جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/05/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4777

روحاني:
« مذاكره هراسي و نرمش قهرمانانه‌ هراسي» غلط است

وزير کشور در نشست هم‌انديشي با اصحاب رسانه:
همگرايي بين رسانه ها و دولت موجب تقويت نظام مي‌شود


کري: مالکي مانع تشکيل دولت توافقي نشود


هشدارهاي بن لادن درباره ظهور داعش


اردوغان دوازدهمين رييس جمهور ترکيه شد

ليبرمن:
نبايد حماس از اين جنگ پيروز بيرون بيايد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

انتقاد آيت الله هاشمي از بانک‌ ها؛
خروج از رکود اولويت اول کشور و مورد حمايت بانک‌ها باشد

ظريف:
دستگاه ديپلماسي در جهت گشايش فضاي تعامل با جهان گام برمي‌دارد

تشکيل کابينه بدون نوري مالکي؛
رئيس جمهوري عراق "حيدر العبادي" را مسئول تشکيل دولت کرد


سرمقاله


افتتاح نيروگاه بادي تاكستان


اردوغان دوازدهمين رييس جمهور ترکيه شد


 روحاني:
 « مذاكره هراسي و نرمش قهرمانانه‌ هراسي» غلط است 

رئيس‌جمهور از «مذاکره‌هراس»ها انتقاد کرد و گفت: يک عده به ظاهر شعار مي‌دهند ولي بزدل سياسي هستند و تا حرف مذاکره پيش مي‌آيد مي‌گويند ما مي‌لرزيم. به جهنم؛ برويد يک جاي گرم براي خود پيدا کنيد. خداوند شما را ترسو و لرزان آفريده است.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني در همايش رؤساي نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور، با انتقاد شديد از ترويج ايران‌هراسي، اسلام‌هراسي و شيعه‌هراسي در دنيا، گفت: در داخل کشور نيز برخي به دنبال تعامل‌هراسي و مذاکره‌هراسي هستند و به محض اين که صحبت از مذاکرات پيش مي‌آيد مي‌گويند ما هراس داريم؛ در حالي که بايد گفت که ما در استدلال قوي هستيم.

وي ادامه داد: کساني که امروز در رأس وزارت امور خارجه قرار دارند جزو برترين‌ ديپلمات‌هاي جهاني هستند نه فقط در سطح منطقه. برويد صورت مذاکرات ساليان گذشته را بخوانيد. از بس ديدم برخي هراسان زندگي مي‌کنند و ديگران را نيز چنين مي‌بينند؛ همچنان که گفته‌اند کافر همه را به کيش خود پندارد، ناچار شدم بخش‌هايي از صورت مذاکرات خود با مقامات خارجي را در کتابي چاپ کنم تا آن را ببينند.

«مذاکره‌هراسي» و «نرمش قهرمانانه‌ هراسي» غلط است

رئيس‌جمهور با انتقاد شديد از کساني که به گفته وي «مذاکره‌هراسي» را رواج مي‌دهند، اظهار کرد: يک عده به ظاهر شعار مي‌دهند ولي بزدل سياسي هستند و تا حرف مذاکره پيش مي‌آيد مي‌گويند ما مي‌لرزيم. به جهنم؛ برويد يک جاي گرم براي خود پيدا کنيد. خداوند شما را ترسو و لرزان آفريده است.

وي در همين راستا تأکيد کرد: «تعامل‌هراسي»، «مذاکره‌هراسي» و «مفاهمه‌هراسي» غلط است. مقام معظم رهبري از تعبير نرمش قهرمانانه استفاده کرده‌اند. «نرمش قهرمانانه‌ هراسي» هم غلط است.

بسته مصوبات اقتصادي دولت بطور کامل رونمايي مي‌شود

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به عزم دولت براي خارج کردن کشور از وضعيت رکود، گفت: بسته مصوبات دولت در اين زمينه آماده شده است و روزسه شنبه(امروز) به طور کامل براي صاحب‌نظران، کارشناسان و کارآفرينان رونمايي خواهد شد.

روحاني همچنين تاکيد کرد: برنامه اقتصادي دولت براي خروج از رکود، ايجاد رونق و مهار تورم بدون در نظر گرفتن موفقيت يا عدم موفقيت در مذاکرات هسته‌اي است و برنامه خود را بر مبناي اين که در مذاکرات پيشرفتي نداشته باشيم تنظيم کرده‌ايم.

عزم دولت براي کاهش تورم به زير 20 درصد تا پايان امسال

وي با اشاره به عملکرد دولت يازدهم در زمينه مهار تورم اظهار کرد: کار دولت در اين زمينه در تاريخ کشور بي‌سابقه بوده است؛ چراکه تورم را 31 واحد درصد کاهش داديم، بطوريکه تورم از 45 درصد به 14 درصد به صورت نقطه به نقطه رسيد و در تورم 12 ماهه نيز به مردم قول داديم که آن را به 35 درصد برسانيم که توانستيم به 34 درصد برسانيم.

قول داده‌ايم که در پايان امسال نرخ تورم را به 25 درصد برسد که ان‌شاءالله بتوانيم آن را به زير 20 درصد برسانيم.

روحاني در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با تاکيد بر اهميت اتحاد و انسجام داخلي تصريح کرد‌: قدرت اصلي ما از مردم است و اگر انسجام و قدرت داخلي نباشد هيچ دولتي قادر نيست در سياست خارجي و در برابر بيگانگان از موضع قدرت سخن بگويد. گرچه برخي مشکلات کشور ساختاري است، اما با تدبير، اتحاد و محاسبه دقيق قابل حل خواهد بود.

رئيس‌جمهور با اشاره به رشد منفي کشور در سال گذشته، خاطرنشان کرد: در زمينه رشد، توانستيم از رشد منفي 6.8 درصد در پايان سال 92 به رشد منفي 1.1 درصد برسيم و در سال 93 نيز مبناي ما در گام اول خروج از رکود است که اين کار در حال انجام است. پس از آن رونق اقتصادي پيگيري خواهد شد و بدين ترتيب در سال جديد با رشد مثبت مواجه خواهيم بود.

ما بخواست مردم عمل مي‌كنيم

روحاني يادآور شد: مردم در انتخابات 24 خرداد 92 بسيار زيرکانه، آگاهانه با درنظر گرفتن شرايط داخلي و جهاني دولتي را برگزيدند و انتخاب کردند و راهي را پيش پاي مسوولان گذاشتند.

وي خاطرنشان کرد: مردم به ما گفتند از افراط گريزان هستيم و به اعتدال پناه آورديم، مردم به ما گفتند تقابل را نمي پذيريم و در پي تعامل سازنده با جهان هستيم. مردم به ما گفتند اختلافات بي جهت و بي پايه و واهي داخلي را نمي پذيريم و در پي آشتي ملي و انسجام ملي هستيم.

رييس جمهوري تصريح کرد: مردم به ما گفتند در برخورد با بيگانگان از منطق و استدلال از موضعي شجاعانه اما مدبرانه با در نظرگرفتن منافع بلندمدت حرکت خود را آغاز کنيم.

رييس دولت تدبير و اميد اضافه کرد: بنابراين مبناي ما در سياست خارجي، مذاکرات هسته اي و تعامل با جهان خواست ملت است. آنچه مردم از ما خواسته اند يا خواهند خواست با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهيم کرد و به حول قوه الهي و با کمک پروردگار اين مسير را به خوبي به انتها خواهيم رساند.

روحاني نکته دوم را محاسبه درست دانست و گفت: اگر ما دچار محاسبه غلط شويم به پيروزي نمي رسيم و يا به هزينه گزاف به پيروزي دست پيدا مي کنيم.

تيم مذاکره کننده قوي است نگوييد ما يکي هستيم و آنها 6 تا

رييس جمهوري تصريح کرد: وقتي رهبري ما اين چنين است و ملت ما اين چنين است و تيم ما تيم قوي اي است و اعتماد به نفس دارد و کاملا مسلط به مقررات بين المللي، نگوييد که ما يکي هستيم و آنها 6 تا هستند؛ چنان که گفت يکي مرد جنگي به از صد هزار؛ هيچ مهم نيست که ما يکي باشيم و آنها 6 تا باشند، ما منطق و استدال داريم.

رييس جمهوري اظهار داشت: ما يکپارچه يک ملت بزرگ، خودباور، مستقل، ملتي دلير، مسلمان، ايثارگر امروز ايستاده ايم و در عين حال در ميدان مذاکره هم البته با لبخند صحبت مي کنيم و افتخار مي کنيم؛ آنهايي که از لبخند بدشان مي آيد رويشان را برگردانند.رييس شوراي عالي امنيت ملي گفت: البته با لبخند سخن مي گوييم، با منطق سخن مي گوييم و تدبير مي کنيم و انشاء الله به پيروزي دست پيدا مي کنيم.


 وزير کشور در نشست هم‌انديشي با اصحاب رسانه:
 همگرايي بين رسانه ها و دولت موجب تقويت نظام مي‌شود 

 
وزير کشور با تاکيد بر اين که همگرايي و همکاري بين رسانه ها و دولت قطعا در جهت تقويت نظام پيش مي رود، گفت: رسانه‌ها نقش بسزايي در اطلاع رساني و انعکاس وقايع کشور دارند.به گزارش ايرنا، «عبدالرضا رحماني فضلي» در نشست هم انديشي با اصحاب رسانه افزود: رسانه ها نيز بايد به اين همگرايي توجه لازم را داشته باشند.

وي اظهار اميدواري کرد: همگرايي و همکاري بين رسانه ها و دولت که در حال حاضر وجود دارد در جهت تقويت نظام جمهوري اسلامي ايران و تحقق اهداف کشور، منويات امام راحل و رهبر معظم انقلاب منجر شود.وي اظهار داشت: خبرنگاران در زمره نخبگان هستند که به لحاظ هوشي بايد از سطح متوسط به بالا باشند.

وزير کشور در بخش ديگري از سخنان خود تصريح کرد: ما در شرايطي هستيم که انتظارات، نيازها و مقتضيات بايد اطلاع رساني درست شود به همين دليل شناخت از سابقه تاريخي کشور و ميراث به دست آمده الزامي است.رحماني فضلي، مشکلات موجود را ناشي از يک عقبه تاريخي دانست و گفت: حجم مشکلات در حوزه هاي اجتماعي و اقتصادي ناشي از گذشته است.وي يادآور شد: نبود تعادل و توازن در توزيع منابع، امکانات، توزيع جمعيت، توزيع تجهيزات و توزيع سرمايه ها شکل گرفته است.

وزير کشور اضافه کرد: اين عدم تعادل و توازن؛ شکاف هاي بزرگ جغرافيايي، اقتصادي، طبقاتي، آسيب هاي اجتماعي، حاشيه نشيني در شهرها، بيکاري در مناطق، آلودگي هاي زيست محيطي، ناهنجاري هاي اجتماعي و بسياري اتفاقات و مشکلات را به بار آورده است.

رحماني فضلي ادامه داد: ريشه مجموعه اين عوامل به نوع نظام برنامه ريزي و تفکر مديريتي از گذشته بازمي گردد و در شکل گيري آن به سابقه تاريخي شکل گرفته از دهه 40 مي رسيم.

وي يادآور شد: برنامه ريزي که از آن دوران بر ما تحميل شد، نظام برنامه ريزي جامع بخشي مبتني بر متکي بر درآمدهاي نفتي با يک عقبه کاملا سياسي بود.وزير کشور همچنين گفت: نتيجه اين نظام بخشي وابستگي بيشتر و از بين رفتن توان داخلي بود که اين رويکرد تاکنون ادامه يافت.

رحماني فضلي با انتقاد از ادامه يافتن اين نظام بخشي و برنامه ريزي اشتباه اظهارداشت: اکنون شاهديم دو سوم منابع سرمايه ها، جمعيت و نيروها در مراکز خاصي از کشور متمرکز هستند و در برخي نقاط همچون سيستان و بلوچستان با عقب افتادگي مواجه هستيم.

وي به تحولات در کشورهاي منطقه اشاره کرد و افزود: دخالت آمريکا و غرب، جهالت، فقر و ارتجاع باعث مشکلات در کشورهاي منطقه شده است.وزير کشور به موضوعات و معضلات اجتماعي نيز اشاره کرد و گفت: بيکاري يکي از مشکلات اصلي دانش آموختگان کشور است که تعداد اين افراد در حال حاضر بالاي 40 درصد است.


 کري: مالکي مانع تشکيل دولت توافقي نشود 

 
مهر: جان کري با بيان اينکه واشنگتن اميدوار است نوري مالکي بر سر تشکيل دولت توافقي مانع تراشي نکند، اعلام کرد: تشکيل دولت عراق مساله‌اي تعيين کننده براي برقراري ثبات در اين کشور است.به گزارش خبرگزاري اينترنتي النشرة، جان کري، وزير خارجه آمريکا در مصاحبه با خبرنگاران قبل از مذاکرات وزارتي سالانه ميان آمريکا و استراليا گفت: روند تشکيل دولت امري مهم براي تحقق ثبات و آرامش در عراق است و ما اميدوار هستيم که آقاي نوري مالکي، نخست وزير عراق نگراني هايي بوجود نياورد.

وي افزود: يک چيز است که عراقي ها بايد آن را بدانند اين است که هر اقدامي که به دور از روند قانون اساسي باشد، تنها اندکي از حمايت هاي بين المللي از آن صورت خواهد گرفت.


 هشدارهاي بن لادن درباره ظهور داعش 

 
ايسنا: در ميان وسايل يافت شده از مخفيگاه اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده نامه‌اي 21 صفحه‌اي يافت شده که وي در آن درباره ظهور گروه داعش هشدار داده است. به نوشته روزنامه ديلي ميل، در وسايل بن لادن در ابيت آباد پاکستان حجم بسياري کاغذ وجود داشت که اين نامه نيز جزو آن‌ها بود و در جريان حمله کماندوهاي آمريکايي به اين مکان و کشتن بن لادن، اين اسناد به دست مقام‌ها افتاد.

در اين نامه بن لادن درباره ظهور گروه جديد و متخاصم از تندروهاي اسلام‌گرا که قادرند جان غيرنظاميان را ناديده بگيرند و به وجهه و اعتبار القاعده لطمه بزنند، هشدار داده بود. اين در حالي است که گروه شبه نظامي القاعده سازماني است که خود به تنهايي در جريان عمليات‌ها جان هزاران غيرنظامي بي‌گناه را گرفته است. در اين اسناد که در سال 2011 به دست يکي از مقام‌هاي ارشد بن لادن نوشته شده، برخي از اقدامات وحشي‌گرايانه اين گروه از جمله استفاده از گاز کلر و تسليحات شيميايي است.


 اردوغان دوازدهمين رييس جمهور ترکيه شد 

 
عصرايران: با شمارش اوليه آراي انتخابات رياست جمهوري ترکيه رجب طيب اردوغان با کسب بيش از 52 درصد آراي مشارکت کنندگان ، به پيروزي رسيده است.به گزارش تارنماي اعلام نتايج انتخابات ترکيه نتايج اوليه شمارش بيش از 95 درصد از آراي ريخته شده به صندوق ها حاکي است اردوغان در مرحله نخست انتخابات رياست جمهوري با کسب بيش از 52 درصد آرا موفق به کسب عنوان نخستين رييس جمهور منتخب ترکيه شده است.

اکمل الدين احسان اوغلو رقيب اصلي اردوغان با کسب بيش از 38 درصد آرا در جايگاه دوم قرار گرفته و صلاح الدين دميرتاش نامزد مورد حمايت کردها نيز با کسب حدود 10 درصد آرا در جايگاه سوم قرار گرفته است.با اين نتايج اردوغان به احتمال فراوان در مرحله نخست فاتح انتخابات رياست جمهوري محسوب مي شود.


 ليبرمن:
 نبايد حماس از اين جنگ پيروز بيرون بيايد 

 وزير خارجه رژيم صهيونيستي در سخناني عنوان داشت: نبايد اجازه داد که حماس در اين جنگ بر ما پيروز شود.به گزارش ايسنا، "آويگدور ليبرمن"، وزير خارجه رژيم صهيونيستي در مصاحبه با روزنامه عبري زبان يديعوت آحارونوت گفت: هيات اسرائيلي در حال حاضر در قاهره حضور دارد و از اين جنگ که با "ربوده شدن" و کشتن سه شهرک‌نشين در کرانه باختري آغاز شد، نبايد حماس پيروز بيرون بيايد. در همين حال، "تزيپي ليوني"، وزير دادگستري رژيم صهيونيستي اعلام کرد: دولت اسرائيل نبايد با ساخت اسکله دريايي براي نوار غزه موافقت کند. ليوني گفت: ما بايد يک دستور کار جديدي را در قبال نوار غزه در پيش بگيريم که ضامن برقراري آرامش براي مدت زماني طولاني باشد، بازسازي غزه ايجاب مي‌کند که دستگاهي تشکيل شود که با دقت بر مصالحي که وارد نوار غزه مي‌شود، نظارت داشته باشد و اطمينان حاصل کند اموالي که کشورهاي حامي مالي به نوار غزه ارائه مي‌دهند، گروه‌هاي فلسطيني از آن سوء استفاده نمي‌کنند.


 يک نکته از هزاران 

 آقايان وزرا پاسخگو باشند...

درخبرها و گزارش‌هايي كه پيرامون كيفيت ساخت و مجوز هواپيماي ايران140 منتشرشد، ابهامات و سوالات فراواني به وجود آمده است كه: " آيا هواپيماي ايران 140 ، استاندارد و مجوز پرواز داشته است؟ اگر داشته ، بر چه مبنايي مجوز گرفته است و اگر مشکلي نداشته چرا هيچ ايرلايني از اين نوع هواپيما خريد نکرده است؟اگر هم مجوز نداشته ،‌چگونه توانسته مسافرگيري و پرواز کند؟ ماجراي دو نام "هسا"‌و "سپاهان اير" چيست؟ "

لطفا وزير راه پاسخ دهد.

همچنين اين سوالات مطرح است كه: "توليد هواپيماي ايران 140 در چه وضعيتي است و با کدام استانداردها توليد مي شود؟‌ چرا وزارت دفاع که وظايف بسيار مهم و استراتژيکي را بر عهده دارد ايرلاين تشکيل داده و اقدام به حمل و نقل مسافر کرده است؟‌اين کار ،‌چه ارتباطي با وظايف ذاتي وزارت دفاع دارد؟ "

لطفا وزيردفاع پاسخ دهد.


 ميز خبر 

آتش‌سوزي گسترده در بازار تهران جان دو نفر را گرفت

سيد جلال ملکي در گفت‌وگو با فارس درباره حادثه آتش سوزي در خيابان 15 خرداد ابتداي خيابان پامنار، اظهار داشت: در ساعت 10:53 امروز آتش‌سوزي گسترده‌اي در خيابان 15 خرداد ابتداي پامنار به سامانه 125 آتش نشاني و 5 ايستگاه آتش نشاني به همراه نردبان هيدروليکي دستگاه‌هاي تنفسي و تشک نجات به محل حادثه اعزام شدند.

وي ادامه داد:‌ در طبقه همکف يک ساختمان 4 طبقه که محل نگهداري ضايعات بود آتش سوزي گسترده‌اي اتفاق افتاده و اين آتش در حال سرايت به ساير طبقات بود دود زيادي 4 طبقه را فرا گرفته بود به شکلي که چند نفر از کسبه از پنجره‌ها آويزان شده بودند که با استفاده از نردبان هيدروليکي پايين آورده شدند.سخنگوي سازمان آتش نشاني شهر تهران گفت: 2 پيرمرد 50 و 60 ساله متاسفانه در طبقات بالايي گرفتار شده بودند که متاسفانه جان خود را از دست دادند.

توافق شيعيان عراق بر سر جانشين مالکي

گزارش‌هاي خبري از عراق حاکي از آن است که ائتلاف اتحاد ملي اين کشور بر سر کانديداتوري "حيدر عبادي"، معاون رئيس پارلمان عراق به جاي نوري مالکي به توافق رسيده‌اند.به گزارش پايگاه اينترنتي بوابه الاهرام، بنا بر اين گزارش‌ها، ائتلاف اتحاد ملي عراق در نشست شب گذشته خود در بغداد حيدر عبادي را به عنوان جانشين نوري مالکي، نخست وزير اين کشور انتخاب کرده است.

بنا بر اين گزارش‌ها عبادي کانديداي رسمي ائتلاف اتحاد ملي براي تصدي پست نخست وزيري عراق خواهد بود. عبادي يکي از رهبران برجسته حزب دعوت اسلامي است که نوري مالکي رياست آن را برعهده دارد.

هاگل: به همکاري با بغداد عليه داعش ادامه مي‌دهيم

وزيران دفاع آمريکا و استراليا نخستين نشست مشورتي خود را در سيدني در زمينه ارسال کمک‌هاي بشردوستانه به عراقي‌هاي ساکن شمال اين کشور برگزار کردند.به گزارش اسکاي نيوز، وي در پاسخ به سوالي درباره حملات هوايي ارتش آمريکا در عراق گفت: حملات هوايي ما کاملا تاثيرگذار بوده و با استناد به تمامي گزارش‌هايي است که از سوي کارشناسان ارزيابي شده است و براي انجام عمليات خود در آينده نيز گزارش‌ها در اين زمينه را ارزيابي خواهيم کرد.

وي ادامه داد: در زمينه نحوه کمک به نيروهاي عراقي نيز در حال ارزيابي هستيم و در آينده نزديک تصميم‌گيري‌هايي خواهيم داشت.وزير دفاع آمريکا در پايان بر ادامه همکاري کشورش با حکومت عراق در زمينه مبارزه با گروه‌هاي تکفيري تاکيد کرد.

ابوبکر بغدادي: من خليفه تمام خاورميانه جديد خواهم شد

در پي اعلام پيروزي رجب طيب اردوغان در انتخابات رياست جمهوري ترکيه سرکرده داعش اعلام کرد: اردوغان يک شخص سکولار است و با شريعت ما کشور را اداره نمي‌کند و ما بايد با وي بجنگيم.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، ابوبکر البغدادي رهبر گروه دولت اسلامي (داعش) در واکنش به پيروزي رجب طيب اردوغان در انتخابات رياست جمهوري ترکيه گفت: رئيس جمهور جديد ترکيه يک شخص سکولار است و با شريعت ما کشور را اداره نمي‌کند و ما بايد به دليل حمايت وي از شوراهاي بيداري با وي بجنگيم.

سرکرده داعش مدعي شد: من خليفه تمام خاورميانه جديد خواهم شد و به سرکشان هيچ تبريکي نمي‌گويم.

فابيوس: در صورت نياز در عراق مداخله نظامي مي‌کنيم

وزير خارجه فرانسه با رئيس اقليم کردستان عراق در اربيل ديدار و تاکيد کرد: اگر شوراي امنيت از ما بخواهد به مداخله نظامي در عراق بپردازيم، پاريس براي مداخله نظامي اقدام مي‌کند.به گزارش شبکه خبري المسلة، لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه در کنفرانس مطبوعاتي مشترکي با مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق در شهر اربيل تاکيد کرد که اگر شوراي امنيت ما را به اتهام عمليات‌ نظامي در عراق مکلف کند، پاريس براي مداخله نظامي در عراق اقدام مي‌کند.

وي گفت: ما به ارائه کمک‌رساني‌هاي خود به اقليم کردستان ادامه مي‌دهيم و ظرف روزهاي آتي اقدامات لازم را براي احداث پل هوايي جهت ارائه کمک‌رساني‌ها به آوارگان در اقليم کردستان اتخاذ مي‌کنيم.

درخواست آيت‌الله سيستاني براي جلوگيري از اعدام روحاني شيعه عربستاني

منابع نزديک به مرجعيت شيعه در عراق اعلام کردند که آيت‌الله سيستاني از رئيس جمهور اين کشور خواسته است تا با مداخله خود مانع از اعدام شيخ نمر باقر النمر، روحاني بزرگ شيعه از سوي مقامات عربستان شود.به گزارش پايگاه خبري وردنا، منابع مذکور اعلام کردند: آيت‌الله سيستاني از فواد معصوم، رئيس جمهور عراق خواسته تا با ميانجي‌گري خود از اعدام شيخ نمر باقر النمر، روحاني بزرگ شيعه به دست مقامات عربستاني، جلوگيري کند.

اين منابع اعلام کردند: پيام آيت‌الله سيستاني تهديد بزرگي براي عربستان سعودي محسوب مي‌شود.بنا به گفته منابع عراقي، فواد معصوم نيز در پاسخ به درخواست سيستاني اظهار کرده است که در اين خصوص با مقامات عربستان گفت‌وگو خواهد کرد.

مشعل: حماس با ايران و حزب‌الله در تماس است

رييس دفتر سياسي جنبش حماس اظهارکرد: اين جنبش با وجود برخي اختلافات با ايران و حزب‌الله در تماس است.رييس دفتر سياسي حماس در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه در مورد ارتباط حماس با هم‌پيمانان قديمي‌اش يعني ايران و حزب‌الله گفت که اين جنبش هنوز با هر دو طرف در ارتباط است. رييس دفتر سياسي حماس تاکيد کرد: باوجود اختلافاتي در مورد برخي مسائل، ما در جنگ عليه اسراييل متحد هستيم.

مشعل هم‌چنين در اين گفت‌وگوي تفصيلي هدف مذاکرات صلح در آتش‌بس کنوني ميان غزه و اسراييل را خروج کامل نوار غزه از محاصره و دستيابي مردم فلسطين به حقوق‌شان دانست. رئيس دفتر سياسي جنبش حماس ضمن تأکيد بر وجود وحدت ميان گروههاي مختلف فلسطيني اعلام کرد که گروههاي مقاومت قدرت بالايي در پيش بيني وقايع دارند و نتانياهو با رجز خواني سعي در سرپوش گذاشتن بر شکست اسرائيل در نوار غزه دارد.


 ميز خبر 

مقاومت نوري مالکي در برابر کناره گيري؛

استقرار نظاميان حامي نخست وزير در بغداد

آمريکا از نوري مالکي نخست وزير عراق انتقاد کرد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، نوري مالکي نخست وزير دو دوره عراق با وجود مخالفت همه گروه هاي سياسي و فراکسيون هاي کرد، عرب هاي سني و شيعه، همچنان براي تصدي نخست وزيري در دوره سوم پافشاري مي کند.

در حال حاضر تنها گروه حامي ادامه نخست وزيري نوري مالکي، فراکسيون دولت قانون به رهبري وي است.نوري مالکي در سخنراني عمومي ضمن پافشاري دوباره براي تصدي سمت نخست وزيري در دوره سوم گفت که از فواد معصوم رئيس جمهور به دادگاه شکايت مي کند زيرا او با نقض قانون اساسي وي را به عنوان نخست وزير جديد معرفي نکرده است.

نوري مالکي در سخنراني اش، رئيس جمهور جديد عراق را به نقض قانون متهم کرد و گفت که او به وظيفه قانوني اش براي معرفي گزينه فراکسيون بزرگتر در پارلمان براي نخست وزيري خودداري کرده است.

در همين ارتباط، رسانه ها خبر دادند که پس از سخنراني نوري مالکي، شماري از نظاميان حامي وي، در مناطق استراتژيک بغداد مستقر شده اند.منابع آگاه در پليس عراق هم گفته اند که نيروهاي نظامي ويژه حامي نوري مالکي در مراکز استراتژيک بغداد مستقر شدند.

منتقدان مالکي مي گويند او با در پيش گرفتن سياست هاي فرقه گرايانه، باعث نارضايتي عرب هاي سني و حمايت بخشي از آنان از داعش شده است.آمريکا همچنين حمايت خود را از فواد معصوم در برابر انتقادات مالکي اعلام کرده اند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي/ اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض، پادشاهي عربستان سعودي

28تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21تا22جون 2009

سنددر مورد موضوع 1.2 از پيش نويس دستورکار:

( گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه اجلاس هاي سيزدهم وچهاردهم شوراي اجرايي)

قسمت بيست و دو:

3. کنفرانس بين المللي در مورد « قوانين خانواده بين شريعت و قرادادها و بيانيه‌هاي بين المللي» ( دانشگاه تانتا- مصر: 7 تا9 اکتبر2008):

اجلاس هاي متوالي مجمع عمومي و شوراي اجرايي FUIW براي بالا بردن همکاري بين اتحاديه وسازمان ها واتحاديه ها با هدف هاي مشترک اقدام به فراخوان مي نمايد. دراين رابطه FUIW در کنفرانس بين المللي درمورد « قوانين خانواده بين شريعت و قرارداد ها وبيانيه هاي بين المللي» که توسط اتحاديه دانشگاه هاي اسلامي در دانشگاه تانتا تحت حمايت بزرگ عاليجناب دکتر محمدسعيد طنطاوي، شيخ الازهر، درطول دوره 7 تا9 اکتبر 2008 سازمان دهي شده است، شرکت کرد.

با ملاحظه اهميت قوانين خانواده، با آگاهي از بحث ها در ارتباطات بين سيستم هاي داخلي کشور ازيک طرف، و قانون بين المللي عمومي ازطرف ديگر، و با آگاهي از ديدگاه هاي مختلف در مورد قراردادها، بيانيه ها ودستورالعمل هاي بين المللي، کنفرانس براي تحقق هدف هاي زير جهت گيري نمود:

الف) براي تعيين نکات تباين شريعت و قراردادهاي بين المللي؛

ب) برجسته کردن اهميت قوانين شريعت درچشم انداز يکپارچه و پيوستگي امت مسلمان؛

ج) پيدا کردن يک روش موثر بين غرب و شرق درسطوح قانوني؛

د) بهره مندي از تخصص دانشمندان، روشنفکران ومتخصصين.

براي تحقق اين اهداف، کنفرانس بايستي از عهده محورهاي زير برآيد:

الف) قراردادها ودستورالعمل هاي بين المللي درمورد قوانين حقوقي و اجتماعي خانواده؛

ب) اختلافات بين شريعت و قراردادها و بيانيه هاي بين الملي درمورد قوانين خانواده؛

ج) کابرد قراردادهاي بين المللي درمورد خانواده درداخل کشورها.

شرکت کنندگان در کنفرانس سه روزه، روي قرارداد در مورد حقوق سياسي زنان (1959)، قرارداد درمورد موافقت با ازدواج وحداقل ثبت نام سن ازدواج (1962)، وقرارداد در مورد حذف اشکال مختلف تبعيض عليه زنان (1979)، تمرکز کردند.

شرکت کنندگان همچنين يک تجزيه وتحليل از اختلافات بين شريعت وقراردادها و بيانيه هاي بين المللي در رابطه با قوانين خانواده با توجه به تساوي جنسي وخشونت عليه زنان به عمل آوردند. گذشته ازآن وضعيت شريعت در مورد همه اين موضوعات مشخص گرديد. بدين ترتيب آنها واقعيات زير را يادآوري کردند:

الف) اولويت شريعت تضمين کننده حقوق انسان و ارزش هاي انساني زن مي باشد.

ب) مشخص کردن ديدگاه اسلامي درمبارزه تبعيض درميان موجود انساني و خشونت عليه زنان.

ج) نياز به توجه کردن به مرجع اسلامي وخصوصيت جوامع مسلمان در کاربرد قراردادها و بيانيه‌هاي بين المللي.


 انتقاد آيت الله هاشمي از بانک‌ ها؛
 خروج از رکود اولويت اول کشور و مورد حمايت بانک‌ها باشد 

 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با انتقاد شديد از عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهيلات به توليدکنندگان، گفت: هم اکنون در چين حداقل 22 ميليارد دلار ارز براي ايران وجود دارد که بايد چند برابر آن را فاينانس دريافت کنيم که به نظر مي‌رسد بايد در اين زمينه فعال‌تر عمل کرد.

به گزارش مهر آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني در همايش 50 سال تلاش سازمان صنايع کوچک و شهرکهاي صنعتي ايران در تهران گفت: هم اکنون کشور در شرايط مناسبي قرار ندارد و بسياري از شهرک‌هاي صنعتي يا تعطيل و يا نيمه تعطيل هستند و براساس گزارشي که از سوي کارگروهي به منظور بررسي صنايع کوچک در شهرک‌هاي صنعتي تهيه شده، وضعيت اين واحدها "حزن آور" است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: در ساير کشورهاي پيشرفته دنيا از صنايع کوچک غفلت نکرده اند؛ علي رغم اينکه صنايع بزرگ و هاي تک آنها در سطح بالايي قرار دارد.

وي تصريح کرد: ضروري ترين اقدام در شرايط فعلي، حل معضل رکود تورمي است، چرا که اين معضل به صورت جدي هم اکنون وجود دارد و بايد براي جلوگيري از خطر آن به سرعت راهکارهاي موثر را اجرايي کنيم.هاشمي رفسنجاني افزود: تجربه تاريخي در خصوص چنين وضعيتي وجود دارد و البته وزير صنعت معدن و تجارت نيز تجربه کافي در اين زمينه داشته و به خوبي مي داند چه بايد بکند.

وي اظهار داشت: وضع ايران در شرايط کنوني از موقعيت بعد از جنگ بدتر نيست، چرا که هم اکنون بسياري از زيربناها و امکاناتي وجود دارد که در شرايط جنگ موجود نبود.به اعتقاد رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، بيکاري هم اکنون مشکل و عيب بزرگ براي کشور است در حالي که در شرايط پس از جنگ نيز 16 درصد بيکاري وجود داشت و بنابراين، شعار اول کشور توليد و رفع معضل بيکاري بود.

هاشمي رفسنجاني ادامه داد: در شرايط پس از جنگ سال‌ها از بانک مرکزي منابع مالي قرض مي‌گرفتيم و سال آخر جنگ نيز ارزي براي واردات نداشتيم و تنها يک ميليارد دلار ارز در خزانه موجود بود و در مقابل 12 ميليارد دلار بدهي سررسيد شده براي ايران به چشم مي خورد.

وي اظهار داشت: هم اکنون در چين حداقل 22 ميليارد دلار ارز براي ايران وجود دارد که بايد چند برابر آن را فاينانس دريافت کنيم و البته به نظر مي‌رسد که بايد در اين زمينه فعال تر عمل کرده، چرا که چيني ها در شرايط تحريم از ايران بسيار استفاده کرده اند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: در شرايط پس از جنگ ظرف دو سال توانستيم تورم را به زير 10 درصد رسانده و بيکاري را به سرعت مهار کنيم، ضمن اينکه بازار نيز با توليدات داخلي و واردات اشباع شده بود؛ اگر چه آن زمان ارز دولتي وجود نداشت و مردم با منابع ارزي خود کالا وارد مي کردند.

هاشمي رفسنجاني ادامه داد: چنانچه ميدان را باز کنيم و اجازه دهيم بخش خصوصي وارد شده و به موازات آن نيازهاي واحدهاي توليدي را تامين کند، به سرعت از رکود خارج خواهيم شد، ضمن اينکه در لوايح پيشنهادي دولت و بسته خروج از رکود نيز اين موضوع ديده شده اما نحوه اجرا بسيار مهم است.

به اعتقاد وي، بعد از جنگ همدلي و همکاري وجود داشت که اکنون کمتر به چشم مي خورد، ضمن اينکه بعد از جنگ مشاجرات جناحي وجود نداشت و همه چيز بين دولت و مجلس با حمايت قاطع مقام معظم رهبري حل و فصل مي‌شد.

هاشمي رفسنجاني ادامه داد: در شرايط پس از جنگ به دليل فضاي ميانه روي و سياست درستي که ايران در قبال جنگ آمريکا در عراق و کويت اتخاذ کرد، دنيا ما را بهتر شناخت و مي‌دانست که ايران نمي خواهد نظم منطقه را به هم زده و خواهان آرامش منطقه است.

وي تصريح کرد: حرکتي که دولت براي خروج از رکود آغاز کرده، مي تواند به سرعت کشور را از رکود خارج کند و البته نقش بانک‌ها در اين ميان مهم است و دليلي ندارد در شرايطي که وزير امور اقتصادي و دارايي مي گويد امسال 28 درصد بيش از سال گذشته نقدينگي جذب شده است، بانک‌ها از توليد حمايت نکنند.

به گفته رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، ملاحظاتي که بانک‌ها در ارائه اعتبارات به توليد دارند، بي‌حساب است و هم اکنون بايد خروج از رکود اولويت اول کشور قرار گرفته و مورد حمايت همه جانبه بانک‌ها باشد.


 ظريف:
  دستگاه ديپلماسي در جهت گشايش فضاي تعامل با جهان گام برمي‌دارد 

در ادامه برنامه‌هاي نخستين سمينار سالانه سفيران و رييسان نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور در دولت تدبير و اميد، جلسه جمع‌بندي نشست‌هاي تخصصي کارشناسي و منطقه‌يي در حوزه‌هاي مختلف با حضور دکتر محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه و معاونان و مديران ارشد اين وزارت‌خانه در دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي وزارت امور خارجه برگزار شد.

به گزارش ايرنا، ظريف در ابتداي اين جلسه از حضور و حمايت‌هاي دلگرم کننده دکتر روحاني، رييس‌جمهور و بيانات راهگشاي ايشان در اين سمينار در خصوص حرکت رو به جلو دستگاه ديپلماسي تقدير و قدرداني کرد.

وزير امور خارجه پشتوانه مردمي و رهنمودها و حمايت‌هاي مقام معظم رهبري را مهم‌ترين پشتوانه کارگزاران نظام مقدس جمهوري اسلامي در دستگاه ديپلماسي در مسير تلاش براي تحقق اهداف و آرمان‌هاي کشور و مردم دانست و افزود: سربازان ايران اسلامي در سنگر ديپلماتيک عزم خود را براي تداوم اين حرکت در مسير دشوار و پيچيده و در عين حال با افقي روشن و اميدوار کننده در مسير توسعه همه جانبه کشور جزم کرده‌اند.

او با اشاره به وجود چالش‌ها و در عين حال فرصت‌هاي پيش روي کشور در عرصه منطقه‌يي و بين‌المللي خاطرنشان کرد: دستگاه ديپلماسي در کنار ديگر دستگاه‌هاي کشور در عرصه‌هاي مختلف به خصوص در عرصه اقتصاد مقاومتي هماهنگ و هم‌سو با دولت حرکت و در جهت گشايش بيش از پيش فضاي تعامل سازنده با جهان براي تحقق منافع ملي کشور گام برمي‌دارد.

 


 تشکيل کابينه بدون نوري مالکي؛
 رئيس جمهوري عراق "حيدر العبادي" را مسئول تشکيل دولت کرد 

رئيس جمهوري عراق رسما "حيدر العبادي" را مسئول تشکيل دولت جديد کرد. به گزارش ايسنا به نقل از اسکاي نيوز عربي، فواد معصوم، رئيس جمهوري عراق بعد از نشست مشترک با رئيس پارلمان اين کشور حيدر العبادي، معاون اول رئيس پارلمان را مامور تشکيل کابينه کرد.ائتلاف ملي عراق، متشکل از گروه‌هاي شيعه، حيدر العبادي را به عنوان نامزد پيشنهادي اين ائتلاف براي مقام نخست وزيري عراق پيشنهاد کرده بود.اين ائتلاف تصميم خود را در قالب نامه‌اي با امضاي رهبران گروه‌هاي سياسي عضو به اطلاع فواد معصوم، رئيس جمهور عراق رسانده است.

به نظر مي‌آيد ائتلاف ملي عراق توانسته توافق برخي متحدان نوري مالکي، نخست وزير را کسب کند و تعداد کرسي‌هاي خود در پارلمان را به بيش از 120 کرسي برساند.

به اين ترتيب کرسي‌هاي اين ائتلاف از ائتلاف "دولت قانون" به رهبري مالکي که تاکنون اکثريت را داشت، بيشتر شده است.

در همين حال دادگاه عالي عراق که پيشتر گفته شد به نفع ائتلاف مالکي براي انتخاب نخست‌وزير راي داده، اين خبر را تکذيب کرده و گفته است که ائتلافي که بيشترين کرسي را دارد، مي‌تواند نخست‌وزير معرفي کند.


 سرمقاله 

 آتشفشان اختلافات درعراق والمالكي به دنبال مالكيت

حميدرضا عسگري

سرزمين عراق با لايه‌هاي مختلف قوميتي امروز دچار هرج و مرجي افسارگسيخته گرديده كه جامعه و مردم آن هرروز درباتلاق مشكلات امنيتي بيشتر فرو مي‌روند. اينكه چرا عراق به كام اين معضلات گرفتار شد بحثي چند وجهي است كه دلايل وعلل بسياري دارد. اما اينكه چرا براي حل مشكلات از سوي دولت عراق عمل درخوري صورت نمي‌گيرد، تعجب آورتر است.

به وجود آمدن خلأ امنيتي به سبب خروج نظاميان آمريكايي، فرصت يابي اقليت‌ها و زخم خوردگان حزب بعث، عدم تصفيه سازي نيروهاي نظامي، ناكارآمدي حكومت در رسيدگي به خواسته‌هاي قوميت‌هاي مختلف، عدم همگرايي سياسي و گسترش موارد طائفه گرايي و قوميت گرايي در بطن امور اجرايي، عراق را به هزارتوي مشكلات كشاند كه خروج از آن هر روز سخت‌تر و مشكل‌تر مي‌شود.

اما انتخابات پارلماني فرصت مناسبي بود تا خون وحدت در رگ‌هاي جامعه عراق تزريق شود. رايزني و مذاكره ميان گروه‌هاي سياسي با توجه به تهاجم خارجي توسط داعش، مي‌توانست عامل وحدت دروني و يكپارچگي عراق گردد، اما به سبب پافشاري احزاب سياسي بر مواضع خود و دغدغه حفظ قدرت، اين مهم اتفاق نيفتاد و خود به معضلي بزرگ‌تر براي عراق مبدل شد.

نوري مالکي نخست وزير دو دوره عراق با وجود مخالفت همه گروه هاي سياسي و فراکسيون‌هاي کرد، عرب هاي سني و شيعه، همچنان براي تصدي نخست وزيري در دوره سوم پافشاري مي کند. اين درحالي است كه مرجعيت ديني عراق نيز به طور غير مستقيم خواستار روي كار آمدن شخصي جديد شده كه توان حل كردن معضل داعش را داشته باشد. اين اشاره غير مستقيم از اين بابت است كه كليدحل مشكل داعش درعراق صرفاً وحدت و يكپارچگي ملي درعراق مي‌باشد، درحالي كه مالكي به شدت از سوي اكثريت جامعه عراق به تبعيض محكوم شده است. دربروز اين مشكلات امنيتي كه امروز درعراق شاهد آن هستيم، نمي‌توان تمام مشكلات را برگردن دولت عراق و شخص مالكي انداخت، اما در حل اين مشكلات در وضعيت كنوني بيشترين توقع از شخص وي و كابينه‌اش مورد انتظار است. اما باز اين سوال و ابهام وجود دارد كه اصرار و پافشاري بر ماندن و كسب قدرت برمحور فردگرايي از سوي نوري المالكي علتش چيست؟! وي در همين ابتدا با فوادمعصوم رييس جمهوري عراق به مخالفت پرداخته و وي را عامل غربي‌ها معرفي مي‌كند. اين موضع گيري مالكي يعني اختلافات سياسي درعراق نه تنها كاسته نشده بلكه دامنه آن گسترده و عميق تر نيز گرديده است. از سوي ديگرشماري از نظاميان حامي وي، در مناطق استراتژيک بغداد مستقر شده اند و اين تداعي كننده نوعي ديكتاتوري يا به عبارتي كودتاي سياسي تلقي مي‌گردد. درحال حاضر تمامي فراكسيون‌ها و احزاب سياسي عراق به جز ائتلاف قانون به رهبري نوري المالكي خواستار كناره گيري وي براي تصدي پست نخست وزيري براي سومين بار پياپي هستند.

گرچه دادگاه فدرال عراق به عنوان بالاترين نهاد قضايي در اين کشور، ائتلاف دولت قانون را به عنوان فراكسيون اكثريت اعلام كرده است، اما حکم صادر شده از سوي اين نهاد در باره فراکسيون اکثريت، عملا ضمانت اجرايي ندارد و تا زماني که اعضاي پارلمان بر سر اين مساله توافق نکنند و به آن راي ندهند اختلافات همچنان به قوت خود باقي خواهد ماند.

عراق درحال حاضر نيازمند يك مصلحت انديشي مدبرانه و يك تسامح سياسي است تا آتش اختلافات از درون اين كشور خاموش شود و نيازي به ورود و دخالت‌هاي خارجي از نوع نظامي وسياسي وجود نداشته باشد. افزون براين، حكومت اجرايي عراق براساس ائتلاف گروه‌هاي سياسي به وجود مي‌آيد و شخص معرفي شده ازسوي ائتلاف اكثريت درواقع نماينده آنها براي پيگيري برنامه‌ها وطرح‌ها مي‌باشد، لذا دليلي وجود ندارد تا اين رويه تبديل به يك مشي رياستي و شخص محوري گردد. اگر المالكي از پست نخست وزير كناره‌گيري كند، بازهم از طريق رياست ائتلاف قانون(اكثريت) كه وظيفه تشكيل دولت را عهده دار است مي‌تواند برنامه‌ها و طرح‌هاي اجرايي خود و حزبش را پيگيري كند. اشتباهاتي كه وي در طي دو دوره گذشته داشته است وفاق عمومي و سياسي را از او سلب كرده است.

لذا بهتر است سياسيون عراق به سمت نقطه وحدت و اجماع سياسي حركت كنند و جامعه عراق را از فروپاشيدن قومي و مذهبي نجات دهند.


 افتتاح نيروگاه بادي تاكستان 


 اردوغان دوازدهمين رييس جمهور ترکيه شد 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته