جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4712

عضو ناظر شوراي رقابت:
افزايش قيمت خودرو شايعه است


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 عضو ناظر شوراي رقابت:
 افزايش قيمت خودرو شايعه است 

عضو ناظر شوراي رقابت با تکذيب توافق اين شورا با خودروسازان براي افزايش قيمت ها، گفت: هرچند جلساتي تاکنون در زمينه تجديدنظر در قيمت خودروهاي توليد داخل برگزار شده اما هنوز توافقي در اين خصوص صورت نگرفته است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شوراي رقابت، نادر قاضي پور گفت: شوراي رقابت جلساتي را براي بررسي وضعيت خودرو برگزار کرده اما تاکنون تصميمي در اين خصوص اتخاذ نشده است.به گفته او ، اين شورا در اين مدت تنها چندين جلسه عادي با خودروسازان برگزار کرده است.

همچنين رضا شيوا رييس شوراي رقابت در اين خصوص گفته است: تاکنون چندين جلسه عادي با خودروسازان جهت دريافت اطلاعات برگزار کرده ايم و هيچ گونه توافقي براي افزايش قيمت خودرو صورت نگرفته است.او درباره شايعات افزايش قيمت خودرو، گفت: هيچ گونه جلسه اي با سازمان استاندارد، سازمان بازرسي کيفيت جهت افزايش قيمت خودرو نداشته ايم.

رييس شوراي رقابت با تکذيب خبر افزايش قيمت خودرو، گفت: تاکنون چندين نشست عادي با خودروسازان براي دريافت اطلاعات برگزار کرده ايم که در اين ميان نه ما و نه خودروسازان افزايش قيمتي را اعلام نکرده ايم.به گفته شيوا قيمت کنوني خودرو براساس قيمت اعلام شده در ارديبهشت 92 است و فعلا تغييري نخواهد کرد.

وزير صنعت دستور افزايش قيمت خودرو را صادر نکرده است

همچنين سخنگوي شوراي سياست گذاري خودرو با تاکيد بر اينکه قرار است شوراي رقابت، فرمول قيمت گذاري خودرو را تعيين کند، گفت: وزير صنعت، معدن و تجارت دستوري براي افزايش قيمت خودرو نداشته است.

ساسان قرباني در خصوص اعلام خبر موافقت شوراي رقابت با افزايش 5 تا 20 درصدي قيمت انواع خودرو گفت: در جلسه اخير شوراي سياست گذاري خودرو، بحثي مبني بر افزايش قيمت خودرو صورت نگرفته است و وزير صنعت، معدن و تجارت دستوري در اين رابطه نداشته است.

سخنگوي شوراي سياستگذاري خودرو افزود: در جلسات گذشته شوراي سياست گذاري خودرو قرار بر اين شد که هرگونه تغيير در قيمت خودرو، منوط به مشخص شدن ابعاد آزادسازي قيمت خودرو باشد؛ البته قرار شد که شوراي رقابت فرمول قيمت گذاري خودرو را تعريف کند و اين شورا اين کار را تا زماني که اساس قيمت گذاري براي خودرو مشخص نشده باشد، ادامه دهد.

وي تصريح کرد: برخي معتقدند که قيمت خودرو در بازار بايد آزاد سازي شود و قيمت در بازار در فضاي رقابتي و متعادل تعيين شود و برخي ديگر نيز بر خلاف اين ايده معتقدند که اين امر بازار را تحريک مي کند و منجر به افزايش قيمت مي شود.

اختلاف قيمت کارخانه و بازار خودروها کاهش مي‌يابد

در همين رابطه ،دبير انجمن خودروسازان ايران گفت:‌ با افزايش توليد و عرضه خودرو تفاوت بين قيمت کارخانه و بازار خودروها کاهش مي‌يابد.احمد نعمت‌بخش اظهار کرد: در حدود يک ماهه ابتدايي سال به دليل متوقف شدن روند شماره‌گذاري سواري‌هاي يورو 2 قيمت خودروها در بازار آزاد افزايش يافت.وي با بيان اين‌که افزايش تفاوت بين قيمت کارخانه و بازار خودروها به دلالي و واسطه‌گري در اين حوزه دامن مي‌زند، خاطرنشان کرد: البته خوشبختانه با آغاز شماره‌گذاري و افزايش عرضه شاهد کاهش قيمت خودروها در بازار آزاد هستيم.دبير انجمن خودروسازان ايران ادامه داد: راهکار اصلي براي کنترل بازار آزاد خودرو، تعيين قيمت کارخانه در حاشيه بازار است. در آن صورت تعهد مي‌کنيم قيمت فعلي خودروها در بازار آزاد نيز کاهش يابد.وي افزود: با از بين رفتن تفاوت بين قيمت کارخانه و بازار آزاد انگيزه دلالان و سودجويان براي ورود به اين حوزه از بين رفته و شاهد تعديل قيمت‌ها خواهيم بود.


 تريبون اقتصادي 

 واردات انواع کارت سوخت از چين و کره جنوبي

مدير سامانه هوشمند سوخت در شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با اشاره به واردات با تناژ بالاي انواع کارت سوخت از چين و کره جنوبي، اعلام کرد: فعلا فنآوري طراحي و توليد کارت هوشمند سوخت در داخل کشور وجود ندارد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران،سيد محسن روحاني درباره خودکفايي صنعت پخش فرآورده‌هاي نفتي و سامانه هوشمند سوخت ايران در طراحي و توليد کارت‌هاي هوشمند سوخت و انرژي، گفت: در شرايط فعلي کارت هوشمند سوخت به طور کامل و يا هسته "چيپ" آن از خارج کشور وارد مي شود.

مدير سامانه هوشمند سوخت در شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در خصوص مهمترين کشورهاي صادرکننده کارت هوشمند سوخت به ايران، تصريح کرد: در شرايط فعلي از اکثر کشورها همچون چين و کره جنوبي هسته و يا کل کارت هوشمند سوخت را واردات مي کنيم.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه به منظور تامين کل نيازهاي کشور وادات معادل يک سال نياز کشور به کارت هوشمند سوخت انجام مي شود، بيان کرد: از اين رو حجم واردات کارت سوخت در تيراژ بالا انجام مي شود.

وي با يادآوري اينکه در شرايط فعلي هيچ گونه کمبودي براي تامين کارت هوشمند سوخت خودروها وجود ندارد، تبيين کرد: تاکنون بيش از 32 ميليون قطعه کارت هوشمند بنزين و گازوئيل صادر شده است که تعداد کل کارت هاي فعال هوشمت سوخت حدود 20 ميليون قطعه کارت است.

سبد دوم کالا به تمام افراد تعلق نمي گيرد

مشاور معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري با اعلام اينکه توزيع مرحله دوم سبد کالايي با تصميم رئيس جمهور انجام خواهد شد، گفت: اشکالات مرحله اول مرتفع مي‌شود.

سيدکاظم دلخوش در گفتگو با مهر در مورد توزيع مرحله دوم سبد کالا گفت: تاکنون يک مرحله از سبد کالا توزيع شده است و البته بحث هايي نيز در ارتباط با آن مطرح شد، با اين وجود فقط دو گروه افراد تحت پوشش کميته امداد و سازمان بهزيستي مشمول دريافت سبد کالا قرار مي گيرند.

مشاور معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري با اشاره به شناسايي افرادي که مشمول دريافت سبد کالا در مرحله دوم قرار مي گيرند، افزود: دولت نهادهاي حمايتي دارد که به راحتي مي تواند اين افراد را شناسايي کند.

دلخوش با بيان اين مطلب که طرح بحث هايي مانند سبد امنيت غذايي و غيره ناپخته است و بايد اجازه دهند که رئيس جمهور تصميم نهايي در مورد اين موضوع را اتخاذ کند، عنوان کرد: هنوز تصميمي براي ارائه سبد دوم کالايي گرفته نشده است اما احتمال ارائه آن بسيار زياد است.مشاور معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه سبد دوم به تمام افراد تعلق نمي گيرد و خانواده هاي تحت پوشش امداد و بهزيستي در اولويت هستند، گفت: در حال حاضر بانکهاي اطلاعاتي که در اختيار داريم مانند مرکز آمار کافي نيست.

دلخوش حاطرنشان کرد: مرکز اطلاعات خود مردم هستند که بايد اطلاعات و آمار صحيح به دولت ارائه دهند؛ اين در حالي است که هنوز در کشور در اين زمينه مشکلات و ضعف هايي داريم.

معافيت مالياتي درآمد تا 12 ميليون تومان

معاون سازمان امور مالياتي کشور از معافيت مالياتي درآمد تا 12 ميليون توماني قانون به شرط نصب صندوق مکانيزه فروش تا 31خرداد مهلت قانوني خبر داد و گفت: جاعلان کد اقتصادي تحت پيگرد قانوني قرار خواهند گرفت.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان امور مالياتي ،عليرضا طاري‌بخش ، با اشاره به لزوم نصب و به کارگيري صندوق مکانيزه فروش براي سال جاري اظهار داشت: متقاضياني که در سال جاري فراخوان شده و ثبت نام کردند که البته اين موضوع کتبا نيز به اتحاديه‌ها ابلاغ شده، تا 31 خردادماه سال جاري مهلت دارند، نصب و به کارگيري اين صندوق‌ها را در واحد صنفي خود به سازمان امور مالياتي اعلام کنند.

وي تاکيد کرد: اين تاريخ به هيچ‌وجه قابل تمديد نيست و در صورتي که متقاضيان تا اين مهلت قانوني وضعيت خود را اعلام نکنند، مشمول معافيت قانون نخواهند شد.

معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه افراد متقاضي در صورت نصب و به کارگيري صندوق‌هاي مکانيزه فروش تا مهلت قانوني، مشمول معافيت قانوني خواهند شد، تصريح کرد: اين افراد مي‌توانند از معافيت سالانه ماليات بر درآمد که براي سال جاري تا 12 ميليون تومان است، بهره‌مند شوند.

به گفته طاري‌بخش بسياري از متقاضيان داراي صندوق‌هاي مکانيزه بوده، اما آن را به سازمان امور مالياتي اعلام نمي‌کنند که محروميت جدي از معافيت‌هاي قانوني براي اين افراد در نظر گرفته خواهد شد.

وي تأکيد کرد: افرادي که در سال 92 نيز اين صندوق‌ها را نصب کرده باشند، مي‌توانند از معافيت مربوطه استفاده کنند.

معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي در مورد کدفروشي و جاعلان فاکتورهاي ماليات بر ارزش افزوده نيز اظهار داشت: قطعاً سازمان نسبت به اين گونه اعمال اقدام حقوقي خواهد کرد و در بودجه سال 92 نيز حکمي براي فاکتورهاي غيرواقعي در نظر گرفته شده است و افرادي که به دولت بدهکار مالياتي باشند، به سازمان ثبت شرکت‌ها اعلام خواهد شد و از خدمات ثبتي محروم مي‌شوند.

جدول قيمت سکه و ارز

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد.به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 988 هزارتومان، طرح قديم 987 هزارتومان، نيم سکه 497 هزار تومان، ربع سکه 293 هزارتومان و گرمي 198 هزارتومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 101 هزارتومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1297 دلار است.

در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3285 تومان، هر يورو را 4525 تومان، هر پوند را 5520 تومان و هر درهم امارات را 895 تومان اعلام کردند.


 نهادهاي مالي 

 اعطاي تسهيلات خرد و متوسط از اولويت‌هاي بانک صادرات

مدير عامل بانک صادرات ايران گفت: اعطاي تسهيلات خرد و متوسط با نرخ هاي مصوب از اولويت هاي بانک صادرات ايران در سال جاري است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک صادرات، مهندس پيشرو مديرعامل اين بانک، در همايش تبيين سياست‌هاي اعتباري بانک صادرات ايران گفت: بخش اعتباري بانک، نقش ممتاز، محوري و برجستهاي در خلق درآمد و مديريت نقدينگي دارد. بخش اعتباري بانک با اعطاي تسهيلات و وصول مطالبات و کسب سودهاي مشاع و صدور ضمانتنامه ها اصليترين نقش را در خلق درآمد و تحقق EPS داشته و با تغيير اهرم اعتباري و پرداخت تسهيلات نقش اول را در مديريت نقدينگي ايفا مي کند.

بانک تجارت توليد محتوا از طريق پادکست ويدئويي را آغاز کرد

همزمان با 27 ارديبهشت ماه روز جهاني ارتباطات و روابط عمومي ، بانک تجارت توليد محتواي چندرسانه اي در قالب پادکست ويدئويي (وادکست) را آغاز کرد .به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، اين پادکست ويدئويي که گزارشي از مراسم افتتاحيه المپياد ورزشي کارکنان بانک در روز بيست و ششم ارديبهشت ماه است، روز شنبه در جريان بازديد محمد ابراهيم مقدم مديرعامل از مرکز ارتباط با مشتريان بانک تجارت (1554) به نمايش در آمد .


 خبر 

 افزايش جزئي قيمت بليت قطار در آغاز تابستان

مديرعامل رجاء با بيان اينکه تا سه سال آينده هزار دستگاه واگن مسافري وارد ناوگان رجاء مي‌شود، گفت: افزايش نرخ بليت‌هاي قطار بسيار جزئي خواهد بود که از ابتداي سفرهاي تابستاني اعمال مي‌شود.به گزارش فارس، سيدحسن موسوي‌نژاد در حاشيه انعقاد قرارداد ساخت يک صد دستگاه واگن مسافري با شرکت واگن پارس اظهار داشت: قرارداد اعتراضات اين واگن‌ها با شرکت واگن‌پارس منعقد شد تا يک صد دستگاه واگن مسافري توليد داخل با سرعت 160 کيلومتر در ساعت براي رجاء ساخته شود.

موسوي‌نژاد بيان کرد: در خصوص آزادسازي قيمت حامل‌هاي انرژي و اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها با همکاري وزارت راه محدوديتي درباره نرخ‌هاي بليط قطار نداريم؛ سعي مي‌کنيم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي با افزايش بهره‌وري جبران شود و قيمت‌هاي بليط مسافري رشد چنداني نداشته باشد.وي بيان کرد: البته هزينه‌هاي شرکت‌هاي مسافربري در کنار هزينه‌هاي خريد خارجي آنها 20 تا 25 درصد افزايش داشته است.مدير عامل رجاء افزود: تلاش مي‌کنيم نرخ‌ها چندان تغييري نداشته باشد اما قطعاً افزايش جزئي در نرخ بليط‌هاي مسافري خواهيم داشت که قبل از آغاز سفرهاي تابستاني اعمال مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته