جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4737


نشانه‌هايي که هم آقايان و هم‌خانم‌ها ناديده مي‌گيرند


کمبود برخي مواد غذايي منجر به ضعف حافظه مي‌شود


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 نشانه‌هايي که هم آقايان و هم‌خانم‌ها ناديده مي‌گيرند 

مي‌گويند آقايان به بچه‌ها مي‌مانند. به سلامتشان اهميت نمي‌دهند و از پزشک فراري هستند. بايد آنها را به زور پيش پزشک برد و هميشه مراقب بود داروهايشان را بخورند. درست است؛ بيشتر آقايان علائمي را در سلامتشان ناديده مي‌گيرند که احتمال دارد هشداردهنده يک بيماري باشد، اما در اين بين وضع خانم‌ها هم بهتر از آنها نيست. درست است که خانم‌ها به دليل موقعيت همسري و مادري بيشتر حواسشان به سلامت خود و خانواده است، اما آنها نيز براحتي از کنار نشانه‌هايي ساده مي‌گذرند که احتمال دارد سلامتشان را به طور جدي به خطر بيندازد. با نشانه‌هايي که خانم‌ها و آقايان درخصوص سلامت خود ناديده مي‌گيرند، بيشتر آشنا شويد.

نشانه‌هايي که آقايان ناديده مي‌گيرند

سرفه: نتايج بررسي‌ محققان انگليسي نشان مي‌دهد آقايان دو برابر کمتر از خانم‌ها به پزشک مراجعه مي‌کنند. تعداد زيادي از آقايان به جاي مراجعه به پزشک خود درصدد تشخيص بيماري‌شان برمي‌آيند و به طور جدي به سلامتشان آسيب مي‌زنند.

يکي از مواردي که معمولا آقايان ناديده مي‌گيرند و معتقدند «چند روز ديگر خوب مي‌شود»، سرفه است. اگر بيش از سه هفته سرفه‌هايتان ادامه داشته باشد، حواستان را بيشتر جمع کنيد. اگر کمتر از 50 سال داريد احتمال اين که پاي سرطان ريه در ميان باشد کم است، با اين حال بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

سرفه‌هايي که بعد از چند هفته قطع نمي‌شود، همراه با بروز مشکلاتي در تنفس، سينه درد طولاني‌مدت يا درد در ناحيه بازو همگي مي‌تواند نشان‌دهنده احتمال ابتلا به سرطان ريه باشد. البته حواستان باشد که مي‌گوييم احتمالا نه حتما! به همين دليل توصيه مي‌شود چنين علائمي را ناديده نگيريد و به پزشک متخصص مراجعه کنيد.

افسردگي: همه ما گاه دچار کسالت، بي‌حوصلگي و افسردگي مي‌شويم، اما اگر از هيچ کاري لذت نمي‌بريد، هيچ چيزي شادتان نمي‌کند و دل و دماغ برايتان نمانده است، احتمال دارد در دام افسردگي افتاده باشيد. البته به عقيده محققان خانم‌ها بيشتر از آقايان دچار افسردگي مي‌شوند، اما احتمال خودکشي آقايان در اين حالت بيشتر است. به همين دليل لازم است آقايان افسردگي را جدي بگيرند و درصدد رفع آن باشند. اگر حالت‌هاي منفي‌تان به مدت چند هفته يا حتي چند ماه ادامه داشته باشد و هيچ تغييري در حالتان ايجاد نشود يعني افسرده شده‌ايد و به کمک متخصص نياز داريد. متاسفانه آقايان به افسردگي اهميت نمي‌دهند چون تصور مي‌کنند نشانه‌اي از ضعف است، ولي بدانيد که تنها نيستيد چون به عقيده متخصصان از هر ده نفر يکي از اين مشکل رنج مي‌برد. افسردگي شايد در ظاهر چندان مهم نباشد، اما احتمال اين که آقايان را به فکر اقدام‌هاي خطرناکي مانند خودکشي بيندازد، زياد است.

دل‌درد: گاهي دل‌دردها به دليل مشکلات ساده گوارشي بروز مي‌کند، اما اگر با علائم ديگري مانند رنگ‌پريدگي و تب همراه باشد، احتمال ابتلا به عفونت يا التهاب معده بيشتر است. به همين دليل بايد به پزشک مراجعه کنيد. شکم يکي از بخش‌هاي وسيع بدن است و درد در اين منطقه مي‌تواند نشان‌دهنده مشکلات اعضاي مختلف باشد. در بيشتر موارد مشکل حادي در ميان نيست، اما احتمال اين که اين دردها ناشي از زخم معده، عفونت روده، آپانديسيت، التهاب لوزالمعده و التهاب کيسه صفرا باشد زياد است. به همين دليل بهتر است به پزشک مراجعه کنيد تا دليل دل‌دردهايتان بدقت بررسي شود.

درد ناحيه قفسه سينه: درد در ناحيه قفسه سينه معمولا به دليل سوزش معده ايجاد مي‌شود، اما نه هميشه چون گاهي همين درد مي‌تواند نشانه سکته قلبي باشد. خوشبختانه در مردهاي جوان بروز درد در اين ناحيه چندان جدي نيست. وجود بيماري‌ها و مشکلاتي مانند زونا، گرفتگي عضلات، استرس و ريفلاکس معده جزو عوامل ايجادکننده درد در قفسه سينه است، اما اين دردها گاه در اثر احتمال بيماري‌هاي عروق کرونر قلب نيز بروز مي‌کند. به همين دليل بايد بررسي و علت اصلي آن مشخص شود. توجه داشته باشيد بيماري عروق کرونر همانند دردهاي گوارشي، معمولا از مرکز قفسه سينه شروع مي‌شود و به بازوها، گردن، فک، پشت يا شکم مي‌زند. احتمال اين که آقايان در سنين 20 يا 30 سال دچار حمله قلبي شوند کم است، اما بررسي و درمان اولين نشانه‌هاي اين بيماري براي پيشگيري از احتمال ابتلا به آن بسيار موثر است.توجه داشته باشيد در يک درصد آقايان درد در ناحيه سينه مي‌تواند نشان‌دهنده سرطان سينه باشد. به عقيده محققان وجود يک گره کوچک در سينه‌ها و بروز غده‌ در ناحيه زيربغل نشانه‌‌هايي از وجود سرطان سينه در آقايان است. درست است که اين سرطان در مردها بندرت اتفاق مي‌افتد، اما احتمال آن وجود دارد. به همين دليل درد در ناحيه قفسه سينه نبايد ناديده گرفته شود.

وجود خون در ادرار: وجود خون در ادرار به هيچ‌وجه طبيعي نيست. اين مشکل مي‌تواند ناشي از مسدود شدن لوله حمل ادرار از طرف مثانه باشد که در اثر وجود کيست، سنگ، عفونت يا التهاب است. بهتر است هرچه سريع‌تر به پزشک مراجعه و مشکل را بررسي کنيد. توجه داشته باشيد وجود خون در مدفوع به دلايل زيادي مانند هموروئيد (بواسير) شايع است، اما همين مشکل نيز مي‌تواند نشان‌دهنده سرطان کولون باشد که بدون مراجعه به پزشک و انجام آزمايش‌هاي لازم، قابل‌تشخيص نيست.

سر درد: همه دچار سردرد مي‌شوند. فشارهاي روحي، استرس، خستگي، خستگي چشمي و مصرف دخانيات از عوامل رايج سردرد است. عامل ديگر ميگرن است که بايد تحت درمان قرار بگيرد، اما اگر سردرد طولاني باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد. درست است که سردردهاي طولاني بندرت نشان‌دهنده تومور مغزي است، اما اين مشکل مي‌تواند باعث اختلال در روند طبيعي زندگي و کاري شود. بهتر است به پزشک مراجعه کنيد تا علت مشخص شود.

تکرر ادرار: نياز به دفع ادرار در ظاهر مشکل جدي به نظر نمي‌رسد، اما در بعضي موارد احتمال اين که نشان‌دهنده سرطان پروستات يا مثانه باشد وجود دارد. تکرر ادرار مي‌تواند جزو علائم احتمالي عفونت مجاري ادرار يا سنگ کليه نيز باشد. علاوه بر اينها اين مشکل جزو اولين علائم ابتلا به ديابت است.

نشانه‌هايي که خانم‌ها ناديده مي‌گيرند

خانم‌ها در مقايسه با آقايان اهميت بيشتري به سلامت خود مي‌دهند، اما غفلت‌هايي نيز دارند. آنها نيز مانند آقايان از کنار علائم ساده‌اي مانند خستگي، معده‌درد، تنگي نفس و آروغ براحتي مي‌گذرند غافل از اين که همين علائم بظاهر ساده مي‌تواند تهديدي جدي براي سلامت قلبشان باشد. علائم سکته قلبي در خانم‌ها مشابه آقايان نيست. سکته قلبي در خانم‌ها بي‌صدا و با کمترين درد کليد مي‌خورد و معمولا دير تشخيص داده مي‌شود. تنگي نفس: خانم‌ها معمولا تنگي نفس را جدي نمي‌گيرند و آن را به خستگي زياد يا استرس‌ روزمره نسبت مي‌دهند، اما به عقيده محققان بيشتر خانم‌هايي که دچار آنفارکتوس ميوکارد شده‌اند قبلا با مشکلات تنفسي ناگهاني و غيرمنتظره مواجه بوده‌اند که البته ناديده گرفته شده است. اگر بدون دليل خاص و روشني دچار تنگي نفس مي‌شويد، بيشتر به فکر سلامت قلب خود باشيد و تحت درمان قرار بگيريد تا علت ريشه‌يابي شود.

منابع: styledevie، Medisite و plaisirssante

مترجم: فاطمه مهدي‌پور

جام جم آنلاين


 کمبود برخي مواد غذايي منجر به ضعف حافظه مي‌شود 

يک متخصص تغذيه گفت: کمبود برخي مواد غذايي مانند آهن منجر به ضعف حافظه مي‌شود.

محمدحسن انتظاري، با بيان اين که دانش آموزان براي يادگيري و تمرکز بيشتر به دنبال مواد غذايي معجزه‌گر نباشند، افزود: پيروي از الگوي غذايي مناسب بهترين گزينه براي تقويت حافظه است.

وي با بيان اينکه کمبود برخي مواد غذايي مانند آهن منجر به ضعف حافظه مي‌شود، افزود: اگر بدن با کمبود آهن مواجه باشد خون کافي به سلول‌هاي مغز نمي‌رسد در نتيجه افراد حافظه کوتاه مدت خود را از دست مي‌دهند.

اين متخصص تغذيه با بيان اينکه موادي که حاوي امگا سه هستند منجر به باز شدن عروق مغز شده و خون رساني را افزايش مي‌دهد، گفت: علاوه بر اين مواد غذايي حاوي منيزيم و کلسيم نيز منجر به تقويت حافظه مي‌شوند البته به شرطي که بدن واقعا به اين مواد نيازمند باشد و پزشک کمبود آن را تشخيص داده باشد.

نخوردن صبحانه تمرکز افراد را کاهش مي‌دهد

در ادامه عضو گروه تغذيه باليني دانشگاه علوم پزشکي اصفهان با تاکيد براينکه کمبود برخي ويتامين‌ها مانند آهن منجر به ضعف حافظه يا کاهش قدرت يادگيري مي‌شود، افزود: نخوردن صبحانه تمرکز افراد در طول روز کاهش مي‌دهد اما با اين وجود دارويي که منجر به تقويت حافظه شود، وجود ندارد.

زمزم پاک نهاد تصريح کرد: ممکن است مکمل‌هايي مانند روي و آهن به نام قرص‌هاي تقويت حافظه به فروش برسد که مورد تاييد پزشکان نيست.

وي ادامه داد: مصرف يک بار يا دو بار مکمل‌هاي غذايي در هفته براي بدن مفيد است اما مصرف مکرر آن‌ها ممکن است اثرات سوئي بر بدن داشته باشد.

منبع :همشهري آنلاين


 خبر پزشکي 

 تاکيد بر مصرف ويتامين D در سال اول زندگي

-محققان انستيتو پزشکي و آکادمي اطفال امريکا اعلام کردند که شيرخواران در سال اول زندگي خود بايد روزانه 400 واحد ويتامين Dدريافت کنند.به گزارش ايرنا از انجمن ام اس ايران،به گفته اين محققان علاوه بر نقش ويتامين D در متابوليسم کلسيم، مي توان به اهميت آن در کاهش عفونت هاي مختلف و نيز کاهش احتمال ابتلا به بيماري هاي خود ايمن از جمله ام اس و ديابت نوع 1 در آينده اشاره کرد. بر اساس اعلام انستيتو پزشکي و آکادمي اطفال امريکا،شيرمادر در بسياري از مادران شيرده حاوي مقادير بسيار پائيني از ويتامين D است.

شيرخشک نيز عليرغم اينکه با مقداري ويتامين D غني شده است اما مطالعات نشان ميدهد که کمتر از شيرخواران در سال اول زندگي خود، 400 واحد روزانه ويتامين D دريافت مي کنند.بنابراين به نظر مي رسد همه شيرخواران چه از شيرمادر استفاده کنند و چه شيرخشک در معرض کمبود اين ويتامين هستند و لذا آکادمي اطفال امريکا بر اين نکته تاکيد دارد که همه شيرخواران، ويتامين D را به شکل قطره خوراکي و به ميزان 400 واحد روزانه دريافت کنند.

حال اين سوال مطرح مي شود که آيا مي توان با دادن ويتامين D به مادر شيرده، مسئله ويتامين D را در خون فرزندش حل کرد يا نه. در اين مورد نظرات زيادي بين افراد وجود دارد اما به نظر مي رسد اگر مادر روزانه 6000-5000 واحد ويتامين D مصرف کند، بتواند ويتامين D فرزند شيرخوار خود را نيز تامين کند و اينجا ديگر نيازي به قطره ويتامين وجود ندارد. از طرف ديگر عليرغم اينکه در ساير افراد مي توان مصرف اين ويتامين را بصورت هفتگي انجام داد اما در مادران شيرده اين ممکن نيست چراکه 2-1 روز پس از مصرف، ميزان آن در شير به شدت پائين مي رود و لذا مادر شيرده بهتر است بصورت روزانه ويتامين D کافي مصرف کند. همچنين لازم است زنان باردار به مقدار کافي ويتامين D مصرف کنند تا بتوان مطمئن بود که جنين آنها نيز مقدار کافي از اين ويتامين را دريافت مي کند. البته در اين مورد با پزشک متخصص زنان- زايمان مشورت کرد.

با هر بار بارداري کم خوني در کمين است!

مطالعات جديد نشان مي‌دهد که با بارداري، مادر حجم زيادي خون از دست مي‌دهد که براي جبران آن به پيروي از رژيم غذايي خاص تا مدت‌ها بعد از بارداري الزامي است. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، دانشمندان با انجام آزمايشاتي روي 1800 مادر باردار دريافتند که بيش از 73 درصد آن‌ها بعد از زايمان دچار کم خوني شديد مي‌شوند که براي جبران آن حتما بايد مواد غذايي حاوي حبوبات و مواد سرشار از اسيد فوليک مانند کلم بروکلي خانواده کلم و ميوه و سبزيجات را در رژيم غذايي خود جاي دهند. نتايج مطالعات نشان مي‌دهند، عسل و آب پرتغال نيز علاوه بر کمک به بازگشت به اندام قبل از بارداري منبع خوبي براي آهن ويتامين C هستند که جذب آهن را در بدنتان افزايش مي‌دهند و ميزان گلبول‌هاي قرمز را در حد طبيعي نگه مي‌داند و با کم خوني بعد از بارداري مقابله مي‌کنند.

دخانيات موجب ناشنوايي مي‌شود

.به گزارش فارس ، بارها درباره مضرات دخانيات گفته شده است، با اين حال افراد قادر به ترک آن نيستند و با اينکه مضرات آن را مي‌دانند باز به اين مرگ تدريجي ادامه مي‌دهند در صورتي که دخانيات به سلامت آنان آسيب مي‌رساند؛ دخانيات مخصوصا در باروري و شنوايي خيلي اثرگذار است.محققان انگليسي در دانشگاه منچستر در آزمايشاتي که بر روي 164.770 نفر انجام دادند متوجه شدند 39 درصد از افراد سيگاري مبتلا به ناشنوايي مي‌شوند؛ حتي اين خطر براي افرادي که سيگار نمي‌کشند و در معرض افراد سيگاري قرار مي‌گيرند، وجود دارد و مبتلا به ناشنوايي مي‌شوند.


 خبرها از عالم علم 

 ساخت نمونه آزمايشگاهي "دست مصنوعي هوشمند" در ايران

امکان حرکت دست با امواج مغز

نمونه آزمايشگاهي اولين پروتز " دست مصنوعي هوشمند مبتني بر امواج مغزي " در مرکز رشد فناوري تجهيزات پزشکي و توانبخشي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي ساخته شد. اين پروتز براي تبديل شدن به نمونه قابل توليد و عرضه به بازار، نياز به اختصاص بودجه دارد.

به گزارش مهر، دکتر فرهاد طباطبايي قمشه سرپرست مرکز رشد فناوري تجهيزات پزشکي و توانبخشي دانشگاه علوم بهزيستي با اعلام اين خبر افزود: اين پروتز به گونه اي است که فرد استفاده کننده (معلولي که دست ندارد ) در زماني که نياز به حرکت دادن دست خود دارد، با فکر کردن به اين موضوع، باعث خواهد شد که امواج مغزي وي به پروتز منتقل شود و پروتز که هوشمند است، با دريافت امواج مغزي ، در واقع فرمان مغز را براي "حرکت"دريافت مي کند و به حرکت درمي آيد.

وي افزود: ساخت نمونه آزمايشگاهي اين پروژه زير نظر اساتيد علوم اعصاب از جمله دکتر محمدتقي جغتايي اجرا شده و توسط دکتر حجت اله حق گو استاد گروه کاردرماني دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي مورد آزمايش قرار گرفته است. دکتر حق گو استاد کاردرماني دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي نيز درباره نتايج اين پروژه اظهارداشت : عملکرد اين پروتز تائيد شده است و حتي قابل تعميم به ديگر ابزارهاي مورد استفاده معلولان نيز است. وي افزود: پروتز دست مصنوعي هوشمند ، امواج مغزي را بوسيله سيستم پردازشگر خود ، پردازش کرده و سپس آن را به يک موتور محرک منتقل مي کند. دست مصنوعي هوشمند که به عنوان پروتز مايوالکتريک عمل مي کند، از طريق آن موتور محرک، به حرکت در مي آيد.

دستاورد تازه محققان کشور در توليد مواد دنداني

محققان دانشگاه علم و صنعت ايران موفق به تعيين خواص مکانيکي پودر هيدروکسي آپاتيت به کمک آزمون‌هاي نوين و غير مخرب شدند. به گزارش ايسنا، آزمون‌هاي انتخاب شده، هزينه‌هاي مربوط به ساخت نمونه را کاهش داده و براي تعيين خواص مواد و قطعات زيستي کوچک و گران قيمت بسيار مناسب است. اين تحقيقات به صورت مشترک با دانشگاه مالاياي کشور مالزي و دانشگاه گاجا مادا در کشور اندونزي صورت گرفته است.

عامل اصلي سختي ميناي دندان و استخوان، وجود کريستال‌هاي هيدروکسي آپاتيت در ساختار آن‌ها است. اين ماده به صورت پودر و با روش‌هاي شيميايي قابل توليد است که به دليل سازگاري با ساختارهاي زيستي، کاربردهاي دارويي و کلينيکي زيادي دارد. بنابراين آگاهي از خواص مکانيکي و خواص سطحي هيدروکسي آپاتيت، اطلاعات سودمندي را در اختيار ارتوپدها، دندان‌پزشکان و نيز توليدکنندگان، جهت کاربرد مناسب اين ماده قرار مي‌دهد.

در اين تحقيق تلاش شده است فرآيند توليد نوعي هيدروکسي آپاتايت سازگار با بدن انسان که از خواص مطلوب مکانيکي مانند استحکام بالاتر و مقاومت بيشتر در برابر سايش و خراش‌هاي سطحي برخوردار باشد، تدوين شود.

محقق طرح گفت: بر اساس نتايج به دست آمده، بيشترين مقدار مدول يانگ هيدروکسي آپاتيت مربوط به دماي سينترينگ 1200 درجه سانتي‌گراد و کمترين مقدار آن مربوط به دماي 1000 درجه است. از طرفي افزايش دماي سينترينگ از 1000 به 1300 درجه سانتي‌گراد، افزايش سختي هيدروکسي آپاتايت را به دنبال دارد. افزايش بيشتر دماي سينترينگ اثر منفي روي سختي آن دارد.

هم اکنون اين تيم تحقيقاتي در صدد يافتن راهي براي بهبود خواص مکانيکي و خواص سطحي هيدروکسي آپاتيت ساخته شده از استخوان گاو است.نتايج اين تحقيقات که حاصل همکاري عاطفه کريم‌زاده آراني، دانشجوي دکتري مهندسي مکانيک دانشگاه علم و صنعت و دکتر مجيدرضا آيت‌اللهي و همکارانشان است، در مجله‌ي Ceramics International به چاپ رسيده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته