جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4656

تمام کالاهاي اولويت 10 ثبت سفارش مي‌شوند؛
اتاق بازرگاني ايران: بخشنامه حذف ممنوعيت واردات كالاها اجرايي شد

بخشنامه‌هاي پي‌درپي کار خود را کردند؛
سقوط 95 پله‌اي گمرک ايران در رده‌بندي جهاني


تريبون اقتصادي


خبر


 تمام کالاهاي اولويت 10 ثبت سفارش مي‌شوند؛
 اتاق بازرگاني ايران: بخشنامه حذف ممنوعيت واردات كالاها اجرايي شد 

رييس کميسيون واردات اتاق بازرگاني ايران گفت: از روز شنبه بخشنامه‌ لغو ممنوعيت واردات کالاهاي اولويت 10 به‌طور کامل اجرايي و به غير از خودروهاي بالاي 2500 سي سي و کالاهايي که به لحاظ شرعي مشکل دارند واردات بقيه کالاها آزاد شده است.

مجيدرضا حريري در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اين سوال که آيا کالايي در اولويت 10 وجود دارد که ثبت سفارش نشود اظهار کرد: تنها کالايي که ثبت سفارش آن متوقف شده اتومبيل‌هاي بالاي 2500 سي‌سي است.

وي ادامه داد: براساس آخرين اطلاعات ما از وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعيت واردات کليه‌ي کالاها برداشته شده است.

حريري با اشاره به اين‌که البته کالاهايي که از لحاظ شرعي مشکل‌دار هستند نيز ثبت سفارش نمي‌شوند تصريح کرد: چهارشنبه هفته قبل جلسه‌اي با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت تشکيل شد و پس از آن جلسه موانع کوچکي که مي‌توانست به عنوان دست‌انداز در اين مسير تلقي شود نيز برداشته شدند.

به گفته رييس کميسيون واردات اتاق بازرگاني ايران بخشنامه‌ ثبت سفارش کالاهاي اولويت 10 به گمرک‌ها ابلاغ شده است و وزير صنعت و تجارت نيز طي تماس تلفني با رييس گمرک از وي خواست نسبت به اجراي سريع‌تر اين بخشنامه اقدام کند.


 بخشنامه‌هاي پي‌درپي کار خود را کردند؛
 سقوط 95 پله‌اي گمرک ايران در رده‌بندي جهاني 

براساس تازه‌ترين اطلاعات منتشر شده، رتبه گمرک ايران در رده‌بندي جهاني از 5 در هشت سال پيش به 100 در حال حاضر رسيده است. سقوط آزادي که شايد نمود بيروني آن به راحتي از طريق مواردي مانند معطلي زياد کالاها در گمرک، کند بودن خدمات‌رساني به صاحبان کالا و امثال آن قابل مشاهده باشد.به گزارش ايسنا، شايد براي کمتر کسي قابل باور باشد که روزي گمرک ايران در بين پنج گمرک برتر دنيا قرار داشته است. موضوعي که البته مسعود کرباسيان، رئيس کل گمرک ايران به آن اشاره کرده و البته اين را هم گفته که در هشت سال قبل رتبه گمرک ايران با 95 پله نزول به 100 رسيده است.البته مجمع جهاني اقتصاد نيز چندي پيش در تازه‌ترين گزارش خود ايران را از نظر شاخص مطلوبيت فرايندهاي گمرکي در بين 148 کشور دنيا در رتبه ضعيف 103 قرار داد. شاخص مطلوبيت فرايندهاي گمرکي نشان مي‌دهد که در هر يک از کشورهاي جهان وضعيت فرايندهاي مربوط به واردات و صادرات چه ميزان کارامد هستند. ايران در اين رده‌بندي رتبه ضعيف 103 را به خود اختصاص داده است. در بين کشورهاي منطقه خاورميانه ايران توانسته تنها بالاتر از دو کشور لبنان و يمن قرار گيرد. امارات، قطر و عمان هم بهترين وضعيت امور گمرکي را در منطقه خاورميانه به خود اختصاص داده‌اند.

رئيس کل گمرک در چند ماه گذشته در مقاطع مختلف دلايل سقوط آزاد رتبه گمرک ايران در بين گمرک‌هاي جهان را نيز اعلام کرده که از آن جمله مي‌توان به مواردي مانند اجراي طرح‌هاي "ايران‌کد" و "شبنم"، لزوم ثبت سفارش کالاها، معطلي کالاها براي ترخيص، الکترونيکي نشدن فعاليت‌هاي گمرک، ايجاد نشدن خط سبز گمرکي به شيوه مناسب و نظاير آن اشاره کرد.البته اگر يادمان نرفته باشد صدور بخشنامه‌هاي پي‌درپي و متناقض از سوي گمرک در اواخر دولت دهم نيز قطعا مي‌تواند از ديگر دلايل نزول رتبه گمرک ايران باشد.بخشنامه‌هايي که دردسرهاي زيادي را نيز براي واردکنندگان و صادرکنندگان کشور به وجود آورد.


 تريبون اقتصادي 

 مديرعامل بيمه آسيا:

طرح بيمه نوروزي خودرو از 15 اسفند اجرائي مي‌شود

طرح جديد بيمه نوروزي خودرو براي دوره زماني 15 اسفند تا 15 ارديبهشت در کشور اجرايي خواهد شد.

به گزارش آفرينش، دکتر ابراهيم کاردگر مديرعامل بيمه آسيا در نشست خبري با بيان اين مطلب گفت:طرح جديد بيمه بدنه 60 روزه براي عيد نوروز بوده و شرايط اين بيمه نامه در آينده نزديک براي مسافران نوروزي که فقط مي‌خواهند مدت محدودي خودروهاي خود را بيمه بدنه کنند، اعلام خواهد شد.

وي در باره ارائه بيمه‌هاي شخص ثالث کوتاه مدت گفت:‌ بيمه‌هاي کوتاه مدت دو ماهه يا سه ماهه استراتژي براي بازار بيمه بوده و روشي است که در سنديکا به توافق رسيده‌ايم.

مدير عامل بيمه آسيا در باره ترکيب پرتفوي بيمه آسيا گفت: بيشتر اين ترکيب را بيمه‌ نامه‌هاي شخص ثالث و بدنه و بعد از آن درمان تشکيل مي‌دهند؛ به گونه‌اي که در 10 ماهه ابتدايي امسال سهم توليد شخص ثالث و سرنشين در ترکيب پرتفوي 51 درصد و بيمه بدنه 14 درصد و درمان 12.3 درصد بوده است.

وزير نفت هند:

1.5 ميليارد از بدهي خود را به ايران مي‌پردازيم

وزير نفت هند گفت: اين کشور آماده پرداخت يک ميليارد و 500 ميليون دلار از بدهي نفتي خود به ايران است.به گزارش ايسنا، براساس توافق ايران و گروه 1+5 در نوامبر گذشته، تهران به چهار ميليارد و 200 ميليون دلار از درآمدهاي نفتي مسدود شده خود در برخي کشورها دسترسي پيدا خواهد کرد. وزير نفت هند همچنين گزارش رويترز را مبني بر درخواست ايران از هند براي دريافت 1.5 ميليارد دلار از طلب نفتي خود تاييد کرد.وزارت دارايي هند در حال آماده کردن کانال بانکي براي انتقال اين پول به ايران است.

طبق برنامه پرداخت‌ها، ايران در صورت اجراي اهداف تعيين شده در توافق ماه نوامبر مي‌تواند در اول مارس يک قسط 450 ميليون دلاري از هند و سپس بدون هيچ شرطي در تاريخ‌هاي هفتم مارس و 10 آوريل دو قسط 550 ميليون دلاري ديگر را دريافت.پرداخت‌ها به ايران از 15 آوريل به بعد منوط به اين خواهد بود که تهران به تعهدات خود براي رقيق کردن تمام اورانيومهاي 20 درصدي به پنج درصد عمل کند.

هند ماه گذشته واردات نفت خود از ايران را به شکل قابل توجهي افزايش داد ولي مجموع واردات نفت اين کشور از ايران در 10 اول سال مالي جاري(آوريل 2013 تا ژانويه 2014) به طور متوسط حدود 201 هزار بشکه در روز بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل يک کاهش 26 درصدي را نشان مي‌دهد.

پالايشگاههاي هندي از فوريه سال گذشته تاکنون بدليل جلوگيري از مکانيزم پرداخت از طريق هالک بانک ترکيه تحت فشارهاي ناشي از تحريم، 55 درصد طلب نفتي ايران را پرداخت نکرده اند.

اين پالايشگاهها در حال حاضر تقريبا سه ميليارد دلار بدهي نفتي به ايران دارند که با پرداخت يک ميليارد و 500 ميليون دلار، تقريبا نيمي از اين بدهي تسويه مي‌شود.

ساخت بلندترين برج جهان در عربستان

مهندسان قصد دارند يک آسمان‌خراش جديد را با ارتفاع حدود يک کيلومتر در عربستان سعودي بسازند.

به گزارش بي‌بي‌سي، «برج پادشاهي» (Kingdom Tower) که ساخت آن در شهر جده پيشنهاد شده، از پي به عمق 200 متر برخوردار خواهد بود و مي‌تواند نمک درياي سرخ را تحمل کند.

اين امر بدان معني است که آزمايش مواد بايد جزء اولين گزينه‌هاي دستور کار ساخت باشد.

اگرچه اين ارتفاع براي مهندسان بسيار زياد بوده و آنها در تلاش براي طراحي شيوه‌هايي به منظور ساخت اين برج عظيم از طريق آزمايش شيوه‌هاي پمپاژ بتن خيس هستند که بايد 804 متر به سمت آسمان بالا برود.

اين برج قرار است يک کيلومتر ارتفاع داشته باشد اما چالشهاي بسيار بزرگي براي ساخت آن وجود دارد که بايد بر آنها غلبه کرد. از جمله اين چالشها، مي‌توان به چگونگي ساخت بالابرهاي بلند و کاهش وزن کلي برج اشاره کرد.

سازندگان اين آسمان‌خراش تصديق کرده‌اند که شرکت خدمات فناوري ساخت و سازه پيشرفته (ACTS) کار سرمايه‌گذاري بر روي مواد مورد نياز براي ساخت اين ساختمان غول‌پيکر را آغاز کرده است.

فساد مالي جديد در يک دانشگاه

انتشار فهرست 16 نفري از فارغ‌التحصيلان يک دانشگاه به عنوان بدهکار بانکي در صفحات مجازي در ابتدا به نظر شوخي مي‌آمد، اما وقتي افراد نامبرده در فهرست يادشده براي استعلام حساب خود به بانک مراجعه کردند، کم‌کم باورشان شد که دو تن از کارمندان دانشگاه محل تحصيل، با سوءاستفاده از مدارک هويتي آنها، از طريق دريافت وام، بي‌سروصدا اين دانشجويان را بدهکار بانکي کرده‌اند!

به گزارش ايسنا، جمعي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه علوم اقتصادي که همگي ساکن شهرهايي غير از تهران هستند، پس از گذشت چندسال از زمان فارغ‌التحصيلي‌شان، متوجه سوءاستفاده دو نفر از کارمندان دانشگاه محل تحصيل از مدارکشان شده‌اند. اين دو کارمند با جعل امضاي آنان و «تغيير هويتشان از دانشجو به کارمند شرکتي دانشگاه» اقدام به دريافت وام از يکي از شعب بانک تجارت کرده‌اند.

" ع. د " يکي از اين دانشجويان است که از سال 88 از دانشگاه فارغ‌التحصيل شده. او در شرح ماوقع به ايسنا مي‌گويد: کپي مدارک شناسايي ما به امانت نزد دانشگاه بود، ولي در همان زماني که من مشغول به تحصيل بودم دو نفر از کارمندان با جعل امضاي من و مهر دانشگاه، با اسم و هويت من، وام هفت ميليون توماني از بانک دريافت کرده بود که با محاسبه جريمه ديرکرد در حال حاضر بيش از 9 ميليون به بانک بدهکار هستم.

پرداخت يارانه به 500 هزار متوفي در ايران!

رييس کميسيون تجارت اتاق تهران گفت: با تعيين سطح درآمدي افراد از سوي دولت، آنهايي که از سقف درآمدي بيشتري برخوردارند يارانه نقدي ماهانه دريافت نمي‌کنند.محسن بهرامي ارض اقدس در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين که 500 هزار فرد متوفي در کشور يارانه دريافت مي‌کنند! گفت: در حال حاضر بر اساس آمار رسمي بالغ بر 77 ميليون نفر از جمعيت کشور يارانه دريافت مي‌کنند.

اين در حالي است که بيش از جمعيت سرشماري شده در کشور يارانه نقدي واريز مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌که با اظهارنامه‌هايي که قرار است تا پايان اسفند ماه توزيع شود افرادي که با شناسنامه‌هاي تکراري يا شناسنامه‌هاي ديگر يارانه دريافت مي‌کنند شناسايي مي‌شوند خاطرنشان کرد: درصورت هر گونه سوء استفاده براساس تصميم مجلس پر کردن اظهارنامه دروغ تا سه برابر جريمه دارد.رييس کميسيون تجارت اتاق بازرگاني تهران در پاسخ به اين سوال که کمپين "نه به يارانه" در چه مرحله‌اي است و چه تعداد از افراد از دريافت يارانه انصراف داده‌اند خاطرنشان کرد: آمار دقيقي از آن در دست نيست اما بيانيه‌ها و اطلاعيه‌هاي صادر شده از سوي گروه هاي مختلف نظير هنرمندان، طرفداران محيط زيست، اتاق بازرگاني و جمعيت‌هاي مختلف بيانگر اين موضوع است که آمار انصراف دهندگان از يارانه در حال افزايش است.


 خبر 

 افزايش دو درصدي ماليات در يکسال؛

نرخ ماليات بر ارزش افزوده سال آينده 8 درصد اعلام شد

رئيس سازمان امور مالياتي از افزايش نرخ ماليات بر ارزش افزوده در سال 93 به 8 درصد خبر داد و گفت: در سال آينده نرخ اين ماليات بايد 7 درصد تعيين مي شد، اما براساس مصوبه مجلس يک درصد اضافه شده به اين نرخ، براي تامين هزينه‌هاي بهداشت و درمان مردم است.به گزارش مهر، علي عسکري از افزايش نرخ ماليات بر ارزش افزوده در سال 93 به هشت درصد خبر داد و گفت: ما به عنوان مجري قانون موظفيم اين مصوبه را اجرا کنيم.

رئيس سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه مطابق قانون ماليات بر ارزش افزوده در سال آينده نرخ اين ماليات بايد هفت درصد تعيين مي شد، ادامه داد: براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي يک درصد اضافه شده به اين نرخ، براي تامين هزينه هاي بهداشت و درمان مردم است.

وي در ادامه افزود: در اصلاحيه قانون ماليات بر ارزش افزود، نرخ مشخصي را پيشنهاد نداده ايم بلکه نقاط ضعف اجراي آزمايشي 5 ساله را اصلاح مي کنيم.معاون وزير اقتصاد از اثربخشي قابل توجه ماليات بر ارزش افزوده در تحقق درآمدهاي مالياتي سخن گفت و افزود: 74 درصد از درآمدهاي وصولي سالجاري مربوط ماليات بر ارزش افزوده است.

وي با بيان اينکه در بسياري از کشورهاي پيشرفته، نرخ ماليات بر ارزش افزوده تا 23 درصد هم تعيين شده است، تصريح کرد: در کشور ما نرخ ماليات بر ارزش افزوده تا پايان برنامه پنجم هشت درصد است و ما هنوز پيشنهاد مشخصي را براي برنامه ششم توسعه ارايه نداده ايم و فعلا اصلاحات ديگري موردنياز است که انجام شود اما اگر بنا باشد افزايشي صورت گيرد، ممکن است تغيير رويه اي در ساير نرخ ها داشته باشيم.

واحدهاي خالي مسکوني مشمول ماليات شدند

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با اصلاح بندي از قانون ماليات هاي مستقيم مقرر کردند واحدهاي خالي مسکوني از اين پس مشمول ماليات شوند.به گزارش مهر، در جلسه علني روز چهارشنبه مجلس شوراي اسلامي بررسي گزارش کميسيون اقتصادي در مورد لايحه اصلاح قانون ماليات هاي مستقيم در دستور کار مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت.

نمايندگان مجلس با اصلاح بندي از اين قانون مقرر کردند واحدهاي مسکوني واقع در شهرهاي با جمعيت بيش از يکصدهزار نفر که به استناد سامانه ملي املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالي شناسايي مي شوند، از سال دوم به بعد مشمول ماليات بر اجاره به شرح زير خواهند شد:

سال دوم، يک دوم ماليات متعلقه

سال سوم، برابر ماليات متعلقه

سال چهارم به بعد، يک و نيم برابر ماليات متعلقه

با تصويب اين ماده از اين پس واحدهاي خالي مسکوني مشمول ماليات خواهند شد.

راه اندازي قطار دو طبقه در مسير اصفهان – تهران از نوروز 93

مدير کل راه آهن اصفهان از راه اندازي قطار دو طبقه اصفهان به تهران در نوروز سال 93 با هدف افزايش ظرفيت ناوگان مسافري و توسعه خدمات دهي به مسافران نوروزي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي راه آهن اصفهان، حسن ماسوري گفت: به دنبال درخواست هاي مردم براي ارتقاي بخشي قطار اصفهان به تهران، سرويس دهي اين قطار براي مدتي محدود متوقف شد و با پيگيري جدي، قطار دو طبقه اتوبوسي تندرو صبا در ايام نوروز در مسير قرار مي گيرد.

وي افزود: اين قطار چهار واگن دو طبقه با ظرفيت هر واگن 108 صندلي دارد و از 25 اسفند جاري تا 15 فروردين سال 93، خدمات رساني مي کند.

توقف توسعه ميادين مشترک نفتي با عربستان

با وجود تاخيرهاي گسترده در توسعه سه ميدان مشترک نفتي ايران با عربستان در خليج فارس اما مديرعامل شرکت ملي نفت، اعلام مي‌کند: منتظر بازگشت خارجي‌ها نيستيم اما بازگشت آنها منجر به شتاب در توسعه ميادين نفت و گاز ايران خواهد شد.

به گزارش مهر، همزمان با پيشرفت لاک پشتي طرح توسعه ميادين مشترک نفتي در منطقه غرب کارون همچون آزادگان جنوبي، يادآوران و آزادگان شمالي، توسعه سه ميدان مشترک نفتي ايران با عربستان هم متوقف شده است. در شرايط فعلي طرح توسعه سه ميدان مشترک نفتي ايران با عربستان شامل فرزاد (ب)، اسفنديار و آرش متوقف شده است که شرکت ملي نفت دلايل توقف توسعه و يا تاخيرهاي گسترده توسعه اين سه ميدان مشترک نفتي را اعلام کرده است.

کشف ذخاير جديد نفت و گاز در ايران

مدير اکتشاف شرکت ملي نفت با اشاره به کشف ذخاير جديد نفت و گاز در ايران با بيان اينکه به زودي نتايج اکتشافات جديد نفت و گازي کشور توسط وزير نفت اعلام خواهد شد، گفت: در منطقه زاگرس و مناطق مرکزي ايران شواهدي مبني بر وجود ذخاير جديد هيدروکربوري وجود دارد.

هرمز قلاوند در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت اکتشافات جديد نفت و گاز طبيعي در ايران، گفت: از ابتداي سال جاري تاکنون چندين اکتشاف بزرگ نفت و گاز در ايران انجام شده است.

مدير اکتشاف شرکت ملي نفت ايران با اعلام اينکه هم اکنون نتايج اين اکتشافات نفت و گاز به شرکت ملي نفت ارائه شده است، تصريح کرد: پيش بيني مي شود به زودي نتايج کامل اين اکتشافات جديد نفت و گازي توسط وزير نفت اعلام شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته