جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4718

در ديدار مسئولان، سفيران كشورهاي اسلامي و جمعي از اقشار مختلف مردم؛
رهبر معظم انقلاب: مهمترين نياز دنياي اسلام روي آوردن به انديشه است

ظريف دراستانبول:
برگزاري مذاکرات کارشناسي همزمان با اجلاس شوراي حکام در وين


مسکو: انتخابات رياست جمهوري سوريه قانوني است


تقاضاي جان کري براي آزادي "امير حکمتي"


حمله هوايي ارتش اوکراين به شهر دونتسک


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

آيت‌الله هاشمي با اشاره به صدور بورسيه‌هاي غيرقانوني؛
اين تبعيض ها، روح استعداد واميد را در كالبد جوان جامعه مي كشد


سرمقاله

در دفتر رييس‌جمهوري صورت گرفت؛
بررسي مهمترين مسائل داخلي و خارجي در جلسه سران قوا

وزير اطلاعات:
برخي بد اخلاقي ها در سال هاي اخير زياد شده است


شادماني " مارين لوپن" رهبر راست هاي افراطي در فرانسه از کسب پيروزي در انتخابات پارلماني اروپا


جشن هشتادمين سالگرد تاسيس دانشگاه تهران


 در ديدار مسئولان، سفيران كشورهاي اسلامي و جمعي از اقشار مختلف مردم؛
 رهبر معظم انقلاب: مهمترين نياز دنياي اسلام روي آوردن به انديشه است 

 همزمان با خجسته عيد مبعث پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد صلّي الله عليه و آله وسلّم رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان نظام، قشرهاي مختلف مردم و ميهمانان شرکت کننده در مسابقات بين المللي قرآن و سفراي کشورهاي اسلامي، مهمترين نياز دنياي اسلام را روي آوردن به انديشه، فکر و بصيرت و شناخت حقيقي جبهه دشمنان امت اسلامي و همچنين اتحاد و پرهيز از اختلاف هاي عقيدتي و طايفه اي دانستند و تأکيد کردند: امروز پرچم اِعتزاز به اسلام برافراشته شده و احساس هويت اسلامي در ميان مسلمانان دنيا قوي تر از گذشته شده است و ملت ايران نيز با حسن ظن و اعتماد به وعده نصرت الهي در حال پيشرفت و پشت سر گذاشتن مشکلات و فتح يک به يک سنگرها در مسير مبارزه با ظلم و جهل و بي عدالتي است.

حضرت آيت الله خامنه اي با تبريک سالروز بعثت نبي مکرم اسلام صلّي الله عليه و آله وسلّم مهمترين علت بعثت پيامبران الهي بويژه پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله وسلّم را هدايت انسانها به سوي استفاده از عقل و خرد و انديشه خواندند و افزودند: اگر در جامعه اسلامي، بکارگيري نيروي فکر و انديشه بصورت متداول و رايج درآيد، بسياري از مشکلات دنياي اسلام حل خواهد شد.

ايشان با اشاره به برداشت هاي غلط و سطحي از اسلام و قرآن گفتند: نداشتن نگاه صحيح و درک عميق از تعاليم اسلام و مفاهيم قرآني باعث شده است که امروز عده اي به نام اسلام، به مسلمانان ظلم و آنان را قتل عام کنند و حتي در کشوري آفريقايي، به نام اسلام، دختران بيگناه را بربايند.

رهبر انقلاب اسلامي به يکي ديگر از نمونه هاي بکارگرفته نشدن نيروي فکر و انديشه در شرايط کنوني دنياي اسلام اشاره کردند و افزودند: امروز دشمنان به مقابله علني با اسلام روي آورده اند و مهمترين وسيله آنها، ايجاد اختلاف هاي عقيدتي و جنگ شيعه و سني است که اگر نيروي خرد و انديشه بکارگرفته شود، مي توان دست دشمن و انگيزه هاي او را ديد و در مسير اهداف بدخواهان اسلام قرار نگرفت.

حضرت آيت الله خامنه اي اتحاد و تشکيل امت واحده را يکي ديگر از نيازهاي ضروري دنياي اسلام برشمردند و با تاکيد بر اينکه يکي از اهداف اصلي ايجاد اختلاف ميان مسلمانان و ترويج شيعه هراسي و ايران هراسي، سرپوش گذاشتن جبهه استکبار بر مشکلات خود و حفاظت از رژيم غاصب صهيونيستي است، افزودند: انتظار از ملتهاي مسلمان بويژه زبدگان و نخبگان امت اسلامي اين است که با تدبر و بصيرت، شناخت صحيحي از جبهه دشمنان امت اسلامي پيدا کنند و اين حقايق روشن را بخوبي متوجه شوند.

ايشان با تأکيد بر اينکه دستگاههاي سياسي غرب، مروج همان جاهليتي هستند که هدف از بعثت پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله وسلّم زدودن آنها بود، گفتند: بي عدالتي، تبعيض، ناديده گرفتن کرامت انساني، عمده کردن مسائل جنسي و تبليغ گسترده تبرّج زنانه، همه از مظاهر تمدن فاسد غربي است که در واقع بازگشت به همان جاهليت است اما با شيوه ها و ابزار مدرن.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش گسترده براي سرکوب بيداري اسلامي خاطرنشان کردند: اگرچه اين سرکوب در برخي مناطق، به ظاهر به نتيجه رسيد اما واقعيت آن است که بيداري اسلامي سرکوب شدني نيست.

حضرت آيت الله خامنه اي به پيشرفتهاي ملت ايران در پرتو اعتقاد به پيام بعثت و اتحاد دروني و شجاعت در مقابل دشمن و احساس اميد به وعده نصرت الهي، اشاره کردند و گفتند: امروز به لطف خداوند دولت تازه نفس و مسئولان آن، با احساس اعتزاز به اسلام مشغول به کار و تلاش در عرصه هاي گوناگون هستند.

رهبر انقلاب اسلامي وجود مشکلات و چالش ها را در مسير زندگي انسان طبيعي دانستند و افزودند: انسانهاي داراي خرد و تدبير، مشکلات را براي رسيدن به عزت و شرف انساني و نزديکي به خداوند، تحمل مي کنند اما انسانهاي بي خرد بجاي قبول ولايت الهي، به ولايت شياطين تمسک مي جويند و در مقابل آنها دچار ذلت مي شوند.

حضرت آيت الله خامنه اي در همين خصوص به يک چارچوب قرآني اشاره کردند و افزودند: براساس آيات قرآن، انسانهايي که براي رسيدن به عزت، به جاي هدايت و ولايت الهي، به دشمنان اسلام و بشريت و ولايت شياطين متوسل مي شوند، در نهايت به عزت نخواهند رسيد و همان شياطين از آنها سپاسگزاري هم نخواهند کرد.

ايشان تأکيد کردند: بايد از اين فرمول قرآني درس گرفت و راه صحيح و مسير واقعي سعادت را که همان خط هدايت قرآني است، شناخت.

رهبر انقلاب اسلامي، رمز موفقيت ها و پيروزيهاي نظام جمهوري اسلامي در مقاطع مختلف و مبارزات گوناگون اقتصادي، سياسي، اجتماعي و بين المللي را اعتماد و حسن ظن به وعده الهي دانستند و خاطرنشان کردند: راه ملت ايران، همين است و در آينده هم همينگونه خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي در پايان گفتند: رحمت خداوند بر امام بزرگوار که اين راه را بر ما گشود. رحمت خداوند بر شهيداني که در اين راه جان خود را فدا کردند، رحمت خداوند بر ملت ايران که در همه مراحل اين راه، از خود آمادگي نشان دادند و رحمت خداوند بر مسئولان و دولتمردان ما که در اين مسير، آماده کار و تلاش و فداکاري هستند.

پيش از سخنان رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام والمسلمين روحاني رئيس جمهور، با تبريک عيد بزرگ مبعث، بعثت را رستاخيز بزرگ تاريخ و نعمتي براي استفاده درست از عقل براساس وحي الهي خواند و گفت: پيامبر اکرم صلّي الله عليه و آله وسلّم با مهرباني و اخلاق عظيم دلها را مجذوب کرد و دانش، آزادگي و معنويت را براي بشريت به ارمغان آورد.

رئيس جمهور از تفرقه، بي عدالتي، خشونت و افراطي گري به عنوان بزرگترين گرفتاريهاي تحميلي جبهه کفر بر دنياي اسلام ياد کرد و افزود: امروز انقلاب اسلامي منادي اتحاد و همدلي و کنار گذاشتن اختلافات امت اسلامي در مقابل جبهه کفر است.


 ظريف دراستانبول:
 برگزاري مذاکرات کارشناسي همزمان با اجلاس شوراي حکام در وين 

 
وزير امور خارجه کشورمان پس از سه دور گفت و گوهاي غير رسمي با کاترين اشتون مسوول سياست خارجي اروپا گفت: در پايان اين گفت و گوها توافق کرديم که در فاصله نزديکي همزمان با اجلاس شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي مذاکرات کارشناسي در وين برگزار شود.

به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف پس از سه دور مذاکرات غيررسمي با رييس گروه 1+5 در مذاکرات هسته اي ايران در جمع خبرنگاران که در کنسولگري ايران در استانبول برگزار شد با تشريح توافقات صورت گرفته تاکيد کرد که اين گفت و گوها غيررسمي به منزله مذاکرات 1+5 نيست، زيرا مذاکرات با اين گروه نياز به حضور همه اعضا دارد.

وي تاکيد کرد: البته گفت و گوهاي طولاني در سه دور و حدود هشت ساعت به طول انجاميد و اين مذاکرات بيشتر درباره روش‌هاي پيش رو بود.وي با برشمردن توافقات صورت گرفته در اين گفت و گوهاي غيررسمي تاکيد کرد: آنچه توافق کرديم روش ادامه کار بود و قرار شد در فاصله نزديکي همزمان با اجلاس شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي مذاکرات کارشناسي در وين برگزار شود.

ظريف افزود: همچنين توافق شد مذاکرات رسمي ميان ايران و گروه 1+5 اواخر ماه جاري و در فاصله زماني 26 تا 31 خرداد ماه مجددا در وين برگزار شود. رييس دستگاه ديپلماسي ايران در عين حال تاکيد کرد: البته در اين مذاکرات بحث هاي ريز کارشناسي هم داريم، چرا که چارچوب عمل مي کنيم و دوستان خيلي نبايد توقع جلسات و يا مصاحبه هاي رسمي داشته باشند، به اين دليل که کار روي متن و موضوعات ريز انجام مي شود.

ظريف تاکيد کرد: در اين گفت و گوها توافق شد تا برگزاري جلسات رسمي، علاوه بر يک دور مذاکره کارشناسي که انجام مي‌شود، در صورت نياز مذاکرات کارشناسي ديگري هم برگزار شود و همچنين گفت و گوهاي سياسي نيز در سطوح و به شکل‌هاي مختلف انجام شود.وي در عين حال تاکيد کرد: البته حسب مورد تصميم مي گيريم که اين گفت و گوها را برقرار کنيم که البته امروز نيز مذاکراتي کارشناسي انجام شد. وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: آنچه مسلم است اين که، 26 خرداد ماه جاري زمان جلسه رسمي بعدي است و من اعتقاد دارم طرف ايراني با هماهنگي همه دستگاه هاي ذيربط آمادگي جدي براي پيگيري کار دارند.

وي ابراز اميدواري کرد: اميدواريم طرف مقابل نيز با واقع بيني و به دور از تصورات موهومي که ممکن است برخي گروه‌هاي فشار يا برخي افراد خارج از مذاکرات در سر داشته باشند، با جديت وارد مذاکره شوند.

مذاکره کننده ارشد ايران با بيان اين که، رسيدن به نتيجه کاملا امکان پذير است و ما با جديت، دقت و بدون عجله مذاکرات را پيگيري مي کنيم گفت: مبناي ما حفظ حقوق مردم ايران و حفظ عزت و سربلندي کشور و رفع موانع ظالمانه اي است که براي پيشرفت کشور فراهم شده است. وزير امور خارجه ابراز اميدواري کرد که با لطف خداوند متعال و حمايت مردم و مسوولان کار به پيش رود.


 مسکو: انتخابات رياست جمهوري سوريه قانوني است 

 
مهر: معاون نخست وزير روسيه اعلام کرد که انتخابات رياست جمهوري سوريه براساس قانون اساسي اين کشور و در موعد مقرر برگزار مي‌شود.ديميتري روگوزين، معاون نخست وزير روسيه در مصاحبه با روزنامه روسي کومرسانت، در خصوص ديدار اخيرش با بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در دمشق گفت: اين ديدار مثبت بوده و اسد از مسکو به دليل موضع اصولي‌اش در قبال بحران سوريه قدرداني کرد.

روگوزين به تفاهم‌ها و توافق‌هاي روزافزون ميان روسيه و چين در خصوص مسائل بين‌المللي اشاره و تاکيد کرد که مردم سوريه به خوبي درک مي‌کنند که چگونه اقدامات غرب به وقوع جنگ داخلي در کشورشان مي‌انجامد. اين مقام روس با بيان اينکه در ديدار با اسد مساله گسترش همکاري‌هاي کنوني ميان مسکو و دمشق در عرصه‌هاي مختلف مورد بررسي قرار گرفت.


 تقاضاي جان کري براي آزادي "امير حکمتي" 

باشگاه خبرنگاران: وزير امور خارجه آمريکا امروز خواستار آزادي متهم به جاسوسي براي سيا در ايران شد.به گزارش خبرگزاري فرانسه: "جان کري" امروز در سخناني خواستار آزادي "امير حکمتي" متهم به جاسوسي براي سيا در ايران شد.وزير امور خارجه آمريکا مدعي شد، اتهامات مطرح شده عليه وي درست نيست.وي درباره وضعيت سلامتي امير حمکتي ابراز نگراني کرد.امير حکمتي سال 2011 ميلادي به اتهام جاسوسي براي اطلاعات مرکزي آمريکا بازداشت شد.کري در ادامه گفت: ما از ايران محترمانه مي خواهيم تا امير حکمتي را آزاد کند.شعبه 15 دادگاه انقلاب در 19 دي ماه سال 1390 اميرحکمتي را به جرم همکاري با دولت متخاصم و عضويت در سازمات سيا "مفسد في‌الارض" شناخت و خواستار اجراي حکم اعدام براي او شد.


 حمله هوايي ارتش اوکراين به شهر دونتسک 

 
مهر: ارتش اوکراين مواضع مخالفان دولت در فرودگاه دونتسک را مورد حمله هوايي قرار داد.به گزارش رويترز، حمله هوايي ارتش اوکراين به مواضع جدايي طلبان در حالي صورت گرفت که رئيس جمهور جديد اين کشور در اظهاراتي از آمادگي خود براي مذاکره با روسيه و همچنين نمايندگان جدايي طلبان براي پايان دادن به ناآرامي هاي اوکراين خبر داده بود.نيروهاي ارتش اوکراين ، عملياتي را براي بازپس گيري فرودگاه دونتسک آغاز کردند و از سوي ديگر "دنيس پوشيلين" رهبر جدايي‌ طلبان جمهوري خودخوانده دونتسک در توئيتر خود اعلام کرد که در اين شهر حکومت نظامي برقرار مي کند. دونِتسک يکي از استان هاي جدايي‌طلب شرق اوکراين است.همزمان، فرودگاه دونتسک، به دليل مداخله جدايي‌ طلبان که خواستار تخليه نگهبانان فرودگاه بودند روز سه شنبه بسته شد.


 يک نکته از هزاران 

 «چند روز پيش زنجيره انساني دورتا دور باغ فرزانه شيراز در اعتراض به مصوبه شوراي شهر در واپسين روزهاي سال گذشته براي ساخت دو برج 25 طبقه در اين باغ تشکيل شد و گروههاي مختلف شهروندان خواستار لغو اين مصوبه و جلوگيري از تخريب تنها ريه تنفسي مرکز شهر شيراز شدند.»

اين رويه كه شوراي شهرها به همراه شهرداري‌ها بدون در نظر گرفتن امنيت بلند مدت سلامت مردم و شهرها، دست به اقدامات غير قابل جبراني مي‌زنند، براي جامعه قابل پذيرش نيست.

موارد بسياري ديده شده كه طي آن باغات و فضاهاي سبز شهري با مجوز از سوي شوراي شهر و شهرداري‌ها تبديل به مراكز تجاري و مسكوني شده‌اند.

اين گونه مجوزها بر چه اساسي داده مي‌شود و منافع چه كساني را مدنظر دارد؟ آيا مردم از اين قبيل اقدامات نفعي مي‌برند و يا...!


 ميز خبر 

آيت الله زرندي عضو مجلس خبرگان درگذشت

آيت الله محمد حسين زرندي نماينده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبري درگذشت.

به گزارش ايسنا، آيت الله زرندي عصر ديروز بدليل عارضه قلبي به ديار باقي شتافت. ايشان سالها نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه کرمانشاه بود.

اعلام تاريخ مذاکرات ايران و 1+5؛

مان: اشتون مذاکرات سودمند و بسيار طولاني با ظريف داشت

سخنگوي کاترين اشتون در بيانيه‌اي با اعلام رسمي زمان مذاکرات ايران و 1+5 در وين در روزهاي بيست‌وششم تا 29 خردادماه، اعلام کرد: مذاکرات اشتون با ظريف سودمند و بسيار طولاني بوده است.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، مايکل مان، سخنگوي کاترين اشتون در بيانيه‌اي به طور رسمي اعلام کرد که دور بعدي مذاکرات ايران و 1+5 براي حل برنامه هسته‌اي ايران در شانزدهم تا بيستم ماه ژوئن در وين برگزار مي‌شود.

مان ادامه داد: کاترين اشتون رييس خارجي اتحاديه اروپا مباحث سودمند و بسيار طولاني با محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه در ترکيه درباره روند پيشرفت مذاکرات داشته‌ است.او ادامه داد: آن‌ها چندين احتمالات درباره روند پيش‌روي مذاکرات ارائه کردند. دور بعدي مذاکرات ايران و 1+5، بيست‌وششم تا بيست‌ونهم خردادماه در وين برگزار مي‌شود.

سانحه آتش سوزي براي هواپيماي سپاه

روابط عمومي کل سپاه از بروز سانحه آتش سوزي در يک فروند هواپيماي آنتونف سپاه در فرودگاه يزد خبر داد.

به گزارش روابط عمومي کل سپاه، يک فروند هواپيماي آنتونف متعلق به نيروي هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در پرواز آموزشي،روز گذشته هنگام فرود در فرودگاه يزد به دليل نقص فني دچار آتش سوزي شد.

اين گزارش مي افزايد: در پي وقوع اين سانحه با تلاش عوامل امداد و گروه هاي اطفاء حريق نسبت به خاموش کردن آتش اقدام شد.در اين سانحه خوشبختانه هيچ گونه آسيبي به کادر پرواز و سرنشينان هواپيما وارد نشده است.

آخرين مرحله از انتخابات رياست جمهوري مصر برگزار شد

راي دهندگان مصري روز سه شنبه در دومين و آخرين روز انتخابات رياست جمهوري اين کشور که عبدالفتاح السيسي و حمدين صباحي در آن رقابت مي‌کنند به پاي صندوق‌هاي راي رفتند. به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، طارق شبل، عضو کميته عالي انتخابات رياست جمهوري مصر اعلام کرد که هيچ آماري از ميزان مشارکت و يا برتري يکي از دو نامزد در نخستين روز برگزاري انتخابات رياست جمهوري در دست نيست.

وي در مصاحبه با رسانه‌هاي داخلي مصري عنوان داشت: روساي کميته‌ها آمار تعداد راي دهندگان تا پايان روز نخست را ارائه نداده‌اند و آمار نهايي در پايان روند راي گيري و پس از پايان شمارش آراء در دومين روز برگزاري انتخابات، اعلام خواهد شد.

انتخابات رياست جمهوري سوريه آغاز‌شد

انتخابات رياست جمهوري سوريه از امروز (چهارشنبه) در خارج از اين کشور آغاز مي‌شود تا اولين مرحله از اولين انتخابات رياست جمهوري در اين کشور، کليد بخورد.

به گزارش ايرنا، امروز(چهارشنبه) اولين مرحله از انتخابات رياست جمهوري سوريه آغاز خواهد شد و طي آن سوري‌هاي ساکن خارج از اين کشور به پاي صندوق‌هاي راي مي‌روند تا از ميان 3 نامزد انتخاباتي يکي را به عنوان رئيس جمهور خود انتخاب کنند.

اين در حالي است که برخي کشورهاي جهان از جمله 10 کشور از مجموع 21 کشورعرب اعلام کرده‌اند که اجازه برگزاري انتخابات رياست جمهوري سوريه را در خاک خود نمي‌دهند و سوري‌هاي مقيم اين کشورها از رفتن به پاي صندوق‌هاي راي و انتخاب رئيس جمهور خود محروم خواهند بود.

در انتخابات رياست جمهوري سوريه بشار اسد، ‌رئيس‌جمهوري کنوني اين کشور و ماهر حجار و حسان النوري از مخالفان داخلي دولت سوريه براي به دست آوردن سمت رياست جمهوري با هم رقابت مي‌کنند. پيش بيني مي‌شود اسد بار ديگر بتواند بر کرسي رياست جمهوري کشورش تکيه بزند.

روسيه هشدار داد:

کي‌يف هرچه سريعتر به خشونت‌ها پايان دهد

سرگئي لاوروف اعلام کرد که کي‌يف بايد هرچه سريعتر به خشونت‌ها پايان دهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه روسيه اليوم، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در کنفرانس خبري مشترک با احمد داوود اوغلو، همتاي ترکيه‌اي خود اظهار کرد: ما نسبت به ادامه عمليات نظامي در شرق اوکراين در هنگام انتخابات و تشديد اين عمليات‌ پس از راي‌گيري احساس نگراني مي‌کنيم.

رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه توقف هرچه سريعتر اين خشونت‌ها را خواستار شد.سرگئي لاوروف در ادامه گفت: ما اصرار داريم که پترو پروشنکو، رئيس جمهوري جديد اوکراين به تمام وعده‌هاي انتخاباتي خود از جمله انجام تحقيقات در خصوص جنايت‌ها عمل کند.

وي عنوان داشت: در صورتي که پروشنکو منافع ملت را مدنظر قرار دهد ما آماده هستيم تا شراکت جدي با وي داشته باشيم.

لاوروف گفت: به نظر مي‌رسد که پروشنکو قبل از اينکه رئيس جمهوري اوکراين شود بر سرکوب اعتراضات در شرق اوکراين توسط تندروها حساب باز کرده بود.

يک زن"ايراني" در کابينه جديد هند

نخست وزير جديد هند يک زن 38 ساله ايراني تبار را به عنوان وزير توسعه منابع انساني کابينه جديد خود معرفي کرد.

به گزارش عصر ايران به نقل از " تايمز هند" نارندرا مودي نخست وزير جديد هند پس از مراسم تحليف خود 23 وزير کابينه خود را معرفي کرد که در ميان وزراي جديد نام يک زن ايراني تبار از خانواده زرتشتيان هند، ديده مي شود. خانم "اسمرتي ايراني" که 38 سال سن دارد به عنوان وزير توسعه منابع انساني کابينه جديد معرفي شده است و همسر "زوبين ايراني" از خانواده هاي زرتشتيان ايراني الاصل هند است.

خانم ايراني در انتخابات پارلماني از " رائول گاندي" نماينده حزب کنگره شکست خورده بود ولي با انتخاب مودي به عنوان وزير به کابينه راه يافت. هواداران حزب بهاراتيا جاناتا در "آمتي" هند راه يابي نامزد انتخاباتي خود به کابينه را با توزيع کيک و شيريني جشن گرفته اند.


 ميز خبر 

تايلند:

کودتاي يک فرمانده عليه برادر و خواهر نخست وزير

کودتا در تايلند دوباره اين کشور را به صدر خبرها بازگرداند.

فرمانده ارتش خانم "ينگلاک شيناواترا" نخست وزير را برکنار و خود را به عنوان نخست وزير جديد معرفي کرد. پادشاه هم با صدور فرماني اين موضوع را تاييد کرد.

به گزارش عصر ايران، روزنامه الراي چاپ کويت در گزارشي با اشاره به تحولات تايلند نوشت: ارتش، دولت تايلند را سرنگون کرد. به حکمراني پادشاه دست نزد ولي اختيارات و قدرت اجرايي دولت را در دست گرفت. نکته مهم اين است که فرمانده ارتش و رهبر کودتا نيز همان فردي است که در سال 2006 کودتاي مشابهي را عليه دولت "تاکسين شيناواترا" نخست وزير وقت و برادر نخست وزير معزول فعلي اعمال کرد.

کودتاي ارتش با مخالفت هايي در پايتخت روبه رو شده است. حاميان نخست وزير معزول در خيابان ها عليه کودتا و فرمانده نيروهاي مسلح شعار مي دهند.

نخست وزير معزول پس از کودتا توسط ارتش بازداشت شد. او احتمالا به سرنوشت بردارش گرفتار خواهد شد. 8 سال پيش برادرش پس از کودتا، تبعيد شد و همچنان در تبعيد به سر مي برد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت صد‌و‌بيست‌و‌سه:

جمهوري اسلامي ايران

دانشگاه امام صادق

فرم تقاضاي عضويت

1. نام دانشگاه: دانشگاه امام صادق

2. و کشور: تهران – ايران

3. آدرس: ايران- تهران- خيابان شهيد چمران- جعبه‌پستي (1465943681)

تلفن:88094001(9821) فکس:880934804(9821)

پست الکترونيکي: isu@isu.a.c.ir

4. تارنما: www.isa.ac.ir

5. نام رئيس: آيت اله مهدوي کني

6. تاريخ تاسيس: 20/1/1983

7. دولتي يا خصوصي: خصوصي

8. شماره وتاريخ مصوبه تاسيس يا گواهي دولتي(يک تصويربه آن ضميمه شود):

شماره 40357/5334/34 تاريخ: 20/1/1983

9. شرايط موافقت براي مرحله اول آموزش عالي: مدرک دبيرستان

10. مدت تحصيل(يا تعداد ساعات)براي مرحله اول آموزش عالي:

ليسانس 5 سال فوق ليسانس 7 سال

11. شرايط موافقت براي تحصيلات تکميلي: ليسانس يا فوق ليسانس

12. مدت تحصيل براي تحصيلات تکميلي:

فوق ليسانس (2سال) دکتري (4 سال)

13. مدارس دانشگاهي، کالج ها ومؤسسات عالي: 1. مطالعات اسلامي وعلوم سياسي / مطالعات و راهبردهاي اسلامي / 3. مطالعات و فقه اسلامي / مطالعات و مديريت اسلامي / 6. علوم اسلامي، فرهنگ و ارتباطات / مرکز تحقيقات

14. تعداد هيات علمي: 120 نفر

15. تعدادکل کارکنان دانشگاه: 360 نفر

16. تعداد دانشجويان: 1324 داخلي: 1297 خارجي: 27

17. زبان (هاي) مؤسسه: فارسي – انگليسي

18. درجه اعطايي: ليسانس، فوق ليسانس، دکتري

19. تعداد رساله هاي دفاع شده از زمان تاسيس دانشگاه:

فوق ليسانس 1581 دکتري 41

20.تعداد سمپوزيوم ها و کنفرانس هاي تنظيم شده در سال:

سه مورد در سال ( متوسط)

21. موجودي هاي کتابخانه:

کتابخانه: 227/113 مجلات: 350 اسناد خطي: 33

22. تعداد انتشارات از زمان تاسيس:(خبرنامه ها، مجلات، کتاب ها، مطالعات):

بيش از 10 خبرنامه، ژرنال 8، کتاب 30، مطالعات بيش از 600

23. تعداد دانشگاه هاي اسلامي که با آنها موافقت نامه همکاري امضا شده: بيش از 5

24. تعداد دانشگاه هاي خارجي که با آنها موافقت نامه هاي همکاري امضا شده: 25

25. تعدا بورسيه هاي ارائه شده به دانشجويان:

26. تسهيلات دانشجويي: اسکان: زمين هاي بازي:

تسهيلات فرهنگي و اجتماعي:

27. شهريه و سايرقيمت ها:

براي داخل کشور در ترم به دلار آمريکا: هيچ شهريه اي دريافت نشده

براي خارجي ها به دلار آمريکا: تمام دانشجويان خارجي بورسيه دريافت مي‌کنند


 آيت‌الله هاشمي با اشاره به صدور بورسيه‌هاي غيرقانوني؛
 اين تبعيض ها، روح استعداد واميد را در كالبد جوان جامعه مي كشد 

 
آيت الله هاشمي رفسنجاني ضمن ابراز اميدواري براي عبور کشور از شرايط فعلي، نقش توليدگران را براي رونق پايه هاي اقتصادي بسيار مهم توصيف كرد و گفت: يكي از ملزومات اقتصاد مقاومتي، اتكا به نيروهاي داخلي است تا نگذارند كشور در تحريم هاي ظالمانه گرفتار ركود تورمي شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از مديران ارشد صنايع توليدي و شركت هاي دارنده برند برتر داخلي، با اشاره به نقش توليدگران و كارآفرينان در جوامع گفت: افراد مولد و كارآفرين، با ايجاد اشتغال و رونق اقتصادي در زندگي فردي و اجتماعي انسان ها تأثير گذارند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني، با تشريح اوضاع اقتصادي كشور و ضرورت تلاش توليدگران گفت: اميدواريم با برنامه هاي دولت و همكاري قواي مختلف و بخش خصوصي، از شرايط فعلي بگذريم و جوانان با شغل مناسب، هم احساس استقلال فردي و هم احساس وظيفه اجتماعي نمايند.

ايشان در ادامه با بيان تاريخچه، چگونگي و چرايي ساخت شهرك هاي صنعتي و توسعه آنها در دوران سازندگي گفت: هدف آن علاوه بر رونق اشتغال، افزايش توليدات بومي بود كه اگرچه در آغاز كار، خوب بود، امّا موج تعطيلي كارگاه هاي توليدي سال هاي اخير، شهرك هاي صنعتي را هم در نورديد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني همچنين وجود نيروهاي انساني كارآمد را سرمايه ارزشمند انقلاب و كشور دانست و گفت: هنر مديريتي، بكارگيري اين سرمايه ها در خدمت توليد ملي و تقويت خودكفايي كشور است.

ايشان موانع براي رونق صادرات و واردات را باعث اختلال در نظم اقتصادي كشور دانست و گفت: طولاني شدن ترخيص كالا، علاوه بر ايجاد وقفه در توليد و افزايش قيمت ها، هزينه هاي بي دليلي را براي كشور ايجاد مي نمايد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني، با بيان مصاديقي از دستاوردهاي دولت سازندگي براي رفع موانع اداري در مسير كارهاي مردم، از جمله صدور يك روزه گذرنامه و يا گواهي نامه رانندگي، گفت: برنامه ريزي براي وقت مردم، جلوگيري از هدر رفتن بهترين سرمايه ملي است كه در افواه ارزش طلا را دارد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با ابراز نگراني نسبت به بعضي از خبرها در رسانه ها، به بورسيه شدن بدون قاعده چند هزار نفر در دانشگاه هاي داخل و خارج از كشور در دولت گذشته اشاره كرد و گفت: اين تبعيض ها، روح استعداد را در كالبد جوان جامعه مي كشد و جوانان را براي تلاش و كوشش نا اميد مي كند.

ايشان در بخش ديگري از سخنان خويش با بيان دلايل رويكردهاي جهاني به برنامه هاي بلند مدت، به تدوين برنامه هاي اوّل تا پنجم در جمهوري اسلامي اشاره كرد و گفت: امسال بايد برنامه ششم از سوي دولت آماده و در مجلس تصويب شود تا پس از طي مراحل قانوني در جامعه اجرا شود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري اصول مربوط به وظايف رهبري و مجمع تشخيص مصلحت نظام در قانون اساسي، گفت: نظارت بر حسن اجراي سياست هاي كلي كه از وظايف رهبري است و به مجمع تفويض كردند، مي طلبد تا در مراحل قانون گذاري و اجرا مواظبت شود كه انحرافي صورت نگيرد.

ايشان انحرافات از سياست هاي كلي در برنامه هاي اجرايي دولت سابق را باعث عقب گرد كشور از اهداف چشم انداز 20 ساله نظام و برنامه ها دانست و گفت: تصويب هزاران طرح بدون كارشناسي در سراسر كشور كه محصول جلسات يك ساعته در سفرهاي استاني بود، علاوه بر هزينه هاي گزاف، به خاطر عدم اجرا باعث نا اميدي مردم شده است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني، مصرف بي رويه درآمدهاي نفتي را بلايي به جان اقتصاد دانست و با اشاره به شكست طرح كارگاه هاي زود بازده، گفت: طرحي كه ادعاي اشتغال براي بيكاران داشت، آنان را بيكاران بدهكار كرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خويش، مديريت آب را براي عبور از خشكسالي، ضرورت تقويت كشاورزي در سال هاي آينده دانست وگفت: اگر برنامه هاي علمي باشد، مي توان 85 درصد مصرف فعلي آب كشور در كشاورزي را به نصف رساند كه هم نگراني هاي كارشناسان و اقليم شناسان براي خشكسالي ها برطرف مي شود و هم زمين هاي بيشتري زيركشت مي رود.

ايشان در پاسخ به تقاضاي حاضران براي استفاده از تجربيات ميداني توليدگران در تدوين سياست هاي كلي و قوانين گفت: كميسيون هاي مجمع تشخيص آماده همكاري هستند و استنادات و طرح هاي خويش را براي رونق توليد در كشور بنويسيد و مطمئن باشيد از همه ظرفيت هاي علمي و تجربي در جهت تقويت بنيه هاي اقتصادي كشور استفاده مي شود.


 سرمقاله 

 نياز به ثبات، ضمن به روزرساني در سيستم آموزشي

زهرا كيان‌بخت

مساله تغيير و تحولات در سيستم آموزشي ما چيز جديدي نيست. داستاني دنباله‌دار و بسيار قديمي است كه همچنان نيز شاهدش هستيم. گذشته از اين كه هر سيستم و سازماني براي كارآمدتر بودن، نيازمند به روزرساني مداوم و عقب نماندن از قافله تغييرات است و در حقيقت، تغيير و تنوع از نشانه‌هاي يك سازمان پويا و رو به پيشرفت است، اما تغييرات مداوم آن هم از نوع ريشه‌اي، كه در طي آن، مكانيزم قبلي به كلي حذف شده يا دچار دگرگوني‌هاي اساسي و عميق مي‌شود، نه تنها نشانه رشد و پيشرفت نمي‌تواند باشد بلكه اين عدم ثبات، مي‌تواند خود عاملي براي سست و ضعيف ماندن آن سيستم نيز بشود.

در همين رابطه، هر چند وقتي شاهد هستيم كه به درست يا غلط، انگشت اشاره‌ي تغيير و تحولات بنيادي، به سوي قسمتي از بدنه آموزشي كشور نشانه مي‌رود. مكانيزم‌ها و روندهاي انتخاب شده‌ي سابق، درگير حذف يا اصلاح مي‌شوند و شيوه‌هاي ديگري جايگزين آن‌ها مي‌شود. اين تغير در بدنه آموزشي تنها به يك مقطع يا برهه خاص، اختصاص ندارد و دانش‌آموز دبستاني ديروز كه امروز پا به مقطع دانشگاه و سطوح بالاي تحصيلات تكميلي گذاشته است، همچنان خود را با اين تغيير رويه‌ها شانه به شانه مي‌بيند. همان طور كه اشاره شد نفس تغيير و تحول به خودي خود بد نيست بلكه يك حسن و از نشانه‌هاي پيشرفت نيز به شمار مي‌رود اما با توجه به فراواني تغييرات، بايد گفت اي كاش زماني فرا مي‌رسيد كه دست‌اندركاران عرصه آموزش، به گونه همه‌جانبه و با سنجيدن همه زوايا و اثرات مثبت و منفي، تصميماتي پايدارتر براي اين حوزه و نوع ادامه آن اتخاذ مي‌كردند تا فارغ‌التحصيلان نظام آموزشي، كمي هم طعم ثبات در سيستم آموزش را مي‌چشيدند. براي مثال آزمون دكترا و داوطلبان آن در ساليان اخير، شاهد تغييرو تحولات گسترده و بنيادي‌اي در اين رابطه بوده‌اند و با وجود اين، هنوز هم تصميم‌گيري‌ها درمورد چگونگي برگزاري اين آزمون، و مواردي همچون ميزان سهم مصاحبه و سوابق تحصيلي و پژوهشي و تاثير نمره آزمون كتبي، به نتيجه قطعي و پايداري منتج نشده است.

در اين ميان، دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و داوطلباني كه همواره بايد شاهد مسايل اين چنيني و تغييراتي با ابعاد وسيع باشند، بدون شك آرامش موجود در سيستمي را كه با داشتن رويه‌اي كماكان ثابت، اما قوي، پيوسته در حال به روز شدن و به وجود آوردن تغييرات نو و جزئي مفيد در خود است، را نخواهند داشت. درحقيقت سيستم آموزشي با توجه به اهميتي فوق‌العاده و غيرقابل چشم‌پوشي‌اي كه در بدنه هر جامعه‌اي دارد، نيازمند راهكارهاي اصولي كه اميد ثبات در آن‌ها مي‌رود، از سوي آشنايان به مقوله آموزش و كارشناسان آموزشي است.


 در دفتر رييس‌جمهوري صورت گرفت؛
  بررسي مهمترين مسائل داخلي و خارجي در جلسه سران قوا  

سران قواي سه گانه نظام جمهوري اسلامي ايران به مناسبت عيد سعيد مبعث در دفتر رييس جمهوري با يکديگر ديدار و گفتگو کردند.به گزارش ايلنا، دکتر حسن روحاني رييس جمهوري، آيت الله آملي لاريجاني رييس قوه قضاييه و دکتر علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي صبح سه شنبه پس از ديدار کارگزاران و مسوولان نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامي به مناسبت عيد سعيد مبعث، در ديدار صميمانه اي که به ميزباني رييس جمهوري برگزار شد، مهمترين مسائل و موضوعات داخلي و خارجي را مورد تبادل نظر قرار دادند.

در اين ديدار علاوه بر سران سه قوه، جهانگيري معاون اول رييس جمهوري، نهاونديان رييس دفتر رييس جمهوري و حسين فريدون دستيار ارشد رييس جمهوري نيز حضور داشتند.

همچنين پس از اين ديدار جمعي از وزرا، معاونان و مشاوران رييس جمهوري و مسوولان و کارگزاران نظام نيز با دکتر روحاني ديدار و عيد مبعث را به ايشان تبريک گفتند.


 وزير اطلاعات:
 برخي بد اخلاقي ها در سال هاي اخير زياد شده است 

وزير اطلاعات با اشاره به اينکه برخي بد اخلاقي ها در جامعه زياد شده است، تاکيد کرد: جامعه بايد از اين بداخلاقي ها نجات پيدا کند.حجت الاسلام سيد محمود علوي در آيين جشن عيد مبعث پيامبر اکرم (ص) با بيان اينکه آنچه کشور امام زمان (ع) را آباد مي کند وحدت و همدلي است، گفت: تا همدلي نباشد، عزم ملي شکل نمي گيرد و تا عزم ملي شکل نگيرد، جهادي ترين مديريت هم ممکن نخواهد بود.

وي همچنين ازشب بعثت پيامبر اعظم (ص) به عنوان شب نزول نخستين آيات علم و دانش بر قلب رسول گرامي اسلام ياد کرد و با تشريح اهميت وجايگاه بالاي کسب علم دراسلام افزود: دين اسلام هرجا وارد شده است، تحول علمي ايجاد و وضعيت را عوض کرده است.حجت الاسلام علوي گفت: امسال در سال فرهنگ بايد محور اصلي کارها رشد علمي باشد که البته به برکت انقلاب جامعه ما پيشرفت چشمگيري کرده است.وزير اطلاعات با بيان اينکه رشد علمي به فضاي آرام و امن نياز دارد تا فکر را بکار بياندازد، افزود: يکي از رسالت هاي اين وزارتخانه است که در همه مجامع علمي چنان امنيتي برقرار کند که همه احساس آسايش و راحتي کنند.حجت الاسلام علوي اظهارکرد: وزارت اطلاعات وظيفه خود مي داند براي همه مردم امنيت کامل را تامين کند.

وي گفت: ما خادم مردمي هستيم که در تمام عرصه هاي انقلاب با حضور با بصيرت خودشان دشمنان را مايوس و نااميد کرده اند.وي همچنين دين اسلام را دين اخلاق حسنه معرفي کرد و افزود: رسول گرامي اسلام هدف از بعثت خود را شکوفايي مکارم اخلاقي در جامعه اعلام و مي خواست امت واحده اسلامي در جهان ايجاد کند. حجت الاسلام علوي خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامي ايران دنباله انقلاب پيامبر اکرم (ص) و بنيانگذار انقلاب ما فرزند برومند پيامبر(ص) بوده و خلف صالح امام خميني نيز همان راه را ادامه مي دهد و در اين مسير رهرو صادق آنها کساني هستند که راه پيامبر (ص)را ادامه دهند.

وي با تاکيد بر لزوم پايبندي به اخلاق حسنه اسلامي گفت: با کمال تاسف در سال هاي اخير جامعه ما از بداخلاقي ها آسيب ديده است.حجت الاسلام علوي با بيان اينکه دين اسلام بداخلاقي را نمي پسندد، گفت: بايد به همديگر محبت بورزيم و يکدل و يکرنگ باشيم.

وي ادامه داد: بايد دست به دست هم داده و اخلاق جامعه را روز به روز به سمت حرمت و عزت حرکت دهيم.وي گفت: امنيتي که از ايمان نشان گرفته باشد، زمينه و مقدمه شکوفايي اقتصاد را هم فراهم مي کند.


 شادماني " مارين لوپن" رهبر راست هاي افراطي در فرانسه از کسب پيروزي در انتخابات پارلماني اروپا 


 جشن هشتادمين سالگرد تاسيس دانشگاه تهران  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته