جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4656


پيشرفت 65 درصدي طرح احداث بزرگراه محور اروميه – سرو

نماينده مردم دماوند و فيروزکوه در مجلس خبر داد؛
پيگيري‏ رفع مشکل آب شهرهاي آبسرد و کيلان

با همکاري معاونت مطبوعاتي؛
طرح ساماندهي دفاتر سرپرستي نشريات سراسري در استان اردبيل انجام مي‌شود


خبر


در استان


خبر


 پيشرفت 65 درصدي طرح احداث بزرگراه محور اروميه – سرو 

 اروميه-خبرنگار آفرينش

مدير کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي گفت: طرح احداث بزرگراه اروميه – سرو به عنوان يكي از طرحهاي تاثير گذار در توسعه ترانزيت داخلي و خارجي كشور 65درصد پيشرفت اجرايي دارد.خليل محبت‌خواه در جريان بازديد از محور اروميه - سرو با بيان اينکه طرح احداث بزرگراه اروميه – سرو به طول 50 كيلومتر است اظهارداشت: امسال يك لايه آسفالت در 8 كيلومتر از آن اجرا شده است.

وي با بيان اينكه درحال حاضر دو شركت پيمانكاري در اجراي اين طرح فعاليت دارند، گفت:عمليات زيرسازي و آسفالت در 27 كيلومتر از اين محور اجرا مي‌شود.محبت خواه اعتبار هزينه شده براي ساخت بزرگراه اروميه- سرو را 60 ميليارد ريال برآورد كرد و ادامه داد: براي اتمام اين طرح راهسازي 200ميليارد ريال موردنياز است.

مديرکل راه و شهرسازي آذربايجان غربي عمده‌ترين دليل تاخير زماني در اجراي اين طرح ملي را آزادسازي اراضي و كمبود اعتبار عنوان كرد.محور اروميه – سرو در مسير پايانه مرزي سرو به عنوان بزرگترين گمرك كشور قرار دارد و مي‌توان گفت در بخش توسعه تجارت جهاني شمالغرب كشور با بهره‌برداري از بزرگراه اروميه – سرو، دستاوردهاي چشمگيري حاصل مي‌شود.مديركل راه و شهرسازي آذربايجان غربي در راستاي اجراي طرحهاي ايمن‌سازي محورهاي ارتباطي استان در سفرهاي نوروزي از محور اروميه- سرو، بزرگراه اروميه – سلماس و محور شهيد كلانتري بازديد كرد.


 نماينده مردم دماوند و فيروزکوه در مجلس خبر داد؛
 پيگيري‏ رفع مشکل آب شهرهاي آبسرد و کيلان 

آبسرد - خبرنگارآفرينش

نماينده مردم دماوند و فيروزکوه در مجلس شوراي اسلامي از پيگيري‏ رفع مشکل آب شهرهاي آبسرد و کيلان و توسعه دانشگاه‏‌هاي دولتي در دماوند خبر داد.حميدرضا مشهدي‏‌عباسي در گفت‏‌وگو با خبرنگار آفرينش افزود: اشتغال‏‌زايي از مهم‏ترين وظايف مسئولان و بيکاري بارزترين دغدغه مردم در برهه کنوني است.وي تصريح کرد: با راه‌‏هايي که مدنظرمان است، قسمت زيادي از کمبود اشتغال با توسعه دانشگاه‌‏ها، گردشگري، کشاورزي و . . . برطرف خواهد شد.نماينده مردم دماوند و فيروزکوه در مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: در اين زمينه، جلسات مختلفي را با مديران کشوري داشتيم و قول‏‌هاي مساعدي گرفتيم؛ بعضي از آنها تحقق پيدا کرده و برخي در آستانه تحقق است.مشهدي‏‌عباسي همچنين به پيگيري‏‌هاي لازم در زمينه حل مشکل آب شهرهاي آبسرد و کيلان اشاره کرد.وي افزود: موضوع بعدي، آموزشکده کشاورزي است که بعد از پيام نور تنها مرکز آموزشي دولتي بوده که در شهرستان دماوند وجود دارد.

نماينده مردم دماوند و فيروزکوه در مجلس شوراي اسلامي افزود: با شوراي اسلامي شهر آبسرد صحبت کرديم و با توجه به اينکه دانشگاه آزاد اسلامي همچون پيام نور متمرکز مي‏شود و نمي‏توانيم دانشگاه آزاد در بخش‌‏ها داشته باشيم، بايد به مراکز دولتي توجه بيشتري شود.وي تصريح کرد: به همين دليل، به دنبال توسعه دانشگاه‌‏هاي دولتي هستيم و آموزشکده کشاورزي را در آبسرد از قبل داشته‌‏ايم و اينک مي‌‏خواهيم آن را توسعه دهيم و مسئولان قول کمک و مساعدت را در خصوص زمين آن داده‌‏اند.

مشهدي‏‌عباسي ادامه داد: فضاي خوبي مدنظر بوده و چشم‌‏انداز ما براي اين آموزشکده، تحصيل 4 هزار نفر دانشجو در آن است که مي‌‏تواند به بحث فني در کشاورزي کمک کند.نماينده مردم دماوند و فيروزکوه در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: اين نويد را مي‏‌دهيم که اين موضوعات را دنبال مي‌‏کنيم تا بتوانيم خدمت خوبي به مردم ارائه دهيم.


 با همکاري معاونت مطبوعاتي؛
 طرح ساماندهي دفاتر سرپرستي نشريات سراسري در استان اردبيل انجام مي‌شود 

اردبيل – خبرنگار آفرينش

ساماندهي دفاتر سرپرستي روزنامه‌هاي سراسري در استان اردبيل براي تقويت بنيه مالي دفاتر سرپرستي نشريات و جلوگيري از سوء استفاده‌هاي احتمالي يک ضرورت است.ساماندهي دفا‌تر سرپرستي روزنامه‌هاي سراسري در استان اردبيل براي تقويت بنيه مالي دفا‌تر سرپرستي نشريات و جلوگيري از سوء استفاده‌هاي احتمالي يک ضرورت است.

به گزارش آفرينش از اردبيل مديرعامل خانه مطبوعات استان اردبيل گفت: در سا‌ل‌هاي اخير با افزايش تعداد روزنامه‌ها و نشريات سراسري کم تيراژ که حتي گاهي تيراژ روزانه‌شان در يک استان به 20نسخه هم نمي‌رسد جامعه مطبوعاتي استان با رشد قارچ‌گونه پديده‌اي به نام سرپرستان دفتر به دوش و آگهي‌بگيران بي‌سازمان مواجه شده است.

مهدي حسين‌نژاد افزود: در پاره‌اي از موارد افرادي که خود را سرپرست روزنامه‌اي سراسري معرفي مي‌نمايند حتي فاقد امکاناتي همچون دفتر و يک خط تلفن متصل به فکس يا حتي ساده‌ترين ابرازهاي کار روزنامه نگاري هستند.

وي تصريح کرد: با ظهور اين پديده ما با افرادي مواجه‌ايم که اغلب نه سابقه‌اي در مطبوعات داشته‌اند و نه سر رشته‌اي از اين کار دارند و در اين اوضاع نابسامان گاهي نشرياتي که حتي فروش کل کشورشان به اندازه بعضي از نشريات محلي نيز نيست با ارتباط‌هاي خارج از عرف مطبوعاتي چندين برابر روزنامه‌هاي پر تيراژ و ساختارمند آگهي جذب مي‌کنند.

مديرعامل خانه مطبوعات استان اردبيل افزود: اغلب اين افراد کيف بردوش و مهردر جيب يا با اداره گردي و يا با بست نشستن درساختمان معاونت مطبوعاتي، آگهي شکار مي‌کنند به عبارت ديگر بجاي عملکرد مطبوعاتي و کارکرد فرهنگي بانام سرپرست و خبرنگار تنها کاري که مي‌کنند هماهنگي آگهي است.

حسين‌نژاد افزود: البته عدم توجه ونظارت مديران به چگونگي نشر آگهي‌هاي قانوني و عدم اعمال نگاه حرفه‌اي از سوي روابط عمومي‌هاي ادارات اين امر را تشديد کرده است.وي گفت: مسلماٌ اين قبيل افراد؛ سرپرستان روزنامه‌ها و نشريات مشهور و پرتيراژ کشورنيستند بلکه بيشتر قشر خاصي هستند که به دليل عدم توجه و نظارت سازمانهاي صنفي و ادارات فرهنگ و ارشاد و ساير نهادهاي نظارتي در حاشيه برخي نشريات کم تيراژ و کم فروش شکل گرفته‌اند.

وي گفت: البته ما مخالف ورود جوانان و افراد جديد به کار مطبوعاتي نيستيم اما در هر حال اين امر نيز مي‌بايست طبق چارچوب‌ها و ضوابط خاص پذيرد تا از آسيب‌هاي احتمالي پيشگيري شود، وقتي روزنامه‌اي نمي‌تواند دفتر مستقل در استان و شهرستان‌ها داير کند حداقل مي‌بايست نمايندگي خود را به فرد يا افردي که سابقه و اهليت کار دارند و قادر به تهيه امکانات و لوازم اوليه داير نمودن اين شغل هستندواگذار نمايند.وي با اشاره به اينکه عدالت صنفي هم حکم مي‌کند روزنامه‌ها و نشرياتي که اقدام به هزينه بيشتر در شهرستان‌ها مي‌کنند و داراي دفتر مستقل و نيروي استخدامي هستند و خدماتي بهتر به لحاظ فرهنگي به شهرستان‌ها ارائه مي‌نمايند ازدرآمد بيشتري از محل آگهي‌هاي منطقه‌اي برخوردار شوند.

حسين‌نژاد گفت: متاسفانه حتي برخي نشريات سراسري نيز نگاه‌شان به سرپرستان شهرستاني و فعاليت فرهنگي و مطبوعاتي که داراي مسئوليت اجتماعي به دنبال دارد کاسب کارانه است و گاهي به تنها چيزي که فکر مي‌کنند منافع حاصل از درآمد آگهي‌هاي استان است و کمترين توجهي به ابعاد فرهنگي و حتي شخصيتي خود و نمايندگان و سرپرستان استاني خود ندارند.

سرپرست روزنامه دنياي اقتصاد و خبرگزاري ايلنا در استان اردبيل گفت: به نظر مي‌رسد ساختار کسب و کارهاي مطبوعاتي کشور از نظر نگاه بلند مدت و توجه به ساختارهاي سازماني عقب گرد داشته است چرا که اوايل دهه هشتاد که دوران رونق کسب و کارهاي مطبوعاتي هم بود روزنامه‌ها اغلب داراي مدير و سازمان شهرستان‌ها بودند و سرپرستان استاني نيز بر اساس شرايط خاص تحصيلي، کاري و بررسي توانايي‌ها و امکانات گزينش مي‌شدند اما به نظر مي‌رسد در سالهاي اخير اين امر در نشرياتي که حتي خودشان تنها با چند نفر اداره مي‌شوند به دليل مشکلات اقتصادي مغفول مانده و حذف شده است که امروز با افرادي به عنوان سرپرست مواجه‌ايم که حتي نام مديرمسئول نشريه‌اي را که سرپرستي آن را به عهده دارند نمي‌دانند، حتي برخي از اين عزيزان فاقد سواد و تخصص لازم براي تصدي چنين امري هستند.

اين مدرس دانشگاه ضمن انتقاد از متوليان نشريات سراسري و دفا‌تر مرکزي نشريات گفت: البته برخي از نشريات سراسري از نظر ما مقصراند شايد براي آن‌ها اصلا مهم نباشد چه کسي و با چه مختصات و خصوصيات رفتاري نمايندگي نشريه‌شان را بر عهده مي‌گيرد اما اين امر به جهت تبعاتي که به لحاظ فرهنگي و اقتصادي در يک محيط کوچک شهرستاني مي‌گذارد قابل چشم پوشي نيست ضمن اينکه مسلما در بلند مدت نتايج بدي نيز براي برند اين نشريه خواهد داشت.

وي گفت: اين امر در مواردي به حدي جدي بوده است که حتي مواردي از کلاهبرداري نيز با استفاده از نام و مهر نشريات سراسري در استان مشاهده شده است.حسين‌نژاد در تشريح طرح ساماندهي سرپرستي‌هاي نشريات سراسري گفت: با همکاري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونت مطبوعاتي اين اداره کل، طرحي آماده شده است که طي آن از اين پس هر کس بخواهد سرپرستي نشريات سراسري را در استان اردبيل به عهده بگيرد اول بايد توسط خانه مطبوعات استان به عنوان يک نهاد صنفي غير دولتي متشکل از خود اصحاب مطبوعات تاييد شود.

وي افزود: يکي ديگر از شرايط اين است که نشريه‌اي که مي‌خواهد در استان سرپرستي داير کند مي‌بايست حداقل در 60 درصد کيوسک‌هاي مطبوعاتي استان و کليه شهرستان‌ها داراي توزيع موثر باشد همچنين فرد مورد نظر مي‌بايست داراي دفتر کارمناسب با تجهيزات لازم بوده و همه روزه در ساعات اداري اين دفتر داير باشد.وي گفت: اگر حتي يک دفتر سرپرستي براي فعاليت تاييد شود به شرطي مشمول تخصيص آگهي خواهد بود که هرماه حداقل 5 خبر يا گزارش خبري از استان اردبيل در ايفاي رسالت فرهنگي خود در صفحات اصلي نشريه منتشر نمايد.

مديرعامل خانه مطبوعات استان اردبيل خاطرنشان کرد: هرنفر تنها مي‌تواند سرپرستي يک نشريه را برعهده داشته باشد مگر اينکه براي هر نشريه‌اي که معرفي مي‌نمايد يک خط تلفن مستقيم و حداقل 20 متر مربع فضاي اداري داشته باشد که در اين صورت نيز هر نفرحداکثر مي‌تواند سرپرستي سه نشريه را برعهده بگيرد.وي گفت: نظارت بر حسن اجراي اين توافقنامه برعهده معاونت مطبوعاتي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و خانه مطبوعات استان مي‌باشد. لازم به ذکر است توافقنامه ساماندهي دفا‌تر سرپرستي روزنامه‌هاي سراسري در استان با تاييد سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل در قالب يک بخشنامه ابلاغ شده است.


 خبر 

 اوج مهاجرت پرندگان به تالاب کاني برازان؛ در ايام عيد

اروميه - خبرنگار آفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد گفت: تالاب کاني برازان به عنوان يکي از مهم ترين زيستگاه هاي پرندگان در شمال غرب کشور، ميزبان 10 هزار قطعه پرنده مهاجر است."کامران حسيني" گفت پيش بيني مي‌شود امسال 10 هزار قطعه از انواع پرندگان براي زمستان گذراني وارد تالاب کاني برازان شوند.

وي ادامه داد: به تدريج که از برودت هوا کاسته شده و به سمت تابستان پيش برويم اين پرندگان به سمت شمال و کشورهاي گرجستان و آذربايجان حرکت مي‌کنند.حسيني تشريح کرد: فروردين ماه که هواي ملايم و خوبي در مهاباد حاکم مي‌شود، مي توانيم بيشترين پرنده مهاجر را در تالاب کاني برازان مشاهده کنيم.

ستاد هماهنگي خدمات سفر در شهرستان دماوند تشکيل شد

دماوند - ايرج صادقعلي

ستاد هماهنگي خدمات سفر در شهرستان دماوند به منظور توسعه گردشگري داخلي و ايجاد هماهنگي و انسجام در ارائه خدمات مناسب براي رفاه حال مسافران و گردشگران در ايام نوروز تشکيل شد.به گزارش خبرنگارآفرينش، نخستين جلسه اين ستاد در سالن اجتماعات شهرستان دماوند تشکيل شد و دستگاه‌هاي عضو ستاد در خصوص گذراندن ايام تعطيلات نوروزي و ارائه خدمات به مسافران اعلام آمادگي کردند و برنامه‌ريزي‌هاي لازم انجام شد.

اين ستاد پيرو ابلاغ از سوي ستاد مرکزي هماهنگي خدمات سفر براي برنامه‌ريزي، سازمان‌دهي و نظارت بر انجام فعاليت‌هاي سفر در شهرستان دماوند تشکيل شد.

تامين زيرساختهاي لازم بخش ورزش از اولويتهاي مديريت شهري رودهن است

دماوند - خبرنگارآفرينش

رييس شوراي اسلامي شهر رودهن گفت: تامين زيرساختهاي لازم در بخشهاي مختلف ورزشي از اولويتهاي شهرداري و شوراي اسلامي شهر رودهن است. علي اکبر ارشدي در جمع تعدادي از ورزشکاران پيشکسوت شهر رودهن که در دفتر شوراي اسلامي اين شهر برگزار شد، ساماندهي ساختار ورزش شهر رودهن را نيازمند تدوين برنامه‌اي گسترده و جامع دانست و افزود: شهر رودهن با وجود قرار گرفتن در نزديکي پايتخت همواره مورد توجه بوده و همين امر به توسعه و فراهم سازي زيرساختهاي شهري مي‌افزايد.

وي از تدوين برنامه‌اي جامع و گسترده در راستاي توسعه و بهسازي ساختار جايگاه ورزش در شهر رودهن خبر داد و گفت: اين شهر در بخشهاي ساخت وساز و سکونت با توجه به مهاجر پذير بودن، روز به روز درحال توسعه است که همين امر خدمات مورد نياز شهروندان را مي‌طلبد.

اين مقام مسوول يکي از بخشهاي مهم در توسعه شهري را تقويت زيرساختهاي ورزشي و فرهنگي عنوان و خاطرنشان کرد: يکي از اولويتهاي مديريت شهري رودهن، احداث سالن فرهنگي ورزشي چند منظوره در اين شهر است که مي‌تواند بخش عمده‌اي از مطالبات شهروندان را در زمينه ورزشي و فرهنگي ايفا نمايد.رييس شوراي اسلامي شهر رودهن با تاکيد بر نقش خانواده ها در ايمن سازي قشر جوان برابر تهاجم فرهنگي، ورزش را اهرم کاهش آسيبهاي اجتماعي خواند و اظهار کرد: خانواده‌ها نيز براي سالم نگه داشتن جوانان خود از پيامدهاي تخريبي جنگ نرم با بر عهده داشتن وظيفه‌اي خطير نقشي اساسي در رکود آمار آسيبهاي اجتماعي ايفا خواهند کرد.

وي با بيان اينکه با تلاش مسوولان شهري در جهت افزايش بستر خدمات ورزشي، اميدواريم در سال آتي رتبه نخست استاني را کسب نماييم، افزود: تقويت دامنه سرانه‌هاي ورزشي در شهر رودهن با تامين زيرساختهاي لازم متناسب با رشد جمعيت در شاخه‌هاي مختلف ورزشي در دستور کار شوراي اسلامي شهر و اداره ورزش و جوانان اين منطقه قرار دارد.

لازم به ذکر است سرانه ورزشي هر شهروند رودهني بيش از سه مترمربع است.

مهندس بورد:

راهبري مخازن پيچيده از افتخارات مهندسان مهندسان مناطق نفت‌خيز جنوب است

اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: مديريت و راهبري مخازن پيچيده هيدروکربوري و بومي سازي تجهيزات راهبردي صنعت نفت از افتخارات مهندسان اين شرکت است.مهندس حميد بورد در مراسم گراميداشت روز ملي مهندسي اظهار داشت: تاريخ بعد از انقلاب مناطق نفت‌خيز جنوب مملو از افتخاراتي است که با روحيه خودباوري و ايمان کارکنان اين شرکت حاصل شده است.

وي با بيان اين که توان مهندسي کارکنان اين شرکت در دنيا شناخته شده است گفت: با وجود اينکه در بيشتر کشورهاي نفت‌خيز مديريت مخازن از سوي بيگانگان انجام مي‌شود اما اين مهم در کشور ما بدست مهندسان توانمند داخلي صورت مي‌گيرد.

عضو هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران به پيشرفت هاي داخلي در زمينه ساخت قطعات و تجهيزات صنعت نفت اشاره کرد و گفت: در گذشته نه چندان دور ساده‌ترين قطعات موردنياز از خارج کشور وارد مي‌شد در حالي که امروز به همت مهندسان و کارشناسان متعهد داخلي به بالاترين سطح از بومي‌سازي قطعات و تجهيزات کاربردي صنعت نفت يعني ساخت کامل توربينهاي گازي، پمپهاي فرآيندي و کمپرسورها دست يافته‌ايم.مهندس بورد خاطر نشان کرد: هم‌اکنون در مديريت فني مناطق نفت‌خيز جنوب بيش از 1500 نفر نيروي متخصص و فني فعاليت مي‌کنند که از سرمايه‌هاي اين شرکت محسوب مي‌شوند.

وي در پايان، پنجم اسفند سالروز بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي و روز ملي مهندسي را به مهندسان شاغل در شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و شرکتهاي تابع تبريک گفت.در اين مراسم مدير کانون بسيج مهندسين صنعت نفت جنوب با گراميداشت روز ملي مهندسي، فعاليتها و ماموريتهاي اين کانون را تشريح کرد.مهندس مراد کمالي گفت: هم‌اکنون حدود 800 نفر از کارکنان صنعت نفت جنوب در اين کانون عضويت دارند که درراستاي ماموريتهاي ابلاغي از سوي سازمان بسيج مهندسين استان خوزستان فعاليت مي‌کنند.وي افزود: اعضاي اين کانون براساس اهداف سازمان بسيج مهندسين در 5 کارگروه انرژي، صنعت و معدن، عمران و ابنيه، اطلاعات و فناوري اطلاعات و کشاورزي و منابع طبيعي سازماندهي شده اند و فعاليتهاي آنها در محورهاي علمي و پژوهشي، فرهنگي و حفظ و انسجام دنبال مي‌شود. در اين آيين مدير سازمان بسيج مهندسين استان خوزستان با بيان اين که 9500 نفر عضو اين کانون هستند گفت: هدف اصلي اين سازمان توانمندسازي جوانان و فارغ‌التحصيلان دانشگاهها و مراکز آموزش عالي است.

سرهنگ مسعود خاکي افزود: مهمترين برنامه‌هاي اين کانون براي تحقق اين هدف برگزاري دوره‌هاي عملي و کارگاهي جهت ورود جوانان به بازار کار است و تاکنون دوره‌هاي متعددي به خصوص در رشته مکانيک برگزار شده است.در اين مراسم سعيد کوتي معاون مدير توليد(بهره‌برداري) نيز گزارشي از توانمندي مهندسان داخلي در اجراي عمليات مهم و پيچيده تعويض چندراهه گناوه ارائه داد.


 در استان 

 اجراي نامناسب طرح جامع توسعه شهري؛ از مشکلات عديده تکاب است

اروميه - خبرنگار آفرينش

سخنگوي شوراي شهر تکاب گفت: بدون نگاه ويژه وکمکهاي استانداري آذربايجان غربي و نيز اجراي دقيق ونظارت شده قانون ماليات بر ارزش افزوده توسعه عمراني تکاب محقق نشده وشهرداري اين شهر فلج وزمينگير خواهدشد.

مهدي انصاري با بيان اين مطلب، وضعيت فعلي فني ومالي شهرداري تکاب رابحراني ارزيابي کرد وافزود:شهرداري تکاب براي عبور از بحران فعلي وقرارگرفتن در مدار توسعه عمران شهري به تخصيص اعتبارات،کمکهاي ويژه استاني وهمراهي واهتمام جدي مسوولان به ويژه استاندار آذربايجان غربي و نمايندگان مجلس نيازمند است.

وي با اشاره به اينکه درحال حاضر شهرداري تکاب در باتلاق بدهيهاي نامتعارف گيرکرده است وبا ارثيه عظيمي از مشکلات دست وپنجه نرم مي‌کند تصريح کرد: بحران بدهيها از يک سو، تفکيکهاي غيراصولي، غيرفني و کارشناسي نشده زمينهاي معارض‌دار در چندسال اخير،ضعفهاي فني وساختاري درتيم کارشناسي شهرداري، ازبين رفتن زيرساختها ونبود انضباط اداري ومالي و نيز مطالبات گسترده و فوري شهروندان به دليل کارهاي عقب‌افتاده سالهاي گذشته از سوي ديگر و مهمتر از همه عدم وصول منبع مالي از محل ماليات بر ارزش افزوده معادن طلا وسنگ موجب تکميل زنجيره‌اي از مشکلات براي شوراي شهر وشهردار جديد شده که انجام وظايف محوله و امور عمراني اين شهر را بسيار سخت و حتي غيرممکن ساخته است.

وي با بيان اينکه شهرداري تکاب درحال حاضر به وام 3 ميليارد توماني نياز دارد اما به دليل حجم بدهي ها و وجود چکهاي برگشتي قادر به دريافت آن نيست اظهار کرد:مشکلات گسترده در کنار نبود منابع مالي مطمئن وقابل اتکاء شهرداري تکاب رادر ادامه دادن مسير عمران شهري وحتي امور اداري و پرداخت حقوق کارکنان کاملا مستاصل نموده وهمه اين محدوديتها در حالي است که تخصيص اعتبارات استاني به شهرداري تکاب 20 درصد ومبلغي درحدود 430 ميليون تومان بوده است.

انصاري تاکيد کرد: طبق قولهايي که معدن‌داران شهرستان تکاب داده‌اند مقررشده تا بخشي از درآمدهاي آنها بصورت منابع مالياتي به شهرداري تکاب اختصاص يابد اما درسال جاري آمارشفافي از اين پرداختها وجود ندارد ومعدن‌داران با وجود سودهاي کلان به تعهدات خود عمل نمي‌کنند.

وي گفت: درصورت اجراي کامل قانون ماليات برارزش افزوده، بيش از 50 درصد بودجه شهرداري تکاب از اين محل تامين شده وحجم قابل توجهي از موانع مالي اين نهاد برطرف شده و برنامه‌هاي عمراني شهر تکاب بدون دغدغه تامين اعتبار اجرا خواهد شد.

عضو شوراي شهر تکاب در بخش ديگري از سخنان خود اجراي نامناسب طرح جامع توسعه شهري را از مشکلات عديده تکاب برشمرد و افزود: بنابر اظهارنظرکارشناسان فني ومهندسين مشاور اين طرح داراي 47 ايراد اساسي است که با درنظرگرفتن طرح تفصيلي شهر اين ايرادت به بيش از 100مورد مي‌رسد.

وي گفت:در طرحهاي جامع وتفصيلي شهر تکاب بسياري از موارد لحاظ نشده که مشکلات فراواني به وجود آورده است و طرح تفصيلي درحال بررسي بوده وتا زماني که اين ايرادات برطرف نشود، طرح تفصيلي شهر تکاب در شوراي شهر به تصويب نخواهد رسيد.

وي از اداره راه وشهرسازي تکاب خواست جهت رفع ايرادات طرحهاي جامع و تفصيلي شهر تکاب با شهرداري و شوراي شهر همکاري نمايند.

شهرستان تکاب با 2500 هکتارمساحت و80 هزار نفرجمعيت درجنوب آذربايجان غربي واقع شده است که محروميتها وعقب ماندگي هاي اين شهر درکنار وجود منابع متعدد خدادادي از جمله دو معدن بزرگ طلا و نيز پتانسيلهاي باالقوه توسعه، همواره مورد بحث و مداقه بوده است.


 خبر 

 رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان اصفهان:

سالانه 10 ميليون متر مربع ساختمان در اصفهان ساخته مي‌شود

اصفهان – بهمن راعي

رئيس سازمان نظام مهندسي استان اصفهان از ساخت سالانه بين 8 تا 10 ميليون متر مربع ساختمان در استان اصفهان خبر داد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، علي پزشکي در جمع خبرنگاران گفت: در شهر اصفهان سالانه حدود 6 هزار پروانه ساخت صادر مي‌شود که اين ميزان معادل 5 تا 6 ميليون متر مربع ساختمان‌سازي است.وي اظهار کرد: تفاوت اين رقم با ميزان ساخت و سازي که در استان مي‌شود نشان مي‌دهد که ساخت و ساز در ديگر شهر‌هاي استان نيز فعال مي‌باشد.رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان بيان کرد: اين سازمان از سال 74 تشکيل و اکنون داراي قانون مصوب در مجلس شوراي اسلامي است.

وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر ساختمان گران‌ترين کالايي است که يک فرد در طول عمر خويش خريداري مي‌کند و به همين دليل بايد از استانداردهاي کافي برخوردار باشد تا بهره‌دهي لازم را داشته باشد.وي افزود: در حال حاضر حدود 40 درصد از سرمايه‌گذاري‌هاي کشور در بخش ساخت و ساز هزينه مي‌شود و وظيفه دانش مهندسي، ايجاد شرايط مطلوب به منظور حفظ و نگهداري اين ساختمان‌ها مي‌باشد.وي ادامه داد: تمام ساخت و سازهاي کشور غير از آنهايي که رديف بودجه عمراني دارند به بخش سازمان نظام مهندسي مربوط مي‌شود که در بخش‌هاي طراحي و اجرا قابل پيگيري و تعريف است.رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان اصفهان گفت: سازمان نظام مهندسي استان اصفهان در شرايط کنوني با استفاده از پتانسيل 23 هزار نفري اعضاي خود، تمام طراحي‌ها و نظارت پروژه‌هاي ساختماني را هدايت مي‌کند و علاوه بر اين اعضا، براساس مأموريت‌هاي محوله، از نظرات کارشناسي گروه‌هاي مرتبط نيز بهره مي‌گيرد.

وي اظهار کرد: در برخي مواقع تخلفاتي نيز توسط مهندسان صورت مي‌گيرد که بر اساس شکايت مالکان مي‌توان اين موضوع را در شوراي انتظامي مهندسان پيگيري کرد.وي بيان کرد: فرهنگ شهر نشيني با موضوع ساخت و ساز ارتباط دارد، اما سازمان نظام مهندسي در اين زمينه به صورت مستقيم ورود پيدا نمي‌کند.اين مسئول خاطرنشان کرد: اصلي‌ترين شاخصه معماري اسلامي ايجاد آسايش مردم و سلامت رواني جامعه است که هنوز براي دستيابي به اين شاخصه بايد مطالعات زيادي صورت بگيرد و قوانين زيادي صادر شود.

پزشکي افزود: در شرايط کنوني هر متر مربع از يک ساختمان بين 600 تا يک ميليون تومان هزينه در بر دارد، در حالي که تمام هزينه‌هاي مهندسي آن براساس قانون بين 6/1 تا 2/2 درصد اين مبلغ مي‌باشد که رقم بسيار ناچيزي مي‌باشد.وي بر لزوم رعايت شرايط استاندارد در ساختمان سازي تاکيد کرد و گفت: در بيش از 95 درصد از مساحت ايران پتانسيل رخداد زلزله وجود دارد و کاهش حجم تلفات در اين زمينه وظيفه مراجع صدور پروانه و مقاوم‌سازي سازه‌ها در برابر زلزله است.

پزشکي بيان کرد: چنانچه شرايط مدرن در ساخت و سازها رعايت شود مي‌توان عمر مفيد ساختمان‌ها را به صد سال هم رساند و اين در حالي است که عمر مفيد در ساختمان‌هاي اصفهان بين 30 تا 40 سال است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته