جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4718


تيک را کنترل کنيم


آشنايي بيشتر با خواص طالبي


موجودات کوچک، تهديدات بزرگ


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 تيک را کنترل کنيم 

يکي چشم‌هايش مي‌پرد و مي‌گويد حتما تيک دارد، فرد ديگري دستش تکاني مي‌خورد و آن را به حساب تيک عصبي مي‌گذارد و جالب اين است که هر يک از اين افراد هم به اجبار مي‌خواهند تيک‌ را به روش خودشان درمان کنند. در اين ميان خيلي‌ها هم ناديده گرفتن تيک را بهترين روش براي درمان و برطرف شدن مشکل‌ مي‌دانند. در صورتي‌ که متخصصان تيک را طور ديگري تعريف مي‌کنند و براي برطرف کردن اين عارضه هم نظر ديگري دارند.

آنها مي‌گويند آموزش بيمار و اطرافيان او، اولين قدم در راه درمان است و باور دارند هنگام روبه‌رو شدن با چنين مشکلي نبايد خجالت کشيد يا احساس شرم داشت. از نظر پزشکان، تيک به علل متفاوتي اتفاق مي‌افتد و به روش‌هاي مختلفي هم درمان مي‌شود، اما مي‌گويند نبايد اجازه داد تيک، زندگي فرد را مختل کند و کيفيت آن را کاهش دهد.

تيک‌ها را بهتر بشناسيد

هر حرکتي که به طور غيرارادي رخ مي‌دهد، نمي‌توانيد در گروه تيک‌ها طبقه‌بندي کنيد، چون تيک هم تعريف خاص خودش را دارد و آن‌طور که دکتر سحر انصاري، روانپزشک به جام‌جم مي‌گويد: تيک به حرکات عود‌کننده، سريع و هم شکلي گفته مي‌شود که معمولا به صورت غيرارادي يا بهتر است بگوييم نيمه‌ارادي اتفاق مي‌افتد و شروعي ناگهاني دارد.

البته وقتي صحبت تيک مي‌شود خيلي‌ها فقط به حرکات فيزيکي فکر مي‌کنند و باور دارند تيک محدود به حرکات جسمي است. در صورتي‌ که به گفته دکتر انصاري، اين تيک‌هاي تکرارشونده مي‌تواند به صورت حرکتي يا صوتي اتفاق بيفتد. در دسته‌بندي ديگري هم مي‌توان تيک‌ها را به دو گروه ساده و پيچيده تقسيم کرد.

اين پزشک متخصص با تاکيد بر اين‌که تيک‌هاي حرکتي ساده، شايع‌ترين نوع تيک‌ها به حساب مي‌آيد، ادامه مي‌دهد: حرکات چشم مانند چشمک‌زدن يا حرکات سريع سر و گردن نمونه‌هايي از تيک‌هاي حرکتي ساده است که معمولا از قسمت سر و صورت شروع مي‌شود و بتدريج مي‌تواند به قسمت‌هاي ديگر بدن نيز برسد. حرکاتي مانند خودزني و پرش‌هاي ناگهاني نيز در گروه تيک‌هاي پيچيده حرکتي قرار مي‌گيرد. به گفته وي، تيک‌هاي ساده صوتي نيز بيشتر به صورت صداهايي مانند سرفه کردن و صاف کردن گلو نمايان مي‌شود.

از چه زماني تيک‌ها شروع خواهد شد؟

تيک‌ها به طور کلي از دوره کودکي يا نوجواني نمايان مي‌شود و ممکن است حالت رفت و برگشتي داشته باشد، به اين معني که براي مدتي کاملا برطرف مي‌شود و ديگر خبري از آنها نيست و دوباره بر اثر اضطراب و عوامل موثر ديگر مانند هيجانات شديد مي‌تواند اتفاق بيفتد يا تشديد شود. دکتر انصاري با بيان اين مطلب، ادامه مي‌دهد: معمولا چهار تا پنج مورد تيک در هر ده هزار نفر مشاهده مي‌شود که شروع اکثر اين تيک‌ها نيز در سنين پايين‌تر از هجده سالگي است.

وي مي‌افزايد: تيک‌هايي که به شکل علائم حرکتي خودش را نشان مي‌دهد، معمولا زودتر ـ حدود هفت سالگي ـ بروز مي‌کند و تيک‌هاي صوتي کمي ديرتر اتفاق مي‌افتد.

علل ايجاد تيک‌هاي عصبي

وقتي کسي دچار تيک مي‌شود و با اين مشکل روبه‌روست، به عللي که باعث بروز اين مشکل شده، فکر مي‌کند، اما در اين ميان معمولا بيماري‌هاي جسمي ناديده گرفته مي‌شود و هيچ‌کس تصور نمي‌کند مشکلات فيزيکي هم مي‌تواند در ايجاد اين تيک‌ها موثر باشد.

در صورتي‌ که به گفته دکتر انصاري، علاوه بر زمينه ژنتيکي که در بروز اين بيماري موثر است، برخي بيماري‌هاي جسمي مانند درگيري ارگان‌هاي خاصي در مغز هم مي‌تواند در ايجاد تيک نقش داشته باشد. علاوه بر اين‌، استفاده از مواد خاصي مانند محرک‌ها و آمفتامين‌ها هم در اين زمينه موثر است.

البته گاهي با انجام دادن فعاليت‌هاي خاص فيزيکي يا رواني و هنگامي که حواس فرد خيلي به تيک نيست، تعداد يا شدت اين حرکات هم کاهش مي‌يابد. وي با بيان اين مطلب يادآور مي‌شود: در مقابل، ممکن است تيک‌ها به دليل خستگي، هيجان، اضطراب يا گاهي هم بر اثر تماس با گرما افزايش پيدا کند. همچنين زماني که بيماران تلاش مي‌کنند تيک‌ها را کنترل کرده و آنها را کاهش دهند، معمولا نتيجه معکوس مي‌گيرند و شدت يا تعداد تيک‌ها بيشتر مي‌شود.

به گفته اين روانپزشک، حتي گاهي در خواب هم ممکن است اين تيک‌ها باقي بماند و ادامه پيدا کند.

بيماري‌هاي همراه با تيک را بشناسيد

بعضي از بيماري‌ها به گفته دکتر انصاري با تيک همراه خواهد بود، به عنوان نمونه در کودکان ممکن است تيک همراه با بيماري‌ بيش فعالي يا اختلالات يادگيري اتفاق بيفتد. همچنين تيک مي‌تواند همراه با وسواس بروز کند و گاهي اوقات اين حرکات تکرار شونده مانند پرش عضلاني با وسواس رخ مي‌دهد. بنابراين بايد به بيماري‌هاي همراه تيک هم توجه داشته باشيم و آنها را مدنظر قرار دهيم.

اين روانپزشک مي‌افزايد: وزن کم هنگام تولد، کم رسيدن اکسيژن به جنين، تماس با گرما، عفونت و هورمون‌ها در زمان بارداري مادر و زايمان‌هاي سخت نيز از جمله عواملي است که احتمال دارد کودک را در آينده دچار تيک کند.

تيک درمان مي‌شود يا نه؟

کسي که دچار اين مشکل مي‌شود، بايد تا پايان عمر با آن زندگي کند يا راه‌حلي براي بهبود تيک وجود دارد؟ شايد اين يکي از مهم‌ترين پرسش‌هايي باشد که براي کساني که دچار تيک هستند، پيش مي‌آيد.

دکتر انصاري در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: معمولا هدف از درمان تيک، قطع کامل آن نيست چون چنين شرايطي ممکن است عملي نباشد. بنابراين هدف اين است که با وجود چنين حرکات و تيک‌هايي، فرد زندگي و عملکرد نرمالي داشته و زندگي‌اش مختل نشود. وي يادآور مي‌شود: علاوه بر دارو درماني براي بهبود تيک‌ها، روان درماني نيز بسيار مهم و قابل توجه است. به اين معني که خانواده و خود فرد بايد آموزش‌هاي لازم را در اين زمينه کسب کنند تا مشکلات‌شان به حداقل برسد.

به گفته اين روانپزشک، درباره تيک‌هاي خفيف که اختلالي در کارکرد فرد ايجاد نمي‌کند، فقط لازم است بيمار را کنترل کنيم و مراقبش باشيم که اگر تيک شدت يافت، درمان را آغاز کنيم.

اين پزشک متخصص به مواردي اشاره مي‌کند که در صورت روبه‌رو شدن با آنها درمان بايد آغاز شود و مي‌گويد: بروز اختلال در تعاملات اجتماعي، ناراحتي يا درد فيزيکي و ايجاد اختلال در جنبه‌هاي مختلف زندگي مانند شغل و تحصيل فرد از مواردي است که به درمان نياز دارد و نبايد فراموش کنيم اولين قدم در درمان تيک، آموزش بيمار، اعضاي خانواده و کساني است که با او در ارتباط هستند. ‌وي تاکيد مي‌کند: هدف از درمان، حذف کامل تيک‌ها نيست، بلکه مي‌خواهيم احساس ناراحتي فرد کاهش يابد و تيک‌ها نيز تا حدي کنترل شود که تداخلي در زندگي فرد ايجاد نکند.

منبع:جام جم آنلاين


 آشنايي بيشتر با خواص طالبي 

طالبي ميوه اي خنك و اشتها آور است و به دليل دارابودن درصد بالاي آب، فيبر و مواد معدني مناسب، ادرارآور و ملين است.طالبي يكي از بهترين منابع ويتامين آ است و مملو از بتاكاروتن بوده كه در بدن تبديل به ويتامين آ مي شود. بتاكاروتن يك آنتي اكسيدان بسيار عالي است كه از سرطان پيشگيري مي كند، كلسترول را كاهش مي دهد و درصد بيماري هاي قلب و عروق را به طرز چشمگيري كم مي كند.اين ويتامين در بهبود بينايي و حفظ سلامت و طراوت پوست، نقش ارزنده اي دارد. به علاوه بتاكاروتن بالاي طالبي، مانع بروز آب مرواريد در سالمندان مي شود. طالبي همچنين حاوي ويتامين ث و علاوه بر آن، مواد مغذي ديگري مثل پتاسيم، اسيد فوليك، فيبر، منيزيم، يد و ويتامين هاي ب6 است.

وجود مجموعه‌اي از ويتامين ها، به خصوص ويتامين هاي گروه ب در اين ميوه، آن را به ماده اي بسيار خوب براي تنظيم متابوليسم در بدن تبديل كرده و از اين رو ميوه اي بسيار مفيد براي افزايش وزن كودكان و نوجوانان و افراد لاغر است.

طالبي ميوه اي خنك و اشتها آور است و به دليل دارابودن درصد بالاي آب، فيبر و مواد معدني مناسب، ادرارآور و ملين است.

مصرف اين ميوه همچنين به افرادي كه از كم خوني رنج مي برند، توصيه مي شود. مطالعات نشان داده است كه افرادي كه از آسم رنج مي برند، در صورت استفاده از ميوه هايي كه خاصيت آنتي اكسيداني بالايي دارند، كمتر دچار حملات تنفسي مي شوند. از اين رو مصرف طالبي براي كساني كه سل ريوي دارند، مفيد است.

طالبي و گرمك به دليل دارابودن مقدار زيادي فيبر براي كساني كه از يبوست رنج مي‌برند، مفيد است.

همچنين ميوه هايي كه پتاسيم بالايي دارند نظير طالبي، موز، سيب و... از بروز نارسايي قلبي جلوگيري كرده و در صورت بروز، از شدت آن مي كاهند. از آنجا كه كلسترول، فشارخون و هموسيستيئن بالا، زمينه ساز بروز بيماري هاي قلبي هستند، مصرف طالبي به دليل دارابودن مواد مغذي براي كنترل اين سه فاكتور، مفيد است و در سلامت قلب نقش كارآمدي دارد. البته افرادي كه از بيماري قند رنج مي برند در مصرف طالبي بايد جانب احتياط را رعايت كنند.

همچنين دانشمندان با تحقيق بر پوست ميوه‌هايي مثل خربزه و طالبي دريافته‌اند كه پوست اين ميوه‌ها مي تواند منبعي براي مسموميت غذايي باشد؛ از اين رو شستن كامل ميوه‌ها بسيار توصيه مي‌شود.

فوايد تغذيه اي طالبي

طالبي يكي از بهترين منابع ويتامين آ است و مملو از بتا كاروتن است كه در بدن تبديل به ويتامين آ مي شود.

در يك فنجان آب طالبي فقط 56 كالري انرژي وجود دارد ولي 129 درصد نياز روزانه ما به ويتامين آ را تامين مي كند كه تاثير آن در بهبود بينايي و پوست بدن بر همه واضح است.

طالبي يكي از غني ترين ميوه هاي حاوي ويتامين ث است. طالبي علاوه بر ويتامين هاي آ وث حاوي مواد مغذي مفيد ديگري مثل پتاسيم، فولات، فيبر، منيزيم، يد و ويتامين هاي ب6،ب3،ب5 وب1 است.

خواص درماني طالبي

1- طالبي ميوه اي اشتها آور است.2- طالبي، ادرارآور، نرم كننده (مليّن) و موجب طراوت و شادابي پوست بدن است.3 خوردن طالبي، بعد از غذا براي درمان كم خوني مفيد است4- مصرف طالبي براي كساني كه سل ريوي دارند و يا مبتلا به يبوست و بواسير هستند، مفيد است.5طالبي، تشنگي را در تابستان تسكين مي دهد.6گوشت طالبي براي تسكين سوختگي هاي سطحي و يا درمان ورم پوست موثر است.7آب طالبي براي نرم نمودن پوست مفيد است.


 موجودات کوچک، تهديدات بزرگ 

 خبرنگار آفرينش -کاشان - سيد حسين صدري

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي کاشان گفت: افراد جامعه بايستي براي مشارکت در فعاليت‌هايي که منجر به بهبود سلامت مي‌شود بويژه در برابر انگل‌ها و حشرات موذي، جدي باشند.دکتر سيّد عليرضا مروجي افزود: موجودات کوچک همچون پشه‌ها، پشه‌خاكي‌ها، كنه‌ها، حلزون‌ها و ساس‌ها طيف وسيعي از انگل‌ها و عوامل بيماري‌زا را به انسان و حيوان منتقل مي‌كنند. به عنوان مثال پشه‌ها نه تنها بيماري مالاريا و بيماري تب خونريزي دهنده دانگ را منتقل مي‌كنند، بلکه ناقل فيلاريازيس، آنسفاليت ژاپني و تب زرد نيز هستند.

وي، سالک و کالاآزار، مالاريا، دانگ و تب خونريزي دهنده کريمه کنگو را از مهم‌ترين بيماري‌هاي منتقله توسط اين ناقلين عنوان کرد و گفت: بيماري‌هاي منتقله از راه ناقلين عمدتاً در نواحي گرمسيري و نيمه گرمسيري دنيا و در محل‌هايي كه دسترسي به آب آشاميدني سالم موجود نيست و مشكلات بهداشتي وجود دارد ديده مي‌شود.دکتر مروجي، با بيان اينکه بيش از نيمي از مردم جهان در معرض خطر ابتلا به اين بيماري‌ها هستند، خاطرنشان کرد: بيماري‌هاي منتقله از راه ناقلين 17 درصد بار كل بيماري‌هاي عفوني را شامل مي‌شود.وي، ضمن اشاره به اينکه ساليانه بيش از يک ميليون مورد جديد سالك و 500000 مورد جديد کالاآزار در دنيا اتفاق مي‌افتد که منجر به 20 تا 30 هزار مرگ مي گردد، تصريح کرد: كشنده‌ترين بيماري منتقله از ناقلين، مالاريا است كه در سال 2012 باعث مرگ 660 هزار نفر شده است.

معاون بهداشتي دانشگاه تاکيد کرد: دانگ، بيشتر از ساير بيماري‌هاي منتقله از ناقلين در حال گسترش است و40 درصد از جمعيت جهان در معرض خطربيماري دانگ هستند و بروز اين بيماري در 50 سال گذشته 30 برابر شده است.

دکتر مروجي، با بيان اينکه به جز تب زرد و انسفاليت ژاپني ساير اين بيماري‌ها واکسن ندارند، يادآور شد: براي بسياري از اين بيماري‌ها درمان اختصاصي وجود ندارد و تجارت جهاني، مسافرت، تغييرات آب و هوايي و شهرنشيني در انتقال اين بيماري‌ها موثر هستند.وي گفت: طيف علائم باليني اين بيماري‌ها از اشکال بدون علامت يا با علائم خفيف تا بيماري‌هاي شديد با ميزان کشندگي بالا متفاوت است.دکتر مروجي، زمينه‌هاي اقتصادي اجتماعي، سوء تغذيه، جا به جايي جمعيت، تغييرات آب و هوايي و تغييرات شرايط محيطي را از جمله عوامل اصلي خطر در بيماري‌هاي منتقله توسط ناقلين نام برد.

وي، ضمن اشاره به اينکه فقط يك گزش ساده توسط اين موجودات کوچک براي انتقال کافي است، ادامه داد: در برخي نقاط دنيا، مشاركت وزارت بهداشت با حمايت سازمان‌هاي غير دولتي(NGO) و بخش خصوصي و انجام اقدامات و فعاليت‌هاي منطقه‌اي و جهاني، در كاهش بروز بيماري و مرگ و مير ناشي از آنها موثر بوده‌اند.


 خبرها از عالم علم 

 ساخت نانو روکش‌هاي دندان مقاوم در برابر خوردگي

پوشش دهي سطح مواد کاشتني با مواد زيست سازگار يکي از راه حل‌هاي مؤثر براي محافظت از فولادهاي کاشتني در برابر خوردگي است که پژوهشگران اين دانشگاه به اين مهم دست يافتند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات خراسان رضوي (نيشابور) با استفاده از يک لايه محافظ در برابر محيط‌هاي خورنده‌اي مانند بدن انسان، موفق به افزايش مقاومت به خوردگي فولاد‌هاي ضدزنگي شدند که در پزشکي و به خصوص در کاشت مواد، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. فلزات، قديمي‌ترين موادي هستند که در کاربردهاي پزشکي و جراحي مورد توجه بوده‌اند. مهم‌ترين عيب اين نوع از مواد، اثر منفي يون‌هاي فلزي آزاد شده بر اثر خوردگي، بر فرآيندهاي بيولوژيکي بدن انسان است. گفتني است که در بين عناصر به کار رفته در فولادهاي ضدزنگ رايج، نيکل و کروم عناصر زيان آوري هستند. بنابراين بهبود رفتار خوردگي آنها اهميت ويژه‌اي دارد. پوشش دهي سطح مواد کاشتني با مواد زيست سازگار يکي از راه حل‌هاي مؤثر براي محافظت از فولادهاي کاشتني در برابر خوردگي است.

اين محققان به منظور جلوگيري از اثرات منفي يون‌هاي فلزي آزاد شده به علت خوردگي در فرآيندهاي بيولوژيکي بدن انسان، رفتار خوردگي فولاد ضدزنگ را پس از پوشش‌دهي با لايه‌هاي نازک پايه زيرکونيا مورد ارزيابي قرار دادند.

مهندس محسن نوروزي گفت: به منظور ارزيابي مناسب خوردگي، از سيال شبيه‌سازي‌ کننده محيط بدن و پوشش‌هاي اکسيد زيرکونيا و هيبريدي زيرکونيا-پلي متيل متاکريلات استفاده شد.

بر اساس نتايج آزمايش چسبندگي، پوشش‌هاي اکسيدي خالص چسبندگي بهتري نسبت به پوشش‌هاي هيبريدي دارند. اين در حالي است که با توجه نتايج خوردگي، چگالي عيوب و تخلخل براي پوشش‌هاي هيبريدي کمتر از اکسيدي است. با توجه به اين دو نکته، ايده توسعه پوشش‌هاي دو لايه‌اي ترکيبي اکسيدي-هيبريدي را مي‌توان مورد بررسي قرار داد؛ به گونه‌اي که براي لايه زيرين از پوشش‌هاي اکسيدي استفاده شود تا تضمين‌کننده چسبندگي مناسب باشد و براي لايه رويي پوشش هيبريدي انتخاب شود تا با داشتن چگالي عيوب و تخلخل کمتر، تضمين‌کننده مقاومت خوردگي باشد.

شناسايي مجرمان از ذهن شاهدان

به گزارش (ايسنا)، اين سيستم هوشمند قادر به بازسازي نسبتا دقيق چهره انسان تنها بر اساس اطلاعات بدست آمده از اسکن مغزي است.به گفته محققان، رويکرد مشابه مي‌تواند براي بازسازي تصاوير روياها، خاطرات و تصورات از آينده مورد استفاده قرار گيرد؛ همچنين مي‌توان در آينده از اين فناوري قدرتمند براي جمع‌آوري تصاوير مجرمان از ذهن شاهدان استفاده کرد.

در اين مطالعه محققان دانشگاه‌هاي کاليفرنيا در برکلي، نيويورک و ييل، 300 تصوير چهره را به شش داوطلب درحاليکه در دستگاه اسکنر MRI قرار داشتند، نشان دادند؛ در طول اين فرآيند نحوه پاسخ مغز به ويژگي‌هاي متفاوت چهره شامل موهاي بور، چشمان آبي، پوست تيره و داشتن ريش مورد بررسي قرار گرفت.

که پايگاه داده‌اي بر اساس پاسخ‌هاي مناطق مختلف مغز ساخته شد، محققان مجموعه‌اي از چهره‌هاي جديد را به داوطلبان نشان دادند؛ سپس نحوه پاسخ مغز هر داوطلب به تصوير جديد محاسبه شده و با پايگاه داده اوليه مورد مقايسه قرار گرفت که منجر به بازسازي تصويري شد که فرد آن را مشاهده کرده بود.محققان تأکيد مي کنند که استخراج تصوير از ذهن، نخستين گام در مسيري است که در آينده منجر به ساخت ماشين ذهن‌خوان خواهد شد.به گفته «آلن کاون» متخصص عصب‌شناسي دانشگاه کاليفرنيا، اين روش شامل بازسازي عصبي چهره است که امکان بازسازي تجربه‌هاي بصري از جمله روياها، خاطرات و تخيلات را در آينده امکانپذير خواهد کرد.


 خبر پزشکي 

 نقش موثر رژيم غذايي در درمان التهاب روده

يک کارشناس ارشد تغذيه به خبرنگار ايرنا گفت:نقش تغذيه و رژيم غذايي اصولي نقش مهمي در کاهش روند بيماري هاي مزمن و التهابي روده دارد.به گفته غزاله اسلاميان، سن شروع بيماري هاي التهابي روده حدود 30 -15 سالگي است و در هر دو جنس تقريبا شيوع برابري دارد.وي توضيح داد: بيماري التهابي روده به دو دسته التهابي زخمي (کوليت اولسراتيو) و التهابي روده که تمام روده بزرگ را درگير مي کند (کرون) تقسيم بندي شده است و البته اين دو نوع بيماري مجزا، وي‍ژگي هاي مشترکي نيز دارند.

اين کارشناس ارشد تغذيه درخصوص علائم بيماري التهابي روده گفت: عدم تحمل غذا، کاهش وزن، اسهال، کم خوني، درد شکم، دل پيچه، خستگي، بي اشتهايي و انسداد روده از مهمترين نشانه هاي اين بيماري است.وي خاطرنشان کرد: مبتلايان به اين بيماري، عدم تحمل غذايي را دو برابر بيشتر از افراد عادي تجربه مي کنند و در معرض خطر سوء تغذيه قرار دارند بنابراين بايد از ر‍ژيم غذايي خاصي پيروي کنند.

اسلاميان به مبتلايان به بيماري التهابي روده توصيه کرد ضمن مصرف غذاهاي کم حجم در دفعات بيشتر و خوب جويدن غذا از خوردن غذاهاي داغ و نان ها و بيسکوئيت هاي سبوس دار پرهيز کنند.وي در خصوص مصرف روغن و چربي براي مبتلايان به التهاب روده نيز گفت: بهترين نوع روغن جهت پخت و پز روغن کلزا است که حدود 10 درصد اسيدهاي چرب امگا 3 دارد و بهتر است اين بيماران در ر‍ژيم غذايي خود از روغن کلزا استفاده کنند. وي يادآور شد: بيماران مبتلا به التهاب روده به دليل اينکه آنزيم هضم قندي به نام لاکتوز را در معده ندارند و دچار دل درد و مشکلات گوارشي مي شوند نبايد لبنيات را از برنامه غذايي خود حذف کنند بلکه مي توانند از ماست پروبيوتيک استفاده کنند.

خروپف براي گوش خطرناک است

کاهش شنوايي به دليل اختلالات خواب

به گزارش مهر، در حالي که پيش از اين، مشخص شده بود آپنه خواب موجب افزايش خطر ابتلا به بيماري قلبي و ديابت مي شود، يافته هاي جديد حاکي از آن است که مشکلات شنوايي نيز در برخي موارد از اختلالات خواب نشات مي گيرد. دکتر "آميت چوپرا" مجري اين تحقيقات از مرکز پزشکي آلباني در نيويورک مي گويد: آپنه خواب، توقف موقتي تنفس در حين خواب است که در برخي موارد ناشي از انسداد راه هاي هوايي فوقاني توسط لوزه هاي بزرگ شده است که موجب توليد خروپف هاي با صداي بلند و تلاش براي تنفس مي شود.

چوپرا و همکارانش آپنه خواب را با شاخص "آپنه – کاهش شديد جريان هوا" ارزيابي کردند که شدت آپنه خواب را بر اساس تعداد وقوع انسداد کامل هوا در هر ساعت از خواب در نظر مي گيرد.

شاخص آپنه- کاهش شديد جريان هوا وضعيتي است که در آن بيش از 15 انسداد تنفسي در ساعت روي مي دهد.

اين دانش پژوهان بر بررسي 13 هزار و 967 نفر نشان دادند آپنه خواب به طور مستقلي با مشکلات شنوايي در هر دو فرکانس هاي بالا و پايين مرتبط است. آنها در تلاش براي شناسايي دلايل احتمالي از دست رفتن شنوايي به اين نتيجه رسيدند.

بيماران مبتلا به آپنه خواب بيشتر در خطر ابتلا به بيماري هايي مانند بيماري قلبي و ديابت هستند و يافته هاي اين محققان نشان مي دهد آپنه خواب با افزايش خطر مشکلات شنوايي نيز مرتبط است. اين تحقيقات نشان داد: آپنه خواب به طور مستقل با 31 درصد افزايش در اختلال شنوايي فرکانس بالا، افزايش 90 درصدي در اختلال شنوايي فرکانس پايين و افزايش 38 درصدي در اختلال شنوايي در هر دو فرکانس بالا و پايين مرتبط است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته