جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4737

رئيس مجلس:
مبارزه با فساد بايد در دستور کار تمام قوا قرار گيرد


پنتاگون: ايران نيروي نظامي به عراق اعزام نکرده است


تظاهرات هواداران "عبدالله عبدالله" در کابل


اوباما: راه حل بحران عراق سياسي است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

روحاني:
مردم از قوه قضاييه عدالت و سلامت مي خواهند

آيت الله هاشمي:
تنها راه حل بحران عراق انسجام و وحدت داخلي است

رئيس قوه قضائيه:
«امنيت اقتصادي» بايد همراه برخورد با مفسدان اقتصادي لحاظ شود

وندي شرمن:
سند کاري پر از موارد اختلافي تهيه شد


سرمقاله


پيروزي تيم واليبال ايران بر ايتاليا


استقبال از سيلويو برلوسکني نخست وزير پيشين ايتاليا در مقابل رستوراني در شهر ناپل


 رئيس مجلس:
  مبارزه با فساد بايد در دستور کار تمام قوا قرار گيرد 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: قوه قضائيه بايد سازوکاري فراهم سازد که ميان بدهکاران واقعي و توليد کنندگان که به دليل ضعف مديريت با مشکل مواجه شده اند تفاوت وجود داشته باشد تا بتوان از توليد کنندگان واقعي حمايت کرد.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در همايش گرامي داشت هفته قوه قضائيه گفت: يکي از ارکان مهم عدالت در کشور قوه قضائيه بوده است و براي تحقق آن چاره اي جز استقلال اين قوه نيست. از اين رو تلاش ها بايد تحقق اين اصل مهم قانون اساسي باشد.

رئيس مجلس گفت: اکنون مجلس براي حمايت از قوه قضائيه گام هاي اساسي برداشته به نحوي که در سال جاري بودجه قوه قضائيه 700 ميليارد تومان افزايش داشته است.

وي با اشاره به رکود تورمي حاکم بر اقتصاد، گفت: در اين شرايط کشور از لحاظ توسعه نيازمند همکاري قوا بوده زيرا از يک طرف بيکاري شديد و از سويي ديگر رشد رکود رخ داده و بسياري از بخش هاي توليدي با مشکلات دست و پنجه نرم‌ مي‌کنند.

وي ادامه داد: تا موتور توليد راه نيفتد مشکل رکود و تورم حل نخواهد شد و براي رونق توليد تحقق امنيت امري مهم تلقي مي شود.

لاريجاني امنيت اجتماعي را اولويت بعدي دانست و افزود: نبود امنيت ناگوار بوده و مردم با مشکلات امنيت اجتماعي مواجه هستند و بايد شرايط را براي اشرار قرمز کرد ما نيز آماده ايم که در صورت نياز با قوه قضائيه همکاري کرده و قانون را تغيير دهيم.

وي ادامه داد: مبارزه با فساد نيز بايد در دستور کار تمام قوا قرار گيرد و با توجه به سابقه فساد در کشور نيازمند تغيير ساختار هستيم. در اين زمينه بايد سازماني به وجود آيد که به قوه قضائيه متصل باشد. در برخي کشورها سازماني به وجود آوردند که وظيفه مبارزه با فساد را دارد اکنون تاسيس سازمان مبارزه با فساد در مجلس مطرح بوده و اميدواريم که اين سازمان بتواند در راستاي مبارزه با فساد تاثيرگذار باشد.

مجلس گفت: در شرايط فعلي ستاد مبارزه با فساد اقتصادي مرتب تر از گذشته تشکيل جلسه مي دهد اما ما نياز به تغيير ساختار داريم. در اين زمينه از درون اين نشست ها معلوم نيست معجزه اي در مبارزه با فساد بيرون آيد. من نااميد نيستم اما روند گذشته اين گونه بوده است.

لاريجاني همچنين پيگيري تخريب جنگل ها را نيز حائز اهميت خواند و افزود: در اين زمينه تخلفات غيرقابل گذشتي وجود دارد به نحوي که اکنون بسياري از زمين هاي شمالي کشور وارد ساخت و ساز قرار گرفته اند.

وي ادامه داد بايد توجه داشت که کشور در سال 3 ميليون تن برنج نياز داشته که 500 تا 700 هزار تن از آن وارد مي شود و به طور حتم با رشد ساخت و ساز و افزايش جمعيت در آينده به مشکل خواهيم خورد.

وي گفت: ساخت ويلا در زمين هاي کشاورزي خلاف قانون بوده و قوه قضائيه بايد با متخلفات برخورد شديد کند در قانون نيز آمده که اين واحدها بايد تخريب شود اما متاسفانه تاکنون شاهد آن نبوديم. رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان داشت: ما مخالف ويلا سازي نيستيم اما بايد با قائده باشد و دولت بايد با آماده سازي برخي اماکن اجازه ساخت را بدهد اما نه اينکه زمين هاي کشاورزي به ويلا تبديل شود.

وي ادامه داد: براي حفظ استقلال بايد کشاورزي را رونق داد و با ويلا سازي به دور از قائده برخورد کرد.


 پنتاگون: ايران نيروي نظامي به عراق اعزام نکرده است 

 
ايرنا: سخنگوي وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) با اشاره به اين موضوع که ايران و آمريکا همکاري نظامي ندارند، گفت که ايران هنوز نيروي نظامي به عراق اعزام نکرده است."جان کربي" در جمع خبرنگاران با بيان مطلب فوق افزود که از ارائه مشاوره عده اي مستشار نظامي ايراني به دولت نوري مالکي باخبريم اما تاکنون نشانه اي مبني بر اينکه ايران نيروهاي نظامي خود را به اين کشور اعزام کند، مشاهده نشده است.وي اضافه کرد: هيچ مذاکره اي براي همکاري نظامي بين آمريکا و ايران صورت نگرفته و برنامه اي نيز در اين خصوص نداريم. کربي گفت: ممکن است گفت وگويي در حاشيه مذاکرات هسته اي درخصوص عراق صورت گرفته باشد، اما مذاکرات مستقيمي با مقام هاي ايراني درخصوص بحران عراق نداشته ايم.


 تظاهرات هواداران "عبدالله عبدالله" در کابل 

 
مهر: هزاران نفر از شهروندان کابل روز شنبه به طرفداري از تيم اصلاحات و همگرايي به رهبري "عبدالله عبدالله" نامزد دور دوم انتخابات رياست جمهوري افغانستان در کابل تظاهرات کردند. به گزارش ايرنا، اين افراد در مناطق مختلف شهر کابل از جمله پل چرخي، غرب کابل، خيرخانه و برخي ديگر از مناطق اين شهر با سردادن شعارهايي برضد رييس دبيرخانه کميسيون انتخابات به خيابان ها ريختند. تظاهرکنندگان خواهان محاکمه و بازداشت "ضياءالحق امرخيل" رييس دبيرخانه کميسيون انتخابات و محاکمه آناني شدند که به گفته معترضان در تقلب گسترده در انتخابات دست داشته اند. تيم انتخاباتي اصلاحات و همگرايي به رهبري "عبدالله عبدالله" طي چندين کنفرانس مطبوعاتي در روزهاي گذشته، نگراني خود را از تقلب و تخلف گسترده در دور دوم انتخابات رياست جمهوري 24 خرداد ماه اعلام کرده و خواهان به تعليق درآمدن وظيفه "امرخيل" شدند.


 اوباما: راه حل بحران عراق سياسي است 

 
عصرايران: رييس جمهور آمريکا بار ديگر با اشاره به اينکه بحران عراق راه حل نظامي ندارد، از رهبران سياسي عراق خواست بحران موجود در اين کشور را از طريق سياسي حل و فصل کنند. رييس جمهور آمريکا در مصاحبه با شبکه "سي ان ان " با اشاره به بحران جاري عراق در سخناني که به نظر مي رسد هدف آن بيش از هرچيز تشديد فشارها به نوري مالکي نخست وزير عراق باشد،گفت: هيچ قدرت آتشي از سوي آمريکا وجود ندارد که بتواند عراق را يکپارچه نگه دارد.رييس جمهور آمريکا با تاکيد براينکه بحران عراق راه حل نظامي ندارد گفت که رهبران سياسي عراق بايد اين بحران را از طريق سياسي حل کنند چرا که به گفته رييس جمهور آمريکا اين بحران راه حل نظامي ندارد. اوباما با اشاره به اينکه آمريکا اين فرصت را در اختيار عراق قرار داد تا دموکراسي را تجربه کند و فراتر از خطوط فرقه اي آينده فرزندان عراقي را تضمين کند، افزود: متاسفانه امروز آنچه که در عراق شاهد آن هستيم شکست کامل اعتماد است.


 يک نکته از هزاران 

 در حالي که آزادسازي نرخ بليت در کمتراز چند هفته به اجرا رسيده است، برخي از آژانس‌هاي فروش بليت، قيمت‌هاي بيشتري را بابت بليت‌هاي از قبل خريداري شده از مردم دريافت مي‌کنند. اين عملكرد آژانس‌هاي هواپيمايي به سبب عدم نظارت كافي بر قيمت فروش بليط از سوي سازمان هواپيمايي كشور مي‌باشد.

در واقع آژانس‌هاي فروش بليت که خود در نرخ نهايي ذي نفع هستند هر قيمتي را که بخواهند به مشتري تحميل مي کنند در حاليکه اغلب مسافران هم اطلاعي از وضعيت اجراي سياست هاي دولت ندارند و ترجيح مي دهند نرخ بيشتر را بپردازند اما به کارهاي خود رسيدگي کنند.

چرا هميشه به حق و حقوق مردم اجحاف مي‌شود...


 ميز خبر 

ظريف: داعش تهديدي براي همه جهان است

وزير امور خارجه کشورمان تاکيد کرد که گروه تروريستي موسوم به دولت اسلامي در عراق و شام (داعش) تهديدي براي همه جهان است. محمد جواد ظريف گروه تروريستي داعش را تهديدي براي منطقه و جهان دانست و خواستار پرهيز از هرگونه سرمايه‌گذاري سياسي روي گروه‌هاي تروريستي شد.

وي گفت: به اعتقاد ما، داعش به عنوان يک گروه تکفيري افراطي، تهديدي براي همه منطقه و کل جهان است و خواستار پرهيز از هرگونه سرمايه‌گذاري سياسي روي گروه‌هاي تروريستي هستيم.

ظريف در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه العالم در وين پايتخت اتريش، تاکيد کرد: به اعتقاد ما، دولت و ملت عراق قادر هستند که با اين گروه که منفور همه گروه‌هاي مذهبي و قومي در عراق است، مقابله کنند.وي تصريح کرد: اکثر قربانيان داعش در عراق و سوريه را اهل سنت تشکيل مي دهند. اين گروه يک گروه ضد بشري است.

پوتين به نظاميان روسي فرمان آماده باش داد

ولاديمير پوتين رييس جمهوري روسيه روزشنبه به نيروهاي ناحيه مرکزي اين کشور فرمان داد تا به حالت آماده باش جنگي در آيند.

گرچه تا کنون جزييات بيشتري از آماده باش نيروهاي نظامي روسيه منتشر نشده ولي به نظر مي رسد اين فرمان در چارچوب برگزاري يک تمرين نظامي باشد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، سرهنگ "لاروسلاو روشچوپکين" از فرماندهان نظامي روسيه روز گذشته از برگزاري يک تمرين نظامي در منطقه سيبري خبر داده بود.وي گفت : تعدادي از واحدهاي موتوري و ضدهوايي در منطقه اورال و غرب سيبري نيز به حال آماده باش در آماده اند.

ديدار السيسي با شاه عربستان در کابين هواپيماي سلطنتي

عبدالفتاح السيسي رئيس جمهور جديد مصر که اخيرا خبرهايي درباره سفر وي به عربستان براي ديدار با ملک عبدالله منتشر شده بود، به ديدار در داخل هواپيماي شخصي پادشاه عربستان در فرودگاه قاهره که بر خلاف تمام عرفهاي ديپلماتيک است، رضايت داد!

به گزارش مهر، اما بدون هر گونه اعلام قبلي رسانه هاي مصري از ديدار ملک عبدالله و عبدالفتاح السيسي در فرودگاه قاهره و آن هم در هواپيماي اختصاصي پادشاه عربستان خبر دادند. ملک عبدالله که براي بهبود وضعيت جسماني خود به مغرب سفر کرده بود، به نظر مي رسد به ناگاه تصميم مي گيرد که در فرودگاه قاهره هواپيما را به زمين بنشاند و ديداري کوتاه با السيسي داشته باشد.به گزارش پايگاه مصري اليوم السابع، السيسي با ورود به فرودگاه قاهره از پله هاي هواپيماي شخصي ملک عبدالله بالا رفته و در داخل اتاق تشريفات کابين هواپيما با وي ديدار مي کند.

دادگاه مصر حکم اعدام رهبران اخوان المسلمين را تاييد کرد

دادگاهي در مصر حکم اعدام 182 تن از اعضاي اخوان المسلمين را صادر کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، دادگاهي در مصر حکم اعدام 182 تن از اعضاي اخوان المسلمين مصر از جمله محمد بديع رهبر اين گروه را صادر کرد در حالي که 150 تن ديگر را تبرئه کرده است.

حکم اين رهبران اخوان در خصوص پرونده العدوه صادر شده است. پيشتر دادستاني مصر اين افراد را به قتل عمد، مبادرت به قتل، خشونت عليه افسران و نيروهاي پليس، اذيت کردن آنها، شليک گلوله به سمت ساختمان‌ها و مراکز پليس، استفاده از کوکتل مولوتف، لطمه زدن به وحدت ملي، عضويت در يک سازمان تروريستي و کمک به اين سازمان براي به دست آوردن سلاح، مديريتي گروهي که هدف از آن ممانعت از اجراي حکم بيانيه قانون اساسي بوده است، متهم کرد.

هيگ:

اراده سياسي ايران كليد مذاكرات است

وزير امور خارجه انگليس با اشاره به وجود چالش‌هايي در مذاکرات هسته‌اي گفت: در اين دور از مذاکرات پيشرفت‌هايي حاصل شده است.

به گزارش ايسنا ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس پس از پايان پنجمين دور مذاکرات ايران و 1+5 در صفحه توئيتر خود نوشت: در اين دور از مذاکرات پيشرفتهايي حاصل شده اما چالش بزرگ هم چنان باقي مانده است،

وي ادامه داد: اراده سياسي ايران نياز کليدي براي پيشبرد مذاکرات است.وي يادآور شد که يک ماه تا ضرب الاجل 20 ژوئيه براي دستيابي به توافق نهايي فرصت باقي است.

گفت‌و‌گوي آمريكا با آلمان و فرانسه براي افزايش تحريم‌هاي روسيه

رئيس‌جمهوري آمريکا با رهبران آلمان و فرانسه در مورد اعمال تدابير تنبيهي جديد عليه روسيه به دليل سياستهايش در قبال اوکراين گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوآ اولاند رئيس‌جمهور فرانسه جداگانه در مورد بحران اوکراين رايزني کرد.

کاخ سفيد اعلام کرد که هر سه اين مقامات از آتش‌بس يک جانبه اعلام شده از سوي رئيس جمهوري اوکراين استقبال مي‌کنند.

اوباما، مرکل و اولاند همچنين اعلام کردند که روسيه بايد نيروهايش را از مرزهاي اوکراين خارج و شبه نظاميان جدايي‌طلب را به عقب‌نشيني متقاعد کند.مقام‌هاي آمريکا گفته‌اند بخش‌هاي دفاعي، مالي و صنايع با تکنولوژي بالاي روسيه هدف اين تحريم‌هاست.

اسرائيل اولين نفت صادراتي کردستان عراق را خريد

يک مشتري در اسرائيل اولين محموله نفت صادراتي کردستان عراق را خريد.

به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، اين نخستين محموله نفتي است که کردستان عراق توانست به طور مستقل و بدون دخالت دولت مرکزي بغداد، آن را به بازارهاي جهاني عرضه کند.دولت بغداد مخالف صادرات مستقل نفت توسط کردستان عراق است. دولت بغداد تهديد کرده است هر کشور يا شرکتي که از کردستان عراق نفت خريداري کند، با مجازات هاي دولت بغداد روبه رو خواهد شد.

به دنبال تهديد دولت بغداد، کشورها و شرکت هاي مختلف از خريداري محموله نفت صادراتي کردستان عراق خودداري کردند و نفتکش حامل اولين محموله نفت صادراتي کردستان عراق براي مدت زيادي در آب هاي آزاد سرگردان ماند اما در نهايت در يکي از بنادر اسرائيل پهلو گرفت.


 ميز خبر 

ريابکوف: در مورد راکتور آب سنگين اراک توافقي حاصل نشد

معاون وزير خارجه روسيه و سرپرست هيأت مذاکره کننده اين کشور در مذاکرات ايران و 1+5 امکان دستيابي به توافق جامع هسته‌اي تا ضرب‌الاجل 20 ژوئيه را واقعي دانست و گفت که اختلافات اساسي هنوز باقي‌ است.

سرگئي ريابکوف پس از پايان دور پنجم مذاکرات ايران و گروه 1+5 در وين پايتخت اتريش گفت: اگرچه جزئيات توافق جامع نهايي مشخص نشده اما امکان دستيابي به اين توافق تا ضرب‌الاجل 20 ژوئيه واقعي است.

بر اساس گزارش خبرگزاري ايتارتاس، معاون وزير امور خارجه روسيه همچنين تأکيد کرد: لازم است تا توافق اينگونه باشد که تدابيري انديشه شود تا در مدت زماني مشخص اعتماد جامعه جهاني در مورد صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران را به وجود آورد و در اين مدت زمان نبايد محدوديتي در مورد برنامه هسته‌اي ايران وجود داشته باشد.

سرگئي ريابکوف يادآور شد: در دور اخير مذاکرات ايران و گروه 1+5 در خصوص طراحي راکتور آب سنگين اراک که يکي از موارد مورد اختلاف اين کشورهاست توافقي حاصل نشده است.

داعش: بدون هيچ مشکلي به لبنان و اردن نيز مي‌رويم

گروه داعش در نواري ويديويي ضمن درخواست از مسلمانان براي رفتن به جنگ سوريه، اعلام کرد که اين گروه بدون هيچ مشکلي به سمت لبنان و اردن نيز پيش خواهد رفت. به گزارش ايسنا به نقل از سايت اينترنتي النشره، پنج گروه تندروي عضو "دولت اسلامي عراق و شام" موسوم به داعش که تابعيت انگليسي و استراليايي دارند، در نواري ويديوئي از مسلمانان خواستند تا براي جنگ به سوريه بروند. همچنين اين اعضاي داعش اعلام کردند: ما در جنگ‌هاي شام شرکت کرديم و ظرف روزهاي اندکي به عراق رفتيم. مي‌جنگيم و برمي‌گرديم و پس از آن بدون هيچ مشکلي به اردن و لبنان نيز روي مي‌آوريم.

در همين راستا و به رغم هشدارهايي که دولت اردن نسبت به عدم سهل‌انگاري در برخورد با افرادي که به امنيت ملي اين کشور لطمه مي‌زنند، پايگاه‌هاي اجتماعي اردن تصاويري پخش کردند که نشان مي‌دهد جمعي از اردني‌ها با مشارکت گروه‌هاي سلفي در استان جنوبي "معان" با برپايي راهپيمايي حمايت خود را از داعش و دستاوردهايي که در عراق حاصل کرده، اعلام کردند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه هاي بين المللي اسلامي مالزي

21-20 ربيع الاول 1429 هجري قمري /28-27 مارچ 2008/ 9- 8 فروردين 1387

قسمت صد‌وچهل‌ودو:

ادامه مطلب سخنراني توسط دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

در سمپوزيوم بين المللي در مورد: آموزش عالي در جهان اسلام: چالش ها و چشم اندازها

کوالالامپور، مالزي: 24 تا 25 مارس 2008

الحمدالله، والصلوة والسلام علي رسول الله وآله واصحابه

الحمدالله، والصلوة والسلام علي رسول الله وآله واصحابه

همانطور که در سخنراني قبلي خود قبل از اجلاس کنفرانس اسلامي که در داکار، پايتخت سنگال تشکيل کرديد گفتم، برجستگي مشکلات وچالش هايي که امروز در مقابل جهان اسلام قرار دارد اساسابه فقدان فراساختار مناسب در آموزش، علوم، فرهنگ و 1 ICTs (فن آوري اطلاعات و ارتباطات)، همچنين نارسايي آشکار دروسايل، منابع و ظرفيت هاي لازم براي رسيدن به استانداردهاي موردنياز به منظور توسعه هماهنگ و متعادل دراين حوزه ها، نسبت داده شده است، به گونه اي که اهميت زيادي براي تجديد حيات، توسعه و پيشرفت يک ملت دارد.

ما چالش هايي را که در مقابل آموزش عالي در جهان اسلام قرار گرفته است به طور کامل بررسي کرده ايم، وبه راه حل هاي کافي تحت عنوان « استراتژي براي توسعه آموزش دانشگاه درجهان اسلام» رسيده ايم، که توسط ISESCO طراحي شده است وتوسط سومين کنفرانس اسلامي از وزراي آموزش عالي و پژوهش علمي به تصويب رسيده است. اين استراتژي يک نقشه راه براي مشخص کردن مخزن مشکلات پيچيده اي که در مقابل دانشگاه ها قرار دارد ارائه مي دهد، و مواجه با چالش هايي آموزش عالي در کل، حرکت به جلو و حفظ پهلو به پهلوي آخرين توسعه ها دراين حوزه حياتي مي باشد.

عاليجنابان

خانم ها آقايان

هيچ شکي نيست که جهاني سازي، چالش هاي همراه خود را درآموزش عالي به وجود مي آورد. اگر ما به جاي رويارويي با جهاني سازي، تعامل را نگه داريم، و آن را با متغيرهايش (اجتماعي، اقتصادي، رسانه اي، فرهنگي، علمي و فن آوري) تضمين نماييم، مهمترين ابزار کارايي را براي دورشدن از تاثيرات جانبي آن داريم، به همين ترتيب چالش هاي آموزش عالي تنها از طريق برهم افزايي در جامعه بين المللي آکادميک و تعامل مثبت با روندهايي که در صنعت، از نظر علمي وفناوري کشورهاي پيشرفته است مرتفع مي گردد. تا انتهاي اين حرکت نيازمند رفتن به آن سوي روش هاي سنتي در بيان مشکلات آموزش عالي، وتاييد وسايل مدرن، يک چشم انداز روشن، وسياست هاي آموزشي که به خوبي تجويز شده باشد هستيم، که بايستي انجام شود، ارزيابي گردد ودريک زيربناي ثابت پيگيري گردد.

با چشم انداز جامع، تصميم قاطع واقتدار خوب ما قادر خواهيم بود مشکلات را برطرف کنيم و افق هاي جديد را در ساختن پايه هاي مستحکم آينده دانشگاه هاي جهان اسلام بررسي نماييم.

و در پايان، براي اين سمپوزيوم آرزوي موفقيت دارم.

والسلام عليکم و رحمه الله وبرکاته

1-Information and communication technologies


 روحاني:
 مردم از قوه قضاييه عدالت و سلامت مي خواهند 

رييس جمهوري با تاکيد بر اين که قوه قضاييه، قوه مستقلي است و قضات آن با استقلال به داوري مي نشينند، گفت: هيچ مقام و صاحب نفوذي نمي تواند و نبايد در داوري عادلانه تاثير بگذارد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» در همايش هفته قوه قضاييه با گرامي داشت ياد و خاطره شهيد آيت الله بهشتي و با درود به روان پاک معمار قوه قضاييه و همرزمان و يارانش اظهار داشت: بي ترديد شهيد بهشتي نمونه بارز و روشن، از يک مديريت پخته و آگاه، توام با سعه صدر، صبر و استقامت بود.

دولت کمک به قوه قضاييه را وظيفه خود مي داند

رييس جمهوري ادامه داد: دولت وظيفه خود مي داند به قوه قضاييه که مسووليت بسيار سخت و سنگيني را بر دوش دارد، کمک کند.روحاني با تاکيد بر اين که قوه قضاييه قوه اي مستقل است، گفت: هيچکس نمي تواند در برابر اجراي عدالت و احقاق حقوق به دادگستري کشور و قوه قضاييه احترام نگذارد.

وي تصريح کرد: همه کشور از بالاترين مقام که رهبر معظم انقلاب تا مردم در برابر قانون يکسان هستند و قاضي مي تواند نسبت به هر مقامي که داراي هر مسووليتي است در چارچوب قانون اگر تخلفي يا شاکي وجود داشته باشد، رسيدگي کند.رييس دولت تدبير و اميد ادامه داد: اما در عين حال سه قوه و همه مسوولان کشور وظايف و رسالت هاي مشترکي نيز دارند، درست است سه قوه از يکديگر مستقل هستند، اما براي دستيابي به اهداف و کمک به نظام همه در کنار هم هستند و بايد دست به دست هم دهند. رييس جمهوري همچنين گفت: دولت، مجلس و قوه قضاييه و دو رييس مجلس و قوه قضاييه امروز در کنار دولت و قوه مجريه به فکر مطالبات مردم، توسعه کشور و اجراي سياست هاي کلي ابلاغي رهبر معظم انقلاب و قانون کشور هستند.

قوه قضاييه نمي تواند جناحي باشد

رييس جمهوري با تاکيد بر فراجناحي بودن قوه قضاييه اظهار داشت: ما دولت جناحي و فراجناحي داريم؛ دولت مي تواند جناحي يا فراجناحي باشد ؛ مجلس هم گاهي مي تواند جناحي يا فراجناحي باشد اما تنها جايي که نمي تواند جناحي باشد و بايد فراجناحي باشد، قوه قضاييه است.

روحاني تاکيد کرد: آنچه مردم از قوه قضاييه ما مي خواهند، عدالت به معناي واقعي کلمه و سلامت است و به گونه اي اين سلامت توضيح داده شود که مردم احساس سلامت هم داشته باشند.وي يادآور شد: قوه قضاييه خوب و کارآمد مي تواند ما را به توسعه برساند؛ قوه قضاييه توانمند مي تواند ما را در مبارزه با فساد ياري کند و بار مسووليت مبارزه با فساد را بر دوش بگيرد.

هيچ گروه فشاري حق ندارد به دادگاه و قاضي فشار وارد کند

رييس جمهوري همچنين تاکيد کرد: مبنا و احساس دولت و ملت ايران اين است که در کشور يک قوه قضاييه بيشتر نداريم؛ ما يک قوه قضاييه نداريم که در کاخ دادگستري و قوه قضاييه ديگر در خيابان باشد.روحاني اظهار داشت: هيچ کس نمي تواند به قاضي فشار وارد کند؛ هيچ گروه فشاري حق ندارد به دادگاه هاي ما يا به يک قاضي نشسته يا ايستاده و حتي کادر اداري فشار وارد کند.

وي افزود: اينجا قوه قضاييه مستقل است؛ اينجا قوه قضاييه بر مبناي سيره پيامبر اکرم اسلام (ص) و اميرالمومنين (ع) است؛ احزاب ، گروه ها و جناح ها حق دارند سخن بگويند و نقد کنند اما نمي توانند حکم صادر کنند.

رييس دولت يازدهم تصريح کرد: هر کس در هر گوشه اي نشسته است و فکر مي کند که صاحب نفوذ است و مي تواند حکم صادر کند، حکم قضايي فقط يک جا صادر مي شود و آن در دادگستري است؛ در دادگاه عادلانه و صالحه است، به غير از موردي که دادگاه صالحه طرف را مجرم مي داند اصل برائت همه جا جاري است.

روحاني افزود: چطور مي شود در برخي موارد، اصل برائت تضعيف مي شود و بيل به کمرش مي خورد؛ اصل برائت کجا رفت؟ هيچ کس حق ندارد نسبت به فردي يا گروهي يا جناحي يا حزبي حکمي صادر کند. اظهار نظر اشکالي ندارد ولي حکم فقط در محکمه صالحه در چارچوب قانون و معيار قانون صادر مي شود.

وي خاطرنشان کرد: بنابراين دادگاه است که امنيت مي آفريند؛ قوه قضاييه است که امنيت مي آفريند؛ ما يک قوه قضاييه داريم و از آن حمايت مي کنيم، هم دولت و هم ملت ما از قوه قضاييه حمايت خواهد کرد همانطور که تا امروز حامي اين قوه بوده است.

کشورهايي توسعه مي يابند که دولت کارفرما نيست

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که ما امروز در کشور نياز به توسعه داريم، گفت: بايد در چارچوب چشم انداز 20 ساله و آنگونه که خواست رهبر معظم انقلاب است، حرکت کنيم.

وي يادآور شد: رهبر معظم انقلاب به چشم انداز 20 ساله اهتمام داشته اند و حتي آن را بعد از قانون اساسي بالاترين سياست کلي نظام دانسته اند. روحاني تصريح کرد: اگر مي خواهيم مسير توسعه همه جانبه را در زمينه هاي اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، حقوقي، قضايي و سياسي به صورت متوازن و پايدار طي کنيم بايد کار را به مردم بسپاريم.


  آيت الله هاشمي:
 تنها راه حل بحران عراق انسجام و وحدت داخلي است 

در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، گزارش نظام اداري در تطبيق با سياست‌هاي کلي و سياست‌هاي برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه کشور، ابلاغي رهبري معظم انقلاب در زمينه نظام اداري و نقشه راه اصلاح نظام اداري به اطلاع اعضا رسيد. به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت، در ابتداي اين جلسه، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با اشاره به تحولات جاري در کشور همسايه عراق گفت: تحرکات تروريستي اخير در عراق، بسيار جدي و از ابعاد مختلف درخور تأمل، بررسي و هوشياري است.

هاشمي رفسنجاني، اجراي سياست‌هاي اختلافي و تروريستي مشابه افغانستان در عراق را از جمله اهداف و سياست‌هاي دشمنان داخلي و به ويژه خارجي مردم مسلمان عراق ذکر کرد و گفت: آتش‌افروزان و اختلاف‌افکنان و حاميان تروريست‌ها در عراق، نهايتاً خود به عنوان منجي وارد صحنه شده و سياست‌ها و برنامه‌هاي خود را اجرايي مي‌کنند. وي طرح دولت فراگير را در عراق و نقش علما و مراجع به ويژه آيت‌الله سيستاني در بسيج مردم و ايجاد اتحاد براي مقابله مردمي با گروهک‌هاي تروريستي را ستود و تنها راه مقابله با مشکلات جهان اسلام و حل بحران عراق را انسجام و وحدت داخلي و عدم دخالت بيگانگان ذکر کرد.


 رئيس قوه قضائيه:
 «امنيت اقتصادي» بايد همراه برخورد با مفسدان اقتصادي لحاظ شود 

رئيس قوه قضائيه اظهار داشت: برخورد با اشرار و قاچاقچيان، نظارت بر دستگاه هاي قضايي، برخورد با مفسدان اقتصادي، پيشگيري از جرم و برنامه محوري از مهمترين برنامه هاي دستگاه قضايي است. به گزارش خبرنگار مهر، آيت‌الله آملي‎لاريجاني در همايش سراسري قوه قضائيه به مهمترين برنامه هاي قوه قضائيه اشاره و بيان کرد: مسئله برنامه محوري، نظارت بر دستگاههاي قضايي، برخورد با مفسدان اقتصادي، پيشگيري از جرم و برخورد با اشرار و قاچاقچيان و جلوگيري از تعرض به منابع طبيعي از مهمترين برنامه هاي قوه قضائيه است. رئيس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: مسئله برخورد با مفسدان اقتصادي بسيار حساس و مهم است و در کنار اين برخورد بايد امنيت اقتصادي را تامين کنيم. برخورد با فساد و حمايت از سرمايه‌گذاران واقعي کار سختي است.

آيت‌الله آملي‌لاريجاني سپس به لايحه پيشگيري از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: اين لايحه در مجمع تشخيص مصلحت نظام منتظر تصميم‌گيري نهايي است که اميدواريم به زودي در اين باره تصميم‌گيري شود.


 وندي شرمن:
 سند کاري پر از موارد اختلافي تهيه شد 

نماينده آمريکا در مذاکرات 1+5 مدعي شد که ايران آماده نيست تا تاکيد کند که برنامه هسته‌اي‌اش مسالمت‌آميز است.به گزارش ايسنا وندي شرمن بعد از پايان پنجمين دور از مذاکرات ايران و 1+5 در وين گفت: نمي‌دانيم که آيا ايران آماده اتخاذ تمامي اقدامات ضروري هست تا به جهان اين تضمين را بدهد که برنامه‌ هسته‌اي‌اش صرفا مسالمت‌آميز است و به همين شکل باقي خواهد ماند (يا خير)؟

بنابر گزارش روزنامه الشروق، وي که معاون امور سياسي وزير امور خارجه آمريکا نيز هست، افزود: دور پنجم مذاکرات موجب تهيه پيش‌نويس توافق نشد اما با توجه به ادامه اختلافات، سند کاري پر از موارد اختلافي تهيه شد.در همين حال سايت خبري "جديد اليوم" به نقل از نماينده آمريکا در مذاکرات 1+5 ،دور اخير مذاکرات را بسيار دشوار اما سازنده خواند.


 سرمقاله 

 "ديپلماسي از راه دور" اوباما درمنطقه

حميدرضا عسگري

سرشت خاورميانه بر ناامني و حوادث ريز و درشت سياسي، نظامي، عقيدتي و مذهبي، بنا شده و همواره اختلافات دروني و مداخلات خارجي نمكي بر زخم‌هاي اين منطقه بوده‌است. زماني دولت جورج بوش نو محافظه کار که به تندروي و نظامي گري شهره بود، با بهانه‌اي همچون مبارزه با تروريست و تسليحات كشتارجمعي به خاورميانه يورش آورد و با حضور نظامي خود در عراق و افغانستان موجب هياهو در منطقه شد وحتي در ظاهر چنگ و دندان به ايران نيز نشان مي‌داد.

اما با روي كار آمدن دولت دموكرات باراك اوباما ماجراجويي‌ها و گانگستر بازي‌هاي آمريكايي پايان يافت و خروج نيروهاي نظامي از خاورميانه شعار انتخاباتي اوباما گرديد. اما اين خروج نيروها به معني دست كشيدن آمريكا از خاورميانه نبود، بلكه اين بار كاخ سفيد سياست "ديپلماسي از راه دور" را پيش گرفت. سياستي كه آمريكا را از زير بارهزينه‌هاي نظامي عراق و افغانستان(750 ميليارد دلار) نجات داد و درعوض بار هزينه‌ها را بردوش كشورهاي منطقه گذاشت.

درطي اين سال‌ها كه اوباما سكاندار دولت آمريكا بوده، تحولات بسياري در منطقه خاورميانه رخ داده است. شروع انقلاب‌هاي عربي يكي پس از ديگري خاورميانه را درنورديد، اما شاهد نگاه از راه دور آمريكا براين تحولات بوديم. به نحوي كه حتي آمريكايي‌ها در قضيه دخالت نظامي در ليبي نيز فرانسه را جلو انداختند و خود نقش پشتيبان را بازي كردند. در ادامه تحولات، نقشه بازي در سوريه به اجرا درآمد و آمريكا بدون هيچ هزينه خاصي با خط و نشان كشيدن‌هاي واهي حتي به بهانه استفاده از سلاح‌هاي شيميايي زحمت لشگركشي نظامي به خود ندادند و با ديپلماسي از راه دور خود زرادخانه‌هاي شيميايي سوريه را خلع سلاح كردند. ضمن اينكه با اين نحوه بازي خود روسيه و ايران به عنوان متحدان سوريه هزينه‌هايي را متحمل شده‌اند و خود با سياستي خنثي و از راه دور حتي مخالفان را حمايت جدي نكرد!

اما اين بار قرعه به نام عراق افتاده و بازهم مشاهده مي‌كنيم كه آمريكا چگونه خود را از معركه كنار كشيده و با سياست خاص اوباما هزينه‌ها را بردوش دولت عراق و حتي ايران گذاشته است. درحال حاضر آمريكا در عراق منافع استراتژيكي ندارد و ضرورتي نيز نمي بيند كه حضور نظامي دراين درگيري‌ها داشته باشد.

از طرفي تهديد داعش درعراق فرصتي است براي آمريكايي‌ها تا نزد افكارعمومي حضور نظامي خود در اين كشور را توجيه كنند و مدعي شوند كه تا زمان حضور آنها خبري از اين تحولات تروريستي نبوده و اين حوادث ناشي از بي كفايتي دولت مالكي بوده است.

وجه ديگر ديپلماسي از راه دور اوباما، تحميل فشارهاي سياسي و هزينه‌ها برايران مي‌باشد. ايران همواره خواستار خروج نظاميان آمريكايي از منطقه به ويژه عراق و افغانستان بوده است. حال كه عراق خالي از نيروهاي آمريكايي است، ايران به عنوان حامي دولت مالكي و متحد عراق به سبب حفظ امنيت استراتژيك خود و حفظ انسجام دولت اين كشور درمقابل تروريست‌ها و نقش عراق به عنوان پشتيبان جبهه سوريه، مجبور به حمايت همه جانبه از دولت بغداد مي‌باشد و هرگونه حمايتي منوط به هزينه مي‌باشد. ضمن اينكه تحولات عراق برخلاف سوريه رنگ و لعاب فرقه‌اي و مذهبي نيز به خود گرفته است و دولت شيعي عراق و ايران را در مقابل ديگر كشورهاي عربي قرار مي‌دهد.

لذا مي‌توان از قصد و نيت امريكا درعدم همراهي و همياري دولت عراق درمقابل تروريست اين نتيجه را گرفت كه دولت اوباما با سياست ديپلماسي از راه دور خود، ضمن دوري جستن از معركه تحولات خاورميانه درصدد رسيدن به خواسته‌هاي خود از طريق استفاده از گزينه‌هايي همچون سوريه و داعش مي‌باشد.


 پيروزي تيم واليبال ايران بر ايتاليا  


  استقبال از سيلويو برلوسکني نخست وزير پيشين ايتاليا در مقابل رستوراني در شهر ناپل  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته