جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4660


براي درمان قد کوتاه بايد زود جنبيد


تولد يک ستاره‌ درون بطري


رابطه احتمالي کم‌خوني و آلزايمر


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 براي درمان قد کوتاه بايد زود جنبيد 

 علل مختلفي وجود دارد که باعث کوتاهي يا بلندي قد افراد مي‌شود. دکتر مسعود رحمانيان، فوق تخصص غدد درون ريز و متابوليسم نيز با اشاره به اين مطلب به «جام‌جم» مي‌گويد: ميزان رشد قدي کودکان تحت تاثير عوامل ژنتيکي و محيطي است، ولي متاسفانه در بسياري از موارد، مسائل ژنتيکي ناديده گرفته مي‌شود و والدين چندان توجهي به آن ندارند.

بروز بيماري‌هاي مختلف و شيوه تغذيه از جمله مسائل محيطي است که مي‌تواند در رشد قدي بچه‌ها تاثيرگذار باشد؛ اما به گفته اين پزشک متخصص، موضوع ژنتيک که بيشتر ناديده گرفته مي‌شود، به اين معني است که اگر پدر و مادري قدشان متوسط يا کوتاه باشد، نبايد انتظار داشته باشند فرزندشان خيلي قد بلند شود.

وي مي‌افزايد: نتايج مطالعاتي که در اين زمينه انجام شده، نشان مي‌دهد قد بچه‌ها به اندازه ميانگين قد پدر و مادرشان است. البته اين ميزان براي پسرها ممکن است کمي بيشتر از مقدار ميانگين باشد و براي دخترها کمي کمتر، ولي به طور کلي اندازه قد پدر و مادر هم در اين زمينه بسيار تاثيرگذار است.

هر کوتاهي قدي نشان دهنده مشکل نيست و نيازي به بررسي و درمان هم ندارد. دکتر رحمانيان ضمن بيان اين مطلب مي‌گويد: در صورتي که کودکي با افزايش سن، روند طبيعي‌اي را که براساس منحني‌هاي رشد انتظار مي‌رود طي نکند، بايد بررسي‌هاي بيشتري را براي او انجام داد؛ بنابراين زماني که با افزايش سن، قد کودک ثابت مي‌ماند يا ميزان افزايش قدش به حدي نيست که طبيعي حساب شود، به بررسي‌هاي دقيق تر نياز خواهد بود.

وي مي‌گويد: البته در صورتي که کودک تغذيه خوبي داشته باشد و به اندازه کافي ورزش کند و به ديگر مسائل محيطي هم توجه شود، ممکن است قدش از ميانگين قد پدر و مادر هم بلندتر شود، اما اگر به همان اندازه ميانگين قد والدينش بود نيز اتفاقي غيرطبيعي رخ نداده و جاي نگراني ندارد. به همين دليل هم توصيه مي‌شود والدين ميزان قد کودک را با آرزوها و تمايلات خودشان مقايسه نکنند.

براي درمان کوتاهي قد کودکان بايد بموقع به پزشک مراجعه شود. وي با بيان اين مطلب خاطرنشان مي‌کند: بيشتر موارد کوتاهي قد را در صورتي که بموقع تشخيص داده شود، مي‌توان درمان کرد؛ بنابراين حتما پيش از پايان بلوغ و قبل از بسته شدن صفحات رشد استخواني بايد مشکل کوتاهي قد را تشخيص داده و آن را درمان کرد.

اين فوق تخصص غدد ادامه مي‌دهد: به عنوان نمونه براي درمان کوتاهي قد دختري که از شروع قاعدگي‌اش گذشته يا پسري که در سنين حدود شانزده سالگي است و تاکنون از نظر کوتاهي قد بررسي نشده، کار زيادي نمي‌توان انجام داد و حتي اگر مشکل تشخيص داده شود هم ديگر دير شده است؛ زيرا در اين سنين صفحات رشد بسته شده و استخوان‌ها ديگر رشد طولي نخواهند داشت؛ بنابراين پس از اين سنين حتي اگر بخواهند نوجوان را درمان کنند و از هورمون رشد کمک بگيرند باز هم استخوان‌ها رشد طولي ندارد و فقط عرض آنها زياد مي‌شود، در نتيجه بر ميزان قد تاثيري نمي‌گذارد.

اين روزها نه تنها پدر و مادرها که گاهي خود نوجوانان هم به محض اين که احساس مي‌کنند قدشان کوتاه است به فکر هورمون رشد مي‌افتند و مي‌خواهند با استفاده از اين هورمون مشکل کوتاهي قدشان را درمان کنند. در صورتي که استفاده از اين هورمون براي همه مناسب نيست و نبايد خودسرانه از آن استفاده کرد.

دکتر رحمانيان در اين باره توضيح مي‌دهد: استفاده از هورمون رشد براي بچه‌هايي که واقعا با مشکل کمبود هورمون رشد مواجه هستند، در صورتي که از سوي پزشک تجويز شود، موثر است و مي‌تواند قد آنها را افزايش دهد، اما براي بچه‌هايي که عامل کوتاهي قدشان کمبود هورمون رشد نيست، استفاده از اين هورمون هم موثر نخواهد بود.

وي مي‌افزايد: استفاده از هورمون رشد براي کساني که علت کوتاهي قدشان موارد ديگري مانند بلوغ زودرس يا مسائل ژنتيکي است يا افرادي که دير به پزشک مراجعه کرده‌اند، نه تنها به افزايش قد کمکي نمي‌کند که حتي ممکن است به بروز عوارض ناخوشايندي مانند افزايش فشار خون، ديابت و بدشکل شدن استخوان‌ها هم منجر شود.

براين اساس، وي به پدر و مادرهايي که احساس مي‌کنند فرزندشان قد کوتاهي دارد، توصيه مي‌کند بموقع به پزشک مراجعه کنند و بررسي‌هاي لازم را انجام دهند تا مشخص شود کوتاهي قد کودک واقعا نگران کننده و نشانه مشکل است يا موضوعي طبيعي به حساب مي‌آيد. همچنين به هيچ عنوان نبايد براي استفاده از هورمون رشد بي دليل به پزشک اصرار کنند، زيرا اين هورمون در مواردي که نبايد استفاده شود، فقط عارضه برجاي خواهد گذاشت و فايده اي ندارد.

وي افزود: اين روزها متاسفانه برخي ورزشکاران هم از اين هورمون کمک مي‌گيرند، اما بايد بدانند استفاده از اين هورمون‌ها از طرفي دوپينگ به حساب مي‌آيد و از طرف ديگر عوارضي هم برايشان برجاي مي‌گذارد.

وي تاکيد مي‌کند: اگر هورمون رشد در مواردي استفاده شود که به آن نياز است و اثر درماني دارد، ممکن است عوارض بسيار کمي براي فرد داشته باشد، اما وقتي جنبه درماني ندارد و به عنوان مکمل استفاده مي‌شود، عوارض بسيار زيادي برجاي خواهد گذاشت.

دکتر رحمانيان به والدين توصيه مي‌کند براي افزايش رشد قدي بچه ها به تغذيه آنها اهميت دهند و سعي کنند موادي را که براي رشد استخوان‌ها لازم است بويژه در سنين کودکي و نوجواني و حين بلوغ در برنامه غذايي‌شان بگنجانند.

همچنين وضع خواب کودکان هم بايد طوري باشد که هورمون رشد بخوبي ترشح شود. وي با بيان اين مطلب توضيح مي‌دهد: بيشترين ميزان ترشح هورمون رشد در طول شبانه روز، در زمان خواب شبانه اتفاق مي‌افتد و به همين دليل خوب است بچه‌ها حتما حداکثر تا ساعت 11 شب خواب باشند، چون اگر در زمان اوج ترشح هورمون رشد که حدود 12 نيمه شب است، نخوابيده باشند اين هورمون هم به اندازه کافي ترشح نمي شود، بنابراين کودکاني که دچار اختلالات خواب هستند با مشکل کوتاهي قد نيز روبه رو خواهند شد. موضوع ديگري که براي رشد قدي بچه ها بايد در نظر گرفته شود، ايجاد محيطي آرام براي کودک است که مي‌تواند در ميزان ترشح هورمون رشد اثر بگذارد.


 تولد يک ستاره‌ درون بطري  

پيچيده‌ترين و گران‌قيمت‌ترين ماشيني که تاکنون به دست بشر ساخته شده، کمتر از يک دهه ديگر در جنوب فرانسه آغاز به‌کار خواهد کرد.براساس گزارش نيويورکر، اين دستگاه که قرار است در جنگل‌هاي کوهستاني جنوب فرانسه آغاز به‌کار کند، رآکتور بين‌المللي تجربي حرارتي هسته‌اي يا Iter نام دارد که ارتفاع آن بيش از 30 متر و وزن آن بيش از 23 تن خواهد بود،‌ يعني دوبرابر سنگين‌تر از برج ايفل.

در مرکز اين دستگاه تجهيزاتي بسيار دقيق و پيچيده مخزن خلأيي را در بر خواهد گرفت که در اين مخزن ابري داغ از هيدروژن سنگين با سرعتي بالاتر از سرعت صوت مانند رشته‌هاي DNA به دور خود خواهد چرخيد. اين ابر توسط جريان الکتريکي سوخته و توسط امواجي متمرکز از تشعشعات بمباران خواهد شد. پرتوهاي ذرات بدون بار که انرژي درون آنها به اندازه‌اي است که مي‌توانند يک خودرو را تبخير کنند، وارد مخزن شده و به حرارت آن مي‌افزايند. به اين شکل هيدروژن درحال چرخش يونيزه شده و درجه حرارت آن به بيش از دويست ميليون درجه سلسيوس، يعني 10 بار داغ‌تر از خورشيد خواهد رسيد.

هيچ پديده طبيعي ديگري روي زمين قدرت دستيابي به چنين حرارتي را نخواهد داشت. اتم‌هاي ابر هيدروژني درون مخزن به اوج نيروي جنبشي خود رسيده و بايکديگر برخورد کرده و عنصري جديد را به نام هليوم ايجاد خواهند کرد و با برخورد هر دوذره،‌ انرژي انفجاري آزاد مي‌شود که حرارت شديد، پرتوهاي گامايي، پرتوهاي ايکس و جرياني آشفته از نوترون‌هاي سرگردان که با سرعت به هر جهتي حرکت مي‌کنند را به همراه خواهد داشت. هيچ ماده فيزيکي که بتواند چنين ترکيبي را در خود حفظ کند وجود ندارد: فلزات، پلاستيک، سراميک و حتي الماس خالص در برخورد با اين ترکيب محو خواهند شد، ‌از اين رو دستگاه اين ابرداغ را با استفاده از بزرگترين سيستم مغناطيسي ابررساناي جهان، درون بطري مغناطيسي معلق نگهداري مي‌کند.

اين مغناطيس‌ها در فاصله اندکي از هسته رآکتور تا درجه دويست و 69 درجه زير صفر سرد خواهند شد، ‌حرارتي برابر حرارت اعماق فضا و به کمک اين مغناطيس‌ها خورشيد مصنوعي که روي زمين ايجاد شده درون اين بطري سرد تحت فشاري بالا معلق خواهد شد.

در اين پروژه عظيم بيش از 35 کشور مشارکت داشته و سرمايه‌گذاري کرده‌اند. هيچ‌کس هزينه دقيق ساخت اين ماشين را نمي‌داند اما تخمين‌ها رقمي بيست ميليارد دلاري را نشان مي‌دهند، رقمي که Iter را به گران‌قيمت‌ترين ابزار علمي روي زمين تبديل خواهد کرد.

اما نکته اينجا است که اگر واقعا اين امکان به‌وجود بيايد که بتوان ستاره‌اي را درون يک بطري گنجاند، آن هم به شيوه‌اي اقتصادي، اين تکنولوژي قدرت مهار کردن مشکلات انرژي جهان را براي 30 ميليون سال آينده خواهدداشت و در عين حال قادر خواهد بود سياره زمين را از فجايع زيست‌محيطي حفظ کند. فيزيکدانان اميدوارند رآکتورهاي تجاري براساس اين ماشين ساخته شوند تا انرژي پاک و کم‌هزينه با کمک آنها در دسترس همه قرار بگيرد. چنين رآکتورهايي براي توليد انرژي تنها به آب دريا و ليتيوم نياز خواهند داشت و پسماند اتمي از خود به جا نخواهند گذاشت.

منبع: همشهري‌آنلاين


 رابطه احتمالي کم‌خوني و آلزايمر 

براساس يک مطالعه که در مجله نورولوژي منتشر شده است محققان کشف کرده‌اند که سطح پايين آهن در خون و کم‌خوني مي‌تواند موجب افزايش خطر زوال عقل شود.

کم‌خوني هنگامي رخ مي‌دهد که تعداد گلبول‌هاي قرمز خون يا غلظت هلوگلوبين و يا پروتئين درون گلبول‌هاي قرمز کم است.

محققان دانشگاه‌هاي کاليفرنيا و آکادمي عصب‌شناسي آمريکا 2552 نفر (70 تا 79 ساله) را مورد مطالعه قرار دادند؛ آنها در اين مطالعه که در طول يک دوره يازده ساله انجام شد، به آزمايش حافظه و فکر گروه مورد مطالعه‌ پرداخت. در آغاز مطالعه همه گروه هدف به لحاظ عقلي سالم بودند و 393 نفر نيز به کم‌خوني مبتلا بوده‌اند.

نتيجه‌ي مطالعه آن بود که مبتلايان به کم‌خوني در مقايسه با کساني که کم‌خوني نداشتند، بيشتر در معرض خطر زوال عقل و توسعه‌ي ضعف فکري بودند.

به عقيده اين پژوهشگران، کم‌خوني 41 درصد احتمال دچارشدن به زوال عقل را افزايش مي‌دهد.

کريستين ياف، نويسنده اين پژوهش، مي‌گويد: "چند توضيح براي اينکه چرا کم‌خوني به زوال عقل مرتبط است وجود دارد. براي مثال، کم‌خوني مي‌تواند يک شاخص براي نشان‌دادن ضعف کلي سلامتي باشد و يا سبب اختلال در اکسيژن‌رساني به مغز شود و به اين صورت موجب زوال عقل شود. چراکه کاهش اکسيژن‌رساني به مغز سبب تقليل حافظه و توان فکري مي‌شود و مي‌تواند به سلول‌هاي عصبي لطمه بزند."

به عنوان نمونه، بيش از سه ميليون نفر در ايالات متحده دچار کم‌خوني هستند و کم‌خوني ناشي از فقر آهن شايع‌ترين نوع کم‌خوني است. اين کم‌خوني زماني اتفاق مي‌افتد که بدن به آهن کافي براي توليد هموگلوبين سالم دسترسي ندارد، لذا خوردن غذاي سرشار از آهن مي‌تواند به جلوگيري از اين نوع کم‌خوني کمک کند. مشاور موسسه ملي قلب، ريه و خون، ليستي از مواد غذايي که به کاهش مشکل کمبود آهن را کمک مي‌کند، ارائه کرده است:

گوشت (به خصوص گوشت قرمز مانند گوشت گاو و جگر)، مرغ، بوقلمون، ماهي، صدف

اين موسسه همچنين مواد غذايي غيرگوشتي‌اي را هم که به افزايش آهن خون کمک مي‌کند نيز به اين شرح بيان مي‌دارد:

اسفناج و ساير سبزيجات با برگ تيره، نخود فرنگي، عدس، لوبيا سفيد و لوبيا قرمز، دانه‌هاي سويا و نخود، ميوه خشک‌شده مانند آلو‌خشک، کشمش و زردآلو، آب آلو، غلات و نان غني‌شده از آهن.

اما دکتر داگ براون، از انجمن آلزايمر در خصوص اين پژوهش اظهار مي‌دارد: هرچند اين تحقيق جالب‌ توجه است اما نبايد تصور کنيم که کم‌خوني يکي از علل مستقيم زوال عقل است.

او اظهار مي‌دارد: هرچند کمبود آهن در طول زندگي پيامدهايي دارد اما در اين مورد خاص، تحقيقات بيشتري لازم است و نمي‌توان يکباره ادعا کرد که کم‌خوني موجب زوال عقل مي‌شود؛ چراکه اين اتفاق مي‌تواند دلايل مختلفي مانند اختلال در رسيدن اکسيژن به مغز يا ضعف سلامتي و... داشته باشد.

وي مي‌افزايد: بهترين راه براي کاهش خطر ابتلا به زوال عقل، داشتن يک زندگي سالم است که در آن از يک رژيم غذايي متعادل و حاوي ميوه و سبزيجات و روغن ماهي استفاده شود و به طور منظم ورزش کنيد و سيگار نيز نکشيد.

ترجمه: خدايار سعيدوزيري

منبع: www.medicalnewstoday.com


 خبرها از عالم علم 

 ربات‌هايي باهوش‌تر از انسان!

به گزارش خبرنگار فناوري هاي نوين باشگاه خبرنگاران؛ يکي از مديران شرکت گوگل ادعا کرده است که در 15 سال آينده روبات‌هاي کامپيوتري از لحاظ هوش از انسان‌ها پيشي خواهند گرفت.

گفتني است، دانشمندان معتقد هستند که در سال 2029 روبات‌ها قادر به محاوره‌ي في‌البداهه، تعريف جوي، داستان، برگزاري سمينارها، تجارت و يادگيري از تجربيات گذشته خواهند شد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، برخي از دانشمندان حوزه‌ي هوش مصنوعي و روباتيک براي تحقق زودتر اين آرزو آزمايشگاه‌هاي مجهزي طراحي کرده‌اند و در آن به طور منظم به انجام آزمايش‌هاي علمي مشغو‌ل‌اند .از جمله روبات‌هاي هوشمند ساخته شده تا به حال، روبات‌هايي به شکل اسب مي‌باشند که مي‌توانند به طور کامل حرکات يک اسب واقعي را شبيه‌سازي نمايند.

شکار بي‌سابقه لحظه ورود ويروس به سلول

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، شيوه طراحي‌شده به محققان در درک بهتر چگونگي تحويل‌دادن داروها از طريق نانوذرات (که به همان اندازه ويروس‌ها هستند) و همچنين پيشگيري از عفونت ويروسي کمک مي‌کند.

ويديوي ثبت‌شده، ذره‌اي ويروس‌مانند را نمايش مي‌دهد که با انرژي زياد و به سرعت حرکت مي‌کند تا به يک سلول برخورد ‌کند؛ در اين حالت ذره يا از روي سلول مي‌جهد يا کمتر از يک چشم بر هم‌زدن، به بخش دروني آن سر مي‌خورد.

تصويربرداري از چنين شرايطي، چالش‌برانگيز است زيرا ويروس‌ها و نانوذرات، کوچک و سريع بوده، در حالي که سلول‌ها نسبتا بزرگ و بي‌تحرک هستند. اين موضوع تصويربرداري از اين تعاملات را دشوار مي‌سازد و مي‌توان آن را با تصويربرداري از پرنده‌اي مقايسه کرد که حول يک باغ بزرگ مي‌چرخد.

با اين حال، دانشمندان دانشگاه پرينستون با استفاده از دو دوربين بر اين مشکل فائق آمدند. يکي از اين ابزار روي نانوذره ويروس‌مانند قفل شده و آن را از نزديک تعقيب مي‌کرد و ديگري از سلول و محيط اطراف فيلم مي‌گرفت.

توليد برنج حاوي آهن در کشور با استفاده از مهندسي ژنتيک

رييس پژوهشکده بيوتکنولو‍ژي کشاورزي از توليد برنج حاوي عنصر آهن در کشور تا سه سال آينده خبر داد. به گزارش ايرنا بهزاد قره‌ياضي با اعلام اين مطلب افزود: توليد برنج حاوي عنصر آهن در يک پروژه مشترک بين پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي و موسسه بين‌المللي تحقيقات برنج در حال انجام است.وي افزود: با توجه به کمبود آهن در بين بسياري از زنان ايراني توليد چنين برنج هايي از اهميت بسياري برخوردار است.وي همچنين درباره توليد برنج حاوي ويتامين A گفت: قرار است تا بذر اين نوع برنج در آينده‌اي نزديک در اختيار پژوهشکده بيوتکنولو‍ژي کشاورزي قرار گيرد.

قره‌ياضي همچنين از پنبه، برنج و چغندر قند به عنوان پيشرفته‌ترين محصولات کشاورزي کشور با استفاده از روش مهندسي ژنتيک نام برد. وي همچنين از توليد کلزا، برنج و شکر تراريخته در کشور خبر داد و گفت: اين نوع اقلام در قالب پروژه‌هاي پژوهشي انجام خواهد شد.

رييس پژوهشکده بيوتکنولو‍ژي کشاورزي همچنين تاکيد کرد: گلخانه محصولات تراريخته قرار است در اختيار تمامي واحدهاي پژوهشي و پژوهشگران قرار گيرد و هزينه استفاده از اين گلخانه از سوي ستاد توسعه فناوري زيستي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تامين مي شود.


 خبر پزشکي 

 برگزاري کنفرانس يک روزه کم کاري تيروئيد نوزادان

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي ايران، کنفرانس يک روزه کم کاري تيروئيد نوزادان روزيکشنبه 11 اسفند ماه سال جاري توسط معاونت بهداشتي دانشگاه در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار گرديد.

دکتر علي گل محمدي مدير گروه تخصصي پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي دانشگاه علوم پزشکي ايراندر اين کنفرانس گفت: شيوع بيماري کم کاري تيروئيد نوزادان در کشورهاي آسيايي بيشتر از کشورهاي اروپايي و آفريقايي است که به دلايل متعدد ژنتيکي همچون کمبود يد منطقه وکمبود سلينيوم مي‌باشد.

وي با اشاره به اين موضوع که غربالگري نوزادان فعاليتي پيگيرانه است که منجر به تشخيص بيماري‌هاي قابل درمان متابوليک، ژنتيک، هماتولوژيک و عفوني مي گردد، اظهار داشت: اين سمينار در راستاي دستيابي به هدف برنامه در خصوص کنترل و درمان بيماري کم کاري تيروئيد برگزار گرديد. همچنين آشنايي بخش خصوصي با برنامه غربالگري نوزادان، آشنايي پزشکان و پرسنل درماني با پروتکل کشوري اين بيماري، دسترسي آسان به پزشکان آموزش ديده در اين زمينه و همکاري با متخصصين غدد از اهداف ويژه اين سمينار يکروزه بوده است. دکتر گل محمدي با بيان اينکه بروز بيماري کم کاري تيروئيد در کشورهاي مختلف متفاوت است، گفت: نوزادان دختر دو برابر نوزادان پسر به کم کاري تيروئيد مبتلا هستند و افرادي که سندرم داون دارند به ميزان 35 درصد بيشتر مبتلا به کمبود تيروئيد هستند.

مدير گروه تخصصي پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي دانشگاه بهترين زمان غربالگري براي درمان کم کاري تيروئيد نوزادان را قبل از 14 روزگي دانست و گفت: کم کاري تيروئيد در نوزادان موجب عقب ماندگي ذهني مي‌شود و نتايج غربالگري اين بيماري در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي ايران در تهران نشان داد، آمار نوزادان مبتلا به اين بيماري در برخي نقاط مانند رباط کريم و شهريار بيش از ساير نقاط است که اين تفاوت آماري نياز به بررسي دارد.

دکتر مريم رزاقي آذر فوق تخصص غدد و متابوليسم کودکان در اين کنفرانس با اشاره به اين موضوع که اگر کم کاري تيروئيد قبل از سه سالگي بروز کند، علت آن مادرزادي محسوب مي شود، گفت: پرکاري و کم کاري تيروئيد در زنان باردار هر دو به يک اندازه روي کودکان اثر سوء دارد. در بيماري‌هاي كم‌كاري تيروئيدي يا خود غده تيروئيد مشكل دارد يا هورمون سازي آن دچار مشكل است كه در 85 درصد موارد خود غده مشكل دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران همچنين تصريح کرد: کم کاري تيروئيد در بين نوزاداني که والدين آنان ازدواج هاي فاميلي داشته‌اند بيشتر است.

خطرناک ترين شيريني‌هاي عيد

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ بر اساس تحقيقات صورت گرفته شيريني‌هايي که داراي مقادير بالاي شکر و به ويژه پودر قند براي تزئين هستند جزء خطرناک‌ترين شيريني‌ها براي گروه‌هاي پر خطر مثل افراد مبتلا به ديابت، مادران باردار و افراد مبتلا به پوسيدگي دندان هستند.

پزشکان همچنين برخي از شيريني‌ها و شکلات‌ها را که خاصيت چسبندگي دارند و به سختي از دندان‌ها پاک مي‌شوند را از جمله خطرناک‌ترين شيريني‌ها براي سلامت دهان و دندان معرفي کرده‌اند.

پزشکان توصيه مي‌کنند افراد از شيريني‌هاي کم شيرين استفاده کنند و به ويژه در حجم کم و بلافاصله پس از خوردن شيريني دندان‌هاي خود را مسواک بزنند و يا در صورت فراهم نبودن شرايط از مايعاتي مانند چاي، آب و يا ميوه‌هايي مانند خيار، براي پاک‌کردن دندان‌هاي خود به صورت موقت استفاده نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته