جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4730


هر آنچه که درباره پوکي استخوان بايد بدانيد


درباره نارنج بيشتر بدانيد

در شوراي سياستگذاري سلامت معاونت صدا مطرح شد:
اعتياد، مهم ترين آسيبي که سلامت جامعه را تهديد مي کند


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 هر آنچه که درباره پوکي استخوان بايد بدانيد 

رييس مرکز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اهميت نقش حرکت در پيشگيري از تسريع روند پوکي استخوان، گفت: افرادي که به مدت طولاني، بي‌حرکت يا کم تحرک هستند، بيشتر دچار پوکي استخوان مي‌شوند.دکتر احمدرضا جمشيدي با اشاره به اينکه پوکي استخوان، بيماري است که در دو دهه اخير بسيار مورد توجه قرار گرفته است، گفت: استئوپروز را بيماري خاموش مي نامند و به رغم اينکه اين بيماري هيچ گونه علامتي ندارد ولي همچنان به فعاليت خود ادامه مي دهد.

اين فوق تخصص روماتولوژي افزود: هنگامي بيماري علامت دار مي شود که فرد دچار عوارض اين بيماري شده باشد.

مهم ترين عارضه اين بيماري، شکستگي استخوان است. اغلب شکستگي استخوان در ستون فقرات و گردن فمور (استخوان ران) ايجاد مي شود.

رييس مرکز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه در آمريکا، ساليانه قريب به 21 ميليارد دلار براي عوارض ناشي از شکستگي پوکي استخوان هزينه مي شود، افزود: در سراسر جهان، ساليانه دويست ميليون نفر به پوکي استخوان دچار مي شوند.

کشور ما نيز ساليانه هزينه هاي هنگفتي جهت درمان شکستگي هاي ناشي از پوکي استخوان متحمل مي شود بنابراين حتي صحبت هاي تکراري در اين زمينه از اهميت خاصي برخورداراست.

وي با تاکيد بر اينکه در ايجاد بيماري پوکي استخوان عوامل متعددي دخيل هستند، افزود: بيش از 60 تا 70 درصد از مبتلايان به دليل عوامل ژنتيکي به اين عارضه دچار مي شوند.

در اين زمينه ژن هاي خاصي مانند ژن رسپتور ويتامين D شناسايي شده است. همچنين ژن کلاژن type-I در ايجاد اين بيماري نقش دارد.

استخوان سازي بيشتر با انجام ورزش هاي مناسب

اين فوق تخصص روماتولوژي نقش وزن را در پيشگيري از پوکي استخوان تاثيرگذار دانست و گفت: ورزش هايي که با پريدن و دويدن همراه هستند، به دليل ارسال امواج خاص، باعث تحريک سلول هاي استئوبلاست (استخوان ساز) و در نتيجه استخوان سازي مي شوند.

جمشيدي با بيان اينکه با افزايش سن، درصد پوکي استخوان افزايش مي يابد، افزود: تراکم استخوان از ابتداي عمر تا حدود سن 35 سالگي افزايش مي يابد. پس از آغاز برداشت از استخوان، روند پوکي استخوان آغاز مي شود.

افزايش تراکم استخوان در سن بلوغ با ورزش و تغذيه مناسب

رييس مرکز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: در سن بلوغ، به دليل تغييرات هورموني، بيشترين تراکم استخواني ايجاد مي شود بنابراين در اين سنين تغذيه صحيح و ورزش مناسب باعث افزايش تراکم استخوان مي شود.

وي در خصوص نقش عوامل تغذيه اي تاثيرگذار در روند پوکي استخوان گفت: ميزان ويتامين D و مصرف کلسيم در پيشگيري از اين بيماري نقش بسزايي دارند. نياز روزانه افراد در سنين مختلف 1000 تا 1200 ميلي گرم کلسيم است. البته در بهترين رژيم هاي غذايي، تنها 600 تا 700 ميلي گرم کلسيم دريافت مي شود.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: در افراد مبتلا به پوکي استخوان بايد مکمل کلسيم تجويز شود. در کشور ما و با رژيم هاي غذايي که به طور معمول وجود دارد، افراد بيش از 400 ميلي گرم کلسيم دريافت نمي کنند بنابراين بايد به اين مسأله به طور جدي توجه شود.

پوکي استخوان در مردان و زنان، به علت تغييران هورموني

رييس مرکز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: در زنان، حوالي سنين يائسگي، به دليل نقش مهاري هورمون هاي جنسي، برداشت از تراکم استخواني افزايش مي يابد و حدود 10 سال پس از يائسگي، تراکم استخوان به شدت کاهش مي يابد.

وي افزود: در مردان در سنين حدود 65 سالگي، به دليل افت هورمون هاي جنسي حالتي مشابه يائسگي زنان، به نام آندروپوز به وجود مي آيد که با کاهش شديد تراکم استخواني همراه است.

جمشيدي گفت: استروژن باعث مهار سلول‌هاي استخوان خوار (استئوکلاست) مي شود.

پس از يائسگي، به دليل افت شديد هورمون استروژن، سلول هاي استئوکلاست به شدت فعال مي شوند و روند پوکي استخوان با سرعت بيشتري ادامه مي يابد.

اين فوق تخصص روماتولوژي افزود: زنان بيشتر از مردان به پوکي استخوان مبتلا مي شوند که به دليل ماهيت هورمون هاي جنسي و حجم عضلاني است که در مردان بيشتر است.

مصرف سيگار ارتباط مستقيمي با پوکي استخوان دارد

وي با تاکيد بر اهميت نقش حرکت در پيشگيري از تسريع روند پوکي استخوان گفت: افرادي که به مدت طولاني، بي حرکت يا کم تحرک هستند، بيشتر دچار پوکي استخوان مي شوند.

اين فوق تخصص روماتولوژي گفت: مصرف سيگار ارتباط مستقيمي با پوکي استخوان دارد و باعث کاهش تراکم استخوان مي شود.

جمشيدي افزود: مصرف بيش از دو فنجان قهوه غليظ در روز نيز باعث افزايش پوکي استخوان مي‌شود.

منبع :جام جم آنلاين


 درباره نارنج بيشتر بدانيد  

 
نارنج، ميوه اي از گروه مركبات است. آب نارنج ترش، مطبوع و سرشار از ويتامين C است.

نارنج ميوه‌اي که در کشور ما به فراواني توليد مي‌شود و محصولات جانبي متعددي نيز دارد. نارنج ميوه درختي بزرگ و زيباست با برگهايي بزرگتر و خوشبوتر از برگهاي درخت ليمو. شکوفه‌هاي آن که بسيارخوشبو است بهارنارنج ناميده مي‌شود.

قسمتهاي مختلف اين ميوه داراي خواص گوناگون است.

برخي خواص نارنج عبارتند از :

نارنج اثر ضدعفونى كننده و ميكروب كشى دارد.

براي درمان گلودرد و فشار‌ خون بايستي نصف ليوان آب نارنج را با يك قاشق عسل مخلوط كرده و بعد از غذا ميل نماييد.

براي سردردي كه در اثر زيادي صفرا باشد مي توان از شربت نارنج استفاده كرد.

كساني كه قند خون دارند نارنج را به عنوان چاشني در تمام برنامه‌هاي غذايي خود قرار دهند.

نارنج براي بيماران قلبي مفيد است و فشار را نيز پايين مي آورد.

كساني كه دچار تورم گلو و حلق شده‌اند آب نارنج را غرغره كنند.

از آب نارنج براي خوشبو کردن و بهبود طعم غذا استفاده مي‌شود و در صنعت عطرسازي و شامپو سازي هم کاربرد دارد.

از بين ترش مزه ها، نارنج کمترين ضرر را به عصب‌ها مي‌رساند.

نارنج نرم کننده پوست و مو است. اگر نارنج به صورت کامل همراه با پوست و دانه با حرارت کم همراه با کمي آب پخته شود تا اجزايش از هم جدا شوند و روي پوست و مو ماليده شود يک نرم کننده بسيار مفيد براي پوست و مو و ازبين برنده خارش است.

نارنج هضم غذا را آسان مي كند.

ضماد پخته ميوه نارنج كه پوست و هسته هم داشته باشد، براي جرب، خارش، جوش هاى پوستي و نرم كردن پوست بدن و موى سر مفيد است.

خواص پوست نارنج :

اگر 10 گرم پوست نارنج خشك شده را بكوبيد و با آب بخوريد، از استفراغ و تهوع جلوگيرى مى كند و انگل هاى معده و روده را از بين مى برد.

پوست نارنج نشاط آور و تقويت كننده قلب و معده است.

ضماد آن با سركه روى شقيقه از سردرد جلوگيرى مى نمايد.

مربا وترشي پوست نارنج تقويت کننده معده‌است.

به جاي نفتالين که بدبوست مي‌توانيد از پوست و شکوفه‌هاي خشک نارنج براي جلوگيري از آسيب ديدن لباسها توسط حشرات استفاده کنيد.

پوست نارنج ضد يبوست است و براي افرادي که معده‌ ي آن ها زياد ترش مي ‌کنند، بهترين دارو است . کساني که دچار يبوست مي باشند بايد يک پوست نارنج تازه را بجوشنانند و اولين آب آنرا دور بريزند زيرا بسيار تلخ مي باشد سپس دوباره مقداري آب اضافه کنند و بيست دقيقه بجوشانند آنگاه آن را از آب درآورند و خشک کنند و آن را صبح ناشتا ميل نمايند. بلافاصله به تخليه مدفوع کمک مي کند.و يبوست را بر طرف مي سازد

براي از بين بردن انگل روده ، پوست خشك شده نارنج را كوبيده مخلوط با آب گرم ميل شود. همچنين مرباي خلال پوست نارنج ضدانگل است


 در شوراي سياستگذاري سلامت معاونت صدا مطرح شد:
  اعتياد، مهم ترين آسيبي که سلامت جامعه را تهديد مي کند 

 نشست شوراي سياست گذاري سلامت معاونت صدا با موضوع «چگونگي پرداخت رسانه اي به موضوع مواد مخدر» با حضور دكتر عليرضا بهفر مدير شبكه راديويي سلامت و دبير اين شورا، دکتر محمد باقر ظفرقندي رئيس دانشکده بهداشت و عضو هيأت علمي دانشکده علوم رفتاري و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکي تهران و احمد کاهه معاون اداره اجتماعي پليس مبارزه با مواد مخدر، مديران راديو سلامت و نمايندگان مديران شبكه هايي راديويي معاونت صدا برگزار شد.

به گزارش آفرينش ونقل روابط عمومي شبکه راديويي سلامت، دکتر عليرضا بهفروي با اشاره به اينکه متاسفانه سن متوسط گرايش به مواد مخدر در کشور 15 الي 45 سال است که اين قشر 75 درصد از مجرمان را به خود اختصاص داده است، اظهارکرد: کنجکاوي، تفريح، رفع مشکلات روح و روان، در دسترس بودن مواد مخدر و فشار دوستان از دلايل اصلي گرايش به مصرف مواد مخدر است.

در ادامه، دکتر محمد باقر ظفرقندي رئيس دانشکده بهداشت و عضو هيأت علمي دانشکده علوم رفتاري و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکي با اشاره به اثربخشي برنامه هاي شبکه هاي راديويي گفت: پايش و ارزشيابي برنامه ها و فعاليت هاي انجام شده در هيچ سازمان و نهادي وجود ندارد که از نتايج آن ثمره آن برنامه ها به دست آيد. از اين رو رسانه و شبکه هاي راديويي مي توانند با حضور داوران علمي و دانشگاهي در برنامه هاي خود اقدامات انجام شده توسط مسئولان را نقد و به چالش بکشند تا با مطرح کردن سوالات از سوي تصميم گيران و تصميم سازان پاسخ علمي دريافت کنند.

وي پرداختن به موضوع خانواده را يکي از الزامات رسانه ملي برشمرد و اظهارکرد: چرا بايد فرزندان به جاي اعتماد به خانواده خود به دوستان شان اعتماد کنند؛ بيکاري، فقر، اقتصاد و ... چقدر در زمينه مصرف مواد مخدر اثرگزارند؟؛ رسالت نهادهاي ديگر همچون وزارت آموزش و پرورش در اين زمينه چيست؟ برنامه سازان شبکه هاي راديويي در اين زمينه ها مي توانند برنامه سازي کنند.

وي در ادامه اطلاع رساني و آگاهي را بخشي از اقدامات پيشگيرانه دانست و افزود: افزايش دانش الزاماً منجر به تغيير رفتار نمي شود. بايد با مداخله هاي مستقيم و چهره به چهره در افراد تغيير رفتار ايجاد کنيم. وظيفه رسانه اين است که به سلامت جامعه کمک کند که يکي از مهم ترين آسيب هاي که سلامت جامعه را تهديد مي کند، اعتياد است. برنامه سازان رسانه ملي با مطالعه و ريشه يابي علمي مي توانند در اين زمينه موثر عمل کنند.

عضو هيأت علمي دانشکده علوم رفتاري و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکي با بيان اينکه بايد با مدل ديگري به پيشگيري در اعتياد نگاه کنيم، گفت: پيشگيري محيطي يکي از رسالت هايي است که توسط نيروي انتظامي انجام مي شود، بدين معنا که راه هاي دسترسي آسان به مواد مخدر کاهش يابد . پليس بايد دسترسي به مواد مخدر را قطع کند. همچنين در پيشگيري ثانويه نيز بايد در مدارس و جامعه موارد پر خطر و در معرض خطر را شناسايي کرده و با ارائه مشاوره به آن ها آموزش دهيم. رسانه بايد مخاطب خودش را بشناسد و مطالب را به صورت علمي و قانوني مطرح کند و ترجيحاً به برنامه سازي بپردازند، نه کار مشاوره اي انجام دهند.

در ادامه احمد کاهه معاون اداره اجتماعي پليس مبارزه با مواد مخدر با بيان اينکه پرکردن صحيح اوقات فراغت مردم مهم ترين رسالت رسانه ملي است، افزود: شبکه هاي راديويي و تلويزيوني مي توانند با پرکردن صحيح اوقات فراغت مردم به خصوص نوجوانان و جوانان در راستاي کاهش آسيب هاي اجتماعي و مصرف مواد مخدر در جامعه نقش خود را به درستي ايفا کنند.


 خبرها از عالم علم 

 ساخت پروتز هوشمند "زير زانو" در دانشگاه علوم بهزيستي

پروتز هوشمند "زير زانو" براي استفاده افرادي که از ناحيه زير زانو قطع عضو شده اند در مرکز رشد فناوري تجهيزات پزشکي و توانبخشي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي ساخته شد.

به گزارش مهر، دکتر فرهاد طباطبايي قمشه سرپرست مرکز رشد با اعلام اين خبر افزود: اين پروتز برخلاف ديگر پروتزهاي مشابه هوشمند است و بدون موتور و يا سنسورهاي الکتريکي کار مي کند.

طباطبايي اظهار داشت: اين پروتز به کمک فنرها و دمپرهاي مکانيکي کنترل مي شود. در واقع کنترل از طريق کليدهاي مکانيکي که در کف پاي پروتز کار گذاشته شده است انجام مي شود.

وي اظهار داشت: اين پروتز زير نظر اساتيد گروه ارتز و پروتز دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي ساخته شده است.

سرپرست مرکز رشد دانشگاه علوم بهزيستي يادآور شد: مجريان اين طرح دکتر زهرا صفايي پور و دکتر سيد ابراهيم موسوي از بخش اعضا و اندامهاي مصنوعي و وسايل کمک توانبخشي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي و دکتر علي استکي از گروه فيزيک و مهندسي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي هستند.

وي افزود: بخشي از بودجه اجراي اين طرح توسط صندوق حمايت از پژوهشگران معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تامين شده است.

ترميم بهتر بافت آسيب‌ديده با هيدروژل‌هاي تجزيه شونده

بازسازي بافت استخواني از سلولهاي بنيادي اکنون با دستاورد جديد دانشمندان آمريکايي مي‌تواند آسان‌تر و دقيق‌تر انجام شود.

به گزارش (ايسنا)، محققان دانشگاه روچستر آمريکا روشي را طراحي کرده‌اند که سلول‌هاي بنيادي را از فاصله گرفتن حفظ مي‌کند و بازسازي سريعتر و بهتر بافت را به دنبال خواهد داشت.

هنگامي که سلولهاي بنيادي براي بازسازي بافت استخوان استفاده مي‌شود، تعدادي از آنها از محل ترميم فاصله مي‌گيرند که روند ترميم را مختل مي‌کند.

روش جديد، سلولهاي بنيادي را در پليمرهايي حفظ مي‌کند که آب را جذب کرده و پس از پايان يافتن کارشان ناپديد مي‌شوند.

اين روش مشابه کاري است که در حال حاضر براي ترميم بافتهاي ديگر مانند غضروف مورد استفاده است، اما تاکنون بر روي استخوان آزمايش نشده بود.

پليمر مورد استفاده محققان «هيدروژل» نام دارد زيرا در خود آب ذخيره مي‌کنند که براي زنده نگهداشتن سلولهاي بنيادي ضروري است.

هيدروژلها که از بافت طبيعي بدن تقليد مي‌کنند، بطور خاص براي برخورداري يک ويژگي اضافه طراحي شده‌اند که براي روند ترميم حياتي است.

اين هيدروژل‌ها پيش از آنکه بدن آنها را به عنوان مواد خارجي شناسايي و يک واکنش دفاعي را آغاز کند و اين مي‌تواند فرآيند درمان را به خطر بياندازد، تجزيه و ناپديد مي‌شوند.

نتايج اين پژوهش در مجله Acta Biomaterialia منتشر شده است.


 خبر پزشکي 

 مصرف گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان سينه در زنان را افزايش مي دهد

به گزارش ايرنا از هلث، محققان آمريکايي در اين مطالعه 88 هزار و 803 زن 26 تا 45 ساله را براي مدت 20 سال از سال 1991 تا 2011 مورد ارزيابي قرار دادند.

اين مطالعه نشان مي دهد، خطر ابتلا به سرطان سينه در زناني که روزي يک وعده و نيم گوشت قرمز مصرف مي کردند در مقايسه با افرادي که اصلا و يا به مقدار بسيار کم گوشت قرمز استفاده مي کردند 22 درصد بيشتر بود.

در اين مطالعه يک وعده گوشت قرمز 55 گرم در نظر گرفته شده است که تقريبا برابر با يک تکه کوچک استيک يا چند برش ژامبون است.

محققان همچنين متوجه شدند که مصرف هر وعده اضافي گوشت قرمز در روز خطر ابتلاي زنان به سرطان سينه را 13 درصد افزايش مي دهد.

به گفته محققان، مصرف گوشت مرغ، ماهي، حبوبات و سبزيجات به جاي گوشت قرمز در يک وعده غذايي مي تواند خطر ابتلا به سرطان سينه را در زنان 25 درصد کاهش دهد.

کارشناسان معتقدند که چربي اشباع شده موجود در گوشت قرمز موجب افزايش سطح کلسترول و به نوبه خود موجب توليد هورمون استروژن مي شود که با ابتلا به سرطان سينه ارتباط دارد.

دکتر مريم فرويد (Maryam Farvid) از دانشکده بهداشت عمومي هاروارد در بوستون که رياست اين مطالعه را بر عهده داشت، مي گويد: اين مطالعه نشان داد که مصرف گوشت قرمز در اوايل بلوغ عامل خطر سازي براي ابتلا به سرطان سينه است.

سرطان سينه شايع ترين بيماري در زنان به شمار مي رود و مطالعات نشان مي دهد که شيوه زندگي، چاقي، سيگار کشيدن و ورزش نکردن خطر ابتلا به سرطان سينه را افزايش مي دهد.

درمان جديد بيماران مبتلا به "فلج صورت" توسط جراح بنام ايراني

پروفسور سميعي رئيس جامعه جراحان مغز جهان در گفتگو باشگاه خبرنگاران، در خصوص کنگره جراحان مغز و اعصاب گفت:‌ من خيلي خوشحالم که تعداد زيادي از اساتيد در اين کنگره حضور پيدا کرده‌اند و اين به نحوي گسترده شده به طوري که آنها همسران خود را نيز آورده‌اند.

وي افزود: اميدواريم اين کنگره نيز مانند کنگره‌هاي قبلي مفيد واقع گردد و همکاران از آن استفاده ببرند.

وي گفت: من خودم 2 سخنراني در رابطه با تومورها دارم چرا که تجربه زيادي نياز دارد تا آنها را کاملا راديکال عمل کرد و نتايج مثبتي حاصل نمود.

وي افزود: سخنراني دوم من در رابطه با عصب صورت است چرا که اين بيماري سبب خروج انسان از زندگي و منزوي شدن مي‌شود و نمي‌توانند در اجتماع حضور پيدا کنند. دکتر سميعي گفت: زماني که رزيدنت بودم به اين بخش علاقمند بودم و کارهاي جديدي صورت داده‌ام که با موفقيت همراه است.

وي در پاسخ به پرسش يافتن راه درمان جديدي براي درمان فلج صورت گفت: اعصاب از داخل مغز تا ماهيچه‌هاي صورت راه دارد و هر قسمت از آن مي‌تواند صدمه ببيند و البته مقداري مرتبط به چشم و گوش مياني و حلق و بيني است و بخشي متعلق به جراح پلاستيک است، بنابراين جراحي را نداريم که به هر سه قسمت تسلط داشته باشد.

وي افزود: خودم دوره جراحي پلاستيک را گذراندم و ساليان دراز روي قسمتي که عصب از استخوان حلزوني رد مي‌شود کار کردم، بنابراين به هر سه قسمت تسلط کامل دارم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته