جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/01/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4684

شهروند درجه 2 نداريم؛
روحاني: توسعه علمي و فناوري هسته اي را ادامه خواهيم داد

هشدار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي؛
مسئولان دولتي عامل در شرکت‌هاي خصوصي در صورت معامله با دولت مجازات مي‌شوند


مدودف: اوکراين در آستانه جنگ داخلي است


رشوه 100 ميليون دلاري عربستان به پسر اردوغان


آذربايجان خطري براي ايران نخواهد بود

روزنامه السفير به نقل از منابع آگاه:
پاسخ منفي ايران به پيشنهاد جامع آمريکا درباره مسائل مهم منطقه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

ظريف درامارات:
ايران شريکي قابل اعتماد براي همه کشورهاي حوزه خليج فارس خواهد ماند

نوبخت خبرداد:
تعيين نرخ بنزين بعد از ثبت‌نام يارانه ‌بگيران

مسكو:
استفاده از زور در اوكراين غير قابل قبول است


سرمقاله


سفر رييس‌جمهوري به استان سيستان و بلوچستان


ديدار ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه با نخست وزير منطقه خودمختار کريمه


 شهروند درجه 2 نداريم؛
 روحاني: توسعه علمي و فناوري هسته اي را ادامه خواهيم داد 

رييس جمهوري با بيان اينکه در اين کشور شهروند درجه دو نداريم و طبق قانون اساسي تفاوتي بين پيروان مذاهب، اقوام و جنسيت قائل نيستيم، گفت: توسعه علمي و فناوري هسته اي را ادامه خواهيم داد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در سومين سفر کاروان تدبير و اميد به استان هاي کشور، در جمع مردم زاهدان در ورزشگاه 17 شهريور اين شهرستان افزود: سيستان و بلوچستان صاحب کهنسال ترين فرهنگ ايراني است که بايد از نو شناخت.

رييس جمهوري با بيان اين که برخي فکر مي کنند سيستان و بلوچستان به معناي محروميت، طوفان هاي شن و استان ناامن است، گفت: اين چهره، چهره واقعي اين استان بزرگ سرزمين ايران نيست بلکه سيستان و بلوچستان پاره تن ايران است.

رييس دولت تدبير و اميد ادامه داد: سيستان و بلوچستان گرچه به ظاهر ترکيبي از دو قوم و دو آيين از يک دين است اما سرزمين برادري، وحدت، همزيستي، دوستي و محبت در طول تاريخ بوده است.

رييس دولت يازدهم تصريح کرد: سيستان و بلوچستان اعم از قوم بلوچ يا سيستاني و اعم از پيروان اهل بيت (ع) يا اهل سنت، همه و همه زيرپرچم ايران عزيز و اسلام عزيز هستيم.وي با يادآوري اين نکته که سيستان و بلوچستان سرزمين ظرفيت هاي بزرگ معدني، تجاري، ترانزيتي، کشاورزي و آبزيان است افزود: اين استان سرزمين بسيار مهم براي توسعه هاي پيش رو خواهد بود.

تمام مردم از حقوق شهروندي برابر برخوردارند

رييس جمهوري اظهار داشت: دراين قانون اساسي بين پيروان مذاهب تفاوتي وجود ندارد. تمام مردم ايران زمين تحت لواي قانون اساسي از حقوق شهروندي برابر برخوردارند.

رييس دولت تدبير و اميد تاکيد کرد ما دراين کشور شهروند درجه دو نداريم. در اين کشور شايسته سالاري حاکم است و هر که شايسته تر، مقامي برتر و بالاتر و مسووليت سنگين تر دارد و هيچ فرقي نمي کند.

رييس دولت تدبير و اميد اضافه کرد: من خوشحالم که دراين استان هم معاون استاندار شيعه و هم معاون استانداراز اهل سنت داريم، خوشحالم که دراين استان هم فرماندار شيعه و هم فرماندار از اهل سنت داريم و خوشحالم که حتي هم فرماندار از مردان هم فرماندار از بانوان عزيز داريم.رييس شوراي عالي امنيت ملي تاکيد کرد: طبق قانون اساسي تفاوتي بين پيروان مذاهب و اقوام و جنسيت قائل نيستيم.

تقدير از ريش سفيدان در آزادي مرزبانان

روحاني خطاب به مردم زاهدان اظهار داشت: شما مردم غيور استان، زماني که چند نفر از مرزبانان به ناروا و ظالمانه به گروگان گرفته شدند توسط يک گروهک همه يک صدا و هم صدا بوديد و همه نداي واحد سرداديد؛ ندايي که بيانگر استقامت، مقاومت و نپذيرفتن حرف زور بود.

رييس جمهوري اضافه کرد: من درود و سلام ملت ايران را تقديم شيعه و سني، علماي شيعه و سني، تمام ريش سفيدان اين استان و همه آنهايي که براي آزادي مرزبانان عزيز تلاش کردند و بر مردم شريف و قهرمان استان سيستان و بلوچستان تقديم مي کنم.

شاهد شکستن تحريم در ماه هاي پيش رو خواهيم بود

به گزارش خبرنگارسياسي ايرنا، رييس جمهوري با بيان اينکه کشور در طول سالهاي گذشته هم به خاطر تحريم ظالمانه و هم به خاطر برخي بي‌تدبيري‌ها شاهد مشکلات فراوان بوده است، گفت که ما به کمک شما مردم، با حمايت و هدايتي رهبر معظم انقلاب، شاهد شکستن تحريم ها در ماههاي پيش رو خواهيم بود.

دنيا به حق غني سازي ايران اذعان کرده است

روحاني اظهار داشت: نخستين گام ها براي برداشتن تحريم با تدبيري که دولت از شما مردم اتخاذ کرد، آغاز شد و امروز شاهد شکسته شدن بخشي از تحريم ها هستيم. از آن بالاتر، اعتراف دنيا به حق مردم در زمينه حقوق هسته اي و غني سازي است که امروز دنيا در توافق 1+5 به آن اذعان و اعتراف کرده است.

رييس دولت يازدهم تصريح کرد: ما گام به گام مذاکرات را به حول و قوه الهي پيش خواهيم برد و در اين مذاکرات به دنيا اثبات خواهيم کرد که آنچه راجع به ايران در گذشته گفته شده دروغ بوده است.

روحاني تاکيد کرد: ايران در پي سلاح هسته اي نبوده و نخواهد بود اما توسعه علمي و فناوري هسته اي را به حول و قوه الهي ادامه خواهيم داد.

در استان روز به روز شاهد همبستگي و برادري خواهيم بود

وي خطاب به مردم سيستان و بلوچستان با بيان اينکه شما نه تنها مرزبان خوب جغرافيايي هستيد، تصريح کرد: شما همچنين بزرگترين صادر کننده فرهنگ اسلام مدارا، اعتدال و فرهنگ ايراني به سراسر منطقه بوديد.

رييس جمهوري ادامه داد: نه تنها به خاطر اينکه بيشترين راي شما مردم در انتخابات به خط اعتدال بوده که البته آراي شما براي من افتخار است اما اگر حتي يک راي هم از اين استان نداشتم، باز هم توسعه اين استان را وظيفه دولت يازدهم مي دانستم و به حول و قوه الهي در زمينه اقتصادي، سياسي و فرهنگي شاهد تحول خواهيم بود.

رييس جمهوري سخنان خود را با اين جملات به پايان رساند: زنده باد ايران، زنده باد اسلام، زنده باد ايمان، اتحاد و اعتدال.


 هشدار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي؛
 مسئولان دولتي عامل در شرکت‌هاي خصوصي در صورت معامله با دولت مجازات مي‌شوند 

 عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت که در جلسه گذشته اين ستاد مقرر شد که اگر مسئولان دولتي معاملاتي با دولت انجام دهند مشمول مجازات انفصال دائم از خدمت و حتي زندان مي‌شوند.عزت‌الله يوسفيان ملا در گفت‌وگو با ايسنا، در تشريح جلسه گذشته ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، گفت: بعد از تغيير دولت يکسري از مديران يا مسئولان کشور دوباره به بدنه دولت برگشتند. اين افراد کساني هستند که در دوراني که مسئوليت نداشتند کارهاي خصوصي انجام داده و شرکت‌داري کرده‌اند.

وي افزود: اين افراد بايد توجه داشته باشند که با توجه به پست گرفتن در بدنه دولت، حق معامله حتي يک ريال با دولت را ندارند که اگر اين اتفاق بيفتد مشمول قانون منع معاملات کارکنان دولت مي‌شوند.به گفته وي، اين قانون نه تنها مربوط به کارکنان دولت، بلکه مشمول اقوام سببي و نسبي درجه يک آنها مي‌شوند. تمامي اين افراد حق انجام هيچ معامله‌اي با دولت را ندارند.

نماينده مردم آمل در مجلس توضيح داد: ممکن است فردي که تا ديروز توليدي لوله داشته است بخواهد اکنون که به سمت استانداري درآمده محصولاتش را به يک چهارم قيمت به آن استان بدهد که اين يک جرم است و به هيچ وجه نبايد اين کار صورت گيرد.

يوسفيان ملا ادامه داد: در حال حاضر بسياي از مديراني که در بدنه دولت هستند واحدهاي توليدي و شرکت دارند. در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد در اين رابطه بحث شد و تاکيد شد که اگر معامله‌اي از سوي مسئولان دولتي با دولت کشف شود يقينا برخوردي صورت مي‌گيرد که حکم آن انفصال دائم از خدمت و حتي زندان است.


 مدودف: اوکراين در آستانه جنگ داخلي است 

 
ايسنا: نخست‌وزير روسيه گفت: کشت و کشتار در اوکراين يک‌بار ديگر رخ داده و اين کشور در آستانه جنگ داخلي قرار دارد.به گزارش خبرگزاري ايتارتاس، ديميتري مدودف، نخست‌وزير روسيه در يادداشت خود در صفحه فيس‌بوکش آورده است: اين يک اقدام تاسف‌آور است.مدودف گفت: علت اصلي بروز اين تراژدي اين است که مقام‌هاي مشروع اوکراين زماني که ساختمان‌هاي دولتي توسط ديگران به تصرف درآمد، حتي تلاش نکردند تا از حقوق و قوانين مناطق مختلف در اين کشور دفاع کنند.

وي افزود: به همين دليل است که اقدامات مقام‌هاي دولت جديد اوکراين اصلا با ارزش نيست و رهبران غير مشروع آن بر عکس تلاش مي‌کنند تا قوانيني را احيا کنند که خودشان آن را نابود کرده‌اند و به واسطه کودتا هم‌اکنون بر راس قدرت هستند.


 رشوه 100 ميليون دلاري عربستان به پسر اردوغان 

 
عصرايران: يکي از نمايندگان مخالف دولت در مجلس ترکيه از حزب جمهوريخواه خلق ترکيه (CHP) با ارايه نامه سوالي از معاون نخست وزير ترکيه خواست تا درباره اتهام واريز 100 ميليون دلار از سوي پادشاه عربستان به حساب بنياد تحت اداره "بلال اردوغان" فرزند اردوغان، توضيح دهد. " سزگين تانري کولو" معاون دبير کل حزب جمهوريخواه خلق با ارسال نامه اي به " بولنت آرينچ " معاون اردوغان از او خواست تا درباره واريز 99 ميليون و 990 هزار و 990 دلار به حساب بنياد جوانان و آموزش ترکيه (TURGEV) که رياست آن را بلال اردوغان فرزند نخست وزير ترکيه بر عهده دارد ، توضيح دهد. اين نماينده مخالف از معاون نخست وزير ترکيه خواسته است تا درباره مجوز ساخت و سازهتلي که گفته مي شود دو ماه پس از واريز اين پول در 26 آوريل 2012 به حساب بلال اردوغان، در زمين هاي ملک عبدالله در شهر استانبول صادر شده ، توضيح دهد.


 آذربايجان خطري براي ايران نخواهد بود 

 
ايرنا: وزير دفاع جمهوري آذربايجان اظهار کرد: آذربايجان هيچ تهديدي براي هيچ کشوري در سطح منطقه ايجاد نخواهد کرد و طبق قانون اساسي اين کشور، کشورهاي بيگانه نيز اجازه حضور نظامي و تشکيل پايگاه نظامي در خاک آذربايجان را ندارند. سپهبد ذاکر حسن‌اف پس از ديدار و گفت‌وگو با سردار دهقان وزير دفاع کشورمان، در نشستي خبري ضمن تاکيد بر لزوم تعميق مشترکات ايران و آذربايجان و حمايت از مواضع جمهوري اسلامي ايران در موضوع هسته‌اي، تصريح کرد: دو ملت آذربايجان و ايران مشترکات عميقي دارند و ايران هرگز از طريق آذربايجان تهديد نخواهد شد. وزير دفاع آذربايجان افزود: جمهوري آذربايجان و جمهوري اسلامي ايران مشترکات عميقي با يکديگر دارند و همواره مواضع مشترکي در مجامع بين‌المللي و جهان داشتند و در اين سفر ضمن تحکيم و تاکيد بر اين مشترکات، همکاري‌هاي نظامي، دفاعي و فني مورد بررسي قرار گرفت.


 روزنامه السفير به نقل از منابع آگاه:
 پاسخ منفي ايران به پيشنهاد جامع آمريکا درباره مسائل مهم منطقه 

يک روزنامه لبناني در گزارشي به نقل از يک منبع آگاه ديپلماتيک اعلام کرد: آمريکا اخيرا پيشنهاد 7 بندي و جامعي را به ايران براي حل منازعات اعراب و اسرائيل و تشکيل کشور فلسطين ارائه کرده است که اين پيشنهاد با وجود اينکه دستاوردهاي متعددي براي ايران نيز دارد، از سوي اين کشور رد شده است.

به گزارش مهر، روزنامه لبناني السفير امروز در گزارشي اعلام کرد: علت پافشاري "جبران باسيل" وزير خارجه لبنان بر مخالفت با اسکان هميشگي آوارگان فلسطيني درلبنان، به پيشنهادي که اخيرا آمريکا درباره برخي مسائل منطقه اي به ايران و همپيمانانش ارائه کرده باز مي گردد.

پيشنهاد جامع آمريکا به ايران، شامل بندي درباره اسکان دائمي آوارگان فلسطيني در مکان اقامت آنها است که البته با وجود اينکه اين پيشنهاد هفت بندي دستاورها و منافع بزرگي را نيز براي ايران در بردارد توسط تهران رد شده است.

يک منبع آگاه ديپلماتيک با اشاره به اينکه "پيشنهاد 7 بندي و جامع ارائه شده به ايران توسط دولت آمريکا تهيه شده"، اعلام کرد: در اين پيشنهاد حل منازعات اعراب و اسرائيل، تشکيل کشور فلسطين و اسکان دائمي آوارگان فلسطيني در مکانهاي اقامت فعلي از جمله لبنان، پيشنهاد داده شده و در مقابل درباره افزايش نقش آفريني و نفوذ ايران و همپيمانانش در لبنان و جهان عربي تضمينهاي ارائه شده است.

پيشنهاد هفت بندي و جامع آمريکا به ايران به شرح زير است:

نخست: آمريکا گفتگو و يا بازنگري و تغيير در "روش حکومتي" لبنان را که از توافق طائف سرچشمه گرفته است، مي پذيرد.

در اين راستا مي توان از اختيارات نخست وزير کاسته شده و اين اختيارات به حوزه رياست جمهوري لبنان بازگردد. دوم: آمادگي واشنگتن براي بازنگري در موضوع تقسيم فرماندهي دستگاههاي نظامي و امنيتي لبنان براساس نگرش طايفه اي در اين راستا که فرماندهي ارتش به قوميت شيعه داده شود. سوم: آمادگي واشنگتن براي حفظ نظام سوريه و رهبران آن. چهارم: آمادگي واشنگتن براي فشار بر پادشاه بحرين در زمينه پاسخ دادن به شرايط مخالفان درباره ايجاد نظام پادشاهي مشروعه که در آن حاکميت از آن جريان اکثريت باشد. پنجم: درخواست از عربستان سعودي براي توقف کمکها به گروههاي سلفي و افراطي در منطقه، تلاش براي کاهش نقش عربستان به عنوان مرجعيت جهان اسلام و فشار بر آنها براي ارائه حقوق مدني به ساکنان مناطق نفت خيز الشرقيه. ششم: فشار بر اسرائيل براي عقب نشيني از مزارع شبعا، جولان سوريه، کرانه باختري و نوار غزه و پذيرش تشکيل کشور فلسطين در مرزهاي 1967 با ادامه حضور اعراب فلسطيني در داخل مرزهاي اسرائيل. هفتم: (اين بند به اعتقاد اين منبع ديپلماتيک بسيار قابل توجه و مهم خوانده شده است) آمادگي واشنگتن براي رفع ممنوعيت انتشار اطلاعات سرويسهاي جاسوسي آمريکا و اطلاعات ماهواره اي درباره جريان ترور "رفيق الحريري" نخست وزير سابق لبنان که مسئوليت اين حمله را متوجه جريانهاي سلفي و سني افراطي مي کند.


 يک نکته از هزاران 

 زنگ خطر اعتياد درسنين نوجواني...

عواملي همچون بحراني بودن سنين نوجواني، افزايش دسترسي، کاهش قابل توجه قيمت، نگرش مثبت نسبت به مصرف، ادراک پايين خطر و... در افزايش مصرف مواد در اين گروه جمعيتي دخيل دانسته شده‌اند. همچنين علاوه بر مواد غيرقانوني داروهاي تجويز شده داراي پتانسل سوءمصرف همچون ترامادول، ترکيبات حاوي کدئين، بنزوديازپين­‌ها و... نيز به قصد تجربه سرخوشي از طرف برخي کودکان و نوجوانان مورد مصرف قرار مي‌گيرد و منجر به وابستگي به اين داروها يا پيشروي به سمت مصرف مواد سنگين‌تر مي‌شوند.

حالا چرا مسئولان از صحبت‌کردن در اين‌باره تفره مي‌روند و اصرار دارند اين مسأله در رسانه‌ها مطرح نشود سوالي است که بايد آن‌ها پاسخ دهند!!.


 ميز خبر 

پس از توقيف 30 ماهه ؛

کتاب "هاشمي در سال 88" منتشر شد

كتاب «هاشمي در سال 88» پس از دو سال و نيم توقيف با عناويني نظير "طرح دولت وحدت ملي ، علت نگارش نامه به مقام معظم رهبري، راهکارهاي وي براي حوادث پس از انتخابات، امتناع از اقامه نمازجمعه تهران وعدم حضور در مراسم تنفيذ و تحليف احمدي نژاد"، در نمايشگاه كتاب سال 93 رونمايي مي‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، انتشارات سلمان فارسي در همين ارتباط اعلام کرد:

کتاب «هاشمي در سال 88» گزارشي جامع از مواضع آيت الله هاشمي رفسنجاني از ابتداي فروردين 1388 تا پايان اسفند ماه اين سال است.

اين كتاب كه به قلم حجت الاسلام رضا صنعتي نگاشته شده در خرداد ماه 1390 براي اخذ مجوز نشر به اداره‌ي فرهنگ و ارشاد اسلامي قم تحويل شد. اما متأسفانه دولت دهم به آن مجوز انتشار نداد ولي با روي كار آمدن دولت تدبير و اميد مجوز اين كتاب در اسفند ماه 92 صادر شد. كتاب مذكور هم‌اكنون چاپ شده و آماده‌ي رونمايي در نمايشگاه بين‌المللي كتاب است.

15 مقام ايراني در ليست جديد تحريم‌هاي انگليس

وزارت دارايي انگليس به بهانه نقض حقوق بشر و با انتشار بيانيه‌اي ليست تحريم‌هاي ضدايراني خود را به روزرساني کرد.به گزارش فارس، آنطور که در اين بيانيه آمده، تحريم اين افراد در جلسه‌اي که روز 12 آوريل برگزار شده، اتخاذ شده است. در اين فهرست نام 15 مقام کنوني و سابق ايران به چشم مي‌خورد که اطلاعات مربوط به آن‌ها به روزرساني شده است.

«حسن فيروزآبادي» فرمانده ستاد کل نيروهاي مسلح، «حيدر مصلحي» وزير اطلاعات دولت سابق، «قربانعلي دري نجف آبادي» و «سعيد مرتضوي» از جمله افرادي هستند که نامشان در اين ليست وجود دارد. وزارت دارايي انگليس در اين بيانيه خواستار بلوکه شدن دارايي‌هاي اين افراد در انگليس شده و نهادهاي مالي اين کشور را از هرگونه مراوده با آن‌ها منع کرده است.

سناريوي جديد غرب عليه سوريه؛

نمايش عکس در شوراي امنيت توسط فرانسه

اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد در جلسه اي پشت درهاي بسته به تماشاي عکس هايي از تحولات سوريه و افراد شکنجه شده در اين کشور مي نشينند.به گزرش مهر به نقل از آسوشيتد پرس، مجموعه اي برگزيده از 55 هزار عکس ديجيتال که مربوط به شکنجه افراد در سوريه است در شوراي امنيت سازمان ملل به نمايش درمي آيد تا حقايقي جديد از وضعيت اين کشور را نشان دهد.

بر اساس ادعاي مقامات غربي اين عکس ها متعلق به افرادي است که توسط نظام سوريه مورد شکنجه قرار گرفته اند.اکنون گويا فرانسه با به نمايش گذاشتن اين تصاوير درنظر دارد تا از لحاظ عاطفي بر روي اعضاي شوراي امنيت تاثير گذاشته و به عبارتي با استفاده از قدرت تصوير به خواسته خود که همان موضع گيري شوراي امنيت عليه سوريه است دست پيدا کند.

رئيس‌جمهوري اوکراين خواستار گسترش عمليات نظامي شد

رئيس جمهور موقت اوکراين در نشست پارلمان اين کشور اعلام کرد که عمليات نظامي در شمال دونتسک آغاز مي‌شود.به گزارش خبرگزاري ايتارتاس، الکساندر تورچينف ، رئيس جمهوري موقت اوکراين با تاکيد بر اينکه هدف اين عمليات ويژه دفاع از مردم است، گفت: عمليات مقابله با تروريسم در شمال دونتسک آغاز شده و مراحل آن با مسئوليت و با دقت کامل انجام مي‌شود.

وي تاکيد کرد که اقدامات مقام هاي دولت در جريان عمليات دونبالس که خطر زيادي را به وجود آورد نبايد در دونتسک تکرار شود بلکه عمليات اين منطقه بايد با دقت، توازن و مسئولانه انجام شود.تورچينف افزود: بسياري از مناطق شرقي اوکراين با ثبات شده‌اند و اين روند مديون اقدامات دولت کنوني اوکراين است.

اتحاديه اروپا به دنبال افزايش تحريم‌هاي روسيه

ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس گفت، وزيران خارجه اتحاديه اروپا توافق کردند تحريم‌هاي روسيه را به خاطر تحولات اوکراين افزايش دهند.هيگ افزود، اين تحريم‌ها شامل مسدود ساختن دارايي‌ها و ممنوعيت صدور ويزا عليه برخي ديگر از مقامات روس است.به گزارش خبرگزاري رويترز، هيگ در گفت‌وگو با خبرنگاران بعد از نشست وزيران خارجه اتحاديه اروپا در لوکزامبورگ گفت، اعضاي اين اتحاديه به سرعت درباره تعداد و اسامي افرادي که مشمول تحريم خواهند شد، تصميم خواهد گرفت.

کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از تصميم اين اتحاديه به افزودن نام تعداد ديگري از شخصيت‌هاي روسي و اوکرايني به فهرست تحريم‌ها خبر داد.وزراي خارجه اتحاديه اروپا تصميم گرفتند "فهرست کساني که در معرض مصادره دارايي‌ها و ممنوعيت ويزا قرار گرفته‌اند را گسترش دهند."

وزراي خارجه اتحاديه اروپا همچنين طرحي را براي ارائه يک ميليارد يورو کمک اقتصادي به اوکراين تصويب کردند.

آنها همچنين از "کاهش موقتي يا حذف تعرفه گمرکي" بر صادرات اوکراين به اتحاديه اروپا حمايت کردند.

در پي تهديدات داعش، عراق زندان ابوغريب را تخليه کرد

در پي تهديدهاي داعش، وزارت دادگستري عراق اعلام کرد که زندان ابوغريب را بسته و همه زندانيان آن را به زندان‌هاي ديگر منتقل کرده است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، حسن الشمري، وزير دادگستري عراق در بيانيه‌اي اعلام کرد: وزارت دادگستري زندان مرکزي بغداد (ابوغريب) را به طور کامل بسته است و تمام 2400 زنداني اين زندان را که به اتهام اقدامات تروريستي مدت محکوميت خود را مي‌گذرانند، به زندان‌هاي واقع در استان‌هاي مرکزي و شمالي عراق منتقل کرده است.

به گفته وي اين اقدام به خاطر مسائل امنيتي اتخاذ شده است.زندان ابوغريب در ژوئيه سال گذشته ميلادي مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت که اين حمله به فرار ده‌ها تن از زندانيان از جمله برخي از رهبران القاعده انجاميد.به گفته برخي مسئولان اين اقدام وزارت دادگستري عراق در واکنش به تهديدات گروه "دولت اسلامي عراق و شام"(داعش) براي جاري ساختن آب در بغداد و غرق کردن برخي مناطق پايتخت از جمله زندان ابوغريب بوده است.


 ميز خبر 

اتحاديه اروپا:

برگزاري هرگونه انتخابات در سوريه فاقد اعتبار است

وزراي خارجه اتحاديه اروپا در اظهاراتي مداخله جويانه ضمن طرح اين ادعا که برگزاري هرگونه انتخابات رياست جمهوري يا انتخابات ديگر در سوريه "فاقد اعتبار" است، خواهان از سرگيري مذاکرات ژنو براي حل بحران سوريه شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري سوريه نيوز، وزراي خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در بيانيه‌اي در حاشيه نشست لوکزامبورگ اعلام کردند: هر گونه انتخاباتي در سوريه بايد در چارچوب بيانيه ژنو و براساس روند سياسي واقعي برگزار شود.

وزاري خارجه اتحاديه اروپا در اظهارات مداخله جويانه خود درباره سوريه مدعي شدند: برگزاري انتخابات رياست جمهوري يا هر انتخابات ديگري در بحبوحه درگيري‌ها در سوريه و در سايه آواره شدن ميليون‌ها سوري از خانه‌هايشان، در واقع به سخره گرفتن دموکراسي است و اين انتخابات به هيچ وجه داراي اعتبار نخواهد بود.

دستگيري 30 افسر ارتش ونزوئلا به اتهام كودتا

يک روزنامه مهم ونزوئلا اعلام کرد که نيروهاي امنيتي اين کشور 30 تن از افسران ارتش اين کشور را با درجه‌هاي متفاوت که شامل چند ژنرال نيز مي‌شوند، به اتهام توطئه براي سرنگوني نيکولاس مادورو دستگير کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين اطلاعات از سوي روزنامه "اولتيماس نوتيسياس" منتشر شده و منبع آن چند منبع بلندپايه در کاخ رياست جمهوري ونزوئلا عنوان شد.

براساس اين گزارش، اکثريت اين افسران بازداشت شده متعلق به نيروي هوايي ونزوئلا بوده اما در ميان آن‌ها چند افسر از گارد ملي، نيروي دريايي و نيروي زميني نيز وجود دارد.

به گفته اين منابع خبري، برخي از چهره‌هاي وفادار ارتش ونزوئلا پيشتر به اداره اطلاعات ملي ونزوئلا اطلاع داده بودند که گروهي از افسران ارشد در حال برنامه‌ريزي يک اتفاق عجيب هستند و به دنبال اين گزارش دسيسه چين‌ها براي مدتي توسط مقامات ونزوئلا تحت نظر قرار گرفتند.

برنده پوليتزر: بايد به پاکستان حمله مي‌شد نه افغانستان

يک خبرنگار برنده جايزه پوليتزر در کتاب جديد خود با نام "دشمن اشتباهي: آمريکا در افغانستان 2014-2001 " نوشت که واشنگتن بايد به پاکستان حمله مي‌کرد نه به افغانستان.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اي.بي.سي نيوز، کارلوتا گال، خبرنگار نشريه نيويورک تايمز در اين خصوص عنوان کرد: با وجود اينکه حضور آمريکا و ناتو در افغانستان، تلفات زيادي براي طرفين داشت اما مشکل از افغانستان نبود بلکه افراطي‌گري و حمايت از شورش در پاکستان صورت مي‌گيرد.

گال مدعي شد که رهبران سابق پاکستان به ويژه پرويز مشرف، رئيس‌جمهور سابق پاکستان با هوش بالاي خود آمريکا را فريب داده و خود را متحد واشنگتن جا زدند.

گال با متهم کردن پاکستان به «تزوير» تصريح کرد که يک نمونه آن حضور اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده در پاکستان بود.به گفته گال، دولت پاکستان به مدت شش سال پيش از مرگ بن لادن توسط آمريکا در 2011، از او محافظت مي‌کرد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت هشتاد و نه:

هزينه مستقيم از پيش بيني فروش ها

تعداد سخنرانان براي اولين سال طرح 2 سخنران است وما با اين نتيجه کنار مي آييم که تعداد سخنرانان مورد نياز براي هر50 دانشجوي دوره هاي کوتاه مدت، براي 40 دانشجوي زير تحصيلات تکميلي وبراي 30 دانشجوي تحصيلات تکميلي به ترتيب 1،1 و 1 مي باشد. حقوق پيشنهادي 2000 دلار آمريکا است. ما يادآوري کرديم که يک افزايش ساليانه10درصد براي سخنرانان درنظر است. همچنين 20درصد ازدرآمد براي دادن گواهي وهزينه حواشي توليد براي برنامه هر دوره کوتاه مدت، پايين تراز تحصيلات تکميلي ملاحظه شده است. بايستي يادآوري گردد که همه مبالغ افزايش تذکر داده شده به عنوان شروع سال آکادميک محاسبه خواهد شد.

جدول 3: هزينه مستقيم از پيش بيني فروش ها ( برنامه ريزي شده)


 ظريف درامارات:
 ايران شريکي قابل اعتماد براي همه کشورهاي حوزه خليج فارس خواهد ماند 

 
وزير امورخارجه اعلام کرد که پيشرفت هاي علمي و فناوري ايران و توافقات و دستاوردهاي فرامنطقه اي آن در جهت منافع درازمدت کل منطقه و همسايگان خواهد بود. به گزارش ايرنا، «محمدجواد ظريف» در کميسيون مشترک عالي اقتصادي ايران و امارات متحده عربي در سخناني اظهارداشت: تحولات وچشم اندازهاي راهبردي جهاني درباره منطقه و تعاملات سازنده جمهوري اسلامي ايران براي کاهش تنش هاي فرامنطقه اي به ويژه حل موضوع هسته اي، دو عامل کمک کننده براي تقويت همکاري ها است.وي خاطرنشان کرد: امنيت در حوزه خليج فارس جدايي ناپذير و يکپارچه است و کشورهاي منطقه تنها از طريق توسعه همکاري هاي سياسي، امنيتي، اقتصادي، فرهنگي وتبادلات گسترده مردمي که با مشارکت سازنده و هماهنگ دولت، بخش خصوصي و نهادهاي جامعه مدني شکل مي گيرد مي توانند آينده اي آرام، صلح آميز، با ثبات، پيشرفته و افتخارآميز براي مردمان خود و نسل هاي آينده رقم بزنند.

رييس دستگاه ديپلماسي ايران بار ديگر اطمينان داد که در اين مسير جمهوري اسلامي ايران شريکي ثابت قدم و قابل اعتماد براي همه کشورهاي حوزه خليج فارس خواهد ماند.ظريف با بيان اين که منطقه در شرايط حساس و شکننده اي قراردارد گفت: در اين ميان نقش جمهوري اسلامي ايران و امارات بسيار تاثيرگذار است.وي يادآور شد: امروز منطقه ما با عناصر تهديدزايي همچون فرقه گرايي، افراط گرايي و تروريسم نيز مواجه است که لازمه مبارزه موثر با اين تهديد هوشياري ملت‌ها، حکمت مقامات کشورها و رايزني مستقيم و مستمر با يکديگر است.

وزيرامورخارجه تاکيد کرد: همکاري دو جانبه، رايزني هاي منطقه اي و تقويت اعتماد متقابل در منطقه از جمله ضرورت هاي راهبردي براي همه کشورهاي اين منطقه حساس است.وي ثبات و امنيت را زيربناي توسعه اقتصادي و شکوفايي ملت ها دانست و يادآورشد: نقش دولت ها در تضمين اين روند غيرقابل انکار است.

وزير امورخارجه ادامه داد: اشتراکات ايران وامارات در منطقه به مراتب گسترده تر و عميق تر از هر موضوعي است که بتوانند ميان ما فاصله ايجاد کنند و وظيفه مشترک همه ما در مسير خدمت به مردم منطقه و صلح و امنيت جهاني اين است که تمام تلاش خود را به کار بنديم تا پيوندهاي موجود بيش از پيش تعميق يابد.

ظريف خاطرنشان کرد: ايران معتقد است شکوفايي و توسعه کشورهاي منطقه در ارتباط مستقيم با يکديگر است.وي يادآور شد که ما همچون گذشته بر اصل گفت و گو و تعامل سازنده با همسايگان و تلاش هاي مشترک و دسته جمعي براي حل و فصل مسائل در منطقه تاکيد داريم.وزيرامورخارجه اظهاراميدواري کرد: اين گفت و گوها با تکيه بر مشترکات گسترده ديني، تاريخي و فرهنگي با احترام به اصول حقوق بين الملل و روابط حسن همجواري براساس مواضع برابر و احترام متقابل و با درنظرگرفتن منافع مشترک و مصالح مشترک منطقه اي به يک ساز و کار جديد مبتني بر واقعيات منطقه منجر شود که منافع همه را تضمين کرده و منطقه خليج فارس را به جايگاهي ويژه و ممتاز در نظام بين الملل ارتقا دهد.


 نوبخت خبرداد:
  تعيين نرخ بنزين بعد از ثبت‌نام يارانه ‌بگيران 

معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور روند رشد قيمت حامل‌هاي انرژي از جمله بنزين و گازوئيل را منوط به منابع کسب شده از انصراف يارانه‌بگيران عنوان کرد.

به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت تاکيد کرد: آهنگ رشد قيمت حامل‌هاي انرژي مي‌تواند وابسته به منابعي باشد که دولت از محل انصراف يارانه‌هاي نقدي به دست مي‌آورد. نوبخت با اشاره به اين‌که دولت تمايلي براي ارائه‌ي خدمات و وظايف خود از طريق افزايش قيمت‌ها ندارد، بيان کرد: ما به شدت در مورد سياست‌هاي پولي منبسط و انبساط مالي ناشي از مخارج بي‌رويه خويشتنداري کرديم تا تعادل بودجه‌اي و انضباط مالي محقق شود.

وي تاکيد کرد: تا هفته آينده منابع حاصل از انصراف يارانه‌بگيران مشخص مي‌شود که ميزان آن تغيير حامل‌هاي انرژي را تعيين مي‌کند.نوبخت هم‌چنين در مورد تصميم‌گيري براي قيمت نان در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها گفت: نان در برنامه‌ي فعلي دولت قرار ندارد و تصميمي نداريم که نسبت به افزايش قيمت آن اقدام کنيم. معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور افزود: آنچه که دولت براي افزايش قيمت آن در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در نظر دارد فقط براي حامل‌هاي انرژي از جمله بنزين و گازوئيل است. اين در حالي است که ساير حامل‌ها تغيير چنداني نخواهند کرد. به گفته وي نبايد با اعلام بي‌برنامه و تصويب‌نشده قيمت جديد حامل‌ها در بين جامعه تنش ايجاد کرد، بنابراين بعد از تعيين منابع در پايان ثبت‌نام از دريافت‌کنندگان يارانه‌هاي نقدي قيمت‌ها مشخص و اطلاع‌رساني مي‌شود.


 مسكو:
  استفاده از زور در اوكراين غير قابل قبول است 

سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه پس از گفت‌وگو با وانگ يي، همتاي چيني‌اش در پکن در يک کنفرانس خبري گفت: اين طرح ابتکاري براي مذاکره با مقامات در مناطق جنوب شرق اوکراين با سفر اخير آرسني ياتسنيوک، نخست وزير موقت اوکراين به اين مناطق و اظهارنظر اخير مقام‌هاي کي‌يف در آماده بودن براي دعوت از نمايندگان از اين مناطق به منظور انجام اصلاحاتي براساس قانون اساسي و از ميان برداشتن تمامي مشکلات و نگراني‌ها که خواسته قانوني ساکنان در مناطق جنوب شرق اوکراين از طريق مذاکرات است، ارتباط دارد. به گزارش ايلنا، به نقل از صداي روسيه، وي با اعلام اينکه اين اقدام گامي مثبت محسوب مي‌شود، افزود: البته استفاده از زور براي اوضاع کنوني براي جنوب شرق اوکراين غيرقابل قبول است چرا که باعث بدتر شدن شرايط مي‌شود. آغاز اقدامي براساس ايجاد اصلاحات بر مبناي قانون اساسي مورد قبول تمامي ساکنان مناطق جنوب شرق اوکراين است و بايد راهکاري اساسي براي حل مساله موجود در اوکراين در نظر گرفته شود.


 سرمقاله 

 راه‌هاي ديگري هم براي خدمت و مطرح شدن هست !

حميدرضا عسگري

همواره سعي براين داشتيم با تكيه برمعضلات و مشكلات اجتماعي، زبان گوياي مردم در قبال مسئولين باشيم و دغدغه‌هاي جامعه را به "درود‌ها" و "مرگ بر ها" الويت ندهيم و نخواهيم داد.

درچند روز گذشته موضوع دفن "ريچارد فراي" ايران شناس و صاحب كرسي دانشگاه هاروارد درزمينه مطالعات ايران، در اصفهان فضاي سياسي و اجتماعي كشور را پرهياهو كرده است.

به طوري كه برخي افراد و گروه‌ها، به جوسازي‌هاي بي مورد دست زده و با جاسوس خواندن اين دانشمند دوستدار ايران، توجه و شانتاژهاي رسانه‌هاي خارجي را به سمت كشورمان معطوف ساخته‌اند.

بحث ما درمورد حمايت از دفن ريچارد فراي و يا حمايت از جريان سياسي خاصي نيست، چون جسم فراي درهركجاي اين كره خاكي كه دفن شود، بازهم نام و آثار او و خدماتي كه وي در تعالي و شناساندن فرهنگ و تمدن ايران زمين داشته ازبين نخواهد رفت.

خدماتي كه ارزش آن بيش از اقدامات بسياري از كرسي نشينان و سياسيوني است كه به دنبال منافع شخصي و حزبي خود هستند، تا آرامش و صلابت كشور...!

قصد پرداختن به ادعاهاي برخي افراد كه فراي را جاسوس خوانده‌اند و يا اينكه چطور اين شخصيت علمي در سفرهاي متعددش در چند سال گذشته به ايران به عنوان جاسوس شناخته نشد و حتي از سوي دولت قبل مورد تقدير قرار گرفت را نداريم، چون ناگفته قصد و نيت سياسي هوچي گران دراين زمينه اظهرمن الشمس است.

اما دغدغه ما دفاع از آبرو و حيثيت ايران و ايراني است كه از سوي برخي مورد هجمه و سياه نمايي قرار گرفته است. امروز تمام دنيا درحال نظاره ايران است و دشمنان در پي اين هستند كه ايرانيان را ملتي خشونت طلب و افراطي جلوه دهند، و يك عده با گرايشات خاص سياسي با اين دست اقدامات خود آب به آسياب دشمن مي‌ريزند.

موضوع دفن شدن و يا نشدن ريچارد فراي در خاك ايران نيست!، بلكه نوع نگاه مجامع علمي و افكار عمومي دنيا به عملكرد ايرانيان است و مشاهده مي‌كنند كه ما هيچ احترامي براي امثال فراي كه تمام عمر خود را صرف شناساندن تمدن ايراني به جهانيان كرده، قائل نيستيم.

جداي از اين بحث بسياري از استادان و دانشمندان كشورمان كه در دانشگاه‌هاي خارجي به تحقيق و تدريس ايران شناسي مشغول هستند، چگونه مي‌توانند در مقابل دانشجويان و ديگر اساتيد خارجي سربلند كنند و اين عمل ناپسند در داخل ايران را توجيه كنند؟!

متاسفانه سياست دركشورما در تمام حيطه‌هاي علمي، ورزشي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و تاريخي، رسوخ كرده و سياسيون ما براي رسيدن به اهداف و منافع خود از دست يازيدن به هر اقدامي ابايي ندارند و حاضرند از حيثيت و آبروي يك ملت بگذرند ولي به اهداف خود كه همانا تخريب رقيب سياسي است، برسند.

اما بارديگر ازجانب مردم به اين افراد و گروه‌هايي كه باعملكرد خود درپي سياه نمايي حس و عواطف انساني و ايراني هستند، عرض مي‌كنيم كه راه‌هاي بسياري براي مطرح شدن و يا رسيدن به منافع حزبي و گروهي وجود دارد.

خدمت به ايران صرفاً داشتن پست و مقام رسمي نيست، بلكه يك دانشمند و فرهيخته با يك كتاب و يا يك بيت شعر، صلابت و اصالت ايراني را براي يك عمر ماندگار مي‌كند.

كمي در اعمال خود تامل و مرز بين خدمت و خدشه به حيثيت ايران و ايراني را واكاوي كنيد، راه‌هاي ديگري هم براي مطرح شدن هست...!

مرا سر نهان گر شود زير سنگ از آن به كه نامم بر آيد به ننگ

به نام نكو گر به ميــرم رواست مرا نام بايد كه تن مرگ راست


 سفر رييس‌جمهوري به استان سيستان و بلوچستان 


 ديدار ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه با نخست وزير منطقه خودمختار کريمه 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته