جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4656


اختلال هورمن‌ها را جدي بگيريد!


استرس بيشتر، سردرد بيشتر!


اميد تازه براي مبتلايان به نارسايي کبد


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 اختلال هورمن‌ها را جدي بگيريد! 

وقتي تعادل هورمون‌ها به هم مي‌خورد و اختلالي در اين زمينه ايجاد مي‌شود، بايد منتظر بروز مشکلات متعددي هم باشيم. به اين معني که سلامت فرد در نتيجه اختلالات هورموني دستخوش تغيير مي‌شود و شرايط نامناسبي براي او ايجاد مي‌کند.

بنابراين مهم است بدانيم چه زماني هورمون‌ها از وضع عادي خارج مي‌شود و تعادلشان به هم مي‌خورد. يعني بايد علائم ناشي از تعادل نداشتن هورموني را بشناسيم و بدانيم در مواجهه با آنها چه کاري بايد انجام داد.

بسياري از خانم‌ها که نگران اين موضوع هستند، تصور مي‌کنند اختلالات هورموني فقط با بروز مشکلاتي در وضع عادت ماهانه مشخص مي‌شود؛ در صورتي که اين مورد فقط يکي از نشانه هاي نداشتن تعادل هورمون‌هاست و در کنار آن ممکن است موارد ديگري هم وجود داشته باشد؛ البته نکته مثبت اين است که مي‌توان با تغييرات ساده و روش هاي درماني خاصي اين مشکلات را تا حد زيادي برطرف کرد و به همين دليل هم متخصصان توصيه مي‌کنند پس از روبه روشدن با نشانه‌هاي نداشتن تعادل هورموني حتما به پزشک مراجعه کنيد.

علائم ناشي از تغييرات هورموني ميان خانم ها در سنين مختلف، متفاوت است. دکتر فرناز مشيري با بيان اين مطلب، مي گويد: شروع تغييرات هورموني در سنين پايين و قبل از بلوغ با نشانه‌هايي مانند افزايش رشد قدي و نمايان شدن صفات ثانويه جنسي مشخص مي‌شود و پس از آن بلوغ اتفاق مي‌افتد.

زماني که فرد به بلوغ مي‌رسد به اين معني است که تغييرات هورموني در بدنش ايجاد شده، اما آن طور که دکتر مشيري، جراح و متخصص زنان و زايمان به جام‌جم مي‌گويد: تا زماني که اين تغييرات هورموني کامل شود و تخمک گذاري صورت بگيرد، ممکن است اختلالاتي در وضع عادت ماهانه وجود داشته باشد که اين دوره حتي مي‌تواند چند سال هم ادامه يابد و دقيقا شرايطي مانند اين در دوره يائسگي هم اتفاق مي‌افتد. بنابراين تغييرات هورموني در سنين قبل از بلوغ و همين طور براي کساني که نزديک به دوره يائسگي هستند، با بي نظمي و بروز اختلال در عادات ماهانه مشخص مي‌شود.

درست است که اختلالات هورموني مي تواند با بروز مشکلاتي در وضع عادات ماهانه خودش را نشان دهد، اما اين مطلب نبايد باعث شود فردي که قاعدگي هاي نامرتب دارد، چنين موضوعي را ساده بگيرد.

دکتر مشيري نيز با تاکيد بر اين موضوع، يادآور مي شود: هرگونه تغييري در وضع قاعدگي خانم‌ها بايد پيگيري شود و لازم است ابتدا مطمئن شويم هيچ گونه مشکل مهمي در اين زمينه وجود ندارد. فقط در اين مواقع است که مي توان وضع هورموني و اختلالات قاعدگي را به شرايط قبل از بلوغ يا يائسگي ارتباط داد.

بسياري از مشکلاتي که براي خانم‌ها پيش مي آيد در سنين بين بلوغ و يائسگي است. در اين سال‌ها اختلالات هورموني و نامتعادل بودن هورمون‌ها مي‌تواند با علائمي نمايان شود که به گفته دکتر مشيري، اختلالات قاعدگي، ريزش موي شديد و کدرشدن پوست از جمله اين موارد است.

علاوه بر اينها، اين متخصص زنان و زايمان مي‌گويد: ايجاد جوش‌هايي روي صورت يا حتي روي بازوها، گردن و پشت، رويش موهاي زائد که اغلب دور سينه، زير چانه و بالاي شکم ايجاد مي‌شود و همين طور ضخيم‌شدن کل موهاي بدن از ديگر نشانه‌هايي است که در اثر اختلالات هورموني رخ مي‌دهد.

زماني که اين خانم‌ها سونوگرافي مي‌کنند هم معمولا تخمدان‌هايشان بزرگ شده و کيست‌هاي ريزي در آن ديده مي‌شود. اين پزشک متخصص با اشاره به اين موضوع، ادامه مي‌دهد: معمولا بيماران براي اين کيست‌ها به جراحي نياز پيدا نمي‌کنند. در واقع، به دليل اختلالات هورموني و با توجه به اين که تخمک‌گذاري اتفاق نمي‌افتد، تخمدان‌ها خيلي سفت و بزرگ مي شود و به همين دليل تخمکي که در هر دوره بايد آزاد شود، به صورت کيست کوچکي باقي مي ماند.

وي مي افزايد: تمام اين موارد مجموعه علائمي است که مي‌تواند نشان‌دهنده اختلالات هورموني در سنين جواني باشد و حتما بايد مورد توجه قرار گيرد و پيگيري‌هاي لازم در موردشان انجام شود.

البته ممکن است فردي فقط با يکي از اين نشانه‌ها مواجه شود و شخص ديگري تمام اين علائم را همراه با هم داشته باشد که به گفته اين متخصص زنان و زايمان در هر صورت مراجعه به پزشک ضروري است و نبايد اين وضع را ناديده گرفت.

بنابراين شخصي که صورتش دائم جوش مي‌زند و جوش‌هايي مانند آکنه روي پوستش وجود دارد، بايد بداند ممکن است اين وضع پايه و اساس هورموني داشته باشد. در نتيجه اگر با استفاده از داروهاي موضعي بخواهد مشکل پوستي‌اش را برطرف کند، مدتي شرايط بهبود خواهد يافت ولي دوباره همه‌چيز به حالت اول باز مي گردد.

دکتر مشيري درباره روش‌هاي درماني مي‌گويد: براساس سن و سال هر فرد بايد از روش‌هاي درماني خاصي کمک گرفت. در صورتي که مشکل اصلي ايجادکننده اين وضع مشخص شود هم مي توان اختلال و عوارض ناشي از آن را برطرف کرد.

اين متخصص زنان و زايمان يادآور مي‌شود: مسائل مختلفي مي‌تواند زمينه‌ساز بروز اختلالات هورموني باشد که وضع ژنتيکي، تغذيه، استرس، ورزش‌هاي خيلي سنگين يا کاهش وزن‌هاي شديد و تغييرات آب و هوايي از جمله آنهاست. بنابراين با مشخص‌شدن عامل به وجود آورنده مشکل و برطرف‌کردن آن مي‌توان وضع را بهبود بخشيد.

وي با تاکيد براين که هرگونه اختلال و به هم خوردن تعادل در هورمون‌هاي بدن بايد مورد توجه قرار گيرد و به پيگيري نياز دارد، توصيه مي‌کند: همه خانم‌ها و بخصوص کساني که بيشتر از 40 سال دارند، اين اختلالات و نشانه‌ها را جدي بگيرند و حتما در صورت مواجهه با آن به پزشک مراجعه کنند.

همچنين توصيه مي شود کساني که بالاي 40 سال هستند خودسرانه از قرص هاي پيشگيري از بارداري که يکي از انواع قرص هاي هورموني است، استفاده نکنند، زيرا مصرف اين داروها احتمال جمع شدن لخته در رگ و در نتيجه بروز سکته مغزي و قلبي را افزايش مي‌دهد.

منبع: جام‌جم آنلاين


 استرس بيشتر، سردرد بيشتر! 

پژوهشگران آلماني دريافتند که بسياري از مردم به اين سبب که در معرض استرس هستند، دچار سردرد مي‌شوند. مطالعات آنها نشان‌ مي‌دهد که افرادي که از سردرد شکايت مي‌کنند در مقايسه با افرادي که از اين ناراحتي رنج نمي‌برند، استرس بيشتري دارند. براساس اين تحقيقات اگرچه استرس منجر به انواع سردرد مي‌شود، اما تاثير فشارهاي عصبي و استرس بر ايجاد سردردهاي تنشي، بيش از انواع ديگر است.

دکتر سارا شرام، مدير اين پروژه تحقيقاتي در بيمارستان دانشگاه دويسبورگ-اسن، مي‌گويد: يافته‌هاي ما براي کمک به مديريت استرس در بيماران مبتلا به سردرد از آن جهت اهميت دارد که مي‌تواند منجر به پيشرفت در روش‌هاي درمان ميگرن شود.

اين يافته‌ها قرار است در نشست سالانه آکادمي نورولوژي آمريکا که از بيست و ششم آوريل تا سوم مي در فيلادلفيا برگزار مي‌شود، معرفي شود.

محققان در اين تحقيق بيش از 5000 نفر (از بيست و يک ساله تا هفتاد و يک ساله) را مورد مطالعه قرار دادند و از آنها خواسته شد ميزان استرس خود را از نمره‌ي 100 بيان کنند و اظهار نمايند به سردرد مبتلا هستند يا خير. اين تحقيق دوسال طول کشيد و نهايتا مشخص شد که از ميان جامعه‌ي مورد بررسي، 31 درصد سردرد تنشي، 14 درصد ميگرن و 11 درصد ميگرن همراه با سردرد تنشي و 17 درصد نيز سردردي غير از اين موارد داشتند.

از اين ميان، افراد مبتلا به سردرد تنشي سطح استرس خود را از 100، به طور ميانگين 52، مبتلايان به ميگرن 62 و آنها که دچار سردردهاي ميگرني همراه با تنشي بودند 59 اعلام کردند. لذا ارتباط افزايش استرس با افزايش سردرد به وضوح مشخص شد.

دکتر سوهل ناجار، مدير مرکز علوم اعصاب در بيمارستان دانشگاه استاتن‌آيلند در نيويورک مي‌گويد: سردرد مزمن و مقاوم به درمان، معضلي براي بهداشت عمومي است که سبب اختلال در کيفيت زندگي مي‌شود و بار اقتصادي و اجتماعي سنگيني نيز در پي دارد.

وي افزود: اين يافته‌ها از آن جهت مهم است که با شناسايي دلايل استرس مزمن و اقداماتي مانند مديتيشن، نفس عميق و تکنيک‌هاي تمدد اعصاب، جهت رفع آن، مي‌توان تا حد موثري ميزان ابتلا به سردرد را کاهش داد و از تحميل بار اجتماعي و اقتصادي به جامعه، جلوگيري نمود.

ترجمه: خدايار سعيدوزيري

منبع: www.health.com


 اميد تازه براي مبتلايان به نارسايي کبد 

 پژوهشگر ايراني دانشگاه کاليفرنيا به شيوه نويني در تبديل سلولهاي پوستي به سلولهاي بالغ و کارآمد کبد دست يافته است که نتايج اين تحقيق اميد تازه‌اي براي ميليون‌ها بيمار مبتلا به نارسايي کبدي فراهم مي‌کند.به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر تنها گزينه براي نارسايي کبدي، پيوند پر هزينه کبد است از اين رو دانشمندان از مدت‌ها پيش تا کنون در تلاش بودند تا بتوانند فناوري سلول‌هاي بنيادي را به عنوان جايگزين بالقوه‌اي براي پيوند عضو عرضه کنند.

اکنون دکتر ميلاد رضواني و همکارانش از موسسه گلداستون و دانشگاه کاليفرنيا در سن فرانسيسکو، شيوه‌اي را براي تبديل سلول‌هاي پوستي به سلول‌هاي کبدي بالغ و کارآمد که خودشان رشد مي‌کنند يافته‌اند.روش ارائه شده نشان مي‌دهد حتي پس از پيوند اين سلول‌ها به بدن حيوانات آزمايشگاهي تراريخته‌اي که دچار نارسايي کبدي شده بودند، سلول‌ها به روند رشد خود ادامه داده و از بين نرفتند.در تحقيقات پيشين، دانشمندان راه دشواري در تهيه سلول‌هاي کبدي به دست آمده از سلول‌هاي بنيادي داشتند چرا که وقتي اين سلول‌ها به بافت کبدي موجود پيوند زده مي‌شدند، زنده نمي‌ماندند.

اما اين گروه از دانش پژوهان شيوه‌اي را براي حل اين مشکل يافته و يک روش برنامه ريزي دوباره سلولي جديد ابداع کردند که سلول‌هاي پوستي انسان را به سلول‌هاي کبدي تبديل مي‌کند که از نظر شباهت نسبت به ساختار بافت کبد واقعي قابل تمايز نيست.

اين نتايج شامل ترکيبي از ژن‌هاي برنامه‌ريزي دوباره و ترکيبات شيميايي براي تبديل سلولهاي پوست انساني به سلول‌هاي شبه‌ اندودرم است.اندودرم سلول‌هايي هستند که در نهايت به بسياري از عضوهاي اصلي بدن از جمله کبد تبديل مي‌شوند.اين پژوهشگران مي‌گويند به جاي آنکه سلول‌هاي پوستي را به مرحله آغاز برگردانيم آنها را فقط تا اندکي از مسير به عقب بر مي‌گردانيم و سلول‌هاي شبه اندودرم توليد مي‌کنيم.آنها بر اين باورند اين گام به آنها اجازه داده تا به منبع بزرگي از سلول‌ها دست بيابند که مي‌تواند به راحتي به سلول‌هاي کبدي تبديل شوند.دانشمندان سپس مجموعه‌اي از ژن‌ها و ترکيبات را کشف کردند که مي‌تواند اين سلول‌ها را به سلول‌هاي کبدي کارامد تبديل کند.

رضواني مي‌گويد اين سلول‌ها، شکل سلول‌هاي کبدي را گرفته و حتي فعاليت‌هاي رايج سلول کبدي را آغاز کرده‌اند.

اين دانشمند ايراني تاکيد کرد اين سلول‌ها هنوز به سلول‌هاي کاملا بالغ تبديل نشده‌اند اما در مسير اين هدف قرار دارند.

اين گروه که مي‌خواست بداند سلول‌هاي مذکور در کبد فعال چه وضعيتي دارند، آنها را در حالي که در مراحل اوليه رشد بودند به کبد موش پيوند زدند.محققان طي يک دوره 9 ماهه عملکرد و رشد اين سلول‌ها را با اندازه‌گيري ميزان ژن و پروتئين‌هاي خاص کبدي در نظر گرفتند.آنها دو ماه پس از پيوند شاهد افزايش ميزان پروتئين‌هاي کبدي انساني در موش بودند، امري که نشان مي‌دهد سلول‌هاي پيوندي در حال تبديل شدن به سلول‌هاي عملکردي کبدي هستند.

9 ماه بعد، رشد سلول‌ها هيچ نشانه‌اي از کاهش از خود نشان ندادند.اين نتايج نشان مي‌دهد که محققان به عوامل مورد نياز براي توليد دوباره موفق بافت کبدي دست يافته‌اند.

نتايج اين تحقيقات درنشريه نيچر منتشر شده است.


 خبرها از عالم علم 

 توليد رنگ مقاوم به اشعه ماوراي بنفش توسط محقق ايراني

پژوهشگر واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي موفق به توليد نوعي از پوشش‌هاي سطح بر پايه‌ي کوپليمر وينيل استات 1- هگزن شد که مي‌توانند ضمن مصرف به عنوان پايه رنگ، جايگزين مناسبي براي رنگ‌هاي بر پايه‌ي اکريليک که هم اکنون وارداتي هستند، باشد.به گزارش سرويس علمي ايسنا، فرهاد اماني‌زاده، محقق اين طرح در اين خصوص گفت: با توجه به توليد مواد اوليه پوشش مذکور در داخل کشور اين پروژه مي‌تواند پس از طي مراحل صنعتي و دانش فني به مرحله توليد صنعتي وارد شود.

وي با بيان اين که يافته‌هاي اين پژوهش به صورت مقاله ISI در نشريه Polymer International مورد پذيرش قرار گرفته است، افزود:‌ از ماده وينيل‌استات به روش پليمريزاسيون‌امولسيوني، پلي‌وينيل‌استات تهيه مي‌شود که مصرف عمده آن به عنوان چسب ويژه چسب چوب به شکل لاتکس غليظ با ويسکوزيته بالاست.

اماني‌زاده ادامه داد: از اين پليمر همچنين به عنوان پايه‌ي رنگ‌هاي ساختماني به شکل لاتکس استفاده مي‌شود. اما از آنجا که اين پليمر پس از خشک شدن سخت و شکننده است، براي رفع آن از مواد نرم کننده‌اي نظير دي‌اتيل‌فتالات يا دي‌متيل‌فتالات استفاده مي‌شود که البته اين مواد به مرور زمان از پليمر خارج شده و پليمر مجددا شکننده مي‌شود.

وي تصريح کرد: راه ديگر استفاده از مونومرهاي نرم کننده‌اي نظير دي بوتيل مالئات، اتيلن يا 1- هگزن و واکنش دادن آنها با وينيل استات است که نتيجه آن منجر به نرمي دائمي پليمر مي‌شود و حاصل آن پليمري مقاوم در برابر اشعه UV و خواص مکانيک مناسب بوده، همچنين با توجه به توليد وينيل‌استات در صنعت پتروشيمي و عدم نياز به اعمال فشار براي توليد پوشش نهايي اين پروژه از توجيه فني و اقتصادي برخوردار است.فرهاد اماني‌زاده، پژوهشگر و کارمند دانشکده نفت (آزمايشگاه مهندسي نفت) تا کنون دو کتاب تحت عناوين طراحي راکتورهاي شيميايي و کنترل فرآيند در مهندسي شيمي و پليمر تاليف کرده است.

ابداع کفش‌هاي بينا براي نابينايان

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، اين کفش‌ها مجهز به نوعي کفي‌هاي پلي‌اورتان هستند که اين کفي با گوشي‌هاي هوشمند و از طريق بلوتوث ارتباط برقرار مي‌کند و مي‌تواند به کاربر کمک کند تا با هدايت او، او را از مکان فعلي‌اش به مقصد مورد نظرش برساند.بررسي‌ها نشان مي‌دهند، اين کفش با ارتعاش کف پاي کاربر او را وادار به چرخش به سمت چپ و يا راست مي‌کند و اين کفش کفي آن ضد باکتري و قابل شستشو است با يک شارژ USB و دو عدد باتري کار مي‌کند.

نتايج مطالعات نشان مي‌دهند، اين کفش براي نابينايان قابل استفاده است و با چرخاندن گوشي به سمت چپ و يا راست فرد نابينا تا حدود زيادي از موقعيت فعلي خود آگاه مي‌شود.


 خبر پزشکي 

 فعاليتهاي شديد بدني موجب حمله قلبي و سکته مغزي مي شود

به گزارش ايرنا از مديکال‌نيوز‌تودي، محققان به رياست دکتر امانا زارار از موسسه سکته مغزي (زينات‌کورشي) در مينه‌سوتاي آمريکا گفت: لازم است ماموران آتش نشاني و ساير کارمنداني که با کارهاي شديد بدني روبرو هستند نسبت به اين موضوع آگاهي داشته باشند و براي پيشگيري تحت غربالگري قرار گيرند.طبق اعلام مراکز کنترل و پيشگيري از بيماري (CDC) سکته مغزي تقريبا هر سال 130 هزار نفر را در آمريکا به کام مرگ مي‌کشاند‌. علاوه بر اين حدود 715 هزار آمريکايي سالانه به حمله قلبي دچار مي‌شوند.

محققان براي تعيين ارتباط و اثر فعاليت‌هاي شديد فيزيکي با حوادث قلبي‌-‌عروقي اطلاعات ماموران آتش‌نشاني را که در حين انجام وظيفه جان دادند در فاصله زماني سال 1998 و 2012 بررسي کردند.محققان مي‌گويند: سطح فعاليت ماموران آتش‌نشاني قبل از ابتلا به يک حمله قلبي و عروقي در اين تحقيق به صورت سبک، متوسط و شديد طبقه‌بندي شد.محققان پس از تجزيه و تحليل اين اطلاعات متوجه شدند که در مجموع 199 حمله قلبي‌-‌عروقي کشنده در زماني که ماموران آتش نشاني مشغول انجام وظيفه بودند، روي داد که از اين تعداد 167 مورد فوت به دليل حمله قلبي، 12 مورد فوت به دليل نامنظمي ضربان قلب، سه مرگ بر اثر سکته مغزي و بقيه به دليل ساير مشکلات قلبي و عروقي بود.محققان متوجه شدند که 74 درصد اين حوادث پس از انجام فعاليت‌هاي شديد فيزيکي روي داده است که دست کم به طور متوسط 33 دقيقه طول کشيده بود.اين مطالعه همچنين نشان داد که حدود 35 درصد حملات قلبي در ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني روي مي‌دهد و دليل آن هم فعاليتهاي شديد بدنسازي و يا بلند‌کردن وسايل سنگين است .

تشخيص ارزان سرطان با نمونه ادرار

محققان موسسه فناوري ماساچوست (MIT) برگه آزمايش جديدي را توليد کرده‌اند که برخلاف روش‌هاي هزينه‌بر، امکان تشخيص سرطان را از روي نمونه ادرار فراهم مي‌کند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با توسعه کلاس جديد نشانگر زيستي مصنوعي، از ابزار بسيار تخصصي براي تجزيه و تحليل نتايج استفاده مي‌شود، اما براي کشورهاي در حال توسعه استفاده از روش‌هايي مانند کلونوسکوپي و ماموگرافي بسيار هزينه‌بر است.

اما برگه آزمايش جديد، يک روش بسيار ساده و ارزان براي تشخيص سرطان ظرف چند دقيقه است که نياز به استفاده از دستگاه‌هاي پيشرفته و گران‌قيمت را از بين مي‌برد.

عملکرد اين برگه‌ آزمايش مشابه نوار تست بارداري است که ظرف چند دقيقه با استفاده از نمونه ادرار بيمار، وجود پروتئين‌هاي مرتبط با سرطان را تشخيص مي‌دهد. به گفته پروفسور «سانجيتا باتيا»، سرپرست تيم تحقيقاتي MIT، عملکرد اين برگه‌ آزمايش مبتني بر نانوذراتي است که در تعامل با پروتئين‌هاي تومور موسوم به پروتئازها (proteases) صدها نشانگر زيستي آزاد مي‌کنند که براحتي در نمونه ادرار بيمار قابل شناسايي هستند.

اين برگه‌هاي آزمايش براي تشخيص ساير بيماري‌هاي عفوني نيز کاربرد دارد و با کمک فناوري جديد، امکان شناسايي بيماري‌هاي غيرواگير با استراتژي مشابه فراهم مي‌شود. نتايج اين دستاورد در مجله مجموعه مقالات آکادمي ملي علوم منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته