جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/02/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4691


جدي‌ترين گزينه مديرعاملي پرسپوليس؟!


خداحافظي توني


بازديد هاشمي از10 فدراسيون


رد پيشنهادمديرعاملي پرسپوليس


بازگشت بچيروويچ به ايران


يادداشت


دقيقه نود


سوت پايان


بازگشت ملي پوشان سپاهان به ايران


  جدي‌ترين گزينه مديرعاملي پرسپوليس؟! 

 
وضعيت مديريتي باشگاه پرسپوليس کماکان نامشخص است ودرحالي که وزارت ورزش ازروزهاي پاياني سال 92 اعلام کرده بود که اعضاي جديد هيات مديره اين باشگاه را معرفي مي کند اما هنوزخبري ازاعلام اعضاي جديد نيست.تازه‌ترين اظهارنظردراين رابطه ازسوي اميررضا خادم صورت گرفت. او گفت که اعضاي هيات مديره پرسپوليس تا دوشنبه هفته آينده معرفي مي‌شوند. هرچند با توجه به پيچيدگي‌هاي مديريت پرسپوليس انتخاب افراد مناسب و راضي کردن آنها براي کاردرشرايط کنوني بسيارسخت است.درهمين زمينه درروزهاي گذشته رفت وآمدهاي زيادي به وزارت ورزش انجام شده و تعدادي از مديران ورزشي و پيشکسوتان پرسپوليس به وزارتخانه رفته‌اند و مذاکراتي براي مديرعاملي و حضوردرهيات مديره با آنها انجام شده است.در حال حاضر افرادي مثل افشين پيرواني، حميد استيلي، جعفر کاشاني ومحمد زادمهراز گزينه‌هاي حضور درهيات مديره هستند. براي مديرعاملي هم نام چند گزينه مثل ساکت، فائقي و افشين پيرواني مطرح است که در اين ميان ساکت و فائقي به پيشنهاد وزارت ورزش پاسخ منفي داده و مذاکرات فعلا با پيرواني به صورت جدي‌تري پيش رفته است.

گودرزي وزير ورزش که خود ازجامعه دانشگاهي وارد وزارت ورزش شده براي انتخاب مديرعامل تاکيد زيادي روي تحصيلات گزينه‌ها دارد و به اين دليل که پيرواني دکتراي تربيت بدني دارد گودرزي وسجادي با او مذاکره کرده‌اند وهردوطرف منتظررفع مشکلات مالي باشگاه وآغاز به کاربراي فصل جديد هستند. هر چند پيرواني هم به آنها گفته که به کار در بخش فني فوتبال و مربيگري علاقه بيشتري دارد اما پاسخ قطعي را هنوز نداده است.بدهي ميلياردي پرسپوليس مانعي بزرگ براي هر کدام از گزينه‌هايي است که پست مديرعاملي به آنها پيشنهاد مي‌شود؛ موضوعي که قطعا مديريت بر اين تيم را سخت مي‌کند. در همين زمينه از وزارت ورزش خبر مي‌رسد که مسئولان اين وزارت‌خانه براي رفع اين مشکلات دست به کار شده‌اند و با يکي، دو شرکت توليدي نيز براي بحث اسپانسرشيپ پرسپوليس در فصل جديد به توافقاتي رسيده‌اند. بايد ديد ترکيب جديد هيات مديره پرسپوليس چگونه چيده مي‌شود و اين تيم براي فصل بعد در چه وضعيتي بسته مي‌شود.


 خداحافظي توني  

توني اوليويرا سرمربي موفق تيم فوتبال تراکتورسازي، تبريزرابه مقصد استانبول ترک کرد. اين مربي پرتغالي با اتمام قراردادش با تراکتورسازي از اين تيم جدا شد واز طريق فرودگاه استانبول به ليسبون رفت.بيماري همسر يکي ازدلايل مهم سفر توني اعلام شده است که بلافاصله پس از بازي سه شنبه شب مقابل لخوياي قطر وي تصميم به ترک تبريز گرفت.براساس اعلام باشگاه تراکتورسازي تبريز، قراراست اوليويرا پس از تمرکز لازم و مشاوره با وکلاي خود حداکثردرسه روز آينده نظرقطعي خود را درباره ادامه همکاري ويا قطع همکاري با اين باشگاه اعلام کند.آنتونيو خوزه کونسئسائو اوليويرا ملقب به توني مربي 68 ساله و با سابقه پرتغالي در دومقطع ابتدااز ژوئن 2012 تا مي 2013 و سپس از فوريه 2014 تا آوريل 2014 سرمربيگري تيم فوتبال تراکتورسازي را بر عهده داشت که حاصل آن نايب قهرماني ليگ برتر دوازدهم و قهرماني جام حذفي فصل 92-93 است که در هر دو مورد تراکتورسازي را صاحب سهميه حضور در ليگ قهرمانان باشگاه هاي آسيا کرد.اين مربي با کسب پيروزي 5 بر صفر مقابل گهر دورود در فصل دوازدهم ليگ برتر بهترين برد تاريخ باشگاه تراکتورسازي را در ليگ برتررقم زد.تحميل شکست 4 بريک به سپاهان در اصفهان که سنگين ترين باخت اين تيم اصفهاني در تاريخ ليگ برتر به شمار مي رود و همچنين پيروزي 3 بر يک مقابل استقلال در تهران براي اولين بار درتاريخ تراکتورسازي ازجمله کارنامه درخشان اين مربي پرتغالي است.اوليويرا همچون واسيلي گوجاي رومانيايي که دردهه 70 سرمربيگري تراکتورسازي را برعهده داشت ازمحبوبيت بسيار بالايي درميان هواداران اين تيم برخوردار است.


 بازديد هاشمي از10 فدراسيون  

 
کيومرث هاشمي رئيس کميته ملي المپيک روز چهارشنبه بعد از بازديد از10 فدراسيون ورزشي گفت:اين کميته باآنچه که در توان دارد از فدراسيون هاي حمايت خواهد کرد تا شرايط براي موفقيت ورزشکاران رشته هاي مختلف فراهم شود. وي ازفدراسيون هاي ورزشي نابينايان و کم بينايان، جودو، بوکس ، دوچرخه سواري، تيروکمان، پهلواني وزورخانه اي،پرورش اندام،رزمي،شنا ونجات غريق بازديد کرد.

وي با اشاره به در پيش بودن بازي هاي آسيايي اينچئون گفت: اميدواريم تيم هاي ملي دراين دوره ازمسابقات بتوانند مدال هاي خوبي براي کشور کسب کنند.


 رد پيشنهادمديرعاملي پرسپوليس 

 
محمدرضا ساکت مديرعامل سابق باشگاه سپاهان، درخصوص پيشنهاد مديرعاملي باشگاه پرسپوليس گفت: اخيرا صحبت‌هايي در مورد حضورم به عنوان مديرعامل باشگاه پرسپوليس صورت گرفت. بايد ازحسن نيت مسئولان وزارت ورزش تشکر کنم، اما به دليل مشکلات شخصي و گرفتاري‌هايي که در زندگي دارم از پذيرش اين سمت عذرخواهي مي‌کنم.وي ادامه داد: همواره در جايي که کار مي‌کنم تلاش مي‌کنم که نامم باعث حاشيه نشود و دوست نداشتم که براي استقلال و پرسپوليس حاشيه‌اي درست شود. بارديگر ازاين بابت عذرخواهي مي‌کنم و به خاطر مسئوليت‌هايي که دارم اين پيشنهاد را نمي‌توانم بپذيرم.


 بازگشت بچيروويچ به ايران 

 
مهمد بچيروويچ سرمربي تيم ملي بسکتبال که بيش از يک ماه درايران حضور نداشت و به کشورش سفر کرده بود، به ايران بازگشت تا برنامه هاي تيم ملي را هماهنگ کرده و بازيکنان ملي پوش را درمسابقات پلي‌آف ليگ زير نظر بگيرد.طبق گفته مسئولان فدراسيون بسکتبال وي در کشورش مسابقات و اردوهاي تدارکاتي دراروپا را هماهنگ مي‌کرد.

يکي ديگرازماموريت هاي وي انتخاب سرمربي تيم ملي جوانان بوده است که بر اساس آخرين اخبار يک مربي صرب براي هدايت ملي پوشان جوان به ايران خواهد آمد.وي قراراست دراين زمينه با مسئولان فدراسيون جلسه برگزار کند.


 يادداشت 

 شرايط نابسامان خصوصي‌سازي ورزش!

علي شکري

اين روزها درمورد خصوصي سازي ورزش به ويژه دو تيم پرسپوليس واستقلال بحث هاي زيادي به گوش مي رسد.ولي واقعيت اين است که قبل از هر اقدامي بايد ديد براي خصوصي سازي چه شرايطي بايد فراهم گردد.

درحال حاضرتعريف جامعي ازخصوصي سازي درکشورما وجود ندارد. اگربخواهيم ازشخصيت‌هاي حقيقي وحقوقي براي اداره ورزش استفاده کنيم، تعريف جامعي نداريم. دراقتصاد کشورمشخص نيست که بحث درآمدزايي در ورزش تعريف شده است يا خير؟

واقعيت امراين است که ما دريک فضاي مبهم گام مي‌گذاريم و باور نداريم که اقتصاد درورزش کشور ما تعريف نشده است. برخي مسوولان توجهي به وجود اقتصاد ورزش ندارند و فقط براين باور دارند که يکسري اموررا خصوصي کنند. مسوولان بدون اين که ساختار وبستر مناسب را آماده کنند به دنبال خصوصي کردن باشگاه‌ها هستند.

بايد از مسوولان پرسيد آيا براي واگذاري باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس بسته حمايتي در نظر گرفته‌اند؟

‌آيا دراين رابطه تعريف جامعي انجام گرفته است که سرمايه گذاران با خيال آسوده سرمايه خود را به بخش ورزش بياورند؟

درکشورما دربحث اقتصاد ورزشي تعريفي براي درآمدزايي صورت نگرفته است. البته نبايد فراموش کنيم که اقتصاد ورزش جزيي از اقتصاد کلان کشور است. ما نمي‌توانيم اقتصاد درورزش را يک موضوع جداگانه ازاقتصاد کلان کشور ببينيم. اگراقتصاد کشورمبتني براقتصاد خصوصي بوده باشد مي‌توانيم در بحث اقتصاد درورزش هم حرفي براي گفتن داشته باشيم.

درقانون اساسي آمده است اقتصاد کشورمبتني براقتصاد دولتي، خصوصي و تعاوني است اما ما دربخش خصوصي فعال نيستيم.درسال‌هاي اخيرسعي کرده‌ايم ازاقتصاد دولتي به سمت اقتصادشبه دولتي حرکت کنيم، به طوري که عمده فعاليت‌هايي که در بخش خصوصي سازي انجام شده به نوعي از آن جيب به اين جيب بوده است.

درايران هنوزباشگاه‌هابه صورت سليقه‌اي اداره مي‌شوند.‌ باشگاه‌ها نبايد به صورت سليقه‌اي و فردي اداره شوند. روزي مي‌شنويم مدير عامل اتومبيل خود را فروخته وهزينه باشگاه را تامين کرده و روزديگرمي‌شنويم آقاي مديرعامل خانه خود را براي هزينه‌هاي باشگاه فروخته است. با اين گونه اتفاقات چگونه مي‌خواهيم در مسير خصوصي سازي گام برداريم؟

بي ساماني وبي برنامگي درفوتبال کشوريکي ازعوامل اصلي عدم پايداري باشگاه‌هاي خصوصي است.

متاسفانه مهمترين مساله براي ما نتيجه‌گرايي شده است، به طوري که نتيجه‌گرايي باعث شده همه عوامل موثردرورزش فراموش شود. وقتي فقط مباحث نتيجه‌گرايي مهم مي‌شود در حقيقت به سوي مباحث آماتوري حرکت مي‌کنيم. اين‌ها نشان دهنده اين است که ما سيستم نداريم و وقتي سيستم وجود نداشته باشد افراد سيستمي هم وجود نخواهند داشت بنابراين تفکر سيستماتيک هم وجود ندارد. اگريک نظام تعريف شده وجود داشته باشد و مديريت نيروي انساني به سمت و سويي رفته باشد که نگاه‌هاي حرفه‌اي وجود داشته باشد شاهد تحول خواهيم بود.

حرفه‌اي شدن فوتبال يک پروسه زماني طولاني مدت را نيازمند است.متاسفانه فوتبال ما سلسله مراتب حرفه اي شدن رابه طور اصولي طي نکرده و به عبارتي ديگريک شبه فوتبال حرفه‌اي شد.اما واقعيت امراين است براي ورود به عرصه فوتبال حرفه اي بايد در گذشته زحمات زيادي را متحمل مي‌شديم.

فوتبال دنيا اگر حرفه‌اي است 50 سال براي آن زحمت کشيده است و الان به جايي رسيده‌اند که سهام باشگاه‌هايشان دربورس‌هاي معتبر دنيا عرضه شده است. زماني مي توانيم که به سوي فوتبال حرفه‌اي قدم برداريم که در گام نخست اقتصاد کشورازيک تعادل نسبي برخوردار باشد و بعد ورزش همگاني را گسترش دهيم.

در مقابل ورزش همگاني است که مردم به سوي ورزش سوق پيدا مي کنند و وقتي مردم به سوي ورزش آمدند براي ورزش هزينه مي‌کنند و کم کم مي‌شود اقتصاد ورزش را رونق داد.


 دقيقه نود 

 جريمه سپاهان و تراکتورسازي

کميته انضباطي فدراسيون فوتبال آراي خود را درخصوص بازيکنان، مربيان و تيم‌هاي مختلف صادرکرد که دربخشي ازاين آرا، تيم‌هاي فوتبال سپاهان اصفهان و تراکتورسازي تبريزجريمه شدند.ديداردو تيم ملوان بندرانزلي وسپاهان اصفهان ازسري رقابت‌هاي ليگ برتر17 فروردين ماه برگزار شد و از سوي تماشاگران تيم ملوان بندرانزلي تخلفاتي صورت گرفت. برهمين اساس باشگاه ملوان بندرانزلي به پرداخت10 ميليون ريال جريمه نقدي محکوم شد. به دليل تخريب صندلي هاي ورزشگاه و فحاشي تماشاگران تيم سپاهان، اين تيم به مبلغ 20 ميليون ريال جريمه نقدي محکوم شد.ديدار تيم‌هاي استقلال تهران و تراکتورسازي تبريز از سري رقابتهاي ليگ برتردرهفته سي‌ام برگزار شد که ازسوي تيم تراکتورسازي تبريز تخلفاتي مبني بر اهانت به داور و سرمربي تيم استقلال صورت گرفت. بر همين اساس باشگاه تراکتورسازي تبريز به تذکر و پرداخت30 ميليون ريال جريمه نقدي محکوم شد.

سايت fussballtransfer:

پافشاري هرتابرلين براي جذب دژاگه

اشکان دژاگه، ها‌فبک تيم فولام اين فصل ازبازيکنان موثر تيمش بوده وتوانسته بازي‌هاي خوبي ازخود به نمايش بگذارد.پايگاه اينترنتي fussballtransfer خبر داد: اشکان دژاگه درتابستان گزينه اصلي باشگاه هرتابرلين براي پيوستن به اين تيم خواهد بود. هرتابرلين که در رقابت‌هاي اين فصل بوندسليگا در رده دهم قرار دارد، تلاش خواهد کرد که فصل آينده با ترکيبي قدرتمند سهميه اروپايي را کسب کند.اين پايگاه اينترنتي آلماني در ادامه اعلام کرد: با توجه به اين که فولام در خطرسقوط به دسته پايين‌تر قرار دارد، شانس پيوستن دژاگه به هرتابرلين بسيار زياد خواهد بود.پيش‌تر اشکان دژاگه، اعلام کرده بود در حال حاضر تنها به فولام و حضور در ليگ برتر فکر مي‌کند و مي‌خواهد فصل بعد هم پيراهن فولام را بر تن کند. او گفته بود هيچ باشگاهي با او و مديربرنامه‌اش مذاکره‌اي نداشته است.دژاگه که سابقه بازي در هرتابرلين را درکارنامه خود دارد، پس ازحضور در تيم ولفسبورگ به فولام پيوست.

در مرحله يک‌ هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا

فولاد خوزستان به السد قطر رسيد

تيم فوتبال فولاد خوزستان درمرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا به مصاف السد قطر مي‌رود. فولاد خوزستان با توجه به اينکه صدرنشين گروه دوم ليگ قهرمانان است بايد درمرحله يک هشتم نهايي به مصاف تيم دوم گروه چهارم برود.با توجه به پيروزي السد قطرمقابل الاهلي امارات اين تيم 8 امتيازي شد و در مکان دوم جدول گروه چهارم قرار گرفت.بدين ترتيب فولاد خوزستان و السد قطردرمرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا به مصاف يکديگر مي‌روند.

براي شرکت دررقابت هاي کشتي قهرماني آسيا

سفر فرنگي کاران به قزاقستان

اعضاي تيم ملي کشتي فرنگي براي شرکت دررقابت هاي قهرماني آسيا صبح چهارشنبه راهي شهرآستانه قزاقستان شدند.فرنگي کاران ايران روزهاي شنبه و يکشنبه هفته آينده دررقابت هاي کشتي فرنگي قهرماني آسيا به مصاف حريفان خود مي روند.ترکيب تيم ملي کشتي فرنگي ايران در رقابت ها به شرح زير است:

59 کيلوگرم: محسن حاجي‌پور

66 کيلوگرم: رامين طاهري

71 کيلوگرم: محمد کريمي

75 کيلوگرم: سعيد عبدولي - برومند اصلان

80 کيلوگرم: يوسف قادريان

85 کيلوگرم: مجتبي کريم‌فر

98 کيلوگرم: علي علياري

130 کيلوگرم: بهنام مهدي‌زاده

سرمربي: محمد بنا

نظر سرمربي آرژانتين درخصوص تيم ايران

آلخاندرو سابيا، سرمربي تيم ملي فوتبال آرژانتين درخصوص رقباي اين تيم درجام جهاني 2014 برزيل گفت: ازبوسني شناخت نسبتاً خوبي داريم چون سال گذشته درآمريکا با هم بازي دوستانه برگزار کرديم. درمورد ايران هم بايد بگويم آنها تيمي منظم، با روحيه و دونده هستند. نيجريه هم ويژگي‌هاي معمول تيم‌هاي آفريقايي يعني قدرت جسماني بالا وغيرقابل پيش‌بيني بودن را داراست. آنها وقتي توپ رااز دست مي‌دهند به سرعت به دنبال پس گرفتنش هستند.آرژانتين در گروه F جام جهاني 2014 برزيل با ايران، نيجريه و بوسني‌و‌هرزگوين همگروه است.

اعتراض‌ سپاهان به AFC بابت قضاوت داورژاپني

باشگاه سپاهان نسبت به قضاوت ني شي مورا يوچي داورژاپني بازي اين تيم مقابل الهلال معترض است. سپاهاني‌ها معتقدند گل الهلال در شرايط آفسايد به ثمر رسيده است. به همين دليل با بازگشت مهرزاد خليليان مديرعامل باشگاه همراه با سپاهان درروز جمعه،نامه اعتراض رسمي باشگاه نسبت به عملکرد داور ژاپني به کنفدراسيون فوتبال آسيا ارسال خواهد شد.


 سوت پايان 

 آماده سازي آئين‌نامه نقل و انتقالات ليگ برتر فوتبال

مصطفي شهبازي رئيس مسابقات سازمان ليگ فوتبال گفت:اصلاحاتي که قراراست درآئين‌نامه نقل و انتقالات اعمال شود تا اواخر هفته آينده مشخص و براي اجرا به باشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.وي افزود:آئين‌نامه نقل و انتقالات واصلاحات مورد نظردراختياراعضاي هيأت رئيسه سازمان ليگ قرار گرفته است تا پس از مطالعه، چنانچه نظرات اصلاحي داشتند، ارائه کنند تا آنها را وارد کنيم.

پس از اينکه هيأت رئيسه سازمان ليگ در اصلاحات پيشنهادي به جمع‌بندي برسد و آن را تائيد کند، در مرحله بعد آن را براي هيأت رئيسه فدراسيون فوتبال ارسال خواهيم کرد که پس از تائيد آنها، قابليت اجرا دارد. وي در پايان افزود: اميدواريم اين پروسه تا هفته آينده انجام شود و ما اواخر هفته آينده آئين‌نامه قطعي را به باشگاه‌ها ابلاغ کنيم.

توصيه خداداد عزيزي به قلعه نوعي

اميرقعله‌نوعي، سرمربي تيم فوتبال استقلال با شرايط خاص روبه‌رو شده است زيرا وي با پيشنهاد 4 ميلياردي روبه‌روست و شروط ايده‌‌آلي نيز دريافت کرده است.

طبق شنيده‌ها ازمنابع آگاه اعضاي تيم استقلال هنوز از وضعيت اميرقعله‌نوعي باخبر نيستند اما اين مربي با شرايط خاص روبه‌رو شده است زيرا وي از پديده مشهد پيشنهاد دريافت کرده است و آنها 4 ميليارد به وي پيشنهاد دادند و قراراست که2 ميليارد ازاين مبلغ را زمان عقد قرارداد از مسئولان اين تيم دريافت کند اما اين درحالي است که اميرقلعه‌نوعي هنوز پاسخي را به آنها ارائه نکرده ودرصدد اين است که وضعيت نهايي خوبي با استقلالي‌ها مشخص کند.

شايان ذکراست، وي با خداداد عزيزي تماس گرفته است تا درمورد وضعيت خود با پديده مشهد باوي گفتگو کند.اما نکته قابل توجه اين است که خداداد عزيزي اعلام کرده اگرقلعه‌نوعي به مشهد نرود موفق تراست زيرا بنا به عقيده عزيزي حاشيه‌هاي فوتبال در مشهد بسيارزياد است.اما درنهايت تصميم آخر با خود قلعه‌نوعي است.


 بازگشت ملي پوشان سپاهان به ايران 

 تيم فوتبال سپاهان با شکست برابرالهلال عربستان درهفته آخرمرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا از دور اين مسابقات کنار رفت و از صعود به مرحله بعدي باز ماند. پيش ازاين گفته مي‌شد ممکن است بازيکنان ملي پوش سپاهان ازعربستان به اردوي تيم ملي در آفريقاي جنوبي بپيوندند با اين حال مهدي محمد نبي دبير فدراسيون فوتبال ازبازگشت ملي پوشان سپاهان به ايران خبر داد.نبي دراين خصوص گفت:5 ملي پوش سپاهان هم به ايرن برمي گردند و به اردوي آفريقا نمي روند. اين بازيکنان مي‌توانند دراردوهاي بعدي تيم ملي حضورداشته باشند.اميد ابراهيمي، مهدي شريفي، شجاع خليل زاده، احسان حاج صفي و يعقوب کريمي پنج ملي پوش سپاهان همراه اين تيم به عربستان رفتند. پيش ازاين رحمان احمدي دروازه‌بان سپاهان با کسب مجوز از باشگاه، به اردوي تيم ملي رفته بود.

اعضاي تيم فوتبال سپاهان بعد از بازي دررياض و شکست يک بر صفر مقابل الهلال که اين تيم را از گردونه مسابقات ليگ قهرمانان آسيا حذف کرد، عازم مکه شدند.بازيکنان، مربيان و کادرهمراه اين تيم امروزپنجشنبه به زيارت خانه خدا مشرف شده و روز جمعه به اصفهان بازخواهند گشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته