جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4660

آيت‌الله هاشمي:
تلاش براي خاموش كردن شعله‌هاي جنگ كاري ارزشمند است


اوباما: مخالف اعمال تحريم‎هاي جديد عليه ايران هستم


واکنش تيموشنکو به مذاکره با روسيه


مکالمه پدر و پسر بحران ايجاد کرد


انصراف اخضرابراهيمي از ميانجي‌گري درسوريه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

روحاني:
توسعه روابط ايران و عربستان، شرايط مطلوب‌تري را براي منطقه رقم مي زند

سخنگوي قوه قضاييه:
عفو و مرخصي زندانيان به مناسبت سال نو


 آيت‌الله هاشمي:
 تلاش براي خاموش كردن شعله‌هاي جنگ كاري ارزشمند است 

 
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار دبير كل مجمع جهاني اديان براي صلح ضمن تاکيد بر اينکه "هيچ ديني در ابتدا دعوت به جنگ نمي‌كند"، گفت: بشريت نيازمند توجه به توصيه‌ها و تلاش‌هاي حضرت محمد(ص) و حضرت مسيح(ع) است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار دكتر ويليام وندلي، دبير كل مجمع جهاني اديان براي صلح، تلاش براي پايان دادن نزاع ملت‌ها و ايجاد و گسترش صلح را ارزشمند خواند و گفت: در جهاني كه عده‌اي با اهداف مادي براي جنگ افروزي و كشتار انسانها مي‌كوشند، تلاش افراد و سازمان‌هايي براي تعميق و نهادينه كردن صلح، بسيار معنادار و ستودني است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه با تاكيد بر اين جمله كه «هيچ ديني ابتدائاً دعوت به جنگ نمي‌كند»، توصيه‌ها و تلاش‌هاي پيامبران بزرگ بشريت مانند حضرت محمد(ص) و حضرت مسيح(ع) را براي بشريت امروز ضروري دانست كه از زمان خلقت آدم تا كنون هميشه عده‌اي برنامه‌ريزي مي‌كنند كه چگونه ديگران را بكشند.ايشان با اشاره به آيات متعدد قرآن كريم كه بر صلح تأكيد مي‌نمايد، گفت: متأسفانه تاريخ پيروان اديان سرشار از جنگ‌هاست و تأسف بيشتر زماني است كه مي‌بينيم در يك دين، پيروان مذاهب، ديگران را با هدف انجام كار ثواب مي‌كشند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني افزود: در زمانه‌اي كه اخبار كشت و كشتار انسانها سرتيتر خبرهاست، تلاش براي خاموش كردن شعله‌هاي جنگ و دميدن روحيه صلح خواهي، كاري ارزشمنداست.آقاي دكتر ويليام وندلي نيز ضمن ارائه گزارش از برنامه‌هاي مجمع جهاني اديان براي صلح، گفت: شوراي اديان كشورها هر پنج سال گرد هم مي‌آيند و 60 نفر را به عنوان شوراي جهاني اديان تعيين مي‌كنند.دبير كل مجمع جهاني اديان براي صلح افزود: از كشورهاي اسلامي، خصوصاً ايران هم شخصيت‌هايي عضو شوراي اديان هستند.وي تلاش براي پايان دادن به جنگ ده ساله فرقه‌هاي ديني در سيرالئون را نمونه‌اي از دستاوردهاي كارهاي مجمع جهاني اديان دانست و گفت: علاوه بر اين، براي مبارزه با بيماري‌ها و فقر در بعضي از كشورها هم وارد عمل شديم و به كمك مساجد و كليساها به ياري مردم رفتيم.آقاي دكتر ويليام وندلي با ستايش از نقش آيت الله هاشمي رفسنجاني براي ايجاد و گسترش صلح و ثبات و آرامش، گفت: اگر تلاش‌هاي شما نبود شايد تاكنون شاهد جنگ ايران و عراق در منطقه بوديم.


 اوباما: مخالف اعمال تحريم‎هاي جديد عليه ايران هستم 

 
رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه اي مخالفت خود را با اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران در دوره شش ماهه اجراي توافقنامه هسته اي ژنو اعلام کرد.به گزارش مهر، "باراک اوباما" در مصاحبه با بلومبرگ با بيان اين مطلب در خصوص تحريم هاي ايران گفت: 95 درصد از تحريم هاي اعمال شده عليه ايران به قوت خود باقي هستند.رئيس جمهور آمريکا مخالفت خود را با اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران اعلام کرد و گفت: اين موضوع به نفع همه ما است که اجازه دهيم اين فرآيند طي شود و نتيجه خود را نشان دهد. اجازه بدهيد ببينيم آيا ايران مي تواند به اندازه کافي تلاش کند و به ما اين اطمينان را بدهد که برنامه آنها صلح آميز است يا نه.

اوباما در پاسخ به اين پرسش بلومبرگ که ايا ايران تهديد "همه گزينه ها روي ميز است" را جدي گرفته يا نه پاسخ داد: مي دانم که ايران اين موضوع را جدي گرفته است. ما اطمنيان زيادي به اين نکته داريم وقتي آنها به 35 هزار نظامي آمريکايي مستقر در منطقه (خاورميانه) نگاه مي کنند بايد اين موضوع (وجود همه گزينه ها بر روي ميز) را جدي بگيرند. علاوه بر آن مردم آمريکا، اسرائيل و عربستان سعودي نيز بايد اين موضوع را جدي يگيرند.

محورهاي ديگر مصاحبه اوباما با بلومبرگ در خصوص مذاکرات سازش بود. رئيس جمهور آمريکا در اين رابطه از نتانياهو خواست تا با جدي گرفتن مذاکرات از شکست خوردن آن جلوگيري کند.اوباما در اين رابطه با اشاره به سفرهاي متعدد "جان کري" وزير امور خارجه آمريکا به خاورميانه و ديدار و گفتگو با مقامات رژيم صهيونيستي و تشکيلات خودگردان، اشاره کرد و گفت: کري اين کار را از روي تصادف انجام نمي دهد. وي اين کار را انجام مي دهد چون ما به عنوان دولت اعتقاد داريم که نه تنها نفع اسرائيلي ها و فلسطيني ها، بلکه منافع آمريکا و جهان در دستيابي به چارچوبي براي مذاکرات است که منجر به راه‌حل دو دولتي بشود.


 واکنش تيموشنکو به مذاکره با روسيه 

 
بي‌بي‌سي: «يوليا تيموشنکو» نخست وزير سابق اوکراين که به مسکو سفر مي کند، معتقد است مذاکره بين روسيه و اوکراين در حال حاضر موفق نخواهد بود، چرا که مسکو خواهان تسليم کامل کي يف است. به گزارش خبرگزاري «نووستي»، "يوليا نيموشنکو" نخست وزير سابق اوکراين که به تازگي و در پي تصميم پارلمان اين کشور از زندان آزاد شده، اعتقادي به موفقيت آميز بودن مذاکرات احتمالي با روسيه ندارد، چرا که به عقيده وي، مسکو در تلاش است تا اوکراين را بطور کامل تسليم خود کند.تيموشنکو گفت: در شرايط کنوني و تا زماني که مسکو ديدگاه خود را نسبت به وضعيت اوکراين تغيير نداده، مذاکره بين روسيه و اوکراين موفقيت آميز نخواهد بود. اين اظهارات در حالي شنيده مي شود که پارلمان اعلاي اوکراين از دولت اين کشور خواست تا گروهي را براي مذاکره با دولت فدراسيون روسيه و انجام اقدامات لازم براي تامين تماميت ارضي کشور تشکيل دهد.


 مکالمه پدر و پسر بحران ايجاد کرد 

 
ديپلماسي‌ايراني: مجموعه ضبط شده صدايي که اخيرا از نخست وزير منتشر شده ضربه کاري مهلکي را به حيثيت و اعتبار او وارد آورده است.صداهاي ضبط شده افشا شده گفت وگويي است که ميان رجب طيب اردوغان با پسرش بلال انجام شده است. در گفت وگوي اول از اين مجموعه که مهمترين آن محسوب مي شود اردوغان از پسرش مي خواهد که ميليون ها دلار پول را رها کند که دو ساعت بعد از آن عمليات پليس آغاز مي شود و بحراني که گذشت شعله ور مي شود.

اردوغان به پسرش مي گويد: «تو بايد هر چه داري را از خودت دور کني.» پسرش به او مي گويد: «هنوز 30 ميليون يورو نزد ما هست که تا حالا نتوانسته ايم کاري براي آنها بکنيم.» اين مکالمه تاثيري شگرف بر تشديد بحران ترکيه گذاشته است. به گونه اي که مخالفان در رويه اي غير معمول خواستار استعفاي نخست وزير شده و او را "دزد اول" توصيف کرده اند.


 انصراف اخضرابراهيمي از ميانجي‌گري درسوريه 

ايرنا: منابع ديپلماتيک در سازمان ملل گفتند که اخضر ابراهيمي، نماينده ويژه سازمان ملل در سوريه قصد کناره گيري از سمت خود را دارد. اين منابع مي گويند ديپلمات کهنه کار الجزايري از عدم پيشرفت گفت وگوهاي صلح سوريه ناخرسند بوده و قصد دارد تا پايان ماه ميلادي جاري اعلام استعفا کند.

دفتر اخضر ابراهيمي و سخنگوي سازمان ملل هنوز به اين موضوع واکنشي نشان نداده اند.

اخضر ابراهيمي به دنبال کناره گيري کوفي عنان به نمايندگي سازمان ملل در بحران سوريه تعيين شد. کوفي عنان نماينده سازمان ملل در بحران سوريه مسول نظارت بر طرح شش ماده اي شوراي امنيت براي توقف خشونت ها در سوريه بود که شهريور سال 2012 از سمت خود کناره گيري کرد. بي ثمر بودن نشست‌هاي مختلف از جمله ژنو 1 و 2 موجب سرخوردگي بسياري از سياستمداران جهان گرديده است.


 يک نکته از هزاران 

 آب هم گران شد!. با تصويب دولت و ابلاغ معاون اول رئيس جمهور، نرخ تعرفه‌هاي آب شهري و روستايي 20 درصد گران شد.پيش از اين، دولت به صورت ناگهاني قيمت برق را 25 درصد گران کرد که قرار است در قبوض جديد اعمال شود.

اينطور كه مشخص است حامل‌هاي انرژي يكي پس از ديگري درحال گران شدن مي‌باشند كه عملا فشار مستقيمي بر زندگي عامه مردم وارد خواهند كرد. اندك اندك نطق دولت براي افزايش بنزين هم باز خواهد شد و مسلما موجي از گراني جامعه را در برخواهد گرفت.

اما مردم انتظار دارند تا مقامات به جاي حركت چراغ خاموش به سمت افزايش قيمت‌ها، كمي هم وضعيت معيشتي مردم را مد نظر قرار دهند!


 ميز خبر 

هشدار وزارت خارجه به ايرانيان در خصوص سفر به تايلند

پايگاه اطلاع رساني وزارت امورخارجه جمهوري اسلامي ايران با درج اطلاعيه اي، مجدداً خواستار خودداري هموطنان کشورمان از انجام سفر غير ضروري به کشور تايلند شد.در اين اطلاعيه آمده است:

در آستانه تعطيلات نوروزي و افزايش تبليغات آژانس هاي مسافرتي جهت ترغيب هموطنان ايراني به منظور انجام سفرهاي توريستي و تفريحي به کشور تايلند، به اطلاع کليه هموطنان کشورمان مي رساند، با توجه به اعلام وضعيت فوق العاده در کشور تايلند و تداوم نا آرامي ها در برخي نقاط اين کشور، ضمن يادآوري توصيه هاي ايمني به اتباع ايراني مقيم آن کشور، موکداً توصيه مي گردد. از انجام مسافرت هاي غير ضروري به تايلند تا بازگشت اوضاع داخلي به حالت عادي خودداري نمايند.

در نشست شوراي حکام آژانس؛

آمانو: ايران تعهداتش را درباره توافق هسته‌اي اجرا مي‌کند

مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: توافق هسته‌اي ميان ايران و 1+5 همان‌گونه که برنامه‌ريزي شده بود در حال اجراست اما هنوز کارهاي بسياري براي حل و فصل مسائل موجود درباره فعاليت هسته‌اي ايران وجود دارد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري رويترز، يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در جلسه با 35 کشور عضو شوراي حکام آژانس گفت: اصول تعيين شده در برنامه اقدام مشترک توسط ايران به اجرا در آمده است؛ اين اقدام نشان‌دهنده يک گام مثبت روبه جلو است اما هنوز اقدامات بسياري براي حل و فصل وجود دارد.

او ادامه داد: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي 1.6 ميليون يورو نياز دارد تا بتواند اقدامات بيش‌تري براي سنجش اين که ايران به تعهداتش در توافق شش ماهه عمل مي‌کند يا نه.

طرح جديد نتانياهو:

فلسطين در مقابل ايران

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل در ديدار با اوباما طرحي با عنوان "فلسطين در مقابل ايران" ارائه مي کند.به گزارش عصرايران، روزنامه انگليسي ساندي تايمز با اعلام اين خبر اضافه کرد: براساس اين طرح، اسرائيل برپايي دولت مستقل فلسطين را در مقابل توقف کامل برنامه هسته اي ايران مي پذيرد.

علاوه بر اين، آمريکا بايد دوباره در برابر ايران، مواضع سرسختانه بگيرد تا اسرائيل در برابر فلسطين موضع انعطاف پذيري داشته باشد.قرار است نتانياهو در ديدار با باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در واشنگتن اين طرح خود را ارائه کند.

منابع اسرائيلي درباره جزئيات طرح نتانياهو گفته اند: او سه درخواست درباره برنامه هسته اي ايران را مطرح مي کند. سه خواسته شامل پايان غني سازي اورانيوم، توقف توليد بمب اتمي و نابودي زرادخانه موشکهاي بالستيک دور برد ايران (موشک هاي با برد بيش از 1500 کيلومتر) هستند.همچنين مهمترين لابي اسرائيل در آمريکا يعني آيپک نيز از اين طرح نتانياهو حمايت مي کند و با اعمال فشارهاي مختلف به دنبال تحقق آن است.

كمك 10 ميليون پوندي به كي‌يف؛

هيگ: انگليس در کنار دولت اوکراين مي‌ايستد

وزير خارجه انگليس که براي ديدار با مقامات دولت موقت اوکراين به کي يف سفر کرده، بر حمايت لندن از سران کنوني اوکراين تأکيد کرد و گفت انگليس قصد دارد 10 ميليون پوند براي ايجاد اصلاحات سياسي و اقتصادي به اوکراين کمک کند.

به گزارش خبرگزاري فارس، «ويليام هيگ» وزير خارجه انگليس که براي ديدار با مقامات دولت موقت اوکراين به اين کشور سفر کرده، تأکيد کرد که لندن در کنار دولت موقت مي‌ايستد.

هيگ در سفر به اوکراين با رئيس جمهور و نخست وزير موقت اوکراين ديدار و گفت وگو کرده است. انگليس از جمله اصلي ترين حاميان اروپايي دولت موقت اوکراين است و واکنش تندي نسبت به ورود نيروهاي روسيه به شبه جزيره «کريمه» داشته است. وزير خارجه انگليس بعد از ديدار خود با مقامات دولت موقت اوکراين، از تصميم لندن براي کمک 10 ميليون پوندي براي ايجاد اصلاحات اقتصادي و سياسي در اوکراين خبر داد. وي همچنين گفت تيمي از انگليس امروز براي بررسي اين موضوع وارد کي يف مي شوند.

براي اولين بارپس ازجنگ جهاني؛

آمريکا، روسيه را تهديد به حمله نظامي کرد

براي اولين بار پس از جنگ جهاني دوم، وزير خارجه آمريکا به دنبال تشديد تنش هاي اوکراين و موضع گيري مسکو، روسيه را تهديد به حمله نظامي کرد.

جان کري وزير خارجه آمريکا در مصاحبه اي با شبکه اي بي سي اين کشور، گفت: همه گزينه ها عليه روسيه روي ميز است؛ از تحريم هاي اقتصادي گرفته تا اقدام به عمليات نظامي عليه مسکو در صورتي که شرايط اقتضا کند.

اين اولين بار پس از جنگ جهاني دوم است که يک مقام بلندپايه آمريکايي، روسيه را تهديد به حمله نظامي مي کند.

وزير خارجه آمريکا افزود: همه جهان اميدوار است که حوادث اوکراين شاهد تنش مرتبط با مواجهه نظامي نشود اما پوتين رييس جمهور روسيه نمي تواند در زمان حاضر مانند قرن نوزدهم رفتار کند و با دولت اوکراين به بهانه هاي مبهم و واهي بجنگد. لذا روسيه بايد به روند دموکراتيکي که منجر به خلع يانکوويچ و تشکيل دولت جديد اوکراين شد، احترام بگذارد.

ادامه درگيري‌ها ميان حزب‌الله، پارلمان و رياست جمهوري لبنان

دبيرکل حزب الله و رئيس پارلمان لبنان بر مخالفت خود با هر گونه بيانيه وزارتي که مقاومت را ناديده بگيرد و اين عبارت در آن گنجانده نشود، تاکيد کردند.به گزارش خبرگزاري مهر، روزنامه السفير لبنان تاکيد کرد سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب الله و نبيه بري رئيس پارلمان و رئيس جنبش امل لبنان تاکيد کرده اند بيانيه وزارتي تنها در صورتي که کلمه مقاومت در آن گنجانده شود، پذيرفتني خواهد بود. اين روزنامه نوشت در مقابل، سعدالحريري رئيس جريان المستقبل و تمام طيفهاي جريان 14 مارس هم در مقابل بيانيه وزارتي که عبارت مقاومت در آن گنجانده شود، سکوت نخواهند کرد.

ميشل سليمان رئيس جمهوري لبنان اخيرا در اظهاراتي تامل برانگيز که بيشتر همسو با مواضع غربي ها، رژيم صهيونيستي، 14 مارس و عربستان عليه مقاومت است، مدعي شد معادله طلايي لبنان،"ملت، ارتش و ارزشهاي مشترک" است و به اين ترتيب، جايگاه مهم مقاومت در لبنان را ناديده گرفت.


 ميز خبر 

موافقت پوتين با راه حل آلمان براي اوکراين

رئيس جمهوري روسيه پس از گفت و گوي تلفني با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، پيشنهاد وي را در مورد بحران اوکراين براي تشکيل گروه تماس پذيرفت.به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از خبرگزاري فرانسه ، دولت آلمان اعلام کرد ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه با پيشنهاد صدر اعظم آلمان مبني بر تشکيل گروه تماس براي گفت و گو ميان طرفين درگير در بحران اوکراين موافقت کرده است.

دولت آلمان با انتشار بيانيه اي اعلام کرد: "ولاديمير پوتين پيشنهاد صدر اعظم آلمان را مبني بر تشکيل سريع يک هيئت تحقيق و نيز يک گروه تماس پذيرفته است."بر اساس اين بيانيه، ممکن است اين هيئتها با مديريت "سازمان امنيت و همکاري اروپا" به برقراري گفت و گويي سياسي در بحران اوکراين بپردازند.

احتمال کنار گذاشتن روسيه از گروه 8

شبکه تلويزيوني العربيه در خبري فوري به نقل از جان کري، وزير امور خارجه آمريکا، اعلام کرد: کشورهاي گروه هشت و برخي کشورهاي ديگر آماده کنارگذاشتن روسيه از اين گروه هستند. اين شبکه به جزئيات بيشتر اين خبر اشاره نکرد.انگليس و فرانسه نيز پس از آمريکا و کانادا اعلام کردند که در واکنش به "مشارکت روسيه در بحران اوکراين" در نشست هاي مقدماتي گروه 8 ، در روسيه شرکت نخواهند کرد.به گزارش العالم، ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس، دراين خصوص گفت: لندن در اعتراض به مشارکت روسيه در بحران اوکراين، شرکت خود در نشست هاي مقدماتي ژوئن را لغو کرده است.

هيگ قبل از سفر به کيف به خبرنگاران گفت: انگليس اين هفته با تعليق همکاري اش با گروه 8 به ديگر کشورهاي عضو خواهد پيوست و از جمله، نشست هاي مقدماتي اين هفته را به حالت تعليق در خواهد آورد.روسيه در سال جاري ميلادي رياست گروه 8 را به عهده دارد.

مدودف:

اوکراين با انقلاب ديگري روبرو خواهد شد

نخست‌وزير روسيه در صفحه فيس‌بوک خود نوشت: رهبران جديد اوکراين که به صورت غيرقانوني قدرت را تصاحب کرده‌اند و بر اساس قوانين خودشان کشورداري مي‌کنند، با يک انقلاب ديگر و خونريزي جديدي روبرو خواهند شد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، "ديميتري مدودف"، نخست‌وزير روسيه گفت: در حالي که ويکتور يانوکوويچ، رئيس‌جمهوري برکنار شده اوکراين در اصل هيچ اختياري ندارد، همچنان رهبر مشروع اين کشور بر اساس قانون اساسي اوکراين است و اگر گناهکار و مجرم است، بايد استيضاح و محاکمه شود.

وي در ادامه مطلب خود در فيس‌بوک نوشت: هر اقدام ديگر نظير تصاحب قدرت خلاف قانون است و باعث بي‌ثباتي شديدي مي‌شود. باعث پديد آمدن يک انقلاب جديد و خونريزي دوباره مي‌شود. مدودف افزود: روسيه آماده برقراري و توسعه روابط محترمانه و چند جانبه با اوکراين و برقراري روابط دو جانبه با اين کشور است. اوکراين براي مسکو تنها معرف گروهي از مردم نيست که خونشان در ميدان استقلال کي‌يف ريخته شد. روسيه نيازمند يک اوکراين قوي و باثبات است. يک شريک اقتصادي و قابل پيش‌بيني روسيه خواستار روابط ضعيف با اوکراين نيست.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت شصت و شش:

سخت افزار

نيازهاي ليست اوليه سخت افزار براي شروع شامل زير است:

- سرور با عملکرد بالا ( .3Nos)

فروشندگان مرجح : Fujitsu Siemens ,Sun , Dell, HP

- سرور ذخيره ( Lno)

فروشندگان مرجح : Fujitsu Siemens ,Sun , Dell, HP

- روتر [ فروشندگان مرجح: Foundry , Cisco ]

- ديوار آتش [فروشندگان مرجح: Foundry , Cisco]

- USP

- باطري

- PC نهايي

- سوئيچ KVM

- ساختار قفسه وسيم کشي

- اطاق A/C

- تمامي نيازهاي باقي مانده از طيف متوسط مرکز هاست (Host) مثل امنيت، عايق گذاري، سيستم اتصال زمين، کف سازي دسترسي نصب شده ، و غيره.

پيشنهاد هاي فوق تمامي تسهيلات تجهيزاتي ونرم افزاري مورد نياز براي دانشگاه اسلامي مجازي را که برنامه را به صورت مرجع (Host) در آورد ارائه داده است. ضمناً کيفيت و کميت تسهيلات پيشنهادي براساس تخمين هاي صورت گرفته درطرح مالي دانشگاه اسلامي مجازي مشخص شده است.

فراساختار سخت افزار موجود

قطعات تجهيزاتي زير براساس ساختار فني مشخص شده درقسمت قبلي ودر رابطه با تخمين هزينه هايي که براي دانشگاه اسلامي مجازي زده شده، وتعداد ذينفع هاي دانشگاه اسلامي مجازي نصب شده است. تسهيلات مذکور قادر به ارائه خدمات به 2000 کانديدا وحتي بيشتر در صورت افزايش خواهد بود.


 سرمقاله 

 لزوم استقرار گفتمان "سياست مقاومتي"

حميدرضا عسگري

نوع نگاه اقتصادي حاكمان و عملكرد آنها در حيطه سياست ارتباطي مسقيم دارند و متاثر از يكديگرند. سيطره حكومت بر بخش اقتصاد و عدم مشاركت خصوصي موجب يك طرفه شدن درآمدها و هزينه‌ها مي‌گردد، به عبارتي حكومت خود را همه كاره مي‌يابد و نيازي به پاسخگويي را احساس نمي‌كند. اينجا بايد منتظر بروز فسادهاي كلان اقتصادي بود...!

البته اين فسادها اغلب خارج از حلقه افراد و گروه‌هاي مرتبط با عرصه اقتصاد رخ نمي‌دهد، چون حاكميت به شخصه اقتصاد را به دست دارد و نظارت هدفمندي از بيرون بر عملكرد آن اعمال نمي‌شود. نمود عيني اين رويه را در طي چند سال گذشته دربدنه اقتصاد دولتي با انواع فسادهاي گروهي و سواستفاده‌هاي شخصي مشاهده كرديم. لذا ورود مستقيم رهبرمعظم انقلاب به حيطه اقتصاد و ترسيم نقشه راه "اقتصادمقاومتي" به علت اهميت و نگران كننده بودن رويه فعلي مي باشد. اما نقطه عطف و محوريت الگوي اقتصاد مقاومتي، تاكيد ايشان بر تسهيل قوانين و زمينه سازي براي ورود بخش خصوصي و عامه مردم به حيطه اقتصاد مي‌باشد.

اين رويه باعث ورود سلايق مختلف به عرصه اقتصاد مي‌شود و تعدد گرايش‌ها موجب پويايي و تنوع دراين زمينه مي‌گردد. هنگامي كه تنوع و سليقه‌هاي مختلف دركنارهم قرار گيرد، اقتصاد براي اقشار مختلف درداخل و خارج جذاب مي شود و ميزان مشاركت درآن افزايش مي‌يابد. با افزايش مشاركت‌هاي خصوصي، شاهد وحدت اقتصادي خواهيم بود و ديگر اينگونه نيست كه صرفاً يك گروه و افرادي خاص ازسياست‌هاي اقتصادي نفع ببرند و حافظ منافع خود باشند!.

اما بازگرديم به اول بحث؛ اقتصاد وسياست به هم گره خورده‌اند. امروز گفتمان سياسي مانيز نيازمند الگويي مقاومتي است و ضرورت آن كمتر از اقتصاد مقاومتي نيست. درطي سال‌هاي گذشته ما شاهد يك گفتمان غالب بوديم، و ديگر سلايق و گرايش‌هاي سياسي به حاشيه رانده شدند و اگر انتخابات خرداد نبود چه بسا اين رويه ادامه پيدا مي‌كرد. اينجاست كه اهميت وجود سلايق مختلف درحيطه سياست خود را نمايان مي‌سازد. باوجود اينكه تمام ابزارهاي قدرت براي يك طيف سياسي مهيا بود، اما ديديم كه ديگر سلايق سياسي از سوي مردم خود را بركرسي نشاند. امروز حوزه سياست ما دچارعارضه‌اي گرديده كه وحدت سياسي درآن گمشده و تعدد سلايق در آن مورد وثوق نيست. امروزما نيازمند گفتمان "سياست مقاومتي" با محوريت ورود سلايق مختلف دراين عرصه هستيم.

بازكردن فضاي سياسي و تاثيرگذاري گرايشات مختلف موجب جذابيت عمومي براي مشاركت مي‌گردد. به حاشيه راندن ديگرسلايق به منزله حذف پاره‌اي از جامعه و ناديده گرفتن بخشي ازمردم مي‌باشد. اينجاهم همچون اقتصاد وقتي شاهد تك صدايي باشيم بايد منتظر بروز فساد‌ در لايه‌هاي گفتمان حاكم باشيم، چون ديگر تعدد ديدگاهي وجود ندارد كه ديگر گرايشات را مورد بازخواست قرار دهد.

اين گفتمان سياسي مي‌تواند با اتكا به نيرو‌هاي داخلي، پايه‌هاي نظام را در مقابل فشارهاي خارجي مستحكم سازد و مانع از سواستفاده‌ آنها از اختلافات داخلي ما گردد. "سياست مقاومتي" مي‌تواند با نگرش جذب حداكثري از پتانسيل‌هاي ديگرگرايشات سياسي درجهت پيشرفت كشور و مواجهه با مشكلات داخلي و خارجي استفاده كند. اما متاسفانه نگرش‌ها در حوزه سياسي ما به دنبال تسلط و مغلوب كردن طرف‌هاي ديگر مي باشد. درحالي كه همگرايي ميان گروه‌هاي سياسي مي تواند زمينه ساز بروز توانمندي‌ها و ارتقاي جايگاه كشور در ديگر حوزه‌ها گردد. امروز مشاهد مي‌كنيم كه به خاطر اختلافات سياسي بسياري از حيطه‌هاي اقتصادي، فرهنگي، هنري، اجتماعي و... دچار سكون و رخوت شده اند.

اميدواريم در راستاي تحقق معيارهاي "اقتصاد مقاومتي"، مسولان و سياسيون كشور گوشه چشمي هم به گفتمان "سياست مقاومتي" نيزداشته باشند، تا هم راستا با پيشرفت‌هاي اقتصادي، شاهد وحدت سياسي ومشاركت عمومي درميان جامعه باشيم.


 روحاني:
 توسعه روابط ايران و عربستان، شرايط مطلوب‌تري را براي منطقه رقم مي زند 

رييس جمهوري در مراسم تقديم استوار نامه « عبدالرحمن بن غرمان الشهري » سفير جديد عربستان سعودي گفت: تصميم دولت ايران حفظ و گسترش روابط صميمي و برادرانه با کشورهاي اسلامي و بويژه همسايگان است و در اين ميان، عربستان سعودي جايگاه خاص و ويژه اي دارد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، عبدالرحمن بن غرمان الشهري سفير جديد عربستان سعودي در ايران استوار نامه خود را تقديم حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رييس جمهوري کرد.

رييس جمهوري در اين ديدار به جايگاه ايران و عربستان در منطقه و جهان اسلام اشاره کرد و اظهارداشت: تهران و رياض ظرفيت هاي قابل توجهي براي گسترش و تعميق روابط با يکديگر دارند.وي افزود: تعامل و همکاري ايران و عربستان بي ترديد مي تواند براي ثبات و امنيت کل منطقه مفيد باشد.رييس جمهوري با بيان اين که اراده جمهوري اسلامي ايران، ارتقاي روابط و تعميق تعاملات است، ادامه داد: دولت يازدهم در دوره پيش رو خواهان گسترش روابط با کشور برادر و دوست خود عربستان سعودي در همه زمينه هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و همکاري و تبادل نظر در تمام مسايل منطقه اي و بين المللي است.

روحاني خاطرنشان کرد: در حال حاضر در منطقه و در برخي کشورهاي اسلامي شاهد جنگ و درگيري هستيم، افراطي گري و تروريسم ثبات کل منطقه را تحت تاثير قرارداده و اختلافات نابجا و ناصحيح بين مذاهب اسلامي فضاي نامطلوبي را براي همه در منطقه ايجاد کرده است.وي تصريح کرد: مسلماً توسعه همکاري هاي دو کشور ايران و عربستان، شرايط مطلوب تري را براي منطقه رقم مي‌زند.


 سخنگوي قوه قضاييه:
 عفو و مرخصي زندانيان به مناسبت سال نو 

سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر صحت داشتن يا نداشتن صدور قرار مجرميت براي يکي از مسوولين دولت قبل گفت: صرف نظر از تعداد و نوع اتهام اين فرد و نوع اتهام ،اصل موضوع صدور قرار درست است. به گزارش ايرنا ، حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه اي افزود: اما در مورد نوع و تعداد اتهامات وي نه مجاز هستم که بگويم و نه اطلاعي دارم.سخنگوي قوه قضاييه همچنين گفت :زندانيان واجد شرايط براي کمک به خانواده آنان و با توجه به رافت اسلامي طبق دستورالعمل مي توانند از مرخصي ايام نوروز استفاده کنند.اژه اي همچنين از تهيه فهرست عفو زندانيان به مناسبت 12 فروردين سال 93 خبر داد و افزود:بر اساس کار کارشناسي صورت گرفته زندانيان از عفو برخوردار مي شوند.

سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به سوالي در رابطه با آخرين وضعيت پرونده اي که سازمان بازرسي اعلام کرده در آن به مدير يک اداره بدون اينکه به ماموريت رفته باشد حق ماموريت 12 ميليارد توماني و حق غذاي 530 ميليون توماني داده شده است گفت: اينکه در مرحله تحقيقات عدد را اعلام کنيم شايد صحيح نباشد اما اين پرونده در شهر شيراز در استان فارس تشکيل شده و در رابطه با آن برخي افراد بازداشت و برخي نيز با قرار وثيقه هاي سنگين آزاد هستند.وي در پاسخ به سوالي درباره پرونده بابک زنجاني، گفت: متاسفانه هر چه جلوتر مي‌رويم پرونده ايشان پيچيده‌تر مي‌شود. وي افزود: بر اساس نقل و قول از دادستان و بازپرس محترم عرض مي‌کنم که ايشان صداقت ندارد و چون خودش صداقت ندارد و کارها بايد بر اساس پيگيري‌هاي بيروني و کار کارشناسي انجام شود زمان رسيدگي مقداري دارد طولاني مي‌شود.

سخنگوي قوه قضاييه اظهار کرد: ما خيلي اميدوار بوديم که ظرف مدت بازداشت اول که دو ماه بود به نتيجه برسيم ولي اين کار انجام نشد و بازداشت موقت او تمديد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته