جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/12/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4660

يارانه نقدي بايد 15 هزار تومان مي‌شد
توزيع اينترنتي فرم خوداظهاري يارانه تا 10 روز آينده


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 يارانه نقدي بايد 15 هزار تومان مي‌شد
 توزيع اينترنتي فرم خوداظهاري يارانه تا 10 روز آينده 

مشاور معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور با بيان اينکه توزيع فرم خود اظهاري براي دريافت يارانه، به صورت اينترنتي تا 10 روزه آينده شروع مي‌شود، گفت: افزايش قيمت‌ حامل‌هاي انرژي از اول فروردين 93 بستگي به دستور رئيس‌جمهور دارد.

سيد کاظم دلخوش اباتري در گفت‌وگو با ايرنا، در باره چگونگي اجراي مرحله بعدي هدفمندي يارانه‌ها اظهار داشت: در سال 89 قانون‌گذار و دولت به خوبي اجراي اين قانون را شروع کردند، اما در انتها با مشکل مواجه شد و اگر به خوبي اجرا شود، به نفع ملت و حاکميت از وي ادامه دارد.

به گفته مشاور نوبخت وزرات اقتصاد بر اساس مصوبه مجلس مسئوليت يارانه افراد متقاضي و نيازمند را بر عهده دارد و قطع يارانه اجباري نيست و در مرحله اول افرادي که فرم‌هاي خوداظهاري را پر کنند، يارانه خواهند گرفت و همچنين قطعا در اين مرحله بسياري از افراد ثبت نام نخواهند کرد.

دلخوش با تاکيد بر اينکه از اول سال آينده پرداخت يارانه به همه اقشار جامعه قطع مي‌شود، تصريح کرد: در بحث پرداخت يارانه به مشمولان اموال منقول و غيرمنقول و دارايي مسکن، ماشين و ديگر مباحث در نظر گرفته خواهد شد که البته چگونگي آن نهايي نشده و ستاد هدفمندي مشغول کار کارشناسي روي اين موضوع است.

مشاور نوبخت با اشاره به اينکه پس از اين موضوع چگونگي آزاد سازي حامل‌هاي انرژي مد نظر است بيان داشت دولت به گونه‌اي قدم برمي‌دارد که جامع دچار تورم نشود و شيب عامل‌ها در مجموع تند نخواهد بود.

دلخوش در پاسخ به اين سوال که آيا تهيه فرم‌هاي خوداظهاري نهايي شده است و اينکه به صورت کاغذي يا الکترونيکي خواهد بود، گفت: قطعا ظرف ده روز آينده توزيع فرم‌هاي خوداظهاري شروع مي‌شود و بصورت اينترنتي خواهد بود.

وي در پاسخ به اين سوال که به نظر مي‌رسد، دولت در بحث فرم‌هاي خوداظهاري از اطلاعات مربوط به سال 87 و اجراي مرحله اول استفاده خواهد کرد، بيان داشت: هنوز بحث فرم‌هاي آمار نهايي نشده و قطعا دقت بيشتري به عمل خواهد آمد، تا دولت شناخت بيشتري نسبت به آمار و ارقام داشته باشد.

وي تاکيد کرد: فعلا هيچ تاريخي براي آزادسازي قيمت حامل‌هاي انرژي در سال آينده اعلام نشده و اين موضوع بر عهده رئيس جمهور است که سناريوهاي مختلف در دست بررسي بوده و نهايي نشده است.

دلخوش با اشاره به اينکه اکنون 75 ميليون ايراني يارانه مي‌گيرند تصريح کرد: اگر بخشي از افراد جامعه به صورت داوطلبانه از دريافت يارانه انصراف دهند فشار روي دولت کمتر خواهد بود و همچنين دولت براي کالاهاي اساسي کشش‌پذير و کشش ناپذير برنامه‌ريزي خواهد داشت.

در همين رابطه ،مشاور اقتصادي رئيس جمهور گفت: دولت قبل بايد يارانه ماهانه هر ايراني را 15 هزار تومان تعيين مي‌کرد نه 45 هزار و 500 تومان.

مسعود نيلي يکي از اهداف اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه ها را توجه به شرايط اقتصاد کلان کشور دانست و گفت: يکي از اولويت هايي که در صدر سياست هاي دولت قرار دارد، کاهش تورم است و در چند ماه اخير تغيير بسيار محسوسي در اين زمينه رخ داده که در طول چند سال گذشته بي سابقه بوده است.مشاور اقتصادي رئيس جمهوري، گفت: نحوه کنوني پرداخت نقدي يارانه به خانوارها يک شيوه بديع است و اصلي ترين اشکال آن کسري بزرگي است که اين پرداخت يارانه ها ايجاد کرده است.

وي افزود: قانون گفته بود که شما نصف پولي که از محل هدفمندي يارانه ها برداشت مي کنيد به خانوار بدهيد. 30 درصد به توليد و 20 درصد به بودجه دولت. اما در حالي که ما از محل افزايش قيمت حامل هاي انرژي به سختي بين 26 تا 28 هزار ميليارد تومان درآمد تا پايان سال حاصل خواهيم کرد، مقدار پرداختي به خانوارها 42 هزار ميليارد تومان بوده است، يعني 16 هزار ميليارد تومان کسري.

نيلي يادآور شد: بودجه عمراني امسال به سختي از 10 هزار ميليارد تومان عبور کرده، يعني 1.6 برابر بودجه عمراني فقط براي يارانه کسري داشتيم و اين مبلغ چيزي حدود 80 درصد بودجه بهداشت و درمان کشور و 73 درصد بودجه آموزش و پرورش است.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: شما تجربه جهاني را در اصلاحات قيمتي و کمک به مردم مشاهده کنيد، اين تجربه ما منحصر بفرد است يعني به همه پرداخت کنيم آنهم به صورت نقدي و غيرمشروط و اين در شرايطي است که با اين شيوه سال ديگر نيز بايد يک ميليون نفر به جمعيت کشور و به ازاي هر نفر ماهانه 45 هزار تومان اضافه شود.نيلي گفت: دولت قبل بايد به مردم ماهانه 15 هزار تومان يارانه پرداخت مي‌کرد نه 45500 تومان.


 تريبون اقتصادي 

 قيمت آب 20 درصد گران شد

با تصويب دولت و ابلاغ معاون اول رئيس جمهور، نرخ تعرفه‌هاي آب شهري و روستايي 20 درصد گران شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو،معاون اول رئيس جمهور در ششم اسفندماه جاري مصوبه افزايش 20 درصدي نرخ تعرفه‌هاي آب شهري و روستايي و خدمات دفع فاضلاب و اعمال آن از اول بهمن ماه امسال را براي اجرا به وزارت نيرو و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري ابلاغ کرده است.هيات وزيران اين مصوبه را در راستاي پيشنهاد وزارت نيرو و براساس ماده سوم قانون هدفمندکردن يارانه‌ها (مصوبه 1388) تصويب کرده است.پيش از اين، دولت به صورت قيمت برق را 25 درصد گران کرد که قرار است در قبوض جديد اعمال شود.

تعرفه هاي جديد هنوز ابلاغ نشده است

درحالي که معاون اول رييس‌جمهور مصوبه افزايش 20 درصدي قيمت آب از ابتداي ماه بهمن را ابلاغ کرده است، مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور مي‌گويد تعرفه هاي جديد آب هنوز از سوي وزارت نيرو به اين شرکت ابلاغ نشده است.حميدرضا جانباز، مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور گفت: وزارت نيرو سناريوهاي مختلفي را درخصوص قيمت آب به دولت داده بود و براي اعمال تعرفه هاي جديد، بايد جزييات قيمت جديد آب در پله هاي مختلف مصرف و در بخش‌هاي شهري و روستايي به آبفا ابلاغ شود که هنوز اين اتفاق نيافتاده است.

بانک مرکزي رسما اعلام کرد:

ورود ايران چک‌هاي 100 هزار توماني به بازار

مدير کل نشر و ريالي بانک مرکزي از ورود چک پول‌هاي 100 هزار توماني به بازار براساس تقاضاي بانک‌ها از نيمه دوم اسفندماه سال 92 (جاري) خبر داد و گفت: حدود 1000 ميليارد تومان اسکناس نو در تهران و ساير استانها براي شب عيد در اختيار بانک‌هاي کشور قرار مي‌گيرد.

به گزارش آفرينش ، بهزاد غياثوند در نشست خبري در بانک مرکزي از ورود چک پول‌هاي 100 هزار توماني به بازار خبر داد و گفت: چک پول‌هاي 100 هزار توماني در سال 89 براساس ايرادات مراجع نظارتي بانک مرکزي را موظف کرد که اين ايران چک‌ها را در ايستگاه آخر پشت نويسي و ابطال کند اما منظور از رده خارج کردن اين ايران چک‌ها نبود اما عملاً اين چک پول‌ها از رده خارج شدند.

مديرکل نشر و ريالي بانک مرکزي افزود: براساس قانون بودجه، در سال‌هاي 91 و 92 بانک مرکزي از لحاظ قانوني اختيار انتشار چک پول‌هاي 100 هزار توماني را دارد که اين کار زير نظر اندوخته اسکناس انجام مي شود. بر اين اساس، در نيمه دوم اسفند ماه جاري چک پول‌هاي 100 هزار توماني براساس تقاضاي سيستم بانکي وارد بازار خواهد شد و منع و مشکلي از اين لحاظ وجود ندارد.وي از ارايه 4 تا 5 هزار ميليارد ريال اسکناس نو براي شب عيد به بانک‌هاي منتخب در تهران براي اينکه در اختيار مردم قرار گيرد، خبر داد و افزود: در شهرستان‌ها نيز حدود همين ميزان براي ايام پاياني سال در اختيار مردم قرار خواهد گرفت.

زمان حذف چهار صفر از پول ملي مشخص نيست

همچنين ،مدير کل سازمان توليد اسکناس و مسکوک بانک مرکزي با بيان اين که زمان حذف چهار صفر از پول ملي مشخص نيست و براي اجراي اين طرح بايد حجم اسکناس‌ها کاهش يابد گفت: از سال 93 کليه چک‌هاي موجود در نظام بانکي يکسان مي‌شوند.

مجيد صنيعي درباره حذف چهار صفر از پول ملي گفت: از تجربه صد کشور دنيا که اين اقدام را انجام داده‌اند استفاده مي کنيم و نزديک‌ترين کشور از نظر شرايط اقتصادي به کشور ما ترکيه است که تورم سه رقمي را تجربه کرده و اين اقدام را در طول 25 سال انجام داده است.


 نهادهاي مالي 

افزايش 161 درصدي سرمايه بانک تجارت

به گفته مديرعامل بانک تجارت با تصويب سهامداران در مجمع فوق العاده ، سرمايه بانک تجارت بيش از 161 درصد افزايش خواهد يافت .

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، دکتر فلاح با اشاره به برگزاري مجمع عمومي فوق العاده اين بانک در تاريخ بيستم بهمن ماه گفت : با توجه به اخذ مجوزهاي لازم از سازمان بورس ، سازمان خصوصي سازي و بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران ، دستور کار اين مجمع افزايش سرمايه بانک تجارت از محل تجديد ارزيابي داراييها است که با تصويب سهامداران بانک محقق خواهد شد.

بانک رفاه کارگران به پيشواز بهار رفت

طرح پيشواز بهار بانک رفاه کارگران با ارائه خدمات بانکي در ساعات عصر شعب اين بانک، آغاز به کارکرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران، به منظور تداوم و ارائه خدمات مطلوب بانکي به مشتريان در روزهاي پاياني سال جاري، شعب بانک رفاه کارگران در سراسر کشور به صورت باجه هاي کشيک، از روز يکشنبه مورخ 11/12/1392 لغايت روز چهارشنبه مورخ 28/12/1392 در تمامي روزهاي کاري (به جز پنجشنبه ها) آماده ارائه خدمت به هموطنان هستند.

مراسم تجليل ازبازنشستگان بانک کشاورزي

مراسم تجليل ازبازنشستگان سال 1392 مديريت استان‌ها و ادارت مرکزي بانک کشاورزي در تهران برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک کشاورزي در اين مراسم که دکتر محمد طالبي رئيس هيأت مديره و مدير عامل بانک، حشمت الله نظري، مهندس داور ماهي‏کار و محمدحسن فروغي فر اعضاي هيات مديره ، مديران امور و برخي از روساي ادارات مرکزي حضور داشتند، دکتر طالبي طي سخناني ضمن تشکر از زحماتي که بازنشستگان در دوران خدمت کشيده اند گفت: آنچه در بانک کشاورزي به آن افتخار مي‌کنيم برآيند زحمات بازنشستگان است.


 خبر 

 محدوديت‌هاي خريد و فروش مسکن مهر برداشته شد

مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن با اشاره به اين‌که جزئيات نقل‌وانتقال مسکن مهر در شواري راهبري مسکن در حال بررسي است، گفت: محدوديت‌هاي مربوط به خريد و فروش مسکن مهر در دستورالعمل جديد برداشته شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان ملي زمين و مسکن،سيد محمد پژمان با بيان اين‌که شوراي راهبري مسکن در حال بررسي جزئيات و نحوه نقل و انتقال تعهدات مسکن مهر است افزود: واحدهاي تکميل شده و آن دسته از واحدهاي مسکن مهري که قسط آخرشان دريافت شده است مشمول دستورالعمل خريد و فروش شده‌اند و متقاضيان آن مي‌توانند واحدهاي خود را بفروشند.وي تصريح کرد: چگونگي انتقال تعهدات تسهيلات بانکي مسکن مهر از فروشنده به خريدار و اطلاع بانک از اين پروسه براي صدور سند مسکن مهر به نام خريدار يکي از مسائل مهمي است که مورد توجه شواري راهبري مسکن قرار دارد. معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد:‌ از سوي ديگر متقاضيان نسبت به عرصه مسکن مهر مستاجر دولت هستند و در مورد اين بخش همه مسائل بايد روشن شود که متقاضيان چه مراحلي را در ادارات کل طي کنند تا خريداران جديد به‌عنوان مستاجر دولت در فرم‌هاي مربوطه ثبت شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته