بهره هوشي کودکان منجر شود. آنها افزودند: بقيه مواد شيميايي که در حلال ها و آفت کش ها يافت مي شود، به کاهش رابطه اجتماعي کودکان و افزايش رفتارهاي پرخاشگرانه در آنها منجر مي شود.

افراد بالاي 35 سال مقدار غذاي مصرفي خود را کاهش دهند

ژاله علي اصل در گفت‌و‌گو با خبرنگار سلامت خبرگزاري تسنيم، اظهار داشت: ناپرهيزي در بيماران باعث تکثيرمواد مضر در بدن و زيادي ماده بيماري‌زا و افزايش ضعف در قوا مي‌شود.وي در پاسخ به پرسشي که کدام غذا را زودتر در هنگام گرسنگي بايد مصرف کرد؟ گفت: در صورتي که گرسنگي خيلي شديد است، ابتدا غذاي غليظ مانند پلو و خورشت‌ها بايد مصرف کرد ولي زماني که گرسنگي خيلي شديد نيست، ابتدا غذاي لطيف و يا ابتدا غذاي غليظ و سپس با مقداري فاصله غذاي لطيف مصرف شود.

دستيار تخصصي طب سنتي ايران افزود: اگر قرار است، 2 غذا که غلظت و هضم يکسان دارند با هم خورده شوند، ابتدا بايد غذاي شيرين خورده شود، البته بايد گفت که زياد خوردن غذاي شيرين موجب بروز گرفتگي‌هايي در بدن مي‌شود.

علي اصل عنوان کرد: اگر معده فردي بلغمي، سرد و مرطوب نباشد، خوردن کمي شيريني بعد از غذا به سرعت و بهبودي هضم کمک مي‌کند.وي ادامه داد: مصرف غذاي لطيف بعد از ورزش شديد ممنوع است و بعد از دوران جواني (بالاي 35 سال) بايد غذا کمي کاهش پيدا کند چون هضم ضعيف‌تر شده و اگر غذاي زيادي خورده شود، مواد زائد در بدن بيشتر تجمع پيدا مي‌کند که موجب بيماري مي‌شود.دستيار تخصصي طب سنتي ايران خاطرنشان کرد: خوردن آب سرد روي نان گرم ممنوع است همچنين خوردن نان به تنهايي مضر معده است و بعد از غذاي شور آب گرم نبايد خورد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته