جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4730

اعتراض به تصميمات شوراي رقابت؛
خودروسازان قيمت جديد خودروها را نپذيرفتند

امضاي قرارداد 2 ساله با حقوق؛
جزئيات بسته ويژه آمادگي پيش از اشتغال


تريبون اقتصادي


خبر


 اعتراض به تصميمات شوراي رقابت؛
 خودروسازان قيمت جديد خودروها را نپذيرفتند 

 
دبير انجمن خودروسازان ايران قيمت‌هاي جديد اعلام شده از سوي شوراي رقابت را رد مي‌کند همچنين به گفته معاون فروش ايران خودرو نيز قيمت‌هاي اعلام شده نياز به بررسي دارد.به گزارش ايسنا، شوراي رقابت سرانجام قيمت جديد خودروها را با افزايش 3.7 تا 6.9 درصدي اعلام کرد. البته نکته قابل توجه در قيمت‌هاي اعلام شده از سوي شوراي رقابت پايين‌تر بودن قيمت جديد برخي از خودروها از قيمت‌هاي فعلي آن است.

دبير انجمن خودروسازان ايران در اين باره مي‌گويد: ما قيمت‌هاي اعلام شده از سوي شوراي رقابت را قبول نداريم و اعتراض خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت منعکس کرده‌ايم.

احمد نعمت‌بخش با بيان اين‌که طبق قانون شوراي رقابت تنها بايد فرمول قيمت‌گذاري را ابلاغ کند و حق تعيين قيمت‌ها را ندارد، خاطرنشان مي‌کند: نکته عجيب در قيمت‌هاي اعلامي آن است که قيمت جديد برخي از خودروها پايين‌تر از قيمت فعلي آن است.

وي ادامه مي‌دهد: همچنين در حالي که استاندارد آلايندگي يورو 4 اجباري شده اما شوراي رقابت هزينه مربوط به اين استاندارد را به عنوان آپشن‌هاي اختياري اعلام کرده است.

عبدالله بابايي - معاون فروش و بازاريابي گروه صنعتي ايران خودرو - نيز در اين باره به ايسنا مي‌گويد: درصدهاي اعلام شده از سوي شوراي رقابت براي افزايش قيمت‌ها جاي بررسي دارد.

وي با بيان اين‌که هنوز فرمول جديد از سوي شوراي رقابت به ما ابلاغ نشده است، خاطرنشان مي‌کند: پس از ابلاغ فرمول، قيمت‌هاي جديد را محاسبه و به شوراي رقابت اعلام خواهيم کرد.

به نظر مي‌رسد با مواضع جديد خودروسازان حاشيه‌هاي مربوط به افزايش قيمت خودروهاي داخلي همچنان ادامه خواهد داشت.


 امضاي قرارداد 2 ساله با حقوق؛
 جزئيات بسته ويژه آمادگي پيش از اشتغال 

 طرحي در زمينه مهارت آموزي و کارورزي پيش از اشتغال در وزارت کار بررسي مي شود که طي آن کارفرمايان در قالب يک قرارداد 2 ساله مهارت آموزاني را جذب و به آنها در قبال کار حقوق پرداخت خواهند کرد. به گزارش مهر، در اين طرح دولت نيز بايد برخي مشوق‌ها به منظور جلب حمايت کارفرمايان مانند تسهيلات و معافيت هاي مالياتي را در نظر بگيرد، در صورت قطعي شدن اين پيشنهاد که توسط نمايندگان کارگران ارائه شده است، طرح مهارت آموزي کارجويان پيش از ورود به بازار کار براي اولين بار در کشور اجرا و استاد - شاگردي متوقف مي شود.

در زمان فعاليت دولت دهم از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي طرحي ارائه شده بود با عنوان استاد - شاگردي که طي آن قرار بود افرادي به اميد جستجوي شغل و همچنين کسب مهارت تحت عنوان شاگرد و خارج از شمول قانون کار در نزد کارفرماياني که تمايل به جذب آنها را داشته اند با عنوان استاد، جذب شوند. پس از شروع به کار دولت تدبير و اميد، پيگيري هاي کارگران براي متوقف کردن طرح استاد - شاگردي نيز بيشتر شد و آنگونه که نمايندگان کارگري مطرح کرده اند مسئولان جديد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي نيز چندان رضايتي به ادامه شيوه عجيب و غريب به کار رفته در استاد - شاگردي را ندارند.

در حال حاضر نيز عملا استاد - شاگردي متوقف شده است، اما نمايندگان کارگري عنوان کرده اند وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي براي صدور دستور رسمي توقف استاد - شاگردي از آنها خواسته تا طرح جايگزين مناسبي را به منظور تقويت زمينه اشتغال به کار کارجويان و همچنين ارتقاء سطح مهارت نيروي کار ارائه کنند.


 تريبون اقتصادي 

 25ميليون دلار ضرر روزانه به دنبال خرابکاري در خطوط لوله!

عضو کميسيون نفت و انرژي مجلس عراق اعلام کرد که اين کشور به دنبال حملات متعدد صورت گرفته بر خطوط لوله‌ي کرکوک – جيهان روزانه 25 ميليون دلار متضرر شده است.

به گزارش ايسنا، سوزان الاسد، نماينده مجلس عراق طي اظهاراتي خواستار امنيت بيشتر براي خطوط لوله نفتي شد و از وزارت نفت اين کشور خواست تا نيروهاي امنيتي اين منطقه را بيشتر کرده و به اين منظور تجهيزات لازم را در اختيار آنها بگذارد.

وي هم چنين از عملکرد دولت در تاخير حفاظت تهيه و تجهيزات براي اين خطوط لوله نفتي انتقاد کرد و خواستار استفاده از ماهواره و سيستم‌هاي الکترونيکي براي مقابله با اخلالگران در کار اين خطوط لوله شد.براساس اظهارات مقامات رسمي، خطوط لوله کرکوک – جيهان، در سال جاري بيش از 50 بار مورد حمله قرار گرفته است.

نگراني‌ها در بورس؛

قيمت سهام بسياري از شرکت‌ها نصف شد

تالار حافظ اين روزها خلوت است و حال و روز خوبي ندارد. اين تالار که در سال گذشته به محل تجمع پرشور سهامداران تبديل شده و سود هاي کلاني را نصيب همراهان خود کرده بود، اکنون در سکوت و نگراني با همراهان خود سر ناسازگاري گذاشته و زيان هاي شديدي را به آنها تحميل کرده است.

به گزارش مهر، تالار حافظ بعد از کسب بازدهي رويايي 108 درصدي در سال گذشته با موجي از استقبال سرمايه گذاران رو به رو شد و مردم عادي به اميد بهبود اوضاع اين بازار در دولت جديد سرمايه هاي خود را روانه اين بازار کردند اما در نهايت متحمل زيان شدند.

هر چند شاخص بورس در پنج ماه نخست روي کار آمدن دولت جديد رشد خيره‌کننده‌اي داشت و قله هاي جديد را يکي پس از ديگري فتح مي کرد اما اين بازار از دي ماه و در زمان تصويب بودجه تا کنون با سهامداران خود سر ناسازگاري گذاشته و زيان شديدي را نصيب آنها کرده است به طوري که بازدهي بورس تهران از ابتداي سال تا کنون نه تنها مثبت نشد بلکه با گذشت سه ماه از سال، بورس تهران به بازدهي منفي خود اصرار کرد تا جايي که اين بازدهي را به منفي 5 درصد رساند.

به اين ترتيب شاخص بورس تهران از 15 دي‌ماه سال 1392 و با بررسي لايحه بودجه در مجلس تا به امروز معادل 16 درصد افت کرده است. به بيان ديگر در اين مدت قيمت سهام بسياري از شرکت‌ها نصف يا حتي يک‌سوم شده و موجب خروج سهامداران شده است.

پيشنهاد جديد نفتي ايران به 1+5؛

آماده امضاي قرارداد "برد-برد" نفتي هستيم

قائم مقام شرکت ملي صنايع پتروشيمي با ارائه پيشنهادي به سران کشورهاي 1+5 از آمادگي تهران به منظور امضاي قراردادهاي تامين فاينانس به صورت "برد- برد" طرح‌هاي پتروشيمي با کشورهاي اروپايي خبر داد و اعلام کرد: عربستان و قطر توان رقابت با صنايع پتروشيمي ايران را ندارند.

محمد حسن پيوندي در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز دور جديد مذاکرات جمهوري اسلامي ايران و 1+5، گفت: امضاي قرارداد با شرکت هاي بزرگ پتروشيمي جهان به توافق نهايي بين ايران و کشورهاي 1+5 باز مي گردد.

قائم مقام شرکت ملي صنايع پتروشيمي با اعلام اينکه اگر طرف مقابل گروه مذاکره کننده با جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود در قبال ايران پايبند باشد، احتمال توافق وجود دارد، تصريح کرد: صنايع پتروشيمي ايران به دنبال امضاي قراردادهاي "برد – برد" با شرکت هاي خارجي است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه قطعا کشورهاي اروپايي با امضاي قراردادهاي تامين فاينانس طرح هاي جديد پتروشيمي مشمول اين توافق هاي "برد – برد" خواهند شد، در پاسخ به مهر در تشريح مزيت هاي توسعه و سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي ايران، اظهار داشت: تنوع خوراک مهمترين مزيت سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي ايران است.

سخنگوي شرکت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اينکه ايران بر خلاف عربستان سعودي و قطر داراي تنوع انواع خوراک گاز طبيعي و خوراک مايع است، تبيين کرد: هم اکنون ظرفيت توليد نفت خام در عربستان به بيش از 10 ميليون بشکه رسيده و اين کشور از توان توليد بيش از 10 تا 12 ميليون بشکه نفت برخوردار نيست.

پيوندي با اشاره به برنامه هاي افزايش ظرفيت توليد نفت خام و گاز طبيعي ايران، تاکيد کرد: اما ايران با در اختيار داشتن پتانسيل بالاي توليد نفت و گاز جذاب ترين کشور جهان براي توسعه صنايع پتروشيمي است.

قائم مقام شرکت ملي صنايع پتروشيمي در پايان خاطر نشان کرد: علاوه بر خوراک گاز و مايع، دسترسي به آب‌هاي آزاد، خط ساحلي گسترده، نزديکي به بازارهاي مصرف بزرگي همچون چين، هند و شرق آسيا، توان بالاي مهندسي و ساخت داخل از ديگر مزيت هاي توسعه صنعت پتروشيمي در ايران است.

واردات بنزين يورو 2 ممنوع شد

هيات دولت با صدور مصوبه اي خطاب به وزارت نفت خواستار واردات بنزين صرفا با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا شده و برهمين اساس، هرگونه واردات بنزين با استاندارد يورو دو در قراردادهاي جديد ممنوع اعلام شده است.

به گزارش مهر، همزمان با جهش جديد مصرف بنزين و پيش بيني سونامي مصرف اين فرآورده پرطرفدار نفتي در فصل تاسبتان، دولت با صدور مصوبه‌اي به وزارت نفت ضوابط جديد واردات بنزين را تعيين کرد.

بر اين اساس، با صدور اين مصوبه و ابلاغ آن به وزارت نفت، شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران تنها مي تواند بنزين را با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا وارد کند و خريد خارجي بنزين يورو 2 ممنوع شده است.

دستورات غذايي خوشمزه با نوداليت

نودل، مکملي که ميزان چربي در آن کم است

اسپاگتي يا نودل يکي از فرآورده هاي مهم گندم است که توليد آن را به کشورهاي آسياي جنوب شرقي نسبت داده اند. مورخين عقيده دارند، که اين محصول در قرن 13 ميلادي توسط مارکوپولو به اروپا و از آن جا به ساير کشورها رفته است.غذاهاي آسياي جنوب شرقي از جمله اسپاگتي و نودل طرفداران بسياري در بين مردم دارد.

شرکت اليت هم انواع نوداليت را روانه بازار کرده که براي آماده کردن آن نيازبه صرف هزينه و مقدمات زيادي هم نيست.کافيست يک بسته از نوداليت را که همراه با بسته هاي حاوي چاشني به بازار عرضه شده اند را در 400 ميلي ليتر آب جوش بياندازيد، سپس چاشني داخل بسته را به آن اضافه کرده و روي حرارت ملايم به مدت 2 تا 3 دقيقه بپزيد.

اين گروه از خوراکي ها داراي انرژي بالايي هستند که به طور عمده از قندها تامين مي شوند و ميزان چربي در آنها خيلي کم بوده و سريع هضم مي شوند. به همين دليل افرادي که به دنبال تناسب اندام و غذاي سالم هستند توصيه مي شود نوداليت را امتحان کنند. در مورد محتويات اين خوراک خوشمزه هم بايد گفت که هيچ جاي نگراني نيست چرا که مواد اوليه تهيه اين غذا کاملا طبيعي هستند.

اين محصول در 8 طعم متنوع، گوشت، مرغ، سبزيجات، قارچ و پنير، سس گوجه فرنگي تند، کاري و زعفران پاسخگوي هر نوع ذايقه است، هم در مدت زمان 3 دقيقه آماده خوردن مي شود و هم قيمتي بسيار مناسب دارد.


 خبر 

 در سرگرداني بانک مرکزي براي تامين منابع؛

دانه درشت‌ها 11 ميليون وام ازدواج را بلوکه کردند

مسولان در حالي از دشواري کار دولت و بانک ها در تامين منابع وام ازدواج جوانان سخن مي گويند که در سويي 33 هزار ميليارد تومان منابع بانک هاي دولتي را دانه درشت‌ها بلعيده‌اند و در سويي ديگر يک مشتري مي تواند بيش از 300 بار وام بگيرد.

به گزارش ايسنا، در کنار تمامي سرفصل هاي تعريف شده براي هزينه کرد منابع قرض الحسنه، وام ازدواج مي تواند در جايگاه ويژه اي قرار گيرد چرا که با وجود ارزش نه چندان بالاي آن در مقابل تورم و هزينه هاي سرسام آور ازدواج باز هم مي تواند گره اي هر قدر کوچک را از مسير ازدواج جوانان بگشايد.

در سال 1388 سامانه تسهيلات ازدواج با مشارکت بانک هاي ملي، صادرات، تجارت، ملت، سپه، رفاه، کشاورزي و مسکن راه اندازي شد و در ادامه نيز بانک قرض الحسنه مهر ايران، بانک پارسيان، صندوق مهر امام رضا (ع) و بانک سامان نيز به اين مجموعه اضافه شدند.

اعتبار وام هاي ازدواج در مقابل معوقات بانکي رقمي نيست

همچنين درحالي مانده گيري از منابع بانکي، بانک مرکزي را به اين نتيجه رسانده که منابع لازم براي وام ازدواج در اختيار بانک ها نيست که مجموع پرداختي به يک ميليون و 143 هزار و 60 متقاضي حتي اگر بانک ها سخاوتمندانه عمل کرده و به تمامي آن ها وام پنج ميليوني بپردازند 5715 ميليارد تومان خواهد بود اما بديهي است که بانک ها اين گونه عمل نکرده و اغلب پرداخت ها وام هاي سه ميليون توماني است. از اين رو براي اختصاص حداقل تسهيلات به مجموع داوطلبان نزديک به 3429 ميليارد تومان نياز است.

اما کسري منابع براي تسهيلات ازدواج بيش از يک ميليون جوان در حالي به چالش اين روزهاي دولت تبديل شده که چند 10برابر اين رقم در سيستم بانکي کشور معلق مانده و در دست چند نفر بلوکه شده است به طوري که هم اکنون رقم معوقات بانکي بين 80 تا 100 هزار ميليارد تومان تخمين زده مي شود و براي رديابي بدهکاران ليست سياهي در بين سازمان ها و نهادهاي مربوطه جابه جا مي شود وهنوز اين رقم هنگفت با وجود نياز جامعه سرگردان است.

اين در حالي است دولت مي تواند تنها با حدود 33 هزار ميليارد تومان معوقات بانک هاي دولتي به حدود 11 ميليون نفر وام ازدواج سه ميليون توماني يا به 6.6 ميليون متقاضي وام پنج ميليون توماني بپردازد.

از سويي ديگر بايد در شرايطي يک ميليون و 143 هزار نفر که براي دريافت يک وام سه ميليوني اقدام کرده اند مدت ها معطل بمانند که در سويي ديگر مديرعامل شرکت رتبه‌بندي و اعتبارسنجي مشتريان بانک‌ها از دريافت 300 بار وام توسط يک فرد و يا شرکت در پنج سال اخير خبر مي دهد. هر چند که جليلي معتقد است که اين مساله اصلا منفي نيست و نبايد به آن با ديد بد نگاه کرد چرا که بيانگر گردش بالاي فعال اقتصادي است!

احتمال افزايش 12 درصدي نرخ محصولات لبني

مديرعامل صنايع شير ايران با بيان اينکه بايد حداقل 12 درصد افزايش قيمت در محصولات لبني داشته باشيم، گفت: به هر نسبتي که به نرخ خريد شيرخام و ديگر هزينه‌هاي ما افزوده شود اين درصد هم بالاتر مي‌رود.

عبدالامير باروتکوب در گفتگو با مهر در خصوص احتمال افزايش قيمت لبنيات در سال جاري، اظهار داشت: با توجه به افزايش هزينه‌هاي تمام شده بايد قيمت لبنيات هم افزايش يابد، البته براي همراهي با دولت تا مدتي مي‌توانيم با همين نرخ توليد داشته باشيم.

صرامي فروشاني:

30 درصد افزايش بهاي گاز غيرقانوني است؛

دستگاه‌هاي نظارتي و کميسيون انرژي ورود کنند

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه افزايش صورت گرفته در بهاي گاز در سه ماهه گذشته خلاف قانون هدفمندي يارانه هاست، گفت: 25 تا 30 درصد قيمت گاز غيرقانوني است که بايد پس از اصلاح کاهش يابد.

محسن صرامي فروشاني در گفت وگو با خانه ملت، در پاسخ به اين سوال که آيا افزايش بهاي گاز که درآمد 10 ميلياردتوماني براي دولت ايجاد کرده، مطابق با قانون هدفمندي يارانه ها است يا خير، گفت: افزايش قيمت گاز در سه ماه گذشته بر خلاف قانون هدفمندي يارانه هاست و مسئولان مربوطه در اخذ بهاي گاز 25 تا 30 درصد خلاف واقع عمل مي کنند.

نماينده مردم خميني شهر در مجلس شوراي اسلامي، افزود: انتظار مي‌رود دستگاه‌هاي نظارتي و مجلس بر تعيين قيمت‌هاي صحيح نظارت جدي کنند چرا که قبوض گازي که مردم قادر به پرداخت ارقام صادر شده نيستند شامل افزايش 30 درصدي و بهاي گاز و غيرقانوني مي شود.

ثبت 1.8 درصد تراکنش ناموفق؛

بانک مرکزي : خسارت‌ديدگان به بانک‌هامراجعه کنند

دبير کل بانک مرکزي از پرداخت 450 ميليون تومان خسارت بابت تراکنش‌هاي داراي مغايرت از فروردين تا نيمه خرداد سال جاري خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمود احمدي در توضيح تراکنش‌هاي داراي مغايرت اظهار کرد: تراکنش‌هاي داراي مغايرت به مواردي اطلاق مي‌شود که در انجام عملياتي مانند انتقال وجه از يک کارت به کارتي ديگر، پول از حساب مبدا کسر و به حساب مقصد واريز نمي‌شود و در نتيجه، مشتري بدون دريافت خدمت براي مدتي امکان دسترسي به پول خود را نخواهد داشت.

وي با بيان اينکه در سال‌هاي گذشته اختلال در تراکنش‌ها و بروز تراکنش‌هاي ناموفق و داراي مغايرت، در برخي موارد موجبات نارضايتي مشتريان از خدمات بانکداري الکترونيکي را فراهم آورد افزود: براين اساس بانک مرکزي در راستاي ارج نهادن به حقوق مشتريان و حفظ جنبه‌هاي اخلاقي در نظام بانکداري کشور، بانک‌ها را مکلف کرد کيفيت خدمات خود را افزايش دهند که به همين منظور از سال 1387 تاکنون شاهد ارتقاي کيفيت و پايداري سرويس‌هاي ارايه شده توسط بانک‌ها و تجهيز به امکانات سخت افزاري و نرم‌افزاري بهتر و در نتيجه، کاهش تراکنش‌هاي ناموفق بوده‌ايم.

دبير کل بانک مرکزي خاطرنشان کرد: افرادي که از فروردين سال‌جاري با تراکنش‌هاي داراي مغايرت مواجه و دچار خسارت شده اند مي‌توانند به ميز امداد شتاب، مستقر در بانک‌ها مراجعه يا با شماره تلفن 29911 تماس گرفته و موارد را اعلام و پيگيري کنند.

احمدي همچنين با اشاره به اينکه استفاده از تراکنش‌هاي الکترونيکي در سال گذشته بيش از 70درصد رشد داشت، يادآور شد: ين در حالي است که بيش از شش ميليارد تراکنش در سامانه شاپرک و بيش از 10 ميليارد تراکنش در سامانه شتاب داشتيم که 98.2 درصد آن‌ها موفق، 1.8 درصد ناموفق و کمتر از يک درصد تراکنش‌هاي ناموفق، داراي مغايرت بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته