جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4656

رئيس جمهوري:
تنها نيازمندان فرم جديد دريافت يارانه را پر کنند

رئيس مجلس:
مردم، نقش آفرين اصلي در اقتصاد مقاومتي هستند


آماده‌باش نظامي روسيه در مرز اوكراين


داوود اوغلو: جهان در سوريه شکست خورد


اوكراين درمعرض خطر تجزيه قراردارد

مخالفت صريح با نظر نتانياهو؛
مرکل غني سازي ايران در توافق نهايي را تاييد کرد

ديدار اشتون و تيموشنکو در کي‌يف؛
مذاكره بر سر تشکيل دولت جديد اوکراين


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

در نشست خبري مشترک با هوشيار زيباري؛
ظريف: توافق ايران و عراق براي اجراي قرارداد الجزاير

کري:
اوکراين جنگ بين شرق و غرب نيست

آيت الله آملي لاريجاني:
اجرايي شدن سياست هاي اقتصاد مقاومتي بايد در سه قوه تدبير شود

سازمان ملل:
مردم سوريه به جاي افغان ها بيشترين پناهندگان جهان مي شوند


سرمقاله


نخستين همايش ملي مترجمان کرد ايراني


آلودگي هوا در چين


 رئيس جمهوري:
 تنها نيازمندان فرم جديد دريافت يارانه را پر کنند 

 
رئيس جمهور کشورمان با اعلام اين خبر که به زودي منطقه جاسک به يک مرکز تجاري- صنعتي و همچنين يک مرکز مهم دريايي تبديل مي شود، گفت: براي رسيدن به اين منظور بايد بخش بزرگي از منطقه جاسک تبديل به منطقه ويژه شود تا بتوانيم از همه استعدادهاي اين منطقه استفاده و بهره‌برداري کنيم.

به گزارش مهر، حسن روحاني رئيس جمهور کشورمان در ادامه سفر استاني خود به استان هرمزگان به شهرستان جاسک رفت و در جمع اين مردم سخن گفت.رئيس جمهور همچنين تاکيد کرد: همه همسايگان جنوبي ما در منطقه خليج فارس و درياي عمان بايد بدانند اين دولت مبنايش بر تعامل و دوستي با همسايگان به ويژه همسايگان جنوبي اين منطقه است.وي افزود: ما با همه همسايگان جنوبي با روابط و تعامل بهتر دنبال منطقه اي امن و آماده براي سرمايه گذاري هستيم.

روحاني با بيان اينکه ايرانيان داخل و خارج از کشور و کارآفرينان مي توانند به آينده اين منطقه توجه داشته باشند، گفت: هر کس از فردا در جاسک سرمايه گذاري کند، بداند که در سال هاي آتي منفعت خواهد برد.همچنين وي با اشاره به مرحله دوم هدفمندسازي يارانه ها اضافه کرد: من در همين جا اعلام مي کنم که پرداخت يارانه نقدي به اقشار نيازمند جامعه ادامه خواهد يافت.روحاني با بيان اينکه مجلس دولت را مکلف کرده تا در پرداخت يارانه نقدي به خانوارها تجديدنظر کند، تصريح کرد: بايد براي پرداخت يارانه نقدي مردم طبق فرم ديگري ثبت نام کنند و زمانيکه اين فرم جديد اعلام مي شود کسانيکه نياز ندارند اين فرم را پر نکنند و تنها کسانيکه نيازمند دريافت يارانه هستند فرم جديد را پر کنند.

رئيس جمهور با بيان اينکه دولت در سال آينده به غير از يارانه نقدي برنامه هاي ديگري براي مردم دارد، افزود: دولت بخشي از درآمدهاي ناشي از هدفمندي يارانه ها را به ساماندهي بهداشت و درمان اختصاص خواهد داد.

وي تاکيد کرد: دولت در سال آينده اولين قدم را براي ساماندهي درمان برمي دارد و به تدريج همه مردم را تحت پوشش درماني قرار مي دهد.روحاني همچنين توضيح داد: آنهايي هم که تحت پوشش بيمه درماني هستند دولت تلاش مي کند ارزش بيمه آنها را بالا ببرد و در مجموع سهم دولت در زمينه بيمه و درمان افزايش و سهم مردم کاهش مي يابد.رئيس جمهور در پايان سخنان خود خاطر نشان کرد: دولت علاوه بر توجه به بهداشت و درمان و فاز دوم هدفمندي يارانه ها برنامه‌هاي ويژه براي تامين امنيت غذايي دارد.


 رئيس مجلس:
 مردم، نقش آفرين اصلي در اقتصاد مقاومتي هستند 

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ابلاغ سياست هاي اقتصاد مقاومتي از سوي رهبرمعظم انقلاب براي رفع مشکلات اقتصادي کشور ، گفت : مردم در برنامه ريزي هاي اين سياست کلان اقتصادي کشور نقش آفرين اصلي هستند. به گزارش ايرنا ، علي لاريجاني در آيين سالگرد حماسه هفتم اسفند ماه مردم شيرگاه در استان مازندران افزود : در تمامي عرصه هاي انقلاب اين مردم بودند که با حضور هميشگي در صحنه پشتيباني خود را از انقلاب نشان دادند.وي ادامه داد : امروز نيز که کشور درگير مشکلات اقتصادي است ، در سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي بيشتر وظيفه و بار بر دوش مردم نهاده شده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت : اميدواريم ملت ايران اين بار نيز با حضور در صحنه اقتصاد کشور و به کار بستن خلاقيت و ابتکار ياري گر نظام باشند.وي افزود : با وجود تمامي پيشرفت هاي علمي ، دانشگاهي و سياسي ، انقلاب اسلامي در حوزه اقتصاد کشور با نقص و مشکلاتي مواجه است که برنامه ريزي براي رفع اين مسائل احساس شد.

لاريجاني اظهار داشت : به پاس انقلاب اسلامي گام هاي بزرگي در زمينه تامين زيرساخت ها و زيربناهاي امکانات و خدمات در روستاها و شهرهاي کشور ايجاد شد ولي چرخه اقتصاد کشور قوي نيست.وي عدم برنامه ريزي مناسب اقتصادي در کشور براي حضور تمامي مردم در عرصه توليد و اقتصاد را يکي از دلايل ضعف اقتصادي برشمرد و افزود : به دليل همين ضعف از نبوغ و ابتکار مردم استفاده نشد و امروز اقتصاد و توليد کشور با مشکل مواجه است.

رييس مجلس شوراي اسلامي به قوانين تدوين شده در سال هاي گذشته براي واگذاري امور اقتصادي کشور به مردم به عنوان تصميم مناسب در اين بخش نام برد و گفت : اجرا نشدن درست اين قانون باعث شده تا قسمت اعظم اقتصاد و توليد کشور امروز در دست مجموعه دولتي قرار بگيرد.وي افزود : به دليل اجرايي نشدن واگذاري امور اقتصادي و توليدي به مردم ، شاهد عدم احساس مسووليت براي حضور در عرصه اقتصاد و به کار بستن خلاقيت و ابتکار از سوي مردم هستيم.


 آماده‌باش نظامي روسيه در مرز اوكراين 

 
بي‌بي‌سي: رئيس‌جمهوري روسيه دستور داد تا رزمايشي اضطراري به منظور سنجش آمادگي نيروهاي رزمي نيروهاي مسلح در غرب روسيه انجام شود. به گزارش خبرگزاري رويترز، مي‌توان اين اقدام ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه را قدرت نمايي اين کشور در قبال غرب در مواجهه با تحولات اوکراين دانست. سرگئي شويگو، وزير دفاع روسيه در سخناني گفت: طبق دستور رئيس‌جمهوري نيروها در منطقه نظامي غرب از امروز به حالت آماده‌باش در آمده‌اند. روسيه که از سمت غرب با اوکراين همسايه است، طي روزهاي اخير تحولات اوکراين را که موجب برکناري ويکتور يانوکوويچ از سمت رياست جمهوري شد، با نگراني دنبال مي‌کند. مناطق شرقي اوكراين اكثرا روسي زبان هستند و طرفدار سياست‌هاي مسكو مي باشند. روس‌ها تاكنون اقدامي عملي در جهت اتفاقات اوكراين انجام نداده‌اند و صرفا به غرب هشدار داده‌اند كه از دخالت دراموركي‌يف خودداري كنند.


 داوود اوغلو: جهان در سوريه شکست خورد 

 
مهر: وزير امور خارجه ترکيه گفت: وخيم‌تر شدن اوضاع جنگ سوريه اکنون خطري بزرگ براي تمامي کشورهاست چرا که به اين ترتيب به دولت بشار اسد اجازه داده شده به جنايت‌هاي خود ادامه دهد و تروريست‌ها نيز از سراسر جهان براي جنگ با او به سوريه سرازير شوند.احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز اظهار داشت:

نشست به اصطلاح ژنو 2 ميان دولت سوريه و شورشيان به دليل چشم‌پوشي دمشق از اصول اوليه مذاکرات شکست خورد. وي گفت: آن‌ها خواهان گفت‌وگو درباره يک دولت انتقالي نيستند. آنها مي‌خواهند تنها درباره تهديد تروريسم که در حقيقت توسط خود آنها ايجاد شده صحبت شود. اين يک شکست براي جامعه بين‌المللي بود که نتوانست با وخامت بحران سوريه و جنايات جنگي رهبري آن مقابله کند.


 اوكراين درمعرض خطر تجزيه قراردارد 

 
دويچه‌وله: در ميان اين تحولات "الکساندر تورچينوف" رئيس جمهور موقت اوکراين، در خصوص تجزيه اين کشور هشدار داد. اظهارات تورچينوف در واکنش به اعتراضاتي است که در شرق اوکراين و در حمايت از "ويکتور يانوکوويچ" رئيس جمهور برکنار شده اوکراين، انجام شده است.به گزارش رويترز، رئيس جمهور موقت اوکراين به همراه مقامات امنيتي اين کشور درباره علايم جدايي‌ طلبي و تهديدهاي موجود عليه امنيت ملي اوکراين در شبه جزيره کريمه ابراز نگراني کردند.تورچينوف به دنبال تظاهرات در شبه جزيره کريمه عليه دولت موقت مقامات مختلف اين کشور را فراخواند تا در خصوص اين ناآراميها گفتگو کنند. در اين جلسه در خصوص جلوگيري از بروز هرگونه نشانه جدايي طلبي و تهديد عليه تماميت ارضي و همچنين مجازات عاملان اين اقدامات صحبت شد.


 مخالفت صريح با نظر نتانياهو؛
 مرکل غني سازي ايران در توافق نهايي را تاييد کرد 

 آنگلا مرکل صدراعظم (نخست وزير) آلمان در سخناني در اسرائيل به صراحت از موافقت با غني سازي اورانيوم ايران در توافق نهايي مذاکرات هسته اي تهران و گروه 1+5 خبر داد. اين در حالي است که نتانياهو خواستار توقف کامل غني سازي ايران شد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، مرکل که به اسرائيل سفر کرده است در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل اضافه کرد: آلمان مذاکرات هسته اي با ايران را در زمينه برنامه هسته اي اش ادامه مي دهد.صدراعظم آلمان همچنين در سخنانش به صراحت با درخواست نتانياهو براي توقف غني سازي اورانيوم در چارچوب مذاکرات هسته اي با تهران مخالفت کرد اما گفت: ايران داراي سلاح هسته اي، نه تنها تهديد احتمالي براي اسرائيل است بلکه تهديد براي کشورهاي اروپايي نيز به شمار مي رود.

آلمان مهمترين هم پيمان اسرائيل در اروپا به شمار مي رود. نتانياهو ضمن انتقاد از موافقت گروه 1+5 با غني سازي اورانيوم ايران در چارچوب توافق نهايي گفت: با همه سران کشورها در خاورميانه با آنها صحبت کرده ام آنها با توقف غني سازي اورانيوم در ايران موافق اند. آنها اين مطلب را علني يا پنهاني مي گويند. آنها چرا اين کار را کرده اند؟ زيرا اگر ايران فعلا خواهان انرژي هسته اي صلح آميز و غيرنظامي است در اين صورت نيازي به هيچ غني سازي ندارد. ايران نيازي به سانتريفيوژ ندارد. نخست وزير اسرائيل با ابراز ترديد درباره مذاکرات هسته اي ايران و گروه 5+1 گفت: اين احساس را نداريم که موضع ايران تغيير کند. ايران همچنان خواهان محو اسرائيل از نقشه است.

مرکل در پاسخ به اين سؤال خبرنگاران درباره اينکه آيا با موضع نتانياهو درباره توقف غني سازي اورانيوم ايران موافق است يا خير ؟ گفت: واضح است که اينجا درباره مذاکرات هسته اي با ايران و آنچه که بايد روي دهد، تفاوت در نظرات وجود دارد.

مرکل ادامه داد: وارد غني سازي سطح پايين براي ايران شده ايم اما غني سازي ايران روي خواهد داد و معتقدم ما مي‌توانيم به موفقيت برسيم.

صدراعظم آلمان درباره تصور خود از آينده توافق ايران و گروه 1+5 درباره غني سازي در سطح پايين تهران ادامه داد: مي توانيم سپري ايجاد کنيم که براساس آن مطمئن شويم ايران در آينده اي نزديک به قدرت نظامي هسته اي دست نخواهد يافت.


 ديدار اشتون و تيموشنکو در کي‌يف؛
 مذاكره بر سر تشکيل دولت جديد اوکراين 

 
رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا که به کي‌يف سفر کرده است، در ديدار با يوليا تيموشنکو به رهبران جديد اوکراين وعده حمايت بين‌المللي قدرتمند و مبارزه با بحران اقتصادي اين کشور را داد و از روسيه خواست اجازه دهد اوکراين در هر مسيري که انتخاب مي‌کند، حرکت کند.به گزارش خبرگزاي بي‌بي‌سي، کاترين اشتون، رئيس سياست خارجه اتحاديه اروپا نخستين مقامي بود که پس از سرنگوني ويکتور يانوکوويچ از رياست جمهوري اوکراين به اين کشور سفر کرد.

وي پس از ديدار با يوليا تيموشنکو، نخست‌وزير پيشين اوکراين افزود: ما همچنين فکر مي‌کنيم که بسيار مهم است پيام قدرتمندي را درباره تماميت ارضي، وحدت و استقلال اوکراين ارسال کنيم. اشتون در خصوص حمايت مالي اتخاديه اروپا از اوکراين و نيز تشکيل دولت جديد اين کشور با تيموشنکو گفت‌وگو کرده و ابراز اميدواري کرد: دولت جديد اوکراين که روز شنبه به دنبال کنار رفتن ويکتور يانوکوويچ از قدرت تشکيل شد، به سرعت طرحي براي مقابله با بحران اقتصادي در اين کشور ارائه کند.

وي اشاره‌اي به هرگونه کمک مالي خارجي در صحبت‌هايش نکرد اما تصريح کرد اتحاديه اروپا با صندوق بين‌المللي پول در خصوص اين کمک همکاري خواهد کرد حتي اگر که صندوق بين‌المللي پول ارزيابي‌ خود را از وضعيت به عمل آورد.اشتون خاطرنشان ساخت: آن‌ها تصميم خود را خواهند گرفت و قوانين خود را دارند اما مقامات صندوق بين‌المللي پول بخش مهمي از پازل حمايت از اوکراين خواهند بود.وي تاکيد کرد: ترکيبي از کمک کوتاه مدت و سرمايه‌گذاري بلند مدت براي کمک به اوکراين مورد نياز است.


 يک نکته از هزاران 

 افزايش مشكلات مردم در طي چند سال گذشته موجب افزايش تعداد نامه‌ها و درخواست‌هاي مستقيم به دولت گرديده است. اين ماجرا در طي دولت‌هاي نهم و دهم به اوج خود رسيد و همواره شاهد بوديم كه با هرسفر استاني دولت، گوني‌هاي نامه‌ها و درخواست ها جمع آوري مي‌شد.

اينكه وظيفه دولت خدمت به مردم و رفع مشكلات آنها مي‌باشد، امري غيرقابل انكار است. اما فراموش نكيم كه حفظ كرامت مردم را نمي‌توان باهيچ بهانه‌اي خدشه دار كرد! دويدن باپاي پياده پشت سرماشين مقامات درشان ملت ما نيست!

خوشبختانه سامانه تلفني 111 براي اين امر درنظر گرفته شده و اميد است مردم بتوانند به طور هدفمند و از طريق شيوه‌هاي نوين ارتباطي با دولتمردان در ارتباط باشند.


 ميز خبر 

بيانيه وزارت دفاع عراق در تکذيب قرداد تسليحاتي با ايران

به دنبال انتشار اخباري مبني بر عقد قراردادي ميان دولت عراق با تهران براي خريد سلاح، وزارت دفاع عراق اين مساله را تکذيب کرد.به گزارش ايسنا، وزارت دفاع عراق در بيانيه‌اي اعلام کرد: برخي رسانه‌هاي خبري اخباري را مبني بر امضاي توافقنامه سلاح و تجهيزات نظامي ميان ايران و عراق منتشر کردند که در اين بين کساني هم از اين مساله بهره سياسي و رسانه‌اي بردند.

بنابر گزارش روزنامه‌ النهار، در ادامه اين بيانيه آمده است: با توجه به نياز نيروهاي مسلح عراقي به در اختيار داشتن برخي تجهيزات، سلاح‌هاي سبک و دوربين‌هاي ديد در شب براي رفع کمبودهاي برخي يگان‌ها، پيشنهادهايي از سوي شرکت‌هاي بين‌المللي هم‌چون بلغارستان، جمهوري چک، صربستان، چين، اوکراين، پاکستان و ديگر شرکت‌ها مطرح و ليست قيمت‌ها و جدول تجهيزات آنها ارائه شد هيات صنايع دفاعي ايران نيز پيشنهاداتي را مطرح کرد اما در مقايسه انجام شده، مساله به نفع ديگر شرکت‌ها بود و هنوز قراردادي با شرکت ايراني بسته نشده است.حسن السنيد، رييس کميسيون امنيت و دفاع پارلمان عراق که از رهبران حزب الدعوه است در کنفرانس خبري گفت که عراق حق دارد از هر کشوري حتي اگر که ايران باشد، اسلحه خريداري کند و آمريکا نمي‌تواند وکيل و نماينده عراق باشد.

حزب الله لبنان:

حمله صهيونيستها را بدون پاسخ نخواهيم گذاشت

حزب الله لبنان با صدور بيانيه اي ضمن تاييد حمله جنگنده هاي رژيم صهيونيستي به يک مرکز حزب الله در مرز اين کشور با سوريه از واکنش به اين اقدام در مکان و زمان مناسب خبر داد.به گزارش مهر به نقل از شبکه المنار، حزب الله لبنان با صدور بيانيه اي اعلام کرد: عصر روز دوشنبه 24 فوريه(پنجم اسفندماه) جنگنده هاي رژيم صهيونيستي مرکز حزب الله را در نزديکي مرز لبنان با سوريه در نزديکي منطقه جنتا در البقاع هدف قرار دادند.در اين بيانيه آمده است: اين حمله شکر خدا و با عنايت الهي شهيد يا زخمي به دنبال نداشت و زيانهاي مادي به دنبال داشت.اين حمله بدون واکنش نخواهد ماند و مقاومت در زمان و مکان مناسب و با بازار مناسب واکنش نشان خواهد داد.

حزب الله بيان کرد: همه آنچه در برخي رسانه ها درباره حمله به مراکز توپخانه اي،موشکي و شهادت رزمندگان مقاومت منتشر شده است بي اساس است.

تلاش‌ جمهوري‌خواهان سناي آمريکا براي اعمال تحريم عليه ايران

جمهوري‌خواهان سناي آمريکا خواستار راي‌گيري درباره تحريم‌هاي جديد عليه ايران به عنوان بخشي از يک طرح مستقل از آن شدند.به گزارش ايسنا، پايگاه خبري پوليتيکو گزارش داد: اعضاي حزب جمهوري‌خواه سناي آمريکا که از اينکه نتوانستند راي‌گيري درباره تحريم‌هاي جديد عليه ايران را به عنوان بخشي از يک لايحه دفاعي در سال 2013 به راي بگذارند، اين طرح را به عنوان بخشي از طرح مزاياي سربازان کارکشته آمريکايي که توسط سناتور برني ساندرز نوشته شده است، ارائه کرده‌اند.

جمهوري‌خواهان با درخواست سنا براي راي‌گيري درباره طرح جايگزيني که اين بار توسط "ريچارد بر" نوشته شده است اميدوارند که بتوانند هري ريد، رهبر جمهوري‌خواهان سنا را مجبور به راي‌گيري در اين زمينه کنند.ميچ مک‌کانل، رهبر اقليت سناي آمريکا روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: ما ماه‌ها است که در تلاشيم طرح تحريم‌هاي ايران را به راي بگذاريم. بزودي درباره اينکه چرا بايد اين طرح را به پيش ببريم و چرا بايد درباره آن راي‌گيري کنيم بحث و مناظره خواهيم کرد، زيرا اين مسئله داراي حساسيت زماني است.

اعزام تفنگداران آمريکايي به کي‌يف

تفنگداران نيروي دريايي آمريکا براي پشتيباني از تامين امنيت براي سفارت آمريکا در اوکراين مستقر شده اند؛ اقدامي که همزمان با قرار گرفتن اين کشور در لبه فروپاشي در پي چندين هفته ناآرامي و خشونت صورت گرفته است.

به گزارش ديپلماسي ايراني، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، گارد امنيتي نيروي دريايي آمريکا مستقر در کوآنتيکو، ويرجينيا در کي يف پايتخت اوکراين مستقر شده است.يکي از مقام هاي وزارت امور خارجه آمريکا که خواست نامش فاش نشود، به تعداد اين نيروها اشاره اي نکرد اما شبکه خبري ان بي سي گزارش داد که 9 تن در اين محل مستقر شدند.هيچ نشانه اي درباره اين مساله که آيا اين نيروهاي مازاد نظامي آمريکا در منطقه آماده انجام اقدامات بعدي هستند يا خير وجود ندارد.

تلاش‌هاي عربستان براي جايگزيني اخضر الابراهيمي

منابع ديپلمات در نيويورک اعلام کردند که عربستان و چند کشور ديگر از بان کي‌مون خواسته‌اند تا جايگزيني را براي اخضر الابراهيمي تعيين کند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت عربي پرس، ديپلمات‌هاي عرب اظهار کردند که اين درخواست عربستان و چند کشور ديگر از بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل براي تعيين جانشيني به جاي اخضر الابراهيمي، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب به سوريه تنها محدود به نامه‌نگاري‌هاي رسمي با دبيرخانه سازمان ملل نبوده است بلکه اين مساله در مذاکرات شفاهي که چند هفته قبل ميان نمايندگان دائم کشورهاي حوزه خليج فارس در راس آنها عربستان و امارات با بان کي‌مون صورت گرفت، مطرح شده است.منابع با بيان اينکه بان کي‌مون هيچ تعهدي در اين خصوص نداد، گفتند که اخضر الابراهيمي هيچ گزارشي به شوراي امنيت تا پيش از پايان نخستين هفته مارس آتي نخواهد داد.

ديپلمات‌ها با بيان اينکه روابط ميان الابراهيمي و اتحاديه اروپا و نبيل عربي، دبيرکل اين اتحاديه نابسامان بوده و در شرايط بدي است، اظهار کردند که روابط ميان اين دو طرف تقريبا قطع شده است و الابراهيمي عملا نماينده اتحاديه عرب نيست هر چند که همچنان عنوان فرستاده اين اتحاديه را دارد.

موافقت پارلمان اردن با اخراج سفير رژيم صهيونيستي

نمايندگان پارلمان اردن تصميم گرفتند که سفير رژيم صهيونيستي از امان اخراج شود. به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشرة، نمايندگان پارلمان اردن با اکثريت آراء موافقت کردند که سفير رژيم صهيونيستي از اردن اخراج و سفير اردن از تل آويو فراخوانده شود.پيشتر نيز 47 تن از نمايندگان پارلمان اردن از دولت اين کشور خواستند تا پيش نويس قانون جديدي را ارائه دهد که براساس آن معاهده صلح اسرائيل - اردن موسوم به "وادي عربه" لغو شود.براساس قانون اساسي اردن وظايف پارلمان اين کشور به پذيرش پيش‌نويس قوانين، مخالفت و اصلاح اين قوانين و يا پيشنهاد قوانين محدود مي‌شود و زمينه براي الزام به اجراي در مصوبات پارلمان ديده نشده است.


 ميز خبر 

تعقيب و گريز مرگبار پليس با سارق سوناتا درپايتخت

سارق خودروي سوناتا که پس از فرار از دست ماموران با چند خودرو و عابر پياده برخورد کرده بود پس از دقايقي تعقيب و گريز با شليک پليس قبل از انجام گروگانگيري، کشته شد.

سرهنگ عباسعلي محمديان در گفتگو با مهر در تشريح جزئيات تعقيب و گريز مرگبار سارق خودرو در پايتخت گفت: ساعت 12 ديروز گشت آشکار پليس آگاهي هنگام گشت زني در محدوده ميدان هلال احمر به يک دستگاه سوناتاي قهوه اي رنگ مدل 2012 مشکوک مي شود که در بررسيهاي اوليه مشخص شده است خودرو از محله شهرزيبا سرقت شده است. بلافاصله پس از مشخص شدن سرقتي بودن خودرو ماموران به راننده دستور ايست مي دهند اما او بدون توجه به اين دستور اقدام به فرار مي کند.

وي ادامه داد: ماموران براي متوقف کردن راننده سه تير هوايي شليک کردند که خودرو متوقف نشد. پس از آن با شليک چند گلوله لاستيک جلو و عقب سوناتا مورد هدف ماموران قرار گرفت و پس از آن راننده تعادل خود را از دست داده و با چند خودروي عبوري عابر پياده برخورد کرد.

وي ادامه داد: سرانجام خودرو در ميدان منيريه متوقف شد که راننده اقدام به فرار با پاي پياده کرد. اين در حالي است که اين سارق قصد داشت با ورود به يکي از خانه هاي منطقه صاحب خانه را گروگان بگيرد که مورد هدف گلوله پليس قرار گرفته و کشته شد.

عراق:

در صورت درخواست تهران، منافقين را تحويل خواهيم داد

وزير دادگستري عراق اعلام کرد که کشورش آماده است تا در صورت درخواست تهران عناصر گروهک تروريستي منافقين را به طرف ايراني تحويل دهد.

به گزارش ايلنا، حسن الشمري در گفت‌وگويي بيان کرد که بر اساس تفاهم نامه دو جانبه استرداد مجرمين ميان ايران و عراق، در صورت در خواست تهران عناصر گروهک تروريستي منافقين تحويل تهران خواهد شد و مسوولان دستگاه قضايي عراق به تحويل آنها به طرف ايراني اقدام خواهند کرد.

بنابر گزارش اشرف نيوز، وي در خصوص شکايت‌هاي صورت گرفته عليه گروهک تروريستي منافقين گفت: وزارت دادگستري نقشي در پرونده منافقين ندارد. اين پرونده در اختيار شوراي امنيت ملي قرار دارد و جنبه هاي حقوقي و قضايي آن نيز متعلق به دستگاه قضايي عراق است و ارتباطي با وزارت دادگستري ندارد.

کابينه جديد مصر اعلام شد؛

السيسي در سمت وزير دفاع ابقا شد

نخست وزير مکلف مصر اسامي برخي از اعضاي کابينه جديد را اعلام کرد و بر اين اساس در دولت جديد وزراي دفاع، کشور، اطلاع رساني، نفت، گردشگري و وزراي ديگر ابقا شدند.

به گزارش ايسكاي نيوز، به نقل از سايت اينترنتي النشره، تعدادي از وزيران دولت حازم الببلاوي، نخست وزير مستعفي مصر موافقت کردند که در دولت ابراهيم محلب، نخست وزير مکلف مصر همکاري کنند. عبد الفتاح السيسي نيز در پست وزير دفاع و محمد ابراهيم در منصب وزير کشور مصر ابقا شدند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت شصت و دو:

نرم افزار سيستم مديريت يادگيري ( LMS)

سيستم مديريت يادگيري ( LMS) يک وسيله نرم افزار است که براي مديريت مداخله کاربر در يادگيري طراحي شده است که بسياري از وظايف و صورت هاي خارج از مديريت ثبت يادگيري معمول و گزارش يادگيري خود خدمت رساني (مثل خود ثبت نامي يا آموزش خود – دستوري)، جريان يادگيري (مثل يادآوري کاربر، تصويب مديريت، مديريت فهرست انتظار)، تدارک يادگيري روي خط (مثل کلاس درس مجازي، کاربرد اشتراک روي ميز، مباحثه تخته و پيچ)، مديريت منابع آموزش( مثل معلمين، کتابخانه، گروه هاي دانشجويي) را تهيه مي نمايد.

بسياري از سيستم هاي مديريت يادگيري ( LMS) مبتني بر تسيهلات "هم زمان، هرجا" دسترسي به محتوي ومديريت يادگيري دارند. سيستم هاي يادگيري مديريت براساس تنوع پايگاه هاي توسعه، از ميکروسيستم هاي سان (Sun) مبتني بر معماري هاي J2EE تا ريز نرم افزارهاي ( microsoft) NET ، وبه طور معمول استفاده از کاربرد پايگاه هاي اطلاعاتي تنومند براي پشتيباني نتايج قرار دارد.

علاوه بر مديريت وظايف اداري مربوط به يادگيري روي خط، سيستم مديريت يادگيري همچنين ابزارهايي را براي ارائه دادن ومديريت همزمان آموزش – هدايت ( instructor-led) و آموزش دادن همزمان روي خط مبتني بر متدولوژي موضوع – يادگيري تدارک مي بيند. اين سيستم ها، سيستم هاي يادگيري مديريت محتواي يا LCMS ناميده مي شود.

يک سيستم يادگيري مديريت محتوي ابزارهايي براي تأليف و کاربرد مجدد يا هدف گزاري محتوي مثل جنبه هاي مجازي براي تعامل يادگيرنده (مثل فضاهاي مباحثه واطاق هاي گفتگوي زنده) مي باشد.

عليرغم اين تشخيص، عبارت LMS اکثراً براي مراجعه به هردوي LMS و LCMS بکار مي رود، اگرچه LCMS توسعه بيشتري از LMS دارد.

در اصل، يک LMS يک راه حل استراتژيک سطح بالا براي طراحي، ارائه دادن ومديريت اکثريت موارد يادگيري دريک سازمان است که شامل روي خط، اطاق درس مجازي، و دوره هاي آموزگار – هدايت مي باشد.

LMS ها مي توانند نيازمندي هاي مختلف آموزشي، اداري و استقرار را فراهم نمايند. محيط يادگيري مجازي که توسط دانشگاه ها و کالج ها بکار گرفته شده به معلمين اجازه مي دهد تا دوره هاي خود را مديريت کنند واطلاعات را با دانشجويان براي يک دوره در اکثر موارد وچند هفته طول مي کشد وچندبار در طول اين هفته ها ملاقات مي کنند مبادله نمايند.


 در نشست خبري مشترک با هوشيار زيباري؛
 ظريف: توافق ايران و عراق براي اجراي قرارداد الجزاير  

محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه از توافق با «هوشيار زيباري» همتاي عراقي خود براي اجراي قرارداد 1975 (الجزاير) درباره اروند رود خبر داد و اظهار اميدواري کرد که بزودي اين موافقتنامه به امضا برسد.

به گزارش ايرنا، ظريف در نشست مشترک خبري با «هوشيار زيباري» وزير امور خارجه عراق به گفت و گوهاي خود با طرف عراقي در زمينه اجراي قرارداد 1975 در خصوص اروند رود اشاره کرد و گفت: ما در اين مورد به توافق رسيديم و منتظريم اين موافقتنامه که از سوي کارشناسان مدتها بر روي آن کار شده است، به امضا برسد.

وي با تاکيد بر اينکه اين موافقتنامه مي تواند براي صلح و امنيت منطقه و پيشرفت مردم دو کشور حائز اهميت باشد، گفت: از هيات حقوقي دو طرف که تلاش کردند در ماه هاي گذشته اين متن به نتيجه برسد، سپاسگزاري مي کنم.

ظريف اظهاراميدواري کرد که سفر دوم هوشيار زيباري به تهران براي امضاي اين موافقتنامه باشد.

هيچ دولت و کشوري با حمايت از تروريسم منفعت نخواهد برد

رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان در ادامه با اشاره به گسترش تروريسم در منطقه گفت: هيچ دولتي از منطقه و هيچ کشوري از همسايگان با حمايت از فرقه گرايي و تروريسم منفعت نخواهد برد و ما و دولت عراق در اين زمينه ديدگاه‌هاي مشترکي داريم.

وزير امور خارجه با تاکيد بر اين که حمايت از افراطي گري و تروريست به منفعت هيچ کس نيست، گفت: به نفع همه جهان اسلام و کشورهاي اسلامي است تا در برابر افراط که تلاش مي کند چهره نوراني اسلام را به شکل ديگري نشان دهد، مقابله کنند.

وي به مذاکرات ايران و 1+5 و حل مساله هسته‌اي ايران اشاره کرد و گفت: احساس مي کنم گروهي که مبناي رفتارشان در روابط بين الملل بحران سازي و ايجاد تنش و درگيري بوده از حرکت ايجاد شده کنوني براي رسيدن به تفاهم براساس احترام به حقوق مردم ايران و رفع مشکلات و تحريم ها نگران شده‌اند.

وزير امور خارجه بحران هاي ايجاد شده ناشي از پرونده هسته اي ايران را ساختگي دانست و افزود: منطقه ما در حال عبور از اين بحراني که براساس دروغ بنا شده بود، است.

ظريف تاکيد کرد: ما اعتقاد داريم براي منافع و امنيت کشورمان و حتي منطقه بايد ثابت شود که ايران هراسي و دشمن انگاري ايران که از سوي تندروها و صهيونيست ها تبليغ مي شد، دروغ است و اين حرکت به نفع صلح و ثبات منطقه است.


 کري:
 اوکراين جنگ بين شرق و غرب نيست  

در حالي که اوکراين در کشاکش تشکيل يک دولت متحد جديد در سايه تهديدهاي جدايي‌طلبي و بي‌ثباتي اقتصادي قرار دارد، رهبران جهان به دنبال برگزاري مذاکراتي براي يافتن راه حلي براي وضعيت ناپايدار کي‌يف هستند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس با همتاي آمريکايي‌اش جان کري در واشنگتن ديدار و توافق کردند که از اقدامات مردم اوکراين در توانايي‌اشان به منظور داشتن آينده‌اي دموکراتيک حمايت کنند.

پس از اين ديدار که در وزارت امور خارجه آمريکا صورت گرفت، جان کري گفت: اوکراين نبايد ميان غرب و شرق گرفتار شود يا ميان آمريکا و روسيه. اما تمام کشورها بايستي براي برقراري ثبات اوضاع در اوکراين و تضمين صلح و دموکراسي در اين کشور با يکديگر همکاري داشته باشند.

وي افزود: اين يک بازي بده بستان نيست. اين چالش و کشمکش ميان غرب و شرق يا روسيه و آمريکا نيست، بلکه اين اوضاعي است که به مردم اوکراين مربوط مي‌شود و اوکرايني‌ها هستند که درباره آينده‌شان، تصميم‌گيري مي‌کنند.


 آيت الله آملي لاريجاني:
  اجرايي شدن سياست هاي اقتصاد مقاومتي بايد در سه قوه تدبير شود 

رئيس قوه قضاييه در جلسه شوراي اداري استان كرمانشاه با اشاره به ابلاغ سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي از سوي رهبري، اجرايي شدن سياست هاي اقتصاد مقاومتي را موجب نشاط در جامعه و اقتدار نظام دانست و تاكيد كرد: عمل به سياست هاي اقتصاد مقاومتي يک وظيفه عمومي است و اميدواريم در اسرع وقت مقدمات اجرايي شدن اين سياست ها ترسيم شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله آملي لاريجاني اظهار كرد: خوشحاليم که دولت جديد به حمدالله با اقتدار مشغول به کار شده و بسيار خوشحاليم که شعار تدبير و اميد مطرح شد چون اين خودش اميدوار کننده است و ما اميدواريم که اين شعار در مرحله عمل هم به منصه ظهور برسد و قوه مجريه در کنار قوه قضاييه و قوه مقننه به اهداف عاليه نظام برسند.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه نظام مقتدر نيازمند ايستادن روي پاهاي خود است اظهار داشت: نگاه كردن به بيرون از كشور موجب ايجاد سستي و ضعف ما شده و بايد با اتكا به نيروي دروني و موضوع درون زايي اشاره شده در سياست ابلاغي مقام معظم رهبري اقتدار نظام را بالا ببريم. البته در اين مسير به رفاه عمومي هم خواهيم رسيد. کارآفريني، اشتغال و اقتصاد شفاف در سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي مورد توجه قرار گرفته است.

آيت الله لاريجاني با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران يک نظام مقدس و معنوي است خاطرنشان کرد: حضرت امام پس از سرنگوني رژيم شاهنشاهي با تيز هوشي خاصشان جمهوري اسلامي نه يک کلمه کم و نه يک کلمه زياد را مطرح کردند و امروز اين نظام جايگاه خاص خود را دارد و بر اساس قانون اساسي اصول اولي آن که اصول اعتقادي است پابرجا است، يعني ما در نظامي و ايماني؛ معنوي و مبتني بر عدالت قرار داريم و مسئولانش بر اساس ارزشهاي اخلاقي عمل مي کنند.

رئيس دستگاه قضا گفت: جمهوري اسلامي استوار بر ارکاني است که در قانون اساسي به اين ارکان نظير معنويت، عقيده و معنا اشاره شده و هر کدام از آنها ترسيم شده است.آيت الله لاريجاني در تشريح خاص بودن نظام جمهوري اسلامي ايران گفت: اين نظام هم مردم‌سالار بوده و هم ديني، به اين معنا که نظام ما بر آراي مردم و ارزش‌هاي الهي اتکا دارد.همه مسئولان به نوعي در زمان انتخاب مسئوليت سوگند خورده‌اند و در سوگندشان مسئله اسلام، معنويت و ارزش‌هاي الهي تصريح شده و ما نبايد اين ارزش‌ها را فراموش کنيم و البته در مقام عمل هم به آنها توجه داشته باشيم.


 سازمان ملل:
 مردم سوريه به جاي افغان ها بيشترين پناهندگان جهان مي شوند 

سازمان ملل متحد اعلام کرد سوري‌ها به جاي افغان‌ها، بزرگترين تعداد پناهندگان جهان خواهند شد.به گزارش عصرايران به نقل از رويترز، شماري از مقامات ارشد سازمان ملل متحد اعلام کردند سوري ها به دنبال فرار از درگيري‌هاي خونين و گسترده در کشورشان در آستانه تبديل شدن به بزرگترين تعداد از پناهندگان در جهان هستند. در اين صورت، پناهندگان سوريه جاي افغان ها را در زمينه بزرگترين تعداد پناهندگان جهان مي گيرند.

بان کي مون دبيرکل سازمان ملل متحد نيز به مجمع عمومي سازمان ملل متحد اطلاع داد اين سازمان هر آنچه را که بتواند براي اجراي قطعنامه اخير شوراي امنيت و رساندن کمک هاي انسان دوستانه و ارائه کمک به ميليون ها نيازمند سوريه اقدام خواهد کرد.سازمان ملل متحد مي گويد هم اکنون حدود 9.3 ميليون نفر شهروند سوريه (حدود نيمي از کل جمعيت سوريه) نيازمند کمک هستند. همچنين حدود 2.4 ميليون نفر از سوري ها نيز براي دور ماندن از جنگ داخلي در سوريه، به کشورهاي ديگر فرار کرده اند. علاوه بر اين حدود 4.5 ميليون نفر از مردم سوريه نيز با ترک خانه خود آواره شده اند و به ديگر مناطق سوريه فرار کرده اند اما از مرزهاي اين کشور خارج نشده اند.


 سرمقاله 

 چرا مسلمانان خودكشي مي‌كنند؟!

حميدرضا عسگري

امروز اگر تمام وقايع و حوادث جهان را دركنار هم قرار دهيم، بيش از90درصد آنها در بلاد اسلامي و مربوط به مسلمانان مي‌باشد. البته نقطه قابل تامل و تاسف بار اينجاست كه عمده اين تحولات مربوط به درگيري‌هاي دروني ميان اسلام گرايان مي‌باشد. اين طور نيست كه مسلمانان به خشونت و درگيري با ديگر اديان و يا نيروهاي خارجي مشغول باشند، بلكه درتمام موارد مسلمانان با هم كيشان خود درگيرند و آتش اختلافات دروني دامن آنها را گرفته است.

بايد درهمين‌جا با قاطعيت حساب اسلام و اين تحولات خونين را ازهم جدا كرد. چرا كه نه اسلام دين خون ريزي است و نه مسلمان واقعي خشونت طلب! آنچه امروز شاهد آن هستيم نقابي از اسلام است كه گروه‌هاي مختلف براي مشروعيت خود بر چهره زده و خود را درپشت لواي اسلام پنهان كرده‌اند.اينكه امروز در بلاد اسلامي شاهد آشوب، خون ريزي و نارضايتي‌هاي مردمي هستيم، به معناي اين نيست كه جوامع اسلامي خشونت طلبند، بلكه اين به خاطر نگاه غلط و عملكرد حاكمان‌ آنها بر خلاف تعاليم اسلامي مي‌باشد.

لذا مردم حق خود مي‌دانند كه با ابراز اعتراضات درصدد تغيير شرايط برآيند. اما اشكال كار اينجاست كه هر كجا که مسلمانان به قدرت مي‌رسند با هم به جنگ قدرت بر مي خيزند و علت آن چيزي نيست جز منفعت طلبي و عطش براي قدرت و ثروت!.

لذا براي رسيدن به اين مقاصد دست برهرگونه بي قانوني و خيانتي مي زنند و ابائي از آن ندارند. اما اين بي توجهي به قوانين مدني و اسلامي در بلاد مسلمين، ريشه در افتراقي دارد كه جهان اسلام دچار آن گرديده است. نبود يد واحد ميان مسلمانان موجب فرقه فرقه شدن پيكره واحد اسلام اصيل گرديده است. هريك از گرايش‌ها و فرق اسلامي خود را برحق دانسته و ديگران را به عنوان كفار معرفي و خون آنها راحلال مي‌دانند!.

امروز آنچه در کشورهاي اسلامي در اعمال و رفتار و حتي گفتارها مي‌بينيم، اسلام نيست بلکه معنايي بيگانه از اسلام است که توانسته مسلمانان را از شمال آفريقا تا خاورميانه، انسان‌هايي خشن و خونريز جلوه دهد!. جنگ و هرج ومرج فضايي است كه مي‌توان درآن سواستفاده‌هاي فراوان نمود و اساس خواسته بسياري از اين گروه‌هاي به اصطلاح اسلامي تكيه برمحور نظامي گري نهاده شده تا از طريق آن بتوانند به اميال سياسي و اقتصادي خود برسند.

اين درحالي است كه درآموزه‌هاي اسلامي اساساً جنگ ويران گر تلقي مي‌شود و تاسرحد ممكن مسلمانان به صلح و آرامش توصيه مي‌شوند. لذا چاره كار جز انسجام دروني درميان مسلمانان نمي‌باشد. نقش رهبران و علماي ديني در جهت دهي انگيزه‌ها و هدايت جوامع اسلامي بسيار تاثيرگذار است، پس بايد از اين پتانسيل استفاده كرد و موج سرگردان اعتراضات و كشمكش‌هاي خونين ميان مسلمانان را هدايت نمود.

البته اين گرايشات جنگ طلبانه را مي‌توان در فرهنگ فقير و بي پشتوانه برخي بلاد اسلامي نيز جستجو كرد. اما همين عقب ماندگي نيز برگرفته از افراط و تفريط‌هايي است كه از ديرباز گريبان گير مسلمانان شده است.

امروز هم آنچه موجب خونريزي ميان مسلمانان گرديده همين گرايشات افراطي است كه متاسفانه ازسوي خود مسلمانان درحال تجهيز و تقويت مي‌باشد.

تازماني كه جوامع اسلامي و حاكمان آنها در راستاي حركت به سمت تعقل و تعادل در انديشه‌هاي ديني و دنيوي حركت نكنند، نمي توان انتظارداشت كه اين بيماري مزمن خشونت از ميان مسلمانان ريشه كن شود و قطعا آسيب‌هاي جدي تري بر نام و حيثيت اسلام و مسلماني وارد خواهد شد.


 نخستين همايش ملي مترجمان کرد ايراني 


  آلودگي هوا در چين 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته