جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4718


ابلاغ فرمول جديد محاسبه قيمت خودرو به تعويق افتاد

معاون وزير اقتصاد:
طلافروشان در پرداخت ماليات بر ارزش افزوده بهانه جويي نکنند


چگونگي جذب و استخدام نيرو در ساختار دولتي


ورود سکه‌ با اوزان جديد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 ابلاغ فرمول جديد محاسبه قيمت خودرو به تعويق افتاد 

وزير صنعت، معدن و تجارت تاکيد کرد: شوراي رقابت نيز هرچه درباره قيمت‌گذاري خودرو تصميم بگيرد، تبعيت مي‌کنيم.

به گزارش آفريش ،محمد‌رضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست خبري با رسانه‌هاي جمعي در مورد نحوه قيمت‌گذاري خودرو در شوراي رقابت تصريح کرد: اين موضوع در اختيار شوراي رقابت است و بايد اين شورا درباره آن تصميم‌گيري کند، بنابراين مصاحبه‌هايي هم که از سوي مسئولان مي‌شود، نظرات آنان است که برداشت‌هاي متفاوتي از آنان مي‌شود.

وي ادامه داد: شوراي اقتصاد در سال 91 مصوبه‌اي مبني بر انحصاري بودن خودرو سواري داد که بر اساس آن شوراي رقابت به انحصار رقابتي بودن آن وارد عمل شده است.

وي با بيان اينکه شوراي رقابت در آينده فرمولي را براي تعيين قيمت خودرو نهايي خواهد کرد، گفت: هرچه شوراي رقابت تصميم بگيرد تابع آن هستيم.

ابلاغ فرمول جديد محاسبه قيمت خودرو به تعويق افتاد

رييس شوراي رقابت گفت: هرچند قرار بود فرمول جديد محاسبه قيمت خودرو امروزتوسط اين شورا نهايي و ابلاغ شود اما اين امر به دليل عدم هماهنگي با دولت و مرخصي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که عضو شوراي رقابت هستند به تعويق افتاد.

رضا شيوا در گفت و گو با ايرنا، افزود: از آنجا که اين نمايندگان مجلس براي سرکشي به حوزه هاي انتخابي خود سفر کرده اند، امکان بررسي فرمول جديد خودرو در جلسه روز چهارشنبه اين شورا وجود ندارد.

وي اظهار داشت: با توجه به گفته هاي سخنگوي دولت مبني بر عدم موافقت دولت با تغيير نرخ خودرو، قرار شد که قبل از اعلام فرمول جديد خودرو، هماهنگي هايي در اين زمينه با دولت انجام گيرد.

شيوا گفت: تاکنون هماهنگي با دولت دراين خصوص انجام نشده و شوراي رقابت منتظر دريافت اطلاعات در اين زمينه است.

رييس شوراي رقابت تصريح کرد: با تعويق زمان بندي اعلام دستورالعمل خودرو فرصت براي هماهنگي دولت نيز فراهم مي شود و اطلاعات مورد نياز دريافت خواهد شد.

وي با اشاره به بررسي هاي شوراي رقابت براي تغيير فرمول قيمت گذاري خودرو، افزود: تورم بخشي که براي اين فرمول از بانک مرکزي دريافت شد، تورمي با محاسبه ارز آزاد بود که براين اساس، شوراي رقابت اين نرخ تورم را به صورت ترکيبي و با محاسبه ارز آزاد و مبادلاتي استخراج کرده است.

شيوا گفت: در هفته اي که گذشت، شوراي رقابت فرمول قيمت گذاري خودرو را نهايي کرد که اين تغيير در فرمول، به طور طبيعي منجر به تغيير قيمت نيز خواهد شد، چرا که متغيرهاي اين فرمول تغيير مي کند.

رئيس شوراي رقابت افزود: بنابر اين بود که اين فرمول در هفته اي که گذشت اعلام شود، اما با توجه به گفته هاي سخنگوي دولت مبني بر عدم موافقت دولت با تغيير نرخ خودرو، شورا تصميم گرفت که فرمول جديد را پس از کسب اطمينان از دولت اعلام کند، چرا که ممکن است دولت برنامه خاصي براي صنعت خودرو داشته باشد؛ بنابراين منتظر کسب اطلاعات بيشتر از اين تدبير دولت هستيم.

وي تصريح کرد: بر اين اساس قرار بود در هفته جاري، اطلاعات را از دولت دريافت کنيم و پس از آن، تصميم گيري نهايي در خصوص نرخ خودرو صورت گيرد که اين امر به دليل دريافت نکردن اطلاعات و حضور نداشتن برخي از اعضاي شورا به تعويق افتاد.

در همين رابطه ،علي مددي عضو شوراي رقابت در رابطه با افزايش قيمت خودر و اعلام دولت مبني بر عدم افزايش اين محصول، اظهار کرد: قيمت قطعات خودرو بين 3 تا 4 درصد افزايش يافته و دولت در رابطه با عدم افزايش قيمت خودرو صرفا نظر خود را عنوان کرده است.

وي با تأکيد بر اينکه افزايش قيمت خودرو در قبال قيمت واقعي اتفاق مي‌افتد نه قيمت حبابي، خاطرنشان کرد: افزايش درصد قيمت اعلامي بر قيمت واقعي خودرو اعمال مي‌شود نه قيمت حبابي موجود در بازار.مددي، زمان اعلام قيمت از سوي شوراي رقابت را امروزاعلام کرد و گفت: شوراي رقابت جلسات متعددي با خودروسازان، قطعه‌سازان و فعالان حوزه خودرو برگزار کرده و نتايج آن چهارشنبه با اعلام قيمت خودرو از سوي شوراي رقابت براي عموم مردم اطلاع رساني مي‌شود.

تثبيت نرخ خودرو از سوي خودروسازان

مدير عامل انجمن حمايت از مصرف کنندگان خواستار تثبيت نرخ خودرو از سوي خودروسازان شد.

مسيح انصاري، مدير عامل انجمن حمايت از مصرف کنندگان در خصوص التهابات اخير بازار خودرو اظهار داشت: در حال حاضر هيچ اتفاق خاصي در وضعيت خودروها بوجود نيامده نه کيفيت خودروها بهتر شده و نه از نظر استاندارد بالاتر رفته اند از اين رو انجمن حمايت از مصرف کنندگان نه تنها خواستار تثبيت بلکه خواستار کاهش نرخ خودرو از سوي خودروسازان است.وي ادامه داد: انتظار مي رود خودروسازان از هر گونه افزايش قيمتي که باعث بوجود آمدن هر گونه التهاب در بازار مي شود جددا خودداري کنند.


 معاون وزير اقتصاد:
 طلافروشان در پرداخت ماليات بر ارزش افزوده بهانه جويي نکنند 

علي عسکري در حاشيه اولين نشست همکاري مالياتي کشورهاي عضو اکو در تهران در جمع خبرنگاران، از طلافروشان خواست تا در پرداخت ماليات بر ارزش افزوده بهانه جويي نکنند، زيرا در اين صورت سازمان مالياتي به موارد تخلف ورود خواهد کرد.به گزارش آفرينش ،معاون وزير امور اقتصادي و دارايي اظهارداشت: طي توافقي که سال هاي قبل با طلافروشان داشتيم و در نشست نهايي وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان، مؤسسه استاندارد و نماينده کميسيون اقتصادي مجلس حضور داشتند، 3 فرم فاکتور براي طلافروشان تهيه شد.

عسکري ادامه داد: براين اساس، براي طلافروشاني که طلا را با پول معامله مي کنند، فرم مشخصي طراحي شد و کساني که طلاي نو را با کهنه معاوضه مي کنند نيز فاکتور خاصي طراحي شد ضمن اينکه براي آن دسته از طلافروشاني که طلاي ساخته شده را با طلاي ديگر معاوضه مي کنند که عمدتا فروشندگان عمده طلا و طلاسازان هستند، فاکتورهاي اماني و معاوضه طراحي شد، بنابراين در همه فرايند توليد طلا و معاوضه فرايند مشخص شده و فاکتورهاي مشخص نيز در نظر گرفته شده است.

وي بيان داشت: انتظار اين است آنچه براساس توافق صورت گرفته، طلافروشان عمل کنند، اما متاسفانه طلافروشان به بهانه هاي مختلف تاکنون عمل نکردند و در اينکه شکل فاکتور آنها به چه صورت باشد و داراي چه طراحي باشد، مضايقه به خرج نمي دهيم، اما آنچه در فاکتور بايد رعايت شود محتوايي است که در چارچوب فاکتورهاي توافق شده که بايد از سوي طلافروشان درج شود و اينکه بايد در چند نسخه باشد.

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور افزود: اين سازمان در رسيدگي هاي خود ماليات حقه دولت را از اين صنف طلب مي کند، اما طلافروشان به بهانه هاي واهي بهانه جويي مي کنند و حتي برخي پرداخت نمي کنند و در برخي موارد ممکن است ماليات را به دلخواه نگرفته باشند که البته قانون دلبخواه نيست و براي همه يکسان است که سازمان مالياتي در اين موارد ورود خواهد کرد.

عسکري درباره برخورد با طلافروشان متخلف که فاکتور تک برگي براي فروش طلا ارائه مي کنند گفت: اکنون اين موضوع يک نقص بوده، اما انتظار اين است که طلافروشان قانون را رعايت کنند و به توافقات پايبند باشند و بهانه جويي ها چيزي را تغيير نمي دهد، زيرا قانون به آنها ابلاغ شده است.


 چگونگي جذب و استخدام نيرو در ساختار دولتي 

معاونت توسعه در حال پيگيري جدي براي تعيين تکليف آزمون هاي استخدامي است؛ بر اين اساس حتي در صورت تامين اعتبار استخدام ها از محل بودجه هاي استاني و يا اعتبار دستگاه ملي اين معاونت آماده صدور کد استخدامي خواهد بود.

علي جمالي قمي در گفت و گو با ايسنا، در مورد چگونگي جذب نيرو در ساختار دولتي با بيان اينکه چند شرط اساسي براي استخدام هاي دولتي وجود دارد گفت: اول اين‌که اگر قرار است هر استخدامي انجام شود، مي‌بايد پست سازماني مصوب براي آن تعريف شده و دستگاه مطمئن باشد که پست خالي همچنين نياز براي انجام استخدام وجود دارد؛ به عبارتي وجود پست مصوب بلاتصدي ضروري است.

وي افزود: وجود اعتبار لازم هنچنين دريافت مجوز استخدامي از مرجع قانوني از اهميت ويژه اي در جذب نيرو برخوردار است.

جمالي قمي همچنين نحوه‌ تامين نيرو از سوي دستگاه هاي اجرايي براي استخدام را مورد تاکيد قرار داد و گفت: در اين زمينه قانون‌گذار تاکيد مي‌کند که جذب نيرو بايد از طريق نشر عمومي باشد، به عبارتي بايد شرايطي فراهم شود که با رعايت عدالت استخدامي و در يک فضاي رقابتي که در بين متقاضيان ايجاد مي شود، بتوان نيروهاي شايسته و توانمند را در شرايطي که فرصت‌هاي برابر وجود دارد، استخدام کرد.


 ورود سکه‌ با اوزان جديد 

مسئولان بانک مرکزي از ضرب سکه‌هايي با وزن کمتر از سکه گرمي مثلا 0.6 گرم در چندين ماه قبل خبر داده بودند، اين در حالي است که در حال حاضر بازار سکه در آرامش به سر مي‌برد، اما هنوز از ضرب و عرضه اين سکه‌ها در بازار خبري نيست.

به گزارش مهر، سکه گرمي با بسته بندي بانک مرکزي به عنوان آخرين سکه هاي منتشر شده توسط بانک مرکزي بهمن ماه سال 89 روانه بازار شد، اين در حالي است که مسئولين بانک مرکزي سال گذشته اعلام کرده بودند که سکه هايي با وزن کمتر از سکه هاي گرمي در آبنده به بازار عرضه مي شود.

با گذشت 9 ماه از اعلام اين خبر بانک مرکزي، هنوز از ضرب و عرضه سکه هاي اين چنيني در بازار خبري نيست. يکي از شرايط بانک مرکزي براي عرضه سکه هاي جديد به بازار، آرامش بازار سکه است، ابن در حالي است که قيمت سکه طي ماه هاي اخير روندي با ثبات را طي کرده است . مجيد صنيعي رئيس سازمان توليد اسکناس و مسکوک بانک مرکزي پيش از اين اعلام کرده بود که سکه هاي دو و نيم بهار بانک مرکزي با بسته بندي هاي شکيل در آينده به بازار عرضه خواهد شد، همچنين ممکن است در آينده سکه هايي با وزن کمتر از سکه گرمي مثلا 0.6 گرم توسط بانک مرکزي ضرب شود. يکي از فعالان بازار سکه گفت: با توجه به بالا رفتن قيمت سکه گرمي طي چند سال اخير و اينکه کمترين قيمتي که يک فرد براي کوچکترين سکه بانکي بايد بپردازد 200 هزار تومان است، در برخي موارد مشاهده مي شود که مردم براي خريد سکه خواهان خريد سکه با وزني کمتر هستند؛ البته هنوز اين کار از سوي بانک مرکزي انجام نشده است.


 تريبون اقتصادي 

 معاون نظارتي بانک مرکزي:

تفاوت فهرست بدهکاران بانکي قوه قضاييه و بانک مرکزي طبيعي است

معاون نظارتي بانک مرکزي در مورد علت تفاوت فهرست بدهکاران بانکي قوه قضاييه و بانک مرکزي گفت: آنچه قوه قضاييه اعلام کرده، بدهکاراني است که قبلاً از آنها شکايت شده، اما ليست بدهکاراني که بانک مرکزي ارائه کرده به ترتيب از بزرگترين بدهکار به کوچک‌ترين بدهکار تنظيم شده است.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مركزي ،حميدرضا تهران‌فر در حاشيه جلسه شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي درباره علت تفاوت فهرست بدهکاران بانکي ارائه شده توسط بانک مرکزي و فهرست قوه قضاييه اظهار داشت: اين تفاوت طبيعي است.وي در واکنش به اين نکته که مطرح مي‌شود، بانک مرکزي بدهکاران کمتر از 10 ميليارد تومان را حساب نکرده است، گفت: خير، اين طور نيست؛ اطلاعاتي که قوه قضاييه داده است، با اطلاعاتي که ما ارائه کرد‌ه‌ايم، ويژگي‌ متفاوتي دارد.

معاون نظارتي بانک مرکزي تصريح کرد: آنچه قوه قضاييه اعلام کرده، مواردي است که قبلاً از آنها شکايت شده، اما بدهکاراني که بانک مرکزي ليست ان را داده است، به ترتيب از بزرگترين بدهکار به کوچک ترين بدهکار تنظيم شده است.

مدل جديدتعيين دستمزد مشمولان قانون کار از سال 94

به زودي کميته ويژه بهره وري و دستمزد که با پيشنهاد وزير کار تشکيل مي شود، آغاز به کار خواهد کرد. قرار است اين کميته مدل جديدي را براي تعيين دستمزد مشمولان قانون کار از سال 94 ارائه کند که براي اولين بار به اجرا در خواهد آمد.به گزارش مهر، با آغاز به کار دولت و فعاليت تيم جديد دولت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ايده اي درباره تعيين حداقل دستمزد ساليانه مشمولان قانون کار مطرح شد به نحوي که طي آن، تعريف مدل جديدي از روش افزايش حداقل مزد ساليانه پيش بيني و پيرامون آن مباحثي از سوي مقامات وزارت کار مطرح شد.در عين حال، قرار بود اين روش در تعيين حداقل دستمزد امسال کارگران نيز به کار گرفته شود و هرگونه افزايش در دستمزدهاي ساليانه به ميزان بهره وري نيروي کار در محيط بنگاه وابسته شود. طراحان اين ايده معتقدند اين روش مي تواند منجر به افزايش سطح توليد کمي و کيفي در بنگاه ها و از طرفي بهبود وضعيت پرداخت دستمزد به نيروي کار شود.

همچنين عنوان شده است هدف از مطرح کردن موضوع بهره وري و دستمزد فراهم شدن زمينه هاي افزايش پرداخت نقدي به شاغلان مشمول قانون کار به صورت مستقيم از سوي کارفرما نيست؛ بلکه با افزايش توليد و تقويت وضعيت بنگاه ها در بازارهاي داخلي و خارجي و در نتيجه رونق فعاليت هاي اقتصادي، به خودي خود مي توان انتار افزايش سطح دستمزد نيروي کار را داشت.

در نشست‌هاي پايان سال گذشته شوراي عالي کار از سوي نمايندگان کارگري کشور اين موضوع مورد پيگيري قرار گرفت و در نتيجه با پيشنهاد وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي قرار شد تا کميته اي با عنوان کميته ويژه بهره وري و دستمزد در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با حضور نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت تشکيل و آغاز به کار کند.

براي اين منظور نيز تاکنون يک نشست اوليه با حضور معاون روابط کار وزارت کار و فرامرز توفيقي، رئيس کارگروه مزد مجمع عالي نمايندگان کارگران ايران برگزار شد. قرار است به زودي چارچوب تشکيل جلسات کميته ويژه بهره وري و دستمزد تعيين و اعضاي اين کميته نيز معرفي شوند.


 نهادهاي مالي 

 سلامت حرفه اي کارکنان بانک توسعه صادرات 100 درصد تاييد شد

براساس نظر سنجي انجام شده از ارباب رجوع موضوع ماده 8 طرح تکريم مردم، 100 درصد مشتريان بار ديگر بر سلامت حرفه اي کارکنان بانک توسعه صادرات صحه گذاشتند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات ، نتايج حاصل از جمع آوري برگه هاي نظرسنجي انجام شده توسط اين مديريت حاكي 91 درصد مشتريان بر اين باورند كه اطلاع رساني شفاف و دقيق به آنان توسط همكاران بانك انجام شده است.

برگزاري هفتمين آزمون سنجش اطلاعات شغلي کارکنان بانک مسکن

هفتمين دوره از آزمون‌هاي سنجش اطلاعات شغلي با حضور 8305 نفر از کارکنان بانک مسکن در 5 گروه آموزشي به صورت هم‌زمان در سراسر کشور برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک مسکن، هفتمين دوره اين آزمون صبح روز دوم خرداد، به صورت هم‌زمان و نيمه متمرکز در 36 حوزه به صورت کتبي و در 21 حوزه به صورت الکترونيک و با هدف بهبود و روان‌سازي نحوه انجام کار، افزايش انگيزه و رقابت در ميان کارکنان، نهادينه‌سازي نظام شايسته‌سالاري و تسهيل فرآيند تصميم‌گيري‌هاي مديريتي در زمينه ارتقا و انتصاب کارکنان بانک برگزار شد.

مجمع عمومي عادي سالانه بانک پارسيان

مجمع عمومي عادي سالانه بانک پارسيان روز دو شنبه، پنجم خرداد ماه در سالن اجتماعات پژوهشگاه نيرو و با حضور بيش از 85 درصد از سهامداران برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، پس از تلاوت قرآن و قرائت پيام هيات مديره توسط آقاي جهاني مدير روابط عمومي بانک، اعضاي هيات رئيسه مجمع در جايگاه حضور يافتند. با دعوت هيات رئيسه از دکتر ديواندري مدير عامل بانک، ايشان در جايگاه حضور يافته گزارش عملکرد سال 1392 و اهداف آتي بانک پارسيان را تشريح نمودند.در خصوص عملکرد بانک در سال 1392 بانک پارسيان با رشد مناسب منابع و مصارف خود توانست به ازاي هر سهم 621 ريال سود خالص شناسايي نموده و به لحاظ نسبتهاي عملياتي و کارايي عملکرد مناسبي را در سال 1392 به نمايش بگذارد.

واريز جمعي وجوه در شعب بانک صادرات

بيش از 1300 شرکت کشور به عضويت سيستم واريز جمعي وجوه بانک صادرات ايران در آمدند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ،اين بانک به عنوان طلايه دار خدمات نوين بانکي، با هدف جلب رضايت اقشار جامعه و در راستاي ترويج بانک داري الکترونيک در بين مديران و صاحبان شرکت‌ها و سازمان‌ها،اقدام به راه‌اندازي سامانه واريز جمعي نموده است وتا پايان فروردين امسال بيش از 1300شرکت توليدي، صنعتي، بازرگاني و خدماتي عضو سيستم واريز وجوه بانک صادرات ايران شده و از اين خدمت نوين بانکي بهره مند شدند.

مدير عامل بانک توسعه تعاون اعلام کرد:

هدايت منابع به سمت بنگاه‌هاي فعال در فضاي کسب و کار

مديرعامل بانک توسعه تعاون تامين سرمايه در گردش بنگاه هاي اقتصادي و حمايت مالي از تعاوني‌هاي توليدي را از اولويت هاي مهم اين بانک برشمرد و گفت: منابع بانک را به سمت حمايت از تعاوني‌هاي فعال در عرصه کسب و کار هدايت مي‌کنيم. محمدعلي سهماني به ايسنا، گفت: بيشترين کارايي و مشارکت مردم در قالب تعاون ظاهر مي‌شود و تعاوني‌ها با افزايش سهم خود در اقتصاد، نقش موثري در تحقق سياستهاي اقتصاد مقاومتي مدنظر مقام معظم رهبري ايفا مي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته